Jump to content
Sign in to follow this  
Spock

Τρεκοσυναντήσεις: Αναζήτηση Star Trek fans

Recommended Posts

elen

Tribbles!!! :guitar:

Tribbles!!! :lmao:

Tribbles!!! :cool2:

Πάει εκαψα οτι απέμεινε απο το λιγοστό μυαλό μου...

Spock
Αν σου αρέσουν τα tribbles μην χάσεις το 6ο επεισόδιο της 5ης περιόδου του Deep Space Nine: Trials and Tribble-actions.

Από τα best of the best Trek επεισόδια ever!

elen

Eρωτηση. Η πρωτη ταινία star trek μεγαλού μηκους (197kατι) πως σας φανηκε?

nikosal

Καμιά από τις 6 ταινίες της ορίτζιναλ σειράς δεν μου είχε φανεί ιδιαίτερα καλή. Οι καλύτερες από αυτές ήταν μέτριες...

Αντίθετα οι τρεις επόμενες, TNG όλες τους, ήταν πολύ υψηλότερου επιπέδου και μου άρεσαν εξίσου για διαφορετικούς λόγους. Μετά ήρθε η 10η, επίσης TNG (Νέμεσις), η οποία ήταν απογοητευτική και νομίζω έξω από την TNG φιλοσοφία.

Spock
Καμιά από τις 6 ταινίες της ορίτζιναλ σειράς δεν μου είχε φανεί ιδιαίτερα καλή. Οι καλύτερες από αυτές ήταν μέτριες...

Αντίθετα οι τρεις επόμενες, TNG όλες τους, ήταν πολύ υψηλότερου επιπέδου και μου άρεσαν εξίσου για διαφορετικούς λόγους. Μετά ήρθε η 10η, επίσης TNG (Νέμεσις), η οποία ήταν απογοητευτική και νομίζω έξω από την TNG φιλοσοφία.

Θα διαφωνήσω.

Από τις πρώτες 6, η II και η IV ήταν εξαιρετικές, η VI δε πραγματικά κορυφαία, ένα καταπληκτικό αντίο από το ορίτζιναλ καστ.

Γενικότερα από όλες τις Τρεκ ταινίες, η καλύτερη κατά τη γνώμη μου ήταν η VIII (First Contact). Εκπληκτική, απίθανη.

Τη Nemesis δε θα την έλεγα απογοητευτική. Θα ήθελα πάρα πάρα πολύ πάντως να βλέπαμε άλλη μια ταινία με το TNG cast, δεν μπορώ να χωνέψω ότι δε θα ξαναδούμε άλλο TNG :( :( :( . Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...

Edited by spock2266

Spock

Καλή, όχι εξαιρετική. Καταπληκτικό το refit του Enterprise.

DinoHajiyorgi

Σαν όλα τα ξεκινήματα (και τα πρώτα επεισόδια της κάθε σειράς) λίγο βαρύγδουπη, λίγο άνοστη, λίγο «ψάχνω το ύφος». Γενικά ήταν μια ταινία αφιερωμένη –και μόνο- στην συγκίνηση της επιστροφής του original cast. Έπρεπε όμως να γίνει για να βρει τον δρόμο του από το ΙΙ και μετά.

nikosal
Αν σου αρέσουν τα tribbles μην χάσεις το 6ο επεισόδιο της 5ης περιόδου του Deep Space Nine: Trials and Tribble-ations.

Και μια και θα είσαι στο δισκάκι, δες και το πραγματικά εξαιρετικό things past, ένα επεισόδιο για τις ενοχές του Όντο από την εποχή που υπηρετούσε τους Καρντάσιανς. Το τριμπλς, δεν λέω, καλή ιδέα, φαντεζί λόγω της μίξης των δύο καστ, απαιτητική στην υλοποίηση κλπ. Αλλά αν ψάχνεις ένα επεισόδιο που θα σε προβληματίσει, ένα επεισόδιο που πηγαίνει βαθιά στην ψυχή των ηρώων... τότε things past

elen

Ειπαμε ρε παιδια. Οχι τωρα το Ds9. Προηγουνται αλλα... Off topic το ξερω αλλα βλεπω επεισοδια απο το space 1999 (το θυμαται κανεις? με τον Μαρτιν Λανταου πρωταγωνιστη). και μετα περιμενω voy... Παραλληλα μου εχουν ξεφυγει μερικα babylon 5 :crybaby: Φτανει! overdose!

Και δεν μπορω να πάρω μια σειρα και να πω θα δω μονο ενα η δυο επεισοδια. ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟχιιιι ολη τη σαιζον με την σειρα. ....

Edited by elen

elen

Βεβαια η αληθεια ειναι οτι τα επεισοδια της πρωτης γενίας του star trek ειναι αυτα που εχω δει περισσοτερες φορες. Ειναι καλογραμμενα και αυθεντικα. Πολλες καινουργιες σειρές δεν το έχουν αυτο...Ειχε βεβαια και μερικα επεισοδία τουλαχιστον αστεία. Θυμαμαι για παραδειγμα ένα με τους Ελληνες θεούς του Ολύμπου...Πολύ γελιο!

pargyrak

Το DS9 για μια επέτειο Star Trek είχε κάνει ένα επεισόδιo βασισένο στο original tribbles.

Από τα πολύ καλά! Και στα εξτραδάκια του dvd το σχολιάζανε περισσότερο από όλα

elen

και μια που ειμάστε πολλοι trekkies μαζεμένοι γιατι δεν κανουμε καμια αναφορα στα αγαπημενα μας επεισόδια? χμ ισως και κανα poll?

elen

συμφωνω οτι καποιες τις πρωτης γενιας δεν ήταν καλές αλλα οχι ολες. Η πρωτη σιγουρα είναι η χειροτερη. Το προβλημα που ειχα εγω παντα με τιςTNG είναι οτι είναι υπερβολικά τηλεοπτικές. Οχι όλες αλλα ειδικά το Νεμεσις ήταν η χειροτερη.

nikosal
και μια που ειμάστε πολλοι trekkies μαζεμένοι γιατι δεν κανουμε καμια αναφορα στα αγαπημενα μας επεισόδια? χμ ισως και κανα poll?

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ, γιατί φαντάζομαι ότι ένα τέτοιο τόπικ θα έχει ενδιαφέρον και κίνηση. Το να οργανωθεί όμως έτσι που να έχει ουσιαστικό περιεχόμενο, είναι λίγο δύσκολο. Μάλλον αρκετά δύσκολο. Κρίνω από τον εαυτό μου: Έχω δει 175 περίπου επεισόδια TNG (κάπου τόσα δεν ήταν όλα;), άλλα τόσα DS9, άλλα τόσα Βόγιατζερ, περίπου 50 Εντερπράιζ και κάπου 40 από την ορίτζιναλ σειρά. Σύνολο, πάνω κάτω, 615. Ποια είναι τα καλύτερα; Ούτε που θυμάμαι. Απόδειξη ότι έβαλα στην τύχη ένα δισκάκι DS9 και είδα το Things past που αναφέρω παραπάνω, το οποίο ελάχιστα θυμόμουν. Και είναι από τα καλύτερα επεισόδια... Άρα;

Άρα ελάτε να βρούμε ένα τρόπο.

Παράδειγμα: Στην αρχή του μήνα, ανοίγουμε ένα τόπικ και συζητάμε κάθε φορά μια χρονιά (ή 2-3 χρονιές) μιας των σειρών. Ποια επεισόδια ήταν τα καλύτερα και γιατί. Ποια επεισόδια ήταν τα χειρότερα και γιατί. Τι σχόλια έχουμε για τα επεισόδια γενικότερα, τα σενάρια, τη σκηνοθεσία, τις ερμηνείες κλπ. Αφού η συζήτηση κρατήσει 3 βδομάδες, την τέταρτη βδομάδα (τελευταία του μήνα) ψηφίζουμε και τα καλύτερα, όπως προτείνει η Έλεν. Φυσικά η κουβέντα θα μπορούσε να γίνει είτε πιο λεπτομερής (συζητάμε μόνο για μια χρονιά πχ. του DS9) είτε πιο γενική (συζητάμε για όλο το DS9). Επιπλέον θα μπορούσαν να ανοίξουν ταυτόχρονα 2-3 τόπικ, πχ. το Φεβρουάριο για το DS9 και το Voy, το Μάρτιο για το Enterprise και το ΤΟS και πάει λέγοντας. Όλα αυτά επαναλαμβάνω αν θέλουμε να γίνει καλός σχολιασμός. Γιατί αν θέλουμε απλά να πούμε τα αγαπημένα μας επεισόδια, παίρνουμε τις περιλήψεις, θυμόμαστε πάνω κάτω και τα απαριθμούμε. Αν όμως θέλουμε πραγματικά να σχολιάσουμε, πρέπει να έχουμε λίγο χρόνο να ρίξουμε μια ματιά σε κάποια από αυτά.

Ακούω άλλες προτάσεις.

Darkchilde

Θα μπορούσε να γίνει γενικά με σειρές επιστημονική φαντασίας και όχι μόνο με Star Trek. Ανάλογα τι έχει ο καθένας.

Και μιλώντας για Space 1999, Ελένη (φαντάζομαι αυτό είναι το μικρό σου όνομα), το έχω σε DVD και τα είδα πριν λίγους μήνες ξανά τα επεισόδια.

Όσον αφορά επεισόδια Star Trek, ένα από τα αγαπημένα μου είναι το Deja Q από το TNG για έναν απλό λόγο: Q! Λατρεύω τον Q και ιδίως όπως τον παρουσιάζει ο John DeLancie...

elen

nikosai τσιμπησα!!! Το θεμα είναι πως θα γινει. Αν το παμε ανα σαιζον ισως τραβηξει παρα πολυ. Η πρωτη σειρα ήταν μονο 3 χρονιές οποτε μας παιρνει να το κανουμε. Αλλα το next generation ποσες ήταν 7 ή 9 ? Και το ds9 τοσο. συν οτι ετσι κοβονται πολλοί που δεν θα εχουν δει τις συγκεγκριμένες συν οτι πρεπει και να τις εχουν σπιτι για να ανατρεχουν χρονολογικα στα επεισοδια. Αυτο πες μπορει να γινει εαν καποιος τα εχει ολα σπιτι και στην αρχη του τοπικ αναφερει οτι συζηταμε για πχ 3 χρονίες του TΝG που τα επεισοδια της ήταν αυτα. Εγω π.χ. αυτο δεν μπορω να το κάνω γιατι δεν τα εχω ολα σπιτι. Υπαρχουν βεβαια και link αλλα μήπως μετα θα γινει πολύ πολύπλοκο? Αν το κάνουμε ανα σειρα μπορούν να συμμετέχουν απο την αρχη περισσότεροι. Αυτοι που π.χ. εχουν δει τα μισα περιπου επεισοδια και σκορπια. Απο την αλλη ένας μηνας για τοσα πολλα επεισοδια ισως είναι λιγος. Το ds9 ομως δεν έιναι και τοσο εναιο θεματολογικα οποτε .......μπλεχτηκα :hmm:

Λοιπον προτεινω να ξεκινήσουμε με την ΤΟS (Trek original series) κυριώς για ιστορικούς λογους. Συνολικά ομως ή την πρωτη σαιζον? Ιδου η απορία.

elen

και να ανοιξουμε και θεμα με αλλες σειρές ειναι καλή ιδέα!!! Αλλα αν ξεκινήσουμε με star trek αμφιβάλλω αν θα δω τιποτα αλλο τους επομένους μηνες. Μηπως να τα περναμε με την σειρα. Πρωτα star trek και μετα π.χ. babylon 5?

Spock
συμφωνω οτι καποιες τις πρωτης γενιας δεν ήταν καλές αλλα οχι ολες. Η πρωτη σιγουρα είναι η χειροτερη.

Κατά τη γνώμη μου η V (The Final Frontier) ήταν μακράν η χειρότερη όλων... Σενάριο ό,τι να 'ναι, ανιαρή σκηνοθεσία, για να μην πούμε για τα απίστευτα errors (το Έντερπραιζ να έχει γύρω στα 80 decks, να πηγαίνει στο κέντρο του Γαλαξία σε μερικές ώρες ή μέρες, δε θυμάμαι καλά, ενώ το Voyager θέλει 70 χρόνια να επιστρέψει από το Delta Quadrant...). Τουλάχιστον είχε και μια πολύ ωραία σκηνή με την τριάδα Κερκ, Σποκ και ΜαΚόυ στο Γιοζμάιτ στην αρχή της ταινίας.

Spock
nikosai τσιμπησα!!! Το θεμα είναι πως θα γινει. Αν το παμε ανα σαιζον ισως τραβηξει παρα πολυ. Η πρωτη σειρα ήταν μονο 3 χρονιές οποτε μας παιρνει να το κανουμε. Αλλα το next generation ποσες ήταν 7 ή 9 ? Και το ds9 τοσο. συν οτι ετσι κοβονται πολλοί που δεν θα εχουν δει τις συγκεγκριμένες συν οτι πρεπει και να τις εχουν σπιτι για να ανατρεχουν χρονολογικα στα επεισοδια. Αυτο πες μπορει να γινει εαν καποιος τα εχει ολα σπιτι και στην αρχη του τοπικ αναφερει οτι συζηταμε για πχ 3 χρονίες του TΝG που τα επεισοδια της ήταν αυτα. Εγω π.χ. αυτο δεν μπορω να το κάνω γιατι δεν τα εχω ολα σπιτι. Υπαρχουν βεβαια και link αλλα μήπως μετα θα γινει πολύ πολύπλοκο? Αν το κάνουμε ανα σειρα μπορούν να συμμετέχουν απο την αρχη περισσότεροι. Αυτοι που π.χ. εχουν δει τα μισα περιπου επεισοδια και σκορπια. Απο την αλλη ένας μηνας για τοσα πολλα επεισοδια ισως είναι λιγος. Το ds9 ομως δεν έιναι και τοσο εναιο θεματολογικα οποτε .......μπλεχτηκα :hmm:

Υπάρχουν πολλές δυσκολίες, όντως. Πάντως πρέπει όπως και δήποτε να ξεκινήσουμε ένα τέτοιο τόπικ, θα βρούμε τρόπο σίγουρα να το οργανώσουμε καλά. Να κάνω και μία πρόταση: Στην περιγραφή του τόπικ να βάλουμε ένα χοντρό SPOILER ALERT, ή κάτι τέτοιο, γιατί αν κάποιοι Trekkers δεν έχουν δει κάποια επεισόδια, όχι καναδυό, αλλά πολλά, θα είναι κρίμα να κάνουμε spoilers, όχι μόνο λέγοντας λεπτομέρειες από τα επεισόδια, αλλά κάνοντας και σχολιασμούς πάνω σ' αυτά.

nikosal

Πριν γίνουμε πιο συγκεκριμένοι για το πώς μπορεί να υλοποιηθεί η πρόταση, κάνω μια ερώτηση και ας απαντήσει ο καθένας. Έτσι, ως μπούσουλας, για να καταλάβουμε πρώτα αν είναι υλοποιήσιμη ή όχι.

Ερώτηση λοιπόν: Υπάρχει κόσμος που θα μπορούσε από 1η ως την 20η Φεβρουαρίου να σχολιάσει τα επεισόδια του TNG από την 5η χρονιά ή τα επεισόδια του DS9 από την 5η χρονιά ή τα επεισόδια του TOS από την πρώτη χρονιά; (απαντήστε για ένα από τα τρία ή για όλα)

Σημ.: Τις χρονιές τις διάλεξα στην τύχη, οι απαντήσεις όμως θα είναι ενδεικτικές και θα μας βοηθήσουν (ελπίζω) να καταλάβουμε...

DinoHajiyorgi
Ερώτηση λοιπόν: Υπάρχει κόσμος που θα μπορούσε από 1η ως την 20η Φεβρουαρίου να σχολιάσει τα επεισόδια του TNG από την 5η χρονιά ή τα επεισόδια του DS9 από την 5η χρονιά ή τα επεισόδια του TOS από την πρώτη χρονιά; (απαντήστε για ένα από τα τρία ή για όλα)

Χρόνο έχω, και γουστάρω, να μιλήσω για αγαπημένα, για καλύτερα - χειρότερα επεισόδια και να απαντήσω σε σχολιασμούς άλλων. Αν όμως εννοείς προσωπικές εκτιμήσεις για ΟΛΑ τα επεισόδια, ένα-ένα, με στριμώχνει κάπως. Πάντως σαν θέμα μου αρέσει.

nikosal
Χρόνο έχω, και γουστάρω, να μιλήσω για αγαπημένα, για καλύτερα - χειρότερα επεισόδια και να απαντήσω σε σχολιασμούς άλλων. Αν όμως εννοείς προσωπικές εκτιμήσεις για ΟΛΑ τα επεισόδια, ένα-ένα, με στριμώχνει κάπως. Πάντως σαν θέμα μου αρέσει.

Όχι, μιλάμε για το ίδιο πράγμα, αυτό που έχω κάνει bold στο μήνυμά σου

Darkchilde

Πάντως εγώ μπορώ μία σαιζόν την φορά, και θα προτιμούσα να αρχίζαμε από την αρχή κατά κάποιον τρόπο. Δηλαδή να μην πηγαίνουμε κατ'ευθείαν στην 5η σαιζόν π.χ. αλλά να αρχίσουμε από την πρώτη κάθε σειράς, ουτοσώστε να έχουμε μία καλύτερη και πιό πλήρη εικόνα της κάθε σειράς.

Εγώ θα πρότεινα για 1-20 Φεβρουαρίου να είναι η πρώτη σαιζόν από μία από τις σειρές Star Trek. (Η πρώτη του TOS μια χαρά είναι για μένα.)

Spock
Όχι, μιλάμε για το ίδιο πράγμα, αυτό που έχω κάνει bold στο μήνυμά σου

Συμφωνώ, ας το κάνουμε έτσι, κι ας αφιερώνουμε ένα μήνα ανά σαιζόν

Spock
Πάντως εγώ μπορώ μία σαιζόν την φορά, και θα προτιμούσα να αρχίζαμε από την αρχή κατά κάποιον τρόπο. Δηλαδή να μην πηγαίνουμε κατ'ευθείαν στην 5η σαιζόν π.χ. αλλά να αρχίσουμε από την πρώτη κάθε σειράς, ουτοσώστε να έχουμε μία καλύτερη και πιό πλήρη εικόνα της κάθε σειράς.

Σωστό!