Jump to content
Sign in to follow this  
Spock

Τρεκοσυναντήσεις: Αναζήτηση Star Trek fans

Recommended Posts

elen
Πριν γίνουμε πιο συγκεκριμένοι για το πώς μπορεί να υλοποιηθεί η πρόταση, κάνω μια ερώτηση και ας απαντήσει ο καθένας. Έτσι, ως μπούσουλας, για να καταλάβουμε πρώτα αν είναι υλοποιήσιμη ή όχι.

Ερώτηση λοιπόν: Υπάρχει κόσμος που θα μπορούσε από 1η ως την 20η Φεβρουαρίου να σχολιάσει τα επεισόδια του TNG από την 5η χρονιά ή τα επεισόδια του DS9 από την 5η χρονιά ή τα επεισόδια του TOS από την πρώτη χρονιά; (απαντήστε για ένα από τα τρία ή για όλα)

Σημ.: Τις χρονιές τις διάλεξα στην τύχη, οι απαντήσεις όμως θα είναι ενδεικτικές και θα μας βοηθήσουν (ελπίζω) να καταλάβουμε...

Ετσι ενδεικτικά Μπορω για δύο απο τα 3. Αλλά αυτο ισχύει αυτή την περίοδο που είμαι ψιλοχαραλή απο δουλεία. Βλέπεις για μένα αυτό προυποθέτει οτι πρέπει να ξαναδω καποια επεισοδία. Τωρα αλλους μήνες που θα τρέχω σαν την παλαβή θα είναι πιο δύσκολο. Και εφοσον δεν τα έχω όλα θα πρέπει να τα βρω και να τα δω. ο.κ το ξέρω οτι δεν είναι ξεκαθαρή απάντηση αλλα πιστεύω οτι αρκετοί θα είναι σαν και εμένα...

elen

τωρα σχετικά με την υλοποίηση, θα το κανουμε στην ιδιά σελίδα όλες τις σεζον? γιατι ετσι αν πχ εμείς εχουμε προχωρήσει στην 3η σεζον και κάποιος θελεί να σχολιασει ενα επεισοδιο της 1ης θα γινει μπαχαλό. Και ουτε μπορείς να αποριψείς καποιον επειδή την περίοδο 1 με 30 \2 είχε δουλεία και δεν εμπαινε ή δεν το είχε δεί ακομη. τι μπορεί να γίνει (subforoum, subtopic? αν υπαρχει αυτή η ορολογία είμαι και λιγο ασχετη) ή ένα poll στο τέλος κάθε σεζόν που θα μένει ανοιχτο ένα διαστημα μεγαλήτερο του ενός μήνα? ισως αν το κάνουμε πολύ αυστηρό χρονολογικά καταλήξουμε να σχολιαζουμε επεισοδία μονο 3 ή 4 ανθρωποι...

Darkchilde

Μπορεί να γίνει ως εξής:

Κάθε μήνα θα μπαίνει νέο topic για την σαιζόν/σειρά που θα βλέπουμε. Και θα απαντάμε εκεί. Το Topic θα είναι αναρτημένο και θα βγαίνει την πρώτη του επόμενου μήνα, όταν θα μπαίνει το νέο Topic. Εκείνο που πρέπει να γίνει πρώτα είναι να συννεννοηθούμε για το τι έχει ο καθένας και μπορεί να δεί.

Πάντως η πρότασή μου για την πρώτη σαιζόν κάποιου Star Trek ισχύει. Τα έχω όλα σε original DVD εκτός από τα animated (τα οποία δεν θα αργήσουν να παραγγελθούν...).

elen

εχω την αισθηση οτι ειναι καλύτερα να γινει χρονολογικα. Δηλαδη συμφωνα με το ποια σειρα ξεκινησε πρωτη, δευτερη κλπ. Καποιες βεβαία τρεξανε παραλληλα αλλα ετσι ισως ειναι πιο απλο για να μην μπλεχτουμε.

nikosal

Καταλαβαίνω γιατί το "χρονολογικό" μοιάζει πιο λογικό, όμως έχει κάποια μειονεκτήματα.

α) Αν πχ. ξεκινήσουμε χρονιά χρονιά από το ΤΟΣ, κάποιοι που δεν το έχουν δει μένουν εκτός για καιρό και ένας θεός ξέρει αν θα συντονιστούν όταν ξεκινήσουν οι άλλες σειρές.

β) Το "χρονολογικό" σου καθορίζει πότε θα συζητήσεις τι. Πχ. αν πας μήνα μήνα και σειρά σειρά ξέρεις ότι το 2007 θα συζητάς για το ΤΟΣ και το Τι Εν Τζι, το 2008 για το DS9 κοκ. Μήπως σας φαίνεται λίγο βαρύ;

γ) Οι πρώτες χρονιές είχαν σε όλες τις σειρές τα λιγότερο ενδιαφέροντα επεισόδια. Σε κάθε περίπτωση οι σειρές χρειάστηκαν 2-4 χρόνια για να χτίσουν τους χαρακτήρες και να δώσουν ευκαιρίες στους σεναριογράφους να ανέβουν...

Αν αντίθετα πιάσουμε στην τύχη μια χρονιά του DS9 ή του ΤΝG που ήταν και τα πιο δημοφιλή α) θα έχουμε πιθανότητα να ξεκινήσουμε με περισσότερες συμμετοχές β) τον επόμενο μήνα αλλάζουμε σειρά και χρονιά και έτσι σε 4-5 μήνες καλύπτουμε κάτι τις από όλες τις σειρές και βλέπουμε.

Και κάτι ακόμα. Στην κουβέντα έχουν πάρει μέρος 5 μέλη. Μήπως τελικά δεν υπάρχει το ενδιαφέρον που νομίζουμε;

Edited by nikosal

Spock
Και κάτι ακόμα. Στην κουβέντα έχουν πάρει μέρος 5 μέλη. Μήπως τελικά δεν υπάρχει το ενδιαφέρον που νομίζουμε;

Δε νομίζω ότι αυτό είναι ενδεικτικό, κι αυτό γιατί τώρα συζητάμε για το πώς θα φτιάξουμε τα τόπικς. Όταν αρχίσουν τα ίδια τα τόπικς πιστεύω πως θα έχουν πιο άμεσο ενδιαφέρον. Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω. Βέβαια, αν δε συγκεντρωθεί πολύς κόσμος, αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε όσοι είμαστε ήδη εδώ να κάνουμε αυτές τις συζητήσεις.

Edited by spock2266

elen

και εγω αυτο σκεφτομουν χθες...

elen

μου ηρθε αλλη φρικτη ιδεά... μηπως αν το καναμε αλλιως. Δηλαδή αν ξεκινουσαμε ενα topic για τις πρωτες σεζον του ΤΟS και του THG? Nα παιξουμε και λιγο με συγκρίσεις...

Spock
μου ηρθε αλλη φρικτη ιδεά... μηπως αν το καναμε αλλιως. Δηλαδή αν ξεκινουσαμε ενα topic για τις πρωτες σεζον του ΤΟS και του TΝG? Nα παιξουμε και λιγο με συγκρίσεις...

Δε νομίζω ότι έχει νόημα κατι τέτοιο...

Oberon

Παιδιά αν μπλέξουμε με τα γραφειοκρατικά δεν θα ξεμπερδέψουμε ποτέ και θα χαθεί και ο όποιος αυθορμητισμός υπάρχει. Μια που δεν έχουν δει όλοι όλα θα πρότεινα κάτι πολύ πιο απλό. Κάθε μήνα και μία Τρεκ σειρά, όχι μία σαιζόν.

Έτσι και κουβέντα μπορεί να γίνει, και να συμμετέχουν όλοι οι Τρέκερς του φόρουμ αλλά ΚΑΙ άλλα μέλη ανεξάρτητα από το αν έχουν δει ή όχι τα πάντα.

Και φυσικά μέσα στην όλη κουβέντα μπορεί να γίνει και σύγκριση και οτιδήποτε άλλο.

Προσωπικά αν και έχω δει τα πάντα, δεν μπορώ να θυμηθώ αν το Χ επεισόδιο ανήκει στην Ψ σαιζόν και δεν έχω και το χρόνο να το τσεκάρω, ούτε πιστεύω θα έχουν και οι άλλοι. Όπως έλεγε και ο Τορώ (τον οποίο συμπαθούσε και ο Ροντενμπέρρυ και ένα μέρος της φιλοσοφίας του Τρεκ επιρρεάστηκε από τους υπερβατιστές όπως τον Τορώ) simplify...simplify...simplify! :)

elen

μαλλον αυτο είναι το πιο σωστο. Οσο πιο απλο γινει ολο και περισσοτεροι θα συμμετεχουν και κατ' επεκταση θα εχει πιο ενδιαφερον. Λοιπόν, συμφωνείτε?

pargyrak

Καλό μου ακούγεται...

Ας ξεκινήσουμε και ας δούμε πως θα πάει...

RaspK

Count me in! :D

Darkchilde

Να κάνω μία ανακεφαλαίωση λοιπόν, πριν ανοίξω και "επικολλήσω" το Topic, και μου λέτε εαν είναι όλα σωστά.

Από την 1η εως την 20η Φεβρουαρίου θα κάτσει ο καθένας μας (είτε μόνος είτε με παρέα) να δεί την 1η σαιζόν του Star Trek: TOS. Στο Θέμα που θα ανοιχτεί θα λέμε ποιά επεισόδια μας αρέσαν, ποιά όχι, και γενικά θα κάνουμε οποιοδήποτε σχόλιο γενικά με τα συγκεκριμένα επεισόδια της συγκεκριμένης σαιζόν. Επίσης να πούμε ότι το "The Cage" με τον Christopher Pike ως κυβερνήτη του Enterprise, μετράει στην πρώτη σαιζόν.

Υπάρχει κάτι που να χρειάζεται αλλαγή, ή κάτι να προστεθεί?

Oberon

Βούλα, λέγαμε να μην πάει με σαιζόν αλλά με σειρά, κι ας δει ο καθένας ότι μπορεί και ότι έχει. Και ξεχωριστό τόπικ καλύτερα.

Εdit: Να κάνω μια διευκρίνηση παιδιά. Προσωπικά θα συζητήσω ευχαρίστως για οτιδήποτε σχετικά με το Σταρ Τρεκ, κάτι που το ήθελα εδώ και χρόνια σε αυτό το φόρουμ, αλλά δεν θέλω να συμμετέχω σε κατηγοριοποιήσεις επεισοδίων κλπ κλπ κλπ. Δηλαδή με ενδιαφέρει μια εφ'όλης της ύλης συζήτηση free-style, για κάθε σημείο του Τρεκ και θα συμμετάσχω με πολλή όρεξη.

Δεν με ενδιαφέρει όμως να γίνει μια ακόμα λίστα από τις χιλιάδες που κυκλοφορούν στο Νετ για το Σταρ Τρεκ, ειδικά μάλιστα αφού είναι ήδη δεδομένο το τι θα βγει και δεν φαντάζομαι να πρωτοτυπίσουμε. Όσοι βέβαια θέλουν ας την κάνουν, ουδέν πρόβλημα επ'αυτού. Απλά επισημαίνω πως θα ήθελα να μιλήσω για το Τρεκ με άλλους Τρεκκερς έτσι....γενικά χωρίς κάποιο απώτερο σκοπό.

Edited by Dain

Darkchilde

Ούτε κι εγώ θα κάνω κάτι τέτοιο Διονύση. Απλά θα πώ τι μου αρέσει και τι όχι, και γιατί μου αρέσει.

Οπότε ας κάνει κάποιος μία περίληψη περί σαιζόν/σειράς, και του τι θα γίνει ακριβώς.

nikosal

ok λοιπόν. Θα πρότεινα στην Έλεν που διατύπωσε πρώτη την ιδέα, να ανοίξει ένα τόπικ για την TOS, συνολικά (βολεύει κιόλας γιατί η σειρά είχε παίξει μόνο τρεις χρονιές) και να εξηγήσει τι θα κάνουμε. Δηλ. (αν ανακεφαλαιώνω σωστά ό,τι ειπώθηκε) ότι θα σχολιάσουμε όσα επεισόδια θέλουμε, καλά, μέτρια και κακά, όσες παραμέτρους τους νομίζουμε (σενάριο, ερμηνείες, σκηνικά, εφέ κλπ.) και κάθε άλλο σχετικό θέμα (πχ. φιλοσοφία της σειράς, ιδέες της εποχής, επίδραση στην εφ και στην κοινωνία και οτιδήποτε άλλο).

Επιπλέον, ότι στη διάρκεια της κουβέντας, που εκτιμώ ότι μπορεί να είναι αορίστου χρόνου, θα έχουμε τη δυνατότητα να αναφέρουμε τα 3 ή 5 ή όσα εκείνη (η Έλεν) μας ζητήσει "αγαπημένα" μας επεισόδια ώστε κάποια στιγμή να συγκεντρωθούν από όλους και να γίνει ένα είδος απλού γκάλοπ.

Προχώρα Έλεν, βλέπω ότι δεν έχεις ανοίξει κανένα τόπικ ποτέ, δεν είναι τίποτα δύσκολο...

Oberon

Συμφωνώ και επαυξάνω Νίκο. Εμπρός λοιπόν Έλεν! Let's Talk Trek!! :D

Sitronella

Φυσικά θα είμαι κι εγώ μέσα με ό,τι θυμάμαι από αυτά που έχω δει....

Spock

Make it so, Elen! Warp 9!

elen
:unsure: ωχ με στριμωξατε! οκ δωστε μου μερικές μερες να προετοιμαστω (ψυχολογικά κυρίως...)

Darkchilde

Δεν χρειάζεσαι προετοιμασία... Απλώς άνοιξε ένα νέο θέμα, γράψε, και πάτα το κουμπάκι "Add Post". Είναι πανεύκολο... ;)

Edited by Darkchilde

LocutusGR

Και εγω είμαι μεσα φυσικα! Ελπίζω μόνο να εχώ λίγο ελευθερο χρόνο για να δω το TOS ξανά:-)

Beam me up Scotty and let's Make it So!

Spock

Για την ερώτηση του Stildar στο περί TOS τόπικ:

Επιγραμματικά οι σειρές και τα επεισόδια τους είχαν ως εξής, κατά χρονολογική σειρά παραγωγής (χωρίς τα animated):

- Star Trek (The Original Series) - 3 σαιζόν, 80 επεισόδια (συμπεριλαμβανομένου του πρώτου πιλότου 'The Cage')

- Star Trek: The Next Generation - 7 σαιζόν, 178 επεισόδια

- Star Trek: Deep Space Nine - 7 σαιζόν, 176 επεισόδια

- Star Trek: Voyager - 7 σαιζόν, 172 επεισόδια

- Star Trek: Enterprise - 4 σαιζόν, 98 επεισόδια

Σύνολο 704 επεισόδια

Οι ταινίες ήταν δέκα:

I: The Motion Picture

II: The Wrath of Khan

III: The Search for Spock

IV: The Voyage Home

V: The Final Frontier

VI: The Undiscovered Country

VII: Generations

VIII: First Contact

IX: Insurrection

X: Nemesis

Από αυτές, οι πρώτες 6 ήταν με το original cast, η 7η ήταν με το cast του Next Generation κυρίως και με συμμετοχή μέρους του original cast, και οι τελευταίες τρεις αμιγώς με το cast του Next Generation

Edited by spock2266