Jump to content
Sign in to follow this  
Spock

Τρεκοσυναντήσεις: Αναζήτηση Star Trek fans

Recommended Posts

Oberon

Πάνω από 700 επεισόδια ε? :D Δεν είχα κάτσει ποτέ να τα μετρήσω. Ατελείωτες ώρες και ακόμα περισσότερες αν βάλεις και τις ταινίες μαζί.

Αυτά όντως είναι canon.

Σαν μη canon βέβαια, υπάρχουν εκτός από τα animated απίστευτα πολλά βιβλία, ανάμεσα στα οποία και κείνα που βασίζονται στα όχι τελειωμένα σενάρια για τη δεύτερη σειρά του κλασσικού Τρεκ Phase II. Σίγουρα δεν είναι κανονικά, αλλά έχουν ενδιαφέρον. Μάλιστα επειδή η σειρά ήταν σε κάποιο στάδιο προπαραγωγής υπάρχουν σκηνές με ηθοποιούς και διάφορα δοκιμαστικά, τα οποία είχα δει σε κάποιο σπέσιαλ, το οποίο δυστυχώς δεν έχω πια.

Και τελευταία έχουν βγει και αρκετά fan films, μια που οι Τρεκκερς είναι μανιώδες, δημιουργικό και φωνακλάδικο fandom! :tongue:

Spock

Το #1 ποστ αυτού του τόπικ ήταν και το πρώτο μου στο φόρουμ αυτό, τρεις ημέρες μετά την εγγραφή μου πριν από ακριβώς ένα χρόνο, οπότε και διάλεξα αυτό το τόπικ για να γιορτάσω τα φορουμικά γενέθλιά μου!

Πριν από ένα χρόνο λοιπόν έψαχνα να βρω και άλλους Έλληνες Τρέκκερς. Από τότε, έχω γνωρίσει μέσω του φόρουμ και μέσω μελών του φόρουμ πολλούς καλούς φίλους, Τρέκκερς και μη. Δημιουργήσαμε το Μάιο και το ξεχωριστό Τρεκ υπο-φόρουμ, όπου συζητάμε και θα συνεχίσουμε να συζητάμε περί Τρεκ μέχρι τον 24ο αιώνα! Έχουμε επίσης οργανώσει εκδηλώσεις για το Σταρ Τρεκ και σχεδιάζουμε και άλλες.

Χαίρομαι πολύ για αυτόν το χρόνο που πέρασε, αλλά και για τους επόμενους που έρχονται και σας ευχαριστώ όλους! :beerchug:

Oberon

Συγχαρητήρια, Δημήτρη. Όπου νάναι κοντεύεις και τα 1000 ποστς. Είσαι από τα άτομα που "they are here to stay", όπως ακριβώς και το Σταρ Τρεκ εξ άλλου. Xωρίς εσένα δε θα μπορούσε να σταθεί το Τρεκ φόρουμ μας.

Και για να το γιορτάσουμε, έβαλα ειδικό λινκ για το υπο-φόρουμ του Σταρ Τρεκ και στο blog μου, μαζί φυσικά με το λινκ για όλο το SFF και άλλο ένα ειδικό λινκ για τις Συμπαντικές Διαδρομές.

Υ. Γ. Με λίγα λόγια δηλαδή "We assimilated you!" :borgassim: :alaugh:

Edited by Dain

Spock
Υ. Γ. Με λίγα λόγια δηλαδή "We assimilated you!" :borgassim: :alaugh:

Χεχε! Πρέπει να είναι η μοναδική περίπτωση που κάποιος χαίρεται να "αφομοιώνεται"! :alaugh:

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, Διονύση και χαίρομαι πάρα πολύ να βρίσκομαι εδώ! :abiggrin:

Και σε λίγο θα γιορτάσουμε και τα 2000 ποστ του Τρεκ-φόρουμ!

Spock

Όπως και πέρσι, έτσι και τώρα, αν και τυπικά έχει περάσει η 2η Ιανουαρίου, θέλω να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου που κλείνω δύο χρόνια στο SFF! Το τι έχουμε καταφέρει σ' αυτά τα δύο χρόνια είναι self-evident! Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την παρέα και για την προσπάθειά σας να διατηρήσουμε ζωντανό και ενεργό το Trek sub-forum, μέσω του οποίου έχουμε ζήσει αρκετοί από εμάς και μαγικές στιγμές!

:beerchug:

tetartos
Πριν από ένα χρόνο λοιπόν έψαχνα να βρω και άλλους Έλληνες Τρέκκερς. Από τότε, έχω γνωρίσει μέσω του φόρουμ και μέσω μελών του φόρουμ πολλούς καλούς φίλους, Τρέκκερς και μη. Δημιουργήσαμε το Μάιο και το ξεχωριστό Τρεκ υπο-φόρουμ, όπου συζητάμε και θα συνεχίσουμε να συζητάμε περί Τρεκ μέχρι τον 24ο αιώνα! Έχουμε επίσης οργανώσει εκδηλώσεις για το Σταρ Τρεκ και σχεδιάζουμε και άλλες.

Πριν από ενάμιση περίπου χρόνο δεν ήξερα κανέναν προσωπικά στο φόρουμ. Σχετικά με το Star Trek είχα μια κάποια επαφή από παλιά (κάποιες ταινίες, λίγο TNG, λίγο TOS από παλιότερα) και τίποτα παραπάνω. Και τότε...

...τότε ανακάλυψα το Trek forum, εδώ στο sff.gr. Δηλαδή, όχι ανακάλυψα αλλά μου "επιβλήθηκε" ή, μάλλον, αφομοιώθηκα κι εγώ! Δεν θέλω να μιλήσω για τις εκδηλώσεις, που δυστυχώς είχαν πραγματοποιηθεί πριν μπω στην παρέα. Ούτε για το περιεχόμενο του Trek forum - είναι εκεί για να το αξιολογήσετε και μόνοι σας.

Θέλω να μιλήσω για την ενεργότητά του! Κάθε μέρα, υπήρχε τουλάχιστον ένα ποστ (συχνά δύο ή τρία ή περισσότερα), έτσι ώστε στο "View new posts" πάντα το Trek forum ήταν ψηλά στην κατάταξη! Μου πήρε λίγο καιρό αλλά τελικά κατάλαβα το μυστικό.

Αν και λιγοστοί, όλοι οι τρέκκερς του φόρουμ συμμετείχαν σχετικά τακτικά. Πίσω από όλα όμως, κρυβόταν ο Spock, ο μοναδικός moderator του φόρουμ αυτού, που κάθε λίγο και λιγάκι θα άνοιγε ένα καινούριο topic, ένα θέμα για συζήτηση, μια λίστα, ένα poll, ένα bump στο topic των ερωτήσεων... Θα μας παρακινούσε να γράψουμε την άποψή μας, να σχολιάσουμε, ή θα μας ενημέρωνε για τα σημαντικά γεγονότα που αφορούσαν το franchise.

Δεν μπορούσα να διανοηθώ, πώς γίνεται να είναι τόσο ενεργό ένα forum που ασχολείται με σειρές που είχαν σταματήσει (ελπίζω προσωρινά) να παράγονται και να προβάλλονται. Είχα εντυπωσιαστεί τόσο πολύ, που μάλιστα τόλμησα να του στείλω ένα PM και να τον συγχαρώ για τη δουλειά που έκανε. Ήταν η ψυχή της Τρεκοπαρέας!

Ο Spock ήταν που έβλεπε πάντα το forum αυτό σαν παιδί του και που, όταν έφευγε για λίγες μέρες μακριά του, μας έστελνε PM για να το προσέχουμε = να κάνουμε κανένα ποστ, για να μένει "ζωντανό". Που, δυστυχώς βέβαια, σπάνια το κάναμε, με αποτέλεσμα η απουσία του Spock να γίνεται ολοφάνερη από τη μείωση της κίνησης.

Όταν μου προτάθηκε να γίνω moderator, ήμουν πολύ επιφυλακτικός. Πώς θα μπορούσα να κάνω κάτι παρόμοιο; Πώς θα μπορούσα να αναλάβω την ευθύνη να προσέχω ένα φόρουμ τόσο πολύ, να το νοιάζομαι και να ανησυχώ γι' αυτό, όπως κάνει ο Spock;

Θα ήθελα, λοιπόν, και δημοσίως να σε ευχαριστήσω Spock, φίλε μου, όχι μόνο γιατί μου ξαναγνώρισες το Trek αλλά γιατί αποτέλεσες και αποτελείς ένα φωτεινό παράδειγμα moderator. Δυστυχώς λίγο άφταστο για μένα προσωπικά, ωστόσο παράδειγμα...

Oberon

Δεν θα μπορούσα με τίποτα να εκφράσω καλύτερα, ίσως ούτε το ίδιο, όσα είπε ο Τέταρτος για το "Jimbo" και το Τρεκ φόρουμ και λυπάμαι που ξεχάστηκα και δεν απάντησα προτύτερα στο τόπικ αυτό.

Είναι μοντέλο moderator o Spock, και πράγματι η ψυχή του Τρεκ φόρουμ και χαίρομαι που μπορώ να τον λέω φίλο μου με όλη τη σημασία της λέξης. Here's to 100 more Trek years, Spocky! :starfleet: :friends: :beerchug:

DinoHajiyorgi
Είναι μοντέλο moderator o Spock, και πράγματι η ψυχή του Τρεκ φόρουμ και χαίρομαι που μπορώ να τον λέω φίλο μου με όλη τη σημασία της λέξης. Here's to 100 more Trek years, Spocky! :starfleet: :friends: :beerchug:

Τι έγινε ρε παιδιά;! "Χάνουμε" τον Σπόκ;! :cold: :crybaby: Μπα, σε καλό σας!

Oberon
Τι έγινε ρε παιδιά;! "Χάνουμε" τον Σπόκ;! :cold: :crybaby: Μπα, σε καλό σας!

Μα...κάθε άλλο! Πώς σου ήρθε αυτή η ιδέα? :o Aπλά συμπλήρωσε 2 χρόνια στο φορουμ πριν λίγες μέρες...

DinoHajiyorgi
Μα...κάθε άλλο! Πώς σου ήρθε αυτή η ιδέα? :o Aπλά συμπλήρωσε 2 χρόνια στο φορουμ πριν λίγες μέρες...

:D Με "τρόμαξε" η συγκίνηση. :beerchug: Σίγουρα είμαστε πλουσιότεροι με τον βουλκάνιο Μήτσο μας!

Spock

Σας ευχαριστώ από καρδιάς για τα όμορφα λόγια σας, παιδιά! Πραγματικά με συγκινήσατε! :friends:

Edited by Spock