Jump to content

Πόσα αδιάβαστα βιβλία έχετε;


trillian
 Share

Recommended Posts

Με αφορμή μερικές πρόσφατες συζητήσεις :tongue: θέλω να μάθω και τις δικές σας στοίβες με αδιάβαστα! Πόσα τον αριθμό; (ή τω; anyway). Κινείστε σε χαμηλά επίπεδα - δηλαδή περιμένετε να τελειώσετε πρώτα αυτά που έχετε πριν πάρετε άλλα - ή κινείστε σε υψηλαααά επίπεδα, όπως κάποιοι που ξέρω; (ονόματα δε λέμε ούτε δείχνουμε :tongue:)

Τα δικά μου αυτή τη στιγμή πρέπει να είναι γύρω στα 20 με 30, αλλά για πιο ακριβή αριθμό θα πρέπει να ανοίξω πρώτα τις κούτες. Πάντως, κάπου εκεί είναι. Πράγμα τελείως πρωτοφανές για μένα, και ανησυχώ :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έχω μόνο 5 και τα θεωρούσα πολλά μάλλον υπερβολικός ήμουν;

 

Βασικά θα ήταν προτιμότερο (εκτός φυσικά αν είναι πολύ μεγάλη η λίστα ) να λέμε και ποια είναι αυτά τα βιβλία κι επίσης να λέμε και το λόγο (εκτός της τεμπελιάς υπάρχουν κι άλλοι λόγοι) για τον οποίο δεν τα έχουμε ξεκινήσει ή τα έχουμε παρατήσει (το δεύτερο τομο του έγκλημα και τιμωρία ακόμη να το πιάσω :death: ).

Link to comment
Share on other sites

36.

Παίρνω περισσότερα από όσα διαβάζω (βοηθάνε και τα τούβλα επικού φάνταζυ που κυκλοφορούν - δε μπορεί ο κόσμος να γράφει 400-500 σελίδες, πρέπει να χτυπάν χιλιάρα ρε γαμώτο;)

Link to comment
Share on other sites

Σε χάρτινη μορφή, 2 σίγουρα, ίσως 4.

Σε ηλεκτρονική μορφή, έχασα το μέτρημα μετά τα 1500... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλά είναι τα βιβλία που υπάρχουν στον κόσμο και τα έχω αδιάβαστα! Η μόνη μου παρηγοριά είναι πως είναι αριθμήσιμα και πεπερασμένα. :bleh:

Τέλος πάντων, επειδή τα βιβλία τα διαβάζω ένα-ένα, δύσκολα τυχαίνει να έχω πάνω από ένα στη "λίστα με τα βιβλία που θεωρείται ότι διαβάζω". Προς το παρόν, είναι ακριβώς ένα, το πρώτο βιβλίο του Dragonlance που μετά το τέλος του πρώτου μέρους ψιλοβαριέμαι να αρχίσω να διαβάσω καλά.

Link to comment
Share on other sites

Lovecraft - omnibus 3 the haunter of the dark

Graham Joyce: Smoking poppy

The limits of enchantment

Orson Scott Card : Ender’s game

The worthing saga

The seventh son

Issac Asimov Nightfall one (συλλογή)

Norby and the oldest dragon

G.R.R.Martin - A song for Lya

C.S. Lewis - Out of the silent planet

Dickens - Bleak house

Zamyatin - We

Ray Bradbury - The Halloween tree

Patricia McKillip – Ombria in Shadow

Παντελής Γιαννουλάκης - Megalopolisomancy

Wlliam Gibson - Neuromancer

Roger Zelazny - Lord of light

Zacharia Sitchin: Όταν άρχισε ο χρόνος

Ο 12ος πλανήτης

Joan D. Vinge - The snow queen (Διονύση, αν το ψάχνεις εγώ το έχω :tongue: )

William Boroughs – Μια στις χίλιες

Jeff VanderMeer – Shriek, an afterward

Ο Ντρέιντιν ερωτευμένος και άλλες ιστορίες (Μιχάλη, αν το ψάχνεις εγώ το έχω :tongue: )

Douglas Adams - Hitchhiker’s guide to the galaxy Radio scripts

Σώτη Τριανταφύλλου - Κινέζικα κουτιά

China Mieville – The iron council

Αστικοί θρύλοι (Αρχέτυπο, συλλογή)

Robert Heinlein – Ξένος σε ξένη χώρα

Avi – The book without words

William Gibson – Neuromancer

Spinrad – Ο Τζακ Μπαρον και η αιωνιότητα

Michael Coney – The celestial steam locomotive

Samuel Delany – Babel 17

M. John Harrison – The committed men

Light

Neil Gaiman, Terry Pratchet – Good omens

Ο Σείριος ανέτειλε και η σφίγγα χαμογέλασε (δανεισμένο, για εγκυκλοπαιδικούς λόγους :tongue: )

 

Kαι όλα αυτά μας κάνουν...

37?! :o Ωχ θεε μου! Πότε έφτασα εγώ σ αυτό το σημείο; Για μένα τα 3 αδιάβαστα ήταν πάντα πολλά! Πρέπει να σταματήσω να δουλεύω, δε γινεται :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αμάν εγώ τώρα δηλαδή που στη λίστα δεν έχω ούτε ένα sf τι θα κάνω; :o Παιδιά μην με διαγράψετε θα πάρω μερικά sf σε λίγο καιρό. :juggle:

 

Το λοιπόν έχουμε τα εξής

 

Ντέμιαν - Έρμαν Έσσε

Η πάπισσα Ιωάννα - Εμμανουήλ Ροΐδης

Ουράνια Μηχανική - Μάρω Δούκα

Έγκλημα και τιμωρία (δεύτερος τόμος) - Ντοστογιέφσκι

Η χαμένη τιμή της Κατερίνας Μπλουμ - Χάινριχ Μπελ

Η ιστορία της αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας - Mario Vegetti

Τα λάφυρα του Πόιντον - Χένρι Τζέιμς

Ποιος απ' τους δυο μας επινόησε τον άλλο - Πασκάλ Μπρυκνερ

 

χμμ τελικά ήταν 8.

 

Επειδή ο εκδότης του Οξύ δεν πρόκειται να εκδώσει ξανά τον πρώτο τόμο του Νεκροσκόπου ξέρετε που θα μπορούσα να τον βρω;

 

Στο βιβλιοπωλείο χτες εντόπισα τον "Κλέφτη του Πάντοτε" και τον "Υφαντόκοσμο". Ποιο από τα δύο μου προτείνετε; (Με αφορμή το δεύτερο έχει φτιάξει ,ενημερωτικά , η Κρίστι Στασινοπούλου τραγούδι). :tease:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ νομίζω ότι κυκλοφορεί ακόμα ο πρώτος Νεκροσκόπος - μάλιστα πρόσφατα σχετικά κυκλοφόρησε και σε έκδοση pocket, δε νομίζω να έχει εξαντληθεί. Λογικά στην Πολιτεία ή στο Cube θα το έχει.

Κλέφτης του πάντοτε ή Υφαντόκοσμος....δύσκολη επιλογή, εξαρτάται κι απο τι σου αρέσει συνήθως. Πάντως ο Κλέφτης είναι λιγο πιο "παιδικό" - όσο μπορούν να είναι παιδικά τα βιβλια του Μπάρκερ δηλαδή ;)

Link to comment
Share on other sites

αδιάβαστα βιβλία, ε?

ευτυχώς που ήρθα αγγλία, και άφησα πίσω μου όοοοολα τα αδιάβαστα στην ελλάδα.

εδώ πέρα, μέσα σε 3,5 μήνες, κατόρθωσα να μαζέψω τα εξής αδιάβαστα (αφού τα βρίσκω, να μην τα αγοράσω????)

 

c.s.lewis - prince caspian

the voyage of the dawn treader

the silver chair

the last battle (για να τελειώνουμε με τη νάρνια)-

neil gaiman - anansi boys

lemony snicket - a series of unfortunate events 13 - the end (δεν έχω πάρει ακόμα τα άλλα... καλά πάω) :thmbup:

why don't penguins' feet freeze? + 114 other questions (συλλογικό - απαντήσεις σε πραγματικά ηλιθιωδώς εκνευριστικές ερωτήσεις)

kim stanley robinson - forty signs of rain (το είχα ξεκινήσει, αλλά στην πορεία ξεκίνησα το amber)

the hitchhiker's guide to the galaxy radio scripts (primary + secondary phase)

the hitchhiker's guide to the galaxy radio scripts (tertiary, quandary + quintessential phase)

the complete illustrated lewis carroll (κουμούτσα, με τις original από όσο ξέρω εικονογραφήσεις. είχε μόνο 6 λίρες, να μην το έπαιρνα????)

 

οπότε έχουμε...χμ...(2-3-4)..(9)...11 αδιάβαστα. καλά είμαι. συγκρατιέμαι... πώς θα τα κατεβάσω όλα σε 7 μήνες που 8α είναι 60?? πόσα κιλά πρέπει να είναι οι αποσκευές στο αεροδρόμιο? 20-25? χαχαχαχαχαχα.....(υστερικά γέλια τρελού επιστήμονα)

 

 

αλεξάνδρα δες το αλλιώς: θυμάσαι... τότε παλιά.... (εικόνα τοπίου με βαριά ομίχλη) που υπήρχαν φορές που δεν είχες βιβλίο αδιάβαστο και τύχαινε να μην έχεις και λεφτά διαθέσιμα? τουλάχιστον είσαι ορθολογικός καταναλωτής (ε?ε?) και ενεργείς σωστά με το εισόδημα και τις ανάγκες/προτεραιότητες που έχεις... (γ*μώ το ΔΕΟΠΣ μου μέσα!!!!, ακόμα με καταδιώκει...)

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δέν πολυαγοράζω, αλλα δανείζομαι απο την βιβλιοθήκη δέν έχω πολλά αδιάβαστα. Συνήθως φροντίζω να έχω ένα-δύο καβάτζα στην περίπτωση που τελειώσω κάποιο και θέλω να ξεκινήσω κάποιο άλλο αμέσως. Δεν μπορώ να έχω πολλά βιβλία μαζεμένα γιατι μου αρέσει να ψάχνω να βρώ ποιο θα διαβάσω μετα οπότε αν τα έχω μαζεμένα χάνω το ενδοιαφέρον μου μετα απο λίγο.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει ναναι μεταξυ 10 και 20 σταθερα, δε τα μετραω ουτε και θελω να ξερω τι ειναι. Οταν τελειωνω ενα βιβλιο, αν δεν εχω σκεφτει τι ακολουθει, πηγαινω στη βιβλιοθηκη και παντα λεω κατι του στυλ "ωχ εχω και αυτο να διαβαζω". Απο εκει και περα, ναι η δουλεια γενικα ειναι ανασταλτικος παραγωντας (μερικες φορες μπορει να μην εχω μυαλο να κατσω να διαβασω) αλλα ας ειναι καλα τα ταξιδια και οι συγκοινωνιες που μου δινουν χρονο :Ρ Ετσι δεν αγοραζω τοσο οσο παλια εκτος απο κατι εξορμησεις σε παλαιοβιβλιοπωλεια και το ετησιο παζαρι στη Κλαθμωνος που εχω βρει διαμαντια σχεδον τσαμπα οποτε παιζει καταναλωτικο οργιο. Γιατι και οι τιμες των βιβλιων ειναι ενα θεμα απο μονο του. :/

Edited by I robot
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια με το robot από πάνω, αν και εγώ τα μετράω συνήθως και θέλω να ξέρω τι είναι(επουσιώδης διαφορά). :rolleyes:

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

:guitar: χμ μονο ενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

το τελευταιο της τριλογιας του Πουλμαν. (που θα αργησω πολυ να το διαβασω) και τελειωνω τωρα το ξενος σε ξενη χωρα του Χαινλαιν.

Αλλα δεν πρεπει να χαιρομαι για πολυ ακομα. Συντομα μετακομιζω (ξανά) και οχι μονη μου. Οποτε απο εκει που θα ειμαι μονο 1 ή 2 πισω θα πρεπει να διαβασω καμια 200αρια :crybaby:

Απο την αλλη ομως θα αργησω πολυ να αγορασω καινουργια και θα κανω οικονομια!!!! ουαου :roflmao:

Link to comment
Share on other sites

εμ.... *γκουχ γκουχ*, να προσθέσω στα προαναφερθέντα και το watership down του richard adams? δεν ξέρω, απλώς μπήκα στο waterstone's, ρώτησα και το πήρα.

με το τίποτα δεν ήταν τόσο ψηλά στη λίστα, αλλά... συνέβη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που νόμιζα πως με όλα αυτά που έχω να διαβάσω ( 30 στον αριθμό) θα'πρεπε να ντρέπομαι για λογαριασμό μου!!!!!!

Edited by THE ANDROID
Link to comment
Share on other sites

χμ εγωδε θελω να ξερω ποσα εχουν μαζευτει πια :p αν και λιγοτερα απο σενα τριλιαν σιγουρα... :p :P

 

( ειδα και κανα δυο στα αδιαβαστα σου που θελω να τα διαβασω οταν τα τελειωσεις :p :P )

Link to comment
Share on other sites

Αρνούμαι να τα μετρήσω αλλά εντάξει, δεν είναι και τόσο πολλά πια, παίζει να είναι και λιγότερο από δεκάδα τα δικά μου βιβλία που έχω αδιάβαστα. Το κακό είναι πως έχω δανεικά βιβλία αδιάβαστα τα οποία καμιά φορά (έως πολλές δηλαδή) τα γυρνάω κι αδιάβαστα γιατί φυσικά κάποια στιγμή θέλω να τα δώσω πίσω :p

 

Νομίζω πως έχω βρει κατά κάποιο τρόπο τη χρυσή τομή μεγαλώνοντας: και να υπάρχει ένα βιβλίο που να θέλω να το διαβάσω τελειώνοντας το προηγούμενο και να μην γίνεται χαμός από αδιάβαστα και να με γεμίζουν τύψεις που τα παραμελώ.

 

Αυτιά...

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοντρέπομαι να πάρω μέρος σε αυτή τη συζήτηση, γιατί μόνο από τη σειρά SF Masterworks έχω 27 αδιάβαστα...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ντρέπεσαι θα σου πω το εξής:

 

Μια φορά κάθησα να κάνω μια καταγραφή των βιβλίων που έχουμε στο σπίτι. Το λοιπόν έχουμε γύρω στα 3000 βιβλία. Τα οποία κάποια από αυτά τα είχα αγοράσει εγώ δεύτερη φορά γιατί δεν ήξερα ότι τα έχουμε (για αυτό το λόγο έκανα και τη καταγραφή). Οπότε έχω πάρα πολλά βιβλία να διαβάσω. Α ναι τα 3000 βιβλία είναι αυτά που έχει η μάνα μου. Ο πατέρας μου έχει άλλα τόσα. (Μετά απορούν γιατί το παίδί τους φορά γυαλιά :tease: ).

 

Αν ξέρεις κανένας κανένα αξιόπιστο κι εύχρηστο opensource πρόγραμμα για να φτιάξω βάση δεδομένων βιβλιοθήκης να μου το πει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ έχω πάθει ένα "παπατράκ" με αυτό το θέμα, μιας και έχω βιβλιοπωλείο και θέλω να τα διαβάσω όλα....Εντάξει, πάντα διάβαζα, πάντα είχα αδιάβαστα βιβλία, αλλά τώρα είναι βασανιστήριο.

Εσύ πάντως cortomalteze, πρέπει να σκεφτείς σοβαρά την πιθανότητα, να γίνουμε συνάδελφοι, 3000 βιβλία?

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρεις κανένας κανένα αξιόπιστο κι εύχρηστο opensource πρόγραμμα για να φτιάξω βάση δεδομένων βιβλιοθήκης να μου το πει.

 

Το Open Office από όσο ξέρω έχει database manager.

Link to comment
Share on other sites

@Χειμώνας

 

Φίλε και πάλι λίγα μου φαίνονται και δεν θέλω να τα πουλήσω. Ίσως κάτι εγκυκλοπαίδειες που σκέφτομαι να τις χαρίσω σε κάνα σχολείο. Άμα θες πάντως συνεργαζόμαστε στο διάβασμα. Εκεί οκ.

 

@Nihilio

 

Έχω προσπαθήσει αλλά δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί. Βασικά ενώ έχει οδηγό δεν έχει κι επεξήγηση. Οπότε η όποια λειτουργικότητα χάνεται. Γενικά κάποια πράγματα στο OpenOffice θέλουν φτιάξιμο, χωρίς να παραβλέπω ότι είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..