Jump to content

Πόσα αδιάβαστα βιβλία έχετε;


trillian
 Share

Recommended Posts

Κατ'αρχήν δεν ψάχνω τι θα διαβάσω μετά. Έχω αρκετές επιλογές. Δεν τρέχω στο βιβλιοπωλείο να ψάχνω. Από εκεί και πέρα έχω πάρα πολλά αδιάβαστα, πάνω από 200 τουλάχιστον. Μου αρέσει να έχω βιβλία. Είτε διαβασμένα είτε αδιάβαστα. Δεν είναι για φιγούρα ή οτιδήποτε. Απλά δεν μπορώ να σκεφτώ το δωμάτιό μου χωρίς αδιάβαστα. Κι έπειτα είναι και η όρεξη. Μερικές φορές δεν ξέρω τι όρεξη έχω, τι θέλω να διαβάσω, ελαφρύ, βαρύ, μικρό μεγάλο... Αλλά όλο και κάτι θα κάνει μπαμ μέσα από τον χαμό των αδιάβαστων βιβλίων. Σε κάποιο συρτάρι/βιβλιοθήκη/ντουλάπα θα βρώ τι ψάχνω. Και δεν χρειάζεται να κατέβω κέντρο να ψάχνω στου Ελευθερουδάκη κλπ. Να αρχίσω μια σειρά και να μην έχω τα επόμενα. Εμ να όταν αγοράζω σειρές, συνήθως παίρνω τουλάχιστον και τα ένα-δύο επόμενα. Οπότε εαν μου αρέσει να μην κάθομαι να ψάχνω στα βιβλιοπωλεία της Αθήνας, που σχεδόν ποτέ δεν έχουν το δεύτερο της σειράς αλλά πάνε πάντα στο τέταρτο, και πρέπει να τα παραγγείλεις μέσω internet, και πρέπει να περιμένεις μία εβδομάδα να έρθουνε εαν βέβαια είναι διαθέσιμα σε 24 ώρες από Αγγλία, αλλιώς πρέπει να περιμένεις και 15-20 μέρες από Αμερική.

Από εκεί και πέρα, μπαίνω σε βιβλιοπωλείο ή παώ σε έκθεση και δεν κρατιέμαι. Ιδίως από Αγγλία έχω αναγκαστεί να αγοράσω βαλίτσα για να βάλω τα βιβλία. Με το Amazon είμαστε πλέον κολλητοί, και αγοράζω και από το Alibris κατά καιρούς ότνα δεν βρίσκω κάτι στο Amazon. Εδώ στην Σιγκαπούρη δεν κρατήθηκα μέσα στο βιβλιοπωλείο, και αγόρασα 4-5 βιβλιαράκια! Μπήκα μέσα, έκανα την γύρα, είδα κάποιους τίτλους, μου κίνησαν το ενδιαφέρον τους αγόρασα, και μερικοί διαβάστηκαν, μερικοί μπήκαν στα αδιάβαστα.

Μπορώ να καταλάβω κάποιον που του αρέσει το διάβασμα και έχει αδιάβαστα βιβλία και λίστες για αγορά των επομένων. Τα οποία συνήθως αγοράζει πριν τελειώσουν τα αδιάβαστα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γιατί δεν έχω πάντα αρκετά χρήματα για να αγορασω αυτό που θέλω όταν το θέλω. Οπότε κάνω καβάντζες για τις ισχνές αγελάδες.

 

 

Έκθεση

 

Ευθυμία Δεσποτάκη

 

Πώς πέρασα σήμερα το απόγευμα ή πώς αγοράζω βιβλία

 

Σήμερα το απόγευμα τελείωσα τη δουλειά και πήρα την κυρία που δουλεύει στον απέναντι κομπιούτερ και την πήγα σε ένα βιβλιοπωλείο. Ήτανε ένα βιβλιοπωλείο γεμάαααατο από κόμιξ και μπαρμπαδάκια και σε μια γωνιά είχε και μπλούζες με κόμιξ και μπαρμπαδάκια. Η κυρία ήθελε να αγοράσει τις κατσαρίδες του Μελισσαρόπουλου, αλλά είχε μόνο το δεύτερο και το πήρε διπλό για να το δώσει και σε έναν φίλο της και πήρε και έναν μικρό Κθούλου κι έναν Τζόε Μπαρ, γιατί εγώ της είπα να τα πάρει, που μου αρέσουνε κι εμένα. Και θα έπαιρνα κι εγώ το Σαμουράι Τέζα, αλλά δεν το είχε και πήρα ένα ελληνικό κόμικ που το λένε Καφέ Μπαρ κι λέει για βάζελους και για γαύρους και για άλλα φυτά και ζώα της πατρίδας μας, όπως λέει κι ο μπαμπάς μου.

 

Ύστερα η κυρία ήθελε να πάρει το Θανατηφόρο Βοηθό του Τέρρυ Πράτσετ και πήγαμε εκεί που το είχαμε παραγγείλει και η Λία μας υποδέχτηκε και μας έκανε χαρούλες. Αλλά η κυρία βιαζότανε και πήρε τον Πράτσετ και έφυγε και με άφησε μόνη μου…

 

Και τότε εγώ έκανα ένα γύρω στα ράφια να δω μήπως έχει να πάρω κανένα βιβλιαράκι, όχι πολύ μεγάλο, όοοοοχι, τοσοδούλι, γιατί είχα ξαναπάρει βιβλία στην Έκθεση Βιβλίου πριν λίγες μέρες, αλλά ξεκίνησα να κοιτάζω για να πάρω ένα βιβλιαράκι τοσοδούλι που σας είπα και προηγουμένως. Κοίταξα τον Οφθαλμό του Κόσμου, του Τζόρνταν, και τους δύο τόμους, κι ύστερα είδα το Σπαθί των Σανάρα του Τέρρυ Γκουντκάιντ, την επετειακή έκδοση, που είναι πιο φτηνή, αμέ; Αλλά μετά είδα τα Λησμονημένα Πλάσματα Του Έλντ, της ΜακΚίλλιπ και είπα να πάρω αυτό και θα το έπαιρνα, αλλά μετά είδα το Φυλακτό της Σαμαρκάνδης, από το έπος του Βαρτίμαιου και το ξανασκέφτηκα. Και είδα και το Χιλιάδες Νάνοι Κι Ένα Τηγάνι και αυτό το έβαλα στην άκρη, θα το έπαιρνα ο κόσμος να χαλάσει. Αλλά μετά με χαιρέτησε ο καινούργιος Κόναν από τον Αίολο, ο έβδομος τόμος και τον πήρα κι αυτόν στα χέρια μου κι από κάτω είχε το Μαύρο Λίθο του Χάουαρντ και τον πήρα κι αυτόν. Αλλά εκεί που γύριζα προς το ταμείο, είδα ένα μικρό βιβλιαράκι που το έλεγαν Νεκροσκόπο και είπα, τι στο καλό, εφτά ευρώ είναι, ας το πάρω κι ας το κλάψω αργότερα, Κι εκεί αναγκάστηκα να αφήσω τον Κόναν, γιατί αυτόν θα τον ξανάβρισκα, αλλά το Νεκροσκόπο έτσι μικρό και φτηνό όχι. Κι έτσι τώρα είχα το Μαύρο Λίθο και το Νεκροσκόπο στα χέρια μου, αλλά σκέφτηκα να πάρω επιτέλους το Ντράκουλα, του Στόκερ, ε, τι, να μην το πάρω αν το είχε; Αλλά δεν το είχε κι εκεί κοντά που κοιτούσα έπεσαν τα μάτια μου σε ένα βαμπίρ που το λέγανε Ένοχες Απολαύσεις και θυμήθηκα τον κύριο Τοντον13 που είπε ότι η Anita Blake is a slut και άφησα αμέσως το Μαύρο Λίθο για να πάρω την Ανίτα Μπλέικ. Οπότε τώρα είπα τέλος, τέρμα φτάνει, πάλι πενήντα ευρώ θα χαλάσεις, αλλά δε χάλασα τόσο, όχι, λιγότερα χάλασα, γιατί τελικά δεν πήρα και το Ρόδο των Ανέμων της Ούρσουλα Λε Γκεν, που το φερμάριζα εξαρχής.

 

Έτσι πέρασα το απόγευμά μου και μέχρι αύριο το απόγευμα θα έχω τελειώσει τους νάνους και το τηγάνι και θα διαβάσω την slut.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ, τι να πρωτοπώ;

 

Έχω κι εγώ πολλά βιβλία αδιάβαστα, πάρα πολλά! (Πρόσφατα παρήγγειλα καινούριο έπιπλο βιβλιοθήκης...) Και σα να μην έφτανε αυτό, έχω και καναδυό-τρεις φίλους/πηγές που με προμηθεύουν συνεχώς και μια δανειστική βιβλιοθήκη που έχει τίτλους που δεν τους βρίσκεις εύκολα στο εμπόριο...

 

Και ήρθα στην Αγγλία για 1-2 μήνες και για λόγους χώρου δεν πήρα κανένα βιβλίο μαζί μου, είπα θα διαβάζω κανένα ebook. Τι τά 'θελα; Το σπίτι που μένω έχει πάνω από 3000 τίτλους. Και είναι παντού: έχει γεμάτα ράφια στο χωλ, στην κουζίνα, στους διαδρόμους και βέβαια... στην τουαλέτα! Πώς να αντισταθώ;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Δεν θα πώ πόσα γιατί θα με δείρετε! Πάντως στο ερώτημα ενός φίλου, γιατί να παίρνει κάποιος επιπλέον βιβλία αν ακόμα έχει αδιάβαστα, θα απαντήσω ότι την έχω πατήσει πολλές φορές με βιβλία που δεν πρόλαβα να πάρω κι εξαφανίστηκαν. Έπειτα, για μιά μεγάλη περίοδο εύρησκα βιβλία σε εξευτελιστικές τιμές και η βιβλιοθήκη μου από μεγάλη έγινε τεράστια! Τώρα πλέον έχω χάσει τη μπάλα, αλλά δεν παραπονιέμαι μ' αρέσουν οι γεμάτες βιβλιοθήκες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α, συμπτωματικά πριν λίγες μέρες για πρώτη φορά στη ζωή μου έφτασε το πλήθος των αδιάβαστων βιβλίων στη βιβλιοθήκη μου σε τριψήφιο αριθμό. Πριν από μερικά χρόνια κι ο διψήφιος θα μου φαινόταν κάπως. Η κατάσταση έχει ξεφύγει αφού ακόμη και σήμερα πχ ήρθε ειδοποίηση ότι κατέφθασαν στο μαγαζί κάποια βιβλία που είχα ζητήσει και λογικά μέσα στη βδομάδα θα περάσω να τα πάρω. Να δω που θα τα βάλω βέβαια, πρέπει να κάνω χώρο...

Link to comment
Share on other sites

Τα αδιάβαστά μου πρέπει να έχουν ξεπεράσει τα χίλια.  :shaun:

 

Αυτά είναι τα νούμερα που μπορεί να συλλάβει ο εγκέφαλός μου! :selfcentered:

Edited by notis58
Link to comment
Share on other sites

Α, συμπτωματικά πριν λίγες μέρες για πρώτη φορά στη ζωή μου έφτασε το πλήθος των αδιάβαστων βιβλίων στη βιβλιοθήκη μου σε τριψήφιο αριθμό. Πριν από μερικά χρόνια κι ο διψήφιος θα μου φαινόταν κάπως. Η κατάσταση έχει ξεφύγει αφού ακόμη και σήμερα πχ ήρθε ειδοποίηση ότι κατέφθασαν στο μαγαζί κάποια βιβλία που είχα ζητήσει και λογικά μέσα στη βδομάδα θα περάσω να τα πάρω. Να δω που θα τα βάλω βέβαια, πρέπει να κάνω χώρο...

Join the club.

 

Εγώ πλέον διαβάζω ένα βιβλίο που θέλω, ένα βιβλίο για ΛΑΦ, προκλήσεις του SFF κλπ και ένα που το έχω για πέταμα για να φύγει από τα αδιάβαστα. Αλλά τα αδιάβαστα όλο και αυξάνονται και δεν έχω τι να τα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

33 σε υλική υπόσταση, δεν έχω που να τα βάλω, στοιβάζω παντού βιβλία!

Κάπου 500+ σε ψηφιακή μορφή.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε. 800+ βιβλία από την Ιταλία, από τα οποία έχω διαβάσει κάπου 300-350, με υπόλοιπο 450-500, στην σοφίτα του σπιτιού των γονιών μου. Σπίτι μου 300+ βιβλία, με λιγότερα από 100 διαβασμένα. Περίπου 700 θα έλεγα. Πλέον διαβάζω 5-15 βιβλία τον χρόνο πράγμα που μου δίνει απόθεμα για 70 περίπου χρόνια.

 

Φυσικά δεν σταματάω να αγοράζω.

 

Γ@$%#λα καταναλωτική κοινωνία!

Link to comment
Share on other sites

126.154... ή μήπως 126.155; Κάπου εκεί! :p

 

Μπήκατε στο νόημα, ιδέα δεν έχω, πάντως μιλάμε σίγουρα για 2.000+ ... και εννοείται ότι συνεχώς αγοράζω καινούργια. Αλλά καλύτερα να υπάρχουν άμεσα διαθέσιμα στο σπίτι μου παρά να ψάχνομαι.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή πριν το τέλος της χρονιάς θα κάτσω να μετρήσω πόσα βιβλία έχω, και πόσα είναι τα αδιάβαστα. Το κάνω αυτό μία στο τόσο. Με ένα πρόχειρο υπολογισμό, τα αδιάβαστα μου πρέπει να είναι γύρω στα 500.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι, γλιτωνω αυτο το μετρημα που λες Δημητρη. Το Goodreads να'ναι καλα. Οποιο αδιαβαστο εχω το καταχωρω ως "Want to Read". Τα δικα μου λοιπον, ειναι 76!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς κάνω κι εγώ με το want to read του goodreads. Βέβαια είναι και κάποια Ελληνικά πχ που δεν τα βάζω/βρίσκω στο goodreads ή μπορεί να έχω βάλει χωριστά τους τόμους στο σάιτ ενώ έχω το omnibus(με βολεύει καλύτερα αν αν αφήσω κάποια σειρά στη μέση πχ). Οπότε δεν μιλάμε για ακριβή νούμερα, απλά για μια προσέγγιση. Πάντως είναι πολύ πρακτικό ακόμη κι έτσι από τη στιγμή που όχι μόνο πλέον τα σκορπάω σε 3 σπίτια, (εδώ στην πόλη είναι η συντριπτική πλειονότητα των βιβλίων αλλά όσον αφορά τα αδιάβαστα τα ποσοστά είναι συγκρίσιμα-θέλω να έχω και στα άλλα σπίτια υλικό για ανάγνωση) αλλά η μέθοδος τέτρις που χρησιμοποιώ για να τα τοποθετώ σημαίνει πως δύσκολα μπορώ να δω τίτλο και χάνω το μπούσουλα χωρίς μια κάποια λίστα.

Link to comment
Share on other sites

 

326 βασει goodreads, αλλα εζει μεσα και κομιξ και βιβλια για rpg

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παλευω 6 μηνες να τελειωσω τον δευτερο τομο του "βιβλιου της ανησυχιας" του Πεσσοα.... με κουρασε απιστευτα αλλα θα το τελειωσω...60 σελιδες εμειναν.... και στη τελικη το χρωσταω στον μεγαλο αυτον Πορτογαλο φιλοσοφο, οταν επινα πορτο στο Σιαδο και στο Μπαιρου Αλτου στη Λισσαβονα το 2011, και στα στενακια της Αλφαμα, αντικριζοντας τον ΤΑγο απο το μιραδουρο δε σαου πεδρου αλκανταρα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπηκα στο τόπικ πίστευοντας οτι θα είμαι η χειρότερη καθώς βρέθηκα με με βιβλιοθήκη παραπάνω απο τοτε που γνωρίσα εναν συγκεκριμένο ανθρώπο αλλα βλέπω υπάρχουν χειροτεροι απο εμένα  :victory: Νούμερο δε ξέρω, δε τα έχω μέτρήσει. Πανω απο 200 σίγουρα. Ενα απλό παραδειγμα ο "Οδυσσεας" του Τζαιημς Τζούς που με χαιρετάει απο το ραφι εδω και 8 χρόνια τουλαχίστον. Καποια στιγμή θα το διαβάσω... που θα μου πάει. Το πολύ πολύ να ειναι στο γήροκομείο...

Link to comment
Share on other sites

126.154... ή μήπως 126.155; Κάπου εκεί! :p

 

Μπήκατε στο νόημα, ιδέα δεν έχω, πάντως μιλάμε σίγουρα για 2.000+ ... και εννοείται ότι συνεχώς αγοράζω καινούργια. Αλλά καλύτερα να υπάρχουν άμεσα διαθέσιμα στο σπίτι μου παρά να ψάχνομαι.

Πρέπει να νοικιάσεις σπίτι για να αποθηκεύσεις τα βιβλία σου :p

Link to comment
Share on other sites

 

126.154... ή μήπως 126.155; Κάπου εκεί! :p

 

Μπήκατε στο νόημα, ιδέα δεν έχω, πάντως μιλάμε σίγουρα για 2.000+ ... και εννοείται ότι συνεχώς αγοράζω καινούργια. Αλλά καλύτερα να υπάρχουν άμεσα διαθέσιμα στο σπίτι μου παρά να ψάχνομαι.

Πρέπει να νοικιάσεις σπίτι για να αποθηκεύσεις τα βιβλία σου :p

 

 

Πρέπει να νοικιάσω σπίτι για να πάω να μείνω, που να μεταφέρω τόσα βιβλία; :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς υπερβολή τα αδιάβαστα βιβλία μου πρέπει να ξεπερνάνε τις...4.000!! Όλα σε χαρτί, δεν έχω ούτε ένα σε μορφή ηλεκτρονική. Αν μετατραπώ σε απέθαντο έχω βάσιμες υποψίες ότι κάποτε θα τα διαβάσω όλα! Άσε που τα περισσότερα από αυτά έχουν την πρωτόγνωρη ιδιότητα να...γεννάνε κι άλλα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς υπερβολή τα αδιάβαστα βιβλία μου πρέπει να ξεπερνάνε τις...4.000!! Όλα σε χαρτί, δεν έχω ούτε ένα σε μορφή ηλεκτρονική. Αν μετατραπώ σε απέθαντο έχω βάσιμες υποψίες ότι κάποτε θα τα διαβάσω όλα! Άσε που τα περισσότερα από αυτά έχουν την πρωτόγνωρη ιδιότητα να...γεννάνε κι άλλα!

 

 

Αλήθεια λέει!

 

Κι ένα περίεργο πράγμα μ' αυτά τα βιβλία. Ενώ ισχυρίζεται ότι έχει πάψει ν' αγοράζει από το 2006, συνεχώς εμφανίζονται βιβλία με copyright το 2012, 2013, 2014 κλπ. Αυτό ήταν λοιπόν. Γεννάνε! :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Χωρίς υπερβολή τα αδιάβαστα βιβλία μου πρέπει να ξεπερνάνε τις...4.000!! Όλα σε χαρτί, δεν έχω ούτε ένα σε μορφή ηλεκτρονική. Αν μετατραπώ σε απέθαντο έχω βάσιμες υποψίες ότι κάποτε θα τα διαβάσω όλα! Άσε που τα περισσότερα από αυτά έχουν την πρωτόγνωρη ιδιότητα να...γεννάνε κι άλλα!

 

 

Αλήθεια λέει!

 

Κι ένα περίεργο πράγμα μ' αυτά τα βιβλία. Ενώ ισχυρίζεται ότι έχει πάψει ν' αγοράζει από το 2006, συνεχώς εμφανίζονται βιβλία με copyright το 2012, 2013, 2014 κλπ. Αυτό ήταν λοιπόν. Γεννάνε! :)

 

 

Τα νέα μέλη με το άνωθεν link ένα σοκ σαφώς και θα το πάθουν, αλλά για όσους σας ξέρουν δεν προξενεί ιδιαίτερη εντύπωση. Ίσως και καμία. Μένει μόνο να δούμε αν θα πιάσετε κάποια στιγμή πενταψήφιο νούμερο. Αυτό ναι, είναι όντως ένα πολύ ενδιαφέρον ερώτημα :abiggrin:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ...που προσπαθώ τα τελευταία δυο χρόνια να φτάσω τα χίλια βιβλία...και να σταματήσω εκεί... (λέμε τώρα).. τι να πω; Το σπίτι των βιβλίων της Βάσως και του New R.. είναι κάτι σαν τον λόφο Κάστα... και   όχι σοκ και δέος..αλλά εδώ μιλάμε για παράλληλες διαστάσεις βιβλίων...βιβλία που συγχωνεύουν τις ιστορίες τους από την υπερβολική γειτνίαση.. Σκεφτείτε τι θα έβγαινε από διασταύρωση Μάστερτον και Μπάρκερ... εντάξει θα υπήρχαν και τερατογενέσεις αλλά ποιος νοιάζεται, ε;

 

Εγώ λέω στη γυναίκα μου να φτιάξω μια νέα βιβλιοθήκη (μόνο ράφια...βρε παιδί μου..) και αυτή συνέχεια θυμάται το γεγονός ότι από την βασική μας βιβλιοθήκη της εκτόπισα κάτι αρχαία σι-ντί μουσικής και κάτι μπιμπελό...άντε να της εξηγήσω... Η συμφωνία λέει ήταν να έχει και άλλα πράγματα πάνω της η βιβλιοθήκη...αλλά εγώ δεν συμφώνησα ποτέ κάτι τέτοιο..(Lucky cross-fingers)... :) Κάπου πρέπει να έχω κρύψει έναν μανδύα αορατότητας...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω ένα αδιάβαστο και είναι γραμμένο στο avatar μου. Εδώ και μήνες είχα πάθει οξύ γλαύκωμα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να διαβάσω σχεδόν ΤΙΠΟΤΑ και να έχω λείψει 4 φορές στα μαθήματα αρχάριων συγγραφέων. Χάρη σε αυτή την εμπειρία έχω κόψει ΟΛΕΣ τις κακές συνήθειες. Μάζί στα κοψίματα έτυχαν να κοπούν και οι αγαπημένες ασχολίες μου, όπως είναι τα βιβλία και τα βιντεοπαιχνίδια, καθώς και η άθληση μου στην Ιαπωνική ξιφασκία (πράγμα που τώρα κάνω αποχή λόγω οικονομικών δυσκολιών). Αν δεν διαβάσω ή παίξω κάτι, τότε δεν πρόκειται να μου έρθει κάποια έμπνευση στα όνειρα μου ή τους εφιάλτες μου. Πέρασα 2 εγχειρήσεις με laser για να καθαριστεί το μάτι μου πριν τα δω όλα κρυστάλλινα καθαρά.

Edited by Tanno
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..