Jump to content

Πόσα αδιάβαστα βιβλία έχετε;


trillian
 Share

Recommended Posts

Βασικά δεν έχω κανένα αδιάβαστο. Είμαι της "φιλοσοφίας" να αγοράζω αφού τελειώσω πρώτα αυτό που ήδη έχω ξεκινήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχω κανένα αδιάβαστο. Είμαι της "φιλοσοφίας" να αγοράζω αφού τελειώσω πρώτα αυτό που ήδη έχω ξεκινήσει.

Αυτο προυποθετει ομως οτι και να τελειωσει το ενα μπορεις να περιμενεις μεχρι να παρεις το επόμενο...
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Νιχίλιο. Κι άντε πες, τελειώνω ένα πηγαίνοντας στη δουλειά ή το βράδυ πριν κοιμηθώ και παίρνω άλλο γυρίζοντας σπίτι. Υπάρχουν περιπτώσεις όμως που ξεμένεις και εύχεσαι να είχες κάποιο εύκαιρο. Αν τελειώσω αυτό που διαβάζω όταν είμαι στο χωριό ή στο τρένο/ΚΤΕΛ βρε αδερφέ, να μην έχω μια καβάτζα μαζί μου;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωστό παιδιά! Κι εγώ συμφωνώ μαζί σας. Θα ήθελα να έχω μία στοίβα βιβλία και να με περιμένουν. Αλλά...

Δυστυχώς αυτή μου η επιλογή είναι καθαρά για άλλους λόγους...

Link to comment
Share on other sites

35 σε υλική μορφή και κάπου 500 σε ηλεκτρονική, και διαβάζω συνέχεια αλλά δεν αντιστέκομαι και ποτέ βρίσκοντας ένα βιβλίο που θέλω, Εξάλλου όπως είπε και κάποιο καλό παιδί πιο πάνω που ξέρεις ότι μετά θα μπορείς να το ξαναβρείς; Πάρε το τώρα που το βρίσκεις.

Τη γιάφκα δεν την φτάνω αλλά έχω κάνει την αποθήκη αναγνωστήριο με πολλά ράφια τίγκα στα βιβλία τόσο πολύ που λυγίζουν. ( οι ενοικιαστές του σπιτιού δείχνουν κατανόηση που δε νοικιάζεται και η αποθήκη μαζί ).

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Τελευταίο ποστ που έκανα εδώ, έγραφα ότι έχω 110 ααδιάβαστα... Ή δεν μέτρησα σωστά, ή κάτι κάνω πολύ λάθος... Όταν γύρισα από διακοπές, τα μέτρησα και πανηγύριζα που έπεσαν κάτω από 200(198 για την ακρίβεια). Από τότε που γύρισα από διακοπές, έχω αγοράσει καμμια 20αριά ακόμα... Αδιόρθωτος. Και κάτι σχετικό με αυτό:
 

 

ΓΙΑΤΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΔΙΑΡΚΩΣ ΝΕΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΝΩ ΕΧΟΥΜΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΑΔΙΑΒΑΣΤΑ;;;;;;

Σύμφωνα με τον Ίαν Ρόμπερτσον, καθηγητή Ψυχολογίας στο Trinity College του Δουβλίνου και συγγραφέα του βιβλίου «The Winner Effect: How Power Affects Your Brain» (εκδόσειςBloomsbury), «καθετί καινούριο» -σε άλλους η εξουσία, ο καταναλωτισμός, στην περίπτωσή μας τα βιβλία- «προκαλεί εθισμό γιατί αυξάνει τα επίπεδα ντοπαμίνης στο σύστημα της ανταμοιβής του εγκεφάλου και συγκεκριμένα σε μια περιοχή που ονομάζεται επικλινής πυρήνας. Το σύστημα της ανταμοιβής, όπως αποδεικνύεται τα τελευταία χρόνια, είναι αυτό που μας κάνει ευάλωτους απέναντι στις περισσότερες εθιστικές συμπεριφορές. Σε αυτό επενεργούν επίσης τα ναρκωτικά και το αλκοόλ, πυροδοτώντας έναν μηχανισμό ο οποίος προσφέρει άμεσα μεγάλη απόλαυση αλλά μακροπρόθεσμα οδηγεί στον εθισμό».

Η ντοπαμίνη απελευθερώνεται όταν κάνουμε κάτι καινούριο, όταν ανακαλύπτουμε νέα μονοπάτια και δρόμους που δεν ξέραμε πως υπάρχουν. Αυτό που κάνει δηλαδή ένα καλό βιβλίο, ένας πίνακας, μια ταινία ή μια έξυπνη σειρά. Μας ανοίγει το μυαλό, μας βάζει να ψάχνουμε πληροφορίες με μια απίστευτη δίψα. Βλέπεις, για παράδειγμα, το Lost, το Fringeή το FlashForward και ξαφνικά «βουτάς» σε μυθιστορήματα κβαντικής φυσικής με παράλληλα σύμπαντα (Ο δαίμονας του Λαπλάς, Η θεωρία των χορδών, Σολάρις κ.α.). Κολλάς με το MADMen και επιστρέφεις στη λογοτεχνία των '50s ή τρελαίνεσαι με τοDownton Abbey και αναζητάς μυθιστορήματα εποχής με πύργους. Διαβάζεις τη βιογραφία ενός ζωγράφου και αρχίζεις να σκανάρεις παντού πληροφορίες που σχετίζονται με τα έργα, τα κινήματα, τα μέρη που τον αφορούν. Και κάθε φορά νιώθεις τη μαγεία πως ανακάλυψες κάτι καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Από την βιβλιοθήκη μου, γύρω στα 60...

Από το reader μου καμιά 200αριά...

Και έχω μείνει πολύ πίσω τον τελευταίο καιρό...

Link to comment
Share on other sites

600+ δεν βλεπω να τα καταφερνω να τα διαβασω ποτε!!Και ακομα αγοραζω εγω!!!Ειμαι για κλινικη,ξερω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια (βοήθησε και η κρίση σαφέστατα) έχω κατορθώσει να τα μειώσω κατά πολύ! Πρέπει να είναι περίπου 20!!! Και μέσα σε αυτά υπολογίζω μερικά δώρα κτλ που λογικά δεν πρόκειται να διαβαστούν ποτέ! Νιώθω πολύ περήφανος!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 60+ αλλα αγοράζω απτόητος, συνήθως οταν αγοράζω καινούργια βιβλία θέλω να τα διαβάσω αμέσως, με αποτέλεσμα τα πιο παλιά να μένουν πίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Το αφήνω αυτό εδώ. Οι Ιάπωνες, μάλλον, είναι πολύ μπροστά στα αδιάβαστα.

 

Προτείνω να μετονομαστεί το τόπικ σε «Ας μετρήσουμε τα Tsundoku μας».  :p

 

 

post-2199-0-43451400-1448798068_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Περίπου στα 150 έντυπα και πάνω από 300 στο e-reader μου...Χωρίς να βάλω μέσα τις αγορές που έχω κανονίσει να κάνω μελλοντικά...

Και η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα προλάβω, γμτ!

Edited by WolfBack
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ακριβώς 5 μήνες είχα να απαντήσω εδώ και αντί να είναι λιγότερα είναι περισσότερα και διαβάζω κιόλας.

Είμαι σοβαρά γιατρέ μου;

Έχω 47 αδιάβαστα σε υλική μορφή και κάπου 400 σε ηλεκτρονική.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγους μήνες είπα να τα μετρήσω και σταμάτησα στα 100, αλλά είχε κι άλλα. Οπότε ας πούμε 100 χωρίς τις Ωρόρες (τις έχω σχεδόν όλες αλλά δεν έχω διαβάσει όσες έχω) και χωρίς αυτά που πήρα από το παζάρι (καμιά δεκαριά τουλάχιστον). Παναπεί είμαι κάτω από 150. Από τη μία έχω βάλει κανόνα στις αγορές μου να παίρνω καινούργια μόνο αν είναι φο-βε-ρά καλή η τιμή (πχ 8,72 ευρώ για την "Ίριδα" της Σουζάνας Χατζηνικολάου, το θηρίο 800 σελίδων, προχτές από την Πολιτεία) ή αν υπάρχει περίπτωση να εξαντληθεί. Αλλά από την άλλη διαβάζω σχεδόν αποκλειστικά στο λεωφορείο, δηλαδή περίπου μία ώρα σύνολο ημερησίως, οπότε δεν προχωράει και πολύ γρήγορα η δουλειά. Οι διακοπές μόνο με σώζουν, με τα τετράωρα έως οχτάωρα σε καράβια.

Link to comment
Share on other sites

Πίστευα ότι είχα περισσότερα αδιάβαστα αλλά έχω μόνο 46,λογικά στο μέλλον θα γίνουν περισσότερα :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

270+, όσο για τα ηλεκτρονικής μορφής, ας τα αφήσουμε καλύτερα. Κάπου είχα βρει κάτι χιλιάδες βιβλία ΕΦ, πάνω από 8000. Εδώ δεν προλαβαίνω να διαβάσω το χαρτί, τα ηλεκτρονικά τα έχω παρατήσει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Αααα, ανακάλυψα άλλη μια ντουζίνα βιβλία που τα είχα ξεχάσει. Ας πούμε περίπου 290 για να είμαστε και σίγουροι. Όλο και κάποιο ακόμα θα μου έχει ξεφύγει....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..