Jump to content

Τα Χρονικά του Δρακοφοίνικα


EkateriniS
 Share

Recommended Posts

Καθυστερημένα κυκλοφόρησε το 7ο τεύχος των ΧτΔ με κάποιες σημαντικές εξελίξεις.

 

 

9359649487prom0.jpg

 

 

Εκτός από την αλλαγή του λογότυπου, σε αυτό το τεύχος έχουμε συνεργασία του Γιάννη Ρουμπούλια με τον Χρήστο Μαρτίνη ο οποίος σκιτσάρει και το μεγαλύτερο μέρος αυτού του τεύχους. Είναι πιθανόν στο μέλλον παρόμοια συνεργασία να υπάρξει και με άλλους «καλεσμένους» καλλιτέχνες.

 

Επίσης το περιοδικό διοργανώνει διαγωνισμούς διηγήματος και σκίτσου σχετικά με τον κόσμο του Έλεμπρος που θα διαρκέσουν μέχρι τις 23-3-07. (περισσότερες λεπτομέρειες στο περιοδικό)

 

 

Για σχόλια και παρατηρήσεις παρακαλούμε σε αυτό το θέμα.

 

 

 

 

Φιλικά

 

Σαγώνας Φώτης

 

Εκδόσεις Ψ.Τ.Λ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τα νεώτερα - άλλωστε, ήθελα πολύ να το πάρω από τη στιγμή που είδα preview στο rpg.gr... Μπορείτε ν' αναρτήσετε κι εδώ τις ωραιότατες σελίδες του εσωτερικού; :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ναι ειχα ξεχασει οτι καποτε πισω στο 2004-2005 ειχα αρχισει να περνω μια σειρα κομικ με ονομα τα χρονικα του δρακοφοινικα ελληνικης παραγωγης...

Η σειρα εκδιδοταν ανα τριμηνο και ειχε αρχικα πολυ μεγαλη επιτυχια. Ξαφνικα ομως τα τευχη εγιναν 6μηνιεα και τελικα αργισανε στη εκδοση τοσο που πιστεψα οτι σταματησαν. Ωσπου πριν μια βδομαδα βρηκα τυχαια το 10 τευχος. Αρκετα καλο ως συνηθος.......Αντε Rubus δουλεια....

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ο Δρακοφοίνικας έχει πράγματι το κακό συνήθειο να καθυστερεί. Από όσο ξέρω ο δημιουργός έχει διάφορες δουλειές (πχ τις καρικατούρες που κάνει στο Βήμα) και δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του κόμικ. Πάντως τα ΧτΔ είναι κατά τη γνώμη μου το καλύτερο ελληνικό κόμικ μετά τον Μικρό Κθούλου του Γ. Τσούκη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που το είδα τις προάλλες, πίστεψα ότι έζησα ένα αντίστροφο time-warp: Ότι και καλά ο χρόνος είχε επιβραδυνθεί και δεν έχει περάσει και τόοοοοοσος καιρός πια από το ένατο τεύχος... Πάντως γράφτε με κι εμένα στο φαν κλαμπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, αν δε συναντούσα τυχαία τον Rubus το Σάββατο, δε θα είχα μάθει ότι είχε βγει.

Link to comment
Share on other sites

Με τον rubus ειχα μιλησει παλιοτερα στo rpg .gr forum που πλεον δεν υπαρχει τοτε φαινοταν συνεπεις....Τωρα τελευτεα ειδα την τηλεταινια που εκανε.....πραγαματικη καφριλα....(μιλαω για τον πανισχυρο μεγιστανα των νιτζα)....

Link to comment
Share on other sites

την προηγούμενη βδομάδα που τον είδα ζούσε μια χαρά, και ετοιμάζει το καινούριο τευχος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καμία ιδέα που θα βρω το # 10 στην Θεσσαλονίκη.... Θα πάω να δω στην Πρωτοπορεία αλλα δεν νομίζω να το έχει.

Link to comment
Share on other sites

Η Άγνωστη Καντάθ δεν το έχει;Μου φαίνεται έχει πάρει το μάτι μου παλιότερα τεύχη αν και δεν το αγοράζω.Παπασωτηρίου;Ιανός;Κομιξάδικα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεσσαλονικη το βρηκα κοντα στο σπιτι μου(Θεαγενιο-αγια τριαδα) σε ενα μινι μαρκετ.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγω θεσσαλονικη το βρηκα κοντα στο σπιτι μου(Θεαγενιο-αγια τριαδα) σε ενα μινι μαρκετ.....

 

Ευρέθει τελικά στο Comicon και είναι και πολύ καλό.

 

Είναι η ιδέα μου ή μήπως το εξώφυλλο είναι ξερή αντιγραφή από superman vs doomsday;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Μετά από 4 χρόνια αναμονής, τα δύο τελευταία τεύχη των Χρονικών του Δρακοφοίνικα θα κυκλοφορήσουν από τις εκδόσεις Gemma. Μαζί τους, σε ένα omnibus 350 σελίδων, θα είναι και τα υπόλοιπα 12 τεύχη της σειράς.

Όλα αυτά στο Comicdom Con στις 4 Απρίλη στην τιμή των 15€
 

10007006_475461562559325_862705446_n.jpg

Edited by Nihilio
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Για 15 ευρώ είναι λίγο τσάμπα! Αλλά μην το πείτε στη Jemma, μπορεί να το αλλάξει! Πέρα από την πλάκα, μπράβο τους για την κίνηση (άσχετα που γίνεται τώρα, μετά τον χαμό του Αδάμαστου) και για την τιμή!

Link to comment
Share on other sites

Για 15 ευρώ είναι λίγο τσάμπα! Αλλά μην το πείτε στη Jemma, μπορεί να το αλλάξει! Πέρα από την πλάκα, μπράβο τους για την κίνηση (άσχετα που γίνεται τώρα, μετά τον χαμό του Αδάμαστου) και για την τιμή!

Τα 15€ παίζει να είναι τιμή comicdom και να πάει 20€ στην αγορά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..