Jump to content

Πιο αηδιαστική ταινία που έχετε δει;


northerain
 Share

Recommended Posts

Update για να δώσω μερικές ταινίες ακόμα που με έκαναν να κοιτάω την οθόνη του λαπτοπ σαν κοριτσάκι που έχασε βίαια την παρθενιά του από ορδή καννίβαλων.

 

Στη θέση #2 καφρίλας θα βάλω το The Audition, το οποίο είναι καταπληκτικό θρίλερ χαρακτήρων μέχρι τα 3/4-α του και μετά ξεσπά σε ένα ντελίριο βίας που ανακατεύει το στομάχι. Θα ήταν το διαμάντι της λίστας αν δεν υπήρχε το...

 

Martyrs.

H ταινία ξεκινάει με την τυπική Γαλλική οικογένεια των προαστίων, λίγο πριν μία ψυχοπαθής με καραμπίνα τους καθαρίσει επειδή, όταν ήταν μικρή, οι γονείς της οικογένειας την απήγαγαν και τη βασάνισαν... και μετά γίνεται προοδευτικά όλο και χειρότερη, μέχρι που, στο τελευταίο μισάωρο, ήθελα να τη βλέπω πίσω από τον καναπέ μου σαν 10-χρονο Αγγλάκι την πρώτη φορά που είδε Doctor Who. Ατόφια Γαλλική καφρίλα που την απόλαυσα με τον οδυνηρό και ιδονικά ένοχο τρόπο που απολαμβάνεις ένα κάφρικο θρίλερ.

 

Για πείτε και εσείς τα δικά σας;

 

The Audition τρομερη ταινια.Δεν χρειαζονται παραπανω λογια.Πρεπει να το δειτε ολοι!

Το Martyrs το εχω καιρο στην αναμονη(2-3 χρονια) και ισως το βαλω τις απομενες μερες,τωρα που μου το θυμισες!

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα κι εγω το Martyrs.Τερμα σοκαριστικο,χτυπαει-οντως-ανετα την κορυφη.Φυσικα δεν ειναι για ολους.Εχω πολλους στο μυαλο μου που θα την ειχαν κλεισει στο 20λεπτο.Και που να εβλεπαν τι γινεται μετα την πρωτη ωρα.Συμφωνω καργα με Nih...ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ!

Και τωρα που ξεκινησα λεω να ξαναδω το The Audition,γιατι εχει χρονια που την ειδα και εχω ξεχασει αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Mε τη σειρά μου θα ήθελα να προτείνω και εγώ μερικές ταινίες, φυσικά όσες προαναφέρθηκαν τις έχω ακούσει και μερικές τις έχω δει... Ταινίες όπως το Νεκρομαντικ έχουν γίνει θρύλοι στο είδος. Η μόνη παρατήρηση που μπορώ να κάνω είναι πως μία τέτοια ταινία δεν χρειάζεται να έχει αποκλειστικά σωματική βία, μπορεί να έχει και λεκτική βία.

 

Ex Drummer

 

Διαβάστε εδώ για την ταινία

 

Begotten

http://www.youtube.com/watch?v=455ohZRdbY8

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει καμία ταινία από αυτές που αναφέρονται σ'αυτό το τόπικ, αλλά όλες τις έχω ήδη στη watchlist στο IMDb. Σίγουρα θα δω το Martyrs γιατί μου κίνησε το ενδιαφέρον πολύ. Στην ταινιοθήκη μου έχω και το Cannibal Holocaust, το οποίο μου έδωσε ο Δημήτρης, αλλά φοβάμαι να το δω. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει καμία ταινία από αυτές που αναφέρονται σ'αυτό το τόπικ, αλλά όλες τις έχω ήδη στη watchlist στο IMDb. Σίγουρα θα δω το Martyrs γιατί μου κίνησε το ενδιαφέρον πολύ. Στην ταινιοθήκη μου έχω και το Cannibal Holocaust, το οποίο μου έδωσε ο Δημήτρης, αλλά φοβάμαι να το δω. :lol:

Το Martyrs είναι πραγματικά πολύ κακή αρχή για όποιον θέλει να δει ταινίες τρόμου. Πίασε κάτι πιο light, πχ το Cannibal Holocaust για να μπεις στο κλίμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με πάρα πολλούς τρόπους. Κυρίως επειδή ο σκηνοθέτης της έπασχε από κατάθλιψη όταν έγραφε το σενάριο/γύριζε την ταινία και αυτό είναι ολοφάνερο σε όλο το αποτέλεσμα, μια διάχυτη μαυρίλα όπου το ελάχιστο φως υπάρχει μόνο και μόνο για να σβήσει επιδεικτικά στα μούτρα των πρωταγωνιστών λίγο πριν φτάσουν σε αυτό.

 

Ο βασικότερος λόγος για να μην την δεις όμως είναι ότι, ταινίες σαν το Martyrs, τις φυλάς για όταν οι πιο "προσιτές" ταινίες τρόμου έχουν σταματήσει πια να σου λένε κάτι, τότε τις βαζεις για να ξανανιώσεις την συγκίνηση που ένιωθες κάποτε από το είδος, αλλά δεν την βρίσκεις πια.

 

ΥΓ: Και το τελευταίο μισάωρο είναι απλά ΦΡΙΧΤΟ ακόμα και για κάποιον που έχει λιώσει να βλέπει σπλάττερ. Όπως πχ το ίδιο φριχτό είναι και το τελευταίο 20-λεπτό του The Audition.

Edited by Nihilio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το Cannibal Holocaust παντως δε ειναι και τοσο τρομακτικο/φρικιαστικο, περισσοτερο αηδιαστικο θα το χαρακτηριζα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Το καλοκαίρι είδα το Audition, όντως το τελευταίο εικοσάλεπτο και βάλε ήταν πολύ δυνατό (και γενικά όλη η ταινία πολύ creepy). Αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί με το À l'intérieur των Alexandre Bustillo και Julien Maury, που μόλις είδα. Την έχει δει κανείς; Μην μου πείτε ότι το Martyrs που αναφέρετε όλοι είναι πιο αιμοβόρικο!!! Το έχω και αυτό στο κομπιούτερ αλλά θ'αργήσει η ώρα του, μου φτάνει αυτό που είδα πριν λίγο... Πως βαθμολογεί κανείς μια τέτοια ταινία; Πωωω....

Link to comment
Share on other sites

Τι θέμα όμορφο είναι αυτό;; Δεν μπορώ να φανταστώ τι διαταραγμένες ταινίες κρύβονται στις 2 του σελίδες.

 

Το Audition το έχω δει κι εγώ και δε με ενθουσίασε. Δηλαδή καλή ήταν γενικώς, έχει κάτι το ψυχεδελικό, κάτι το μπερδεψιάρικο, κάτι το mind-blowing να το πω, που στο τέλος σε βάζει να ψάχνεσαι. Η αλήθεια είναι ότι όταν είχα βάλει με παρέα να δούμε τη συγκεκριμένη ταινία, όλοι με ρωτούσαν συνέχεια "είσαι σίγουρος ότι είναι θρίλερ;" καθόλη τη διάρκεια της ταινίας, μέχρι κι εγώ είχα αρχίσει να έχω αμφιβολίες. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο τρέχαν βέβαια σε τουαλέτες να ξεράσουν με την ησυχία τους, κλείναν τα μάτια τους. Φρικιαστικό ναι, αλλά εγώ περίμενα περισσότερο έτσι όπως το άκουγα.

 

Οι άλλες 2 ταινίες που αναφέρεις είναι πιο disgusting, όντως.

Για μένα το Martyrs είναι πολύ καλύτερο σαν ταινία, παρόλο που κάποιες φιλοσοφικές του προεκτάσεις με είχαν λιγάκι ενοχλήσει αρχικά, πλέον μου έχει μείνει μια καλή γεύση. Είναι απίστευτα βίαιο, αλλά "ποιοτικό". Σε αρπάζει από την αρχή. Και δεν υπάρχει νομίζω κάποιο σημείο που να σε πετάει έξω. Δηλαδή αξίζει για μένα.

 

Το À l'intérieur μου άφησε σχετικά κακή εντύπωση. Το είδα 1-2 μέρες μετά το Martyrs, το πρώτο μισό φαινόταν πιο δυνατό από των Μαρτύρων, δηλαδή που να το 'βλεπε μια γυναίκα που ήταν κι έγγυος, αλλά το 2ο μισό με ξενέρωσε όσο δεν πάει. Δηλαδή περίμενα απλώς να τελειώσει, τελείως αδιάφορος για όσα έβλεπε (συναισθηματικά εννοώ, ούτε τρόμος ή αηδία ούτε αγωνία)

 

Ο ορισμός της κακής αμερικανιάς, από το σημείο που σφάζει τη μάνα της και μετά, οπότε υποδεχόμουν όλα τα υπόλοιπα με γέλιο: τους μπάτσους, που πρέπει να είναι οι πιο χαζοί που έχουν υπάρξει ποτέ σε μη κωμική ταινία/σειρά, τους μπάτσους-ζόμπι -ναι γιατί μπορούν!- και άλλα που προσπαθώ να ξεχάσω)

 

Οκέι φαίνεται σα να το θάβω και δηλαδή αυτό κάνω αλλά επειδή το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο ήταν τόσο ελπιδοφόρο με απογοήτευσε. Βέβαια δεν είναι κακή συνολικά, απλώς μέτρια.

Συνεπώς αν κατάφερες να ξεπεράσεις όλα τα προβλήματα του Inside, να σε έπεισε ότι αυτά που βλέπεις "μπορούν να συμβούν (και δεν είναι απλώς σενάριο, ηθοποιοί και κέτσαπ :p )", τότε σίγουρα θα απολαύσεις περισσότερο το Martyrs. Σε τεχνικό επίπεδο δηλαδή είναι πολύ καλύτερο. Κατά τη γνώμη μου, πάντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το A Serbian Film το εχει δει κανενας αλλος; Χτυπαει κορυφή σε καφρίλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το A Serbian Film το εχει δει κανενας αλλος; Χτυπαει κορυφή σε καφρίλα.

 

Το είδα εγώ δίχως να γνωρίζω τίποτα γι' αυτό και με προσέβαλε. Βέβαια το να καταφέρει κάποιος να προσβάλλει εμένα που μου αρέσει να παρακολουθώ ό,τι σαβούρα κυκλοφορεί σε b-movies, αποτελεί κατόρθωμα. Ετσι κι αλλιώς πολλές από τις ταινίες που αναφέρατε τις έχω δει και δεν με αηδίασαν (π.χ. Cannibal Holocaust, Martyrs, A l' interieur, the beyond κτλ), αν και αντικειμενικά πολλές από αυτές είναι όντως αηδιαστικές.

 

Πραγματικά αηδιαστικές (που όμως να μην με προσβάλλουν) θεωρώ τις εξής:

 

Human centipede 1 και 2, αλλά κυρίως το 2ο.

Guinea pig: Flower of flesh and blood (αλλά μάλλον βαρετό) και Guinea pig: Mermaid in a manhole (ακόμη πιο αηδιαστικό και λιγότερο βαρετό). Οι δύο αυτές ταινίες έχουν γίνει από τον manga-artist ονόματι Hideshi Hino. Μετά από καιρό, ανακάλυψα ότι στην Ιαπωνία έχουν κυκλοφορήσει κάποιες βιντεοταινίες που λέγονται Hideshi Hino 's theater of horror και που βασίζονται σε manga του ίδιου καλλιτέχνη. Φρόντισα και τις προμηθεύτηκα. Δυστυχώς πολλές από αυτές είναι κακοφτιαγμένες ταινίες λόγω χαμηλου προυπολογισμού, αν και το σενάριό τους (του Hideshi Hino δηλαδή) είναι πολύ ευρηματικό και σχεδόν διεστραμμένο. Από αυτές ξεχώρισα κυρίως το The boy from hell (δυστυχώς το σκότωσαν τα φθηνά εφφέ) και το dead girl walking (το μόνο από αυτές που είναι φτιαγμένο με τόση μαεστρία, ώστε να μην του φαίνεται η φθήνια της παραγωγής).

 

https://www.youtube.com/watch?v=yfXFeNnl7Ic

Edited by alien666
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το A Serbian Film το εχει δει κανενας αλλος; Χτυπαει κορυφή σε καφρίλα.

Το έχω δει. Καφρίλα στον κύβο.

Link to comment
Share on other sites

 

Το A Serbian Film το εχει δει κανενας αλλος; Χτυπαει κορυφή σε καφρίλα.

Το έχω δει. Καφρίλα στον κύβο.

 

Ναι.

Δεν είχε ούτε άσχημη υπόθεση και κάποιες από τις σοκαριστικές σκηνές ήταν πραγματικά δυνατές. Αλλά με ενόχλησε το πόσο πολύ προσπαθούσε να σε σοκάρει που, σε σημεία, κατέληγε ενοχλητικά κακό. Αποκορύφωμα νομίζω ήταν η σκηνή όπου

ο πρωταγωνιστής χώνει ένα εν στύση πέος στο βγαλμένο μάτι ενός από τους κακούς, εμβολίζοντας τον εγκέφαλό του

. Στο σημείο αυτό απλά το δικό μου μυαλό  η ταινία έχασε πολλούς πόντους.

 

ΥΓ: Στο μεταξύ ταινίες μόνο καφρίλα πραγματικά βαριέμαι να δω πλέον. Όχι ότι με τραβούσαν και ποτέ, αλλά δεν έχω χρόνο να χαραμίζω.

Edited by Nihilio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Τι μου θύμισες τώρα... Aftermath και, φυσικά Human Centipede. Αμφότεροι, θρύλοι στο είδος τους. Μπλιάξ!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάποιος τρελός γύρισε το Girl next door του Jack Ketchum σε ταινία. Όχι, δεν την είδα ακόμα. Ναι, νομίζω ότι έχει μία θέση εδώ.

 

Πολύ αδύναμη και απογοητευτική μεταφορά. ΚΑκό casting, όλες πραγματικά οι επώδυνες σκηνές συμβαίνουν off camera ή καθόλου. Νομίζω πήγε straight to dvd.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα βγήκε μια ελληνική ταινία πραγματικά φρικιαστική. Έπαιξε στο φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους στην Κύπρο. Ο τίτλος της είναι Carnivore (Σαρκοβόρος). Παραθέτω ένα μικρό review.

 

Πρόκειται για ό,τι πιο ψυχανώμαλο και νοσηρό έχω δει στη ζωή μου, φτιαγμένο από έναν νέο σκηνοθέτη, τον Δημήτρη Βαβάτση, τον οποίο πολύ θα ήθελα να συναντήσω για να απαντήσει σε μερικές ερωτήσεις μου. Η μεγάλη πλάκα είναι που στην πρώτη σειρά κάθονταν δύο Κύπριες ηλικιωμένες κυρίες και παρακολουθούσαν αποσβολωμένες τη φρίκη, αλλά δε σηκώνονταν και να φύγουν! Στο Carnivore (Σαρκοβόρος) μπορεί να υπάρχει σκηνοθεσία, σενάριο και χαρακτήρες, όλα το ίδιο καλοδουλεμένα, δεν πιστεύω ωστόσο πως άνθρωπος με σώας τας φρένας θα καθόταν να ψάξει κινηματογραφικές αρετές. Στο σπίτι ενός οικογενειάρχη, την ώρα που παίζει κρυφτό με τον μικρό γιο του, εισβάλλουν δύο μασκοφόροι. Σκοτώνουν τον ίδιο και τη γυναίκα του με τον έναν απ' αυτούς μάλιστα να βιάζει το πτώμα της, μετατρέποντας το σκηνικό σε λουτρό αίματος. Μόνο που το παιδί τους, ο μικρός Μενέλαος, έχει κρυφτεί στο ντουλάπι της κουζίνας και βλέπει όλη τη θηριωδία. 15 χρόνια μετά η ιστορία επαναλαμβάνεται με τον Μενέλαο μεγάλο πια να παίρνει εκδίκηση. Εισβάλλει κι αυτός στο σπίτι του δολοφόνου των γονιών του, κατακρεουργεί τη γυναίκα του κι έπειτα υποβάλλει τον έφηβο γιο του σε απίστευτα βασανιστήρια! Αποκορύφωμα: Τον βάζει δια της βίας να βιάσει και κατόπιν να ουρήσει το πτώμα της μάνας του! 

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θελω να δω το Carnivore.

Χειροτερες ταινιες κατ'εμε πρεπει να 'ναι το august underground: mordum, serbian film, red room 2, Tumbling doll of flesh, the untold story, και η χειροτερη για μενα προσωπικα melancholy der engel. Μετα ειναι και η αηδιαστικη vomit gore trilogy του lucifer valentine αλλα ειναι μια βλακεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει και τα δύο Human Centipede και το Serbian film, και διάφορα άλλα που μου διαφεύγουν. Θα μου επιτρέψετε να θεωρώ ότι η πιο αηδιαστική ταινία που έχω δει ποτέ είναι το παλιό καλό Cannibal Holocaust.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο human centipede παντως δν ηταν αηδιαστικο στην εκτελεση κατα τη γνωμη μου. Βαρεθηκα στο πρωτο. Το δευτερο παλι το χω δει 3 φορες, με την τριτη να το βλεπω πρωτη φορα unrated. :p

Link to comment
Share on other sites

...η πιο αηδιαστική ταινία που έχω δει ποτέ είναι το παλιό καλό Cannibal Holocaust.

 

Κλασική αξία!

 

Πλάκα πλάκα, οι κανιβαλλοταινίες εκείνη την εποχή για ένα φεγγάρι είχαν γίνει της μόδας, κάτι όπως και οι ζομποταινίες, αλλά φυσικά σε πολύ μικρότερο εύρος. Υπάρχουν άλλα suggestions για εκπροσώπους του είδους που αξίζουν να δεις;

Edited by giorgos lagonas
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Πιο αηδιαστική ταινία που έχετε δει;

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..