Jump to content

Πιο αηδιαστική ταινία που έχετε δει;


northerain
 Share

Recommended Posts

Α....κάτι για να ξεχωρίσουμε τα αγόρια απο τους άντρες. Οποιοσδήποτε οπαδός ταινιών τρόμου(και τρόμου γενικότερα) μετράει την μαγκιά του αναφέροντας τις πιο αιματηρές, αηδιαστικές, σιχαμένες, εγκληματικές κατα της ανθρωπότητας ταινίες που έχει καταφέρει να βρεί και να δεί.

Ας δούμε λοιπόν τι παίζει εδώ.

Για να ξεκινήσω, έχω δεί κάμποσες παλιότερα, αλλά κάποια στιγμή ενδιαφερόμουν μόνο για αυτές που είχαν και κάποιο ενδιαφέρον όσον αφορά το σενάριο. Μερικές τέτοιες ταινίες:

Cannibal Holocaust

Cannibal Ferox(sequel...kinda)

Men Behind the Sun

August Underground

Υποθέτω πολλοί θα αναφέρουν κάποιες γιαπωνέζικες/κορεάτικες/κινέζικες ταινίες(π.χ Audition) αλλά δεν εννοώ ταινίες που απλά έχουν κάποια αηδιαστικά σημεία.

Except for Guinea Pig.

Edited by northerain
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Nekromantik σου κάνει; Νομίζω ότι πιο αρρωστημένο έχω δει από ταινίες τρόμου. Τώρα αν μιλάμε για gorefests μέχρι Fulci έχω φτάσει μόνο, με ταινίες όπως τα Zombie flesh eaters, City of the living dead και The Beyond.

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι οχι. Δεν μιλάμε για gore αλλά για πραγματικά άρρωστες ταινίες, με βασανιστήρια και αηδιαστικές λεπτομέρειες. Το Nekromantik είναι borderline περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Έλεος βρε παιδιά, γιατί τις βλέπετε αυτές τις ταινίες; Τί τους βρίσκετε επί τέλους;... Πφφ...

 

Είχα δει μια φορά το Cube και άλλη μία το Blade II. Ναι, ως εκεί φτάνω! :juggle:

Edited by Deodonus
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν ελαφρώς ειρωνικό...το τόπικ εχει αυτοσκοπό την καφρίλα, έπρεπε να έχει ανάλογη εισαγωγή. Φυσικά δεν σημαίνει τίποτα το να έχεις δεί 2-3 ταινίες, απλά μερικοί σκέφτονται έτσι. Τώρα βέβαια σκότωσες την καφρίλα του τόπικ. Well done.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δεί μια γιαπωνέζικη ταινία που έδειχναν τα βασανιστήρια που έκαναν στους κινέζους αιχμάλοτους. Σε μία σκηνή πέταξε κάποιος μια γατούλα μέσα σε ένα λάκο με ποντίκια τα οποία την ξέσκισαν. Η σκηνή ήταν πραγματική.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δεί μια γιαπωνέζικη ταινία που έδειχναν τα βασανιστήρια που έκαναν στους κινέζους αιχμάλοτους. Σε μία σκηνή πέταξε κάποιος μια γατούλα μέσα σε ένα λάκο με ποντίκια τα οποία την ξέσκισαν. Η σκηνή ήταν πραγματική.

 

 

 

Ειναι το Μen Βehind the Sun που εχει ηδη αναφερθει και οντως ειναι πολυ "σαπιλα" ταινια... Η σκηνη με τα ποντικια και τη γατα απιστευτα ενοχλητικη γιατι ακριβως δεν ειναι εφε. Και η ταινια ειναι σαφως Κινεζικη και οχι Γιαπωνεζικη:)

 

Ichi the Killer κανεις; Και μονο απο τη σεκανς οπου εμφανιζονται οι τιτλοι καταλαβαινει κανεις...

Link to comment
Share on other sites

To "Ιchi the killer" το έχω δεί καθώς και άλλες ταινίες του Τακάσι Μίκε όπως το "Audiction" και το "Visitor Q" που είναι εξίσου σάπιες. Βέβαια τίποτα δέν συγκρήνεται με το υπερέπος "Story of Ricky"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η πιό αηδιαστική σκηνή που έχω δεί (αν και μπορώ να πω πως πωρόθηκα) ήταν το λουτρό αίματος σε κάποιο "Blade" (δεν θυμάμαι ποιό) στην αρχή της ταινίας και το "IT"

Link to comment
Share on other sites

Audition did it for me. Εχω τετοια φοβια με τις βελονες (υποσυνειδητη, δε τις 'φοβαμαι' ρεαλιστικα, απλα λιποθυμαω) που αυτη θα ειναι παντα η ταινια που θα μου ερθει στο μυαλο σε μια τετοια συζητηση.

 

Απο κει και περα, με τις ταινιες τρομου ειναι εντελως στο 'πως θα σου κατσει', απο οσο εχω παρατηρησει. Ναι, μετραει και το αν εχει η ιδια η ταινια την απαραιτητη 'υποδομη' για κατι τετοιο, αλλα μου εχει συμβει πολλες φορες να μιλησω με ατομα που τρομαξαν πολυ με κατι που δεν τρομαξα καθολου και το αντιθετο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μερικές από αυτές που ανέφερε ο northeren είναι κλασσικές στο είδος...

Αλλά, νομίζω, εφ' όσον μιλούμε για αηδιστικές ταινίες, το "Σαλό, 120 ημέρες στα Σόδομα" του Παζολίνι, δύσκολα βρίσκει αντίπαλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μερικές από αυτές που ανέφερε ο northeren είναι κλασσικές στο είδος... Αλλά, νομίζω, εφ' όσον μιλούμε για αηδιστικές ταινίες, το ''Σαλό, 120 ημέρες στα Σόδομα'' του Παζολίνι, δύσκολα βρίσκει αντίπαλο...

 

Πράγματι Εριχθόνιε! Το "Σαλό" είναι οτι πιο αηδιαστικό έχω δει! Πραγματι μια φρίκη. Παρόλα αυτά κάθησα και την είδα όλη....... Φυσικά δεν προκειτε να την ξαναδώ αλλά αφήνει πίσω της μίλια ταινίες gore κτλ !!!

Το φρικτό με την συγκεκριμένη ταινία είναι οτι ΔΕΝ είναι fiction/fantasy ή κάτι τέτοιο. Είναι μία καθημερινότητα 'κ'αποιον πολύ άρρωστων ανθρώπων" κατα τη γνώμη μου.

Έχω δει ταινίες με άπειρο αίμα, σφαγές, τέρατα κτλ, αλλά τέτοια αηδία που ένιωσα με το "Σαλό"....... Πραγματικά με πείραξε πολύ αυτή η ταινία :-(

Edited by northerain
Weird html fragments.
Link to comment
Share on other sites

Men behind the sun.

Κι αν νομίζεται ότι η φρίκη της ταινίας είναι η υπερβολική σας πληροφορώ πως η πραγματικότητα της Ιαπωνικής φρικαλεότητας ξεπερνά κάθε καλλιτεχνική φαντασία.

Αναζητήστε για παράδειγμα πληροφορίες για τη σφαγή στη Νανκιν ή την επιχείρηση Sanko Sakusen.

 

Το τραγικό της όλης υπόθεσης είναι πως άνθρωποι σαν το συνταγματάρχη της μονάδας 731 (όπως και άλλοι, βλ. Βέρνερ φον μπράουν) όχι μόνο δε λογοδότησαν ποτέ, αλλά έχαιραν και ασυλίας από τις ΗΠΑ με αντάλλαγμα την τεχνογνωσία τους :hitler: .

 

Για να μην ξεφύγω όμως απ'το θέμα...είχα δει πριν αρκετά χρόνια μια ταινία με ένα ζευγάρι που η γυναίκα την έβρισκε με τα πτώματα, δεν ξέρω τίτλο. Η ταινία ήταν εμετική, δεν άντεξα να τη δω όλη(ήμουν και μικρός).

 

Επίσης μια γιαπωνέζικη(μπορεί και κορεάτικη ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων) όπου ο πρωταγωνιστής αναγκάζεται από κάποιο θεό ή δαίμονα να φάει κάποια μέρη του βρέφους του :o . Την ταινία την είχα δει πάνω από δέκα χρόνια πριν και μάλιστα στην TV.

Θυμάμαι μόνο αυτή τη σκηνή και φυσικά δεν ξέρω τίτλο. Άρρωστοι Ασιάτες...

 

Το "σαλό" το βρήκα κάπως ενοχλητικό, αλλά σε καμία περίπτωση αηδιαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξεφύγω όμως απ'το θέμα...είχα δει πριν αρκετά χρόνια μια ταινία με ένα ζευγάρι που η γυναίκα την έβρισκε με τα πτώματα, δεν ξέρω τίτλο. Η ταινία ήταν εμετική, δεν άντεξα να τη δω όλη(ήμουν και μικρός).

 

Το Nekromantik είναι αυτό που λες. Αν και το τέλος που έχασες ήταν ακόμα πιο κάφρικο από τη σκηνή του τρίου, κατά τη γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως το τσέκαρα στο imdb, αυτή είναι η ταινία thx. Τώρα αν θα τη νοικιάσω να την ξαναδώ δεν ξέρω...μου έχει αφήσει παιδικά τραύματα :bangin:

Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες την είχα βρει μαζί με άπειρες άλλες στο Metropolis στην Ομόνοια για ελάχιστα χρήματα... Δεν ξέρω αν τις δίνουν ακόμα τόσο φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

Τις δίνουν. Έχω μαζέψει τόνους από παρόμοιες ταινίες... (Επ ευκαιρία, αν πάτε Μετρόπολις για ταινίες τρόμου σε προσφορία πάρτε όπως και δήποτε το Βαθύ Κόκκινο)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Θα αναστήσω αυτό το θέμα επειδή μόλις είδα το Cannibal Holocaust. Η ταινία είναι απλά κλωτσιά στο στομάχι.

 

Επίσης κάποιος τρελός γύρισε το Girl next door του Jack Ketchum σε ταινία. Όχι, δεν την είδα ακόμα. Ναι, νομίζω ότι έχει μία θέση εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάποιος τρελός γύρισε το Girl next door του Jack Ketchum σε ταινία. Όχι, δεν την είδα ακόμα. Ναι, νομίζω ότι έχει μία θέση εδώ.

 

Α, ωραία. Να σε φτιάξω τώρα λέγοντάς σου ότι το όλο στόρυ βασίστηκε σε αληθινή ιστορία;

 

http://www.crimelibrary.com/notorious_murd...g/likens/1.html

 

Κατά τ΄άλλα, και για μένα η επιτομή της αηδίας είναι το Nekromantik, αλλά θα σύστηνα να δείτε ανεπιφύλακτα το Blood Sucking Freaks (Φρικιά διψασμένα για αίμα) του 1976, το βρίσκετε σε όλα τα ντιβιντάδικα (Darkside Productions), το οποίο είναι αρρώστια, αλλά έχει και τρελό γέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Α, ωραία. Να σε φτιάξω τώρα λέγοντάς σου ότι το όλο στόρυ βασίστηκε σε αληθινή ιστορία;

 

http://www.crimelibrary.com/notorious_murd...g/likens/1.html

 

Κατά τ΄άλλα, και για μένα η επιτομή της αηδίας είναι το Nekromantik, αλλά θα σύστηνα να δείτε ανεπιφύλακτα το Blood Sucking Freaks (Φρικιά διψασμένα για αίμα) του 1976, το βρίσκετε σε όλα τα ντιβιντάδικα (Darkside Productions), το οποίο είναι αρρώστια, αλλά έχει και τρελό γέλιο.

Το ξέρω, και μάλιστα μέσα στη σαιζόν βγαίνει και ταινία από Χόλυγουντ, που εξιστορεί την πραγματική υπόθεση.

Και εντάξει, το Nekromantik είναι μια εντελώς ειδική περίπτωση, παίζει μόνο του σε μια ολόκληρη κατηγορία.

 

Ανακεφαλαιώνοντας:

Gore: City of the living death του Lucio Fulci. Μόνο για τη σκηνή που αναθεωρείς τις εκφράσεις "ξεμυαλίστικα" και "ξερνάω τα άντερά μου" ταυτόχρονα. Δεύτερη επιλογή μου το The Beyond, επίσης του Fulci.

Διαστροφή: Nekromantik με δεύτερη επιλογή τη συνέχειά του. Το πρώτο κερδίζει οριακά επειδή το πτώμα "τρώει" την γκόμενα του πρωταγωνιστή.

Ανθρώπινη φύση: Cannibal Holocaust με κι εγώ δεν ξέρω τι δεύτερο. Ίσως το πρωτότυπο Dawn of the dead, αλλά παραείναι light για το θέμα αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, δεν ξέρω σε πόσα επίπεδα διαστροφής κυμαίνεται το Nekromantik... :roflmao:

 

EDIT: Βασικά, νομίζω ότι έχει ήδη βγει (και νωρίτερα) η ταινία που λες, Μιχάλη, το "An American Crime."

Edited by RaspK
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, δεν ξέρω σε πόσα επίπεδα διαστροφής κυμαίνεται το Nekromantik... :roflmao:

There is only one way to find out. Αρκεί να αντέχεις.

Link to comment
Share on other sites

Την ξέρω την ταινία - αυτό που αναρωτιέμαι είναι η ταξινόμηση που της αξίζει περισσότερο. ;) Τώρα που το θυμήθηκα, κιόλας, την είχε, όπως και πάρα πολλές άλλες προς πώληση στο Metropolis πριν από κάποιον καιρό, αλλά είχα μπει καθαρά για να περάσω την ώρα μου, αφού απλά περνούσα από μπροστά και δεν είχα λεφτά κιόλας μαζί μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Update για να δώσω μερικές ταινίες ακόμα που με έκαναν να κοιτάω την οθόνη του λαπτοπ σαν κοριτσάκι που έχασε βίαια την παρθενιά του από ορδή καννίβαλων.

 

Στη θέση #2 καφρίλας θα βάλω το The Audition, το οποίο είναι καταπληκτικό θρίλερ χαρακτήρων μέχρι τα 3/4-α του και μετά ξεσπά σε ένα ντελίριο βίας που ανακατεύει το στομάχι. Θα ήταν το διαμάντι της λίστας αν δεν υπήρχε το...

 

Martyrs.

H ταινία ξεκινάει με την τυπική Γαλλική οικογένεια των προαστίων, λίγο πριν μία ψυχοπαθής με καραμπίνα τους καθαρίσει επειδή, όταν ήταν μικρή, οι γονείς της οικογένειας την απήγαγαν και τη βασάνισαν... και μετά γίνεται προοδευτικά όλο και χειρότερη, μέχρι που, στο τελευταίο μισάωρο, ήθελα να τη βλέπω πίσω από τον καναπέ μου σαν 10-χρονο Αγγλάκι την πρώτη φορά που είδε Doctor Who. Ατόφια Γαλλική καφρίλα που την απόλαυσα με τον οδυνηρό και ιδονικά ένοχο τρόπο που απολαμβάνεις ένα κάφρικο θρίλερ.

 

Για πείτε και εσείς τα δικά σας;

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Πιο αηδιαστική ταινία που έχετε δει;

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..