Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

 

 

Πάντως, η συνδιάσκεψη κορυφής απάντων βασιλιάδων, βασιλισσών, ιπποτών, χεριών, απεσταλμένων και λοιπών παρευρισκομένων κύλησε πολύ ομαλότερα απ' ό,τι περίμενα. Ήταν πολυαναμενόμενη και παρότι είχε αρκετό νεύρο, κάποιοι ίσως θα ήθελαν και λίγο αιματάκι.

 

Αν και ήταν πολύ γεμάτο σε χρονική διάρκεια αφιερώθηκε σχεδόν εξολοκλήρου στα πολιτικά παιχνίδια και τις τελευταίες κινήσεις στη σκακιέρα του Γουέστερος. Είχε αρκετό ενδιαφέρον και προσωπικά, η απουσία δράσης δεν μου έλειψε. Πήραμε και κάποιες απαντήσεις σε μερικά καίρια ερωτήματα (βλ. Τζον Σνόου).

 

Θα έχει ενδιαφέρον η αναμέτρηση Σέρσεϊ εναντίον όλων. Βλέποντάς το απέξω φαίνεται πως απλώς ματαιοδοξεί. Εκτός κι αν πιστεύει ότι ο στρατός των νεκρών θα προκαλέσει τεράστια ζημιά στους εχθρούς της (λογικό), ή αν σκοπεύει να συμμαχήσει με τον Night King (θα είχε ενδιαφέρον, αλλά νομίζω πως ο τελευταίος δεν το 'χει με τον διάλογο).

 

Πολύ ωραία και εντυπωσιακή η τελευταία σκηνή με το γκρέμισμα του Τείχους και την έλευση των νεκρών.

 

Το κακό της όλης υπόθεσης είναι ότι ο τελευταίος κύκλος πάει για το 2019. Καλή αναμονή να έχουμε.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

 

 

Θα έχει ενδιαφέρον η αναμέτρηση Σέρσεϊ εναντίον όλων. Βλέποντάς το απέξω φαίνεται πως απλώς ματαιοδοξεί. Εκτός κι αν πιστεύει ότι ο στρατός των νεκρών θα προκαλέσει τεράστια ζημιά στους εχθρούς της (λογικό), ή αν σκοπεύει να συμμαχήσει με τον Night King (θα είχε ενδιαφέρον, αλλά νομίζω πως ο τελευταίος δεν το 'χει με τον διάλογο).

 

 

 

 

Όπως είπε και η ίδια, αν δεν μπορέσουν να αντισταθούν δράκοι/ντοθράκι/βορράς στους νεκρούς, το να είχαν και Λάννιστερς δεν θα έκανε διαφορά, οπότε με αυτό το σκεπτικό υπολογίζει σε νίκη της συμμαχίας αλλά με τρελές απώλειες και ενώ στο ενδιάμεσο θα έχει εδραιωθεί η ίδια.

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ καλό season finale σε μια απογοητευτική σεζόν, που μάλλον με έκανε να περιμένω με αγωνία τη συνέχεια (που θα αργήσει πολύ).

 

Μετά το ξενέρωμα του προηγούμενου επεισόδιου -σενάριο που απευθύνεται σε δεκάχρονα, σκηνοθεσία από τα lidl, fan service (όπου για κάποιον λόγο θεωρούν ότι οι φαν της σειράς θέλουν να βλέπουν μόνο δράκους κι εκρήξεις και δράκους και δράση και δράκους κι ας κόψουμε τις εξηγήσεις ή τα βαριά φιλοσοφικά που πέφτουν βαριά στο στομάχι, βάλε μια μέτρια μάχη με καλά εφέ και τσίμπα το 9,9 στο imdb), διαλόγους που όπως όλη τη σεζόν απλώς προωθούν την πλοκή χωρίς δεύτερα επίπεδα ή έμμεσο characterization και τρελό exposition (να καταλάβουμε βρε αδελφέ όλοι ότι το ρομάντζο υπάρχει, κι αν δεν υπάρχει σούπερ κατερίνα στο Γουέστερος, δεν πειράζει, υπάρχει κι ο Τύριον), out of character αντιδράσεις και όσες σεναριακές τρύπες δεν είχαν 6 σεζόν μαζεμένες σε ένα 70άλεπτο- ίσως και να ήταν χαμηλές οι προσδοκίες μου και να περίμενα ελάχιστα, αλλά πρώτο επεισόδιο μες στη σεζόν που το βρήκα απρόβλεπτο και δεν ήξερα τι μου επιφύλασσε η συνέχεια, ενδιαφέρον χωρίς να μαντεύω μισό επεισόδιο πριν την κάθε υποπλοκή, καλοί διάλογοι και ωραίες ερμηνείες από τους περισσότερους.

 

Επιθυμώ να δω την 7η σεζόν σαν μια κακή -για τα δεδομένα της σειράς- αναγκαία παρένθεση για να μπούνε τα πιόνια σε τελικές θέσεις μάχης κι η επόμενη σεζόν να βρει τους ρυθμούς της εξισορροπώντας ανάμεσα στο υπερθέαμα και στην, σε εγκεφαλικό και αισθητικό επίπεδο, ψυχαγωγία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κλασσικό GoTικό φινάλε και για την 7η σεζόν, φαίνεται, επέλεξαν και πάλι οι παραγωγοί - ένα, δηλαδή, αρκετά εισαγωγικό-αργό επεισόδιο με ελάχιστη δράση/σασπένς προς στο τέλος καθώς μας προετοιμάζει για το επόμενο και τελευταίο κεφάλαιο της σειράς.

 

Αν έπρεπε να το κατατάξω, θα το έβαζα στη δεύτερη θέση από το τέλος, ανάμεσα στα υπόλοιπα επεισόδια της σεζόν, καθώς - εκτός τις υπόνοιες που άφηνε το trailer για κάτι πιο αιματηρό - δεν έδειξε τίποτα συγκλονιστικό ή τόσο ανατρεπτικό που να μην το ξέραμε ήδη κατά κάποιο τρόπο πριν πραγματοποιηθεί. Σίγουρα, δεν μπορώ να πω ότι έμεινα δυσαρεστημένος και με αυτά τα γεγονότα που έλαβαν μέρος, αλλά περίμενα τουλάχιστον έναν ακόμη θάνατο βασικού πρωταγωνιστή.

Επίσης, ο τρόπος που προσέγγισαν οι παραγωγοί την πτώση του Τείχους μου άφησε μια γλυκόπικρη γεύση καθώς, ναι μεν επέλεξαν κάτι θεαματικό, αλλά κάτι που απορρίπτει την μαγεία που το περιβάλλει και την κοσμοπλασία που έχτισε με μεράκι ο Martin  - κάτι που πιστεύω ότι, εδώ, θα δούμε κάτι εντελώς διαφορετικό στα βιβλία.

 

Παρ' όλα αυτά είχε μερικές ενδιαφέρουσες σκηνές που θεωρώ ξεχώρισαν αρκετά και κατάφεραν να κλέψουν την σκηνή όπως η "αργοπορία" της Dany και ο απέθαντος που τους άφησε όλους αποσβολωμένους (Qyburn άσε κάτω το χέρι! χαχα), αλλά και οι σκηνές Tyrion-Cercei και Jon-Dany, καθώς χτίζει, όμως, ταυτόχρονα και αυτά που θα έρθουν στην επόμενη σεζόν - που ίσως και να έρθει πριν το '19 αν προλάβουν όπως λένε. Μια σεζόν που, απ' ότι φαίνεται, θα είναι ακόμα πιο θεαματική.

Link to comment
Share on other sites

καλό ήταν και το φινάλε της σεζόν, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν χορταστικό, αν εξαιρεθεί η τελευταία σκηνή. ίσως επειδή οι περισσότερες εξελίξεις είχαν προαναγγελθεί, έλειπε πραγματικά το στοιχείο της έκπληξης, παρά τις ανατροπές. η αποκάλυψή του με τον Μπρον έμοιαζε τεράστια σκηνοθετική ευκολία.

 

με δυο λόγια, νομίζω ότι αυτό εδώ τα λέει πολύ καλύτερα από μένα.

Edited by Μάρβιν ΑΑΠ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσε πολύ αυτό το επεισόδιο. Νομίζω ότι ήταν το δεύτερο καλύτερο της σειράς

 

(μετά το φινάλε του μεγάλου μπουμ στο Κινγκς Λάντινγκ).

Αυτό με τον Μπαίηλις ήταν πολύ καλό, γιατί δεν έβγαζε νόημα σε όλο τον κύκλο η φάση με τις δύο αδερφές, ούτε η μία είναι ηλίθια, ούτε η άλλη τρελή. Μου φάνηκε πολύ καλό, ήταν η όχι-και-τόσο-ανατροπή που περίμενα, και ήρθε, λυτρωτικά.

Γενικά, όταν τα πράγματα δεν πάνε βεβιασμένα άσχημα, μου αρέσει.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χορταστικό season finale από μία σεζόν πολύ θεαματική αλλά λιγότερο GoT απ' ότι είχαμε συνηθίσει.

Προφανώς πλέον οι παραγωγοί/σεναριογράφοι έμαθαν τι θέλει ο κόσμος καθώς τα πολιτικά backstabbing και τα παιχνίδια κούρασαν (επαναλαμβάνω τι θέλει η πλειοψηφία). Έτσι πάρε και undead δράκους, πάρε και πτώση τείχους στο πιτς φυτίλι, τσίμπα σεξάκι Σνόου με Ντενέρυς κτλ.

 

Η σειρά πλέον είναι κάνουλα με χρήμα. Και για τον Μάρτιν και για τους συντελεστές. Θα την κλείσουν όσο πιο επικά γίνεται για να βγάλουν όσο πιο πολλά λεφτά μπορούν στις διαφημίσεις, στα blue ray, στα πόστερς κτλ.

 

Όσοι θέλουν λίγο παραπάνω true Westeros, τότε μόνο τα βιβλία...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε θέλουμε :p

Μπορεί να μου απαντήσει κανείς γιατί, ενώ ο δράκος βγάζει πάγο αντί φωτιά, κάνει το τείχος να καταρρέει; Τι δεν κατάλαβα; Ή βγάζει κάτι άλλο που δεν είναι ούτε πάγος;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου απαντήσει κανείς γιατί, ενώ ο δράκος βγάζει πάγο αντί φωτιά, κάνει το τείχος να καταρρέει; Τι δεν κατάλαβα; Ή βγάζει κάτι άλλο που δεν είναι ούτε πάγος;

Δεν ξέρω αν στο Γουέστερος ισχύουν οι ίδιοι φυσικοί νόμοι με τους δικούς μας, αλλά, με πολύ απλά λόγια, όσο πιο μπλε είναι η φλόγα της φωτιάς τόσο καλύτερης ποιότητας είναι η καύση. Αυτό σημαίνει και μεγαλύτερη θερμοκρασία. Δηλαδή, η μπλε φωτιά του νεκρού δράκου είναι πολύ ισχυρότερη αυτής των ζωντανών. Φυσικά, όλα αυτά δεν παίζουν κανένα ρόλο όταν μιλάμε για μαγικα πλάσματα και φανταστικούς κοσμους. :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως νομίζω ότι είναι για αισθητικούς λόγους μπλε η φωτιά: παγωμένο το χρώμα, σαν τους νεκρούς :D :D 

Link to comment
Share on other sites

Χορταστικό season finale από μία σεζόν πολύ θεαματική αλλά λιγότερο GoT απ' ότι είχαμε συνηθίσει.

Προφανώς πλέον οι παραγωγοί/σεναριογράφοι έμαθαν τι θέλει ο κόσμος καθώς τα πολιτικά backstabbing και τα παιχνίδια κούρασαν (επαναλαμβάνω τι θέλει η πλειοψηφία). Έτσι πάρε και undead δράκους, πάρε και πτώση τείχους στο πιτς φυτίλι, τσίμπα σεξάκι Σνόου με Ντενέρυς κτλ.

 

Η σειρά πλέον είναι κάνουλα με χρήμα. Και για τον Μάρτιν και για τους συντελεστές. Θα την κλείσουν όσο πιο επικά γίνεται για να βγάλουν όσο πιο πολλά λεφτά μπορούν στις διαφημίσεις, στα blue ray, στα πόστερς κτλ.

 

Όσοι θέλουν λίγο παραπάνω true Westeros, τότε μόνο τα βιβλία...

 

Με τους WW να εχουν φτασει στο τειχος, ποσα πολιτικα παιχνιδια και backstabbing, που αναφερεις, να βαλουν. Θελω να πω, οτι μοιαζει λογικο καπου να μπαινουν στην ακρη ολα αυτα, μπροστα στον μεγαλο εχθρο. Ασε που ειχε και δοσεις απο ολα αυτα, λιγο με την Σερσεϊ (που δεν νιωθει) λιγο με τον LF που προσπαθει παντου και παντα να τα κανει ολα τανα.

Link to comment
Share on other sites

 

Χορταστικό season finale από μία σεζόν πολύ θεαματική αλλά λιγότερο GoT απ' ότι είχαμε συνηθίσει.

Προφανώς πλέον οι παραγωγοί/σεναριογράφοι έμαθαν τι θέλει ο κόσμος καθώς τα πολιτικά backstabbing και τα παιχνίδια κούρασαν (επαναλαμβάνω τι θέλει η πλειοψηφία). Έτσι πάρε και undead δράκους, πάρε και πτώση τείχους στο πιτς φυτίλι, τσίμπα σεξάκι Σνόου με Ντενέρυς κτλ.

 

Η σειρά πλέον είναι κάνουλα με χρήμα. Και για τον Μάρτιν και για τους συντελεστές. Θα την κλείσουν όσο πιο επικά γίνεται για να βγάλουν όσο πιο πολλά λεφτά μπορούν στις διαφημίσεις, στα blue ray, στα πόστερς κτλ.

 

Όσοι θέλουν λίγο παραπάνω true Westeros, τότε μόνο τα βιβλία...

Με τους WW να εχουν φτασει στο τειχος, ποσα πολιτικα παιχνιδια και backstabbing, που αναφερεις, να βαλουν. Θελω να πω, οτι μοιαζει λογικο καπου να μπαινουν στην ακρη ολα αυτα, μπροστα στον μεγαλο εχθρο. Ασε που ειχε και δοσεις απο ολα αυτα, λιγο με την Σερσεϊ (που δεν νιωθει) λιγο με τον LF που προσπαθει παντου και παντα να τα κανει ολα τανα.

Δεν διαφωνώ, εμένα μου άρεσε η σεζόν και γούσταρα τις μάχες γιατί είναι πολύ καλή η παραγωγή.

Απλά προσπαθώ να δικαιολογήσω όλους πού ξενέρωσαν με την "προχειρότητα" που αντιμετωπίστηκαν μερικά πράγματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι το έκτο επεισόδιο δεν μου άρεσε, εκεί που είχα αντίρρηση ήταν στην διαχείιση της αγωνίας, όχι με τον Τζον στην λίμνη, εκεί δεν νομίζω ότι περίμενε κανείς να πνιγεί, αλλά μπορούσαν να μη μας δείξουν ότι ξεκίνησε η Ντάνι με τους δράκους, μετά ήταν αναμενόμενα τα υπόλοιπα, αν το αφήνανε στο σημείο που έλεγε ο Τύριον να μην το κάνει θα είχε καλύτερη κλιμάκωση. Η αρκούδα μου άρεσε πολύ, ο σκηνοθέτης είπε ότι ήταν κάτι που θέλανε να κάνουν από τον πρώτο κύκλο.

 

Και ερχόμαστε στο φινάλε. Η φάση με το μικροδάκτυλο με αιφνιδίασε, νόμιζα ότι η Σάνσα τα είχε παίξει και θα καταδίκαζε την Άρια αλλά αποδείκτηκε ότι έμαθε καλά το παιχνίδι. Διαφωνώ με την εκτέλεση, εγώ θα τον φυλάκιζα, ας μην ξεχνάμε ότι χάρη σε αυτόν νίκησαν τη μάχη με τον Ράμσι. Αυτό που είναι κενό σεναρίου είναι τι ακριβώς επιδίωκε ο λόρδος Μπέηλυς εκεί πάνω, έχει κατσικωθεί στο βορρά από το μέσον της προηγούμενης σεζόν και ουσιαστικά δεν έκανε τίποτα, κάποιος που ήταν από τους πιο δολοπλόκους και τα σχέδιά του πετυχαίνανε συνήθως.

 

ένα άλλο κενό ήταν η αποχώρηση του Γκρέιτζοϊ, αφού η πλευρά της Σέρσι δεν ήξερε τι υπάρχει μέσα στο κουτί πως το είχε σχεδιάσει να το χρησιμοποιήσει σαν πρόσχημα για να φύγει; αν θέλει να μας πει ότι είναι τόσο εύστροφος και πονηρός μάλλον πρέπει να τον προσέχουν πιο πολύ! Μιλώντας για την εν λόγω οικογένεια, επιτέλους ο Θιο έκανε την επαναφορά (γέλασα με τον άλλο που του έριχνε γονατιές και μετά από την τρίτη τέταρτη συνειδητοποίησε πολύ αργά ότι απλά δεν πονάει εκεί!)

 

Η Σέρσι τα παίζει όλα για όλα, ή θα μας φάνε τα ζόμπια σου λέει ή θα ξαναγίνω βασίλισσα στα πάντα και χωρίς αντιστάσεις. Ερώτηση κρίσεως, πως θα δικαιολογήσει το μωρό που είναι και καλά χωρίς άντρα πόσο καιρό τώρα; Για να μην αναφερθούμε στο ότι είναι κομματάκι μεγάλη για μανούλα. Ο Τύριον πρέπει να έχει μαντικές ικανότητες για να μαντέψει την κατάστασή της από μια κίνηση και το ότι δεν ήπιε το κρασί, που άλλοτε το τιμούσε από ότι έχουμε δει. Αλλά είναι οξυσερκής τύπος.

 

Για μια στιγμή πίστεψα ότι ο Τζέιμι θα το φάει το κεφάλι του αλλά τελικά τον άφησε να φύγει, γιατί δεν πήρε και τον κολλητό μαζί του;

 

Η αποκάλυψη για τον Τζον έγινε κάπως απότομα, είχαν προεικονομήσει το θέμα λίγο όταν έβαλε ο άλλος τον Σαμ να αντιγράψει τα παλιά χειρόγραφα αλλά θα ήθελα λίγο περισσότερο εκεί. Προφανώς πάμε για Τζον και Ντάνι ευτυχισμένο ζεύγος να βασιλεύουν στο τέλος και να κάνουν και κάνα παιδάκι. Αλλά δεδομένης της καταγωγής του δεν είναι λίγο αιμομιξία αυτό που έκανε με την ξανθούλα;

 

Ωραία η συνάντηση των βασιλέων αλλά ο σερ Ντάβος και ο Τζόρα θα βαρεθήκανε τη ζωή τους, ούτε μια λέξη να πουν!

 

Στο τέλος θα μείνει εκείνος ο τύπος που τον σκοτώνουν και ξανάρχεται, θα τον σκοτώνουν τα ζόμπι θα σηκώνεται θα σκοτώνει μερικά θα τον ξανασκοτώνουν και πάλι από την αρχή, κάποια στιγμή θα τα καθαρίσει όλα.

 

συμφωνώ με την προλαλήσασα ότι η φωτιά είναι μπλε απλά για να δηλώνει την απέθαντη προέλευση αν και λογικά σαν απέθαντο ον δεν θα έπρεπε να έχει επίδραση στο τείχος.

 

Επίσης συμφωνώ με την Wordsmith αφήστε ήσυχο τον Τόρμουντ, θέλω και γω να δω τι θα κάνει με την Μπριεν για να μην αναφερθούμε στο ότι είχε τις καλύτερες ατάκες τους έκτου επεισοδίου.

 

Αυτά. και συγνώμη για την πολυλογία μου!

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ καλό season finale σε μια απογοητευτική σεζόν, που μάλλον με έκανε να περιμένω με αγωνία τη συνέχεια (που θα αργήσει πολύ).

 

Μετά το ξενέρωμα του προηγούμενου επεισόδιου -σενάριο που απευθύνεται σε δεκάχρονα, σκηνοθεσία από τα lidl, fan service (όπου για κάποιον λόγο θεωρούν ότι οι φαν της σειράς θέλουν να βλέπουν μόνο δράκους κι εκρήξεις και δράκους και δράση και δράκους κι ας κόψουμε τις εξηγήσεις ή τα βαριά φιλοσοφικά που πέφτουν βαριά στο στομάχι, βάλε μια μέτρια μάχη με καλά εφέ και τσίμπα το 9,9 στο imdb), διαλόγους που όπως όλη τη σεζόν απλώς προωθούν την πλοκή χωρίς δεύτερα επίπεδα ή έμμεσο characterization και τρελό exposition (να καταλάβουμε βρε αδελφέ όλοι ότι το ρομάντζο υπάρχει, κι αν δεν υπάρχει σούπερ κατερίνα στο Γουέστερος, δεν πειράζει, υπάρχει κι ο Τύριον), out of character αντιδράσεις και όσες σεναριακές τρύπες δεν είχαν 6 σεζόν μαζεμένες σε ένα 70άλεπτο- ίσως και να ήταν χαμηλές οι προσδοκίες μου και να περίμενα ελάχιστα, αλλά πρώτο επεισόδιο μες στη σεζόν που το βρήκα απρόβλεπτο και δεν ήξερα τι μου επιφύλασσε η συνέχεια, ενδιαφέρον χωρίς να μαντεύω μισό επεισόδιο πριν την κάθε υποπλοκή, καλοί διάλογοι και ωραίες ερμηνείες από τους περισσότερους.

 

Επιθυμώ να δω την 7η σεζόν σαν μια κακή -για τα δεδομένα της σειράς- αναγκαία παρένθεση για να μπούνε τα πιόνια σε τελικές θέσεις μάχης κι η επόμενη σεζόν να βρει τους ρυθμούς της εξισορροπώντας ανάμεσα στο υπερθέαμα και στην, σε εγκεφαλικό και αισθητικό επίπεδο, ψυχαγωγία.

Πες τα, χρυσόστομε

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε θέλουμε :p

Μπορεί να μου απαντήσει κανείς γιατί, ενώ ο δράκος βγάζει πάγο αντί φωτιά, κάνει το τείχος να καταρρέει; Τι δεν κατάλαβα; Ή βγάζει κάτι άλλο που δεν είναι ούτε πάγος;

Είναι φωτιά αναμειγμένη με μαγεία, εξού και το μπλε χρώμα, και όχι πάγος όπως έχει αφεθεί να εννοηθεί. Τώρα, γιατί μπορεί να ρίξει το τείχος, είναι η τρύπα της υπόθεσης που είπα και παραπάνω που γίνεται, κυρίως, για το θέαμα, έστω κι αν δεν είναι εντελώς λογικό. Αλλά, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, είναι φαντασία έτσι κι αλλιώς.

Η αποκάλυψη για τον Τζον έγινε κάπως απότομα, είχαν προεικονομήσει το θέμα λίγο όταν έβαλε ο άλλος τον Σαμ να αντιγράψει τα παλιά χειρόγραφα αλλά θα ήθελα λίγο περισσότερο εκεί. Προφανώς πάμε για Τζον και Ντάνι ευτυχισμένο ζεύγος να βασιλεύουν στο τέλος και να κάνουν και κάνα παιδάκι. Αλλά δεδομένης της καταγωγής του δεν είναι λίγο αιμομιξία αυτό που έκανε με την ξανθούλα;

Ο Martin είχε πει ότι το τέλος θα είναι γλυκόπικρο. Δηλαδή no happy ending για όλους και πιστεύω ότι δεν θα ζήσει η Dany. Όσο για την αιμομιξία, αυτό ήταν συχνό φαινόμενο ανάμεσα στους Targaryen - οι γονείς της Dany ήταν αδέρφια - αν και προβλέπω να παίξει σοβαρό ρόλο στη σχέση τους για την συνέχεια, ειδικά για τον Jon, και όχι με καλό τρόπο.

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερσί για τις εξηγήσεις περί δράκου. Αφού δεν είπαν τίποτα για τη φωτιά-ή-τι-άλλο-είναι αυτό του δράκου-ww, μπορούμε να υποθέσουμε ό,τι θέλουμε.

 

William:

-Τι πα να πει είναι κομματάκι μεγάλη για μανούλα η Cersei; Αφού η ίδια η Lena Headey έκανε το 2ο της παιδί πέρσι, στα 42 της. Οι γυναίκες γεννάνε μέχρι τα 50, όχι μέχρι τα 40.

-Η αιμομιξία περνάει απαρατήρητη, διότι μετά τους Λάννιστερ δε μας κάνει εντύπωση τίποτα σε αυτό το μέτωπο. Τουλάχιστον αυτοί εδώ δεν το ξέρουν ότι είναι συγγενείς.

-Εκείνος ο τύπος που τον σκοτώνουν και ξανάρχεται (o Beric Dondarrion να υποθέσω εννοείς) δε μπορεί να ξανάρθει αυτή τη φορά, γιατί μας τελείωσε ο Thoros of Myr που τον ξανάφερνε. Ήταν αυτός από το τσούρμο που σκοτώθηκε στο πρώτο ντου για ww. Βέβαια υπάρχει και η Melissandre, αλλά δεν είναι εκεί κοντά.          

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι και το πιο συνηθισμένο όμως μετά τα 40 αλλά το είπα κυρίως  γιατί δεδομένου όλου του παρελθόντος την υπολόγιζα πιο μεγάλη τη Σέρσι όχι 40.

 

Μπράβο τον Μπέρικ έλεγα αλλά είχα κολλήσει και δε θυμόμουν το όνομά του, Καλά τον επαναφέρει και ο ίδιος ο κύριος του φωτός αν είναι! Ελπίζω να τη γλίτωσε πάντως στο τείχος.

Link to comment
Share on other sites

Στα βιβλία οι χαρακτήρες είναι ακόμα πιο μικροί απ' ότι οι ηθοποιοί που τους παίζουν στη σειρά. Η Σέρσεϊ των βιβλίων είναι κάτω από σαράντα. Ο Τζον και η Ντάνυ 16, η Σάνσα 14 κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα βιβλία οι χαρακτήρες είναι ακόμα πιο μικροί απ' ότι οι ηθοποιοί που τους παίζουν στη σειρά. Η Σέρσεϊ των βιβλίων είναι κάτω από σαράντα. Ο Τζον και η Ντάνυ 16, η Σάνσα 14 κτλ.

 

Βέβαια μέχρι και το 5ο βιβλίο έχει περάσει ένα 2χρονο (ίσως 3χρονο) αλλά και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

 

Στα βιβλία οι χαρακτήρες είναι ακόμα πιο μικροί απ' ότι οι ηθοποιοί που τους παίζουν στη σειρά. Η Σέρσεϊ των βιβλίων είναι κάτω από σαράντα. Ο Τζον και η Ντάνυ 16, η Σάνσα 14 κτλ.

 

Βέβαια μέχρι και το 5ο βιβλίο έχει περάσει ένα 2χρονο (ίσως 3χρονο) αλλά και πάλι.

 

 

Ναι, βασικά αυτές είναι οι ηλικίες τους στο τελευταίο βιβλίο. Ξεκινούν ακόμη μικρότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Και επίσημα πλέον από τον σκηνοθέτη του τελευταίου επεισοδίου για την φωτιά του Viserion, που είναι, τελικά, αυτό που είχα πει παραπάνω:

 

 

“The way I looked at it was, when the sept burned down, that was green fire, and so then the dragon is going to have some kind of blueish fire,” he said. “It’s certainly still fire — it has the ability to burn the Wall and melt snow. But it’s going to have a different kind of magical quality to it, because it’s coming from an undead dragon.”

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Την καταστροφή της σέπτας μόνο γιατί μας τη θύμισε, είναι η μόνη φορά που δε μου άρεσαν τα εφέ της σειράς, μου φάνηκε κάπως ψεύτικη.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017,2019)

Στις 14 Απριλίου, ξεκινάει το 1ο επεισόδιο της 8ης και τελευταίας σεζόν.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα είναι από τις πιο βαρετές σεζόν και το κοινό θα απογοητευτεί με το τέλος. Ελπίζω να με διαψεύσει η τελευταία σεζόν. 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..