Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Για εμάς που δεν αντέξαμε και είδαμε νωρίτερα το leaked 4ο επεισόδιο... εντάξει, το χρειαζόμασταν λίγο έπος. Πέρα από τα λοιπά αξιοσημείωτα που έγιναν μέχρι να

 

 

αρχίσει η μάχη, ήταν πολύ ενδιαφέρον να δούμε τη δύναμη των δράκων στη μάχη. Κι εδώ είχαμε μόνο έναν δράκο. Σημαντικό, επίσης, που είδαμε ότι είναι --σχετικά-- εύκολο να τους πληγώσεις. (Για να πω την αλήθεια, στην αρχή φοβήθηκα ότι θα είχαμε την πρώτη απώλεια δράκου. Πάλι καλά).

 

Αν όντως ήταν το τέλος του Τζέιμι, ήταν τόσο ηρωικό, όσο και ειρωνικό του άξιζε, για όλα τα καλά και τα κακά που έχει κάνει.

Το «Flee, you idiot» του Τύριον προοικονομεί και συγκινεί.

 

Η μονομαχία της Άρια με την Μπριέν φαινόταν λίγο αστεία, αλλά οκ, καταλαβαίνω το νόημα.

 

 

 

Αρκετά δυνατό επεισόδιο. Να συνεχίσουμε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Κι εγώ το είδα νωρίτερα και έχω να σχολιάσω ότι

μην κολλάτε με τη μάχη και μόνο, έγιναν κι άλλα σημαντικά.

Δεν είχα καταλάβει ότι ήταν τόσο κοντά ο στρατός της Daenerys στου Jaime για να μπορούν να πάνε εκεί τόσο γρήγορα όλοι, εκτός από το δράκο, που κόβει αεροπορικό εισιτήριο βεβαίως.

Για το τέλος, το χειρίστηκαν καλά από συγγραφικής πλευράς και δεν έβαλαν πολλές δραματικές στιγμές μαζί. Δηλαδή φανταστείτε πχ μέσα στο τελευταίο πεντάλεπτο να πληγωνόταν ο δράκος, να σκοτωνόταν η Daenerys από τον Jaime και ο Jaime και ο Bronn από το δράκο ή έστω να πνιγόταν ο Jaime, όλα μαζί. Μάλλον δεν πιστεύει και πολύς κόσμος ότι αυτό θα είναι το τέλος του Σερ Γλυκούλη, αν και συμφωνώ ότι είναι αρκετά ηρωικό και καλή σκηνή θανάτου.

Επίσης δε φαίνεται αν είναι ο Bronn αυτός που τον παίρνει μαζί του στο ποτάμι για να τον σώσει (δεν το είδα και σε υψηλή ευκρίνεια). Είμαστε σίγουροι ποιος ήταν; Ελπίζω να μην είναι αυτό το τέλος του Bronn, γιατί θα έχει πάει κάπως άδοξα.

Θα έχει πολλή πλάκα το στρατιωτικό ανακοινωθεν μετά. "Χάσαμε τη μάχη γιατί εμφανίστηκε ένας δράκος και μας έκανε ψητούς"

Το «Flee, you idiot» του Tyrion είναι όντως ωραίο και συγκινητικό.

Η μάχη Brienne-Arya τι νόημα είχε, δηλαδή; Να φανεί ότι η Arya έχει γίνει καλή πολεμίστρια, σε βαθμό να ξαφνιάζει τη Brienne; Αυτό κάπως φτηνό ως θέαμα, θυμίζει σκηνές δράσης από μπλοκμπάστερ του σωρού. Το σώζει κάπως η ατάκα στο τέλος: "Ποιος σου το έμαθε αυτό;" "No one".

Άντε να δούμε στο επόμενο ποιος ζει και ποιος πεθαίνει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Λογικά είναι ο Μπρον αυτός που σώζει τον Τζέιμι, επειδή σε όλη τη μάχη ήταν ο μόνος που δεν φορούσε πανοπλία, η οποία θα τον βύθιζε κι αυτόν στο νερό.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καναδυό πραγματάκια ακόμη για το 4ο επεισόδιο.

 

 

 

Έχουν αρχίσει να εστιάζουν λίγο στη Μισάντεϊ, οπότε μάλλον κάτι προβλέπεται να γίνει. Ή θα φάει καμιά σφαίρα για την Καλίσι, ή είναι η σπιούνος για την οποία λένε διάφορες θεωρίες. Θα έχει ενδιαφέρον το τελευταίο μιας και η Μισάντεϊ μπορεί να πάρει με το μέρος της τον Γκριζοσκώληκα και μαζί του τους Άσπιλους.

 

Όταν ο Ντοθράκης είπε στον Τύριον «οι δικοί σου δεν ξέρουν να μάχονται», φάνηκε ότι ο Τύριον ενοχλήθηκε. Και μαζί με το θάνατο του αδερφού του, ίσως τον κάνει να αλλάξει τακτική ή και στρατόπεδο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατό το 4ο επεισόδιο. Ισάξιο, θα έλεγα, με το Battle of the Bastards - τόσο σκηνοθετικά όσο και στο κομμάτι της μάχης που έβγαζε όλη την απελπισία των στρατιωτών μπροστά στην δύναμη της Daenerys. Θεωρώ ότι και οι δύο μεριές θα μάθουν από τα λάθη τους και θα είναι πιο προσεκτικοί στις επόμενες κινήσεις τους.

Η επανένωση των Stark βγήκε και αυτή πολύ όμορφα, αν και ο Bran ήταν γενικώς κρύος - τουλάχιστον υποκριτικά. Όπως και η σκηνή Tyrion με τον Jaimie, επίσης, ήταν πολύ καλό κλείσιμο και, ναι, θα την σκαπουλάρει πιστεύω.

Γενικά, ήταν ένα πολύ καλό επεισόδιο, αφήνοντας όμως υποσχέσεις και για μια ακόμα πιο δυνατή συνέχεια.

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό να τελειώσει ή σειρά για να κυκλοφορήσει επιτέλους το 6ο Βιβλίο της ιστορίας. Όσο θα παίζει ή σειρά νέο βιβλίο δεν θα έχει. Μπήκε το χρημα και το μάρκετινγκ στη μέση οπότε επικεντρώθηκαν στην προώθηση της τηλεοπτικής σειράς και παράλληλα στην κονομα των παραγωγών με αποτέλεσμα το βιβλίο να παραμένει κλειδωμένο στα συρτάρια...

Link to comment
Share on other sites

What he/she said. ΕΠΙΚΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ.!!!

 

Πολύ δυνατό το 4ο επεισόδιο. Ισάξιο, θα έλεγα, με το Battle of the Bastards - τόσο σκηνοθετικά όσο και στο κομμάτι της μάχης που έβγαζε όλη την απελπισία των στρατιωτών μπροστά στην δύναμη της Daenerys. Θεωρώ ότι και οι δύο μεριές θα μάθουν από τα λάθη τους και θα είναι πιο προσεκτικοί στις επόμενες κινήσεις τους.
Η επανένωση των Stark βγήκε και αυτή πολύ όμορφα, αν και ο Bran ήταν γενικώς κρύος - τουλάχιστον υποκριτικά. Όπως και η σκηνή Tyrion με τον Jaimie, επίσης, ήταν πολύ καλό κλείσιμο και, ναι, θα την σκαπουλάρει πιστεύω.
Γενικά, ήταν ένα πολύ καλό επεισόδιο, αφήνοντας όμως υποσχέσεις και για μια ακόμα πιο δυνατή συνέχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό να τελειώσει ή σειρά για να κυκλοφορήσει επιτέλους το 6ο Βιβλίο της ιστορίας. Όσο θα παίζει ή σειρά νέο βιβλίο δεν θα έχει. Μπήκε το χρημα και το μάρκετινγκ στη μέση οπότε επικεντρώθηκαν στην προώθηση της τηλεοπτικής σειράς και παράλληλα στην κονομα των παραγωγών με αποτέλεσμα το βιβλίο να παραμένει κλειδωμένο στα συρτάρια...

Δε νομίζω ότι είπε κανείς πως η κυκλοφορία των βιβλίων έχει καμία σχέση με τη σειρά. Και άλλωστε θα υπάρξει και 8η σεζόν, ενώ για το βιβλίο είπε ο GRRM ότι θα βγει το 2018 (βέβαια και παλιότερα είχε πει ότι θα βγει το 2016, αλλά τεσπά).

Link to comment
Share on other sites

Βάσει λογικής ισχύει αυτό που ανέφερα, εάν ο 8ος κύκλος τελειώσει το καλοκαίρι του 2018, το βιβλιο θα έρθει αμέσως μετά, με την προϋπόθεση πάντα ή σειρά να σταματήσει και να μην κάνει νεο κύκλο παλι. Πάλι καλά που τη σειρά των βιβλίων την ξεκίνησα φέτος και θα την τελειώσω λογικά μέσα στο μήνα, εάν την είχα τελειώσει από το 2014 που κυκλοφόρησαν τα βιβλία στην Ελλαδα δεν θα θυμομουν καν ποιός είναι ο Τυριον! Και δεν είναι δικαιολογία ότι ο Μαρτιν δήθεν γραφεί αργα και αυτο καθυστερεί τη κυκλοφορία του επόμενου βιβλίου, μία χαρά γρήγορα γραφει. Όλο αυτό το διάστημα που παίζει ή σειρά έχει εκδόσει αρκετα βιβλία με τη λεζάντα επάνω του GOT. Συγνώμη που βγηκα εκτός θέματος.

 

 

Άντε με το καλό να τελειώσει ή σειρά για να κυκλοφορήσει επιτέλους το 6ο Βιβλίο της ιστορίας. Όσο θα παίζει ή σειρά νέο βιβλίο δεν θα έχει. Μπήκε το χρημα και το μάρκετινγκ στη μέση οπότε επικεντρώθηκαν στην προώθηση της τηλεοπτικής σειράς και παράλληλα στην κονομα των παραγωγών με αποτέλεσμα το βιβλίο να παραμένει κλειδωμένο στα συρτάρια...

Δε νομίζω ότι είπε κανείς πως η κυκλοφορία των βιβλίων έχει καμία σχέση με τη σειρά. Και άλλωστε θα υπάρξει και 8η σεζόν, ενώ για το βιβλίο είπε ο GRRM ότι θα βγει το 2018 (βέβαια και παλιότερα είχε πει ότι θα βγει το 2016, αλλά τεσπά).
Link to comment
Share on other sites

Βάσει λογικής ισχύει αυτό που ανέφερα, εάν ο 8ος κύκλος τελειώσει το καλοκαίρι του 2018, το βιβλιο θα έρθει αμέσως μετά, με την προϋπόθεση πάντα ή σειρά να σταματήσει και να μην κάνει νεο κύκλο παλι. Πάλι καλά που τη σειρά των βιβλίων την ξεκίνησα φέτος και θα την τελειώσω λογικά μέσα στο μήνα, εάν την είχα τελειώσει από το 2014 που κυκλοφόρησαν τα βιβλία στην Ελλαδα δεν θα θυμομουν καν ποιός είναι ο Τυριον! Και δεν είναι δικαιολογία ότι ο Μαρτιν δήθεν γραφεί αργα και αυτο καθυστερεί τη κυκλοφορία του επόμενου βιβλίου, μία χαρά γρήγορα γραφει. Όλο αυτό το διάστημα που παίζει ή σειρά έχει εκδόσει αρκετα βιβλία με τη λεζάντα επάνω του GOT. Συγνώμη που βγηκα εκτός θέματος.

 

Δεν είναι η ίδια η σειρά που τον κράτησε πίσω, αλλά οι αμέτρητες εκδηλώσεις/παρουσιάσεις/συνεντεύξεις/βραβεία που προέκυψαν από αυτήν - πράγμα που τα σταμάτησε όλα αυτά για να επικεντρωθεί στο 6ο βιβλίο. Φυσικά, για την καθυστέρησή του δεν φταίει κανείς άλλος παρά μόνο ο ίδιος ο Martin, που το έχει παραδεχτεί κιόλας, αλλά έτσι κι αλλιώς πάντα έγγραφε με τον δικό του ρυθμό και όχι των εκδοτικών.

Τώρα το ότι κυκλοφόρησε εξτρά πράγματα - που τα περισσότερα τα είχε ήδη έτοιμα εκτός, πιθανών, της εγκυκλοπαίδειας - είναι αναμενόμενο και δίκαιο προνόμιό του με την φήμη που απόκτησε η σειρά. Κάθε συγγραφέας θα ζήλευε μια τέτοια επιτυχία.

 

ΥΓ: Τα βιβλία κυκλοφορούν στα ελληνικά από το 2004, παρεμπιπτόντως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατό το 4ο επεισόδιο. Ισάξιο, θα έλεγα, με το Battle of the Bastards - τόσο σκηνοθετικά όσο και στο κομμάτι της μάχης που έβγαζε όλη την απελπισία των στρατιωτών μπροστά στην δύναμη της Daenerys. Θεωρώ ότι και οι δύο μεριές θα μάθουν από τα λάθη τους και θα είναι πιο προσεκτικοί στις επόμενες κινήσεις τους.

Η επανένωση των Stark βγήκε και αυτή πολύ όμορφα, αν και ο Bran ήταν γενικώς κρύος - τουλάχιστον υποκριτικά. Όπως και η σκηνή Tyrion με τον Jaimie, επίσης, ήταν πολύ καλό κλείσιμο και, ναι, θα την σκαπουλάρει πιστεύω.

Γενικά, ήταν ένα πολύ καλό επεισόδιο, αφήνοντας όμως υποσχέσεις και για μια ακόμα πιο δυνατή συνέχεια.

Το είδα κι αλλού και απόρησα. Γιατί κρύος, βρε παιδιά; Αφού υποτίθεται ότι πλόεν δεν είναι ο Μπραν, αλλά κάποιο μαγικό πλάσμα που λέγεται 3-Eyed Raven.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ δυνατό το 4ο επεισόδιο. Ισάξιο, θα έλεγα, με το Battle of the Bastards - τόσο σκηνοθετικά όσο και στο κομμάτι της μάχης που έβγαζε όλη την απελπισία των στρατιωτών μπροστά στην δύναμη της Daenerys. Θεωρώ ότι και οι δύο μεριές θα μάθουν από τα λάθη τους και θα είναι πιο προσεκτικοί στις επόμενες κινήσεις τους.

Η επανένωση των Stark βγήκε και αυτή πολύ όμορφα, αν και ο Bran ήταν γενικώς κρύος - τουλάχιστον υποκριτικά. Όπως και η σκηνή Tyrion με τον Jaimie, επίσης, ήταν πολύ καλό κλείσιμο και, ναι, θα την σκαπουλάρει πιστεύω.

Γενικά, ήταν ένα πολύ καλό επεισόδιο, αφήνοντας όμως υποσχέσεις και για μια ακόμα πιο δυνατή συνέχεια.

Το είδα κι αλλού και απόρησα. Γιατί κρύος, βρε παιδιά; Αφού υποτίθεται ότι πλόεν δεν είναι ο Μπραν, αλλά κάποιο μαγικό πλάσμα που λέγεται 3-Eyed Raven.

Δεκτό, αλλά, σε σύγκριση με τον γέρο, ήταν όντως πολύ πιο κρύος (υποκριτικά πάντα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

ωραίο ήταν το τρίτο επεισόδιο. για να δούμε...

πάντως, νομίζω ότι το χάιπ για τη σειρά έχει αρχίσει να υποχωρεί κάπως. ή είναι ιδέα μου;

 

Στο youtube γίνεται χαμός με τα Reaction βίντεο, ειδικά στο Burlington Bar της Νέας Υόρκης όπου μαζεύεται κάθε Κυριακή πλήθος για να δει ζωντανά το νέο επεισόδιο. Βάλε και τα BreakDown που κάνουν καρέ-καρέ το trailer της επόμενης εβδομάδας και όλη την θεωρολογία που ακολουθεί... εγώ δεν έχω την εντύπωση υποχώρησης του χάιπ.

 

Ντίνο, μάλλον ξέρεις πολύ καλύτερα από μένα και έχεις δίκιο! ίσως εγώ να κουράστηκα και να έπαψα να τα παρακολουθώ :D :D

 

πάντως το τέταρτο επεισόδιο ήταν θεϊκό! κάθε ατάκα, κάθε σκηνή είχαν το ρόλο τους. μάθημα πολιτικής οικονομίας και πολιτικής γενικά :D :D υπέροχη η σκηνή μονομαχίας της άρυα (καλά γενικά μου αρέσουν οι σκηνές μονομαχίας) και τέλεια ιδέα η σκηνή με τα σχέδια των αβορίγινων στις σπηλιές.

 

τον μπραν, γιατί τον λέτε κρύο; εμένα μου φάνηκε πολύ ταιριαστό με τον ρόλο του. ξέρει πολλά, βλέπει πολλά περισσότερα. πόσο θερμός μπορεί να είναι χωρίς να κάνει κατάχρηση του προνομίου του;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει ότι όταν έχουμε θανατικο σε κλείσιμο επεισοδίου, οι τίτλοι τέλους πέφτουν στο μουγκό; Όπως δηλαδή και στο 4Ο επεισόδιο. Άρα μάλλον κάποιος πέθανε. Μπορεί να μην είναι ο Τζειμι, αλλά αυτός που τον έσωσε. Που αρχικά νόμιζα ήταν ο Μπρον, αλλά ίσως να είναι και ο υιός Ταρλυ που έσωσε ήδη μια φορά τη ζωή του Τζειμι και γενικά φαίνεται να τον έχει σαν είδωλο.

 

Θα είναι καλή φάση να ζει Ο Τζειμι και να τον πάρει αιχμάλωτο η Ντανυ για να δούμε πως θα αντιδράσει ο Τυριον. Ήδη τον έχει κατηγορήσει η Ντανυ ότι μπορεί να βοηθά την οικογένεια του (έστω κι αν το είπε πάνω στα νεύρα της).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον, εισαγωγικό, αλλά ευχάριστο επεισόδιο ήταν το 5ο μέρος αυτού του κύκλου καθώς μας ετοιμάζει, όμως, για την μεγάλη αναμέτρηση με τους White Walkers.

Δύο πράγματα, θεωρώ, ξεχώρισαν σε αυτό το επεισόδιο - εκτός από τις θεωρίες που, τελικά, έπεσα μέσα. :p Το ένα είναι η, "κρυφή", αναμέτρηση Baelish-Arya που δείχνει ότι έχει πολλά ύπουλα κόλπα ακόμα στο τσεπάκι του ο Littlefinger, και το δεύτερο η αναπάντεχη γνωριμία Drogon-Jon που, ουσιαστικά, του λέει "I smell your blood, Targaryen" και είναι μια ακόμα επιβεβαίωση. Τώρα, για τον Jaime - που έχει αρχίσει να μου μπαίνει μια υποψία που όλο και δυναμώνει (και μάλλον έτσι θα γίνει) - πιστεύω ότι, αυτός που πήρε τον θρόνο από τους Targaryen, αυτός θα είναι και που θα τον επιστρέψει πίσω καθώς αρχίζει να αντιλαμβάνεται ότι η Cercei δεν είναι πλέον η γυναίκα που αγάπησε, αλλά κάτι άλλο, πολύ χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

καλά, θα μας βγάλουν την ψυχή στη φετεινή σεζόν, τελικά! φοβερό και σκοτεινό το επεισόδιο. ο τζον σνόου έχει μάθει πολλά στο μεταξύ, είναι αλήθεια -- και τον αγαπώ. 

παιδιά, θυμίστε μου, αν γίνεται, ποιος είναι ο ραίγκαρ. κάτι μου λέει το όνομα από τα βιβλία, αλλά δεν... δεν πρόκειται να τον εντοπίσω :D :D

Link to comment
Share on other sites

καλά, θα μας βγάλουν την ψυχή στη φετεινή σεζόν, τελικά! φοβερό και σκοτεινό το επεισόδιο. ο τζον σνόου έχει μάθει πολλά στο μεταξύ, είναι αλήθεια -- και τον αγαπώ. 

παιδιά, θυμίστε μου, αν γίνεται, ποιος είναι ο ραίγκαρ. κάτι μου λέει το όνομα από τα βιβλία, αλλά δεν... δεν πρόκειται να τον εντοπίσω :D :D

 

Να σου πω εγώ που έχω πλήρη μεσάνυχτα από τα βιβλία, αλλά έχω κάποιο πάθος με τη σειρά. Ο Ράιγκαρ ήταν ο πρίγκιπας Τραγκάριαν που υποτίθεται ότι είχε απαγάγει την αδελφή του Νεντ Σταρκ. Είναι ο πατέρας του Τζον Σνόου.

Edited by DinoHajiyorgi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το οικογενειακό δέντρο των Targaryen μπορεί να βρεθεί εδώ, στη μέση της σελίδας περίπου. Συνοπτικά, για όσους βαριούνται, ο Rhaegar ήταν ο μεγαλύτερος γιος του Aerys (Mad King), και αδερφός της Daenerys(!), δεσμευμένος με την Elia Martell, αλλά ερωτευμένος με την Lyanna Stark - που προοριζόταν για τον Robert Baratheon. Ένα σκάνδαλο που προκάλεσε την επανάσταση του Robert Baratheon, και έφερε την πτώση των Targaryen.

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, παιδιά! χμμμ, δε πλοτ θίκενς, που λένε :D :D κάπου το είχε πάρει το μάτι μου αυτό, για τα ετεροθαλή αδέλφια. να δω πώς τα θα ξεμπλέξει ο GRM και θα τα βγάλει πέρα με τη συμμετρία  :juggle:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι λίγο απογοητευμένη από το 5ο. Εκτός φυσικά από  τη σκηνή Ντρόγκον-Τζον-(Ντάνυ). Μάλλον φταίει που ήταν τόσο εντυπωσιακό το προηγούμενο. Και δεν μου αρέσει και το κόνσεπτ με την Άρυα και τον Μικροδάχτυλο. Είχα αρχίσει να πιστεύω πως συμμορφώθηκε.

 

Επίσης, εντάξει τώρα:

1. Πώς κολύμπησαν τόσο μακριά; Οκ, δεν θα πέθαινε κανένας από τους δύο ακόμα, ούτε ο Τζέιμι ούτε η Ντάνυ, αλλά αυτό που βγήκανε απέναντι με μόνο τον Μπρον να να μπορεί να κολυμπήσει στην πραγματικότητα μου φάνηκε τρελή μούφα.

2. Πώς συμφέρει τη Ντάνυ το σχέδιο του Τζον (ή του Τύριον τέσπα); Δηλαδή τώρα που το λέει κάποιος που δεν τον έχει δει ποτέ στη ζωή της το πίστεψε, ενώ πριν μπα; Ξέρω γω, κάτι δεν μου κάθεται εκεί, ή κάτι δεν πιάνω.

3. Έκαψε έναν στρατό ο οποίος προηγουμένως είχε ξεκληρήσει τους συμμάχους της. Ο Τύριον είχε κάψει αντίστοιχα μέχρι και τους γιους του Κρομμύδα. Μετά, αφού είχε κάψει τον στρατό ολόκληρο, έκαψε άλλους δύο και όλοι οι άλλοι γονάτισαν και έζησαν. Τι δεν έκανε καλά; Τι έκανε που δεν το είχανε κάνει όλοι οι άλλοι βασιλιάδες πριν από εκείνη και ξαφνικά πρέπει να της επιβληθεί κάποιος δηλαδή; Πόλεμο κάνει. Σε πόλεμο συμφώνησαν όλοι τους... Άσε που κανέναν οίκο δεν ξεκλήρησε αφού ο Τάρλι έχει ακόμα κόρη και μικρότερο γιο, και πλέον, εγγόνι.

 

Δεν ξέρω, κάτι με χάλασε γενικότερα σε αυτό το επεισόδειο. Πάμε για τα επόμενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Πώς κολύμπησαν τόσο μακριά;

 

 

Δεν έχεις άδικο, φυσικά. Το "σφάλμα" είναι σκηνοθετικό. Το ότι Μπρον και Τζέιμι τη γλύτωσαν ο Μάρτιν θα το κένταε καμιά σελίδα για να το δικαιολογήσει. Ο σκηνοθέτης σκέφτεται ως άλλος καλλιτέχνης. Καδράρει νερό με τους καπνούς της μάχης στο βάθος, και τσα - μας δίνει τους δύο επιβιώσαντες. Χαίρονται οι θεατές που γλύτωσαν αυτοί και το επεισόδιο προχωρεί, παίρνει τους θεατές παρακάτω. Δεν είναι σαν τους αναγνώστες που θα έβαζαν το βιβλίο κάτω και θα έλεγαν "wtf?" Αχ αυτό το σινεμά!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιτέλους χάρηκα ένα επεισόδιο, γιατί τα προηγούμενα ήταν κάπως σαν να τα γυρίσανε αγγαρεία (εκτός από τον Σαμ, τέλος πάντων τον ηθοποιό που παίζει τον Σαμ, ο οποίος είναι ο μόνος που δεν την έχει ψωνίσει).

Η σκηνοθεσία σ' αυτό τον κύκλο είναι πολύ "να τα πούμε να προχωράμε", το άλλο άκρο του "να καθυστερήσουμε όσο μπορούμε με γεμίσματα".

Σ' αυτό το επεισόδιο επιτέλους, με είχαν. Αν και εντάξει, το κολύμπι με την πανοπλία... ε γκουχ, το αφήνουμε στην άκρη.

Η Νταινέρυς που έκαψε τους δύο Τάρλυ ήταν δυνατή σκηνή. Πιστεύω πως το θέμα είναι στο ότι χρησιμοποιεί τη φωτιά του δράκου για τα πάντα, για τον πόλεμο, για τις εκτελέσεις, για να της ζεσταίνει το τσάι... Σα να κάνει κατάχρηση δύναμης, που βέβαια, δεν είναι κάτι ασυνήθιστο και όλοι το κάνουν, αλλά φαίνεται ότι η δρακοφωτιά τους ξυπνάει έναν βαθύτερο τρόμο.

 

edit: Εντάξει, δεν είναι μόνο ο ηθοποιός που παίζει τον Σαμ που δεν την έχει ψωνίσει. Είναι και κάποιοι άλλοι, για παράδειγμα ο Τύριον. Για να μην είμαι άδικη.

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, ρε Άννα, ναι. Αυτό θα έπρεπε να περνάει ακριβώς ότι η δρακοφωτιά (συγκεκριμένα) ξυπνάει έναν άλλου είδους τρόμο. Εμένα δε μου το βγάζει αυτό γιατί άμα έκαιγε δουλέμπορους, κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ο Τυριον κι η Αράχνη ήτανε μια χαρά χαρούμενοι. Μόλις έκαψε δυτικούς τους έπιασε ο πόνος. Κι εντάξει για τον Ντίγκον κι εγώ στεναχωρέθηκα, για το άλλο το κάθαρμα καθόλου, αλλά αυτό δεν έχει να λέει. Και για τα κάρβουνα που άφησε πίσω της στη μάχη. Κυρίως για αυτά. Αλλά ξέρουνε πάρα πολύ καλά και οι δυο τους ότι έχουνε πάει να κάνουνε πόλεμο κι ότι έχουνε στο πλευρό τους τρεις ενήλικους δράκους. Δηλαδή τι φαντάστηκαν; Πως οι δράκοι μόνο θα πετάνε χαρούμενα από πάνω τους και θα τρώνε τα κεντριά των σκορπιών;

 

Και πού να πάνε και στους πεθαμένους... Εκεί θα είναι ο τρόμος :p Έτσι και πεθάνει δράκος εκεί... Μπρρρ

Link to comment
Share on other sites

ναι, ναι, οι δράκοι μοιάζουν κάτι σαν την ανεξέλεγκτη, αδάμαστη δύναμη. για να δούμε, για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μας δείξουν και τι γίνεται αν ο δράκος πάει να κάψει έναν WW. Αλλά δεν το βλέπω για αυτή τη σεζόν.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..