Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

 Έτσι και πεθάνει δράκος εκεί... Μπρρρ

 

Λες αν ένας δράκος πεθάνει, ο βασιλιάς της νύχτας μπορεί να τον επαναφέρει σαν απέθαντο; Τότε να δούμε πως θα πάει η μάχη!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Το HBO Ισπανίας έκανε το λάθος(;) και κυκλοφόρησε νωρίτερα το καλύτερο επεισόδιο της σεζόν, μέχρι στιγμής, μην πω και ολόκληρης της σειράς!

Το ταξιδάκι πέρα από το τοίχος κόστισε, τελικά, περισσότερα απ' όσα θα φαντάζονταν πότε τους, και όχι μόνο αυτό, αλλά θα τους έρθει και εναντίων τους! Δεν λέω τίποτα άλλο, απλά μην το χάσετε!

Edited by Blacksword
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, ρε Άννα, ναι. Αυτό θα έπρεπε να περνάει ακριβώς ότι η δρακοφωτιά (συγκεκριμένα) ξυπνάει έναν άλλου είδους τρόμο. Εμένα δε μου το βγάζει αυτό γιατί άμα έκαιγε δουλέμπορους, κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ο Τυριον κι η Αράχνη ήτανε μια χαρά χαρούμενοι. Μόλις έκαψε δυτικούς τους έπιασε ο πόνος.

Βασικά, είναι ότι δεν έκαναν τίποτα για να "το αξίζουν" αυτό. Πολεμούσαν για το βασίλειό τους, όπως κάθε πιστός στρατιώτης, και μπράβο τους. Ενώ οι δουλέμποροι... ήταν δουλέμποροι, οπότε ναι, χαρήκαμε που τους είδαμε να τσιτσιρίζουν. Νομίζω ότι αυτή είναι η φάση. Γιατί από τότε που άρχισε να τον καβαλάει και να μοιράζει "Ντρακάρις" δεξιά κι αριστερά, από τον προηγούμενο κύκλο ακόμη, εγώ δεν μπορώ να πω ότι το χαιρόμουν το θέαμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"sometimes doing nothing is the hardest thing to do" 

 

δεν άντεξα να περιμένω τους υπότιτλους και το είδα το έκτο επεισόδιο. κορυφαίο. επικό και θα το έγραφα με κεφαλαίο. 

μη βιαζούστε να κρίνετε, μη βιαζούστε...

 

:blackfish:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ θεαματικό το 6ο, δε λέω τίποτα συγκεκριμένο, χαλάλι που δεν είδαμε το ζεύγος γλυκούλης-πανέμορφη αυτή τη φορά. Το τέλος (αν και το είχα προβλέψει σε κάποια άλλη φάση) είναι φοβερή αξιοποίηση της ιδέας, των ορίων του υπερφυσικού στοιχείου αυτού του κόσμου, και κάνει την όποια μελλοντική αναμέτρηση πιο ισότιμη. Dracarys και τα μυαλά στα κάρβουνα!

 

Και τώρα θα τρώμε τα νύχια μας μέχρι την παράλλη βδομάδα...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

'Εκτο και τα μυαλά στα κάγκελα!! Τι ήταν αυτό;;; Χιονοθύελλα!!!!!! Δεν περιγράφω άλλο :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοπόν είδα κι εγώ το 6ο επεισόδιο κ δυστυχώς απογοητεύτηκα όσο δεν πάει.

Εμετικά προβλέψιμο, με σκηνές action hero τύπου god of war.

Όλα στο fast forward, τουρλού και κουλουβάχατα, μηδενική δραματουργία.

Είμαι φουλ νευριασμένος και σιχτιρίζω...

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται, διαβάζεις σπόιλερς, wasteland, γι' αυτό το βρήκες προβλέψιμο :D :D

 

O.T.
αστειεύομαι, μη με παρεξηγείς: απλά ξύπνησε το πειραχτήρι μέσα μου :D :D

 

για τη δραματουργία, όμως, θα διαφωνήσω στα σοβαρά. δες πώς αξιοποιεί τον κλασικό κανόνα της τραγικής δραματουργίας για την ύβρη και την τίση (δεν θα το έλεγα νέμεση, αφού εδώ το σύμπαν μου φαίνεται πολύ κοσμικό και νομίζω ότι οι θεότητες λειτουργούν πιο πολύ εργαλειακά, παρά μεταφυσικά). η νταινέρυς διέπραξε ύβρη στο πέμπτο επεισόδιο, σκοτώνοντας χωρίς λόγο τον γιο τού (δεν θυμάμαι πώς τον λένε). τώρα, ιδού η τίση της: με το ίδιο και χειρότερο νόμισμα ξεπληρώθηκε η πράξη. προσωπικά, το βρήκα ευφυέστατο, κι ας έχεις δίκιο, σε κάποιο βαθμό, ως προς το προβλέψιμο. Ωστόσο, εμένα το επεισόδιο μου φάνηκε εξίσου προβλέψιμο με κάθε έργο που ακολουθεί κλασικούς κανόνες στην εξέλιξη της πλοκής.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται, διαβάζεις σπόιλερς, wasteland, γι' αυτό το βρήκες προβλέψιμο :D :D

 

O.T.

αστειεύομαι, μη με παρεξηγείς: απλά ξύπνησε το πειραχτήρι μέσα μου :D :D

 

για τη δραματουργία, όμως, θα διαφωνήσω στα σοβαρά. δες πώς αξιοποιεί τον κλασικό κανόνα της τραγικής δραματουργίας για την ύβρη και την τίση (δεν θα το έλεγα νέμεση, αφού εδώ το σύμπαν μου φαίνεται πολύ κοσμικό και νομίζω ότι οι θεότητες λειτουργούν πιο πολύ εργαλειακά, παρά μεταφυσικά). η νταινέρυς διέπραξε ύβρη στο πέμπτο επεισόδιο, σκοτώνοντας χωρίς λόγο τον γιο τού (δεν θυμάμαι πώς τον λένε). τώρα, ιδού η τίση της: με το ίδιο και χειρότερο νόμισμα ξεπληρώθηκε η πράξη. προσωπικά, το βρήκα ευφυέστατο, κι ας έχεις δίκιο, σε κάποιο βαθμό, ως προς το προβλέψιμο. Ωστόσο, εμένα το επεισόδιο μου φάνηκε εξίσου προβλέψιμο με κάθε έργο που ακολουθεί κλασικούς κανόνες στην εξέλιξη της πλοκής.

Πολύ ωραία η παρατήρησή σου σχετικά με τη Νταινέρυς!

Νιώθω όμως πως πλέον δεν βλέπω got, αλλά μια σειρά γεμάτη σεναριακές ευκολίες, με superhero πασπάλισμα και άλματα λογικής που δεν χωνεύονται εύκολα. Μακάρι το τελευταίο επεισόδιο να με αποστομώσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αχαχαχα, και άλλοι συμφωνούν, όπως φαίνεται, μαζί σου. προσωπικά, δεν θα στοιχημάτιζα ότι θα διαψευστούν :D :D

έτσι κι αλλιώς, τόσο η τηλεοπτική σειρά, όσο και τα βιβλία, είναι πολύ καλά, αλλά απέχουν από το να είναι αριστουργήματα, χωρίς να είναι λιγότερο απολαυστικά για το λόγο αυτό :D :D  

Link to comment
Share on other sites

:( Ο Ραίγκαλ ήτανε ή ο Βισέριον? :(

Τους μισώ περισσότερο κι από τότε που φάγανε τον Νεντ :(

 

Και συμφωνώ στο σκηνοθετικό πάτσγουορκ. Δεν ξέρω τι έχει γίνει σε αυτά τα δύο τελευταία επεισόδεια, αλλά κι εμένα μου φαίνεται λες και είναι άλλη σειρά. Κάπου δέκα τόνους πιο πρόχειρη τόσο σεναριακά, όσο και -κυρίως- σκηνοθετικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο Viserion. Προσωπικά, πάντως, η φετινή σεζόν με διασκεδάζει περισσότερο από την προηγούμενη - έστω και με τα οποία λάθη της.

Όπως και να χει για το 6ο επεισόδιο έπεσε πολύ δουλειά για να γίνει και αυτό φαίνεται στο βίντεο - πράγμα που δικαιολογεί, κατά κάποιο τρόπο, την μείωση των επεισοδίων.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται πως προχωράνε πιο γρήγορα σε αυτή τη σεζόν, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το θεωρήσω καλό ή κακό αυτό. Από τη μία μας είχαν πρήξει στο περίμενε, αλλά από την άλλη χάνουν πολλές ευκαιρίες για cliffhanger, πχ μέχρι να συνειδητοποιήσεις ότι ένας χαρακτήρας κινδύνεψε σοβαρά, έχει κιόλας σωθεί. Κατά τα άλλα δεν καταλαβαίνω γιατί γκρινιάζετε, τα επεισόδια 5 και 6 ήταν πολύ θεαματικά και τι άλλο θέλετε, δηλαδή;

Πολύ καλή η παρατήρηση για την ύβρη της Daenerys, Πελαγία μας :friends:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο το βιντεάκι για το έκτο επεισόδιο! λοιπόν, τώρα που ξαναείδα τις σκηνές, κατάλαβα τι μου θύμιζε το σημείο με τους Οδοιπόρους που βουλιάζουν στη λίμνη: την κλασική σκηνή με τους τεύτονες ιππότες από τον Αλέξανδρο Νιέφσκι του Αϊζενστάιν. ίσα που βάζω και στοίχημα ότι το έκαναν σκόπιμα (αν και συνήθως αυτά τα στοιχήματα τα χάνω :D :D)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους η ακατάπαυστη παπαροψευτοφιλοσοφία της συμφοράς σταμάτησε και βλέπουμε δράση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απεγκλωβισμένοι πλέον από την πλοκή των βιβλίων, οι David Benioff και D.B. Weiss έκαναν το GoT επιτέλους κινηματογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Απεγκλωβισμένοι πλέον από την πλοκή των βιβλίων, οι David Benioff και D.B. Weiss έκαναν το GoT επιτέλους κινηματογραφικό.

Κάποιοι σε μπλογκ τούς βρίζουν γι' αυτό και επειδή βρήκαν στα επεισόδια πολλές τρύπες αληθοφάνειας (πχ πώς πήγε το τσούρμο μέσα στους πάγους να πιάσει έναν WW χωρίς κανένα σχέδιο προηγουμένως κλπ). 

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους η ακατάπαυστη παπαροψευτοφιλοσοφία της συμφοράς σταμάτησε και βλέπουμε δράση!

 

Δηλαδή; Τα βιβλία του A Song of Fire and Ice είναι γεμάτα "παπαροψευτοφιλοσοφία"; Ρωτώ γιατί δεν τα έχω διαβάσει.

 

Απεγκλωβισμένοι πλέον από την πλοκή των βιβλίων, οι David Benioff και D.B. Weiss έκαναν το GoT επιτέλους κινηματογραφικό.

Κάποιοι σε μπλογκ τούς βρίζουν γι' αυτό και επειδή βρήκαν στα επεισόδια πολλές τρύπες αληθοφάνειας (πχ πώς πήγε το τσούρμο μέσα στους πάγους να πιάσει έναν WW χωρίς κανένα σχέδιο προηγουμένως κλπ). 

 

 

Ο GRR Martin  δεν τους έδωσε την πλοκή;

Link to comment
Share on other sites

 

Επιτέλους η ακατάπαυστη παπαροψευτοφιλοσοφία της συμφοράς σταμάτησε και βλέπουμε δράση!

 

Δηλαδή; Τα βιβλία του A Song of Fire and Ice είναι γεμάτα "παπαροψευτοφιλοσοφία"; Ρωτώ γιατί δεν τα έχω διαβάσει.

 

Δεν τα έχω διαβάσει και δεν πρόκειται. Κρίνω τη σειρά as such και, ειλικρινά, σε προηγούμενες σεζόν βαρέθηκα τη ζωή μου με τις ατελείωτες κουβέντες, που σε κάποιες περιπτώσεις δεν προωθούσαν καν τη δράση. Από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησα την παρακολούθηση του εν λόγω πονήματος, το έκρινα ανεξάρτητα από τα βιβλία, ως κάτι αυτούσιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Επιτέλους η ακατάπαυστη παπαροψευτοφιλοσοφία της συμφοράς σταμάτησε και βλέπουμε δράση!

 

Δηλαδή; Τα βιβλία του A Song of Fire and Ice είναι γεμάτα "παπαροψευτοφιλοσοφία"; Ρωτώ γιατί δεν τα έχω διαβάσει.

 

 

Μέχρι την 4η σεζόν η σειρά ήταν αρκετά πιστή στα βιβλία, αλλά, από κει και μετά, άρχισε να ξεφεύγει κάπως μέχρι που από την 6η σεζόν οι B&W έπρεπε να φτιάξουν, αναγκαστικά, το δικό τους μονοπάτι. Παρ' όλα αυτά η σειρά, και τα βιβλία μαζί, παρά το πολύ μπλά μπλά και την λιγότερη έμφαση στην ίδια την δράση, έχουν στο επίκεντρο τα πολιτικά παιχνίδια, τις ίντριγκες και τις δολοπλοκίες των οίκων. Δεν μπορώ να πω ότι δεν χαίρομαι που βλέπω μπόλικη δράση πλέον, αλλά η βασική μαγεία της υπόθεσης είναι αυτά τα παιχνίδια - πράγμα που είναι και αυτό που το κάνει στην τελική και τόσο ξεχωριστό (και τα βιβλία ακόμα περισσότερο). 

 

 

Κάποιοι σε μπλογκ τούς βρίζουν γι' αυτό και επειδή βρήκαν στα επεισόδια πολλές τρύπες αληθοφάνειας (πχ πώς πήγε το τσούρμο μέσα στους πάγους να πιάσει έναν WW χωρίς κανένα σχέδιο προηγουμένως κλπ).

 

Ο GRR Martin  δεν τους έδωσε την πλοκή;

Μπορεί να τους συμβούλεψε κανα-δύο πραγματάκια αλλά, όχι, οι παραγωγοί έχουν ελεύθερο πεδίο να κάνουν ότι θέλουν πλέον (μέσα σε λογικά πλαίσια δηλαδή).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Μάρτιν είχε πει κάποια στιγμή ότι θα καταλήξουν στο ίδιο σημείο βιβλία και σειρά αν και από διαφορετικες πορείες.

 

Θέλω τα φώτα σας των τεχνικά κατηρτισμένων. Επειδή το βίντεο με πρόδωσε, που βρίσκω το επεισόδιο 5 ον λάιν; Εντάξει το έξι το έχει σε επανάληψη η Νόβα απόψε. Αλλά μπορώ κάπου να βρώ το προηγούμενο;

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να μένω κατάπληκτος με το ότι όλα τα spoiler που είχα διαβάσει Μάρτη μεριά βγήκαν legit.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βρήκα το φινάλε ικανοποιητικό.

Όχι κάτι το WOW, αλλά αρκετά επικό και γεματο από πληροφορίες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, καλό και εντυπωσιακό, αλλά σε κάμποσα σημεία νομίζω ότι πάει να τα ξαναμπερδέψει τα πράγματα, εκεί που είχαμε αρχίσει να τα ξεμπερδεύουμε. Πχ

 

-το να τα φτιάχνει ο Jon Snow με την Daenerys ξεκινάει καινούργια παρτίδα παρεξηγήσεων και περαδώθε και αν και εφόσον και τι θα γίνει όταν τα μάθουν όλοι όλα κλπ. Γιατί δεν του το είχαν πει νωρίτερα, όχι ότι δεν είναι μπάσταρδος, αλλά ότι είναι παιδί του Ρέγκαρ και όχι του Νεντ; Τουλάχιστον μαζέψαμε την πλοκή Sam και την ενώσαμε με το Winterfell.

-η συζήτηση Jon-Daenerys για το αν μπορεί να κάνει παιδιά η ξανθούλα αφήνει υπόνοιες ότι μπορεί να κάνουν παιδί αυτοί οι δύο και εκεί να δεις μπέρδεμα!

-το να λέει ψέματα η Cersei ότι θα συμμαχήσει με τους αποπάνω και ο Euron ότι θα τα παρατήσει ανοίγει άλλες δευτερεύουσες πλοκές, πάνω που τις είχαμε συμμαζέψει κάπως. Για να μη μιλήσω για την υπόθεση Theon-Yara που ξαναρχίζει κι αυτή.

-ο Σερ Γλυκούλης δεν κατάλαβα πού πάει μετά από όλα αυτά. Πάει να συμμαχήσει κι αυτός με τους αποπάνω; Άλλη μία δευτερεύουσα πλοκή ξεκινάει από κει.

 

Άσχετα με αυτά:

 

-αν ο δράκος WW δε βγάζει φωτιά αλλά πάγο, πώς αυτό καταστρέφει ένα τείχος από πάγο; Θα έπρεπε να το ενισχύει. Όχι, μη φάτε τον Tormund, θέλω να δω αν θα παίξει κάτι με αυτόν και τη Brienne.

-το παιδί δηλαδή που εγκυμονεί η Cersei υπολογίζει να το γεννήσει ως παιδί του Euron; Εκεί θα γελάσουμε.

-η δίκη Sansa-Arya-LF ήταν απρόβλεπτη λόγω προηγούμενου κακού γραψίματος στο σενάριο: το να καταδικάσει η Sansa την Arya για προδοσία και να την εκτελέσει θα ήταν το ίδιο αψυχολόγητο με τον Stannis που καίει την κόρη του στο στύλο.

-πάει ο LF και όλες οι υποθέσεις των φαν για το ρόλο που θα έπαιζε στο τέλος. Ξέρω μια γλυκιά μας συμφορουμίτισσα που θα κρεμάσει πλερέζες. Πάντως μου δημιουργείται και μια εντύπωση "γιατί ασχοληθήκαμε τόσο με αυτόν ως τώρα αφού τελικά δεν επιζεί;"

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..