Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Το trailer ήταν φοβερό. Περιμένουμε με μεγάλη ανυπομονησία.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Λοιπον;Πως σας φανηκε,κυριες και κυριοι;

Με λιγα λογια, εμενα μου αρεσε πολυ.Καλογυρισμενη,καλοι ηθοποιοι,αρκετα πιστη η μεταφορα.Βεβαια απο το καστ φανηκε οτι διαλεξαν πχ ηθοποιους μεγαλυτερης ηλικιες σε καποιες περιπτωσεις για να βγουνε καποιες σκηνες σεξ πχ.Κι εδω ερχεται η μονη ισως ενσταση μου.Οκ,ειναι πιστοι στο βιβλιο και βαζουν το σεξ που υπαρχει εκει.Αλλα ειναι πραγματι αναγκη;Μηπως ειναι απλα δολωμα για να γινει τζερτζελο με αρνητικες κριτικες που ηδη αρχισανε;Οχι οτι δειχνουν περισσοτερα απο οτι βλεπουμε συχνα πυκνα στο σινεμα αλλα σε σειρα μου φαινεται λιγο τραβηγμενο.Απο την αλλη το S&tC πχ και αλλες σειρες ειχαν παρομοιες σκηνες μονο που το Παιχνιδι θα το παρακολουθει αρκετη πιτσιρικαρια και ισως χτυπαει καπως.

Φαση ειχαν και οι τιτλοι,με το χαρτη και τις πολεις να ξεπροβαλλουν στην αρχη.Αν και ισως παραεχει φαση,δεν ξερω.Εμενα μου αρεσε παντως.

Μεταξυ μας,ολοι ειχαμε μαντεψει που θα κοβανε το πρωτο επεισοδιο ε;:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Στα γνωστά τορεντάδικα, και σε ποιότητα 720p για όποιον θέλει.

 

Προφανώς και δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός, αλλά νομίζω ότι η σειρά υπόσχεται πολλά. Ειδικά μόλις περάσουν τα πρώτα 2-3 επεισόδια που πρέπει αναγκαστικά να γίνει πολύ telling κι όχι showing κι αποκτήσει ρυθμό. Ήδη ακούγεται ότι το HBO είναι πολύ κοντά στο να δώσει το πράσινο φως για δεύτερη σαιζόν εφόσον οι κριτικές συνεχίσουν να είναι το ίδιο καλές.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πετυχα στο γιουτιουμπι.8)Χαμηλη ποιοτητα αλλα τελος παντων,δεν εχω κατεβαστηρι και φευγω για διακοπες.Αναρωτιεμαι πως θα την εκλαβουν οσοι δεν εχουν δει τη σειρα.Δηλαδη απο αυτο το πρωτο επεισοδιο καταλαβαν τι εχει προηγηθει;Τη δυναστεια των Ταργκαρυεν,την επανασταστη των Οικων,τη φρουρα στο Τειχος,κτλ κτλ;Νομιζω οτι προσπαθησαν να περιορισουν το telling και το αμαθο κοινο θα εχει μπερδευτει καπως.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε παρακαλώ ότι στα πρώτα τρία-τέσσερα κεφάλαια του βιβλίου είχες πάρει γραμμή τι έπαιζε!!! Εδώ τέσσερα βιβλία μετά κι αν μου δείξεις μπάνερ θα χαμογελάσω αμήχανα! :Ρ

 

Νομίζω πως είναι αδύνατον εκ των πραγμάτων να υπάρχει όλη η λεπτομέρεια (και ο Μάρτιν έχει ένα κάτι με δαύτηνα!) του βιβλίου στη σειρά, αλλά το πρώτο επεισόδιο ήταν πάρα πολύ καλό απ' όλες τις πλευρές!

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν ταινια αναγκαστικα θα αφηναν παρα πολυ πραμα εκτος,αφου θα ηταν κανα 2 ωρες και κατι ψιλα.Τωρα σε 10 ωρες σειρας(10 μερη δεν θα ειναι;) θα μπορουσαν να εξηγησουν λιγα πραγματα παραπανω.Για μενα(και για εσας) ειναι μια χαρα αλλα δισταζω να το προτεινω σε ατομα που δεν εχουν ιδεα.Ακολουθουν το βιβλιο αλλα το βιβλιο συνηθως το τελειωνει ο κοσμος ενω αν δει ενα επεισοδιο μιας σειρας που δεν καταλαβαινει μπορει να ξενερωσει.Απο την αλλη το LOST ηταν για χρονια το μπερδεμα το ιδιο και ηταν επιτυχημενο.:hmm:

Στο βιβλιο εχει μια ωραιοτατη λιστα με τους ηρωες κτλ.Επισης εχει χαρτη να ξερεις που ειναι τι.Αν εμεις ημασταν μια φορα χαμενοι στα πρωτα κεφαλαια,οι τηλεθεατες θα ειναι πολυ παραπανω.Φυσικα, ειναι ευκαιρια να ψαχτουν λιγο στο διαδικτυο πχ.Ισως ειναι δολωμα.:devil2:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσε πολύ. Ακριβή παραγωγή, κουστούμια-ηθοποιοί-σκηνικά, όλα ήταν πολύ ωραία, δεν με απογοήτευσε στο ελάχιστο. Το είδα με παρέα στην οποία κανείς δεν είχε διαβάσει το βιβλίο (εγώ είμαι κάπου στη μέση), και άρεσε σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Kαι το ΗΒΟ μόλις ανακοίνωσε ότι θα υπάρξει και δεύτερη σαιζόν, οπότε καλά πάει το πράγμα. Το πρώτο επεισόδιο το παρακολούθησαν 2.2 εκατομμύρια θεατές, αρκετά καλό νούμερο για πρώτο επεισόδιο φάνταζυ σειράς (το True Blood που είναι η ναυαρχίδα του καναλιού είχε πολύ λιγότερους θεατές στα πρώτα του επεισόδια). Λογικά το word of mouth θα λειτουργήσει θετικά... Νομίζω αν φτάσουμε και στο Storm of Swords κάποια στιγμή, θα είμαστε όλοι πολύ ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, δεν εχω διαβασει τα βιβλια, αλλα εκανα μια μικρη ερευνα στη βικιπεδια και εμαθα αρκετα. τα υπολοιπα ξετυλιγονται αρκετα ομορφα και το πρωτο επεισοδιο ειναι πολλα υποσχομενο. Ελπιζω μονο να υπαρχει καμια μαχη ή κανενας δρακος και να μην ειναι ολη η σειρα μονο "διαπροσωπικες" σχεσεις. Καλες και αυτες δε λεω, αλλα συνηθως οι σειρες μενουν εκει λογω κοστους.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το πρώτο επεισόδιο κι έχω να πω ότι η παραγωγή είναι στ’ αλήθεια γαμάτη. Μιλάμε για πολυυυύ μεγάλο budget. Όμορφη φωτογραφία, εξαιρετικό casting και καλές ερμηνείες. Το κυριότερο όμως ότι φαίνεται να είναι απολύτως πιστό στο πνεύμα του βιβλίου και δεν φαίνεται να αφήνει κάτι απ’ έξω. Τουλάχιστον στο πρώτο επεισόδιο. Επίσης δεν είναι καθόλου στρογγυλεμένο για χάρη ενός μεγαλύτερου κοινού πράγμα ανακουφιστικό. Όποιος έχει διαβάσει το GOT γνωρίζει ότι ο Martin παρουσιάζει έναν κόσμο πολύ ρεαλιστικό που συνήθως στη μεταφορά σε ένα άλλο μέσο, στρογγυλεύεται για να μπορεί να πιάσει κοινό μικρότερης ηλικίας. Ειδικά εφόσον πρόκειται για fantasy που συχνά είναι συνυφασμένο με το παραμύθι. Αντιθέτως σ’ αυτό το θέμα η σειρά θυμίζει το Rome.

 

Μη το χάσετε!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, όλα ωραία και καλά: ωραία παραγωγή, καλοί ηθοποιοί, καλές ερμηνείες, όμορφα κοστούμια, πιστότητα στο βιβλίο, απίστευτα τοπία, γλυκά λυκάκια (άντε να πείσεις τη συγκάτοικο ότι όχι, δεν μπορώ μεσάνυχτα Δευτέρας βράδυ να βρω ένα direwolf για να υιοθετήσουμε). Όλα... όπως πρέπει. Αλλά...

 

Δεν ξέρω ρε παιδιά, δεν είμαι ευχαριστημένη παρόλο που δεν μπορώ να βρω κανένα αρνητικό. Δε φτάνει με τίποτα τα όσα έχω φανταστεί (πώς θα μπορούσε άλλωστε;) και απογοητεύομαι. Το παθαίνει κανείς άλλος; dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι ήταν όλα πολύ ωραία και προσεγμένα αλλά έμεινα με την εντύπωση ότι κάτι λείπει.

 

Εχουν μειώσει τους διαλόγους και - τουλάχιστον για πρώτο επεισόδιο - δεν αναπτύσσονται οι χαρακτήρες όπως τους ξέρουμε και τους αγαπάμε (ή τους μισούμε.)Αλλά για αυτήν την εντύπωση μάλλον φταίει το γεγονός ότι έχουμε περάσει τόσα πολλά με όλους τους ήρωες και δεν μας αρέσει που οι σεναριογράφοι ακολουθούν έναν αργό και ομαλό ρυθμό για τους αμύητους θεατές στον κόσμο των Westeros. Μαλλον ο ρυθμός θα στρώσει στην πορεία.

 

Και έχουν κόψει και μερικές από τις αγαπημένες μου ατάκες του Τύριον.! :angry2: :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον για να δούμε. Όσο κατεβαίνει το 2ο επεισόδιο ας κάνω μια κριτική για το 1ο.

 

Έχω διαβάσει όλα τα βιβλία εδώ και κάμποσα χρόνια και δε μπορώ να πω ότι με συγκλόνισαν γιατί οι δολοπλοκίες, οι μίρλες και η πολιτική μεταξύ βασιλείων επί 4 βιβλία καταντάνε κουραστικές ειδικά όταν ο Μάρτιν σκόπευε να

το κάνει τριλογία στην αρχή (και μόνο του αυτό σε προδιαθέτει). Μου αρέσει ιδιαίτερα η ιστορία της Daenerys η οποία εκτυλίσσεται ευχάριστα καλά για μένα και θέλω να δείρω τον πούστην τον αδερφό της.

Το πρώτο επεισόδιο της σειράς παρόλο που είμαι επιφυλακτική μου άφησε καλές εντυπώσεις γιατί είναι εξαιρετικά καλογυρισμένο και φαίνεται αρκετά αντρίκια σειρά, και από τους ηθοποιούς και από τα βυζά και από τα διάφορα. :p

Έχει επίσης και ωραία αλογάκια. :crazy:

Δεν παρατήρησα κάτι που να με ενόχλησε μέχρι τώρα στην απόδοση ιδιαίτερα, αλλά γενικά περιμένω (προσωπική προτίμησή μου - σοντ οφ!) από την σειρά να έχει λίγο περισσότερη περιπέτεια για να μην καταντήσει μια φάνταζυ τόλμη και γοητεία. Ας δω και το 2ο επεισόδιον τώρα να δούμε που το πάει.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είδα και το δεύτερο. Καλά το πάνε το θέμα, δεν έχω παράπονο. Άντε να δωθεί και η έγκριση για το Clash of Kings!

 

Η αγαπημένη μου σκηνή του πρώτου βιβλίου (καθώς και της σειράς):

 

 

tyrion_250_1303738859.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Είδα και το δεύτερο. Καλά το πάνε το θέμα, δεν έχω παράπονο. Άντε να δωθεί και η έγκριση για το Clash of Kings!

 

 

 

Ανακοίνωσαν την δεύτερη σεζόν την προηγούμενη εβδομάδα , μόλις βγήκαν τα ratings του πρώτου επεισοδίου. Θα ξεκινήσει να γυρίζεται το καλοκαίρι.

 

Winter will keep on coming bitches!

Link to comment
Share on other sites

προς οσους εχουν διαβασει τα βιβλια: η μαχη που φαινεται οτι θα γινει με τον στρατο του ντρογκο, θα περιλαμβανεται στον πρςτο κυκλο; και γενικα θα εχει καμια μαχη; ωραια το πανε συμφωνω και για μενα που δεν εχω διαβασει καθολου μαρτιν μου κεντρισε αμεσως το ενδιαφερον. απλως, συμφωνω οτι χρειαζεται περισσοτερη περιπετεια περα απο τις συνομωσιες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είδα και το δεύτερο. Καλά το πάνε το θέμα, δεν έχω παράπονο. Άντε να δωθεί και η έγκριση για το Clash of Kings!

 

Η αγαπημένη μου σκηνή του πρώτου βιβλίου (καθώς και της σειράς):

 

 

tyrion_250_1303738859.gif

 

 

αχαχαχαχα σωστό αυτό ήταν από τα καλά.

Αλλά μετά όταν

το κωλόπαιδο λέει ψέμματα για το σκηνικό με το λύκο σου μένει η ξυνίλα.

 

 

 

:(

Link to comment
Share on other sites

Αλλά μετά όταν

το κωλόπαιδο λέει ψέμματα για το σκηνικό με το λύκο σου μένει η ξυνίλα.

 

 

 

:(

 

 

Η λύσεις μου:

 

1) Σκέφτομαι τι γίνεται στο κωλόπαιδο στο τέλος

2) Βλέπω την εικόνα που ανέβασα. Είναι άκρως χαλαρωτική.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου αρεσε η μεταφορα. Οπως φαινεται δεν λυπηθήκανε τα εξόδα και κανανε καλή δουλεία. Εκεί που είμαι περίεργος είναι στο κατα πόσο θα μπορουν να μεταφέρουν πετυχημένα και τα αλλα βιβλία αφού όσοι τα εχουν διαβασει θα ξερουν οτι θα πρέπει να πέσει χοντρό χρημα (και γραφικο υπολογιστή). Πάντως το καστ είναι απίθανο!

Link to comment
Share on other sites

προς οσους εχουν διαβασει τα βιβλια: η μαχη που φαινεται οτι θα γινει με τον στρατο του ντρογκο, θα περιλαμβανεται στον πρςτο κυκλο; και γενικα θα εχει καμια μαχη; ωραια το πανε συμφωνω και για μενα που δεν εχω διαβασει καθολου μαρτιν μου κεντρισε αμεσως το ενδιαφερον. απλως, συμφωνω οτι χρειαζεται περισσοτερη περιπετεια περα απο τις συνομωσιες.

 

 

 

Να μην στο πολυσποιλεριάσω αλλά έχουμε φτάσει στο 4ο βιβλίο κι η μάχη που λες ακόμα δεν... αλλά λογικά θα έχει 2-3 συρράξεις στον πρώτο κύκλο, υπάρχουν μάχες στο πρώτο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο επεισόδιο έχει πολύ καλύτερο ρυθμό, σαφώς ανώτερο απ' το προηγούμενο. Ας δούμε και το τρίτο να πάρουμε κάποια απόφαση επιτέλους (μας αρέσει ή δε μας αρέσει;).

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις από το τρίτο επεισόδιο; Μου φάνηκε κι αυτό πολύ καλό,σιγά σιγά και οι τηλεθεατές που δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία αρχίζουν να παίρνουν μια ιδέα σχετικά με την κατάσταση που επικρατεί.

Link to comment
Share on other sites

Γκμπρλρ... μπλφδσφσδ... κλδφλσδ...

 

Σόρρυ, έχει γεμίσει σάλιο το στόμα μου και δεν μπορώ να μιλήσω. Τι sensory overload ήταν αυτό; Littlefinger! Varys! Renly! Maester Pycelle! Ser Baristan Selmy! Lancel Lannister Ser Jeor Mormont! Yoren! Maester Aemon! Rakharo! Syrio Forel!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάπως έτσι νιώθω...

 

Αχ, καρδούλες, κόκκινες και ζουμερές, έχω αγαπήσει τόσο, μα τόσο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..