Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Ο Τυριον συνεχιζει να δινει ρεστα.Και δεν ειναι ο μονος.

Η τελευταια σκηνη μου αρεσε πολυ.

Boy,girl...You are a sword!

Το ωραιο ειναι πως γινονται οι παραλληλισμοι που υπονοουνται στα βιβλια.Οτι πχ ο Φορελ ειναι το αντιστοιχο ενος Ιταλου δασκαλου ξιφασκιας σε καποια Αυλη του Βορρα.

Απο σεξ και γυμνο οσο παει και λιγοστευει,δεν επρεπε να τους μαλωσω.:p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Μόλις είδα κι εγώ το τρίτο επεισόδιο και μου άρεσε περισσότερο απο τα δύο προηγούμενα. Ήταν τίγκα στις φαρμακερές ατάκες και τις ευχαριστήθηκα. Ο Τύριον είναι μέχρι στιγμής ο αγαπημένος μου χαρακτήρας. Ο τύπος δεν παίζεται!

(Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το τρίτο. Special βραβείο στους Syrio Forel και Old Nun. Δεν κατάλαβα πάντως τι παίχτηκε στο τέλος με τον Eddard Stark να κοιτάζει περίεργα την Arya.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το τρίτο. Special βραβείο στους Syrio Forel και Old Nun. Δεν κατάλαβα πάντως τι παίχτηκε στο τέλος με τον Eddard Stark να κοιτάζει περίεργα την Arya.

Αν το συνδυάσεις με τις κλαγές των όπλων και τις κραυγές που ακούγονται, μάλλον

καταλαβαίνει ότι πλησιάζει σύγκρουση

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοει λογικα,θα αρχισουνε οι φονοι και οι μαχες συντομα.In a game of thrones you either win or :death:...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοει λογικα,θα αρχισουνε οι φονοι και οι μαχες συντομα.In a game of thrones you either win or :death:...

 

 

Αμην και ποτε! Απο το ποστ σου στα ματια των παραγωγων! Μαρεσε και μενα το τριτο επεισοδιο και συμφωνω ο Τυριον ειναι μορφη! Ορισμενοι διαλογοι πολυ βαθυστοχαστοι! Αλλα εκτος απο διαλογους δεν ειχε και πολλα αλλα αυτο το επεισοδιο. Απο τον τιτλο περιμενα τον Σνοου να κοβει κωλους στο τειχος και καποια συγκρουση με τα τερατα, αλλα τζιφος. και το καραβανι των νταθρακι δωστου και βαδιζει στις ερημιες...χωρις να γινεται κατι συγκλονιστικο. Το δευτερο επεισοδιο ειναι το αγαπημενο μου μεχρι τωρα.

Edited by Αλχημιστής
Link to comment
Share on other sites

Όσο θυμάμαι, οι μάχες στο τείχος είναι αργότερα στην εξέλιξη της υπόθεσης. Δεν έχω δει κανένα επεισόδιο, αλλά στα επόμενα κάτι θα πρέπει να έχει. Στο βιβλίο οι μάχες εκεί έκοβαν την ανάσα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το τρίτο επεισόδιο και νομίζω ότι ήταν το καλύτερο έως τώρα! Η εμφάνιση των διάφορων επιμέρους προσώπων από το Τείχος μέχρι το καλασάρ της Νταινέρυς αρχίζουν να δίνουν σημαντική ώθηση στην πλοκή!

Link to comment
Share on other sites

Με έχετε "φτιάξει" τόσους μήνες με τη σειρά και τελικά άξιζε τον κόπο.

Κι εγώ με τη σειρά μου, "έκαψα" ένα φίλο-γείτονα, τη γυναίκα μου και εκείνη την κολλητή της.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι νομίζω ότι το 3ο επεισόδιο ήταν μετριότατο, με διαφορά το χειρότερο έως τώρα. Είχε πάρα πολύ μπλα μπλα και σκηνές που δεν υπήρχαν στο βιβλίο και που δεν προσέφεραν τίποτα στην πλοκή. Μου μοιάζει σαν να θέλουν να 'τεντώσουν' το βιβλίο όσο μπορούν για να βγάλουν περισσότερα επεισόδια, ελπίζω να μην ειναι ετσι και το επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το τρίτο. Special βραβείο στους Syrio Forel και Old Nun. Δεν κατάλαβα πάντως τι παίχτηκε στο τέλος με τον Eddard Stark να κοιτάζει περίεργα την Arya.

Αν το συνδυάσεις με τις κλαγές των όπλων και τις κραυγές που ακούγονται, μάλλον

καταλαβαίνει ότι πλησιάζει σύγκρουση

 

 

εγώ κατάλαβα ότι ήταν τύπου ptsd, του σκάνε αναμνήσεις απ'τον πόλεμο τότε που σφάζαν τους ταργκάριεν και σκέφτεται ότι για κάτι τέτοιο προετοιμάζω την κόρη μου, για σφαγές

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το τρίτο. Special βραβείο στους Syrio Forel και Old Nun. Δεν κατάλαβα πάντως τι παίχτηκε στο τέλος με τον Eddard Stark να κοιτάζει περίεργα την Arya.

Αν το συνδυάσεις με τις κλαγές των όπλων και τις κραυγές που ακούγονται, μάλλον

καταλαβαίνει ότι πλησιάζει σύγκρουση

 

 

εγώ κατάλαβα ότι ήταν τύπου ptsd, του σκάνε αναμνήσεις απ'τον πόλεμο τότε που σφάζαν τους ταργκάριεν και σκέφτεται ότι για κάτι τέτοιο προετοιμάζω την κόρη μου, για σφαγές

 

Κι εγώ ακριβώς αυτό σκέφτηκα. Γιατί, υπήρχε κι άλλη ερμηνεία;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι νομίζω ότι το 3ο επεισόδιο ήταν μετριότατο, με διαφορά το χειρότερο έως τώρα. Είχε πάρα πολύ μπλα μπλα και σκηνές που δεν υπήρχαν στο βιβλίο και που δεν προσέφεραν τίποτα στην πλοκή. Μου μοιάζει σαν να θέλουν να 'τεντώσουν' το βιβλίο όσο μπορούν για να βγάλουν περισσότερα επεισόδια, ελπίζω να μην ειναι ετσι και το επόμενο.

 

Και γω θα συμφωνήσω ότι αντικειμενικά ήταν πιο μέτριο από τα πρώτα 2. Χωρίς να είμαι Game of thrones - γκρούπι (τα βιβλία τα χω διαβάσει εδώ και χρόνια - οπότε έχουν κατακαθήσει καλά) τα 2 πρώτα επεισόδια ήταν πολύ πιο ενεργητικά και ζωντανά και το 3ο ήταν πιο υποτονικό.Η Ντενέρυς έχει αρχίσει και ντύνεται σα τη Ζήνα :p αλλά εξακολουθεί να γαμεί, και γενικά το γυροφέρνανε και μου μύριζε σα το Rome και το Tudors στο ποιος θα κάνει το μεγαλύτερο δια-πλεκτό και θα καταφέρει να ρίξει τον άλλο.

 

Τώρα για το αν θα είναι έτσι τελικά το ύφος της σειράς (του 1ου κύκλου τουλάχιστον) ή για το αν θα έχει και λίγο δράση, νομίζω ότι θα το καταλάβουμε στα αμέσως επόμενα επεισόδια. Αν υπάρχουν εναλλαγές έχει καλώς, αν έχει μόνο διαπλοκή το βλέπω για φάνταζυ Dynasty. :p.

Edited by Amandel
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν τη σειρα εν αναμονη του 4ου επεισοδιου και διαπιστωσα οτι ο μονος χαρακτηρας που διαφερει καπως απο το πως τον φανταζομουν στο βιβλιο ειναι...η Σανσα.Οι πραξεις της ειναι οπως στο βιβλιο αλλα κατι δεν μου κολλαει.Ενω στο βιβλιο ειναι η καλομαθημενη ρομαντικη νεοεφηβη που θελει να γινει η πριγκηπισσα του παραμυθιου στη σειρα ειναι μια κακομαθημενη στριμμενη εφηβη που εχει βαλει σκοπο να γινει βασιλισσα.Ακομη και η ηθοποιος με χαλαει(μολονοτι παιζει καλα) γιατι αν και ωραια κοπελα και αρκετα μικρη εκπεμπει, αντι για τη γλυκα της Σανσα, εναν σνομπισμο της ωραιας του σχολειου που ειναι και πλουσιοκοριτσο.Τελος παντων...

 

Αργοτερα θα παθει και θα μάθει η Σανσαdevil2.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο αντιπαθητική και σπασατέτοια όσο την φανταζόμουν. Ακόμα κι αυτό το "Arya!!!!" που φωνάζει όταν της πετάει η μικρή (θεά!!!) με το κουτάλι σάλτσες στο φουστάνι, έτσι το φανταζόμουν!

 

Χαζογκομενάκι. Να υποφέρει! Και λίγα παθαίνει!

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ. Στο βιβλίο τη συμπαθείς παρόλο που σου σπάει τα νεύρα και προσπαθείς να καταλάβεις γιατί είναι τόσο μαλακισμένο. Στη σειρά την έκαναν αντιπαθέστατη! Και δε μου φαίνεται και εξίσου όμορφη (όπως θα έπρεπε δηλαδή). Το τρίτο πάντως είχε πολύ καλύτερο ρυθμό, πόσο μέναμε σε κάθε περιοχή, η γνωριμία με τους χαρακτήρες. Αλλά συμφωνώ ότι το 2ο ήταν μάλλον καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ακριβώς είναι το ωραίο με τα βιβλία του Martin. Η δράση προκύπτει μέσα από την πλοκή, τις μηχανοραφείες, την παρουσίαση των χαρακτήρων και τις διάφορες οπτικές γωνίες. Αυτό προϋποθέτει έντονο διάλογο. Δεν χρειάζεται για να θεωρηθεί ότι υπάρχει δράση η απεικόνιση έντονων σκηνών είτε αυτές είναι μάχες είτε σκηνές βίας όπως η πτώση του Bran ή ο φόνος του δολοφόνου του από τον Summer, χωρίς φυσικά να λέει κανείς ότι τέτοιου είδους σκηνές δεν είναι σημαντικές. Απλά δεν χρειάζεται να είναι ο αυτοσκοπός. Δεν είναι δηλαδή ωραίοι οι διάλογοι του Tyrion με τον Jon ή με τον maester Aemon και τον Mormont στο Τοίχος ή του Ned με τον Jaime σχετικά με την πίστη σε ένα τρελό βασιλιά, την δολοφονία του και τα συμφέροντα που εξυπηρετούνται ή ακόμη και της Cersei με τον Joefry (σκηνή που δεν υπάρχει στο βιβλίο); Γιατί τέτοιες σκνηνές να μην αποτελούν τον κανόνα σε μια σειρά και ειδικά σε μια τέτοιου είδους σειρά; Οι όποιες ενστάσεις έχω ακούσει σχετικά με τη σειρά από άτομα, που έχουν διαβάσει τα βιβλία, είναι ότι δεν παρουσιάζονταν οι χαρακτήρες τόσο αναλυτικά και σε βάθος και ότι η πλοκή εξελίσσεται πολύ γρήγορα (κάτι βέβαια φυσιολογικό σε μεγάλο βαθμό). Νομίζω ότι στο τρίτο επεισόδιο στον τομέα αυτό υπάρχει σημαντική βελτίωση και γι' αυτό μου άρεσε περισσότερο έως τώρα.

 

Σχετικά με τις αισθησιακές σκηνές, είναι αναμενόμενες και πρέπει να είναι έντονες για την όσο δυνατόν πιο ρεαλιστική απεικόνιση. Εξάλλου και στα βιβλία υπήρχαν και ήταν συχνές, κάτι απόλυτα κατανοητό. Η σύγκριση με σειρές όπως το Tudors και το Rome, προσωπικά θεωρώ ότι είναι θετική, καθώς πρόκειται για δύο πραγματικά εξαιρετικές σειρές, σε σημαντικό βαθμό ρεαλιστικές και πιστές στο ιστορικό υπόβαθρο.

 

Περιμένω το 4ο... και ναι, το κοριτσάκι που παίζει την Arya είναι φοβερό!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν τη σειρα εν αναμονη του 4ου επεισοδιου και διαπιστωσα οτι ο μονος χαρακτηρας που διαφερει καπως απο το πως τον φανταζομουν στο βιβλιο ειναι...η Σανσα.Οι πραξεις της ειναι οπως στο βιβλιο αλλα κατι δεν μου κολλαει.Ενω στο βιβλιο ειναι η καλομαθημενη ρομαντικη νεοεφηβη που θελει να γινει η πριγκηπισσα του παραμυθιου στη σειρα ειναι μια κακομαθημενη στριμμενη εφηβη που εχει βαλει σκοπο να γινει βασιλισσα.Ακομη και η ηθοποιος με χαλαει(μολονοτι παιζει καλα) γιατι αν και ωραια κοπελα και αρκετα μικρη εκπεμπει, αντι για τη γλυκα της Σανσα, εναν σνομπισμο της ωραιας του σχολειου που ειναι και πλουσιοκοριτσο.Τελος παντων...

 

Αργοτερα θα παθει και θα μάθει η Σανσαdevil2.gif

 

 

ειναι γιατι τουε ειπε ο μαρτιν οτι τελικα η σανσα γινεται βασιλησσα και προσαρμοσαν το ρόλο :D

 

sansa for queen!

Link to comment
Share on other sites

Χοντορ?Χοντορ!

Αντε το ειδατε ορισμενοι πλεον το 4ο επεισοδιο.Κουβεντιαστε το!:8):

Εμενα κι αυτο μου αρεσε πολυ.Βεβαια ειχε καποια σημεια tell που ισως χαλαει τη ροη-και νομιζω ειναι καποιες σκηνες που δεν υπαρχουν στο βιβλιο-αλλα θεωρω σωστη την ποσοτητα ινφο που δινεται.Πλεον οι τηλεθεατες ξερουν 2 πραγματα παραπανω για τους Ταργκαρυεν η τους αλλους τους κθουλοΒικινγκς και τι ρολο βαραει αυτος ο νεαρος κθουλοβικινγκ στο Γουιντερφελ.Η ερευνα του Νεντ εχει ξεκινησει,οπως και το εργο της συζυγου του στο τελος.

Ειχε ερθει ο ανηψιος την ωρα που το εβλεπα και σκεφτηκα αντε και κανα μπαλαμουτι να δειξει δεν πειραζει,σιγα.Και τελικα επεσε στην κονταρομαχια του Βουνου..Οχι και οτι καλυτερο για πιτσιρικι.<_<

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει που οι ιντριγκες χοντραινουν συνεχως. η νταενερυς ειναι γαματη και προβλεπω χωρις να ξερω οτι θα τον φαει τον αδερφο της. μου αρεσει που ο σταρκ αναλαμβανει ρολο ντετεκτιβ για να βρει τι εχει συμβει.

παλι ομως το εκοψε πανω που θα πηγαιναν σε αποστολη ο σνοου και οι αλλοι και πανω που συνελαβαν τον τυριον. πιστευω παντως πως θα τι βγαλει λαδι. ο τυπος δεν παιζεται!!!

 

υ.γ. και μην κοβουν τις σκηνες παθους. ακομα λιγοτερες σε αυτο το επεισοδιο. προς το τελος της σεζον θα καταληξουν να παιζουν σκακι αντι να χμ αναπαραγονται..:tease:

Link to comment
Share on other sites

Ο Αλισαρ Θορν παρουσιάζεται κάπως πιο cool με το μονόλογο, ή μου φάνηκε; :tease:

Link to comment
Share on other sites

Λίγο, ναι, αλλά είναι το αναγκαίο tell προκειμένου να πάρουν μια γραμμή οι μη αναγνώστες για το ποια είναι η κατάσταση στον Τοίχο.

 

Αγαπώ Τζον και Τύριον. Νομίζω ότι συμπαθώ ελάχιστα τον Τζέιμι, πράγμα που δεν μου συνέβη μέχρι το τρίτο βιβλίο.

 

Γενικά, νομίζω ότι δίνονται οπτικές γωνίες που δεν είχαν το ίδιο βάθος στο βιβλίο και μ' αρέσει αυτό. Η μικρή τα σπάει. Να την δω στο επόμενο επεισόδιο να κυνηγάει γάτες, θα κυλιέμαι στα πατώματα!

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή τα σπάει. Να την δω στο επόμενο επεισόδιο να κυνηγάει γάτες, θα κυλιέμαι στα πατώματα!

 

:mf_sherlock: Κάτι ήξερες εσύ! Τι να πω και τι να σχολιάσω για το (καταπληκτικό) πέμπτο επεισόδιο... Κάθε βδομάδα και καλύτερη η σειρά. Αναρωτιέμαι πόσο πιο μαμάτα θα είναι τα επόμενα επεισόδια δηλαδή. Αλλά όταν executive producer είναι ο ίδιος ο συγγραφέας γίνονται καλύτερες δουλειές. Έτσι πάει.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου περίμενα ότιν θα γίνει το foul στη σειρά και για να πω την αλήθεια το ψιλοπερίμενα αλλά και πάλι αποτελεί απογοήτευση! Δηλαδή γιατί πρέπει πάντα να εμφανίζεται μια ομοφυλοφιλική σχέση ακόμη κι εκεί που δεν υπάρχει λόγος; Δηλαδή οι συντελεστές της σειράς θεωρούν ότι αν παρουσιάσουν τον Renly και τον Loras να έχουν ερωτική σχέση μεταξύ τους θα προσεγγίσουν και ομοφυλοφιλικό κοινό; Καλά ο Martin πώς δέχθηκε να αλοιώνεται τόσο σημαντικά η διήγησή του και κυρίως οι πρωσοπικότητες δύο κατά τα άλλα πολύ ενδιαφερόντων ηρώων; Υπάρχουν υπόνοιες σχετικές στα βιβλία και δεν το θυμάμαι; Δεν νομίζω πάντως. Αυτό και μόνο αρκούσε για να καταστρέψει το συγκεκριμένο επεισόδιο, το οποίο ήταν πολύ καλό κατά τα άλλα. Περιμένω γνώμες και απόψεις!

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε;;; Μα η σχέση του Λόρας με τον Ρένλυ υπονοείται ΚΑΙ στο βιβλίο.

 

α) ο Ρένλυ δεν πηδάει την γυναίκα του, η οποία, εντελώς συμπτωματικά είναι η αδελφή του Λόρας

β) ο Λόρας, για μυστηριώδη κι ανεξήγητο λόγο, γίνεται μέλος της βασιλικής φρουράς

γ) δεν βγάζει ποτέ γκόμενα σ' όλη την διάρκεια των βιβλίων

δ) ε, φαίνεται γκέι, τώρα, τι να κάνουμε; Μ' όλα αυτά τα λουλουδάκια, ο φλούφλης! :Ρ

 

Εγώ το είχα ψυλλιαστεί, πάντως, απ' τα βιβλία, οπότε απλά μου χαμογέλασα με νόημα. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..