Jump to content
Stildar

Video-Gaming (Fantasy games, sf games etc.)

Recommended Posts

Cassandra Gotha

Κανείς δεν το είδε το από πάνω; Δεν βλέπω ψεκασμούς καφέ, πορτοκαλάδας ή άλλων ροφημάτων στην οθόνη...

Μια και στο κατσικοχώρι μπήκαμε στην εποχή του γιουτούμπε και μπορούμε να βλέπουμε βιντεάκια, ανακαλύπτω τον κόσμο. Το βάζω εδώ, και όχι στο "τι ακούτε", γιατί με βασανίζει.

Ναι, ναι, θα σε τελειώσω, άτιμο παιχνίδι! Ναι, είσαι καταπληκτικό, θα σε ξεκινήσω από την αρχή και θα σε τελειώσω, σταμάτα! Είσαι υπέροχο, με καταδιώκεις, ναι, σου λέω.

Η κομματάρα από το Smoldering Corpse Bar στο Planescape: Torment.

https://www.youtube.com/watch?v=tGjDvP2LlhU

Τι να πρωτοπαίξει κανείς...

Nihilio

Να μην πρωτοπαίξει το Demonicon, ένα action RPG που όταν μεγαλώσει θέλει να γίνει The Witcher

http://www.youtube.com/watch?v=bCkUc31mIso

Κατ αρχήν, είναι φτιαγμένο με πολύ χαμηλό budget και αυτό φαίνεται παντού. Η αρχή είναι πραγματικά απογοητευτική από θέμα γραφικών/αισθητικής, αλλά σταδιακά σε βάζει στον κόσμο και, προς το τέλος αρχίζει να σε κερδίζει. Βασισμένο στον κόσμο του The Dark Eye (του Γερμανικού Dungeons & Dragons δηλαδή) έχει αρκετό βάθος και lore για να σε κερδίσει, αν και η ιστορία είναι ελαφρώς γραμμική με τον ήρωα να διαλέγει απλώς πλευρά σε κάθε κεφάλαιο. Το Gameplay στηρίζεται σε μάχες που κάνεις ρυθμικά κλικ για κόμπο καθώς και ranged επιθέσεις με μαχαίρια, ειδικές κινήσεις (που καταναλώνουν αντοχή) και 4 ξόρκια, ενώ ταυτόχρονα κατεβάζεις potions. Με άλλα λόγια κάτι μεταξύ witcher και arkham assylum, μόνο πώς λείπει το βάθος και των δύο παιχνιδιών.

Το ενδιαφέρον είναι πώς ο ήρωας έχει και non-combat skills, τα οποία σου επιτρέπουν να βρίσκεις περισσότερο Loot και να λύνεις quests με διαφορετικούς τρόπους. Έχει μεν ενδιαφέρον, αλλά όχι τόση σημασία όση θα περίμενε κανείς. Αυτό που όμως το παιχνίδι καταφέρνει να κάνει πολύ καλά είναι να σου δώσει την αίσθηση του level up. Από εκεί που βασανίζεσαι να βγάλεις και τον πιο μάπα εχθρο, φτάνεις σε ένα σημείο και κατεβάζεις ορδές από αντιπάλους με μερικά κλικ, όμως το παιχνίδι καταφέρνει να παραμένει challenging (σε αντίθεση πχ με τα The Witcher που αποτύγχαναν σε αυτόν τον τομέα)

Συνολικά, καλό γέμισμα χρόνου μέχρι να βγουν DA: Inquisition και The Witcher 3, τίποτα περισσότερο όμως

Στα καλά νέα τώρα: Ανακοινώθηκε Killing Floor 2

http://www.youtube.com/watch?v=pgP8YGPOj3g

http://www.youtube.com/watch?v=0RcMISr9_2E

Κοινώς, δε βλέπω την ώρα πριν αρχίσω να ξανακαίω ορδές από zombies με το πιστό μου φλογοβόλο

Cassandra Gotha
Το ενδιαφέρον είναι πώς ο ήρωας έχει και non-combat skills, τα οποία σου επιτρέπουν να βρίσκεις περισσότερο Loot και να λύνεις quests με διαφορετικούς τρόπους. Έχει μεν ενδιαφέρον, αλλά όχι τόση σημασία όση θα περίμενε κανείς.

Αυτό που κάνουν, να σε ψαρώνουν "πω, τι λέτε ρε μάγκες" και να ανακαλύπτεις στην πορεία ότι δεν τρέχει τίποτα, πολύ με χαλάει.

Μέχρι να βγουν τα δύο "3" πάντως, έχω να παίξω: παλιά παιχνίδια (που δεν τέλειωσα ποτέ, ή που θα παίξω ξανά μανά). Εκεί πήγαινε το "τι να πρωτοπαίξει κανείς", από αυτά που ήδη έχω δηλαδή. Είμαι σταθερός άνθρωπος, δύσκολα δοκιμάζω καινούργιο παιχνίδι (πραγματικά, οι Πολωνοί με κατέστρεψαν :shout:  ).

Αυτό το Dark Eye κρίμα που δεν είναι καλό, δείχνει συμπαθητικό, μου θύμισε αρκετά το Gothic (το κακό είναι ότι μου το θύμισε από θέμα γραφικών και κινήσεων, και μιλάμε για 2014 πια).

Εκείνη τη Λάρα Κροφτ την παράτησα. Μάπααα.... :focus:

Nihilio

Και εμενα μου θυμισε gothic το demonicon και, πιο συγκεκριμενα ολααυ.τα που δεμου αρεσαν οταν το επαιξα μεγαλος.

Προς το παρον βεβαια παιζω καμια παρτιδα killing floor οταν γυρναω απο τη δουλεια

gantz

ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟ

GOD OF WAR ολα τα παιχνιδια

εχει παιξει κανεις το project zero fatal frame?

λοιπον ειναι το αγαπημενο μου απο ολα τα γκειμς

εχεις μια φωτογραφικη μηχανη και τραβας φαντασματα ουτε οπλα ουτε τιποτα ιαπωνικα ατμοσφαιρικο και τρομου

sillent hill <3

και αλλα πολλα καλα games!

MadnJim

Δοκιμάστε το Outlast (PC, PS4), το πιο ατμοσφαιρικό horror παιχνίδι για πολλούς αυτή τη στιγμή και όχι άδικα..

• Like 1

Tanno

Δοκιμάστε το Outlast (PC, PS4), το πιο ατμοσφαιρικό horror παιχνίδι για πολλούς αυτή τη στιγμή και όχι άδικα..

Αυτό έχω σκοπό ν' αγοράσω από το Steam. Όλο σκέφτομαι να το αγοράσω κι όλο το παραμελώ για ότι να ναι λόγους.

Μιχάλης

Παίζει κανείς LoL(League of Legends)?

flamandin

Πήρα πρόσφατα ps4 και θα ήθελα να ρωτήσω,έχει παίξει κανείς dragon age Inquisition να μου πει πως του φαίνεται;Επίσης ασχολείται κάποιος στο ps4 με το mmorpg elder scrolls tumriel unlimited(επόμενος στόχος μετα το DAge);

Nihilio

Το DA:I το παράτησαν στις 10 ώρες. Πολύ βαρετό και grindy. Για ποιο λόγο να μην παίξεις Bloodborne;

• Like 1

flamandin

Για δύο λόγους.Πρώτον το βρίσκω στα 25 ευρώ ενω το bloodborne στα 40.Αλλά ο δεύτερος λόγος είναι ο κυριότερος.ολοι μου λένε οτι είναι παλούκι σε βαθμό κουραστικό,αν και όχι στο βαθμό των DS.Να πω βέβαια οτι πρόσφατα, μέσω κάποιων εφαρμογών στο ταμπλετ ανακάλυψα τα ρογκλάικ παιχνίδια τύπου μόρια,άνγκμπαντ,σάνγκμπαντ,σιλ και αν και είναι επίσης παλούκια τα λάτρεψα και έχω κολλήσει με αυτά(το τάμπλετ το έχω πλέον αποκλειστικά για ανγκμπαντ και παραλλαγές,το σφφ και να διαβάζω ξανά και ξανά λόρδο ντανσανυ σε επαμπ).Πόσο δυσκολότερο είναι το bloodborne απο αυτά τα παιχνίδια ή τα τα RPG της σίλμαριλς (κάτι ishar και σία)που παίζαμε στην αμίγκα,ή το severance blade of darkness;

Nihilio

Για δύο λόγους.Πρώτον το βρίσκω στα 25 ευρώ ενω το bloodborne στα 40.Αλλά ο δεύτερος λόγος είναι ο κυριότερος.ολοι μου λένε οτι είναι παλούκι σε βαθμό κουραστικό,αν και όχι στο βαθμό των DS.Να πω βέβαια οτι πρόσφατα, μέσω κάποιων εφαρμογών στο ταμπλετ ανακάλυψα τα ρογκλάικ παιχνίδια τύπου μόρια,άνγκμπαντ,σάνγκμπαντ,σιλ και αν και είναι επίσης παλούκια τα λάτρεψα και έχω κολλήσει με αυτά(το τάμπλετ το έχω πλέον αποκλειστικά για ανγκμπαντ και παραλλαγές,το σφφ και να διαβάζω ξανά και ξανά λόρδο ντανσανυ σε επαμπ).Πόσο δυσκολότερο είναι το bloodborne απο αυτά τα παιχνίδια ή τα τα RPG της σίλμαριλς (κάτι ishar και σία)που παίζαμε στην αμίγκα,ή το severance blade of darkness;

Αν κρίνω από τo Dark Souls, είναι διαφορετικά δύσκολο. Το DS τερματίζεται αλλά η δυσκολία είναι να μην τα παρατήσεις στα σημεία που τα έχεις παίξει 60 φορές και δεν καταφέρνεις να τα περάσεις. Ή τις ώρες που θα κάνεις grind για level up και crafting materials. Ή τις στιγμές υπαρξιακής αγωνίας που θα αναρρωτιέσαι: "γιατί άραγε τα κάνω όλα αυτά. Τι στον μπιπ γίνεται πια σε αυτό το παιχνίδι." Ή για όλες εκείνες τις ημέρες που θα αφήσεις το gamepad στη μπάντα γιατί είσαι πολύ κουρασμένος για να παίξεις σωστά.

Αν όμως έπαιζες παιχνίδια στα 90s θα τη βρεις με το πόσο ισορροπημένη είναι η πρόκληση, πώς ο θάνατος γίνεται ένα πανέξυπνο game mechanic αντί για ένα game over και για τις στιγμές που θα πανιγυρίσεις επειδή έβγαλες εκείνο το δύσκολο boss.

Από την άλλη στα roguelikes λες: πάμε άλλη μία μπας και κάτσει καλά το RNG αυτή τη φορά (και συνήθως δεν κάθεται...)

Edit: Από την άλλη το DA:I το παράτησα μετά την πρώτη περιοχή. Πας σε έναν ανοιχτό χάρτη που μπουκάρεις σε καλύβες όπου διαβάζεις γράμματα (για να μην ηχογραφούν διαλόγους για τα side quest) που σου ζητάνε να βρεις Χ σημεία στο χάρτη ή να μαζέψεις Ψ αντικείμενα. Και όλα αυτά τα κάνεις για να μαζέψεις ποντάκια και να ξεκλειδώσεις διάφορα κύρια quest. Υπάρχει ψωμί στο πώς λειτουργεί η κατασκήνωση, αλλά βαριόμουν να πηγαινοέρχομαι για να βρω τον κάθε πικραμένο για διαλόγους μαζί τους. Οι NPC του πάρτυ έχουν πλάκα, οι μάχες σε μου άρεσαν έτσι όπως μπλέκουν action και τακτικό gameplay και με κούρασαν τα φτηνά sidequests όταν είχα παίξει τη μαγεία που λέγεται The Witcher 3

Edited by Nihilio

flamandin

Να'σαι καλά Μιχάλη για τις συμβουλές.Ή αλήθεια είναι οτι με ψήνουν τα δύο παιχνίδια της from στο ps4,ειδικά το DS.Αλλά με ανησυχούσε ή δυσκολία τους και απο την άλλη το νταρκ σόουλ είναι πολύ ακριβό.Το μπλαντμπορν είναι σίγουρα πιο ε6κολο να αποκτηθεί αλλά το βρίσκω παντού γύρω στα σαράντα ευρώ ενω το DAI στα 23(εκτός και εαν είναι τόσο χάλια που δεν αξίζει ούτε τα 20).Το witcher 3 δεν το αναφ3ρω γιατί το έχει ένας φίλος μου και θα μου το δώσει όταν τελειώσει.Το κακό είναι οτι είναι στα μισά της ιστοριας οποτε αν βάλεις και τις παράπλευρες αποστολές πρέπει να έχει πολύ δρόμο ακόμα.

flamandin

Μπορεί να σας φανεί περίεργο αλλά αυτό που με έχει εντυπωσιάσει περισσότερο στα βίντεο στο γιουτιουμπ απο τα μπλαντμπορν και νταρκσόουλ 3 δεν είναι τα γραφικά ή οι μάχες(που παρ'ολα αυτά είναι εντυπωσιακά ακόμα και στις αναλύσεις του YT)αλλά οι ομιλιες των npc.ΟΙ φωνές πίσω απο τις πόρτες στο BB και τα λίγα έστω λόγια που λέει ένας ιππότης που κάθεται στα σκαλιά όταν πρωτομπαίνεις στο σανκτσουαρυ στα βιντεο του DS 3.Ή γλώσσα των κειμένων έχει κάτι το λογοτεχνικό στο στυλ της εποχής του ντάνσανυ ή του Πόε(τουλάχιστον έτσι μου μοιάζει εμένα)και είναι και ή προφορά στο στυλ των βρετανών ηθοποιών των σαιξπηρικών θιάσων που μου αρέσει πολύ(αυτές είναι και οι μόνες περιπτώσεις που μου αρέσουν τα αγγλικά έτσι και άλλοιως).

MadnJim

Assassin's Creed: Odyssey, action RPG (τύπου Witcher3), κυκλοφορεί στις 5 Οκτωβρίου για PS4, PC και Xbox One. Απίστευτο σέτινγκ, τρομερή λεπτομέρεια, η Αρχαία Ελλάδα πανέμορφη. Ζαλιστείτε ελεύθερα:

Trailer

Gameplay trailer

Edited by MadnJim