Jump to content
Spock

Star Trek canon (1) - Memory Alpha

Recommended Posts

Spock

Τόπικ στο στυλ του 'βρείτε την ταινία', μόνο που αναφέρεται αποκλειστικά στις σειρές και τις ταινίες του Star Trek!

Βάζουμε ερωτήσεις, οι οποίες μπορούν να σχετίζονται με οτιδήποτε έχει γίνει/ειπωθεί στα επεισόδια των TOS, TNG, DS9, VOY, ENT και τις ταινίες και μπορούν να είναι από πανεύκολες μέχρι πανδύσκολες. Όποιος βρει την απάντηση βάζει την επόμενη ερώτηση.

Ξεκινάω, βάζοντας την πρώτη:

Τι ήταν ο Tuvix?

Darkchilde

Tuvix: Tuvok + Neelix σε transporter accident λόγω κάποιων φυτών. (ST:VOY) To επεισόδιο λεγόταν και Tuvix.

Ποιοί ήταν οι Organians?

Oberon

Εξωγήινη φυλή απίστευτα ανεπτυγμένη σε βαθμό να μην έχουν ανάγκη από φυσικά σώματα, αν και μπορούν να παρουσιαστούν σαν φυσικά όντα. Θυμίζουν κάπως τους Q ειδικά σε θέματα ηθικής στο ENT.

Εμφανίστηκαν ενσώματοι στο ΤOS και ασώματοι στο ENT.

Eρώτηση (εύκολη): Πώς μπορεί να ξεχωρίσει κάποιος με μια πρώτη ματιά έναν Betazoid από έναν Γήινο?

Edited by Dain

Spock

Οι ίριδες των ματιών τους είναι εντελώς μαύρες

Ερώτηση: (μπορεί να μπερδέψει) Σε ποιο επεισόδιο πρωτοεμφανίστηκε το είδος Trill?

Edited by spock2266

Oberon

Χμμ μπορεί να κάνω και λάθος, πάντως οι συμβιωτικοί Τριλλ πρέπει να εμφανίστηκαν για πρώτη φορά στο The Host του Next Generation. (πολύ ενδιαφέρον επεισόδιο ειδικά για τα όρια της σεξουαλικότητας και των ερωτικών προτιμήσεων κλπ κλπ).

Εdit: Και για να μην ανησυχήσει η Αλεξάνδρα ας σημειώσω εδώ πως ο κάτοικος του πλανήτη Trill λέγεται επίσης Trill και ουχί "Trillian!" :lol:

Edited by Dain

Oberon

Το κλασσικό Τρεκ είχε δείξει το πρώτο φιλί ανάμεσα σε έναν λευκό και μια μαύρη, συγκεκριμμένα ανάμεσα στον Κερκ και την Ουχούρα. Οι πιο καινούργιες σειρές προχώρησαν ακόμα πιο πέρα.

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι η εξής: Ποιοι χαρακτήρες, και σε ποιο επεισόδιο, ανταλλάζουν το πρώτο λεσβιακό φιλί στην ιστορία του Σταρ Τρεκ. (Υπ'όψιν πως έχουμε δει δύο τέτοια φιλιά. Η ερώτηση είναι για το πρώτο κατά σειρά).

Darkchilde

Αν θυμάμαι καλά το πρώτο είναι στο DS9 μεταξύ της Jadzia Dax και ενός άλλου Trill με symbiont. Τα δύο symbionts είχαν ξανασυναντηθεί και ήταν παντρεμένοι (τότε μία από τις δύο ήταν άντρες). Το επεισόδιο λεγόταν Rejoined και το δεύτερο Trill Lenara Kahn.

Χμμ...

Πως λέγονταν ο μπαμπάς και η μαμά της Seven of Nine, και ποιό είναι το κανονικό της όνομα;

Edited by Darkchilde

Oberon

Να πάρει η ευχή, στο στόμα μου το έχω. Χμμμ, Αννι...Μαρι...Κατίνα....κάτι σε Κατίνα μου πάει. Μπα, δε βγαίνει και σκονάκι δεν κάνω. Ας δοκιμάσει κάποιος άλλος.

Α! Αννίκα. Αννίκα νομίζω είναι το μικρό της όνομα. Τα άλλα όμως....ΔΕΝ! :(

Edited by Dain

Spock

Ναι, λέγεται Annika, και το επίθετο είναι Hansen, αλλά τα μικρά των γονιών της κι εγώ δεν τα θυμάμαι...

nikosal
Το κλασσικό Τρεκ είχε δείξει το πρώτο φιλί ανάμεσα σε έναν λευκό και μια μαύρη, συγκεκριμμένα ανάμεσα στον Κερκ και την Ουχούρα. Οι πιο καινούργιες σειρές προχώρησαν ακόμα πιο πέρα.

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι η εξής: Ποιοι χαρακτήρες, και σε ποιο επεισόδιο, ανταλλάζουν το πρώτο λεσβιακό φιλί στην ιστορία του Σταρ Τρεκ. (Υπ'όψιν πως έχουμε δει δύο τέτοια φιλιά. Η ερώτηση είναι για το πρώτο κατά σειρά).

Αξίζει να συγκρίνει κανείς αυτό που μας θύμισε ο Dain με τα όρια ανοχής της ελληνικής κοινωνίας και των θεσμών της, αφού ένα ομοφυλοφιλικό φιλί σε ελληνική σειρά (δεν θυμάμαι τίτλο), είχε τιμωρηθεί με χρηματικό πρόστιμο από το Εθνικό Ραδιοτηλεοπτικό Συμβούλιο! Δεν βάζω δίπλα δίπλα την ποιότητα των σειρών (την ελληνική δεν την είχα παρακολουθήσει στο κάτω κάτω), στο φιλί αναφέρομαι. Όσο για εκείνο το επεισόδιο του φιλιού ήταν από τα καλύτερα του DS9...

Oberon

Δεν το ήξερα αυτό Νίκο, αλλά δε μου κάνει και εντύπωση.

Πράγματι πάντως στις σειρές του Τρεκ το θέμα της σεξουαλικής κατεύθυνσης αν και δεν έχει αντιμετωπιστεί άμεσα, έχει αντιμετωπιστεί σε κάμποσα επεισόδια με έμμεσους και έξυπνους τρόπους. Όπως σε ένα επεισόδιο του TNG με εκείνη την άφυλη φυλή, στην οποία "ανώμαλη" θεωρείτο η επιλογή προσωπικότητας ενός ατόμου σαν αρσενικό ή θηλυκό. Δηλαδή σε ένα ζευγάρι το ένα μέλος να προτιμά το ρόλο του "άντρα" και το άλλο της "γυναίκας".

Για το επεισόδιο Rejoined του DS9, που λέγαμε πιο πάνω αν και υπήρχαν και αρνητικές αντιδράσεις - μάλλον από τίποτα υστερικές μαμάδες που θεωρούν το Τρεκ safe σειρά για τα πιτισιρίκια τους - γενικά άρεσε πολύ γιατί καλυμένα έθιγε πολλά πράγματα.

Για όσους διαβάζουν το τόπικ αλλά δεν ξέρουν για τι μιλάμε: Oι Τριλλ είναι ένα διπλό είδος αποτελούμενο από έναν symbiont που μοιάζει με μεγάλο σκουλήκι - τρομερά νοήμον και ευγενές - το οποίο τοποθετείται μέσα στο σώμα του ουσιαστικά ανθρώπινου host, μια πράξη ιερή για τον κόσμο τους. Μια που κάθε συμβιωτής μπορεί να μπει μέσα σε πολλούς hosts - όταν κάποιος host πεθάνει - το νέο "διπλό" ον έχει τις μνήμες από όλους τους πρώην hosts του. Οι συμβιωτές "Dax" και "Kahn" ήταν παντρεμένοι σαν άντρας και γυναίκα όταν hosts ήσαν ο Torias και η Nilani. Όταν αυτοί πέθαναν, και αφου μεσολάβησαν κι άλλοι, hosts έγιναν η Jadzia για τον Dax, και η Lenara για τον Kahn. Με αυτή τη λογική κάθε Τριλλ είναι εν δυνάμει αμφισεξουαλικό ον αφού έχει υπάρξει ή ΘΑ υπάρξει με hosts και των δύο φύλων.

Φυσικά αναγνώρισαν ο ένας τον άλλον (ή η μία την άλλη) κάτι που όλοι οι Trill symbionts μπορούν να κάνουν, παρά το γεγονός πως η Jadzia είναι μια νεαρή γυναίκα και όχι άντρας.

Στην κοινωνία τους όμως θεωρείται μεγάλο ταμπού η συνέχιση μιας τέτοιας σχέσης, μάλιστα κανονικά όταν ένας symbiont ενωθεί με έναν νέο host, ο νέος host/symbiont δεν έχει καμμιά επαφή με την άμεση οικογένεια που μπορεί να είχε πιο πριν. Η συνέχιση της σχέσης θεωρείται κάτι ανώμαλο, αφύσικο και βέβαια καταδικαστέο.

ΟΚ. Στις ερωτήσεις τώρα. Ας περιμένουμε να δούμε αν κάποιος θα βρει τα ονόματα των γονέων της Annika Hansen αλλιώς ας αποφασίσει η Βούλα αν θα βάλει άλλη ερώτηση ή αν θα δεχτεί την μισή απάντηση του Spock2266. :)

Edited by Dain

Darkchilde

Λοιπόν μιας και δεν νομίζω να το βρεί κανείς άλλος θα το πάρει το ποτάμι και θα τα πώ:

Οι γονείς της Seven of Nine λέγονταν Erin και Magnus Hansen.

Θα δεχτώ την μισή απάντηση του Spock2266 και ας βάλει εκείνος ερώτηση.

Spock

Ωραία... λοιπόν:

Ποιος κλώνος του Weyoun αυτοκτόνησε και γιατί;

Oberon

OK, αφού δεν απάντησε κάποιος άλλος ας απαντήσω αν και δεν θυμάμαι και κάθε λεπτομέρεια.

Λοιπόν ο κλώνος που αυτοκτόνησε πρέπει να ήταν ο 6 ή ο 7. Βασικά ήθελε να φύγει από το Dominion και να πάει στη Federation (άρα για τους Founders ήταν defective) Αυτοκτόνησε ώστε ο επόμενος κλώνος να κάνει κάτι που δε θυμάμαι, να σταματήσει κάποια επίθεση. Πάντως πέθανε στα χέρια του Odo - που τον θεωρούσε θεό σαν Changeling/Founder - και πρέπει να έσωσε και τον Odo αλλά δε θυμάμαι από τι. Από τους Jem'Hadar θα υπέθετα.

Σωστό ή λάθος, Mr. Spock? :tongue:

Edited by Dain

Spock

Σωστό Dain! Ήταν ο Weyoun 6, defective όπως είπες, και αυτοκτόνησε μετά από εντολή του Weyoun 7, προκειμένου να σωθεί ο Odo από την επίθεση των Jem'Hadar, ώστε να μείνει τουλάχιστον ένας Founder ζωντανος (ο Odo φαινόταν να μην έχει προσβληθεί από το μορφογενετικό ιό που είχε προσβάλει τον Great Link).

Edited by spock2266

Oberon

A, μάλιστα, ναι.

H επόμενη ερώτηση θα είναι αρκετά εύκολη μπας και πάρουν μέρος και άλλοι Τρεκ φανς στο τόπικ (αν πάλι προτιμάει κάποιος δύσκολες ερωτήσεις "to separate the men/women from the boys/girls" και στις οποίες δεν γίνεται και σκονάκι, μπορώ άνετα να σκεφτώ μερικές. Up for the challenge anyone?) ;)

Λοιπόν πότε ακριβώς έγινε η πρώτη ανοιχτή και επίσημη επαφή της ανθρωπότητας με εξωγήινα όντα? Η ημερομηνία αρκεί.

Darkchilde

Κοίτα με τις ημερομηνίες δεν είμαι καλή αλλά θα πώ κάτι και εαν το πετύχα καλώς.

Λοιπόν η πρώτη επαφή πραγματικά που γνώριζε όλος ο κόσμος ήταν με τους Vulcans τστον 21ο αιώνα και μου έχει κολλήσει στο μυαλό η ημερομηνία 2084. Zephram Cochrane και Vulcans. (Πρέπει να ξαναδώ το First Contact).

Oberon

Eίναι μεν ανάμεσα στους Βουλκάνιους, τον Κόχραν και τους άλλους πολίτες αλλά όχι η ημερομηνία είναι πολύ μακριά από την "πραγματική". Try again?

Spock

Ήταν 5 Απριλίου 2063 στη Montana των ΗΠΑ

Oberon

Σωστά Σποκ. Βάλε ερώτηση!

Spock

Που το βρήκες αυτό το καπέλο Dain? lol!!!

Spock

Λοιπόν, ερώτηση:

Που εκρυψε ο Morn latinum σε υγρή μορφή?

Oberon

Το καπέλο είναι φυσικά replicated όταν πήγα επίσκεψη στο Enterprise-D και μου το δάνεισε η Guinan!. :tongue:

post-59-1171544772_thumb.jpgpost-59-1171545149_thumb.jpg

Tην απάντηση στην ερώτηση με το Μορν, δεν την ξέρω φοβάμαι. Πείτε και οι άλλοι τίποτις!

Spock

Κανείς? Χμμ... να δώσω ένα hint:

Ούτε ο Quark δε θα μπορούσε να σκεφτεί τέτοια κρυψώνα. Όταν του δείχνει ο Morn που το είχε κρυμμένο τόσα χρόνια του λέει ο Quark: "Κατάλαβα γιατί έπεσαν τα μαλλιά σου"