Jump to content
Spock

Star Trek canon (1) - Memory Alpha

Recommended Posts

DinoHajiyorgi

Εντάξει, παιδιά, δεν είμαι τόσο καλός σε αυτά, θα κάνω ότι μπορώ και μην σας πιάσουν τα γέλια αν βρείτε τις ερωτήσεις μου εύκολες ή τελείως εκτός. Μπορεί να θέσω και ερώτηση της οποίας την απάντηση πρέπει να την ψάξω και ο ίδιος.

Θα βάλω δύο ερωτήσεις:

Ποιος «αγαπημένος Αριανός» εμφανίστηκε σε Next Generation και Voyager, το όνομα του στη σειρά δηλαδή και ο ρόλος του στον κόσμο του Trek.

Η δεύτερη ερώτηση είναι λίγο εκτός αλλά είμαι περίεργος αν την ξέρετε. Που αλλού είχε «καριέρα» ο Σάτνερ σαν Κέρκ αλλά σαν μάσκα;

Spock

Dino τι εννοείς 'σαν μάσκα'?

DinoHajiyorgi
Dino τι εννοείς 'σαν μάσκα'?

Μια αποκριάτικη μάσκα Kirk.

Oberon

Θυμάμαι τη σειρά My Favorite Martian με το "θείο" Μάρτυ και τις κεραίες που έβγαζε, μια που προφανώς σ'αυτή τη σειρά αναφέρεται ο Ντινο, αλλά δεν γνωρίζα καν πως είχε παίξει στο Σταρ Τρεκ. Ούτε τη δεύτερη ερώτηση ξέρω.

Όμως ανεξάρτητα από αυτό ανυπομονώ να διαβάσω τις απαντήσεις, και πολύ μάλιστα!! Θέλω να πω, οι ερωτήσεις και μόνο μου έχουν εξάψει την περιέργεια!! :D

Edited by Dain

DinoHajiyorgi

Ο πολύ αξιολάτρευτος ηθοποιός Ray Walston, που όντως έπαιζε τον Αριανό στη σειρά My Favorite Martian, στον κόσμο του Trek είναι ο Boothby, ο κηπουρός στους κήπους της Αστρικής Ακαδημίας. Ο ίδιος ο Πικάρντ έχει πει πως δεν θα τα κατάφερνε στην Ακαδημία αν δεν ήταν ο Μπούθμπι. Στο επεισόδιο του Next Generation όπου νομίζω ο Wesley έχει κάποια προβλήματα στην Ακαδημία, καταφθάνει ο Πικάρντ, και οι σκηνές Walston - Stewart είναι μοναδικές.

Ο Μπούθμπι επιστρέφει στο Voyager, το επεισόδιο όπου βρίσκουν μια μυστική βάση του Είδους 8472, όπου έχουν μια απομίμηση της Ακαδημίας, μαζί με έναν εξωγήινο Μπούθμπι.

Όσο για την δεύτερη ερώτηση, ο Μάϊκ Μάϊερς, ο απέθαντος φονιάς όλων των ταινιών Halloween, φοράει μια μάσκα Kirk (με τα μαλλιά λίγο "αλλαγμένα" από την παραγωγή.)

Spock

Λοιπόν, ποιος χαρακτήρας έχει εμφανιστεί στα περισσότερα -με διαφορά- συνολικά επεισόδια σε όλο το Σταρ Τρεκ;

Edited by spock2266

DinoHajiyorgi
Λοιπόν, ποιος χαρακτήρας έχει εμφανιστεί στα περισσότερα -με διαφορά- συνολικά επεισόδια σε όλο το Σταρ Τρεκ;

Εννοείς χαρακτήρα και όχι ηθοποιό σε διάφορους ρόλους έτσι;

Μμ...από τους μόνιμους ή τους guest;

Oberon
Ο πολύ αξιολάτρευτος ηθοποιός Ray Walston, που όντως έπαιζε τον Αριανό στη σειρά My Favorite Martian, στον κόσμο του Trek είναι ο Boothby, ο κηπουρός στους κήπους της Αστρικής Ακαδημίας. Ο ίδιος ο Πικάρντ έχει πει πως δεν θα τα κατάφερνε στην Ακαδημία αν δεν ήταν ο Μπούθμπι. Στο επεισόδιο του Next Generation όπου νομίζω ο Wesley έχει κάποια προβλήματα στην Ακαδημία, καταφθάνει ο Πικάρντ, και οι σκηνές Walston - Stewart είναι μοναδικές.

Σοβαρολογείς Ντίνο??? :D :thmbup:  Πωωω, μ'έφτιαξες. Τώρα μ'έφτιαξες!! Δεν είχα ιδέα οτι ο συμπαθέστατος Boothby ήταν ο θείος Μάρτυ. Δεν ξέρω γιατί το συνδυάζω περίεργα αλλά σίγουρα θα ξαναδώ τα σχετικά επεισόδια με "άλλο μάτι"!

Σχετικά με την ερώτηση του Σποκ, προφανώς εννοεί κάποιον σταθερό χαρακτήρα, μια που οι guests σε όσα και να έχουν παίξει, δεν μπορεί να έχουν παίξει σε περισσότερο από τον Πικάρντ ας πούμε.

Edited by Dain

Darkchilde

Ναι αλλά εννοεί κάποιον χαρακτήρα που επανέρχεται όπως ο Boothby Π.χ. ή κάποιον σταθερό χαρακτήρα όπως ο Picard?

Oberon

Mα είναι εμφανές πως εννοεί κάποιον σταθερό χαρακτήρα. Δεν υπάρχει κανένας guest που να έχει εμφανιστεί σε περισσότερο από τους σταθερούς χαρακτήρες.

Spock

Πρόκειται για σταθερό χαρακτήρα

DinoHajiyorgi

Θα μπορούσα να μαντέψω, τελείως στα όρθια, τον Worf, που είναι σε όλο το NEXT GEN και σχεδόν όλο το DS9. Υπάρχει βέβαια και ο Ο'Μπράϊαν που είναι στα δύο, αλλά έφυγε από το NEXT GEN πολύ πριν τελειώσει, άρα δεν ξέρω, συγκρητικά.

Δεν μου έρχεται άλλος στον νου.

Spock

Είναι όντως ο Worf Ντίνο! Έπαιξε σε όλο το TNG, και από την 4η μέχρι και την 7η σαιζόν του DS9. Περισσότερες - με μεγάλη διαφορά - εμφανίσεις από οποιονδήποτε Τρεκ χαρακτήρα! 277 επεισόδια και 4 ταινίες. Ο ηθοποιός που τον υποδύθηκε, ο Michael Dorn έπαιξε επίσης τον Colonel Worf, έναν πρόγονο του Worf, στην ταινία Generations, σύνολο λοιπόν 277 επεισόδια και 5 ταινίες για τον Michael Dorn.

Edited by spock2266

DinoHajiyorgi

Στην αρχή της ταινίας The Wrath of Khan, ο Τσέκοβ αντιλαμβάνεται πως το σκάφος που ανακάλυψαν στον έρημο πλανήτη είναι το Botany Bay, το σκάφος του Khan και αμέσως τον πιάνει πανικός, φωνάζει, πολύ αργά, πως πρέπει να φύγουν από εκεί.

Όταν βγήκε η ταινία στις αίθουσες πολλοί…trekkers αντέδρασαν στην σκηνή.

Γιατί;

Spock

Αυτό συνέβη γιατί ο Chekov δεν ήταν παρόν στο 'Space Seed', όπου και έγινε η γνωριμία του Khan με τον... 'παλιόφιλό' του Kirk και το πλήρωμα του Enterprise. Βέβαια αργότερα δόδηκε η εξήγηση ότι προφανώς και ο Chekov ήταν στο Enterprise τότε, απλά δεν τον είδαμε στο επεισόδιο.

Πόσο χρονών ήταν ο Ναύαρχος McCoy όταν επισκέφθηκε το Enterprise-D στο 'Encounter at Farpoint'?

Edited by spock2266

DinoHajiyorgi

Σωστά.

Το Space Seed ήταν επεισόδιο της πρώτης περιόδου. Ο Τσέκοβ μπήκε στο πλήρωμα από την δεύτερη περίοδο. Φυσικά και θα μπορούσε να μάθει την ιστορία αργότερα, οι trekkers όμως αντέδρασαν.

Spock

Αυτό που προκάλεσε την αντίδραση ήταν πιο πολύ μάλλον το ότι ο Καν αναγνώρισε τον ίδιο τον Τσέκοβ, λέγοντάς του κιόλας χαρακτηριστικά 'ποτέ δεν ξεχνάω ένα πρόσωπο'. Οπότε η εξήγηση δεν ήταν ότι ο Τσέκοβ έμαθε αργότερα την ιστορία, αλλά ότι ήταν όντως στο πλήρωμα του Enterprise όταν έγιναν τα συμβάντα του Space Seed, άσχετα αν δεν ήταν στο cast της σειράς.

Oberon

Xμμ ο Admiral Bones McCoy ήταν 127,137, ή 147. Αλλά επειδή δεν μπορώ να πω και τις 3 απαντήσεις θα το ρισκάρω.

137.

Darkchilde

Με πρόλαβες Διονύση! Κι εγώ 137 θα έλεγα.

Oberon

Οπότε θέλετε ερωτησούλα τώρα, ε? Για να σκεφτώ λοιπόν. :tongue:

Πότε και πώς εξηγήθηκε το γεγονός οτι υπάρχουν τόσες πολλές ανθρωποειδείς φυλές στο γαλαξία, και μάλιστα οι περισσότερες είναι λίγο πολύ συμβατές γενετικά μεταξύ τους?

Darkchilde

Δεν θυμάμαι το ακριβές επεισόδιο αλλά είναι στο TNG. Η πρώτη νοήμων ζωή που υπήρξε στον γαλαξία έσπειρε το DNA της σε αρκετούς πλανήτες, και γι αυτό υπάρχουν ανθρωπόμορφες φυλές στον Γαλαξία. Αν θυμάμαι καλά, το βρίσκουν αποκωδικοποιώντας κάποια τμήματα DNA σαν ένα puzzle, και μάλιστα βρίσκουν και ένα μήνυμα από την φυλή αυτή, η οποία δεν υπάρχει πλάον.

Oberon

Aκριβώς Βούλα. Mε την - ήδη υπάρχουσα - θεωρία της Πανσπερμίας από το άστρα. Ήταν στο The Chase της 6ης σαιζόν όπου νομίζω δεν είχαν ξαναβρεθεί μαζεμένοι σε ground mission η Federation, οι Κlingons, οι Cardassians και (σιγά μην έλειπε ο Μάρτης από τη Σαρακοστή) οι Romulans! :D

Your turn!

Edited by Dain

Darkchilde

Λοιπόν, η ερώτηση είναι για την Vash.

Ποιά ήταν η Vash, σε ποιό μέρος την πρωτοβλέπουμε (εννοώ πλανήτη, αστρόπλοιο, βάση κλπ.), σε ποιά επεισόδια έπαιξε, και ποιά η σχέση της με 2 χαρακτήρες του κόσμου του Star Trek;

Oberon

Μάλιστα. Λοιπόν η Vash ή μήπως θα έπρεπε να την πούμε "Cash" (της οποίας το όνομα γραμμένο λίγο διαφορετικά σημαίνει αγελάδα στα Γαλλικά, υποθέτω πως οι Γάλλοι Τρεκκερς θα γέλασαν πολύ μ'αυτό) είναι μια εύθυμη αρχαιολόγος/αρχαιοκάπηλος και ολίγον, όσο πατάνε τα αυτιά του Quark, λαθρέμπορος αρχαιοτήτων.

Εμφανίστηκε στο TNG στο επεισόδιο Captain's Holiday, στον εξωτικό πλανήτη Risa όπου έπεισε τον Picard να αναζητήσουν ένα μυθικό όπλο από το μέλλον το Tox Uthat. Mαζί του είχε και μια σύντομη ερωτική περιπέτεια. (Θυμάμαι το επεισόδιο πολύ καλά γιατί αφ'ενός μεν έδειχνε την αισθησιακή Risa όπου όλοι έκαναν ελεύθερα "Jama'haron", και επειδή είχε χρονοταξιδιώτες από το μέλλον και κάτι τέτοια επεισόδια με ξετρελαίνουν). :D

Αργότερα εμφανίζεται στο επεισόδιο Qpid όπου ο Q την βάζει να παίξει το ρόλο της Λαίδης Μάριαν. Εκεί γνωρίζει τον Q και φεύγουν μαζί.

Μετά εμφανίζεται στην 1η σαιζόν του DS9 δε θυμάμαι σε ποιο επεισόδιο, πάλι μαζί με τον Q και γεμάτη με διάφορα αρχαιολογικά ευρήματα, τα οποία προσπαθεί να πουλήσει σε δημοπροσία με τη βοήθεια του Quark, αφού πρώτα του κάνει Ummox για να τον πείσει.

Υ.Γ. Για όσους διαβάζουν το τόπικ αλλά δεν είναι Τρεκκερς: Το ummox είναι ένα εξαιρετικά ερωτικό μασάζ στα αυτιά ενός Ferengi τα οποία είναι από τις πιο ερωτογόνες ζώνες της ανατομίας τους. To Ummox έχει και ένα ελαφρά υπνωτιστικό αποτέλεσμα πάνω τους πράγμα που τους κάνει πιο επιρρεπείς να ξεχάσουν την απληστία για κέρδος που τους χαρακτηρίζει. Για κάποιο λόγο οι αρσενικοί Ferengi προτιμούν τις πιο ανθρωποειδείς γυναίκες για το μασάζ αυτό. :tongue:

Edited by Dain