Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
Sign in to follow this  
nikosal

Ομαδική συγγραφή νουβέλας ΕΦ

Recommended Posts

nikosal

ok, 10 συγγραφείς, ξεκινάμε από αύριο.

Η Nienor θα κάνει την κλήρωση και την ανακοίνωση της σειράς συγγραφής. Εγώ θα ανοίξω ένα τόπικ για τη νουβέλα και θα κάνω και μια συνοπτική υπενθύμιση των κανόνων. Ρίξτε λοιπόν μια ματιά εδώ αργότερα για να μάθετε με ποια σειρά γράφετε και ετοιμαστείτε ψυχολογικά... Οποιοσδήποτε από μας μπορεί να είναι πρώτος!

Celestial

Χαχα αν ειμαι πρωτος θα υποφερετε :p

Nienor

Λοιπόν πάρτε τους αριθμούς σας :)

1. Nihilio

2. Atrelegis

3. Celestial

4. Arachnida

5. DinoHajiyorgi

6. Araquel

7. RaspK Fog

8. Naroualis

9. Dain

10. Nikosal

Σας εύχομαι καλή συγγραφή, ενδιαφέρουσες ιδέες και πάνω από όλα να το απολαύσετε.

Να σας πω πως αν αρχίσετε να περιγράφετε περίπλοκες μηχανές ή εξτρίμ διαστημοέτσι πράγματα ίσως θα χρειάζομαι τη βοήθειά σας κάποιες φορές για να βγάλω άκρια. Θα με ανεχτείτε ελπίζω, ναι?

Περιμένω δουλίτσες εναγωνιωδώς :)

nikosal

Nienor, με φόρτωσες άγχος με την κλήρωσή σου! Η τελευταία θέση είναι ενδιαφέρουσα μεν, αλλά και δύσκολη... Όλα όμως θα εξαρτηθούν από τον προ-τελευταίο: Να κλείσει και αυτός καμιά τρύπα, να δώσει καμιά απάντηση, όχι να τρέχω εγώ για όλα...

Λοιπόν αγαπητοί συν-συγγραφείς: Ανοίγω σε λίγη ώρα το καθ' αυτό τόπικ της συγγραφής και ξεκινά ο πρώτος από σας. Θα το βρείτε στη "βιβλιοθήκη εφ" φυσικά... Δώστε μου λίγη ώρα να το συντάξω. Ούτως ή άλλως, επισήμως, ο χρόνος τρέχει από αύριο το πρωί.

Oberon

Ωχ! Και για ποιον χτυπά η καμπάνα που είναι ο προτελευταίος? I'll do my best, kids! ;)

nikosal

χεχε για σένα Dain...

Να αγχώσω άλλους δύο ακόμα; Ένα μεγάλο μέρος του αποτελέσματος θα κριθεί από τη δουλειά που θα κάνουν κυρίως οι δύο πρώτοι. Χεχε παρακαλούνται να βάλουν τα δυνατά τους!

Atrelegis

Ναι! w000t!

Naroualis

Μυστήριο πράγμα... το 8 είναι ο τυχερός μου αριθμός. Λέτε να τα καταφέρω; :cold:

Deodonus

Καλή επιτυχία παιδιά! Περιμένουμε να δούμε σιγά-σιγά το κείμενο να δημιουργείται βήμα-βήμα...

Α, να μην ξεχάσουμε να το ξανακάνουμε, αλλά με νουβέλα φαντασίας, όχι επιστημονικής. :)

Celestial

μπαρντον ρε συ αλλα για να γραφτει συλλογικα η νουβελα δε θα πρεπε να συζητησουμε το θεμα οι γραφοντες? :p λεω τωρα ... αλοιως θα νε σαν να παιζουμε once upon a time με πολλλλεεεεεςςςςς λεξεις :p

nikosal
μπαρντον ρε συ αλλα για να γραφτει συλλογικα η νουβελα δε θα πρεπε να συζητησουμε το θεμα οι γραφοντες? :p λεω τωρα ... αλοιως θα νε σαν να παιζουμε once upon a time με πολλλλεεεεεςςςςς λεξεις :p

Έχει προηγηθεί μια διαδικασία συζήτησης... υποτίθεται έχουμε κλείσει το θέμα, τους όρους κλπ. Επιπλέον αν θέλουμε κάτι το σχολιάζουμε εδώ, αφήνουμε δε το κυρίως τόπικ (στη βιβλιοθήκη εφ) για τα κεφάλαια.

Επί της ουσίας τώρα Celestial, όπως έχει συμφωνηθεί, δεν υπάρχει καμιά συνεννόηση και συμφωνία για το θέμα. Νόμιζα ότι αυτό ήταν ξεκάθαρο εξαρχής. Επίσης πρότεινες να γίνουν οι μέρες τρεις -υιοθετήθηκε. Αυτή τη στιγμή, καθώς ξεκινάμε, δεν νομίζω ότι αλλάζουμε κάτι άλλο στους κανόνες.

Nihilio

Χαζή ίσως ερώτηση, αλλά είναι απαραίτητο να δωθεί ο κεντρικός χαρακτήρας από το πρώτο κεφάλαιο;

nikosal

Nihilio, όχι δεν είναι ούτε υποχρεωτικό ούτε το αντίθετο. Σκέψου το έτσι: Δεν είναι βέβαιο ότι αυτός που έχεις στο νου σαν "βασικός χαρακτήρας" θα συνεχίσει να είναι βασικός για τους υπόλοιπους. Είναι πιθανό μεν, ανάλογα με τη βαρύτητα που θα προλάβει να πάρει στις 1,000 τόσες λέξεις σου, αλλά δεν είναι βέβαιο. Οπότε, εσύ γράψε... Και άλλοι 9 μετά από σένα θα αποφασίσουν για το βασικό ή τους βασικούς χαρακτήρες...

Edited by nikosal

month

Έχει χώρο για άλλον ένα; Τώρα κατάφερα να μπω μετά απο καιρό...

nikosal

Συγνώμη month, δεν πρόλαβες για λίγο. Χτες έγινε η κλήρωση και δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος πλέον να προστεθεί συγγραφέας. Μην στενοχωριέσαι, θα υπάρξει και δεύτερη ομαδική συγγραφή, ήδη έχει δείξει ενδιαφέρον κόσμος να την οργανώσει σε άλλη βιβλιοθήκη.

Επίσης: Σε κρατάμε, αν συμφωνείς, ως πρώτο επιλαχόντα. Μπορεί να τύχει κάποιο ανυπέρβλητο πρόβλημα σε κάποιο συγγραφέα (ελπίζω όχι βέβαια) και να χρειαστεί αναπληρωματικός. Θα σε ενημερώσω.

Oberon

Μηνά είσαι σίγουρος πως θέλεις να πάρεις μέρος σε συγγραφή νουβέλας επιστημονικής φαντασίας? Νομίζω πως έχεις πει οτι δεν είναι το στυλ/είδος σου.

month

Όχι ιδιαίτερα, για το sf μέρος του θέματος. Αλλά με το να λέω ότι δεν είναι του στυλ μου, καταστρέφω ένα σορό ωραίες ιδαίες που θέλουν να υποθούν. Μην το πεις πουθενά, αλλά γράφω sf αυτήν την περίοδο...

(κάθετε στον πάγκο με τους αναπληρωματικούς... μόνος και έρμος.... :p)

Nihilio

Το πρώτο κεφάλαιο είναι έτοιμο. Ελπίζω να σας αρέσει.

araquel

wow, ξεκινήσαμε!!! :beerchug: :D :D :D

δεν ξέρω άμα έχασα κάποιο ποστ που θα το ξεκαθάριζε το σημείο αυτό, αλλά μήπως θα ήταν πρακτικό εκτός από το να ποστάρουμε το κείμενο, να στέλνουμε και στον επόμενο με attachment ένα word του κειμένου? οπότε οι επόμενοι να μην χρειάζεται να ανατρέχουν στα διαφορετικά ποστς για να ελέγχουν, αλλά να έχουν σε word όλο το κείμενο που έχει γραφτεί?

και στο τέλος τέλος (τέλος), ολοκληρωμένο το κάνουμε και ένα attachment και εδώ, άμα λάχει.... ;) :rolleyes:

Oberon

Πολύ καλή ιδέα, Araquel. 'Ενα PM στον επόμενο με attached το κεφάλαιο! :) Kαι ναι, εννοείται πως η ολοκληρωμένη νουβέλα θα μπει ολόκληρη εδώ.

Month said

Όχι ιδιαίτερα, για το sf μέρος του θέματος....αλλά γράφω sf αυτήν την περίοδο...

Whatever you say, Mηνά. Ελπίζω να δούμε την science fiction ιστορία σου σύντομα.

Άντε, καλό μας ξεκίνημα στη συγγραφή της νουβέλας! :thmbup:

Edited by Dain

Nihilio

Εμ, το κείμενο δεν γράφτηκε σε word :p

Καλή ιδέα πάντως, αρκεί να το κανονίσουμε κάπως ως προς το πώς θα αποστέλεται.

nikosal

Μπράβο για το χρόνο και τις λέξεις Nihilio, για την ιστορία δεν θα πω τίποτα, όπως επιβάλλουν οι κανόνες.

Ο atrelegis έχει πράγματι 2,5 μέρες έξτρα περιθώριο, αν δούμε και συσσωρεύονται έξτρα μέρες γενικώς, θα κάνουμε μια μικρή περικοπή στο συνολικό χρόνο.

Υπενθυμίζω ότι εσύ και ο atrelegis δεν χρειάζονται να στείλουν το κειμενάκι "εξηγήσεις - τέλος" στην Nienor. Ο τρίτος όμως...

Nienor

Χμμμ... εγώ νόμιζα πως καταλήξαμε να ανεβαίνει κάθε κεφάλαιο και οι δύο πρώτοι να μου πουν μόνο "εξηγήσεις" κι όχι τέλος. Για πείτε μου τι θα κάνομε το λοιπόν :p

edit: επίσης αν θέλετε να κανονίσετε αποστολή ας μου το στέλνετε αμένα να τον στέλνω στον επόμενο, κανένα πρόβλημα με αυτό.

Edited by Nienor

nikosal

Nienor,

Οι δύο πρώτοι ουσιαστικά δεν υπάρχει λόγος να στείλουν το κειμενάκι εξηγήσεις - τέλος. Είναι πολύ αρχή ακόμα για να δημιουργηθεί οποιαδήποτε αντίφαση ή πρόβλημα λογικής στο έργο.

Για το άλλο που λες: Μπήκε θέμα με το αρχείο σε μορφή doc, να πηγαίνει από τον ένα συγγραφέα στον επόμενο για διευκόλυνση. Ο Nihilio είπε ήδη ότι δεν το έγραψε σε επεξεργαστή. Ούτως ή άλλως εύκολα το κείμενο με ένα copy - paste περνάει σε κάθε επεξεργαστή κειμένου.

Κάτι άλλο: Ο Ατρελέγκις έχει πάρει είδηση ότι ο Nihilio τέλειωσε και έχει έτσι παραπάνω χρόνο στη διάθεσή του; Πρέπει όλοι οι συγγραφείς να ρίχνουν μια ματιά στην εξέλιξη κάθε μέρα, γιατί οι χρόνοι μπορεί να αλλάζουν συνεχώς.

Nihilio

Διόρθωση: το κείμενο γράφτηκε σε open office, είναι σε odt μορφή και αν κάποιος το θέλει ας με ειδοποιήσει να το κάνω doc και να του το στείλω.