Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
Sign in to follow this  
nikosal

Ομαδική συγγραφή νουβέλας ΕΦ

Recommended Posts

nikosal
Εμ, το κείμενο δεν γράφτηκε σε word :p

Καλή ιδέα πάντως, αρκεί να το κανονίσουμε κάπως ως προς το πώς θα αποστέλεται.

Έχεις δίκιο nihilio, αυτό είχες πει και όχι ότι δεν το έγραψες σε επεξεργαστή.

Παρομοίως χρησιμοποιώ μόνο οο (open office) αλλά αποθηκεύω πάντα αυτόματα σε doc. Κάπου διάβασα ότι σε λίγους μήνες η microsoft θα ενσωματώσει στο νέο office της ένα πρόσθετο που θα επιτρέπει άνοιγμα των αρχείων odt. Μέχρι τότε εγώ προσωπικά δεν αποθηκεύω σε odt και δεν λέω στους παραλήπτες των αρχείων μου "αν θέλετε πείτε μου να σας μετατρέψω σε doc" για δύο λόγους: Πρώτον οι 99 στους 100 ανθρώπους που επικοινωνώ έχουν office, δεν έχει νόημα να τους ρωτήσω και δεύτερον η ερώτηση "έχετε office; αν ναι, να σας μετατρέψω κλπ." νομίζω ότι μπερδεύει τους φίλους και συνεργάτες μου (που όπως όλοι οι άνθρωποι θέλουν να γράφουν εύκολα και απλά), τους δίνει τη (λανθασμένη) εντύπωση ότι η χρήση του οο απαιτεί πολύπλοκες μετατροπές και εντέλει αποθαρρύνει τον κόσμο να χρησιμοποιήσει μια εναλλακτική σουίτα.

Αλλά αυτά είναι για άλλο τόπικ μάλλον.

Edited by nikosal

Atrelegis

Ναι, το πήρα χαμπάρι, ναι, γράφω.

nikosal

Atrelegis οκ για το χρόνο φυσικά, με απασχολεί ότι έχεις υπερβεί το όριο των λέξεών σου κατά 195. Δηλαδή ουκ ολίγο. Δεν είναι "γραφειοκρατικό" το ζήτημα, πρέπει να κάνουμε μια προσπάθεια να κρατήσουμε τους όρους που έχουμε συμφωνήσει. Η νουβέλα είναι πολλά πράγματα μαζί, έμπνευση, διασκέδαση αλλά και άσκηση. Το να προσπαθήσουμε να πετύχουμε το 800-1200 είναι στα ζητούμενα.

Προτάσεις;

Εγώ θα προτείνω να πάρεις άλλη μια μέρα και να στείλεις μια εκδοχή εντός των ορίων. Ποια είναι η γνώμη σου; Και βέβαια όλοι οι επόμενοι πρέπει να τηρήσουν το 800-1200 χωρίς παρέκκλιση.

Ποιοι γράφουν τη νουβέλα; Δέκα συγγραφείς - μέλη του φόρουμ που δήλωσαν συμμετοχή (...) Κάθε συγγραφέας γράφει ένα πλήρες κεφάλαιο 800 - 1,200 λέξεων. Προσοχή, ούτε μια λέξη παρακάτω ή παραπάνω... (σε αυτό είμαστε αυστηροί).

Arachnida

Λοιπόν υποθέτω πως είμαι ο επόμενος. Αν κάνω post τη συνέχεια τη Δευτέρα ως τις δώδεκα το μεσημέρι θα είμαι εντός χρόνου υποθέτω. Αν όχι ας με ειδοποιήσει κάποιος με pm.

Κατά τα άλλα ομολογώ πως μπερδεύτηκα με το μέγεθος. Μπορώ να υπερβώ τις 1200 λέξεις; Το ένα από τα κεφάλαια είναι μακρύτερο κατά διακόσιες λέξεις και είδα ότι ο οργανωτής ζήτησε να υπάρξει μία ανασκευασμένη εκδοχή. Αν όντως έτσι έγινε μπορεί κάποιος να μου το στείλει και αυτό σε pm;

Ευχαριστώ!

nikosal

Arachnida, είσαι ο επόμενος και έχεις χρόνο ως την Τετάρτη το πρωί στις 8:00. Δηλαδή (σύμφωνα με τους κανόνες) έχεις δυο μέρες παραπάνω από το κανονικό τριήμερο, γιατί οι προηγούμενοι από εσένα δεν έκαναν πλήρη χρήση του χρόνου τους. Παρομοίως και εσύ, καλείσαι (αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος) να τελειώσεις νωρίτερα και να περάσει ο έξτρα χρόνος στους επόμενους (όλο και κάποιος μπορεί να κολλήσει και να τον χρειαστεί).

Για τις λέξεις: Σε καμιά περίπτωση δεν θα υπερβείς τις 1,200. Ναι, έγινε όπως το λες, αλλά δεν υπήρξε προσπάθεια από τον atrelegis να έρθει μέσα στα όρια υποβάλλοντας το κεφάλαιό του εκ νέου και το θέμα κλείνει εκεί. Ίσως ο atrelegis να μην είδε καν την παράκλησή μου, αφού δεν την έστειλα με πμ. Δεν πρέπει να υπάρξει πάντως κανένα άλλο κεφάλαιο με πάνω από 1,200 (ή κάτω από 800) λέξεις.

Σε παρακαλώ πριν ξεκινήσεις να γράφεις διάβασε άλλη μια φορά τους κανόνες, ώστε γενικότερα να είσαι ενημερωμένος -και προχώρα!

Arachnida

Έκανα reply με το τέταρτο μέρος της ιστορίας και έστειλα με pm τις παρατηρήσεις μου στον συντονιστή.

Το εύρημα με την ανάγνωση δεδομένων απ' τους φακούς το έχω δανειστεί απ' το διήγημα "Whom to Betray Today" της Tamara Wilhite.

Καλή επιτυχία εύχομαι σε όσους ακολουθούν!

nikosal

Ευχαριστούμε Arachnida.

Ακολουθεί ο Dino που έχει χρόνο ως το πρωί του Σαββάτου και ώρα 08:00 (αλλά όπως έχουμε πει, αν τελειώσει λίγο νωρίτερα δεν μας πειράζει - αντίθετα θα διευκολύνει κάποιον από τους επόμενους που μπορεί να κολλήσει).

Φίλε Ντίνο καλή δουλειά με κέφι / lift off

DinoHajiyorgi

Ααααααααααααααεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεααααααααααααααααααααργγκλλλλλχχχκπφπρρρρργκα

ααααααααααααααααααααααααααααπρρρρρκλλλμμμμμμμμμμγγγγγγγααααααααααααααααα...$%#@*&!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γκουχ..γκουχ..γκουχ...

Εννοώ... χαρά και τιμή μου...

Nienor

Σας υπενθυμίζω το εξής:

Πώς αλλιώς περιορίζεται κάθε συγγραφέας: Εκτός των παραπάνω, για λόγους που θα εξηγήσω σε επόμενο μήνυμα, κάθε συγγραφέας έχει υποχρέωση να αποστείλει στο συντονιστή ένα μικρό, συνοπτικό (50-100 λέξεις φτάνουν) κείμενο με "εξήγηση - τέλος" των όσων έγραψε στο κεφάλαιο που συνείσφερε. Με αυτό το κειμενάκι αποδεικνύει ότι αυτό που έχει συνεισφέρει "κολλάει" στη νουβέλα και δεν το έγραψε απλά για να βραχυκυκλώσει τους επόμενους

Η ιδέα και τα ένσημα της νουβέλας είναι φυσικά του Νίκου, του ανήκουν δικαιωματικά εξάλλου ;)

Όμως το κειμενάκι θα το στείλεται σε μένα και μόνο. Επίσης ότι απορίες μπορεί να έχετε επάνω στην πλοκή (κι όχι τη διοργάνωση) γενικότερα ακόμα κι όταν πιστεύεται πως μπορεί να είναι εκτός κανονων το να σας απαντήσω, πάλι σε μένα. Ο Νίκος ΔΕΝ πρέπει να ξέρει τι είχατε στο μυαλό σας όταν γράφατε. Θυμηθείτε πως γράφει τον επίλογο ;)

Καλή συγγραφή στους υπόλοιπους, καλή έμπνευση και καλή συνέχεια :)

nikosal
Την ίδια στιγμή στέλνει με προσωπικό μήνυμα στη συντονίστρια Nienor ένα μικρό, συνοπτικό (50-100 λέξεις φτάνουν) κείμενο με "εξήγηση - τέλος" των όσων περιέχονταν στο κεφάλαιο που έγραψε. Με αυτό το κειμενάκι αποδεικνύει ότι αυτό που έχει συνεισφέρει "κολλάει" νοηματικά στη νουβέλα, στηρίζεται στους κανόνες της λογικής και δεν βραχυκυκλώνει τους υπόλοιπους συγγραφείς. Επίσης περιγράφει το τέλος της νουβέλας, όπως το φαντάζεται μετά το δικό του κεφάλαιο και όπως θα το έγραφε αν έπρεπε να τελειώσει το έργο. Τα μικρά αυτά κείμενα είναι μυστικά και η συντονίστρια θα τα δημοσιοποιήσει μόνο μετά την ολοκλήρωση της νουβέλας. Σημείωση: Για ευνόητους λόγους, οι δύο πρώτοι και ο τελευταίος συγγραφέας δεν έχουν υποχρέωση να στείλουν το εν λόγω κειμενάκι.

Για του λόγου το αληθές...

DinoHajiyorgi

Να καταθέσω μόνο πως αυτό το *&^%$#@ κειμενάκι μού'βγαλε την ψυχή σε αντίθεση με το ίδιο το κεφάλαιο του διηγήματος! Αύριο θα καταθέτουμε και διπλότυπα, τριπλότυπα, το ροζ στην συντονίστρια, το κίτρινο στον προηγούμενο, το πράσινο στον επόμενο και το λευκό στο υπουργείο. :badmood:

DinoHajiyorgi

Κατέθεσα και το μερτικό μου.

Καλή τύχη Araquel!

araquel

gracias, την χρειάζομαι.

θα προσπαθήσω να τα καταφέρω. ;)

σημείωση: με όλον τον κόσμο να την τελειώνει από απλώς εώς γελειωδώς νωρίτερα την ιστορία του (μη με παρεξηγήσετε, μπράβο στα παιδιά!), εγώ θα πάω λίγο κόντρα, θα την πιάσω από αύριο απόγευμα, αφότου θα έχω παραδώσει μια εργασία (αύριο μεσημέρι). οπότε κατά παρασκευή βράδυ-σάββατο πρωί το νωρίτερο να την περιμένετε.

οκ? (μην βρίσετε...)

Celestial

Σιγα μη σε δειρουμε κι ολας :p :P

κανε την εργασια σου και μολις βρεις χρονο το γραφεις, αλωστε γι αυτο ειχα πει να ανεβαζαμε το οριο ( ασχετα αν μεχρι τωρα δε το χρειαστηκε κανεις )

καλη επιτυχια ¨)

nikosal

Araquel,

με βάση τους κανόνες και το πρόγραμμα έχεις χρόνο ως το πρωί της ερχόμενης Τρίτης στις 08:00, δηλαδή ουσιαστικά έξι μέρες. Από αυτές οι τρεις είναι "δικές σου", οι υπόλοιπες τρεις είναι "δώρο" των προηγούμενων που έχουν συνολικά παραδώσει νωρίτερα από την προθεσμία τους.

Συνεπώς μην αγχώνεσαι, αλλά από την άλλη προσπάθησε να μη φας όλο το "δώρο", ώστε να μείνει κάτι και για τους επόμενους.

araquel

επιτέλους!!! μόλις το τελείωσα. 1.378 λέξεις, οπότε σε καμιά ωρίτσα θα είναι ανεβασμένο λογικά και κάτω από 1.200 λέξεις.

sorry για κατάχρηση του διαθέσιμου χρόνου σε τόσο μεγάλο βαθμό, αλλά προσπάθησα να συνδυάσω όσα είχαν γραφτεί ως τώρα -όσα μπορούσα δηλαδή- , αποφεύγοντας όσα δεν καταλάβαινα - αλλά χωρίς να τα ακυρώσω θέλω να πιστεύω-.

πάω να το σιάξω λιγάκι, και θα κάνω edit μετά σε αυτό το ποστ.

EDIT: 1.188 λέξεις. αναρτήθηκε. μου έβγαλε λίγο την πίστη, προσπαθώντας να το φτιάξω, να ταιριάζει με αυτά που καταλαβαίνω ότι παίζουνε. πολύ πιο δύσκολο από όσο νόμιζα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ελπίζω να μην ακύρωσα κάτι, όπως και να μην έγραψα κάτι που έρχεται σε σύγκρουση με ήδη γραμμένα κεφάλαια. άμα συνέβη κάτι τέτοιο, σόρρυ, δεν έγινε επίτηδες. μετά από αρκετές ώρες με τις εκτυπωμένες σελίδες από την ιστορία μέχρι τώρα, και αρκετά μπρος-πίσω στις σελίδες (αυτός μήπως είχε εκφράσει ακριβώς ποιος σκότωσε ποιον, εκείνοι μήπως είναι.... κλπ κλπ) το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι δεν οφείλεται σε έλλειψη ανάγνωσης.

αυτά!!!

on to the next one!!! ανυπομονώ να δω πώς θα τελειώσει αυτή η ιστορία.

υγ: την επόμενη φορά, άμα υπάρξει, είτε να έχουμε περισσότερα από δέκα κεφάλαια (να κάνουμε 2 γύρους, 20 κεφάλαια π.χ.) είτε να μην υπάρχει ο περιορισμός των 1.200 λέξεων. θάνατος.... τέλος EDIT

Edited by araquel

araquel

στρόφαρα πριν λίγο τι ήταν αυτό που μου θύμιζαν τα κεφάλαια που γράφουμε.

πριν πολλά χρόνια η κρατική (δεν υπήρχαν τα ιδιωτικά τότε) πρόβαλε μια σειρά από αυτές που τα ακόμα πιο παλιά χρόνια στις ηπα έδειχναν στο σινεμά σε εβδομαδιαία επεισόδια, καλή ώρα σαν εκείνη που γκρινιάζει η annie wilkes στο misery του king. όπου στο τέλος πάντα συνέβαινε κάτι (έπεφτε η ηρωίδα από το γκρεμό, την πατούσε η άμαξα), και στην πρώτη σκηνή του επόμενου επεισοδίου μας έδειχνε πώς (πάντα) τη γλίτωνε την τελευταία στιγμή.

κάτι τέτοιο συμβαίνει και με αρκετά κεφάλαια εδώ (κάτι τέτοιο είπα, όχι αυτό ακριβώς). με εξαίρεση το πρώτο (που βρίσκεται λίγο πιο πάνω η ενδεχόμενη αποκάλυψη), πηγαίνουμε από ατάκα σε ατάκα σχεδόν (από σκηνή σε σκηνή εναλλακτικά).

δεν σχολιάζω την ιστορία και το ποστ αυτό δεν σκοπεύει να σχολιάσει την ιστορία. απλώς διαπιστώνω ότι με εξαίρεση το άνοιγμα, όλοι φτιάξαμε μια σειρά από μικρές κλιμακώσεις στο χώρο που είχαμε διαθέσιμο. τώρα το στρόφαρα. ;)

nikosal

Ελπίζω ο Ρασπ έχει πάρει χαμπάρι ότι γράφει αυτός, έχοντας ανώτατο περιθώριο ως την Παρασκευή 08:00 το πρωί.

RaspK
:o Όχι! Γι' αυτό μου έστειλε κι ο Araquel μήνυμα για το κείμενο, ε; :lol: Παιδιά, είμαι απαράδεκτος... Θα καθήσω να διαβάσω πρωτού καθήσω να γράψω. ;)

nikosal

Ρασπ, ο λόγος που η δημοσίευση είναι ανοιχτή και δημόσια όλο αυτόν τον καιρό, είναι ακριβώς για να διαβάζουμε (οι συγγραφείς) τα κεφάλαια καθώς γράφονται και να μην τρέχουμε πανικόβλητοι στο τριήμερο που έχουμε στη διάθεσή μας για τη γραφή. Ωστόσο αυτό που έχει σημασία τώρα είναι να διαβάσεις και να γράψεις ως την Παρασκευή που είναι το όριό σου. Νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

araquel

sorry, ως ένα βαθμό φταίω και εγώ. όπως ο ντίνος πριν από μένα, έπρεπε να αναφέρω και εγώ ότι ο raspk παίρνει τη σκυτάλη.

τουλάχιστον δεν χάθηκε επιπλέον χρόνος, από σήμερα το πρωί ξεκινούσε ο δικός του χρόνος.

(αν και όπως παρατηρήσατε όλοι, μέχρι να φύγει από μένα η σκυτάλη, είχε φαγωθεί όλος ο χρόνος που είχε μαζευτεί... είναι ταλέντο τελικά)

Nienor

Μήπως να αρχίσω να σας κυνηγάω? :p Είναι η ώρα?

RaspK

Μπορείς ν' αρχίσεις. Το πάλεψα από εδώ, το παίδεψα από εκεί, αλλά δεν μπορώ να γράψω κάτι που να με ικανοποιεί εμένα ως μέρος του συνόλου. Νομίζω ότι υπάρχουν και αναπληρωματικοί, οπότε δώστε στον ανάλογο τον δέοντα χρόνο (3 μέρες, κι όχι όσο άφησα, προφανώς) να δουλέψει...

Nienor

[Μετά από συζήτηση με το Rasp -που πλέον δεν έχω αμφιβολίες για το αν θέλει παρακάλια ή όχι, απλά δε θα το κάνει- έχω να σας πω ότι υπάρχουν δύο λύσεις: η μία είναι να δώσουμε τρεις μέρες στο Μηνά -που είναι έτσι κι αλλιώς αναπληρωματικός, αν και πρέπει να προλάβει να τα δει και να μας πει κι αν θέλει πλέον- και να το καθυστερήσουμε λιγάκι κι η άλλη να σας δώσω ένα κεφάλαιο εγώ ως το μεσημέρι αύριο -που ξέρω καλά την ιστορία και άρα μπορώ σε τόσο λίγο χρόνο. Επειδή θα υπάρξουν διαφωνίες λέω να αφήσουμε όλοι μας την απάντηση στο Νίκο (αποκλειστικά) του οποίου και ιδέα ήταν το όλο. Εγώ είμαι εδώ για τον βοηθήσω μόνο γιαυτό και προτείνω, όχι για να αποφασίσω. Νίκο?]

edit: άκυρα τα επάνω δύο μηνύματα παιδιά. Θα γράψει ο Παναγιώτης τα αφήνω μόνο για λόγους αρχείου :)

Του έδωσα παράταση μέχρι το Σάββατο το πρωί 9 η ώρα. Ελπίζω ότι από δω και πέρα θα πάμε μέσα στο πρόγραμμα με μονάχα μια μέρα διαφορά :)

Edited by Nienor

nikosal

Πάντως αν υπάρξει άλλη αμφιβολία περνάμε κατευθείαν στο επόμενο μέλος, όποιο είναι αυτό κάθε φορά.