Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
Sign in to follow this  
nikosal

Ομαδική συγγραφή νουβέλας ΕΦ

Recommended Posts

Naroualis
Το κυριότερο πρόβλημα ήταν ότι ο κάθε ένας έγραφε και σε διαφορετικό είδος: εγώ έκατσα κι έγραψα έναν cyberpunk noir πρόλογο, ο Atrelegis τον αστυνόμο Θεoχάρη στο μέλλον :p, o Celestial πήγε να κάνει την ιστορία δράσης/space opera και ο arachnida έβαλε μέσα και στοιχεία πολιτικού θρίλερ. Έτσι ο Dino βρέθηκε σε ένα πραγματικό χάος, αρκετά μακριά από το πως ξεκίνησε η νουβέλα και από εκεί και πέρα δε νομίζω ότι σωζόταν το αποτέλεσμα, όσες φιλότιμες προσπάθειες κι αν έγιναν. Τα δύο άτομα που τελικά δεν έγραψαν επίσης δυσχαίρυναν πολύ τα πράγματα, οδηγόντας τελικά στο αποτέελσμα που όλοι διαβάσαμε.

Βασικά αυτό τα λέει (σχεδόν) όλα. Αν διαβάσεις και τα ποστ σε αυτό το τόπικ, τα σχόλια δηλαδή των συγγραφεών, θα δεις ότι τελικά αυτό που χρειαζόταν ήταν ένα γενικό πλάνο κι όχι το τύπου χαλασμένο τηλέφωνο παιχνίδι που παίξαμε τελικά. Τουλάχιστον αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Ευχαρίστως θα ξανάπαιρνα μέρος σε ένα τέτοιο project, αλλά αν ήταν όπως αυτό διοργανωμένο, τότε θα το έκανα μόνο για τήν πλάκα του κι όχι με την ιδεά να γράψω κάτι καλό. Αν μη τι άλλο, μαθαίνω από τα λάθη μου.

Νικο, ευχαριστώ για τη μετακίνηση. Δε μου περασε από το μυαλό να το ζητήσω νωριτερα.

dreamwhisperer

Ωραία 2 βρέθηκαν, αν θέλουν και άλλοι μπορούν να το δηλώσουν. Για να δούμε αν υπάρχει ενδιαφέρον. Τις λεπτομέρειες θα τις ανακοινώσουμε μετά από "συμβούλιο". Συμφωνώ απόλυτα με το σχολιασμό σου.

Πρέπει να υπάρχει πιο σφιχτή δομή, πιο διευρυσμένος ρόλος moderator και ίσως πρέπει να κοιτάξουμε το μέγεθος.

Καθορισμένος στόχος πρέπει να είναι η έκδοση, ούτως ώστε να γίνει η προσπάθεια στα σοβαρά και όχι για πλάκα.

Επίσης κάθε κεφάλαιο πρέπει πρώτα να τίθεται υπό έγκριση νομίζω και ο moderator θα πρέπει να μπορεί να προσθέσει κεφάλαια και διαζευκτικές γέφυρες.

Όλα βέβαια πρέπει να συζητηθούν και να χρησιμοποιηθεί η προηγούμενη εμπειρία, που εμένα τουλάχιστον με ενθουσίασε σαν ιδέα.

Nihilio

Dreamwhisperer, το να μπει κάποιος editor/συντονιστής θα είχε νόημα, αλλά νομίζω ότι, κατά βάση, θα χρειαστεί οι συγγραφείς να το πάρετε (εγώ δε θα μπορέσω να συμμετάσχω δυστυχώς) πιο σοβαρά το θέμα. Αν αποφευχθούν πάλι οι αριστερές στροφές και γίνει μια εντατική προσπάθεια να διατηρηθεί το continuity θα βγει καλύτερο αποτέλεσμα νομίζω.

Arachnida
Dreamwhisperer, το να μπει κάποιος editor/συντονιστής θα είχε νόημα, αλλά νομίζω ότι, κατά βάση, θα χρειαστεί οι συγγραφείς να το πάρετε (εγώ δε θα μπορέσω να συμμετάσχω δυστυχώς) πιο σοβαρά το θέμα. Αν αποφευχθούν πάλι οι αριστερές στροφές και γίνει μια εντατική προσπάθεια να διατηρηθεί το continuity θα βγει καλύτερο αποτέλεσμα νομίζω.

Φυσικά και μπορεί να βγει καλύτερο αποτέλεσμα.

Πιστεύω ότι για μία νέα προσπάθεια θα χρειαστεί κάποιος με -ας πούμε- υπερεξουσίες. Ας μη γελιόμαστε, αυτός που θα κάνει την περισσότερη δουλειά και το περισσότερο τρέξιμο.

Εγώ είμαι πολύ πρόθυμος να πάρω μέρος γράφοντας, είτε είναι "χαλαρή" προσπάθεια, είτε είναι πιο σοβαρή και οργανωμένη, με στόχο την έκδοση.

Nienor

Κι εγώ παίζω-γράφω αυτή τη φορά άμα με θέλετε.

RaspK

Θα συμφωνήσω με το Μιχάλη: το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι κάποιοι ήθελαν να πουν τη δική τους ιστορία, όχι μια συνολική, τελικά. :aunsure: Δεν είναι κακό, απλά δεν είχε το ομαδικό πνεύμα που απαιτείται σε τέτοιες περιστάσεις.

Πάντως, αν με παίζετε, θα ξαναδοκίμαζα. :asmile:

Edited by RaspK

Nihilio
Θα συμφωνήσω με το Μιχάλη: το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι κάποιοι ήθελαν να πουν τη δική τους ιστορία, όχι μια συνολική, τελικά. :aunsure: Δεν είναι κακό, απλά δεν είχε το ομαδικό πνεύμα που απαιτείται σε τέτοιες περιστάσεις.

Πέρα από το "ήθελαν" υπήρχε και το "μπορούσαν". Επειδή, κακά τα ψέματα, άλλο πράγμα να ξέρεις να γράφεις και άλλο να ελέγχεις τόσο καλά τη γραφή σου ώστε να τη συντονίσεις με αυτή άλλων 11 ατόμων. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη πρόκληση μιας τέτοιας διοργάνωσης.

heiron

Κι εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να συμμετέχω.Μάλιστα πιστεύω ότι έχει φάση.Αλλά να γίνει πιο σωστά γιατί αλλιώς το αποτέλεσμα θα είναι μια από τα ίδια.Και επιμένω ότι κάποιες γενικές οδηγιες καλό είναι να δοθούν.Μπορεί ο καθένας να θέλει να βάλει ένα twist αλλά το να αλλάζει εντελώς το λογοτεχνικό είδος παραπάει.Και επιπλέον,όπως αποδείχτηκε ούτε πρωτότυπο είναι ούτε και όμορφο να γίνεται...

month

Επιστρέφω στο θέμα της μαζικής συγγραφής, μετά απο περίπου έναν χρόνο. Πιστεύω ότι ο καιρός είναι σωστός για άλλη μια απόπειρα.

Αναρωτιέμαι πόσοι θα θελήσουν να συμμετάσχουν.

Guest roriconfan

Έγινε τίποτα την προηγούμενη φορά ή μπα;

Παρεπιπτόντως, έχω δώσει μια αρκετά παρόμοια πρόταση για ομαδική νουβέλα στον Νιχίλιο αλλά οι κανόνες είναι πιο ελαστικοί και όλα είναι φανερά. Και η συνέχεια καθορίζεται με multiple choice.

Waylander

Ειμαι μεσα αν γινει τελικα νεα αποπειρα.......

Martin Ocelotl

Μια ιδέα...:trumpet:

Τι θα γινόταν...

Αν κάποιος (κοινής αποδοχής) έγραφε ένα αυτοτελές κεφάλαιο, μια ιστορία με αρχή μέση και τέλος.

Αν όλοι οι υπόλοιποι συμμετέχοντες επρεπε να περιγράψουν την ίδια ιστορία από άλλη προοπτική, με τον δικό τους ήρωα ή αφηγητή.

Αν ο κάθε ένας συγγραφέας έκανε όσες ανατροπές ήθελε και εισήγαγε καινά δαιμόνια κατα βούληση.

Αν ο μόνος περιορισμός ήταν ο σκελετός της πρώτης ιστορίας.

Τι θα γινόταν άραγε;

:stretcher:

Η αυθόρμητη απάντηση: της που..νας... δεν είναι ότι πιο ευρηματικό.. (έτσι για να σας προλάβω)

Edited by Martin_D.

Blondbrained
αυθόρμητη απάντηση: της που..νας... δεν είναι ότι πιο ευρηματικό.. (έτσι για να σας προλάβω)

Όντως, με πρόλαβες!

Γνώμη μου: δεν ξέρω και πολλές 'επίσημες' τουλάχιστον απόπειρες λογοτεχνικά, που πέτυχαν πραγματικά, πέραν του ενδιαφέροντος που προκαλεί κι ένα τέρας του τσίρκου (βλέπε και το 'κλασσικό' πια των τριών δικών μας κλασσικών).

Επίσης, ως 'δημιουργός', γράφοντας μου έρχεται η συνέχεια μόνη της σχεδόν. Μου είναι τρομερά δύσκολο λοιπόν να βάλω φραγμούς στην προσπάθειά μου (δεν μπαίνουν φραγμοί στον οίστρο, μάνα μου!), και μου είναι ακόμα πιο δύσκολο να δω μία 'συνέχεια' άλλου, που θα με βγάζει τελείως από το μονοπάτι που είχα μπει.

ΜΠορεί να έχει κι ενδιαφέρον, αλλά μόνο ΙΣΩΣ ως άσκηση.

Γνώμη μου πάντα, και δεν έμεινα στο "Της που...νας...", έτσι; ;)