Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

Ομαδική συγγραφή νουβέλας ΕΦ

• Please log in to reply
137 replies to this topic

#21 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts
  • Όνομα:Νίκος

Posted 20 Φεβρουάριος 2007 - 18:35

Και λίγα λόγια για τον έξτρα κανόνα που σας έλεγα (και τον οποίο μπορούμε να δεχτούμε ή όχι). Συγκεκριμένα, αυτόν που περιέγραφα στο αρχικό μήνυμα:

Πώς αλλιώς περιορίζεται κάθε συγγραφέας: Εκτός των παραπάνω, για λόγους που θα εξηγήσω σε επόμενο μήνυμα, κάθε συγγραφέας έχει υποχρέωση να αποστείλει στο συντονιστή ένα μικρό, συνοπτικό (50-100 λέξεις φτάνουν) κείμενο με "εξήγηση - τέλος" των όσων έγραψε στο κεφάλαιο που συνείσφερε. Με αυτό το κειμενάκι αποδεικνύει ότι αυτό που έχει συνεισφέρει "κολλάει" στη νουβέλα και δεν το έγραψε απλά για να βραχυκυκλώσει τους επόμενους

Πώς έχει προκύψει η ανάγκη για αυτόν τον κανόνα; Να επισημάνω καταρχάς ότι δεν είναι δική μου ιδέα, έχει εφαρμοστεί σε πολλά άλλα έργα ομαδικής συγγραφής. Είναι ένας κανόνας που και τη συγγραφή κάνει πιο σφικτή -- αλλά και πολύ πλάκα προσθέτει στο τέλος. Θα εξηγήσω γιατί. Ελπίζω ότι το παράδειγμα δεν θα σας κουράσει και στο τέλος θα δείτε και την αναγκαιότητα και την ομορφιά.

Σκεφτείτε ένα αστυνομικό μυθιστόρημα (το χρησιμοποιώ ως παράδειγμα γιατί θα γίνει πιο εύκολα κατανοητό, αλλά έχει εφαρμογή σε κάθε τύπο ομαδικού μυθιστορήματος). Ο πρώτος συγγραφέας περιγράφει πχ. ένα φόνο. Ο δεύτερος συγγραφέας έχει κατά νου ποιος είναι ο δολοφόνος, εισάγει λοιπόν κάποια στοιχεία του εγκλήματος που να οδηγούν σε αυτόν (φυσικά όχι ξεκάθαρα, αλλά εντελώς υπαινικτικά, όπως γίνεται στην αστυνομική λογοτεχνία). Ο τρίτος συγγραφέας δεν είναι στο μυαλό του δεύτερου. Δεν "πιάνει" τα στοιχεία και τον προοριζόμενο για δολοφόνο, αντίθετα έχει κάποιον άλλο δολοφόνο κατά νου. Ρίχνει τα δικά του δεδομένα, τα οποία προφανώς οδηγούν στο ένοχο που αυτός έχει στο νου, άθελά του ρίχνει και ένα στοιχείο που ουσιαστικά αθωώνει εκείνον που ο προηγούμενος συγγραφέας προόριζε για δολοφόνο (πχ. ο τρίτος συγγραφέας κατασκευάζει ένα άλλοθι στο δολοφόνο του δεύτερου συγγραφέα!). Κανένα πρόβλημα ως εδώ. Αρκεί πάντα να μένει ανοιχτός ο δρόμος για τους επόμενους συγγραφείς να καταλήξουν σε ένα δολοφόνο. Τι γίνεται όμως αν ο ένας μετά τον άλλο οι χαρακτήρες της νουβέλας αποκτήσουν άλλοθι; Απλούστατα, δεν θα μείνει κανείς για υποψήφιος δολοφόνος! Αυτό ακριβώς πάει να προλάβει ο κανόνας. Υποβάλλοντας το κεφάλαιό του κάθε συγγραφέας δημόσια, στέλνει παράλληλα (μυστικά!) στον συντονιστή πέντε, δέκα γραμμές, μέχρι 100 λέξεις γραμμένες σαν τηλεγράφημα, με τις οποίες αποδεικνύει ότι το δικό του κεφάλαιο είναι δυνατό να εξελιχθεί και η νουβέλα να ολοκληρωθεί. Στο παράδειγμα του αστυνομικού μυθιστορήματος, ο συγγραφέας θα γράψει πχ: "η προσθήκη που έκανα με το τρένο που έφτασε με καθυστέρηση δέκα λεπτών και το γεγονός ότι ο εισπράκτορας είχε το χρόνο να μπει στην κουκέτα και να γυρίσει στο σαλόνι οδηγεί στο γεγονός ότι ο δολοφόνος είναι ο εισπράκτορας, και αν συνέχιζα εγώ το έργο θα το ολοκλήρωνα έτσι και έτσι".
Συνεπώς: Χωρίς τον κανόνα, κάθε συγγραφέας μπορεί να ξεφύγει εντελώς, να προσθέτει στοιχεία και δεδομένα που θα κάνουν την αφήγηση αδύνατο (ή σχεδόν αδύνατο) για τους υπόλοιπους να την ολοκληρώσουν.

Είπα ότι ο κανόνας έχει και πλάκα. Έχει, γιατί στο τέλος, όταν η νουβέλα είναι πλήρης, θα δημοσιοποιήσουμε τα κείμενα αυτά που τα έχω βαπτίσει κείμενα "εξηγήσεις - τέλος" και θα δούμε ότι σχεδόν κάθε ένας από μας είχε στο νου του εντελώς άλλο πράγμα από αυτό που ο επόμενος και οι επόμενοι συνέχισαν. Το τέλος Στη ομαδική των Ιωαννίνων ήταν το πιο ωραίο σημείο της δουλειάς, αυτό που διαβάσαμε τα διαφορετικά "τέλη".

Είπα επίσης ότι αν δεν θέλετε δεν τον υιοθετούμε. Αν νομίζετε δηλαδή ότι είναι περίπλοκος κανόνας, ότι μας δεσμεύει υπέρ το δέον, ή οτιδήποτε. Προσωπικά τον θεωρώ απαραίτητο, αλλά δεν θέλω να κάνω το όλο πράγμα να σας φανεί βαρύ. Ας πει κάθε συγγραφέας τη γνώμη του. Και υπενθυμίζω: Είμαστε δέκα, γράφουμε και όσοι είμαστε, αλλά περιμένουμε ως αύριο Τετάρτη βράδυ και άλλους δύο, εφόσον υπάρξουν.

Ουφ, ελπίζω ότι δεν σας κούρασα!
Μπείτε στον κόσμο του ελεύθερου λογισμικού. Ελάτε στο ubuntu!

#22 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.623 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 20 Φεβρουάριος 2007 - 19:08

Το σημείωμα «εξηγήσεις-τέλος» των προηγούμενων θα διοχετεύεται στους επόμενους συγγραφείς ή μόνο αν ο συντονιστής το θεωρήσει απαραίτητο; Δεν θα πρέπει ο τρίτος συγγραφέας να ξέρει ποιον είχε ο δεύτερος υπ’όψη για δολοφόνο;
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#23 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.623 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 20 Φεβρουάριος 2007 - 19:16

Επίσης, τι έγινε με την πρόταση σου να μην είναι το κάθε νέο κεφάλαιο μυστικό αλλά να μπαίνει στην Βιβλιοθήκη;

Θα πρέπει να το διαβάσει πρώτα ο συντονιστής πριν γίνει αυτό; Για να προλάβει κάτι το στραβό όπως είπα.

(Sorry αλλά δεν ξέρω πώς να κάνω edit -στο προηγούμενο μου σχόλιο- ή και αν έχω το δικαίωμα.)
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#24 Celestial

Celestial

Loremaster of Useless Lore

• Members
  • 412 posts
  • Όνομα:Marios

Posted 20 Φεβρουάριος 2007 - 19:38

βασικα επισεις θα λεγα να μην δωσουμε χρονο μονο 2 μερες γιατι ειναι δυσκολοι καιροι και εχουμε πολλες υποχρεωσεις :p

So deep, deep as the sky is high
In my sleep your song has spun my dreams
Darker than the night
Wider than the sea

#25 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 20 Φεβρουάριος 2007 - 21:07

Το σημείωμα «εξηγήσεις-τέλος» των προηγούμενων θα διοχετεύεται στους επόμενους συγγραφείς ή μόνο αν ο συντονιστής το θεωρήσει απαραίτητο; Δεν θα πρέπει ο τρίτος συγγραφέας να ξέρει ποιον είχε ο δεύτερος υπ’όψη για δολοφόνο;

Όχι κατηγορηματικά. Είναι μυστικό. Αν δεν ήταν χαλά όλη η μαγιά. Δεν θέλουμε σε καμιά περίπτωση να επηρεάσει ο προηγούμενος συγγραφέας τους επόμενους. Η σκέψη του σκέψη του, και η σκέψη τους σκέψη τους. Απλά το τσεκάρει ο συντονιστής για να βεβαιωθεί ότι στέκει και μένει για να δημοσιοποιηθεί στο τέλος (με τα υπόλοιπα "τέλη") και να γίνει η πλάκα που λέγαμε. Θα δείτε, κρατήστε το λόγο μου για αυτό, η ιστορία με τα τέλη έχει πλάκα -- και πάνω σε αυτά θα γίνει η περισσότερη κουβέντα μετά την ολοκλήρωση.

Επίσης, τι έγινε με την πρόταση σου να μην είναι το κάθε νέο κεφάλαιο μυστικό αλλά να μπαίνει στην Βιβλιοθήκη;

Θα πρέπει να το διαβάσει πρώτα ο συντονιστής πριν γίνει αυτό; Για να προλάβει κάτι το στραβό όπως είπα. (Sorry αλλά δεν ξέρω πώς να κάνω edit -στο προηγούμενο μου σχόλιο- ή και αν έχω το δικαίωμα.)

Ναι, είπαμε ότι κάθε κεφάλαιο δημοσιοποιείται την ίδια μέρα από το συγγραφέα στη βιβλιοθήκη.
Γλιτώνουμε απίστευτο χρόνο έτσι. Και είναι και καλύτερα γενικώς. Δεν χρειάζεται να τσεκάρει τίποτα ο συντονιστής. Δεν είναι αυτός ο ρόλος του. Αν κάτι πάει λίγο στραβά, θα το σχολιάσουμε στο τέλος. Αν κάτι πάει υπερβολικά στραβά, σε βαθμό που να χαλάει το συγγραφικό παιχνίδι, θα καταλάβουμε από μόνοι μας τι να κάνουμε αν έρθει η στιγμή (που δεν θα έρθει). Ο συντονιστής, όπως είπα, παρεμβαίνει μόνο αν διαπιστώσει ότι ένα "εξηγήσεις - τέλος" δεν στέκει. Και για να δώσει παρατάσεις.

βασικα επισεις θα λεγα να μην δωσουμε χρονο μονο 2 μερες γιατι ειναι δυσκολοι καιροι και εχουμε πολλες υποχρεωσεις :p

Αν όλοι συμφωνούν, να δώσουμε τρεις μέρες. Μόνο που έτσι θα μας πάρει και 36 μέρες βέβαια. Αλλά δεν είμαι αρνητικός. Αν η πλειοψηφία θέλει τρεις, τρεις...

#26 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 22 Φεβρουάριος 2007 - 10:55

ok, 10 συγγραφείς, ξεκινάμε από αύριο.
Η Nienor θα κάνει την κλήρωση και την ανακοίνωση της σειράς συγγραφής. Εγώ θα ανοίξω ένα τόπικ για τη νουβέλα και θα κάνω και μια συνοπτική υπενθύμιση των κανόνων. Ρίξτε λοιπόν μια ματιά εδώ αργότερα για να μάθετε με ποια σειρά γράφετε και ετοιμαστείτε ψυχολογικά... Οποιοσδήποτε από μας μπορεί να είναι πρώτος!

#27 Celestial

Celestial

• Members
  • 412 posts

Posted 22 Φεβρουάριος 2007 - 13:39

Χαχα αν ειμαι πρωτος θα υποφερετε :p

Darker than the night
Wider than the sea

#28 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.442 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 22 Φεβρουάριος 2007 - 16:11

Λοιπόν πάρτε τους αριθμούς σας :)

1. Nihilio
2. Atrelegis
3. Celestial
4. Arachnida
5. DinoHajiyorgi
6. Araquel
7. RaspK Fog
8. Naroualis
9. Dain
10. Nikosal

Σας εύχομαι καλή συγγραφή, ενδιαφέρουσες ιδέες και πάνω από όλα να το απολαύσετε.

Να σας πω πως αν αρχίσετε να περιγράφετε περίπλοκες μηχανές ή εξτρίμ διαστημοέτσι πράγματα ίσως θα χρειάζομαι τη βοήθειά σας κάποιες φορές για να βγάλω άκρια. Θα με ανεχτείτε ελπίζω, ναι?

Περιμένω δουλίτσες εναγωνιωδώς :)
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#29 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 22 Φεβρουάριος 2007 - 16:19

Nienor, με φόρτωσες άγχος με την κλήρωσή σου! Η τελευταία θέση είναι ενδιαφέρουσα μεν, αλλά και δύσκολη... Όλα όμως θα εξαρτηθούν από τον προ-τελευταίο: Να κλείσει και αυτός καμιά τρύπα, να δώσει καμιά απάντηση, όχι να τρέχω εγώ για όλα...

Λοιπόν αγαπητοί συν-συγγραφείς: Ανοίγω σε λίγη ώρα το καθ' αυτό τόπικ της συγγραφής και ξεκινά ο πρώτος από σας. Θα το βρείτε στη "βιβλιοθήκη εφ" φυσικά... Δώστε μου λίγη ώρα να το συντάξω. Ούτως ή άλλως, επισήμως, ο χρόνος τρέχει από αύριο το πρωί.

#30 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 22 Φεβρουάριος 2007 - 16:32

Ωχ! Και για ποιον χτυπά η καμπάνα που είναι ο προτελευταίος? I'll do my best, kids! ;)
Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#31 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 22 Φεβρουάριος 2007 - 16:37

χεχε για σένα Dain...

Να αγχώσω άλλους δύο ακόμα; Ένα μεγάλο μέρος του αποτελέσματος θα κριθεί από τη δουλειά που θα κάνουν κυρίως οι δύο πρώτοι. Χεχε παρακαλούνται να βάλουν τα δυνατά τους!

#32 Atrelegis

Atrelegis

Never about the whys, always about the why nots

• Members
  • 1.108 posts
  • Όνομα:Κωνσταντίνος

Posted 22 Φεβρουάριος 2007 - 16:41

Ναι! w000t!

The triumph of anything is a matter of organization. If there are such
things as angels, I hope that they are organized along the lines of the
Mafia.

#33 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.276 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 22 Φεβρουάριος 2007 - 17:37

Μυστήριο πράγμα... το 8 είναι ο τυχερός μου αριθμός. Λέτε να τα καταφέρω; :cold:

#34 Deodonus

Deodonus

Harmoniae Mundi Imperator

• Members
  • 456 posts
  • Όνομα:Θεόδωρος

Posted 22 Φεβρουάριος 2007 - 18:30

Καλή επιτυχία παιδιά! Περιμένουμε να δούμε σιγά-σιγά το κείμενο να δημιουργείται βήμα-βήμα...

Α, να μην ξεχάσουμε να το ξανακάνουμε, αλλά με νουβέλα φαντασίας, όχι επιστημονικής. :)

#35 Celestial

Celestial

• Members
  • 412 posts

Posted 22 Φεβρουάριος 2007 - 19:38

μπαρντον ρε συ αλλα για να γραφτει συλλογικα η νουβελα δε θα πρεπε να συζητησουμε το θεμα οι γραφοντες? :p λεω τωρα ... αλοιως θα νε σαν να παιζουμε once upon a time με πολλλλεεεεεςςςςς λεξεις :p

Darker than the night
Wider than the sea

#36 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 22 Φεβρουάριος 2007 - 20:59

μπαρντον ρε συ αλλα για να γραφτει συλλογικα η νουβελα δε θα πρεπε να συζητησουμε το θεμα οι γραφοντες? :p λεω τωρα ... αλοιως θα νε σαν να παιζουμε once upon a time με πολλλλεεεεεςςςςς λεξεις :p

Έχει προηγηθεί μια διαδικασία συζήτησης... υποτίθεται έχουμε κλείσει το θέμα, τους όρους κλπ. Επιπλέον αν θέλουμε κάτι το σχολιάζουμε εδώ, αφήνουμε δε το κυρίως τόπικ (στη βιβλιοθήκη εφ) για τα κεφάλαια.

Επί της ουσίας τώρα Celestial, όπως έχει συμφωνηθεί, δεν υπάρχει καμιά συνεννόηση και συμφωνία για το θέμα. Νόμιζα ότι αυτό ήταν ξεκάθαρο εξαρχής. Επίσης πρότεινες να γίνουν οι μέρες τρεις -υιοθετήθηκε. Αυτή τη στιγμή, καθώς ξεκινάμε, δεν νομίζω ότι αλλάζουμε κάτι άλλο στους κανόνες.

#37 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.547 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 22 Φεβρουάριος 2007 - 21:30

Χαζή ίσως ερώτηση, αλλά είναι απαραίτητο να δωθεί ο κεντρικός χαρακτήρας από το πρώτο κεφάλαιο;
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#38 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 22 Φεβρουάριος 2007 - 21:42

Nihilio, όχι δεν είναι ούτε υποχρεωτικό ούτε το αντίθετο. Σκέψου το έτσι: Δεν είναι βέβαιο ότι αυτός που έχεις στο νου σαν "βασικός χαρακτήρας" θα συνεχίσει να είναι βασικός για τους υπόλοιπους. Είναι πιθανό μεν, ανάλογα με τη βαρύτητα που θα προλάβει να πάρει στις 1,000 τόσες λέξεις σου, αλλά δεν είναι βέβαιο. Οπότε, εσύ γράψε... Και άλλοι 9 μετά από σένα θα αποφασίσουν για το βασικό ή τους βασικούς χαρακτήρες...

Edited by nikosal, 22 Φεβρουάριος 2007 - 22:32.

#39 month

month

Blood Bowl Coach

• Members
  • 890 posts
  • Όνομα:Μηνάς

Posted 22 Φεβρουάριος 2007 - 23:05

Έχει χώρο για άλλον ένα; Τώρα κατάφερα να μπω μετά απο καιρό...
Δε θα θυμάμαι τίποτα ωραίο, δε θα θυμάμαι τίποτα κακό
δε θα θυμάμαι την αρχή ούτε το τέλος, όταν θα φύγω ένα βράδυ από εδώ
Μάνος Ξυδούς.

#40 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 23 Φεβρουάριος 2007 - 08:06

Συγνώμη month, δεν πρόλαβες για λίγο. Χτες έγινε η κλήρωση και δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος πλέον να προστεθεί συγγραφέας. Μην στενοχωριέσαι, θα υπάρξει και δεύτερη ομαδική συγγραφή, ήδη έχει δείξει ενδιαφέρον κόσμος να την οργανώσει σε άλλη βιβλιοθήκη.
Επίσης: Σε κρατάμε, αν συμφωνείς, ως πρώτο επιλαχόντα. Μπορεί να τύχει κάποιο ανυπέρβλητο πρόβλημα σε κάποιο συγγραφέα (ελπίζω όχι βέβαια) και να χρειαστεί αναπληρωματικός. Θα σε ενημερώσω.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users