Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

Ομαδική συγγραφή νουβέλας ΕΦ

• Please log in to reply
137 replies to this topic

#41 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 23 Φεβρουάριος 2007 - 15:24

Μηνά είσαι σίγουρος πως θέλεις να πάρεις μέρος σε συγγραφή νουβέλας επιστημονικής φαντασίας? Νομίζω πως έχεις πει οτι δεν είναι το στυλ/είδος σου.
Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#42 month

month

Blood Bowl Coach

• Members
  • 890 posts
  • Όνομα:Μηνάς

Posted 23 Φεβρουάριος 2007 - 20:16

Όχι ιδιαίτερα, για το sf μέρος του θέματος. Αλλά με το να λέω ότι δεν είναι του στυλ μου, καταστρέφω ένα σορό ωραίες ιδαίες που θέλουν να υποθούν. Μην το πεις πουθενά, αλλά γράφω sf αυτήν την περίοδο...
(κάθετε στον πάγκο με τους αναπληρωματικούς... μόνος και έρμος.... :p)
Δε θα θυμάμαι τίποτα ωραίο, δε θα θυμάμαι τίποτα κακό
δε θα θυμάμαι την αρχή ούτε το τέλος, όταν θα φύγω ένα βράδυ από εδώ
Μάνος Ξυδούς.

#43 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.547 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 23 Φεβρουάριος 2007 - 22:30

Το πρώτο κεφάλαιο είναι έτοιμο. Ελπίζω να σας αρέσει.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#44 araquel

araquel

freak

• Members
  • 1.188 posts
  • Όνομα:στέλιος

Posted 23 Φεβρουάριος 2007 - 23:36

wow, ξεκινήσαμε!!! :beerchug: :D :D :D

δεν ξέρω άμα έχασα κάποιο ποστ που θα το ξεκαθάριζε το σημείο αυτό, αλλά μήπως θα ήταν πρακτικό εκτός από το να ποστάρουμε το κείμενο, να στέλνουμε και στον επόμενο με attachment ένα word του κειμένου? οπότε οι επόμενοι να μην χρειάζεται να ανατρέχουν στα διαφορετικά ποστς για να ελέγχουν, αλλά να έχουν σε word όλο το κείμενο που έχει γραφτεί?

και στο τέλος τέλος (τέλος), ολοκληρωμένο το κάνουμε και ένα attachment και εδώ, άμα λάχει.... ;) :rolleyes:

#45 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 23 Φεβρουάριος 2007 - 23:51

Πολύ καλή ιδέα, Araquel. 'Ενα PM στον επόμενο με attached το κεφάλαιο! :) Kαι ναι, εννοείται πως η ολοκληρωμένη νουβέλα θα μπει ολόκληρη εδώ.

Month said

Όχι ιδιαίτερα, για το sf μέρος του θέματος....αλλά γράφω sf αυτήν την περίοδο...

Whatever you say, Mηνά. Ελπίζω να δούμε την science fiction ιστορία σου σύντομα.

Άντε, καλό μας ξεκίνημα στη συγγραφή της νουβέλας! :thmbup:

Edited by Dain, 23 Φεβρουάριος 2007 - 23:52.

Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#46 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.547 posts

Posted 23 Φεβρουάριος 2007 - 23:51

Εμ, το κείμενο δεν γράφτηκε σε word :p
Καλή ιδέα πάντως, αρκεί να το κανονίσουμε κάπως ως προς το πώς θα αποστέλεται.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

#47 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts
  • Όνομα:Νίκος

Posted 24 Φεβρουάριος 2007 - 12:50

Μπράβο για το χρόνο και τις λέξεις Nihilio, για την ιστορία δεν θα πω τίποτα, όπως επιβάλλουν οι κανόνες.
Ο atrelegis έχει πράγματι 2,5 μέρες έξτρα περιθώριο, αν δούμε και συσσωρεύονται έξτρα μέρες γενικώς, θα κάνουμε μια μικρή περικοπή στο συνολικό χρόνο.
Υπενθυμίζω ότι εσύ και ο atrelegis δεν χρειάζονται να στείλουν το κειμενάκι "εξηγήσεις - τέλος" στην Nienor. Ο τρίτος όμως...
Μπείτε στον κόσμο του ελεύθερου λογισμικού. Ελάτε στο ubuntu!

#48 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.442 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 24 Φεβρουάριος 2007 - 21:05

Χμμμ... εγώ νόμιζα πως καταλήξαμε να ανεβαίνει κάθε κεφάλαιο και οι δύο πρώτοι να μου πουν μόνο "εξηγήσεις" κι όχι τέλος. Για πείτε μου τι θα κάνομε το λοιπόν :p

edit: επίσης αν θέλετε να κανονίσετε αποστολή ας μου το στέλνετε αμένα να τον στέλνω στον επόμενο, κανένα πρόβλημα με αυτό.

Edited by Nienor, 24 Φεβρουάριος 2007 - 21:07.

Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#49 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 24 Φεβρουάριος 2007 - 22:46

Nienor,
Οι δύο πρώτοι ουσιαστικά δεν υπάρχει λόγος να στείλουν το κειμενάκι εξηγήσεις - τέλος. Είναι πολύ αρχή ακόμα για να δημιουργηθεί οποιαδήποτε αντίφαση ή πρόβλημα λογικής στο έργο.

Για το άλλο που λες: Μπήκε θέμα με το αρχείο σε μορφή doc, να πηγαίνει από τον ένα συγγραφέα στον επόμενο για διευκόλυνση. Ο Nihilio είπε ήδη ότι δεν το έγραψε σε επεξεργαστή. Ούτως ή άλλως εύκολα το κείμενο με ένα copy - paste περνάει σε κάθε επεξεργαστή κειμένου.

Κάτι άλλο: Ο Ατρελέγκις έχει πάρει είδηση ότι ο Nihilio τέλειωσε και έχει έτσι παραπάνω χρόνο στη διάθεσή του; Πρέπει όλοι οι συγγραφείς να ρίχνουν μια ματιά στην εξέλιξη κάθε μέρα, γιατί οι χρόνοι μπορεί να αλλάζουν συνεχώς.

#50 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.547 posts

Posted 24 Φεβρουάριος 2007 - 23:46

Διόρθωση: το κείμενο γράφτηκε σε open office, είναι σε odt μορφή και αν κάποιος το θέλει ας με ειδοποιήσει να το κάνω doc και να του το στείλω.
Posted Image

#51 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 25 Φεβρουάριος 2007 - 08:26

Εμ, το κείμενο δεν γράφτηκε σε word :p
Καλή ιδέα πάντως, αρκεί να το κανονίσουμε κάπως ως προς το πώς θα αποστέλεται.

Έχεις δίκιο nihilio, αυτό είχες πει και όχι ότι δεν το έγραψες σε επεξεργαστή.
Παρομοίως χρησιμοποιώ μόνο οο (open office) αλλά αποθηκεύω πάντα αυτόματα σε doc. Κάπου διάβασα ότι σε λίγους μήνες η microsoft θα ενσωματώσει στο νέο office της ένα πρόσθετο που θα επιτρέπει άνοιγμα των αρχείων odt. Μέχρι τότε εγώ προσωπικά δεν αποθηκεύω σε odt και δεν λέω στους παραλήπτες των αρχείων μου "αν θέλετε πείτε μου να σας μετατρέψω σε doc" για δύο λόγους: Πρώτον οι 99 στους 100 ανθρώπους που επικοινωνώ έχουν office, δεν έχει νόημα να τους ρωτήσω και δεύτερον η ερώτηση "έχετε office; αν ναι, να σας μετατρέψω κλπ." νομίζω ότι μπερδεύει τους φίλους και συνεργάτες μου (που όπως όλοι οι άνθρωποι θέλουν να γράφουν εύκολα και απλά), τους δίνει τη (λανθασμένη) εντύπωση ότι η χρήση του οο απαιτεί πολύπλοκες μετατροπές και εντέλει αποθαρρύνει τον κόσμο να χρησιμοποιήσει μια εναλλακτική σουίτα.
Αλλά αυτά είναι για άλλο τόπικ μάλλον.

Edited by nikosal, 25 Φεβρουάριος 2007 - 08:32.

#52 Atrelegis

Atrelegis

Never about the whys, always about the why nots

• Members
  • 1.108 posts
  • Όνομα:Κωνσταντίνος

Posted 25 Φεβρουάριος 2007 - 15:32

Ναι, το πήρα χαμπάρι, ναι, γράφω.

The triumph of anything is a matter of organization. If there are such
things as angels, I hope that they are organized along the lines of the
Mafia.

#53 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 27 Φεβρουάριος 2007 - 22:31

Atrelegis οκ για το χρόνο φυσικά, με απασχολεί ότι έχεις υπερβεί το όριο των λέξεών σου κατά 195. Δηλαδή ουκ ολίγο. Δεν είναι "γραφειοκρατικό" το ζήτημα, πρέπει να κάνουμε μια προσπάθεια να κρατήσουμε τους όρους που έχουμε συμφωνήσει. Η νουβέλα είναι πολλά πράγματα μαζί, έμπνευση, διασκέδαση αλλά και άσκηση. Το να προσπαθήσουμε να πετύχουμε το 800-1200 είναι στα ζητούμενα.
Προτάσεις;
Εγώ θα προτείνω να πάρεις άλλη μια μέρα και να στείλεις μια εκδοχή εντός των ορίων. Ποια είναι η γνώμη σου; Και βέβαια όλοι οι επόμενοι πρέπει να τηρήσουν το 800-1200 χωρίς παρέκκλιση.

Ποιοι γράφουν τη νουβέλα; Δέκα συγγραφείς - μέλη του φόρουμ που δήλωσαν συμμετοχή (...) Κάθε συγγραφέας γράφει ένα πλήρες κεφάλαιο 800 - 1,200 λέξεων. Προσοχή, ούτε μια λέξη παρακάτω ή παραπάνω... (σε αυτό είμαστε αυστηροί).

#54 Arachnida

Arachnida

Fantazist

• Members
  • 1.125 posts
  • Όνομα:Γιάννης

Posted 03 Μάρτιος 2007 - 10:55

Λοιπόν υποθέτω πως είμαι ο επόμενος. Αν κάνω post τη συνέχεια τη Δευτέρα ως τις δώδεκα το μεσημέρι θα είμαι εντός χρόνου υποθέτω. Αν όχι ας με ειδοποιήσει κάποιος με pm.
Κατά τα άλλα ομολογώ πως μπερδεύτηκα με το μέγεθος. Μπορώ να υπερβώ τις 1200 λέξεις; Το ένα από τα κεφάλαια είναι μακρύτερο κατά διακόσιες λέξεις και είδα ότι ο οργανωτής ζήτησε να υπάρξει μία ανασκευασμένη εκδοχή. Αν όντως έτσι έγινε μπορεί κάποιος να μου το στείλει και αυτό σε pm;
Ευχαριστώ!

KingdomOfArachnida Βορειοδυτικές
στο τέλος του κόσμου υπάρχει η αρχή

#55 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 03 Μάρτιος 2007 - 11:16

Arachnida, είσαι ο επόμενος και έχεις χρόνο ως την Τετάρτη το πρωί στις 8:00. Δηλαδή (σύμφωνα με τους κανόνες) έχεις δυο μέρες παραπάνω από το κανονικό τριήμερο, γιατί οι προηγούμενοι από εσένα δεν έκαναν πλήρη χρήση του χρόνου τους. Παρομοίως και εσύ, καλείσαι (αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος) να τελειώσεις νωρίτερα και να περάσει ο έξτρα χρόνος στους επόμενους (όλο και κάποιος μπορεί να κολλήσει και να τον χρειαστεί).

Για τις λέξεις: Σε καμιά περίπτωση δεν θα υπερβείς τις 1,200. Ναι, έγινε όπως το λες, αλλά δεν υπήρξε προσπάθεια από τον atrelegis να έρθει μέσα στα όρια υποβάλλοντας το κεφάλαιό του εκ νέου και το θέμα κλείνει εκεί. Ίσως ο atrelegis να μην είδε καν την παράκλησή μου, αφού δεν την έστειλα με πμ. Δεν πρέπει να υπάρξει πάντως κανένα άλλο κεφάλαιο με πάνω από 1,200 (ή κάτω από 800) λέξεις.

Σε παρακαλώ πριν ξεκινήσεις να γράφεις διάβασε άλλη μια φορά τους κανόνες, ώστε γενικότερα να είσαι ενημερωμένος -και προχώρα!

#56 Arachnida

Arachnida

Fantazist

• Members
  • 1.125 posts
  • Όνομα:Γιάννης

Posted 05 Μάρτιος 2007 - 14:29

Έκανα reply με το τέταρτο μέρος της ιστορίας και έστειλα με pm τις παρατηρήσεις μου στον συντονιστή.
Το εύρημα με την ανάγνωση δεδομένων απ' τους φακούς το έχω δανειστεί απ' το διήγημα "Whom to Betray Today" της Tamara Wilhite.
Καλή επιτυχία εύχομαι σε όσους ακολουθούν!

KingdomOfArachnida Βορειοδυτικές
στο τέλος του κόσμου υπάρχει η αρχή

#57 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 05 Μάρτιος 2007 - 17:28

Ευχαριστούμε Arachnida.
Ακολουθεί ο Dino που έχει χρόνο ως το πρωί του Σαββάτου και ώρα 08:00 (αλλά όπως έχουμε πει, αν τελειώσει λίγο νωρίτερα δεν μας πειράζει - αντίθετα θα διευκολύνει κάποιον από τους επόμενους που μπορεί να κολλήσει).
Φίλε Ντίνο καλή δουλειά με κέφι / lift off

#58 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.623 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 05 Μάρτιος 2007 - 17:51

Ααααααααααααααεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεααααααααααααααααααααργγκλλλλλχχχκπφπρρρρργκα
ααααααααααααααααααααααααααααπρρρρρκλλλμμμμμμμμμμγγγγγγγααααααααααααααααα...$%#@*&!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γκουχ..γκουχ..γκουχ...

Εννοώ... χαρά και τιμή μου...
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#59 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.442 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 06 Μάρτιος 2007 - 18:13

Σας υπενθυμίζω το εξής:

Πώς αλλιώς περιορίζεται κάθε συγγραφέας: Εκτός των παραπάνω, για λόγους που θα εξηγήσω σε επόμενο μήνυμα, κάθε συγγραφέας έχει υποχρέωση να αποστείλει στο συντονιστή ένα μικρό, συνοπτικό (50-100 λέξεις φτάνουν) κείμενο με "εξήγηση - τέλος" των όσων έγραψε στο κεφάλαιο που συνείσφερε. Με αυτό το κειμενάκι αποδεικνύει ότι αυτό που έχει συνεισφέρει "κολλάει" στη νουβέλα και δεν το έγραψε απλά για να βραχυκυκλώσει τους επόμενους

Η ιδέα και τα ένσημα της νουβέλας είναι φυσικά του Νίκου, του ανήκουν δικαιωματικά εξάλλου ;)
Όμως το κειμενάκι θα το στείλεται σε μένα και μόνο. Επίσης ότι απορίες μπορεί να έχετε επάνω στην πλοκή (κι όχι τη διοργάνωση) γενικότερα ακόμα κι όταν πιστεύεται πως μπορεί να είναι εκτός κανονων το να σας απαντήσω, πάλι σε μένα. Ο Νίκος ΔΕΝ πρέπει να ξέρει τι είχατε στο μυαλό σας όταν γράφατε. Θυμηθείτε πως γράφει τον επίλογο ;)

Καλή συγγραφή στους υπόλοιπους, καλή έμπνευση και καλή συνέχεια :)
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#60 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 06 Μάρτιος 2007 - 21:00

Την ίδια στιγμή στέλνει με προσωπικό μήνυμα στη συντονίστρια Nienor ένα μικρό, συνοπτικό (50-100 λέξεις φτάνουν) κείμενο με "εξήγηση - τέλος" των όσων περιέχονταν στο κεφάλαιο που έγραψε. Με αυτό το κειμενάκι αποδεικνύει ότι αυτό που έχει συνεισφέρει "κολλάει" νοηματικά στη νουβέλα, στηρίζεται στους κανόνες της λογικής και δεν βραχυκυκλώνει τους υπόλοιπους συγγραφείς. Επίσης περιγράφει το τέλος της νουβέλας, όπως το φαντάζεται μετά το δικό του κεφάλαιο και όπως θα το έγραφε αν έπρεπε να τελειώσει το έργο. Τα μικρά αυτά κείμενα είναι μυστικά και η συντονίστρια θα τα δημοσιοποιήσει μόνο μετά την ολοκλήρωση της νουβέλας. Σημείωση: Για ευνόητους λόγους, οι δύο πρώτοι και ο τελευταίος συγγραφέας δεν έχουν υποχρέωση να στείλουν το εν λόγω κειμενάκι.

Για του λόγου το αληθές...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users