Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

Ομαδική συγγραφή νουβέλας ΕΦ

• Please log in to reply
137 replies to this topic

#121 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.547 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 24 Μάιος 2007 - 22:04

Είχα ξεχάσει τόσο καιρό να γράψω (και) εδώ.
Κατά τη γνώμη μου η πρώτη απόπειρα είχε πολύ κακό αποτέλεσμα.
Το κυριότερο πρόβλημα ήταν ότι ο κάθε ένας έγραφε και σε διαφορετικό είδος: εγώ έκατσα κι έγραψα έναν cyberpunk noir πρόλογο, ο Atrelegis τον αστυνόμο Θεoχάρη στο μέλλον :p, o Celestial πήγε να κάνει την ιστορία δράσης/space opera και ο arachnida έβαλε μέσα και στοιχεία πολιτικού θρίλερ. Έτσι ο Dino βρέθηκε σε ένα πραγματικό χάος, αρκετά μακριά από το πως ξεκίνησε η νουβέλα και από εκεί και πέρα δε νομίζω ότι σωζόταν το αποτέλεσμα, όσες φιλότιμες προσπάθειες κι αν έγιναν. Τα δύο άτομα που τελικά δεν έγραψαν επίσης δυσχαίρυναν πολύ τα πράγματα, οδηγόντας τελικά στο αποτέελσμα που όλοι διαβάσαμε.
Αυτό που μας διδάσκει πάντως η όλη εμπειρία είναι το ότι ο συγγραφέας χρειάζεται να τηθασεύει το ύφος του στις ανάγκες ενός κειμένου. Ελπίζω στην επόμενη ομαδική συγγραφή να έχουμε μάθει καλύτερα αυτό το μάθημα.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#122 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.659 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 19 Ιούνιος 2007 - 11:38

Παιδια κατ'αρχην πρεπει να δοθουν καποιες ντιρεκτιβες.Πχ τι ειδος θα γραψετε.Επιπλεον θα πρεπει να ριξετε λιγο τον εγωισμο σας.Ο καθενας θελει να γινει το δικο του να βαλει την πινελια του και τελικα εχετε εναν πινακα μεξεκαρφωτες πινελιες.Οσο μπορειτε πιο πιστοι στα προηγουμενα κεφαλαια αλλιως δεν προχωραει σωστα.
Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#123 mariposa

mariposa

No person has the right to rain on your dreams!

• Members
  • 562 posts
  • Όνομα:Μαρία

Posted 11 Μάιος 2008 - 11:46

Δηλαδή, για να έχουμε καλό ρώτημα, υπάρχουν 6 (έξι)* ενδιαφερόμενοι εθελοντές να γράψουν κάτι μικρό αν ρίξω μια σχετική ιδέα στη βιβλιοθήκη;

*Αυτός ας πούμε θα είναι ο μίνιμουμ αναγκαίος αριθμός.

Δεν ξέρω τι έγινε με αυτή την πρόταση αλλά την θεωρώ πολύ ωραία. Υπάρχει το Μυθιστόρημα των Τεσσάρων (το οποιο έχω διαβάσει και είναι πολύ ωραίο) που βασίζεται σε αυτή την ιδέα. Αντιγράφω από

http://el.wikipedia....

"Το Μυθιστόρημα των Τεσσάρων είναι ένα μυθιστόρημα που γράφτηκε το 1958 από τέσσερις εκπροσώπους της Γενιάς του ’30, τους Άγγελο Τερζάκη, Στράτη Μυριβήλη, Ηλία Βενέζη και Μ. Καραγάτση.Εμπνευστής του μυθιστορήματος ήταν ο Γιάννης Μαρής και σύμφωνα με μαρτυρίες οι συγγραφείς πείσθηκαν να συμμετάσχουν στην απόπειρα μετά από αρκετές αμφιβολίες. Όρος της συμφωνίας ήταν να μην υπάρχει καμία συνεννόηση των συγγραφέων σχετικά με την εξέλιξη της πλοκής: ο κάθε συγγραφέας θα συνέχιζε την αφήγηση από εκεί που την άφησε ο προηγούμενος εκμεταλλευόμενος με όποιον τρόπο ήθελε το υλικό των προηγουμένων ενοτήτων. Η δημοσίευση του έργου θα γινόταν στην εφημερίδα Ακρόπολις σε οκτώ εβδομαδιαίες συνέχειες και η σειρά θα καθοριζόταν με κλήρωση, ενώ ο τίτλος δόθηκε κατόπιν προτάσεων των αναγνωστών της εφημερίδας.Οι συνέχειες του μυθιστορήματος δημοσιεύθηκαν από τις 2 Μαρτίου 1958 έως τις 26 Απριλίου 1958 και η σειρά των συγγραφέων ήταν η εξής: Μυριβήλης, Καραγάτσης, Τερζάκης, Βενέζης για τον πρώτο κύκλο των τεσσάρων εβδομάδων και αμέσως ακολούθησε ο δεύτερος κύκλος με την ίδια σειρά."

Τι λέτε; Ψήνεστε;

Edited by mariposa, 11 Μάιος 2008 - 11:47.

All people have the right to stupidity but some abuse the privilege.

#124 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.276 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 11 Μάιος 2008 - 12:42

Λοιπόν το προσπαθήσαμε κι αυτό κάποτε. Η ιδέα ήταν του Νικοσάλ και βρίσκεται εδώ http://community.sff...?showtopic=5809 (μαζί με τα όποια σχόλια) και η υλοποίησή της εδώ http://community.sff...?showtopic=5821 Να σας προειδοποιήσω ότι δεν πρόκειται για αριστούργημα, το αντίθετο θα έλεγα...

Πάντως αν κάποιος από σας τους νέους στην παρέα μας πιστεύει ότι μπορεί να οργανώσει κάτι αντίστοιχο με καλύτερα αποτελέσματα, ας στείλει ένα πμ στους σντμίν. Πάντα είναι ωραίο να κάνουμε τέτοια γλεντάκια, γιατί πέρα από το όποιο αποτέλεσμα η όλη διαδικασία ήταν πολύ διασλκεσαστική. Και μας φέρνει και πιο κοντά.

#125 dreamwhisperer

dreamwhisperer
  • Members
  • 271 posts
  • Όνομα:Σάββας

Posted 11 Μάιος 2008 - 12:59

Δεν κατάλαβα γιατί δεν ικανοποίησε η προσπάθεια ήταν πάρα πολύ ωραίο για τη μέθοδο που ακολουθήθηκε. Τώρα με αφορμή το post της Naroualis το διάβασα, γιατί δεν είχα επαφή πιο πριν.

Έχω κάποιες ιδέες για το πως μπορεί να επαναληφθεί με πιο σφιχτή δομή, αλλά επειδή δεν ξέρω αν ενδιαφέρεται κανένας να επαναληφθεί τόσο γρήγορα η προσπάθεια, θα περιμένω να δω αν εκδηλωθεί ενδιαφέρον.

Edited by dreamwhisperer, 11 Μάιος 2008 - 12:59.

#126 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.276 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 11 Μάιος 2008 - 13:33

Το κυριότερο πρόβλημα ήταν ότι ο κάθε ένας έγραφε και σε διαφορετικό είδος: εγώ έκατσα κι έγραψα έναν cyberpunk noir πρόλογο, ο Atrelegis τον αστυνόμο Θεoχάρη στο μέλλον :p, o Celestial πήγε να κάνει την ιστορία δράσης/space opera και ο arachnida έβαλε μέσα και στοιχεία πολιτικού θρίλερ. Έτσι ο Dino βρέθηκε σε ένα πραγματικό χάος, αρκετά μακριά από το πως ξεκίνησε η νουβέλα και από εκεί και πέρα δε νομίζω ότι σωζόταν το αποτέλεσμα, όσες φιλότιμες προσπάθειες κι αν έγιναν. Τα δύο άτομα που τελικά δεν έγραψαν επίσης δυσχαίρυναν πολύ τα πράγματα, οδηγόντας τελικά στο αποτέελσμα που όλοι διαβάσαμε.

Βασικά αυτό τα λέει (σχεδόν) όλα. Αν διαβάσεις και τα ποστ σε αυτό το τόπικ, τα σχόλια δηλαδή των συγγραφεών, θα δεις ότι τελικά αυτό που χρειαζόταν ήταν ένα γενικό πλάνο κι όχι το τύπου χαλασμένο τηλέφωνο παιχνίδι που παίξαμε τελικά. Τουλάχιστον αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Ευχαρίστως θα ξανάπαιρνα μέρος σε ένα τέτοιο project, αλλά αν ήταν όπως αυτό διοργανωμένο, τότε θα το έκανα μόνο για τήν πλάκα του κι όχι με την ιδεά να γράψω κάτι καλό. Αν μη τι άλλο, μαθαίνω από τα λάθη μου.

Νικο, ευχαριστώ για τη μετακίνηση. Δε μου περασε από το μυαλό να το ζητήσω νωριτερα.

#127 dreamwhisperer

dreamwhisperer
  • Members
  • 271 posts
  • Όνομα:Σάββας

Posted 11 Μάιος 2008 - 13:39

Ωραία 2 βρέθηκαν, αν θέλουν και άλλοι μπορούν να το δηλώσουν. Για να δούμε αν υπάρχει ενδιαφέρον. Τις λεπτομέρειες θα τις ανακοινώσουμε μετά από "συμβούλιο". Συμφωνώ απόλυτα με το σχολιασμό σου.
Πρέπει να υπάρχει πιο σφιχτή δομή, πιο διευρυσμένος ρόλος moderator και ίσως πρέπει να κοιτάξουμε το μέγεθος.

Καθορισμένος στόχος πρέπει να είναι η έκδοση, ούτως ώστε να γίνει η προσπάθεια στα σοβαρά και όχι για πλάκα.

Επίσης κάθε κεφάλαιο πρέπει πρώτα να τίθεται υπό έγκριση νομίζω και ο moderator θα πρέπει να μπορεί να προσθέσει κεφάλαια και διαζευκτικές γέφυρες.

Όλα βέβαια πρέπει να συζητηθούν και να χρησιμοποιηθεί η προηγούμενη εμπειρία, που εμένα τουλάχιστον με ενθουσίασε σαν ιδέα.

#128 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.547 posts

Posted 11 Μάιος 2008 - 14:00

Dreamwhisperer, το να μπει κάποιος editor/συντονιστής θα είχε νόημα, αλλά νομίζω ότι, κατά βάση, θα χρειαστεί οι συγγραφείς να το πάρετε (εγώ δε θα μπορέσω να συμμετάσχω δυστυχώς) πιο σοβαρά το θέμα. Αν αποφευχθούν πάλι οι αριστερές στροφές και γίνει μια εντατική προσπάθεια να διατηρηθεί το continuity θα βγει καλύτερο αποτέλεσμα νομίζω.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

#129 Arachnida

Arachnida

Fantazist

• Members
  • 1.125 posts
  • Όνομα:Γιάννης

Posted 11 Μάιος 2008 - 14:16

Dreamwhisperer, το να μπει κάποιος editor/συντονιστής θα είχε νόημα, αλλά νομίζω ότι, κατά βάση, θα χρειαστεί οι συγγραφείς να το πάρετε (εγώ δε θα μπορέσω να συμμετάσχω δυστυχώς) πιο σοβαρά το θέμα. Αν αποφευχθούν πάλι οι αριστερές στροφές και γίνει μια εντατική προσπάθεια να διατηρηθεί το continuity θα βγει καλύτερο αποτέλεσμα νομίζω.

Φυσικά και μπορεί να βγει καλύτερο αποτέλεσμα.
Πιστεύω ότι για μία νέα προσπάθεια θα χρειαστεί κάποιος με -ας πούμε- υπερεξουσίες. Ας μη γελιόμαστε, αυτός που θα κάνει την περισσότερη δουλειά και το περισσότερο τρέξιμο.
Εγώ είμαι πολύ πρόθυμος να πάρω μέρος γράφοντας, είτε είναι "χαλαρή" προσπάθεια, είτε είναι πιο σοβαρή και οργανωμένη, με στόχο την έκδοση.

KingdomOfArachnida Βορειοδυτικές
στο τέλος του κόσμου υπάρχει η αρχή

#130 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.442 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 11 Μάιος 2008 - 14:28

Κι εγώ παίζω-γράφω αυτή τη φορά άμα με θέλετε.
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#131 RaspK

RaspK

Bombus pratorum

• Members
  • 3.473 posts
  • Όνομα:Παναγιώτης

Posted 11 Μάιος 2008 - 14:50

Θα συμφωνήσω με το Μιχάλη: το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι κάποιοι ήθελαν να πουν τη δική τους ιστορία, όχι μια συνολική, τελικά. :aunsure: Δεν είναι κακό, απλά δεν είχε το ομαδικό πνεύμα που απαιτείται σε τέτοιες περιστάσεις.

Πάντως, αν με παίζετε, θα ξαναδοκίμαζα. :asmile:

Edited by RaspK, 11 Μάιος 2008 - 14:51.

Posted Image

#132 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.547 posts

Posted 11 Μάιος 2008 - 14:55

Θα συμφωνήσω με το Μιχάλη: το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι κάποιοι ήθελαν να πουν τη δική τους ιστορία, όχι μια συνολική, τελικά. :aunsure: Δεν είναι κακό, απλά δεν είχε το ομαδικό πνεύμα που απαιτείται σε τέτοιες περιστάσεις.

Πέρα από το "ήθελαν" υπήρχε και το "μπορούσαν". Επειδή, κακά τα ψέματα, άλλο πράγμα να ξέρεις να γράφεις και άλλο να ελέγχεις τόσο καλά τη γραφή σου ώστε να τη συντονίσεις με αυτή άλλων 11 ατόμων. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη πρόκληση μιας τέτοιας διοργάνωσης.
Posted Image

#133 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.659 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 12 Μάιος 2008 - 15:29

Κι εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να συμμετέχω.Μάλιστα πιστεύω ότι έχει φάση.Αλλά να γίνει πιο σωστά γιατί αλλιώς το αποτέλεσμα θα είναι μια από τα ίδια.Και επιμένω ότι κάποιες γενικές οδηγιες καλό είναι να δοθούν.Μπορεί ο καθένας να θέλει να βάλει ένα twist αλλά το να αλλάζει εντελώς το λογοτεχνικό είδος παραπάει.Και επιπλέον,όπως αποδείχτηκε ούτε πρωτότυπο είναι ούτε και όμορφο να γίνεται...
Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#134 month

month

Blood Bowl Coach

• Members
  • 890 posts
  • Όνομα:Μηνάς

Posted 09 Ιούνιος 2009 - 08:40

Επιστρέφω στο θέμα της μαζικής συγγραφής, μετά απο περίπου έναν χρόνο. Πιστεύω ότι ο καιρός είναι σωστός για άλλη μια απόπειρα.

Αναρωτιέμαι πόσοι θα θελήσουν να συμμετάσχουν.
Δε θα θυμάμαι τίποτα ωραίο, δε θα θυμάμαι τίποτα κακό
δε θα θυμάμαι την αρχή ούτε το τέλος, όταν θα φύγω ένα βράδυ από εδώ
Μάνος Ξυδούς.

#135 Guest_roriconfan_*

Guest_roriconfan_*
  • Guests

Posted 09 Ιούνιος 2009 - 09:03

Έγινε τίποτα την προηγούμενη φορά ή μπα;
Παρεπιπτόντως, έχω δώσει μια αρκετά παρόμοια πρόταση για ομαδική νουβέλα στον Νιχίλιο αλλά οι κανόνες είναι πιο ελαστικοί και όλα είναι φανερά. Και η συνέχεια καθορίζεται με multiple choice.

#136 Waylander

Waylander
  • Members
  • 358 posts
  • Όνομα:Restlin

Posted 09 Ιούνιος 2009 - 09:43

Ειμαι μεσα αν γινει τελικα νεα αποπειρα.......

May you live in interesting times...

#137 Martin Ocelotl

Martin Ocelotl

No chance to be cute...

• Members
  • 239 posts
  • Όνομα:Martin

Posted 12 Σεπτέμβριος 2009 - 19:50

Μια ιδέα...:trumpet:

Τι θα γινόταν...

Αν κάποιος (κοινής αποδοχής) έγραφε ένα αυτοτελές κεφάλαιο, μια ιστορία με αρχή μέση και τέλος.

Αν όλοι οι υπόλοιποι συμμετέχοντες επρεπε να περιγράψουν την ίδια ιστορία από άλλη προοπτική, με τον δικό τους ήρωα ή αφηγητή.

Αν ο κάθε ένας συγγραφέας έκανε όσες ανατροπές ήθελε και εισήγαγε καινά δαιμόνια κατα βούληση.

Αν ο μόνος περιορισμός ήταν ο σκελετός της πρώτης ιστορίας.

Τι θα γινόταν άραγε;
:stretcher:

Η αυθόρμητη απάντηση: της που..νας... δεν είναι ότι πιο ευρηματικό.. (έτσι για να σας προλάβω)

Edited by Martin_D., 12 Σεπτέμβριος 2009 - 19:54.

"Μάλιστα κύριε" ειπε βαρύθυμα ο Τζοσουα καθώς ανατίναζε το κεφάλι του αφεντικού του σε ολόκληρο το δωμάτιο...

#138 Blondbrained

Blondbrained

Her Highness

• Members
  • 433 posts
  • Όνομα:Peggy

Posted 14 Σεπτέμβριος 2009 - 09:02

αυθόρμητη απάντηση: της που..νας... δεν είναι ότι πιο ευρηματικό.. (έτσι για να σας προλάβω)

Όντως, με πρόλαβες!

Γνώμη μου: δεν ξέρω και πολλές 'επίσημες' τουλάχιστον απόπειρες λογοτεχνικά, που πέτυχαν πραγματικά, πέραν του ενδιαφέροντος που προκαλεί κι ένα τέρας του τσίρκου (βλέπε και το 'κλασσικό' πια των τριών δικών μας κλασσικών).
Επίσης, ως 'δημιουργός', γράφοντας μου έρχεται η συνέχεια μόνη της σχεδόν. Μου είναι τρομερά δύσκολο λοιπόν να βάλω φραγμούς στην προσπάθειά μου (δεν μπαίνουν φραγμοί στον οίστρο, μάνα μου!), και μου είναι ακόμα πιο δύσκολο να δω μία 'συνέχεια' άλλου, που θα με βγάζει τελείως από το μονοπάτι που είχα μπει.
ΜΠορεί να έχει κι ενδιαφέρον, αλλά μόνο ΙΣΩΣ ως άσκηση.

Γνώμη μου πάντα, και δεν έμεινα στο "Της που...νας...", έτσι; ;)

Γκολμπάστυ Μομάρεν Εβλάμε Γκούρντιλο Σέφιν Μάλλυ Αλλυ Γκου,

Τέρψη και Τρόμος του Σύμπαντος, Αυτοκράτειρα των Μικρών και Ηλιθίων.

ΑΤ YOUR SERVICE...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users