Jump to content

300 (2006)


lithonis
 Share

Recommended Posts

Από την IMDB:

 

Greek Box Office Anything But Spartan

 

There are no theaters in Thermopylae, the site of the ancient battle depicted in Warner Bros.' 300, but theaters elsewhere in Greece have been packed since the movie's opening weekend, when a record 325,000 tickets were sold (far exceeding the previous record of 220,000 set last year by Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest). They have now topped one million -- meaning almost 10 percent of the Greek population has already seen 300.The Associated Press reported that although Greek critics -- like their American counterparts -- denounced the film, moviegoers have lapped it up. In Thermopylae itself, A.P. said, most villagers haven't seen it because the closest theater is an hour's drive away, but they're proud of its worldwide success nonetheless.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • northerain

    7

  • RaspK

    11

  • month

    6

  • Mort13

    5

Φυσικά το ένα εκατομμύριο εισιτήρια δεν σημαίνει ένα εκατομμύριο διαφορετικοί άνθρωποι καθώς πολλοί πηγαίνουν σε ταινίες πάνω από μια φορά (και μπορεί και δέκα).

Edited by Guardian of the RuneRing #2
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά το ένα εκατομμύριο εισιτήρια δεν σημαίνει ένα εκατομμύριο διαφορετικοί άνθρωποι καθώς πολλοί πηγαίνουν σε ταινίες πάνω από μια φορά (και μπορεί και δέκα).

 

Έχεις δίκιο. Ειδικά για την Ελλάδα, το ένα εκατομμύριο στις αίθουσες, ίσως σημαίνει τον διπλάσιο αριθμό ανθρώπων που είδαν τους τριακόσιους. Ζούμε σε μία χώρα όπου ο σεβασμός των πνευματικών δικαιωμάτων, δεν θεωρείται απλά η εξαίρεση στον κανόνα, αλλά μια αδιανόητη εκκεντρικότητα.

Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι από εσάς γνωρίζετε τουλάχιστον ένα άτομο που να θεωρεί "μαγκιά" και "κατόρθωμα" να κατεβάζει παράνομα ταινίες στον υπολογιστή του. Στο θέμα θα επανέλθω κάποια στιγμή εκτενέστερα, μιας και νομίζω πως όλοι μας ως δημιουργοί, οφείλουμε να ευαισθητοποιηθούμε και εναντιωθούμε σε μία νοοτροπία που μας θίγει άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Edit: Back on topic :p

 

Δεν το έχω δεί ακόμα...εδώ φαίνεται προτιμούνται οι σουηδικές ταινίες με 70-χρονες γριές και τους ερωτές τους παρά ταινίες που έχουν κάνει παγκόσμια πρεμιέρα 1 μήνα πριν...

Edited by northerain
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εννοούσα πως δεν πήγαν ένα εκατομμύριο Έλληνες στην αίθουσες του κινηματογράφου (μόνο αυτό μετράει αλλιώς δεν θα βγάζαμε άκρη) αλλά πως υπάρχουν άνθρωποι που πάνε στις αίθουσες και βλέπουν την ταινία πολλές φορές (ήξερα κάποιον που είχε δει τον άρχοντα των δακτυλιδιών καμιά 8 φορές)...

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το είδα μέσω ίντερνετ (καταραμένη χαμηλή ανάλυση! καταραμένο πανεπιστημιακό δίκτυο!), αλλά παίζει να πάω να το δω αυτές τις μέρες επισήμως στον κινηματόγραφο. -ξέρουμε ότι θα μας αρέσει άλλωστε... :whistling:

 

τώρα σκουλήκι ή όχι, up to you to decide, :Ρ.

 

η ταινία μια χαρά φάνηκε για ταινία από κόμιξ (τα ιστορικά γεγονότα τηρούνται αρκετά αφού πεθαίνουν όλοι στο τέλος - yep, αυτό είναι αρκετό για μένα). και η φωτογραφία σε ορισμένες σκηνές είναι άψογη, και θέλω να την δω από τις μέση-προς-πίσω σειρές ενός κινηματογράφου, τα ηχεία στο τέρμα, ποπ κορν και καφρίλες και fun fun fun of an evening.

 

(όλα αυτά βέβαια εντός των επόμενων 7 ημερών. την άλλη πέμπτη βγαίνει το sunshine και γίνεται επισήμως η καινούργια μου ψύχωση.)

Link to comment
Share on other sites

[offtopic]

 

Έχεις δίκιο. Ειδικά για την Ελλάδα, το ένα εκατομμύριο στις αίθουσες, ίσως σημαίνει τον διπλάσιο αριθμό ανθρώπων που είδαν τους τριακόσιους. Ζούμε σε μία χώρα όπου ο σεβασμός των πνευματικών δικαιωμάτων, δεν θεωρείται απλά η εξαίρεση στον κανόνα, αλλά μια αδιανόητη εκκεντρικότητα.

Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι από εσάς γνωρίζετε τουλάχιστον ένα άτομο που να θεωρεί "μαγκιά" και "κατόρθωμα" να κατεβάζει παράνομα ταινίες στον υπολογιστή του. Στο θέμα θα επανέλθω κάποια στιγμή εκτενέστερα, μιας και νομίζω πως όλοι μας ως δημιουργοί, οφείλουμε να ευαισθητοποιηθούμε και εναντιωθούμε σε μία νοοτροπία που μας θίγει άμεσα.

 

κοιτα νομιζω οτι δεν τιθεται θεμα ακριβως σεβασμου των πνευματικων δικαιωματων ( μιας και δεν ειναι κανεναν απο τους downloaders να υποστηριζει οτι ηταν δικια του η ταινια - κομικ ) απλα αυτη η λαθος εκφραση εχει επικρατησει για λογους μαρκετινγκ ( ναι ακουγεται πολυ χειροτερο το δε σεβεσαι τα πνευματικα δικαιοματα του Χ παρα το δε τα σκας στη warner).

 

το θεμα εδω αυτο καθ εαυτο ειναι κατα ποσον καποιος επιθυμει η οχι να καταβαλει αυτο που εχει ορισει καποια "ανωτερα" δυναμη σαν το πρεπον αντιτιμο της παρακολουθησης μιας ταινιας η το διαβασμα ενως βιβλιου.

 

Αν δεχτουμε οτι ενα εργο ειναι πολιτισμος τοτε απο που και ως που του βαζουμε μια τιμη καιεκπολιτιζουμε μονο οσους καταβαλλουν το αντιτιμο, το αντεπιχειρημα "μα πρεπει να ζησει ο καλλιτεχνης" ειναι τουλαχιστον ιλαρο γιατι αν δεν ειχαν τα λευτα να τους ανταμηωουν δε θα δημηουργοντουσαν νεα εργα, και φυσικα η "επιχειρηση" θεαματων θα ειχε παψει να υφισταται.

 

Για μενα η νοοτροπια δε θιγει το δημιουργο, θιγει αυτον που θελει να βιοποριστει απο το δημιουργιμα του αποκλιστικα, το οποιο απο τη μια μπορει να μην ειναι κακο απο την αλλη ομως μπορει και να ειναι παρα παολυ κακο...

 

Think about it ;)

 

[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σας ανοίξω νέο τόπικ για το θέμα διότι παρά τις όποιες πεποιθήσεις του καθενός από εμάς, το να επικροτούμε κάτι που είναι παράνομο δεν είναι κάτι που μπορεί να γίνει δημοσίως. Όμως πρέπει και να σταματήσετε να σπαμάρετε επί των "300" για τους οποίους και είναι ανοιγμένο το τόπικ (άντε δυο τρία ακόμα και τέρμα έτσι?! :p) διότι μετά θα καθαρίσω το θέμα, σας το λέω να το έχετε υπόψη σας για να μη λέτε ότι δεν το είπα :p

Link to comment
Share on other sites

1.000.000 Ελληνες; Εγώ ένα ξέρω πάντως, αν το έργο δεν ήταν για μερικους μισο-τσίτσιδους παίδαρους δεν θα πήγαινε ούτε μια γυναίκα να το δει. Αν πάλι ήταν για ολο-τσίτσιδους παίδαρους θα πήγαιναν όλες, οπότε εκεί να δείτε εισιτήρια που θα έκοβε... (το διαβαζει αυτό κανένας παραγωγος για να παίρνει ιδέες;)

Πέρα από το οφθαλμόλουτρο τώρα αν εξαιρέσει κανείς τις σκηνές που θύμιζαν Αρχοντα, τη βροχή από βέλη που θύμιζε τον Ηρωα, (την ταινία του Γιμού λέω) ντάξει, βλεπόταν η ταινία, αν και εγω ψιλο-απογοητεύτηκα. Ολα μου θύμιζαν άλλες ταινίες.

Ηταν ανάγκη ο Ξέρξης να είναι πάνω σε κείνο το άρμα; Εμοιαζε με τη βασίλισσα Κλεοπάτρα στα Αστερίξ που έρχεται πάνω σε κάτι τέτοια άρματα που τα τραβάνε δεκάδες σκλάβοι και λέει "Μη μου δίνετε σημασία, έχω έρθει ινκόγκνιτο"

Link to comment
Share on other sites

Εμ, αν μπορούσε και ο Ξέρξης το ίδιο θα έλεγε. Πάντως αυτό με το άρμα πρέπει να είναι λίγο αλήθεια, αν και αυτόν τον καταραμένο θρόνο στο αιφάλεω δεν τον έχουν βρεί ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

A real review:

 

300

 

300 is the greatest fucking movie ever made.

 

It's the first comic book movie that's better than the original graphic novel. It's also a fine historical film (because many of the kids in the theatre seemed unaware that Frank Miller based his comic on actual events and that there were men called Spartans and that they kicked more ass than a donkey).

 

But I digress.

 

300.

 

When the movie was over, I wanted to pick a fight with 20 complete strangers, kick their collective ass, kill an elephant with my bare hands, eat it, bathe in blood, and then go home and make love to my queen.

 

Instead, I sat in Baltimore/Washington gridlock and got grumbled at by my queen for waking her up at midnight. And then the dog farted on me as I slid into bed.

 

I wish I was a Spartan.

 

 

-Brian Keene.

Link to comment
Share on other sites

Μετριότατη ταινία. Αν εξαιρέσεις μερικά ωραία slow motions και τους κοιλιακούς, δεν έχει και κάτι καλό για να δεις και να απολαύσεις.

 

Το soundtrack ήταν κάτι μεταξύ άρχοντα των δακτυλιδιών, βασήλειο των ουρανών και μερικές ηλεκτρικές κιθάρες σε μερικά σημεία. Γενικά η μουσική δεν ακουγόταν και καθόλου, ή ήταν τόσο ουδέτερη που δεν την άκουγα εγώ.

 

Μερικά πλάνα ήταν ώντος πολύ ωραία.

 

Ιστορικά, ασ'το, πονάει.

 

Σαν σενάριο, ένα μεγάλο τίποτα. Όλο μάχες και αίμα ήτανε. Δεν με συγκίνισε ούτε στο ελάχιστο (και το θέλω αυτό σε μία ταινία). Ανάπτυξη χαρακτήρων μηδέν, διάλογοι μηδέν.

 

Συμπέρασμα: άμα σας αρέσουν τα ωραία πλάνα, οι εντυπωσιακές μάχες και τα ημίγυμνα κορμιά, να πάτε να την δείτε, αξίζει.

 

Σημεία που με ενόχλησαν: εκείνα τα λεσβιακά, αυτά τα φρικιαστικά πλάσματα και ο ξέρξης που'ταν σαν τραβέλι (με την αρνητική έννοια). Ω ναι, και αυτή η άσχετη σκηνή σαίκς κάπου στην αρχή. Και η ιστορία/πλοκή γενικότερα.

 

Αυτάααα....

Link to comment
Share on other sites

-TONIGHT WE DINE IN HELL!!!

-Αν είναι σίγουρο Λιονάιντας, θα πρέπει να κλείσουμε τραπέζι...

 

Πέρασα καλά. Γέλασα, χόρτασε το μάτι μου κοιλιακούς και πορωτικές ατάκες. Ασ' την Ιστορία τώρα... Άσε τους έφορους με την horny Oracle, άσε και τον Εφιάλτη. Άσε και τον ρινόκερο και τα υπόλοιπα... Καλά πέρασα είπαμε...

 

-ΑΟΥΑ! ΑΟΥΑ! ΑΟΥΑ!

- Σκάστε ρε, έρχονται οι Πέρσες!

 

Μάλλον θα τα είχα πάρει αν ήμουν Ιρανός, αλλά δεν είμαι.

 

-TRAITOR! TRAITOR!

- Τι φωνάζετε τώρα; Τον έχει σκοτώσει ήδη μόνη της η γυναίκα...

 

Μόνο τον McNalty μου λυπήθηκα στο τέλος... τόσες χρονιές με τους drug dealers στο Wire και δεν τα πήρε, μέχρι στην βάρκα βρέθηκε... και φέτος που τα πήρε πρώτη φορά από τον Ξέρξη, την πάτησε. Νεκρός ο κακομοίρης, ούτε ελαφρυντικό πρότερου εντίμου (τηλεοπτικού) βίου. Βέβαια μπορεί να φταίει που πήρε και την Queen... Aλλά κι αυτός ντιπ ηλίθιος! Με τα λεφτά της δωροδοκίας πάνε στην συνέλευση, αγαπητέ μου;

 

-Madness? THIS IS SPARTA!!!

- Το Ανοιχτό Κέντρο Ψυχικής Υγιεινής δεν άνοιξε ακόμα... περιμένει πιστώσεις.

 

Τι πηγάδι όμως! Απύθμενο... Σαν του Μελιγαλά ένα πράμα...

 

- Τι παίζει μετά;

- Άλλο ένα Ιστορικό... Τον Ρότζερ Ράμπιτ...

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι αναφέρθηκε, υπάρχει ένα μικρό λάθος που πέρασε: το σκηνικό με το πηγάδι έχει τη ρίζα του σ' ένα ιστορικό περιστατικό, όταν ο πατέρας του Ξέρξη, στέλνοντας κι εκείνος στις πόλεις-κράτη τους αγγελιαφόρους του για να ζητήσουν νερό και γη, τα σύμβολα της παράδοσης, έχασε δύο ομάδες, μία για κάθε μία από δύο πόλεις: στην Αθήνα τους πέταξαν σ' ένα λάκο (πέρασε στην ταινία σαν άρνηση στον Ξέρξη κι αυτό), και οι Σπαρτιάτες τους έδειξαν που να βρουν νερό και γη - στον πάτο ενός πηγαδιού. Έτσι, ο Ξέρξης δεν έστειλε απεσταλμένους σε καμία από αυτές τις πόλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

την είχα ψιλοδεί σε κάτι links στο ίντερνετ και όταν κατέβηκα θεσσαλονίκη για πάσχα πήγα μαζί με κάτι παιδιά και την είδαμε. αν δεν υπήρχαν και τα αού αού που φώναζαν και τα piercing που είχε ο ξέρξης, οι υπέροχες κομικ σκηνές και το άψογο άψογο αίμα που πετιόταν, θα είχε βαρεθεί υπέρτατα. προφανώς και δεν περίμενα να δω ιστορία -είμαι τελείως ανιστόρητος άλλωστε.

 

καλή χρυσή η ταινία, αλλά δεν τα πήγε καλά στο να δημιουργήσει ατμόσφαιρα. είχε ωραίες σκηνές, ωραία πλάνα, αλλά...

κρίμα. και από όσο μου είπε μια φίλη μου που ήταν παρούσα στην προβολή, έχουν πέσει κάποιες αρκετές -ή σοβαρές- αλλαγές από το κόμικς -οκ, το παραδέχομαι, δεν το έχω διαβάσει ακόμη-, που χαλούσαν τον όποιο συμβολισμό είχε το κόμικς (και που προφανώς απέτυχαν οι υπεύθυνοι να μεταφέρουν στη μεγάλη οθόνη).

καλό για το χαβαλέ, αλλά τίποτα παραπάνω.

πού οι καλές, χρυσές ημέρες του sin city? οέο?

 

όταν πίσω και πέρα μακραίνανε, πού να επήγαν χωριά, πολιτείες;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

PIKEI

 

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Αυτά τα αουα ρε παιδί μου τι ήτανε πια? Οι βάρβαροι που κατέβηκαν από τα δέντρα και δεν έχουν μάθει ακόμη να μιλάνε?

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα ότι έχω ποστάρει εδώ αλλά όπως διεπίστωσα δεν έχω σχολιάσει την ταινία.

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι πρώτα.Ναι γουστάρω απίστευτα την αρχαία Ελλάδα-και γενικά την ιστορία θα έλεγα-και ναι είμαι πατριώτης(τώρα πώς κατάντησε κακή λέξη αυτή ακόμη δεν κατάλαβα).

Όχι δεν με χάλασαν οι ιστορικές ανακρίβειες.Η ταινία βασίζεται σε ένα κόμικ που βασίζεται σε μια παλιά ταινία που βασίζεται σε ιστορικά γεγονότα.Φέξε μου και γλίστρησα δηλαδή,πάει μακριά η βαλίτσα.Στο κάτω κάτω τι λάθη είχε;Τα περισσότερα ήταν τόσο χτυπητά που μόνο μερικά παιδάκια θα μπέρδευαν ιστορικά.Τέρατα,ζόμπι,μάγοι.Οκ,ίσως κάποιοι να νομίζουν πλέον ότι ο Ξέρξης είχε φέρει ρινοκερους και ελέφαντες στην Ελλάδα.Ε,δε χάλασε ο κόσμος.Οι Σπαρτιάτες πολεμούν ημίγυμνοι ενώ κανονικά έπρεπε να είναι ζωσμένοι με τις πανοπλίες τους.Συμφωνοι,αλλά και στο άγαλμα του Λεωνίδα δεν βλέπω πολύ πανοπλία και κανείς δεν παραπονέθηκε.Εξάλλου έχω δει τόσες ταινίες με τυπους που φοράνε ούμπερ πανοπλίες αλλά δεν τους προστατεύουν ΚΑΘΟΛΟΥ.Αυτό είναι μεγαλύτερο ιστορικό λάθος κατ'εμέ.Ηλίθιοι ήταν νομίζετε οι αρχαίοι που μπαίναν σε όλη αυτη την ταλαιπωρία;Α,και όσον αφορα τις ασπίδες,ηταν όντως πολύ βαριές και δύσχρηστες αλλά εκεί ήταν όλο το ζουμί του να είσαι εκπαιδευμένος οπλίτης-στο χειρισμο του όπλου δηλαδή της ασπίδας.Αν εξασκείσαι από τα 7, στα 27 ξέρω εγώ θα είσαι απλά εξπέρ στο είδος.

Τα ΑΟΥΑ με χάλασαν.Πάντως βγάζαν τέτοιες κραυγές στις μάχες.Οπως πχ ΑΛΑΛΑ από όπου βγήκε και η λέξη "αλαλαγμός".Βέβαι στην ταινία το φωνάζουν σε άκυρες στιγμές-εκεί είναι το λάθος.

Η μουσική ήταν φοβερή.Τι δεν ακουγοταν και ήταν ουδέτερη βρε;Απόλυτα ταιριαστή.

Οι σκηνές με τη Γοργώ είχαν αρκετά λάθη αλλά τέλος παντων,καλή ήταν η τύπισσα.

Αλήθεια έχετε δει πολλές φορές φάλαγγα σε ταινία;Με ωθισμό και όλα τα καλούδια της;Εκεί το 300 βάζει κάτω όλες τις ρεαλιστικές ταινίες μάχης.

Λίγο χαζό βρήκα στο τέλος ότι πολεμούν (στις Πλαταιές) μόνο 30 000 Πέρσες.

Σκηνές μάχης και ατάκες απίστευτες.

Το στενό απεικονίζεται όσο ήταν τότε.Δηλαδη καμια 10-12 μέτρα στο στενότερο σημείο του.

 

Γενικώς ήταν μια ταινία που αξίζει να τη δεις στο σινεμά.Και γιατί σας παρακαλώ να τη σνομπάρουν όσοι δεν τους αρέσει το στυλ της;Αλλο 300,άλλο Καζαμπλάνκα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τον Heiron. Η ταινία είχε ατμφόσφαιρα (μιλάμε φυσικά στον κινηματογράφο, ελπίζω να μην περιμένει κανείς να ενθουσιαστεί από τέτοιου είδους ταινία σε dvd-rip), η μουσική όπου χρειαζόταν ήταν επική και όπου χρειαζόταν συγκλονιστικά συγκινητική (Goodbye my love, Message for the Queen), οι σκηνές μάχης ευλαβικά πιστές στο πνεύμα του κόμικ.

Εντάξει είχε ιστορικές ανακρίβειες, αλλά δεν ήταν ντοκιμαντέρ του BBC και όπως είπε κι ο Heiron δεν νομίζω κανείς να πίστεψε ότι είχαν φέρει Ολίφαντες, Τρολ και το Γκόλουμ οι Πέρσες. Κάντε, όμως μια αντιπαραβολή με το "Λ" πάνω στις ασπίδες, την εικόνα της φάλαγγας και τις στάχτες που ρίχνει πάνω του ο Λοχαγός για να θρηνήσει το θάνατο του γιού του.

Για τις Πλαταιές η ταινία αναφέρει ότι είναι 10.000 Σπαρτιάτες και ηγούνται ενός στρατού 30.000 ακόμα Ελλήνων. Και αναφέρει ότι η αναλογία είναι 1 προς 3. Άρα αντιμετωπίζουν γύρω στους 120.000 Πέρσες. Οι ιστορικές εκτιμήσεις δίνουν 10.000 Έλληνες εναντίον 50.000 Περσών (ιστοσελίδα νομαρχίας Βοιωτίας).

Η ταινία πράγματι δεν είναι Καζαμπλάνκα. Ένα δέκα στα δέκα από μένα παρακαλώ.

 

ΥΓ Να αναφέρω και ένα σχόλιο που είχα διαβάσει στο imdb. Κάποιος ξένος "έθαβε" την ταινία ως αμερικανιά, επειδή ο Λεωνίδας όταν του είπαν να παραδώσει τα όπλα του απάντησε (άκουσον-άκουσον): "Come and get them".

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να κάνουμε συγκρίσεις, ρε συ, heiron, άσε το να πάει στο διάβολο μετά: πρώτον, ναι, κωλοχαίρομαι να βλέπω έργα που δείχνουν με αρκετή ακρίβεια το πώς «δουλεύει» η εξάρτηση του στρατιώτη.

 

Δυστυχώς, όμως, ο κόσμος νομίζει ακόμα διάφορα: π.χ. η ασπίδα δεν είναι από συμπαγή μπρούτζο, αλλά από ξύλο και, αναλόγως την περίοδο, καλυμένη με κάποιο προστατευτικό (εν προκειμένω μια επίστρωση μπρούτζου) - πράγμα που είναι προφανές αν σκεφτείς ότι ο μπρούτζος ζυγίζει περίπου 8 τόνους ανά κυβικό μέτρο (ακόμα και 5 χιλιοστά πάχος να είχε, θα ζύγιζε περίπου 130 κιλά). Όπως βλέπεις, ναι, είναι λίγο ηλίθιο να βλέπουμε μία ασπίδα που είναι και καλά φτιαγμένη από μπρούτζο και την οποία όχι μόνο σηκώνουν, αλλά λυγίζει κιόλας! Θα με νοιάξει όταν τη βλέπω; Πιθανότατα όχι, αλλά δεν είναι τόσο δύσκολο ή καίριο να μην προσέξουν κάτι τόσο προφανές.

 

Τώρα, για τα υπόλοιπα θέματα, η κουβέντα είναι τεράστια. Αλλά κακή δεν ήταν - το πόση βαρβατίλα βρώμαγε είναι άλλη υπόθεση. :atongue2:

 

 

Υ.Γ.: Αυτό με το: «Μολών λαβέ!» γάμησε! :roflmao: Να σας πω εδώ ότι έχει βρεθεί μολύβδινη σφαίρα σφενδόνης που έχει χτυπημένο το κείμενο: «ΔΕΞΑ». ;)

Edited by RaspK
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, προσωπικά, επειδή είχα διαβάσει και το graphic novel, θεωρώ ότι είναι τόσο πιστή μεταφορά όσο αυτή του V for Vendetta: Καλή, αλλά με αλλοιωμένα τα νοήματα. Πιστεύω ότι ο Miller έγραψε ένα graphic novel κατά του σκοταδισμού , οι παραγωγοί έφτιαξαν μια εντυπωσιακή ταινία ξύλου.

Η ταινία φυσικά και είναι για σινεμά και οι σκηνές μάχης ήταν απίστευτες, η ταινία επικότατη, παρά της αλλαγές πιστή στα κυριότερα σημεία με τα ιστορίκά κείμενα (αναφορικά με τη μάχη πάντα, η αναπαράσταση της Σπάρτης -που προστέθηκε ειδικά για την ταινία - μου φάνηκε πολύ "Αθήνα") και εικαστικά ήταν απίστευτα πιστή στο graphic novel.

Όχι 10/10 για εμένα, αλλά, για αυτό που ήταν, ένα 8 το παίρνει με το σπαθί της.

THIS IS SPARTA!

Link to comment
Share on other sites

Α,οκ αν το σχόλιο ηταν επειδή μοιαζουν να είναι εξ'ολοκλήρου απο μπρούντζο πάω πάσο.Βέβαια είναι πιο απλό για να το φτιάξουν.Πλαστικό και βαψιμο και βουαλά(όχι Darkchilde δε σε φώναξε κανεις)μπρουντζινες ασπίδες!Άντε τώρα να φτάχνουν τάχα ξύλο απο μέσα και λεπτή επίστρωση μετάλλου απ'έξω κτλ κτλ.

Α,ναι για τα νούμερα έκανα λάθος 40 000 Έλληνες και 120 000 Πέρσες λέει όντως(ή 30 000 vs 90 000?).Απλά είναι κομματάκι χαζό να πάνε με τα υπερβολικά νούμερα που έδιναν οι αρχαίοι ιστορικοί στην αρχή(1 000 000 Περσες) και μετά να πάνε με τους πιο ρεαλιστικούς σύγχρονους ιστορικούς.

Στις Πλαταιες λένε οτι ηταν πάνω απο 100 000 Ελληνες αλλά τα 2/3 ήταν σκλάβοι-κυρίως οι είλωτες της Σπάρτης που τους πήραν για βοηθητικούς μαζί τους αφού είχε μείνει αφρούρητη η Σπάρτη και ήταν επικίνδυνο να τους αφήσουν στη Λακωνία να αλωνίζουν.Οι σκλάβοι μάλλον δεν πολέμησαν.Οποτε το 30-40 000 ειναι ακριβες.Οι Πέρσες υποτιθεται οτι ήταν 300 000 περιπου αλλά σύγχρονοι ιστορικοι πιστευουν οτι ηταν το πολύ διπλάσιοι των Ελλήνων.

Αυτό για τις Πλαταιες.Στις Θερμοπύλες δέν είχε μεγάλη σημασία αν ηταν 250 000 Πέρσες ή 2 500 000.Αφού δεν μπορούσαν να πολεμήσουν πάνω από λιγες χιλιάδες εκεί στα στενα.Πάντως ήταν τουλάχιστον 2 κατοστάρικα Ιρανοί που πολέμησαν τον Λαιονάιντας.

 

Ρε το "Μολών λαβέ" είναι κλεμμένο απο τον Άρχοντα!Το είπε η Άργουεν στους ringwraths! :p

Link to comment
Share on other sites

Τυχαίνει από τότε που ήμουν παιδί (Δ Δημοτικού όπου διδαχτήκαμε στο σχολείο το περιστατικό) να τρέφω ιδιαίτερη αγάπη (μέγιστο κόλλημα στη σημερινή), με την ιστορία του Λεωνίδα και των Θερμποπυλών. Κάποτε μάλιστα είχα ξεκινήσει να γράφω μυθιστόρημα το βίο του Λεωνίδα αλλά σταμάτησα( τι να κάνω εγώ μπροστά στον Πρέσφιλντ και τον Μίλερ;).

Όταν ήμουν στο λύκειο αγόρασα το κόμικ 300 όταν ακόμα κυκλοφορούσε σε πέντε συλλεκτικά τεύχη. Σε όποιον το έδειχνα ή μιλούσα για αυτό ή γελούσαν ή βαριόντουσαν να το διαβάσουν.

Κάμποσα χρόνια αργότερα, μέσω της κινηματογραφικής μεταφοράς, όλοι στην Ελλάδα έγιναν ξαφνικά γνώστες του αντικειμένου, του ιστορικού γεγονότος και άρχισαν και τις κριτικές. Οι μισοί τάχτηκαν υπέρ της ταινίας και οι άλλοι κατά. Οι μεν την είδαν καθαρά από πλευρά καλλιτεχνική ενώ οι δε από ιστορική. Για τους πρώτους δεν ξέρω αν γενικά έχουν ιστορικές γνώσεις ή ενδιαφέροντα, όπως και για τους δεύτερους αν ξέρουν τι θα πει φαντασία ή καλλιτεχνική ματιά.

Όπως και να έχει η ταινία δίχασε. Όχι μόνο τους γύρω αλλά και εμένα τον ίδιο. Δεν λέω μου άρεσε, όπως και πριν από αυτήν το κόμικ. Χαλάστηκα όμως με αυτό το μάρκετινγκ και την έκταση που έλαβαν οι Σπαρτιάτες μετά την ταινία. Ένα κάρο μικροαντικείμενα βλέπω καθημερινά να ξεπετάγονται όπως π.χ ξυπνητήρι Λεωνίδας! Εκτός αυτού, η ατάκα this is Sparta πήρε με τις σειρά της άλλες διαστάσεις, περισσότερο κωμικές.

Η δική μου γνώμη σχετικά με τέτοιου είδους έργα (κυρίως ταινίες, επειδή προβάλλονται πολύ πιο εύκολα), είναι οι δημιουργοί τους να τα κάνουν όσο πιο κοντά στην πραγματικότητα, δίχως αυτό να σημαίνει πως τα στοιχεία του φανταστικού να αποφεύγονται. Ζούμε και σε μια χώρα όπου η αμάθεια ζει και βασιλεύει και όσο τα χρόνια περνούν, κερδίζει παραπάνω έδαφος. Όταν ξαφνικά παρουσιάζεται μια ταινία σαν το 300 όπως και νωρίτερα η Τροία, η αμάθεια γίνεται ημιμάθεια και αυτό είναι ακόμη χειρότερο.

Πάντως σχετικά με όσα ακούγονται περί Αμερικής και εξωτερικού, ότι δηλαδή οι ξένοι παίρνουν την ιστορία μας και της αλλάζουν τα φώτα, δεν με ενοχλεί και τόσο. Τουλάχιστον εκείνοι ασχολούνται. Εμείς....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..