Jump to content

Word Processor Tips (Επεξεργαστής Κειμένου: Συμβουλές)


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Έχω μια απορία χρόνια τώρα...Πώς στο διάολο γράφουμε έτσι ώστε να χωρίζονται οι λέξεις που αλλάζουν σειρά με παύλες,και να μην έχουμε πλήρη στοίχιση;;;!!Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί κάπου πιο πάνω.

 

Παρακαλώ;

 

Στο word, πρέπει να έχει επιλεγεί

Tools > Language > Hyphenation > Automatically hyphenate document

Εργαλεία > Γλώσσα > Συλλαβισμός (?) κλπ

 

αν είναι βέβαια σωστά ορισμένη η γλώσσα του κειμένου, και υπάρχει εγκατεστημένο το λεξικό συλλαβισμού για τη συγκεκριμένη γλώσσα.

 

Η πλήρης στοίχιση είναι ιδιότητα της παραγράφου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μάλλον είναι για το 03,ε;Εγώ έχω 07 και δεν είναι-νομίζω-το ίδιο...Σε ευχαριστώ,πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μάλλον είναι για το 03,ε;Εγώ έχω 07 και δεν είναι-νομίζω-το ίδιο...Σε ευχαριστώ,πάντως!

 

Ε, αυτή είναι η λογική, πάντως, αν ψάξεις στο help για hyphenation φαντάζομαι ότι θα το βρεις... αλλά το βασικό είναι να έχεις το λεξικό συλλαβισμού για τη συγκεκριμένη γλώσσα, αλλιώς δεν γίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μετατροπή κεφαλαίων σε πεζοκεφαλαία ή πεζά και αντιστρόφως:

 

Ας πούμε ότι ξεχάσαμε πατημένο το caps lock και δεν κοιτούσαμε την οθόνη όσο γράφαμε, με αποτέλεσμα όλα να βγουν κεφαλαία.

 

Κανένα πρόβλημα.

Μαυρίζουμε το προβληματικό κομμάτι και πατάμε Alt+F3.

 

ή ομοίως αποφασίσαμε εκ των υστέρων ότι η τάδε λέξη στο κείμενό μας θέλουμε να είναι με κεφαλαία και όχι πεζά

 

τη μαυρίζουμε και Alt+F3.

Link to comment
Share on other sites

Μετατροπή κεφαλαίων σε πεζοκεφαλαία ή πεζά και αντιστρόφως:

 

Ας πούμε ότι ξεχάσαμε πατημένο το caps lock και δεν κοιτούσαμε την οθόνη όσο γράφαμε, με αποτέλεσμα όλα να βγουν κεφαλαία.

 

Κανένα πρόβλημα.

Μαυρίζουμε το προβληματικό κομμάτι και πατάμε Alt+F3.

 

ή ομοίως αποφασίσαμε εκ των υστέρων ότι η τάδε λέξη στο κείμενό μας θέλουμε να είναι με κεφαλαία και όχι πεζά

 

τη μαυρίζουμε και Alt+F3.

 

Στο δικό μου (παλιότερο) word είναι Shift+F3.

Και αν υπάρχει ήδη τονισμένο κεφαλαίο, δεν το αλλάζει, οπότε σου δίνει π.χ. Άλλος -> ΆΛΛΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου (παλιότερο) word είναι Shift+F3.

 

Και στο δικό μου, νεότερο word Shift+F3 είναι. Εγώ είμαι βλαμμένος. dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

Το γουόρντ μου απέκτησε την κακιά συνήθεια να μετατρέπει διάφορα κείμενα σε σειρές από όρθια παραλληλλογραμμάκια. α) Το έχει συναντήσει κανένας και β) τί θα μπορούσε να γίνει γι' αυτό;

 

 

 

Μάλλον δεν αναγνωρίζει την γλώσσα ή κάτι τέτοιο. Το coding της γλώσσας γενικότερα.

 

 

Υπάρχει λύση;

 

Δες την γραμματοσειρά και μετά πήγαινε στις ρυθμίσεις γλώσσας στο control panel και σιγουρέψου πως στο advanced tab ως unicode default έχεις Greek

 

Ωχ α-α-ααμαααααάν...!

 

Πλήρης αποτυχία. Είδα τη γραμματοσειρά, αλλά τα υπόλοιπα δεν τα βρήκα. Που τα έχουν καταχωνιασμένα;dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

(Κρίμα που χάλασε η μπαμπούσκα. Είχα μεγάλες φιλοδοξίες για πάρτη της...)

 

Αφτ, μ' αρέσει που παίρνεις ως δεδομένο ότι ξέρω τί γουίντοους έχω.

Αφού το έψαξα για κά'να μισάωρο, κατέληξα στο ότι έχω κάτι που λέγεται Windows XP Home Edition.

Αν εδώ τώρα αιστανθής την ανάγκη να στενάξεις βαθειά αναφωνώντας "Θεοί, πού έμπλεξα!", θα το κατανοήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

(Κρίμα που χάλασε η μπαμπούσκα. Είχα μεγάλες φιλοδοξίες για πάρτη της...)

 

Αφτ, μ' αρέσει που παίρνεις ως δεδομένο ότι ξέρω τί γουίντοους έχω.

Αφού το έψαξα για κά'να μισάωρο, κατέληξα στο ότι έχω κάτι που λέγεται Windows XP Home Edition.

Αν εδώ τώρα αιστανθής την ανάγκη να στενάξεις βαθειά αναφωνώντας "Θεοί, πού έμπλεξα!", θα το κατανοήσω.

Δεξί κλικ στο εικονίδιο (ή επιλογή στο σχετικό μενού) "[My] Computer/Ο Υπολογιστής μου" και επέλεξε το "Properties/Ιδιότητες" — θα σου βγάλει μια καρτέλα που αναφέρει την έκδοση. Επίσης, σου συνιστώ να κατεβάσεις οιοδήποτε πρόγραμμα βγάζει συγκεντρωτικά τέτοια στοιχεία.

Edited by RaspK
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΟΚ, φαντάζομαι ότι εδώ είναι το καλύτερο σημείο για το παρακάτω:

 

Για τυχόν χρήστες Mac:

Δωρεάν Ελληνικός Ορθογράφος για το Mac Word 2011. yeah.gif

Επιτέλους!

 

Αν δεν σκοπεύετε να τα χώνετε στη Neurolingo και τον, κατά τα άλλα εχμ.. ας πούμε δυσεύρετο, ορθογράφο της.

Ο πολύ καλός αυτός άνθρωπος στο Ma©γειρέματα δίνει τη λύση.

 

Επειδή είμαι στην διαδικασία... απόκτησης του κανούριου Office, δε ξέρω κατά πόσο η λύση είναι καλή.

Θα επανέλθω, αν κάποιος ενδιαφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά, τελευταία έχω ένα θέμα με τον κειμενογράφο μου. Για ρίχτε μια βοήθεια...

 

Συγκεκριμένα, όταν θέλω να βάλω εισαγωγικά για να βάλω μέσα κάποιον διάλογο μου βγάζει αυτά ( " ) ενώ εγώ επιθυμώ να μου βγάλει τα άλλα ( << )

Αυτά στην παρένθεση δεν είναι τα κανονικά εισαγωγικά όπως τα θέλω να βγαίνουν (πιο κολλημένα δηλαδή) αλλά δύο φορές πατημένο το πλήκτρο δίπλα στο ( Μ ).

Εγώ θέλω να βγαίνει (η σωστή εκδοση των εισαγωγικών) όταν πατάω το πλήκτρο των εισαγωγικών.

 

 

Τι να κάνω;huh.gif

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, φαντάζομαι ότι εδώ είναι το καλύτερο σημείο για το παρακάτω:

 

Για τυχόν χρήστες Mac:

Δωρεάν Ελληνικός Ορθογράφος για το Mac Word 2011. yeah.gif

Επιτέλους!

 

Αν δεν σκοπεύετε να τα χώνετε στη Neurolingo και τον, κατά τα άλλα εχμ.. ας πούμε δυσεύρετο, ορθογράφο της.

Ο πολύ καλός αυτός άνθρωπος στο Ma©γειρέματα δίνει τη λύση.

 

Επειδή είμαι στην διαδικασία... απόκτησης του κανούριου Office, δε ξέρω κατά πόσο η λύση είναι καλή.

Θα επανέλθω, αν κάποιος ενδιαφέρεται.

 

 

 

Τι έγινε με τον ορθογράφο;! Και εγώ έχω απελπιστει...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τελευταία έχω ένα θέμα με τον κειμενογράφο μου. Για ρίχτε μια βοήθεια...

 

Συγκεκριμένα, όταν θέλω να βάλω εισαγωγικά για να βάλω μέσα κάποιον διάλογο μου βγάζει αυτά ( " ) ενώ εγώ επιθυμώ να μου βγάλει τα άλλα ( << )

Αυτά στην παρένθεση δεν είναι τα κανονικά εισαγωγικά όπως τα θέλω να βγαίνουν (πιο κολλημένα δηλαδή) αλλά δύο φορές πατημένο το πλήκτρο δίπλα στο ( Μ ).

Εγώ θέλω να βγαίνει (η σωστή εκδοση των εισαγωγικών) όταν πατάω το πλήκτρο των εισαγωγικών.

 

 

Τι να κάνω;huh.gif

 

Στο Word πατάς Format->AutoFormat->Options και επιλέγεις Replace Straight quotes with smart quotes σε όλες τις σχετικές καρτέλες (AutoFormat και AutoFormat as you type).

 

Edit: Φυσικά αυτό ισχύει όταν επιλέγεις να γράφεις ελληνικά. Όταν γράφεις αγγλικά, τα αντίστοιχα έξυπνα εισαγωγικά είναι τύπου 66...99.

Edited by odesseo
Link to comment
Share on other sites

Οκ...με κίνδυνο να φανώ εντελώς ηλίθιος...που είναι όλα αυτά;biggrin.gif

Εχω word 2007 και εναλλακτικά δουλεύω και openoffice

Link to comment
Share on other sites

Οκ...με κίνδυνο να φανώ εντελώς ηλίθιος...που είναι όλα αυτά;biggrin.gif

Εχω word 2007 και εναλλακτικά δουλεύω και openoffice

Εδώ για το Word 2007

Για το OpenOffice, Tools->AutoCorrect->Custom Quotes.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σχετικά και με μια αναφορά προηγουμένως περί TeX/LaTeX, δείτε οπωσδήποτε το LyX, και ειδικά το Memoir document class για LaTeX. Μπορεί να φανεί λίγο περίεργο αρχικά και με πολλές επιλογές που ξενίζουν, αλλά άπαξ και στηθεί σωστά ένα έγγραφο, κάνει τέλεια δουλειά ειδικά όσον αφορά την στοιχειοθεσία, την δημιουργία contents, indexing, και γενικά όλο το layout, με απόλυτο έλεγχο και πολλές επιλογές στο τελικό αποτέλεσμα.

Eάν σκοπεύετε να κάνετε την στοιχειοθεσία μόνοι σας, ή έστω να έχετε μια ιδέα περί του πώς θα φαίνεται κάτι τυπωμένο είναι απαραίτητο.

 

Αν θέλετε να το αξιοποιήσετε απαραιτήτως διαβάστε το manual και το manual του memoir class.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μικρό προβληματάκι και θέλω τα φώτα σας.

Μέχρι προσφάτως χρησιμοποιούσα open office, αλλά είπα να δοκιμάσω το office 2007 που έχω εγκατεστημένο στο λαπτοπ έτσι για αλλαγή.

Τελειώνοντας διαπίστωσα οτι δεν έχω εγκατεστημένο ορθογραφικό έλεγχο, ούτε και θησαυρό συνωνύμων. Πως μπορώ να τα εγκαταστήσω;

 

Επίσης πως μπορώ να εγκαταστήσω διαφορες γραμματοσειρές και απο πού;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από ελληνικές γραμματοσειρές, έχω βρει πολύ ενδιαφέρουσες για να παίζω από εδώ:

http://www.greekfontsociety.gr/pages/gr_link.html

 

Αγγλικές βρίσκεις σχεδόν παντού και δίνονται και οδηγίες για το πώς εγκαθίστανται, είναι απλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κανόνας 9: Απόστροφοι

 

- Η απόστροφος κοιτάζει πάντα προς τα αριστερά (`, το πλήκτρο δίπλα στο 1, αυτό που έχει και το ~, όχι το ‘ που είναι μαζί με τα εισαγωγικά – αυτό δεν είναι απόστροφος αλλά άνοιγμα μονών εισαγωγικών)

 

π.χ. Πότε μου το `πες; [κι όχιΠότε μου το ‘πες;]

 

- Η απόστροφος χρησιμοποιείται στις περιπτώσεις του προφορικού, γρήγορου ή ιδιωματικού λόγου, όταν χάνεται το τελικό ή αρχικόφωνήεν μιας λέξης (επειδή «χωνεύεται» στο φωνήεν της προηγούμενης ή της επόμενης λέξης). Μπαίνει κολλητά στην κομμένη λέξη. Από την άλλη πλευρά της αποστρόφου (μόνο), αφήνεται κενό.

 

π.χ. Απ’ το βουνό. ΟΧΙ Απ’το βουνό. ΟΧΙ Απ ‘ το βουνό. ΟΧΙ Απ ’το βουνό.

 

Πάντα έβαζα ως απόστροφο αυτή των μονών εισαγωγικών, η οποία διαβάζω ότι είναι λάθος. Κατάλαβα που είναι και από `δω(;) και πέρα θα την χρησιμοποιώ. Το θέμα είναι όταν λές απ το βουνό, που είναι η απόστροφος που κοιτάει από την άλλη πλευρά για να την χρησιμοποιήσω στο "απ";

Edited by triantaduo
Link to comment
Share on other sites

Πάντα έβαζα ως απόστροφο αυτή των μονών εισαγωγικών, η οποία διαβάζω ότι είναι λάθος. Κατάλαβα που είναι και από `δω(;) και πέρα θα την χρησιμοποιώ. Το θέμα είναι όταν λές απ το βουνό, που είναι η απόστροφος που κοιτάει από την άλλη πλευρά για να την χρησιμοποιήσω στο "απ";

Αν μιλάς για το Word, κανονικά οι απόστροφοι θα πρέπει να εμφανίζονται σωστά (στη μορφή ‘ ’) εάν έχεις ενεργοποιήσει τη ρύθμιση Straight quotes with smart quotes στις Επιλογές (Options) του μενού Μορφοποίηση (Format). Κανονικά χρησιμοποείται το ίδιο πλήκτρο και για τις δυο αποστρόφους.

 

Edit: Τώρα που το ξαναβλέπω, διορθώνω μια γκάφα ολκής. Μία είναι η απόστροφος, και για το 'δώ και για το απ'.

Η ρύθμιση που ανέφερα είναι η ίδια (από το μενού Format).

Edited by odesseo
Link to comment
Share on other sites

Πάντα έβαζα ως απόστροφο αυτή των μονών εισαγωγικών, η οποία διαβάζω ότι είναι λάθος. Κατάλαβα που είναι και από `δω(;) και πέρα θα την χρησιμοποιώ. Το θέμα είναι όταν λές απ το βουνό, που είναι η απόστροφος που κοιτάει από την άλλη πλευρά για να την χρησιμοποιήσω στο "απ";

Αν μιλάς για το Word, κανονικά οι απόστροφοι θα πρέπει να εμφανίζονται σωστά (στη μορφή ‘ ’) εάν έχεις ενεργοποιήσει τη ρύθμιση Straight quotes with smart quotes στις Επιλογές (Options) του μενού Μορφοποίηση (Format). Κανονικά χρησιμοποείται το ίδιο πλήκτρο και για τις δυο αποστρόφους.

 

Edit: Τώρα που το ξαναβλέπω, διορθώνω μια γκάφα ολκής. Μία είναι η απόστροφος, και για το 'δώ και για το απ'.

Η ρύθμιση που ανέφερα είναι η ίδια (από το μενού Format).

Έχω τα Office 2007 που έχουν λίγο περίεργο μενού και δεν μπορώ να βρω με τίποτα στο Word την επιλογή Μορφοποίηση για να ενεργοποιήσω την κατάλληλη ρύθμιση.

Edited by triantaduo
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το πρόσεξα αυτό:

 

Κανόνας 9: Απόστροφοι

 

- Η απόστροφος κοιτάζει πάντα προς τα αριστερά (`, το πλήκτρο δίπλα στο 1, αυτό που έχει και το ~, όχι το ‘ που είναι μαζί με τα εισαγωγικά – αυτό δεν είναι απόστροφος αλλά άνοιγμα μονών εισαγωγικών)

 

π.χ. Πότε μου το `πες; [κι όχιΠότε μου το ‘πες;]

 

Ναι, η απόστροφος κοιτάζει πάντα προς τα αριστερά, αλλά δεν νομίζω ότι το πλήκτρο που αναφέρεται είναι το σωστό για τα ελληνικά.

Άνοιξα αρκετά βιβλία, σχολικά, non-fiction και λογοτεχνικά διαφόρων εκδοτικών, και βρήκα την απόστροφο γραμμένη με την απλή χρήση του κουμπιού για τα εισαγωγικά (χωρις shift). Δηλαδή όπως ακριβώς γράφεται και το κλείσιμο των απλών εισαγωγικών, και όχι με χρήση του πλήκτρου αριστερά από το "1".

Link to comment
Share on other sites

  • RObiN-HoOD changed the title to Word Processor Tips (Επεξεργαστής Κειμένου: Συμβουλές)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..