Jump to content

7ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η ομορφιά της κακίας


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Λοιπόοοοον.

 

Υπερφυσικές δυνάμεις ανώτερες των δικών μου (αν και ελαφρά γριπιασμένες και συναχωτές), μου επέβαλαν το σκληρό πλην ευχάριστο καθήκον να διοργανώσω το Διαγωνισμό Σύντομης Σουφουφίτικης ιστορίας για το μήνα Μάιο!

 

 

Ο διαγωνισμός θα διαρκέσει λίιιιγο περισσότερο από τους υπόλοιπους. Συγκεκριμένα οι διαγωνιζόμενοι -και εύχομαι να είστε καμπόσοι αυτοί τη φορά- θα έχουν στη διάθεσή τους από σήμερις Σαββάτο, 28 Απριλίου έως και την Παρασκευή 1 Ιουνίου στις 24:00 ώρα Ελλάδας. Καλείστε να γράψετε ιστορίες 2000 λέξεων. Το όριο όπως πάντα είναι κάπως ελαστικό αλλά θα παρκαλέσω να μην υπερβούμε τις 3000 λέξεις. Πρέπει οπωσδήποτε -για να μην ξεχνιόμαστε- να είναι ιστορίες εφ, φαντασίας ή τρόμου. Η συμμετοχή σας θα πρέπει να ανέβει στην κατάλληλη βιβλιοθήκη και να ανεβάσετε και στο παρόν τόπικ ένα ποστ με το λινκ.

 

Η ψηφοφορία θα διαρκέσει 10 μέρες. Συγκεκριμένα θα λήξει την Κυριακή 10 Ιουνίου στις 24:00 ώρα Ελλάδας. Ο τρόπος της ψηφοφορίας θα ανακοινωθεί λίγο αργότερα, αλλά εφόσον θα έχουμε περισσότερες των πέντε συμμετοχές θα γίνει όπως στο Διαγωνισμό Ιανουαρίου.

 

Το θέμα του διαγωνισμού για το μήνα Μάιο είναι η Ομορφιά της Κακίας. Οι ιστορίες σας πρέπει να περιστρέφονται γύρω από αυτήν (την Ομορφιά) και να την έχουν σε περίοπτη και εμφανή θέση...

 

Καλή διασκέδαση σε όλους, είτε αποφασίσουν να γράψουν, είτε αποφασίσουν μόνο να διαβάσουν...

 

 

Edit: Περισσότερες διευκρινίσεις, μια και ρώτησε η Τρίλλιαν, ας είναι και σε αυτό το σημείο:

 

Θέλουμε μια ιστορία όπου να αναδεικνύεται το πώς μπορεί η κακία να έχει όμορφη πλευρά. Το πώς μπορεί η κακία να είναι γοητευτική αν θες, αν και η γοητεία με την ομορφιά είναι διαφορετικά πράγματα. Να εστιάζεται στη όμορφη πλευρά μια κακής πράξης ή ενός πλάσματος του κακού ή ενός κακού πλάσματος.

 

Και με τη λέξη ομορφιά δεν εννοώ την καλωσύνη σε καμμία περίπτωση. Αν δηλαδή από το κακό μπορεί να βγει καλό, δεν ενδιαφέρει. Αρκεί αυτό που θα βγει να είναι όμορφο.

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • darky

    10

  • Oberon

    20

  • nikosal

    9

  • Naroualis

    36

Top Posters In This Topic

Το όριο όπως πάντα είναι κάπως ελαστικό αλλά θα παρκαλέσω να μην υπερβούμε τις 3000 λέξεις.

 

Ωραία, ένας σουφουφου διαγωνισμός το δίμηνο είναι ό,τι πρέπει.

Εγώ απλά να επαναλάβω (το είχα πει και παλιά και υπήρχαν κάποιες αντιρρήσεις, το βλέπω και παραπάνω) να μην περνάμε τις 2,000 λέξεις. Συνοπτικά, δύο οι λόγοι:

α) το να γράφεις περιεκτικά, λιτά, απαιτεί κόπο, τέχνη και είναι και το μεγαλύτερο χάρισμα του συγγραφέα

β) εκεί που πονάνε οι διαγωνισμοί είναι στις αναγνώσεις των διηγημάτων από όλο τον κόσμο και στα σχόλια. Με τις 3 χιλ. επιβαρύνουμε την κατάσταση, δυσκολεύουμε τους αναγνώστες (μην ξεχνάτε ότι μπορεί να γραφούν και 10-15 διηγήματα)

 

Αλλά η απόφαση στη Ναρουάλις που το διοργανώνει

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές όμως οι λέξεις δεν φτάνουν για να πει η ιστορία αυτό που θέλει να πει. Οπότε ναι το ελλαστικό όριο είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, πολύ φοβάμαι ότι λόγω της χρονικής στιγμής και δεδομένης της επαγγελματικής κατάστασης πολλών εξ ημών -φοιτητές σε εξεταστική περίοδο- δε θα έχουμε πολλές συμμετοχές. Και θα ήταν κρίμα να περιορίσουμε τις τρεις τέσσερις που θα ανέβουν μόνο και μόνο γιατί μπορεί να ανέβουν κι άλλες και δε θα προλάβουμε να τις διαβάσουμε. Στην τελική, αν εμφανιστούν, ξέρω γω, δεκαπέντε συμμετοχές, ασφαλώς και θα πάρει παράταση η ψηφοφορία. Μακάρι να χρειαστεί. Θα τρίβω τα χέρια μου με με σατανική ικανοποίηση.

Επαναλαμβάνω ότι δε θα ήταν καθόλου ευγενικό να ξεπεράσουμε τις 3000 λέξεις. Τώρα αν μιλάμε για 2200 ή 2500, ε, μπορώ να κάνω τα στραβά μάτια.

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ζητήσω μια σημαντική επεξήγηση: Τι ακριβώς εννοούμε με το "η ομορφιά της κακίας" ; Θέλουμε μια ιστορία όπου ο κεντρικός χαρακτήρας θα είναι κακός; Μια ιστορία όπου το κακό κερδίζει; Μια ιστορία όπου θα υπάρχει κάτι κακό γενικώς; (φαντάζομαι πάντως ότι δεν εννοείς μια κακή ιστορία :tongue: )

Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε μια ιστορία όπου να αναδεικνύεται το πώς μπορεί η κακία να έχει όμορφη πλευρά. Το πώς μπορεί η κακία να είναι γοητευτική αν θες, αν και η γοητεία με την ομορφιά είναι διαφορετικά πράγματα. Να εστιάζεται στη όμορφη πλευρά μια κακής πράξης ή ενός πλάσματος του κακού ή ενός κακού πλάσματος.

 

Και με τη λέξη ομορφιά δεν εννοώ την καλωσύνη σε καμμία περίπτωση. Αν δηλαδή από το κακό μπορεί να βγει καλό, δεν ενδιαφέρει. Αρκεί αυτό που θα βγει να είναι όμορφο.

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

(φαντάζομαι πάντως ότι δεν εννοείς μια κακή ιστορία :tongue: )

 

χαχαχα μπράβο Τριλ

 

Καλό θέμα Ναρουάλις, μπράβο και σε σένα

 

(σήμερα μοιράζω... μπράβα)

Link to comment
Share on other sites

Αχα! τώρα που το επισήμανε ο nikosal, να δώσουμε τροφή για κάποιον επόμενο διαγωνισμό: Γράψτε μια κακή ιστορία! Πω πω! Θα είχε απίστευτο γέλιο!

Link to comment
Share on other sites

χμ ... δυσκολο θεμα, ειδικα για μενα :p

 

θα δουμε τι θα βγει ομως....

Link to comment
Share on other sites

Μάινους 22 ντέιζ αντ κάουντινγκ, αλλά δε βλέπω καμμιά κίνηση. Γράφεις κανείς τίποτε; Ή όπως φωνάζει κι ο πιτσιτρικάς στο αυτί του Ιλαρίωνα Λεφινές, "Χε! Χο! Είναι κανείς εδώ;"

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χτες μου ήρθε κάποια ιδέα για ιστορία, μετά από κάμποσες μέρες σκέψης. Δεν μπορούσα με τίποτα να συνδυάσω την Ομορφιά με την Κακία, εκτός αν κατέληγα σε πολύ στερεότυπα πράγματα (βλ. μητριά της Χιονάτης). Βλέπετε δεν μπορώ να δω το "εύσχημο" σαν όμορφο αναγκαστικά, αν δεν συνοδεύεται και από την καλοσύνη.

Anyways, η ιδέα που έχω είναι ένα παραμύθι και τώρα το σχεδιάζω κάπως περισσότερο στο νου μου, ώστε να είναι όσο πιο μέσα στο θέμα γίνεται, αν και σίγουρα δεν έχει καμμία σχέση με την εξωτερική ομορφιά, ούτε την τυπική κακία. Ίδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι προσπαθώ κάθε βράδυ, όταν κλείνω τα μάτια μου, να σκεφτώ πώς θα ανταποκριθώ στην πρόσκληση της καλής μας Ναρουάλις. Αλλά πώς γίνεται και με παίρνει ο ύπνος σε 2 δευτερόλεπτα μέσα, δεν ξέρω. Να δούμε και σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

έχω μερικές έως αρκετές ιδέες, το κακό πάντα έχει και μια ομορφιά, αλλά πρώτον πρέπει να στρωθώ και να τις γράψω, και δεύτερον (και πιο σημαντικό-ν-) πρέπει να βρω μία που δεν είναι μέρος μιας μεγαλύτερης. αν και δεν το βλέπω αυτό να συμβαίνει, τουλάχιστον να τη βάλω μέσα σε πλαίσια αυτόνομης ιστορίας...

άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω μια βοήθεια ακόμη, για όσους κολλήσανε σε στερεότυπα. Έχετε διαβάσει τον άνθρρωπο που λάτρευε το ηλιοβασίλεμα του ΝτίνοΧατζ; Ε, εκεί η ομορφιά κάθε ηλιοβασιλέματος συνδυαζόταν με την απόλυτη κακία ενός όπλου μαζικής καταστροφής. Better now?

Link to comment
Share on other sites

Tότε η ιστορία που σκέφτομαι είναι σίγουρα on-topic αν και δεν έχει όπλα μαζικής καταστροφής. Thanks Euthemia! :D

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, είδα στον ύπνο μου μια ιστορία που, και καλά, έγραφα για τον διαγωνισμό και τσουπ, επανήρθε το ίντερνετ. :huh:

 

Σημαδιακό; Ποιος ξέρει, αλλά μπορεί να την γράψω (αν βρω χρόνο), αν και ακροβατεί στα όρια του θέματος...

Edited by Guardian of the RuneRing #2
Link to comment
Share on other sites

Ω-χω, Guardian, ξέρεις τι λένε, οι καλύτερες ιστορίες ξεκίνησαν από ένα όνειρο... Περιμένω τη δικιά σου!

Link to comment
Share on other sites

Μάινους 17 ντέιζ εντ κάουντινγκ. Μάλλον σας έβαλα δύσκολα, ε; :huh:

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη προθεσμία έβαλες Ναρου, όχι δύσκολα!!

 

(ψέμματα: Έβαλες και δύσκολα...)

Link to comment
Share on other sites

Αχά! Ώστε γράφετε χρυσούλια μου... Για να δούμε τι θα μαζέψει η θεία Ευθυμία στο καλάθι της... :clap_1:

Link to comment
Share on other sites

Αχά! Ώστε γράφετε χρυσούλια μου... Για να δούμε τι θα μαζέψει η θεία Ευθυμία στο καλάθι της... :clap_1:

 

Λέω να γράψω και γω Ευθυμία. Τώρα αν είναι για το καλάθι σου ή για τον κάλαθο θα δείξει. :)

 

Αλλά έχω κάποιες απορίες.

-ποιούς όρους πρέπει να πληρώ για να λάβω μέρος;

-όταν λέμε όριο 2000 πειράζει π.χ. να είναι 1000;

-η ομορφιά είναι υποκειμενική. όπως στην ιστορία του Ντίνου για τον άνθρωπο που του άρεσαν τα ηλιοβασιλέματα είναι υποκειμενικό. Άρα θα μπορούσαμε να γράψουμε για κάποιον άλλο άνθρωπο που βρίσκει κάτι άλλο όμορφο το οποίο εμπεριέχει κακία. Σωστά;

-μπορούμε να κάνουμε ελεύθερη/χαλαρή μετάφραση του θέματος; π.χ. μια γυναίκα που τη λένε Κακία(σαν αυτήνε στο μύθο του Ηρακλή), που να είναι και όμορφη;

-ξέχασα κάτι να ρωτήσω;

 

Υ.Γ. Δε θα γράψω για την Κακία και την Αρετη στο μύθο του Ηρακλή οπότε αν κάποιος το έχει σκεφτεί μπορεί να είναι σίγουρος ότι δε θα γράψουμε το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είπα ότι γράφω, όχι ενθουσιασμούς παρακαλώ. Αν δεν νετάρω με το φεστιβάλ και δεν περάσουν και 2-3 μέρες, δύσκολα θα χτυπήσω πλήκτρα.

Link to comment
Share on other sites

-ποιούς όρους πρέπει να πληρώ για να λάβω μέρος;

 

Να είσαι μέλος στο sff, να ξέρεις να γράφεις και να διαβάζεις ελληνικά και να κατατάσσεσαι κατα Λιναίο στους Homo, αλλά όχι απαραίτητα και στους sapiens

 

-όταν λέμε όριο 2000 πειράζει π.χ. να είναι 1000;

 

Οι 2000 είναι το άνω όριο. Κάτω όριο δεν υπάρχει, εκτός αν η συνάρτηση είναι- (όχι, όχι το ρόπαλο, μηηηηηη...)

 

-η ομορφιά είναι υποκειμενική. όπως στην ιστορία του Ντίνου για τον άνθρωπο που του άρεσαν τα ηλιοβασιλέματα είναι υποκειμενικό. Άρα θα μπορούσαμε να γράψουμε για κάποιον άλλο άνθρωπο που βρίσκει κάτι άλλο όμορφο το οποίο εμπεριέχει κακία. Σωστά;

 

Εννοείται ότι μιλάμε υποκειμενικά, αν μιλούσαμε αντικειμενικά θα ήμασταν επαγγελματίες κριτικοί και θα λαδωνόμασταν κιόλας. Πέρα από αυτό, αν καταφέρεις να μας πείσεις ότι αυτό που λες είναι ωραίο ε, τότε, κλαπ-κλαπ-κλαπ τα παλαμάκια.

 

-μπορούμε να κάνουμε ελεύθερη/χαλαρή μετάφραση του θέματος; π.χ. μια γυναίκα που τη λένε Κακία(σαν αυτήνε στο μύθο του Ηρακλή), που να είναι και όμορφη;

 

Νομίζω ότι ένα τέτοιο τάκλιν θα έπαιρνε κόκκινη αν ο ρέφερης αποφασίσει να είναι αυστηρός. Την κίτρινη δεν τη γλιτώνεις πάντως.

 

-ξέχασα κάτι να ρωτήσω;

 

Πού μπορείς να με πετύχεις για να ξεπληρώσεις το κρύο χιούμορ μου με μερικές φάπες; :)

 

 

Πέρα από την πλάκα, ρίξε μια ματιά στο πρώτο ποστ, ίσως σε κατατοπίσει καλύτερα. Αλλιώς θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέριες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πώ ότι φέρω βαριά κατάγματα σε άνω και κάτω γνάθω από τα χαχανητά. Κοινώς, το χιούμορ σου σπάει κόκαλα.

 

Άλλά όπως δεν είχε πει ο Επίκουρος και άλλοι γνωστοί φιλόσοφοι της αρχαιότητας το χιούμορ είναι η καλύτερη μέθοδος διδασκαλίας. Στη δεύτερη θέση και με μικρή διαφορά βρίσκεται μια λεπτή βέργα από λιγαριά.

 

Ωπ, ασ' τη βέργα κάτω. Τα κατάλαβα όλα. Αλήθεια. :p

 

Ξεκινώ γράψιμο. Αναμενόμενος χρόνος παράδοσης τέλος εβδομάδας το αργότερο.

Link to comment
Share on other sites

Σκοτεινούλη, μη βιάζεσαι. Χαλαρά. Κοίταξε το, πάστρεψέ το, βάλτου λουλάκι, βάλτου Εύρηκα και μαλακτικό, άπλωσέ το να στεγνώσει νύχτα, να μη χαλάσουν τα χρώματα (Εύρηκα και λουλοάκι στα χρωματιστά. Η γιαγιά μου θα βρυκολακιάσει και θα με στοιχειώνει σοτυς αιώνες των αιώνων...) κι ύστερα το σιδερώνεις και το φοράς να σε δούμε. Μέχρι την 1η Ιουνίου έχεις καιρό. Μη βιαστείς και δε σου πετύχει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..