Jump to content

7ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η ομορφιά της κακίας


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Αχ, άσε με να αυτοβασανιστώ λίγο. Ήδη είναι πρόκληση για μένα να γράψω σε συγκεκριμένο θέμα, αλλά όχι αρκετά. Είπα να βάλω και προθεσμία για να γίνει κάτι πραγματικά επικίνδυνο. Τώρα παίζω όπως ξέρω. (πέραν τούτου είμαι ο άρχοντας της αναβλητικότητας και βάζω όρια στον εαυτό μου για τα πάντα).

 

Η αρχική ιδέα ήταν χόρορ, αλλά περιελάμβανε ομοφυλοφυλία, σαδισμό και νεκροφιλία οπότε σκέφτηκα άσ' το καλύτερα. Μερικές ιδέες μετά κατέλειξα σε ΕΦ(που δεν έχω ξανανεβάσει) και λίγο ως πολύ η έμπνευσή μου κλειδωσε εκεί. Δεν έχει νόημα να το βασανίζω άλλο, αφού μέχρι να τελειώσω αυτό το κείμενο δεν θα μπορέσω να σκεφτώ κάτι καινουριο.

 

Αναφορά Προόδου:

Χεχε... Έχω γράψει τα 2/3 και αύριο θα γράψω και το τέλος γιατί νοιώθω κουρασμένος και άμα πιεστώ θα γράψω βλακείες.

 

Μετά ως την κυριακή έχω παραπάνω από αρκετό χρόνο να κάνω λίγο έρευνα ακόμα και να διορθώσω τα ωρθωγραφηκά.

 

Υ.Γ. Ενθαρρύνω εγκαρδίως και τους υπόλοιπους να πουν λίγα λόγια για το πώς τα πάνε. :gossip:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • darky

    10

  • Oberon

    20

  • nikosal

    9

  • Naroualis

    36

Top Posters In This Topic

Είμαι στις 802 λέξεις. Η ιστορία βγαίνει εντελώς διαφορετική από αυτή που είχα σκεφτεί, αλλά νομίζω πολύ καλύτερη. Προς το παρόν είναι μόλις και μετά βίας "on-topic" αλλά θα διορθωθεί στη συνέχεια αυτό. Το μόνο κακό είναι πως φοβάμαι, ως συνήθως, μήπως ξεπεράσω το όριο, αλλά δεν το πιστεύω. Αρκεί να την τελειώσω βέβαια!!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο να υπενθυμίσω: καλύτερα στις 2000 λέξεις να λήγει. Αλλά αν βγει παραπάνω, ε, καλά, τι να κάνουμε. Απλά δε νομίζω ότι πρέπει να δεχτώ κείμενα πάνω από 3000 λέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Mπα, δε φαντάζομαι να φτάσει ως εκεί. Όχι η συγκεκριμένη ιστορία τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Χωχ! Το wordpad στα XP δεν έχει wordcount. Μόλις τελείωσα την ιστορία μπήκα εδώ και τις μέτρησα.

 

Ο μετρητής έδειξε 3073 μικρές τρελές λεξούλες. Έπαθα σωκ. Νόμιζα ότι έγραφα συντηρητικά. Και σκεφτόμουν να προσθέσω κι άλλο για να αναδείξω την ομορφιά και αν είμαι πιο πολύ εντός θέματος. Τώρα πρέπει να κόψω πολύ πράμα.

 

Κατάρα! Είναι πιο δύσκολο από ότι νόμιζα.

 

 

Ωραία. Χ)

Link to comment
Share on other sites

Ντάουν, μπόυ, ντάουν. Άντερ θρι θάουζαντ ορ έλς.

Link to comment
Share on other sites

2620

 

χμ, το έψαξα και λίγο και δεν νομίζω ότι μπορεί να το πει κάποιος flash-fiction. Όχι μόνο λόγω wordcount, αλλά και λόγω δομής. Short-story είναι.

 

Οι κανόνες του "ευ αγωνίζεσθαι" δε μου επιτρέπουν να συναγωνισθώ flashaκια με ένα short. Το ανεβάζω ανεξάρτητα στο τμήμα της ΕΦ.

 

 

ρίζων φορ έντητ : remorse

 

 

Υ.Γ. Εύχομαι ολόψυχα καλή τύχη στον Dain και στους υπόλοιπους που γράφουν. Είναι δύσκολο το όλο εγχείρημα. Ή τουλάχιστον εγώ το βρήκα δύσκολο. Χ)

Edited by darky
Link to comment
Share on other sites

Darky, 2620 λέξεις είναι μέσα στο όριο. Δεν είναι έτσι, Ευθυμία?

 

Προσωπικά είμαι στις 1300 λέξεις και η ιστορία θα φτάσει τις 2300 περίπου, όχι παραπάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε να μην υπερβούμε τις 2000, αν γίνεται, αλλα δε θα το κόψουμε κιόλας. 2620 αξέπτεντ. Ανέβασέ το Σκοτεινουλη. Μη μας κρατάς σε αγωνία...

Link to comment
Share on other sites

Ε... αν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, δεν σκοπεύω να το παίξω δύσκολος. :rolleyes:

Εννοείται ότι θέλω να γίνει αποδεκτή η ιστορία και γι' αυτό την έγραψα.

 

Χωρίς άλλη καθυστέρηση το κείμενο βρίσκεται Εδώ.

 

Σκοτεινούλης όβερ εντ άουτ. :blackcat:

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω συνεχίζω, είμαι ήδη αρκετά μετά τη μέση και η ιστορία μου έχει σπάσει τα νεύρα γιατί πρέπει να κάνω rewrite προχωρά ομαλά και άνετα προς το αποκορύφωμά της, ενώ δεν ξέρω πως να μην φτάσει τις 10000 λέξεις πάλι θα ξεπεράσει το όριο που είπα πιο πάνω. ;)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ένα ινκάμινγκ προς το παρόν. Γραφουμε οι υπόλοιποι, εκτός Dain που κάνει συχνά ριπόρτς; Μην ξεχνιόμαστε, εννιά μερούλες σας μείνανε!

Link to comment
Share on other sites

εμ, ναι... γκουχ γκουχ... 2 απόπειρες πήγαν στράφι (έχω μια τάση να τις συνδέω όλες τις ιστορίες και να μη βγάινει καμιά αυτόνομη).

θα ξαναπροσπαθήσω και θα ειδοποιήσω... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκεφτεί την ιστορία. Η μάγισα Φροκάλο θα κάνει το Ντεμπούτο της!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον "Φροκάλω" πρέπει να είναι, αν και "Φρόκαλο" είναι και το όνομα που δίνουν οι φίλοι της (οι εχθροί της δίνουν πολύ χειρότερα ονόματα) στη Broomhilda, τη μάγισσα πρωταγωνίστρια ενός γνωστού κόμικ στριπ. :lol:

Όπως και να έχει, προμηνύεται χιουμοριστικό κείμενο από το Month και μάλιστα με μάγισσα, οπότε έχω ήδη φτιαχτεί!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ αν είναι Φροκάλο ή Φροκάλω... το έψαχνα. Αν και δεν νομίζω να την πει κανείς μπροστά της Φρόκαλο... εκτός αν θέλει να γευτεί την εκδίκηση της μάγισσας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοπελιές και παλικάρια, σκούρα τα βλέπω τα πράγματα. Δεν γράφουμε; Δεν έχουμε έμπνευση; Ξεχάσαμε το διαγωνισμούλη; Τι τρέχει; Ποιος ντρέπεται να ανεβάσει κάτι; Να πάρω τη βέργα; Darky, πού την έχεις κρύψει;

 

Μην ξεχνιόμαστε, έχετε διορία μέχρι τα μεσάνυχτα της 1ης προς 2α Ιουνίου. Δηλαδή μόνο 72+12=84 ώρες ακόμα.

Είναι κάποιος που γράφει και θέλει παράταση;

Link to comment
Share on other sites

αύριο παραδίδω την πιο ζόρικη εργασία που με έχει δυσκολέψει όσο καμιά άλλη, και τις τελευταίες μέρες είμαι αρκετά ζορισμένος. από μεθαύριο θα είμαι πιο χαλαρά (μονο με τη διπλωματική-χα!). οπότε θα ξαναπιάσω μια δυο ιδέες να δω άμα θα βγει τίποτα.

 

παράταση για την αφεντιά μου δεν θα ζητήσω γιατί δεν θα με βοηθήσει σε κάτι ουσιαστικά. αλλά η παράταση μέχρι το πρωί πάντα είναι χρήσιμη (αλλά πρέπει να δοθεί τελευταία στιγμή... ;) ).

Link to comment
Share on other sites

To κείμενο είναι σχεδόν τελειωμένο. Μένει ένα rewrite και θα την ποστάρω σήμερα-αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δύο, λοιπόν. Άλλος; Έλα να γίνουμε πολλοί, έλα να μην προλαβαίνουμε να διαβάζουμε... Nikosal, Celestial, Month; Κανένας Nihilio; Καμμιά Trillian; Κανείς που γράφει και δεν το έχει μολογήσει ακόμη; :trumpet: Έλα δεν κοιμόμαστε, έλα να ξυπνάμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια ιδέα σχεδόν ολοκληρωμένη (με αρχή, μέση και τέλος). Θα προσπαθήσω σήμερα το βράδυ να τη γράψω. Η παράταση για μένα δεν έχει νόημα γιατί με τον Ιούνη αρχίζει και η εξεταστική, οπότε αν είναι να γραφεί, θα γίνει μέχρι τη διορία.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να ανεβάσω μια μικρούλα, κάπου μεταξύ Πέμπτης και Παρασκευής. Αλλά ξαναλέω "μικρούλα" (και το εννοώ) και δεν είμαι απολύτως σίγουρη πως αυτό που έχει δομηθεί μέσα στο στο κεφάλι μου είναι ακριβώς εντός θέματος. Θα το αφήσω στην κρίση της διοργανώτριας τότε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάτι έχω αρχίσει να γράφω και λογικά μέχρι τη διωρία θα έχω τελειώσει.

Αν όχι μια παρατασούλα θα μου τη δώσετε, ε φανταστική διοργανωτή; :p

Link to comment
Share on other sites

Γράφε εσύ, και μη σε νοιάζει. Όλοι θα βολευτούμε. (Και πού 'σαι: παίζει ένα 50% το παγωτό της σχετικής διαφήμισης να είναι πιο νόστιμο από μένα. Αλλά μόνο 50%.)

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..