Jump to content

7ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η ομορφιά της κακίας


Naroualis
 Share

Recommended Posts

E, λοιπόν τελικά είναι πολύ λιγότερο δύσκολο να διαλέξει κανείς τις τοπ ιστορίες όταν έχει 10-15 υποψήφιες. Όταν έχει μόνο 4 (και μια που η δικιά μου φυσικά θα μπει στην τελευταία θέση στην ψήφο μου) και είναι τοπ και οι 4 τότε τι γίνεται, παιδιά?

Και είναι πράγματι τοπ ακόμα κι αυτές που οι συγγραφείς τους είπαν πως τις έγραψαν βιαστικά! Ας μη σχολιάσω όμως ακόμα τίποτα.

Σιγά-σιγά να ψηφίζετε και οι υπόλοιποι συμφορουμίτες και συμφορουμίτισσες. You're in for a big treat, παίδες! Όσο για μένα θέλει σκέψη να αποφασίσω πώς θα τις κατατάξω.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • darky

    10

  • Oberon

    20

  • nikosal

    9

  • Naroualis

    36

Top Posters In This Topic

Πράγματι, πολύ καλό το επίπεδο. Προσωπικά ξεχώρισα μία ως καλύτερη και μία ως λιγότερο καλή, αλλά κι αυτό οριακά. Περισσότερα με τη λήξη του διαγωνισμού και ανά ιστορία, πάντως νομίζω ότι ο μέσος όρος του επιπέδου των ιστοριών σε αυτόν τον διαγωνισμό είναι υψηλότερος από κάθε άλλη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα πρέπει να αρνηθώ το μπράβο της Νίενορ, έστω και καθυστερημένα. Πίστεψα ότι θα ήταν κάτι βατό, αλλά αποδείχτηκε πολύ δύσκολο. Κι αυτό το λέω γιατί προσπάθησα κι εγώ η ίδια να γράψω κα΄τι και δεν τα έχω κατα φέρει ακόμα. Γι' αυτό και δεν μίλησα καθόλου για εντός ή εκτός θέματος ιστορίες. Αν και προσωπικά δε νομίζω ότι είστε τόσο εκτός θέματος όσο νομίζετε. Αυτό που είχα σκεφτεί ο καθένας σας το έκανε πραγματικότητα με διαφορετικό τρόπο.

 

Εκεί που μπορείτε να μου δώσετε ελαφρυντικά είναι σ' αυτό ακριβώς που λέτε κι οι τέσσερις, ότι τελικά ένα θέμα για κλωτσιές έγινε η αιτία να γραφτούν πέντε εξαιρετικές ιστορίες. Και το λέω αυτό με γνώση των συνεπειών του νόμου. Φαίνεται ότι το κακό μπορεί να εμπνεύσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Και το λέω αυτό με γνώση των συνεπειών του νόμου. Φαίνεται ότι το κακό μπορεί να εμπνεύσει. :)

 

...και αυτή είναι η ομορφιά της κακίας. :bleh: (sorry couldn't resist)

 

 

Αλλά ναι πράγματι όλες οι ιστορίες ήταν πραγματικά καλές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ήταν τόσο δύσκολο θέμα. και τουλάχιστον οι τεσσερις ιστορίες είναι εντός θέματος. η δική μου θα ξερω σε κανά μήνα τι έχω γράψει. α και να τη σχολιάσετε. ειδικά αυτή. ελπίζω να μη γίνομαι φορτικός ε; αλλά να τη σχολιάσετε γιατί ενώ την έγραφα μου ήρθε ένα ολόκληρο σύμπαν στο κεφάλι(και νε πόνεσε) και θέλω να γράψω και άλλα πράματα, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει και δεν ξέρω τι λάθη υπάρχουν και τι βελτιώσεις θα μπορούσαν να γίνουν.

 

Να σας πώ και πώς ξέφυγα απ' το δείλημα τι να ψηφήσω. Έβαλα με προταιρεότητα τι μου άρεσε περισσότερο. Αλλιώς δε θα μπορούσα να καταλήξω. Γιατί όλες οι ιστορίες έχουν δυνατά σημεία(ιδέα, φαντασία, αφηγηματικό στυλ κτλ.). Και κλείνοντας, σχολιάστε την ιστορία μου. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Kάπως έτσι θα ψηφίσω και γω, Darky. Αλλιώς δε γίνεται. Απλά είναι και το θέμα της προσωπικής προτίμησης, της επίγευσης κλπ, που με μπερδεύει.

 

Όσο για το θέμα δεν ήταν καθόλου για κλωτσιές. Θα μπορούσε να είναι δύσκολο από την άποψη πως χωρίς κάμποση σκέψη ήταν πιθανό αρκετά να γραφτούν πολύ στερεότυπες ιστορίες (βλέπε Μάγισσα της Χιονάτης) αλλά τελικά από οτι φαίνεται, όχι μόνο οι συγγραφείς σκέφτηκαν αρκετά αλλά απόφυγαν και τα κλισέ (οι 4 τουλάχιστον, για μένα δεν ξέρω).

Link to comment
Share on other sites

Για λόγους μη πρόσβασης στο δίκτυο, η δική μου ιστορία θα ξαναγραφεί, και θα μπεί αργότερα. Συγγνώμη που δεν κατάφερα να την υποβάλω στο διαγονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν ήταν για τις κλωτσιές, απλά ήταν αρκετά ανοιχτό και ολίγον τι δύσκολο, αναγκάζοντάς μας να βάλουμε τα δυνατά μας για να ανταπεξέλθουμε ικανοποιητικά στην πρόκληση που έθετε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Καταθέσεις τέλος. Έχουμε (με σειρά χρονολογικής κατάθεσης):

Darky - Άγριες θάλασσες

Nihilio - Ένα κομμάτι από το Μαύρο

Guardian #2 - Τρεις Ευχές

Nienor - Το πορτρέτο

Dain - Η Μάγισσα των Κορακιών

 

Αν είχαμε και ένα λινκάκι σε κάθε διήγημα, θα διευκόλυνε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νιχίλιο. Νόμιζα ότι τα είχα βάλει...

Link to comment
Share on other sites

....

....

....

 

Παιδιά, τι να πω... μόλις διάβασα τις ιστορίες... δεν ξέρω τι να πω ειναι... είναι όλες μια και μια! Είναι... γκουχ. Θα ήθελα να ευχαριστήσω το Μιχάλη που είχε την ιδέα του διαγωνισμού. Θα ήθελα να ευχαριστήσω την Ευθυμία, που διάλεξε το θέμα. Θα ήθελα να ευχαριστήσω εξαιρετικά ιδιαιτέρως και προσωπικά εσας τους πέντε για τις ιστορίες που γράψατε... Με ταξιδέψατε και ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι θα ψηφίσω, αυτή τη στιγμή νιώθω ότι κάθε ψήφος θα αδικεί τις υπόλοιπες. Πράγμα που χαίρομαι απίστευτα απο την άλλη βεβαίως και... για άλλη μια φορά ευχαριστώ παιδιά και ειλικρινά συγχαρητήρια σε όλους! :D

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ευχαριστήσω το Μιχάλη που είχε την ιδέα του διαγωνισμού.

 

Παρακαλώ. Όχι ότι υπάρχει λόγος να με ευχαριστείς ή οτιδήποτε, εγώ μια ιδέα πέταξα, όλοι μας κάναμε τους διαγωνισμούς να πετύχουν.

Link to comment
Share on other sites

Να σας υπενθυμίσω ότι θα δέχομαι ψήφους μέχρι τα μεσάνυχτα της 13ης προς 14η Ιουνίου, δηλαδή τα μεσάνυχτα της Τετάρτης προς Πέμπτη. Έχω μόλις εφτά ψήφους στο σακούλι μου. Που είναι οι υπόλοιποι; Οέο;

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμαστε ακόμα, από οτι φαίνεται. :D Έχω ψιλοκαταλήξει πάντως. Η μόνη "δυσκολία" ούτως ειπείν είναι το θέμα της προσωπικής προτίμησης (όχι προτίμησης σε είδος, θα ήταν κάπως κουτό να ψηφίσει κανείς επειδή προτιμά την ε.φ. από τη φαντασία ή τον τρόμο ας πούμε), αλλά στη γεύση που μου άφησε κάθε ιστορία.

 

 

Εdit: Τελικά έστειλα την κατάταξή μου στη Naroualis πριν λίγο.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Να σας υπενθυμίσω ότι θα δέχομαι ψήφους μέχρι τα μεσάνυχτα της 13ης προς 14η Ιουνίου, δηλαδή τα μεσάνυχτα της Τετάρτης προς Πέμπτη. Έχω μόλις εφτά ψήφους στο σακούλι μου. Που είναι οι υπόλοιποι; Οέο;

 

Κερά Νάρου, δεν κρατάτε το σακουλάκι ανοιχτό λίγο παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα την ψήφο μου κι εγώ. Η μεγαλύτερη δυσκολία ήταν ότι υπήρχε ποικιλία στο είδος (και δεν εννοώ μόνο εφ-φαντασία-τρόμος) οπότε παρουσιάζονταν ο κίνδυνος να σου αρέσει μια ιστορία περισσότερο από το τι ήταν και όχι από το πώς ήταν. Αλλά, σε γενικές γραμμές δε δυσκολεύτηκα να τις κατατάξω εκτός από του Dain. Στην αρχή είπα να τη ρίξω στον πάτο επειδή ξεπερνούσε πολύ τις 2000 λέξεις (ή ίσως και από μνησικακία) αλλά τελικά δεν το έκανα. Συγχαρητήρια, Ντέιν, η ιστορία σου μου έβγαλε την πίστη στο να την κατατάξω.

 

ΥΓ: naroualis, μπορεί να ξέχασα να πατήσω το κουμπί της αποστολής στο ΠΜ. Αν δεν έλαβες ψήφο από εμένα, πες μου να την ξαναστείλω.

Link to comment
Share on other sites

@ nikosal: Πόσο χρόνο χρειάζεται η μεγαλειότης σας δηλαδή: :Ρ

 

@guardian #1: το πήρα, έστειλα κι ένα ευχαριστήριο πμ στον #2 κατα λάθος... Thanks και στους δύο!

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

Το απόλυτο όριο ήταν οι 3000 λέξεις και όχι οι 2000. Αλλά όπως και να έχει σ'ευχαριστώ που δεν την έριξες στον πάτο, ούτε από "μνησικακία". Όσο για μένα, μπορεί να έχω γίνει "μπουκιές" που λένε με κάποιον για άλλο θέμα, αλλά αν μ'αρέσει η ιστορία που έχει γράψει, σε καμμία περίπτωση δε θα μετρήσει ο όποιος "καυγάς" στην ψήφο μου. Και δεν έχει μετρήσει ποτέ (ούτε και η φιλία που μπορεί να έχω με κάποιον).

Link to comment
Share on other sites

Να υπευνθυμίσω ότι έχετε ακόμη ως τα μεσάνυχτα για να ψηφίσετε όσοι δεν το έχετε κάνει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Παντ, παντ, λαχανιασμένος ψήφισα και εγώ. Μπράβο στα παιδιά για τις εξαιρετικές ιστορίες που έγραψαν. θα επανέλθω με σχόλια φυσικά, δεν μπορώ όμως να μην πω εδώ προκαταβολικά ότι με εξέπληξε το εξαιρετικά υψηλό επίπεδο. Μετά το διαγωνισμό εφ Ερμούπολης, δεύτερη φορά μέσα σε ένα μήνα που πρέπει να διαλέξω το καλύτερο ανάμεσα στα καλά, με ελάχιστη διαφορά! Κάτι που σημαίνει ότι αν το βασάνιζα λίγο ακόμα η κατάταξη μπορεί να ήταν διαφορετική -- συγνώμη λοιπόν από αυτούς που ρίχνω!

Link to comment
Share on other sites

yes, κυρίες και κύριοι, οριακά, λίγο, τόσοδα πριν και αυτήν την εκπνοή, κατάφερα και υπέβαλα βαθμολογία. χειροκροτήματα, αυτόγραφα και βρισίδια αργότερα. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Η ψηφοφορία μου για τον διαγωνισμό Μαΐου, ξεκινώντας από το τελευταίο στην κατάταξη, χωρίς αυτό ελπίζω να μειώνει την αξία του. Όλα τα διηγήματα ήταν έξοχα, και όλα διατήρησαν ένα αναπάντεχο επίπεδο που σπάνια έχω συναντήσει σε παρόμοιο διαγωνισμό.

 

1. Τρεις Ευχές του Guardian of the Rune Ring #2. Ξεκινάει πολύ καλά. Από την περιγραφή του κόσμου μέχρι την έκφραση των συναισθημάτων του ήρωα, νιώθεις να βυθίζεσαι σε ένα παραμύθι βγαλμένο κατευθείαν από τις Χίλιες και Μία Νύχτες. Και όταν ακούς την ευχή σε λούζει κρύος ιδρώτας…αλλά εκεί είναι που μπερδεύεται το πράγμα.

 

Μπορεί να κάνει τρεις ευχές. Και λέει ο ήρωας: «Να πεθάνει θέλω, έτσι να μείνει, να μην την ξεχάσω, μ’αυτή να ζω». Πρώτη μου αντίδραση: Πετάει και τις τρεις ευχές του προς το ίδιο αποτέλεσμα; Ή μήπως ζητάει τέσσερις ευχές; Εγώ μέτρησα τέσσερις. Μήπως είναι μία ευχή διατυπωμένη με τέσσερις τρόπους; Τότε οι άλλες δύο ευχές που είναι; Το τζίνι τι κατάλαβε;

 

(Όταν λέει «μ’αυτή να ζω» τι εννοεί; Την μνήμη ή την ίδια την νεκρή;)

 

Το σίγουρο είναι πως ήθελε την κοπέλα νεκρή και η κοπέλα πεθαίνει. Όταν αργότερα λέει πως η μάγισσα τον ξεγέλασε μπερδεύομαι περισσότερο. Υπάρχει μέρος της ευχής που δεν πραγματοποιήθηκε; Ή μήπως δεν ήταν έτοιμος για την φρίκη αυτού που ευχόταν; Αν είναι έτσι, δεν μου πέρασε σε κανένα σημείο της αφήγησης οι ενοχές ή η μετάνοια του ερωτευμένου νέου.

 

2. Άγριες Θάλασσες του darky. Καλογραμμένο και σου μπολιάζει τη μανία που περιγράφει. Μια πολλή καλή εικονογράφηση του θέματος του διαγωνισμού. Μέχρι που θυμάσαι το I love the smell of napalm in the morning. Η μαστούρα του ήρωα στις σφαγές και ο έρωτας του με τα πεδία των μαχών, σκόρπια από λείψανα και ναυάγια είναι όντως μια ελκυστική εικόνα. Σεναριακή αφήγηση, κινηματογραφική δράση, τα έβλεπα όλα ζωντανά και χορταστικά μπροστά μου. Μπράβο darky.

 

3. Ένα Κομμάτι Από Το Μαύρο του Nihilio. Πρωτότυπο και πολύ καλό. Μια ιστορία με δύο ειδών βαμπίρ. Αυτό που γεμίζει μαυρίλα με τη βία, που τρέφεται από την ίδια του την κτηνωδία ηδονικά και το άλλο βαμπίρ που έρχεται να την ρουφήξει έτοιμη από το πρώτο. Ένας κύκλος δίχως τέλος και όπως νομίζω κάπου είπε η Faia de Wolf, δύο ορίτζιναλ πλάσματα για το πάνθεον του τρόμου. Ήταν το διήγημα που μόλις το διάβασα είχε την ψήφο μου για καλύτερο όταν αναπάντεχα εμφανίστηκε…

 

4. Το Πορτρέτο της Nienor. Νομίζω πως χτυπάει ακριβώς τον στόχο της θεματολογίας, καλογραμμένο, γκόθικ και παραμυθένιο, βγαλμένο από το ονειρικό σύμπαν της Κιάρας. Και όταν είχα πρωτοδιαβάσει το θέμα που είχε δώσει η naroualis ο νους μου είχε πάει αμέσως στο Πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέη, χωρίς αυτό να σημαίνει πως το διήγημα της Nienor είναι αντιγραφή. Περισσότερο είναι στα χωράφια του διηγήματος Οι Τρεις Ευχές, με την πρόθεση και το τραγικό αποτέλεσμα να σκιαγραφούνται σωστά και πετυχημένα. Χάρηκα να διαβάσω κάτι τόσο καλό. Ήμουν σίγουρος πως ήταν το καλύτερο μέχρι που…ταμ-ταρατατζούμ! Έκανε την εμφάνιση της…

 

5. Η Μάγισσα των Κορακιών του Dain. Τον έχω ψηφίσει και σε άλλον διαγωνισμό, αλλά δεν είναι θέμα φιλίας, συμμαχίας ή κλίκας. Ίσα-ίσα είναι επιβεβαίωση της αξίας του συγγραφέα στο γράψιμο αλλά και στο γόνιμο της φαντασίας του. Πώς να αντισταθείς στη ορίτζιναλ μυθολογία που εισάγει αυτό το διήγημα; Τραγικό μεν, είναι τόσο καλό που…δεν έχω λόγια…όταν μάλιστα έχω γράψει τόσα για τα ανωτέρω. Μαγικό και συγκινητικό, δύο πτωχές εκφράσεις.

 

Δηλώνω όμως τώρα πως το θέλω τυπωμένο με σκληρό σούπερ εξώφυλλο και οπισθόφυλλο, σε μεγάλο μέγεθος, με τις σελίδες που έχουν λίγο κείμενο τη φορά και τεράστια εικονογράφηση, και με σούπερ-ντούπερ ουάου παραμυθένια σκίτσα που δεν χορταίνεις να τα κοιτάζεις.

 

Τα συγχαρητήρια μου Διονύση!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω...ομολογώ πως έχω πάθει λίγο πλάκα....δηλαδή....εντάξει. Πρώτη?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..