Jump to content

7ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η ομορφιά της κακίας


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν ψήφισα ως εξής και εξηγώ και τους λόγους(αντί σχολίων δηλαδή), μιας και όλες οι ιστορίες ήταν πολύ καλές και από εκεί και πέρα είναι θέμα σύγκρισης βάση προσωπικών κριτιρίων(γούστου).

 

Πρώτη του Νιχίλιο. Είναι καλή ιδέα. Μου άρεσε η τύπισσα, μου άρεσε η γραφή και γενικά είναι από τις καλύτερες ιστορίες που μ' άρεσαν τελευταία εντός κι εκτός διαγωνισμού αν και λίγο λακωνική. Το ότι ήταν ιστορία του γενικότερου είδους "τρόμος" βοήθησε επίσης στην επιλογή μου.

 

Μετά τα πράγματα είναι δύσκολα. Τρία 'σκοτεινά' παραμύθια.

 

Δεύτερη και πρώτη απ' αυτές του Γκάρντιαν. Τετριμμένη μάλλον σαν ιδέα, αλλά γραμμένη άψογα και με όμορφο τρόπο. Και έχει κάτι αυτό το κείμενο που με τράβηξε ακόμα περισσότερο. Αθωότητα.

 

Τρίτη και συναγωνίζεται με το Νιχίλιο για την καλύτερη ιδέα ήταν η ιστορία της Νιένορ. Δυστυχώς η γραφή δε με τράβηξε. Αν ήταν αλλιώς γραμμένο θα την ψήφιζα άνετα πρώτη. Με έμφαση στον τρόμο εννοώ. Φαντάστηκα πώς θα ήταν η κορύφωση (εκεί που λέι τη φράση 'η ομορφιά της κακίας') αν είχε γραφτεί έτσι και με έπιασε απογοήτευση και απελπισία. Πιθανώς γι' αυτό τη βάζω κάτω από την λιγότερο αξιοσημείωτη ιστορία του Γκάρντιαν(κατ' εμέ). Βέβαια, το ότι η συγγραφεύς επέλεξε αυτό το στυλ της βγήκε σε καλό, γιατι μπορεί να έχασε την δική μου αλλά κέρδισε τη δική σας ψήφο.

 

Τέταρτη έβαλα του Ντέην. Καταλαβαίνω γιατί την ψηφίσατε αλλά αυτο δεν είναι με την καμία το τσάι μου. Το ποιός παντρεύτηκε ποια και όλα αυτά με τσάκισαν κι αν δε με τραβούσε η πολύ ωραία γραφή, θα δυσκολευόμουν πολύ να την τελειώσω. Όμως το τέλος είναι πολύ καλό και η σύλληψη και η φαντασία σε πολύ ψηλά επίπεδα. Η ιστορία θα μπορούσε να είχε γραφτεί διαφορετικά και να μου άρεσε πολύ. Αλλά όπως φαίνεται έχουμε πολλούς λάτρεις αυτού του στυλ εδώ και οφείλω να συγχαρώ τον Ντέην για τη νίκη του και την εύστοχη επιλογή του.

 

Ευχαριστίες σε όσους συμμετείχαν και έδωσαν ζωή σε αυτό το πολύ όμορφο πράγμα που κάναμε. Ευγχαρητήρια(edit2 : Συγχαρητήρια) στη διοργανώτρια για το συνεχές ενδιαφέρον που μετέδωσε και στους υπόλοιπους.

 

 

Υ.Γ. Είναι αξιοσημείωτο ότι πήρα τα 3 σας. Είναι κάπως άβολο μπορώ να πω.(φυσικά κάνω πλάκα)

Edited by darky
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • darky

    10

  • Oberon

    20

  • nikosal

    9

  • Naroualis

    36

Top Posters In This Topic

Πωπωπω.... πολύ μου αρέσει που κάνουμε σχολιάκια μικρά πριν να τα πούμε στα κανονικά τόπικ :)

 

1. Συγχαρητήρια Διονύση μου (το τυπικό) αν και ξέρεις... στα έχω πει ήδη και ήμουν απόλυτα σίγουρη πως η πρώτη θέση ήταν δικιά σου (η μόνη έκπληξη δηλαδή ήταν η δεύτερη δικιά μου αλλά τέσπα).

Με τις μάγισσες σου είμαι πολύ ερωτευμένη, στο έχω πει από την πρώτη κιόλας στιγμή που το διάβασα, χαίρομαι απίστευτα για το θέμα της Ευθυμίας που σε έβαλε στο τριπάκι να γράψεις αυτή την υπέροχη ιστορία, την έχω διαβάσει από τότε άλλες τρεις φορές και της έχω βρει διάφορα που πρέπει να στρώσεις (αν και πλέον ξέρεις, την ψάχνω με το μικροσκόπιο οραματίζομαι εκδόσεις με εικονίτσες μαγικές, που θα πάρω δώρο στα ανίψια μου όταν μεγαλώσουνε λιγουλάκι και θα τα βάλω να τη μάθουν απέξω... οκ σταματάω :p). Όσα μπράβο και να σου πω γιαυτήν την ιστορία ποτέ δε θα είναι αρκετά :)

 

2. Με εντυπωσιάσατε βασικά, διότι εγώ περίμενα κράξιμο γιαυτή την ιστορία κι όχι μόνο για την προχειρότητα της, αλλά κυρίως γιαυτό εδώ:

Και όταν είχα πρωτοδιαβάσει το θέμα που είχε δώσει η naroualis ο νους μου είχε πάει αμέσως στο Πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέη, χωρίς αυτό να σημαίνει πως το διήγημα της Nienor είναι αντιγραφή.

Ντίνο, σε ευχαριστώ πολύ πολύ για τα καλά σου λόγια (όταν το σύμπαν μου έχει επίθετα όπως το "ονειρικό" μπροστά του χαζοχαίρομαι σα μωρό παιδί βασικά :)) αλλά παρόλο που εσύ είσαι ευγενής μαζί μου, εγώ δε μπορώ να κάνω να κάνω το ίδιο.

Όταν την έγραψα το μόνο που είχα συνειδητά στο μυαλό μου ήταν μερικοί άσχετοι -με το θέμα- στίχοι του Μποτλέρ. Κατά τα άλλα, τελείωσα, διόρθωσα κι όταν ξαναδιάβασα και λίγο πριν την ανεβάσω συνειδητοποίησα πως ανακάλυψα εξαρχής την Αμερική :blackcat: Είχα γράψει το πορτρέτο από την ανάποδη βασικά (και ναι οκ, με Ταξιδεύτρες αλλά αυτό είναι άσχετο) και παρόλο που τελικά την ανέβασα, περίμενα πως θα τη θάψετε ακριβώς γιαυτό. Παρ'όλα αυτά χαίρομαι που σας άρεσε :)

 

3. Darky, η ιστορία σου μου άρεσε πολύ. Θα σου γράψω γιαυτήν αναλυτικά στο τόπικ της (έχεις ζητήσει και σχόλια απεγνωσμένα βασικά) όμως θέλω να σου πω πως το ότι "μου άρεσε πολύ" μια ιστορία τόσο άγρια, που λαμβάνει χώρα στο απότερο σύμπαν, οι άνθρωποι είναι μέσα σε κάσκες -αυτό το πλαστικό τεσπά μη δαγκώσεις :p- σε όλη την πλοκή σου κτλ δεν αγγίζει απλά τα όρια της φιλοφρόνησης, είναι μάλλον σημαντικό. Εάν κατάφερες με μια τέτοια ιστορία να κερδίσεις έναν αναγνώστη που δεν του αρέσουν σχεδόν ποτέ αυτού του είδους οι ιστορίες, τότε αυτό είναι από μόνο του κάτι σημαντικό.

 

4. Μιχάλη μου, ελπίζω να κάθεσαι διότι θα εκπλαγείς (ε, καλά τώρα θα μου πεις "λες να διαβάζω όρθιος?" :p)

ΔΕΝ με τρόμαξες. Είναι η πρώτη φορά, αλλά συνέβη και αυτό :p Πέρα από την εντυπωσιακή δήλωση, αυτό δε σημαίνει καθόλου πως δε μου άρεσε η ιστορία, ούτε πως αποτυγχάνει στο να σε βάλει να σκεφτείς το πλάσμα που έχεις δημιουργήσει μέσα σε πολύ λίγες λεξούλες (αν δεν είναι δύο, που μάλλον δύο είναι δηλαδή) ούτε πως δε με ιντριγκάρεις σε όλη τη διάρκεια της ιστορίας. Είναι ακριβώς αυτό που λέει ο τίτλος της βασικά: ένα κομμάτι από το Μαύρο (θα μπορούσα να συμπληρώσω: "θα πάρετε?").

 

5. Ε, λοιπόν... εδώ είναι μεγάλη η ιστορία...

Απόστολε (εκτός του ότι σας έμαθα -επιτέλους και ποτέ δεν είναι αργά κτλ :p-) όταν είχα διαβάσει τα σημάδια, είχα σκεφτεί ότι θα διάβαζες εκείνη την εποχή κάτι σχετικό και θα είχες υιοθετήσει το στυλ της γραφής. Μην το πάρεις στραβά αυτό εδώ, ο καθένας κρίνει από τον εαυτό του, κι εγώ μέχρι να βρω το δικό μου στυλ το έχω κάνει επανηλλημένα και πιστεύω πως ακόμα το κάνω ασυναίσθητα και σε αρκετά μεγάλο βαθμό. Ε, λοιπόν, στις τρεις ευχές το ξανακάνεις! Κι άρα, όπως και να έχει, πλέον είναι δικό σου και είναι Άπαιχτο στυλ, που του φαίνεται μεν πως είναι αδούλευτο και πηγαίο, αλλά απλά άπαιχτο. Κι επειδή ακριβώς ήταν τόσο πολύ ωραίο (και φυσικά ναι, σε λούζει κρύος ιδρώτας σε εκείνο το σημείο που κάνει την ευχή) δε με ένοιαξε και πολύ να καταλάβω τι παίχτηκε με τις ευχές κι απλώς είχα κρατήσει την αίσθηση της ιστορίας.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον Dain.

Διονύση, την ιστορία σου ήξερα ότι έπρεπε να την βάλω πρώτη, ήταν ένα κλικ λίγο πιο πάνω από τις υπόλοιπες, επίσης πολύ καλές ιστορίες μας.

Για τις υπόλοιπες ιστορίες περιμένετε αναλυτικές κριτικές στα topic τους.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από εμένα σε όλους και φυσικά στον Dain. :)

 

Σχόλια και τα σχετικά στα θέματα των ιστοριών, σύντομα (ελπίζω).

Link to comment
Share on other sites

2. Άγριες Θάλασσες του darky. Καλογραμμένο και σου μπολιάζει τη μανία που περιγράφει. Μια πολλή καλή εικονογράφηση του θέματος του διαγωνισμού. Μέχρι που θυμάσαι το I love the smell of napalm in the morning. Η μαστούρα του ήρωα στις σφαγές και ο έρωτας του με τα πεδία των μαχών, σκόρπια από λείψανα και ναυάγια είναι όντως μια ελκυστική εικόνα. Σεναριακή αφήγηση, κινηματογραφική δράση, τα έβλεπα όλα ζωντανά και χορταστικά μπροστά μου. Μπράβο darky.

 

Μερσύ μουσιού. Περιέγραψες ακριβώς τί προσπάθησα να κάνω. Τώρα αν το έκανα περιμένω κι άλλες γνώμες. Σε πιστεύω, μη παρεξηγηθώ και ξέρω ότι αυτό το φαστ φούντ όσο καλό κι αν είναι δεν το γουστάρεις. Απλά ξέρεις θέλω και κάποιον που γουστάρει με τέτοια πράματα να μου πει πώς πήγε. Και πάλι ευχαριστώ για τα σχόλια.

 

3. Darky, η ιστορία σου μου άρεσε πολύ. Θα σου γράψω γιαυτήν αναλυτικά στο τόπικ της (έχεις ζητήσει και σχόλια απεγνωσμένα βασικά) όμως θέλω να σου πω πως το ότι "μου άρεσε πολύ" μια ιστορία τόσο άγρια, που λαμβάνει χώρα στο απότερο σύμπαν, οι άνθρωποι είναι μέσα σε κάσκες -αυτό το πλαστικό τεσπά μη δαγκώσεις :p- σε όλη την πλοκή σου κτλ δεν αγγίζει απλά τα όρια της φιλοφρόνησης, είναι μάλλον σημαντικό. Εάν κατάφερες με μια τέτοια ιστορία να κερδίσεις έναν αναγνώστη που δεν του αρέσουν σχεδόν ποτέ αυτού του είδους οι ιστορίες, τότε αυτό είναι από μόνο του κάτι σημαντικό.

 

Ευχαριστώ και δεν είναι ανάγκη να γράφεις σε δύο τόπικ. Είπες βασικά τα πάντα. Ναι, ζήτησα σχόλια για να δώσω κουράγιο σε όσους θα μου πουν και για τις απαρέδεκτες επιστημονικές γκουφιές που έκανα. Κοινώς τα θελει ο πισινός μου και για να δω και πόσο πολύ χτυπάνε. Όχι δεν δαγκώνω (εκτός κι αν θέλεις :-P) αυτό το πλαστιμέταλ δεν έχω κι εγώ την παραμικρή ιδέα τί είναι. Δεν ξέρω καν πώς βρέθηκε στο μυαλό μου και το έγραψα. Πρέπει κάπου να το έχω διαβάσει.

Edited by darky
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε παιδιά. Ευχαριστώ πολύ. Χαίρομαι που άρεσε η ιστορία μου. Θα κάνω σχόλια επί των σχολίων παραπάνω, όπως και λεπτομερή σχόλια για τις ιστορίες, στα σχετικά τόπικς.

Πάντως μπορώ να πω πως δυσκολεύτηκα να κάνω κατάταξη γιατί κάθε, μα κάθε ιστορία από αυτές που διάβασα είχε τουλάχιστον ένα στοιχείο που ήταν εξαιρετικό σε σχέση με τις άλλες. Πολύ περιληπτικά πιστεύω τα εξής:

 

Η ιστορία του Guardian 2 είχε την πιο όμορφη και ποιητική γλώσσα από όλες.

Η ιστορία του Nihilio είχε την πιο πρωτότυπη ιδέα από όλες σύμφωνα με το θέμα του Διαγωνισμού.

Η ιστορία του Darky είχε εξαίσια sci-fi κοσμοπλασία και είναι αδύνατον να την κατατάξει κανείς σε κάποιο υποείδος ε.φ.

Η ιστορία της Nienor είχε απίστευτη ατμόσφαιρα και πλοκή, χωρίς τίποτα το περιττό και τον θαυμάσιο κόσμο που έχει πλάσει η Κιάρα.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Δε διάβασα ακόμα τις ιστορίες, αλλά θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες και, φυσικά, στο Διονύση! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Σπόκιε τέκνον μου, άσε τα συγχαρητήρια και διάβασε τα διηγήματα να κάνεις κανένα σχόλιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καθυστερημένα (κλασικά, πλέον έχασε την πλάκα του ακόμα και αυτό..:whistling:) να πω συγχαρητήρια σε όλους, από την πρώτη έως την πέμπτη θέση, κανονικά, ανάποδα και διαγώνια.

 

ο επόμενος διαγωνισμός πότε θα ξεκινήσει; οέο; [όσο νωρίτερα ξεκινήσει, τόσο νωρίτερα θα μπορέσω να δηλώσω ότι γράφω κάτι και τελευταία στιγμή να βγω εκπρόθεσμος (παρά την παράταση).]

 

μεσιέ dain, μέγα αντμινιστράτορα; διαγωνισμό σύντομης σουσουφίτικης ιστορίας μηνός ιουλίου θα έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Mε μεγάλη μου ευχαρίστηση! Αν θέλετε!

Μάλιστα έχω ήδη έτοιμο και το θέμα, και θα υπάρξουν και δωράκια στις 3 πρώτες ιστορίες. (Αnything για να γραφτούν πολλές και καλές ιστορίες). :)

Link to comment
Share on other sites

Και μας χρωστάς κι ένα Flash Fiction Contest. Μην ξεχνιέσαι...

Link to comment
Share on other sites

To Flash Fiction contest κανονίζεται αστραπιαία, όποτε θέλουτε επίσης! :D (Kαι πολλά σχόλια χρωστάω, αλλά τι να πρωτοπρολάβω ο έρημος adminάκος?)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Να και τσαχπινιές, ο Διονυσάκης. Έλα άσε τις δικαιολογίες και ανασκουμπώσου. Σε παρακολουθούμε! Closely!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..