Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

αγαπημένες ατάκες, φράσεις, αποσπάσματα, ιστορίες

• Please log in to reply
25 replies to this topic

#21 mman

mman

AA

• Members
  • 2.857 posts
  • Όνομα:Μιχάλης
  • Currently reading:πολλά

Posted 03 Απρίλιος 2010 - 00:17

Παίρνω αλμύρα απ’ της θλίψης σου το δάκρυ,
βάζω το φως απ’ τη λευκή σου τη μορφή,
χρώμα λυωμένο απ’ του ονείρου σου την άκρη,
ζυμώνω κόσμους με νερό από βροχή,

ρουμπίνια ήλιους και αστέρια από αχάτη
και τ’ αποθέτω στων χεριών σου την αφή’

Αν σου αφιερώσουν ένα ποίημα, ζεις για πάντα. Σ’ έναν κόσμο φτιαγμένο από όνειρα. Αρκεί να το αποστηθίσεις. Κι όταν το ψιθυρίζεις, να μην λες ποτέ τον τελευταίο στίχο.

[...]

«Τώρα μπορούμε να μιλήσουμε» είπε πάλι.
«Να μιλήσουμε γλυκιά μου», θα απαντούσε. Αν ήταν εκεί.

Πυθαρίων - Δέκατο τρίτο φεγγάρι
Εκτός του σκύλου, το βιβλίο είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου. Εντός του σκύλου είναι πολύ σκοτεινά για να διαβάσει κανείς.
Groucho Marx

#22 mman

mman

AA

• Members
  • 2.857 posts

Posted 03 Απρίλιος 2010 - 00:27

Μετά από γενεές αιώνων, αυτοί οι άνθρωποι, αυτοί οι Τούρκοι, είχαν χάσει χώματα στα οποία είχαν θάψει πρόσωπα αγαπημένα, μνήμες, ιστορία, ταυτότητα. Και εδώ, πάνω στους τάφους τους είχαμε έρθει να στήσουμε εμείς χορό, για την εκπλήρωση ενός ονείρου ακόμα παλαιότερου, φανερού σε αρχαιότερα ερείπια από τα δικά τους, μιας υπόσχεσης που μόνο σαν παραμύθι ακουγόταν ωραίο.

DinoHajiyorgi - Πικρό Χώμα
Εκτός του σκύλου, το βιβλίο είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου. Εντός του σκύλου είναι πολύ σκοτεινά για να διαβάσει κανείς.
Groucho Marx

#23 mman

mman

AA

• Members
  • 2.857 posts

Posted 07 Απρίλιος 2010 - 17:08

Με το ξημέρωμα λήγει το τελεσίγραφο για άνευ όρων παράδοση μας στους εξωγήινους. Βασικά επιμένω πως το να τους ρίξουμε πυρηνικά με πύραυλο ήταν κακή ιδέα. Άσε που δε τους έκαναν και την παραμικρή ζημία. Αλλά πάλι δεν τα ξέρω και καλά αυτά με τις διπλωματικές σχέσεις. Και οι ειδικοί επί των διπλωματικών σχέσεων είναι τώρα στα μπούνκερ και πιθανότατα τρώνε λουκάνικα και πίνουν κρασιά όπως οι γερμανοί στα «πολεμικά». Εγώ είμαι που θα γίνω αλεύρι. Θα μας κάνουν, λέει, τροφή για κάποια ζώα που έχουν στον τόπο τους και που μάλλον πεινάνε σα διάολοι αν σκεφτεί κανείς πως είμαστε 6 δισεκατομμύρια κόσμος. Αλλά έτσι είναι η ζωή. Τη μια μέρα είσαι καλά και την άλλη είσαι αλεύρι. Και χωρίς τελετή λήξης! Αυτούς του μαλάκες θα θελα να είχα μπροστά μου τώρα… Αυτούς που κολλάγανε τις αφίσες "Να πεθάνουν οι Ολυμπιακοί στη χώρα που γεννήθηκαν". Σκατόστομοι!

I robot - Μάλλον Ουαλλοί

Groucho Marx

#24 mman

mman

AA

• Members
  • 2.857 posts

Posted 23 Απρίλιος 2010 - 15:37

«Ομορφιά, ομορφιά, ομορφιά», μουρμούριζε το σακούλι, σε λέξεις που κανείς δεν ήξερε, μα όλοι καταλάβαιναν. «Ομορφιά κι άλλη ομορφιά, μια γυναικεία και μια αντρίκεια. Κι ύστερα έρωτας βαθύς κι άλλος έρωτας κι έρωτας που γλιστράει από το πνεύμα στη σάρκα κι έρωτας που ακροβατεί στις άκρες των δαχτύλων και σε φιλιά αφημένα σε ματόκλαδα. Ομορφιά, κι αρχίζει να σκοτεινιάζει. Ομορφιά στο σκοτάδι, ω, ναι, είναι σκοτάδι πια και το σκοτάδι αυτό το φέρνει η ομορφιά κι όταν το σκοτάδι αυτό σπάσει, θα ‘ναι μονάχα από το πράσινο φως της ζήλιας.»

Naroualis - Το Τραγούδι απ' το Σακούλι

Groucho Marx

#25 laas7

laas7
  • Members
  • 1.783 posts
  • Όνομα:Μαριαντζελλα

Posted 28 Οκτώβριος 2011 - 17:45

Το "Φαγια! Βυζια!"και το επομενο "Α! Εδω πρωτα σερβιρουν τα βυζια και μετα τα φαγια!"

Εχω κολησει!!

Ο,τι πιο εξυπνα αστειο εχω διαβασει αυτη την περιοδο!!

:drinks: Εβιβα!

"Ενα χαρτι δωστε μου να φτιαξω εναν νεο κοσμο, γιατι σ' αυτον δεν χωρω!"
"Καληνυχτα ποιητες που σε στιχους κλεισατε τον κοσμο..."

#26 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.276 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 28 Οκτώβριος 2011 - 19:51

:blush:

0 user(s) are reading this topic