Jump to content

Poll: FFL #3 (Naroualis vs Darky vs DinoHajiyorgi vs Arachnida vs iliosporos vs nikosal vs Guardian of the RuneRing)


Oberon
 Share

Ψηφίστε τις 3 καλύτερες ιστορίες του Flash Fiction Live 3.  

14 members have voted

  1. 1. Ψηφίστε τις 3 καλύτερες ιστορίες του Flash Fiction Live 3.

    • Naroualis - #35
      5
    • Darky - #36
      4
    • DinoHajiyorgi - #37
      6
    • Arachnida - #38
      8
    • Iliosporos - #39
      6
    • Nikosal - #40
      6
    • Guardian of the RuneRing #2 - #42
      5

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

ψήφισα προ ολίγων λεπτών. σχόλια θα κάνω αργότερα (σόρρυ, τρέχω κομματάκι αυτές τις μέρες). πάντως γίνεται πραγματικά κόντρα, και αυτό είναι ωραίο. ωραίες ιστορίες, ωραίος αγώνας μετά :bleh:.

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Σε 40 λεπτά κλείνει και το poll αυτό και τελειώνει ο διαγωνισμός FFL3! Αν κάποιοι θέλουν να ψηφίσουν αλλά δεν το έχουν κάνει ακόμα, ας βιαστούν!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλούμε να μην ψηφίσετε σε αυτό τό πολλ. Ο Διαγωνισμός έχει τελειώσει και νέες ψήφοι δεν θα προσμετρηθούν.

 

Το τόπικ παραμένει ανοιχτό για σχόλια. Η τελική κατάταξη έχει ως εξής:

 

1η θέση: Arachnida - 8 ψήφοι

 

Τρεις ισοψηφίες: DinoHajiyorgi, Ιliosporos, Nikosal - 6 ψήφοι έκαστος (η σατανική τριάς) :tongue:

 

Δύο ισοψηφίες: Naroualis, Guardian of the RuneRing #2 - 5 ψήφοι έκαστος

 

7η θέση: Darky - 3 ψήφοι

 

Συγχαρητήρια σε όλους! Όταν γίνει ο επόμενος διαγωνισμός Flash Fiction Live 4, μπορεί να τον οργανώσει φυσικά ο Arachnida! :)

 

----------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ισοβάθμισα με εκείνον εκεί τον τύπο που ξέρει όλες τις ταινίες;;

 

ΥΓ. Συγχαρητήρια στο νικητή και στον Ντέιν για το ωραίο θέμα. Μπράβο σε όσους έγραψαν και σε όσους σχολίασαν.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον Arachnida για την πρώτη θέση.

 

Ναι Nicosal, ισοβάθμισες και με τον τύπο που ξέρει όλες τις ταινίες (γνωστός και ως ο τύπος με τις μπύρες) αλλά και με έναν λογοκλοπέα-λεξιπλάστη (myself)

 

Ευχαριστώ και εγώ όσους με ψήφισαν παρά τις παραινέσεις μου να μην το κάνουν γιατί δεν το άξιζα, έτσι όπως είχαν τα πράγματα.

 

Συγχαρητήρια και σε όλους τους συμμετέχοντες και τους σχολιαστές

 

Nicosal, αν είσαι 20 Ιουλίου στην Ικαρία του Προφήτη Ηλία, να τα πούμε να σε κεράσω Πράμνειο Οίνο για να γιορτάσουμε την δεύτερη θέση. Ντίνο θα σου έφερνα και εσένα ένα μπουκάλι, αλλά λένε ότι το καριώτικο κρασί χαλάει αν φύγει απο το νησί.

 

Οι μπύρες όμως όχι

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην Arachnida.

 

Συγχαρητήρια και στους υπόλοιπους.

 

Ευχαριστώ iliosporos, η σκέψη μετράει. Θά'ρθει δεν θά'ρθει η μέρα που θα πέσουν τα πολλά τα φράγκα και ένα καλοκαίρι θα επιδοθώ στο island hopping, μιας ζωής διακοπές σε μια χαψιά. Με τσακίσατε με τα κονέ σας! (Καταγωγή μπαμπά από δω, μαμά από κει, έχω θείους εκείθε, ξαδέλφια εδώθε, η μαμά της μαμάς μου από κει, ο θείος του μπαμπά μου από τάδε, στήσαμε κι από μία παράγκα ολούθε και δεν έχουν τέλος τα νησιά και τα χωριά σας).

Link to comment
Share on other sites

Nicosal, αν είσαι 20 Ιουλίου στην Ικαρία του Προφήτη Ηλία, να τα πούμε να σε κεράσω Πράμνειο Οίνο για να γιορτάσουμε την δεύτερη θέση.

 

Δεν... Αύγουστο πάω. 15 ή λίγο αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dune
Μπράβο στην Arachnida.

 

Συγχαρητήρια και στους υπόλοιπους.

 

Ευχαριστώ iliosporos, η σκέψη μετράει. Θά'ρθει δεν θά'ρθει η μέρα που θα πέσουν τα πολλά τα φράγκα και ένα καλοκαίρι θα επιδοθώ στο island hopping, μιας ζωής διακοπές σε μια χαψιά. Με τσακίσατε με τα κονέ σας! (Καταγωγή μπαμπά από δω, μαμά από κει, έχω θείους εκείθε, ξαδέλφια εδώθε, η μαμά της μαμάς μου από κει, ο θείος του μπαμπά μου από τάδε, στήσαμε κι από μία παράγκα ολούθε και δεν έχουν τέλος τα νησιά και τα χωριά σας).

 

 

Ντίνο, δεν ξέρω άν σε παρηγορεί όμως υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν πάει διακοπές ποτέ. Κυριολεκτικά. Η γυναίκα μου, μέχρι να βγάλει και το π ανεπιστήμιο ας πούμε. Ήταν τόσο φτωχοί που οι μόνες διακοπές που είχαν κάνει όλη τους τη ζωή ήταν 2 (ναι δύο) φορές από 3 (ναι τρείς) μέρες που άρπαξε ο μπαμπάς της το αυτοκίνητο, και τους γύρισε όλη την Ελλάδα. Για να μήν έχουν παράπονο ότι δεν πήγανε εκδρομές και δεν είχαν δεί άλλα μέρη. Με τα ΚΤΕΛ να είχαν πάει εκδρομη καλύτερα θα ήτανε.

Edited by Dune
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο νικητή και σε όλους τους διαγωνιζόμενους blablabla...

 

Πάντως Ντίνο και Nikosal αν μου εξηγήσετε πως ταιριάζει αυτή η ιστορία στην "Επαφή με το Άγνωστο" κερνάω [insert random beverage here].

Και επίσης Nihilio πού είδες να μην έχει έμπνευση αυτός που έγραφε στο κείμενο; Τόσα και τόσα σχόλια θα μπορούσατε να κάνετε...

 

Πέρα απ' την πλάκα όμως, την μέρα εκείνη ξέχασα τον διαγωνισμό και όταν το θυμήθηκα ήταν δέκα λεπτά πριν τη λήξη. Είδα το θέμα και μετά σκέφτηκα πως αφού είναι που είναι flash fiction να δοκιμάσω να δω αν μπορώ να γράψω κάτι σε πέντε λεπτά. Επειδή ο χρόνος περνούσε, στο να πάρει μορφή η ιδέα με βοήθησε και ο αδερφός μου (ας με συγχωρέσετε γι' αυτό αλλά είχα disadvantage). Όταν άρχισα να γράφω δεν είχα σκοπό να γράψω για κάποιον που γράφει αλλά ο χρόνος ήταν περιορισμένος και μου φάνηκε αδύνατο να περιγράψω μέσα σε 3 λεπτά καταστάσεις και χώρους, ενώ οι σκέψεις βγαίνουν πιο εύκολα. Οπότε ναι, είναι πολύ μικρό και γραμμένο πολύ βιαστικά και σαν ιδέα δεν είναι και πολύ ανεπτυγμένη και άλλα πολλά ανάλογα...

 

Τώρα για τα υπόλοιπα κείμενα του Iliosporos δεν το ψήφισα αφού το ζήτησε ο ίδιος και του Arachnida το "μείωσα βαθμολογία" επειδή δεν μου φάνηκε sff. Αλλά κατά τα άλλα νομίζω πως τα κείμενα ήταν καλά και ήταν δύσκολο να αποφασίσεις τί να ψηφίσεις. Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ψήφο σας και πάλι συγχαρητήρια σε όσους πήραν μέρος. Η ιστορία μου πράγματι δεν έχει έντονα στιοχεία φάνταζυ ή sci-fi και ίσως από μία οπτική γωνία θα μπορούσε να μην έχει και καθόλου. Επίσης έχει προφανείς επιρροές από Λένο Χρηστίδη και Αστέρη Αστεριάδη.

Δεν θα ήθελα να αναλάβω την ευθύνη της οργάνωσης του επόμενου διαγωνισμού, άρα υποθέτω θα αποφασίσει ο Dain τη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Ντίνο και Nikosal αν μου εξηγήσετε πως ταιριάζει αυτή η ιστορία στην "Επαφή με το Άγνωστο" κερνάω [insert random beverage here].

Guardian... δεν κατάλαβα τι λες. Ποιο είναι το "Επαφή με το Άγνωστο"; Ποιος, που και πότε είπε αυτή τη φράση; Το θέμα του διαγωνισμού; "Σπάζοντας τα Δεσμά" δεν ήταν; Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Guardian... δεν κατάλαβα τι λες. Ποιο είναι το "Επαφή με το Άγνωστο"; Ποιος, που και πότε είπε αυτή τη φράση; Το θέμα του διαγωνισμού; "Σπάζοντας τα Δεσμά" δεν ήταν; Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

 

Μάλλον ο Γκάρντιαν αναφέρεται σε παλιότερο θέμα διαγωνισμού. Ναι, μπορεί όχι ακριβώς σε κάθε θέμα Γκ., αλλά πάντως το επίκεντρο της ιστορίας σου δεν ήταν στα δεσμά και στο σπάσιμό τους -σπάει τα δεσμά του ο συγγραφέας, ή αντίθετα υποκύπτει και βυθίζεται στη λούπα;

 

Και μια παρατήρηση: Δεν εκβιάζουμε σχόλια, τα κερδίζουμε. Προσπαθώ πάντα να σχολιάζω, εκτιμώ ότι είναι πολύ σημαντικό για το συγγραφέα. Υπομονή λοιπόν. Μια καλή ιστορία, θα σχολιαστεί όπως της αξίζει. Στο μεταξύ, κάνε και εσύ σχόλια στις ιστορίες των άλλων, όπως απαιτεί το τοπικό "σαβουάρ βιβρ".

Link to comment
Share on other sites

OK. Εφ'όσον ο Arachnida δεν επιθυμεί να προσφέρει τη διοργάνωση του επόμενου διαγωνισμού, υποθέτω πως μπορεί να οργανωθεί από έναν απ'τους ισοψηφίσαντες DinoHajiyorgi, Iliosporo, Nikosal. Όποιος θέλει ας το δηλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ δεν θεωρώ ότι άξιζα την δεύτερη θέση.

Οπότε ας αποφασίσει ο Ντίνος με τον Nicosal ποιος θέλει να αναλάβει τον διαγωνισμό και να δώσει θέμα.

Edited by iliosporos
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο Γκάρντιαν αναφέρεται σε παλιότερο θέμα διαγωνισμού. Ναι, μπορεί όχι ακριβώς σε κάθε θέμα Γκ., αλλά πάντως το επίκεντρο της ιστορίας σου δεν ήταν στα δεσμά και στο σπάσιμό τους -σπάει τα δεσμά του ο συγγραφέας, ή αντίθετα υποκύπτει και βυθίζεται στη λούπα;

 

Και μια παρατήρηση: Δεν εκβιάζουμε σχόλια, τα κερδίζουμε. Προσπαθώ πάντα να σχολιάζω, εκτιμώ ότι είναι πολύ σημαντικό για το συγγραφέα. Υπομονή λοιπόν. Μια καλή ιστορία, θα σχολιαστεί όπως της αξίζει. Στο μεταξύ, κάνε και εσύ σχόλια στις ιστορίες των άλλων, όπως απαιτεί το τοπικό "σαβουάρ βιβρ".

 

Ναι αυτό εννοούσα, καθώς το σχόλιο ήταν πως ταιριάζει σε κάθε flash fiction. Και αν το δεις απ' την άλλη, ο άνθρωπος είναι υπόδουλος του χρόνου. Ό,τι κάνουμε περιορίζεται απ' αυτόν. Πόσες φορές θα θέλαμε να μας δοθεί μια δεύτερη ευκαιρία να κάνουμε κάτι; Το να έχεις την ευκαιρία να επαναλάβεις όσες φορές θέλεις κάτι στην ουσία σου δίνει άπειρο χρόνο για οποιαδήποτε πράξη. Σπάζοντας τα δεσμά του χρόνου σπάζεις τα δεσμά της ανθρώπινης φύσης, της ατέλειας, αγγίζεις το τέλειο. Και έπειτα γιατί σπάζοντας τα δεσμά να μην υποκύπτει στη λούπα; Που η αντίφαση; Θα μπορούσε κάλλιστα να σπάει τα δεσμά του χρόνου αλλά και να βυθίζεται στα δεσμά της επανάληψης.

 

Κατά τα άλλα δεν απαιτούσα κάποια σχόλια, ούτε θεωρώ την ιστορία μου κάλή. Τα σχόλια του Iliosporos τα δέχτηκα. Απλά (και το είπα μισοαστειευόμενος το τελευταίο κομμάτι) θα ήθελα να ακούσω κάτι παραπάνω πέρα απ' το "το να γράφεις για τον συγγραφέα είναι κλασσικό". Αυτό το ήξερα και αυτό είπα. (Οι κακές ιστορίες δεν σχολιάζονται όπως τους αξίζει; :bleh: )

 

Τώρα για την κριτική μου στα κείμενα, νομίζω αυτά που μπορούσα να πω τα είπα. Προσωπικά, μου είναι απίστευτα δύσκολο να κρίνω την ίδια την ιστορία (και πολλές φορές το αποφεύγω σκόπιμα γιατί αρχίζω να το ψειρίζω και χάνεται και το νόημα) και η γνώση μου γύρω απ' τα υπόλοιπα είναι μικρή. Τα κείμενα τα βρήκα ευχάριστα στο διάβασμα και ενδιαφέροντα.

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης Nihilio πού είδες να μην έχει έμπνευση αυτός που έγραφε στο κείμενο; Τόσα και τόσα σχόλια θα μπορούσατε να κάνετε...
και
Πέρα απ' την πλάκα όμως, την μέρα εκείνη ξέχασα τον διαγωνισμό και όταν το θυμήθηκα ήταν δέκα λεπτά πριν τη λήξη. Είδα το θέμα και μετά σκέφτηκα πως αφού είναι που είναι flash fiction να δοκιμάσω να δω αν μπορώ να γράψω κάτι σε πέντε λεπτά. Επειδή ο χρόνος περνούσε, στο να πάρει μορφή η ιδέα με βοήθησε και ο αδερφός μου (ας με συγχωρέσετε γι' αυτό αλλά είχα disadvantage). Όταν άρχισα να γράφω δεν είχα σκοπό να γράψω για κάποιον που γράφει αλλά ο χρόνος ήταν περιορισμένος και μου φάνηκε αδύνατο να περιγράψω μέσα σε 3 λεπτά καταστάσεις και χώρους, ενώ οι σκέψεις βγαίνουν πιο εύκολα. Οπότε ναι, είναι πολύ μικρό και γραμμένο πολύ βιαστικά και σαν ιδέα δεν είναι και πολύ ανεπτυγμένη και άλλα πολλά ανάλογα...

Αφού απαντάς για εμένα δεν θα το κάνω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς συγχαρητήρια στον αραχνίδα που όπως φαίνεται(και από παλιότερα χάπενιν) έχει έφεση στο να εμπνέεται και να γραφει γρήγορα. Η ιστορία του μου άρεσε πολύ αλλά δεν την ψήφισα γιατι τη βρηκα λιγοτερο σουφου απ' ότι θα ήθελα. κρινοντας από το αποτέλεσμα του διαγωνισμού δε θα επαναλαβω παρομοιο ατοπημα. Ειναι λίγος ο χρόνος -απο την εμπειρια μου 'εφιαλτικά' λίγος- και θα έπρεπε να είχα δείξει ελαστικότητα όπως οι υπόλοιποι.

 

Τις τρεις 2ες ιστορίες τις ψήφισα. Του nikosal και του iliosporou δε χρειάστηκε να το ξανασκεφτώ, αφού τέτοια πράματα γουστάρω, ενώ η ιστορία του Dinou πήρε τελικά το OK από μια απάντησή του που θυμόμουν στην ιστορία της Niennas "τρία πορτρέτα". Είναι βέβαια πολύ καλή ιστορία όπως και να 'χει.

 

Η ιστορία της narοualis ήταν πολύ καλή, αλλά είχα σκεφτεί να γράψω κι εγώ για κάποιον εκ των προμηθέα, ανδρομέδα, σαμψών, χριστός κτλ αλλά αποφάσισα ότι είναι η εύκολη λύση και δεν το έκανα.

 

Η ιστορία του Dune ήταν ειλικρινής και ενδιαφέρουσα, αλλά όχι σουφου. Πάντως δείχνει και εκείνος έφεση σε τέτοιου είδους διαγωνισμούς αφού ξεκινά να γράφει γρήγορα και γράφει και γρήγορα(ωρέ τι έγραψα πάλι!).

 

Για τον Γκάρντιαν δεν μπορώ να πώ κάτι κακό, αφού ήμουν ένα βήμα πριν γράψω κι εγώ κάτι τέτοιο.

 

Για μένα έχω να πω μπι κουίκ ορ μπι ντεντ. χεχε. αυτά!

 

Συγχαρητήρια σε όσους συμμετείχαν είτε γράφοντας είτε με την ψήφο τους -ας το ξανακάνουμε σύντομα. Μπράβο στον Dain για τη διοργάνωση και το θέμα που ήταν πολύ καλό, ήταν τόσο καλό που μου πήρε μισή ώρα να τρώω ιδέες στο κεφάλι(τώρα έμαθα όμως, την επόμενη φορά θα γράψω την πρώτη ιδέα που θα μου 'ρθει)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όσους συμμετείχαν είτε γράφοντας είτε με την ψήφο τους -ας το ξανακάνουμε σύντομα.

 

Σαν παιχνίδι (περισσότερο) και σαν άσκηση (λιγότερο). Και ευχαρίστως αν είμαι εύκαιρος να πάρω μέρος ξανά. Αλλά δεν νομίζω ότι κάνουμε κείμενα άξια λόγου σε μια ώρα. Ας προσπαθήσουμε στον επόμενο διαγωνισμό μήνα να πάρουμε μαζικότερα μέρος. Στον τελευταίο γράφηκαν αρκετά καλά κείμενα.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Poll: FFL #3 (Naroualis vs Darky vs DinoHajiyorgi vs Arachnida vs iliosporos vs nikosal vs Guardian of the RuneRing)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..