Jump to content

Τζιμ Μπούτσερ - Τα αρχεία του Ντρέσντεν (Jim Butcher - Dresden Files)


Pixie
 Share

Recommended Posts

Πωωωωωω ξενέρα

Ανακοινώθηκε σήμερα η ημερομηνία κυκλοφορίας και είναι στις 27 Μαίου.

Περιμένω εδώ κι έναν χρόνο. Πως θα περιμένω άλλους έξι μήνες; Δεν με σκέπτονται...

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

6ο βιβλίο, Blood Rites.

 

O Harry πρέπει να βοηθήσει έναν σκηνοθέτη πορνοταινιών που τον έχουν καταραστεί και οι γυναίκες γύρω του πεθαίνουν η μία μετά την άλλη. Για λογαριασμό του φίλου του του Thomas που είναι λευκός βρικόλακας (πρακτικά Incubus). Ενώ ένας εχθρός από το παρελθόν επιστρέφει για εκδίκηση.

 

Ίσως το πιο αδύναμο βιβλίο της σειράς ως τώρα, η πλοκή ποτέ δεν δένει ακριβώς και το τέλος μου φάνηκε αντικλιματικό. Προχωρά όμως σε τεράστιες αλλαγές σε μία σειρά από story arcs και έχει αποκαλύψεις για τον κόσμο και τους χαρακτήρες που σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό. Επίσης, έχει ατάκες που με έκαναν να σπαρταράω από τα γέλια εδώ και εκεί και αρκετή δράση για να σε κάνει να γυρνάς σα μανιακός τις σελίδες. Από την άλλη όμως μου πήρε μία βδομάδα να το τελειώσω, και αυτό λέει πολλά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω διαβάσει κάτι βδομάδες τώρα το 8ο, το Proven Guilty, το οποίο το απόλαυσα όσο λίγα. Μαύρη μαγεία σε ένα horror conversion και μέσα στη μέση η κόρη του καλύτερού του φίλου. Α, και δολοπλοκίες των Μάγων και των Fair Folk. Με ένα χορταστικότατο τέλος όλο ένταση και επιτέλους ανοίγει σημαντικά η κεντρική πλοκή που χτίζεται από το πρώτο κιόλας βιβλίο.

Άγριο κόλλημα, καθώς η σειρά γίνεται όλο και καλύτερη

Edited by Nihilio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είμαστε στο 15ο βιβλίο και ο άτιμος καταφέρνει ακόμα να μας ξαφνιάζει..    Πραγματικά,  είναι απίστευτος.

Απόλαυση για άλλη μια φορά το βιβλίο ακόμη και αν δεν είχαμε τις καταιγιστικές αποκαλύψεις του Cold Days

Και είχε και δύο από τις πιο αστείες στιγμές όλης της σειράς :) Γελούσα κάνα δίλεπτο μόνος μου σαν χαζός

---

Το 16ο θα λέγεται Peace Talks

και από την περιγραφή που βρήκα κάπου στο internet θα   είναι επίσης δυνατό.

(και την οποία καλύτερα να μην ψάξετε στο internet :p)

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το 9ο (White Night) δε με ξετρελανε. Τα προηγουμενα εμοιαζαν με blockbuster, ενω αυτό εδω με επεισοδιο σειρας. Ηταν ομως ευκολοδιαβαστο, με σωστο pacing, ειχε ενδιαφερουσα πλοκη και εχτιζε πολυ καλα πανω σε arcs που αρχιζαν στα προηγουμενα βιβλια και τα προχωρουσε ωραια.

Το πιο μεγαλο συν ειναι το πως εχουν εξεληχθει οι χαρακτηρες και οι σχεσεις τους. Ειναι πχ ωραιο να βλεπεις εναν Dresden που δεν ειναι ο υπερκακομοιρης/παιδι της φαπας.

 

Συντομα θα διαβασω και το επομενο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τόπικ με έπεισε να δοκιμάσω την τύχη μου με τη σειρά. Όταν ξεκινήσω και ολοκληρώσω (καθώς έχω και κάτι άλλα παρατημένα στη μέση) θα ενημερώσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dres5.jpg

 

Έχει και άλλα ωραία  εδώ πέρα

αλλά beware of spoilers :)

 

edit: Τo  Small Favour είναι πιο καλό  :) Και το 11ο ακόμα καλύτερο. Καλά για το δωδέκατο :) :) :) :) :)

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα παίρνω ανά δύο μου φαίνεται

 

Το 10ο, το Small Favour ήταν πάλι μία καλή παραλλαγή της συνταγής. Εδώ ο Dresden πρέπει να κάνει μία αποστολή για τη Mab για μία χάρη που της χρωστάει, ενώ οι υπηρέτες του Summer τoν κυνηγάνε και κάτι Έκπτωτοι Άγγελοι έχουν απαγάγει έναν από τους αντιπάλους του και πρέπει να τον σώσει.

Δαιδαλώδης πλοκή, πάλι παλιοί και αγαπημένοι χαρακτήρες και ένα δυνατό φινάλε που κάπου όμως μου έβγαλε την αίσθηση του "Άλλου ένα dresden Files"...

 

Από την άλλη το Turn Coat ήταν στιβαρό βιβλίο με τα όλα του και αρχίζει σταδιακά να οδηγεί τη σειρά προς άλλη κατεύθυνση. Εδω ο Χάρρυ πρέπει να αποδείξει την αθωότητα κάποιου που του έκανε τη ζωή κόλαση, να ξετυλήξει μία συνωμοσία και να τα βάλει με έναν σχεδόν μυθικό Ινδιάνο δαίμονα. Το βιβλίο έχει την αστυνομική πλοκή στην καρδιά του (και όχι ως δικαιολογία για να ανατινάζονται πράγματα, όπως αρκετά από τα προηγούμενα) εκμεταλλεύεται και αναπτύσσει τους χαρακτήρες, έχει σκηνές δράσεις, δράματος αλλά και τις αστείες ατάκες του.

Είναι ενδιαφέρον πώς μία σειρά που ξεκίνησε ως ενδιαφέρουσα κόπια της Anita Blake και συνέχισε σα μία ενδιαφέρουσα αλλά φορμουλαϊκή urban fantasy σειρά δείχνει να περνάει σε ένα επικό πλέον επίπεδο και να στέκεται ως κάτι ξέχωρο από τη σκηνή στην οποία ανήκει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατηγορώ τον Νihilio στεγνά πως με τα γραφόμενά του με έστρεψε στο να πάρω το Storms Front.....δεν είχα κανέναν σκοπό αλλά όταν το είδα θυμήθηκα τις γνώμες.

 

Οποτε το ξεκινώ άμεσα και σας κατηγορώ όλους αν δεν βγει όπως το έχετε παρουσιάσει. :tease:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To changes παντως ηταν ονομα και πραγμα. Ο Χαρρυ τρωει και ριχνει πολυ μα πολυ μα παρα παρα πολυ ξυλο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξαναέπιασα την σειρά στα χέρια μου(είχα διαβάσει τα 2-3 πρώτα), όταν έμαθα το τι γίνεται στο Changes. Γιατί; Μα γιατί  μου φάνηκε τόσο γαμάτη :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξαναέπιασα την σειρά στα χέρια μου(είχα διαβάσει τα 2-3 πρώτα), όταν έμαθα το τι γίνεται στο Changes. Γιατί; Μα γιατί  μου φάνηκε τόσο γαμάτη :p

Με κουράζει λίγο το πόσο πανίσχυροι είναι όλοι μα όλοι οι αντίπαλοι του Χάρρυ και το πως τα επίπεδα δύναμής τους ανεβαίνουν συνεχώς. Αλλά όχι αρκετά για να σταματήσω και σε λίγο πιάνω και το Ghost Story (ναι, ξέχασαν να μου δανείσουν και το βιβλίο με τις σύντομες ιστορίες)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι προτιμούσα το στυλ των αρχικών βιβλίων όπου τα πράματα είναι πολύ πιο low level. Τώρα η σειρά, όπως το είπες, είναι (urban) epic fantasy με μεγάλο cast -γαμάτων- χαρακτήρων, αλλά πάλι καλά πάει :). Απλά με φοβίζει πως θα βγουν ακόμα καμιά δεκαριά βιβλία, γιατί τα πράγματα ήδη έχουν μπερδευτεί πολύ.

Πάντως, το καλό είναι πως παρότι , όπως και οι κακοί, έτσι και ο Harry Dresden γίνεται και αυτός πιο δυνατός σε κάθε βιβλίο, πάντα  στο επόμενο θα το φάει το ξύλο του.  

Περιμένω την άποψη σου για το 14ο( Cold Days) γιατί εμένα μου φάνηκε σαν το καλύτερο της σειράς μετά το Proven Guilty.

 

Υ.Γ Το βιβλίο με τις σύντομες ιστορίες δεν με ειχε ενθουσιάσει ιδιαίτερα. Αλλά όταν το διάβασα ήμουν ακριβώς στο σημείο που ήσουνα εσύ τώρα και με ένοιαζαν άλλα πράματα...(σίγουρα καταλαβαίνεις :) ) Πάντως, αν θέλεις, διάβασε την ιστορία Aftermath  που διαδραματίζεται  πολύ λίγο μετά το τέλος του Changes!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι προτιμούσα το στυλ των αρχικών βιβλίων όπου τα πράματα είναι πολύ πιο low level. Τώρα η σειρά, όπως το είπες, είναι (urban) epic fantasy με μεγάλο cast -γαμάτων- χαρακτήρων, αλλά πάλι καλά πάει :). Απλά με φοβίζει πως θα βγουν ακόμα καμιά δεκαριά βιβλία, γιατί τα πράγματα ήδη έχουν μπερδευτεί πολύ.

Πάντως, το καλό είναι πως παρότι , όπως και οι κακοί, έτσι και ο Harry Dresden γίνεται και αυτός πιο δυνατός σε κάθε βιβλίο, πάντα  στο επόμενο θα το φάει το ξύλο του.  

Περιμένω την άποψη σου για το 14ο( Cold Days) γιατί εμένα μου φάνηκε σαν το καλύτερο της σειράς μετά το Proven Guilty.

 

Υ.Γ Το βιβλίο με τις σύντομες ιστορίες δεν με ειχε ενθουσιάσει ιδιαίτερα. Αλλά όταν το διάβασα ήμουν ακριβώς στο σημείο που ήσουνα εσύ τώρα και με ένοιαζαν άλλα πράματα...(σίγουρα καταλαβαίνεις :) ) Πάντως, αν θέλεις, διάβασε την ιστορία Aftermath  που διαδραματίζεται  πολύ λίγο μετά το τέλος του Changes!

To cold days είναι αυτό που η καινούρια του αφεντικίνα τον στέλνει σε quest στη Βόρεια Ευρώπη ή κάπου έχω μπερδευτεί;

 

Επίσης, από όσο ξέρω θα βγάλει 20+3 βιβλία σύνολο και, φαντάζομαι τα 3 τελευταία θα είναι το Endgame με το Black Counsil και τα πράγματα από Beyond the Gates

Link to comment
Share on other sites

Ε, όχι, θα δεις. Διάβασε πρώτα το  Ghost Story :)

Είπε θα βγάλει 20ish + μία τριλογία.

Link to comment
Share on other sites

Ε, όχι, θα δεις. Διάβασε πρώτα το  Ghost Story :)

Είπε θα βγάλει 20ish + μία τριλογία.

I'm on it

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής είμαι άκρως ενθουσιάσμένος με το πρώτο βιβλίο....είμαι κάπου στην μέση. Αν δεν είχα δουλειές να τρέχουν μάλλον θα το είχα βγάλει μεσα στο ΣΚ.

 

Είναι νομίζω ακριβώς οτι έψαχνα αυτή την περίοδο για αναγνωση. Ένα ελαφρύ, ευκολοδιάβαστο ανάγνωσμα με ωραίες ατάκες και σκηνές χωρίς πολλά πολλά.

 

Αν δεν αλλάξει κάτι μεχρι το τέλος του βιβλίο και δεν στραβώσω τότε εχω κωλοχαρεί από την χάρά μου γιατί έχω 15+ νέα βιβλία μιας σειράς που θα μου αρέσει. Θα είναι τι πρέπει για τα ενδιάμεσα διαστήματα απο άλλα βιβλία που διαβάζω και θα θέλω να χαλαρώσω. Καλά αν το είχα ανακαλύψει το καλοκαίρι θα είχε γίνει χαμός, θα είναι φύγει σχεδόν όλη η σειρά.

 

 

Συγχωρέστε μου το ενθουσιασμό μου αλλα χαίρομαι πάρα πολύ όταν βρίσκω το κατάλληλο βιβλίο για την κατάλληλη φάση της ζωής μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα τα δύο πρώτα είναι ίσως τα πιο αδιάφορα (ειδικά το δεύτερο)

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε το πρώτο απο την σειρά. Ωραιούλικο ήτανε τελικά. Ευχάριστα πέρασε η ώρα μου και μου έκατσε μια χαρά. Ο ήρωας για την ώρα είνα ενδιαφέρον και το σημαντικότερο είναι οτι δεν με εκνευρίζει....με στεναχωρησε το ότι δεν έφαγε αρκετό ξύλο όπως μου έχετε υποσχεθεί παραπάνω, παρα μόνο μερικές μπούφλες.

 

 

Πήγα και αγόρασα σήμερα το 2ο Full Moon καθώς και το 3ο Grave Peril για να έχουμε και βλέπουμε.

 

Ερώτησεις:

1 - Χωρίς να spoilerιασετε γενικά μεσα στα 15+ αυτά βιβλία ο Harry εξελίσετε καθόλου?Και δεν εννοώ στην μαγεία και την δύναμη αλλά σαν χαρακτήρας και ιστορία. Πχ έχει ένα γενικό πλάνο όλα αυτά τα 15 βιβλία ή είναι το καθε ένα αυτόνομο χωρίς και πολλές πολλές συνέχειες μεταξύ τους?

 

2 - Η άλλη σειρά Codex Alera τα Side Jobs λενε? και αν ναι πρέπει να τα διαβασω με κάποια σειρά?

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε το πρώτο απο την σειρά. Ωραιούλικο ήτανε τελικά. Ευχάριστα πέρασε η ώρα μου και μου έκατσε μια χαρά. Ο ήρωας για την ώρα είνα ενδιαφέρον και το σημαντικότερο είναι οτι δεν με εκνευρίζει....με στεναχωρησε το ότι δεν έφαγε αρκετό ξύλο όπως μου έχετε υποσχεθεί παραπάνω, παρα μόνο μερικές μπούφλες.

 

 

Πήγα και αγόρασα σήμερα το 2ο Full Moon καθώς και το 3ο Grave Peril για να έχουμε και βλέπουμε.

 

Ερώτησεις:

1 - Χωρίς να spoilerιασετε γενικά μεσα στα 15+ αυτά βιβλία ο Harry εξελίσετε καθόλου?Και δεν εννοώ στην μαγεία και την δύναμη αλλά σαν χαρακτήρας και ιστορία. Πχ έχει ένα γενικό πλάνο όλα αυτά τα 15 βιβλία ή είναι το καθε ένα αυτόνομο χωρίς και πολλές πολλές συνέχειες μεταξύ τους?

 

2 - Η άλλη σειρά Codex Alera τα Side Jobs λενε? και αν ναι πρέπει να τα διαβασω με κάποια σειρά?

1. Ναι, αρκετα. Το ιδιο και οι δευτερευοντες χαρακτηρες.

2. Το side jobs πρεπει να διαβαστεί μετα το 12ο βιβλιο. Το codex alera ειναι εντελως αλλη σειρα σε διαφορετικο setting

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελείωσα και το δευτερο βιβλίο εδώ και μέρες. Ωραιούλικο ήτανε μωρέ αλλά κατώτερο απο το πρώτο.

 

Αμέσως ξεκίνησα το 3ο και μπορώ να πω τώρα που είμαι στην μέση οτι είναι πολύ καλύτερο απο τα δύο πρώτα και έχει αρχίσει να σκοτεινιάζει αρκετά....δεν μπορώ να βγάλω ακόμα γνώμη για την σειρά γενικά αλλά είμαι άκρως ικανοποιημένος.

 

Αν ημουν σε πιο χαλαρή φάση στην ζωή μου θα τα είχα ήδη τελειώσει αρκετά, αλλά τώρα..... το πρωτο το τελείωσα σε 3 μέρες το δευτερο σε 5 και το τρίτο το παλεύω 2 βδομάδες τώρα λόγο απουσίας χρόνου και μόνο....

 

Ελπίζω όντως να έχει δίκιο ο Μιχάλης και να γίνεται ακόμα καλύτερο όσο προχωράει.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και το δευτερο βιβλίο εδώ και μέρες. Ωραιούλικο ήτανε μωρέ αλλά κατώτερο απο το πρώτο.

 

Αμέσως ξεκίνησα το 3ο και μπορώ να πω τώρα που είμαι στην μέση οτι είναι πολύ καλύτερο απο τα δύο πρώτα και έχει αρχίσει να σκοτεινιάζει αρκετά....δεν μπορώ να βγάλω ακόμα γνώμη για την σειρά γενικά αλλά είμαι άκρως ικανοποιημένος.

 

Αν ημουν σε πιο χαλαρή φάση στην ζωή μου θα τα είχα ήδη τελειώσει αρκετά, αλλά τώρα..... το πρωτο το τελείωσα σε 3 μέρες το δευτερο σε 5 και το τρίτο το παλεύω 2 βδομάδες τώρα λόγο απουσίας χρόνου και μόνο....

 

Ελπίζω όντως να έχει δίκιο ο Μιχάλης και να γίνεται ακόμα καλύτερο όσο προχωράει.

Αν το τρίτο σου φαίνεται να σκοτεινιάζει, να σε δω τι θα λες για το δωδέκατο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρίσκομαι στην μέση του 6ου βιβλίου Blood Rites.

 

Τι να πω. Αγαπάω Dresden. Είχα πολύ καιρό να διαβάζω ένα βιβλίο και να γελάω ή έστω να χαμογελάω συνέχεια. Είναι καταπληκτικό το πως το καταφέρνει ο συγγραφέας.

 

Τα 2 πρώτα βιβλία είναι όντως μέτρια. Το τρίτο καλυτερεύει και το 4ο Summer knights είναι το αγαπημένο μου μέχρι στιγμής με το 5ο Death Masks να το ακολουθεί αρκετά κοντά. Το 6ο που διαβάζω τώρα με τις ερωτικές παραγωγές δεν είναι τόσο ωραίο ως ιστορία αλλά έχει αρκετό γέλιο και αυτό το σώζει.

 

Μέσα στην εβδομάδα πάω να παρώ και τα επόμενα 3 για να υπάρχουν για τις γιορτές όπου και θα φύγουν μονορούφι.

 

 

Θα ήθελα ρε γαμώτο να εξελίσονταν περισσότερο οι δευτερεύοντες χαρακτήρες και ίσως στο μέλλον κάποια ιστορία με μεγαλύτερο ark story απο ένα βιβλίο ή έστω σε μεγαλύτερη κλίμακα απο το Σικάγο. Αλλά ας μην παραπονιέμαι, δεν είναι ότι με έχει κουράσει απλά το λέω για να γίνει ακόμα πιο γαμάτο.

 

 

Στα πολύ συν το πως έχει καταφέρει ο συγγραφέας να κρατάει τόσους νόμους που διέπουν το υπερφυσικό, δηλαδή δεν είναι ότι έχει φτιάξει έναν καινούργιο κόσμο απλά έχει πολύ ωραίους νόμους στα βιβλία του.

 

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ τι διάολο λέει σε 18+ βιβλία και είμαι ακόμα στο 6ο.

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ τον Μιχάλη που μου με έψησε να το ξεκινήσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αναρωτιόμουν σχετικά με τη σειρά Dresden files... Τα βιβλία είναι stand alone; Πρέπει να τα διαβάσει κανείς με τη σειρά, μπορεί να παραλείψει κάποια κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγώ έχω διαβάσει τα πρώτα 7.

 

Γενικά είναι stand alone αλλά υπάρχει μία συνέχεια στο όλο θέμα όπως και οι χαρακτήρες στο τι γίνεται. Θέλεις να παραλήψεις κάποιο συγκεκριμένο ή θες πχ να μην έχεις διαβάσει τίποτα και να πας να διαβάσεις το 12 αμέσως?

 

Πάντως ένα καλό για σένα "σπαστικό πλέον για μένα" είναι οτι εξηγεί τα πάντα σε κάθε βιβλίο λες και το διαβάζεις καθε φόρα απο την αρχή. Πχ εξηγεί πως είναι επιπλωμένο το σπίτι του Ντρεζντεν και γιατί είναι έτσι σε κάθε βιβλίο του.

 

Τώρα αν δεν γίνεις πιο συγκεκριμένος για το τι θέλεις δεν μπορώ να σε βοηθήσω νομίζω μιας και ο κάθε ένα μας έχει παραξενιές πάνω στο τι τον χαλάει να ξέρει ή να μην ξέρει σε μία ιστορία. Πχ εγώ δεν εβρισκα το 8ο βιβλίο αλλά βρήκα απο το 9ο και μετά και σταμάτησα την σειρά μέχρι να μου έρθει απο εξωτερικό για να την συνεχίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζιμ Μπούτσερ - Τα αρχεία του Ντρέσντεν (Jim Butcher - Dresden Files)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..