Jump to content

Τζιμ Μπούτσερ - Τα αρχεία του Ντρέσντεν (Jim Butcher - Dresden Files)


Pixie
 Share

Recommended Posts

8 minutes ago, Nihilio said:

 To Death Masks έχει την καλύτερη εισαγωγική πρόταση όλης της σειράς.

Blood Rites*

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, jjohn said:

Blood Rites*

 

Ναι, το Blood Rites είναι, έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nihilio said:

Ναι, το Blood Rites είναι, έχεις δίκιο.

Ε, ναι.

Και, δυστυχώς, τα υπόλοιπα θα περιμένουν για λίγο ακόμα, γιατί... ευρώ είναι αΦτά. Δεν είναι παίΚσε γέλασε. :crazy:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Blood Rites (λατρεύω αυτό που κάνει με τους τίτλους).

Μου άρεσε, το ευχαριστήθηκα κι αυτό, αλλά λιγότερο από όλα τα προηγούμενα. Δεν ξέρω αν ήμουν εγώ σε άλλη φάση ή είναι, πράγματι, το βιβλίο λίγο αδύναμο. Φυσικά είχε τις (πολύ) δυνατές στιγμές του, όπου αν με έβλεπε κανείς θα έκανε χάζι με τις διαφορετικές (υπερβολικές) εκφράσεις μου, αλλά είχε και τις στιγμές όπου διέκρινα ένα μοτίβο, που με ενοχλούσε και βαριόμουν. Σαν να έχει έναν σκελετό όπου πατάει για να γράψει όλες του τις περιπέτειες.  Βέβαια, διάβασα τρία στη σειρά, μπορεί να φταίει αυτό.
Νομίζω, όμως, ότι το κυριότερο πρόβλημά μου με αυτό το βιβλίο είναι ότι έχει λιγότερη φαντασία από τα άλλα. Το θέμα succubus-incubus  το βαριέμαι, γενικά, αν και το έχει δώσει πολύ καλά εδώ (και τη λέει γερά στη βιομηχανία του "σεξ" και της "ομορφιάς" ).
Πάντως, δεν τσιγκουνεύτηκε τις αποκαλύψεις. Έπονται μεγάλα πράγματα. Κουράγιο, Dresden.

(Έχω κι άλλα βιβλία στη λίστα αγορών, κύριε Χασάπη! :hunter::crazy: Καλά, γι' αυτό θα γκρινιάζω συνέχεια. Μα γιατί να μη μοιράζουν βιβλία στους δρόμους; :unknw:).

Σημείωση: τα αγγλικά αμερικάνικά του τα συνήθισα, νομίζω από το δεύτερο βιβλίο κιόλας.

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Dead Beat

Αυτό το λάτρεψα! Είμαι και σε περίεργη φάση, έπεφτα κι όλο σε κάτι νερόβραστα (ή κακά) βιβλία που τα παράταγα... ε, μου χρειαζόταν λίγος Μπούτσερ.

Πέρασα πολύ καλά μαζί του, κράτησα την αναπνοή μου σε κάτι φάσεις, χτύπησα το κούτελο "Όχι ρε γαμώτο" σε άλλες, και γενικά γούσταρα. Είναι έξυπνο, είναι έντονο, είναι χιουμοριστικό. Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι ότι με εκνεύρισε πάλι το φτύσιμο στον γάτο. Πού είναι ο γάτος σου, μάγε; Δηλαδή, ούτε ένα "πάλι καλά που το κωλόγατο έλειπε"; Τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/19/2018 at 11:00 AM, Cassandra Gotha said:

Blood Rites (λατρεύω αυτό που κάνει με τους τίτλους).

Μου άρεσε, το ευχαριστήθηκα κι αυτό, αλλά λιγότερο από όλα τα προηγούμενα. Δεν ξέρω αν ήμουν εγώ σε άλλη φάση ή είναι, πράγματι, το βιβλίο λίγο αδύναμο. Φυσικά είχε τις (πολύ) δυνατές στιγμές του, όπου αν με έβλεπε κανείς θα έκανε χάζι με τις διαφορετικές (υπερβολικές) εκφράσεις μου, αλλά είχε και τις στιγμές όπου διέκρινα ένα μοτίβο, που με ενοχλούσε και βαριόμουν. Σαν να έχει έναν σκελετό όπου πατάει για να γράψει όλες του τις περιπέτειες.  Βέβαια, διάβασα τρία στη σειρά, μπορεί να φταίει αυτό.
Νομίζω, όμως, ότι το κυριότερο πρόβλημά μου με αυτό το βιβλίο είναι ότι έχει λιγότερη φαντασία από τα άλλα. Το θέμα succubus-incubus  το βαριέμαι, γενικά, αν και το έχει δώσει πολύ καλά εδώ (και τη λέει γερά στη βιομηχανία του "σεξ" και της "ομορφιάς" ).
Πάντως, δεν τσιγκουνεύτηκε τις αποκαλύψεις. Έπονται μεγάλα πράγματα. Κουράγιο, Dresden.

(Έχω κι άλλα βιβλία στη λίστα αγορών, κύριε Χασάπη! :hunter::crazy: Καλά, γι' αυτό θα γκρινιάζω συνέχεια. Μα γιατί να μη μοιράζουν βιβλία στους δρόμους; :unknw:).

Σημείωση: τα αγγλικά αμερικάνικά του τα συνήθισα, νομίζω από το δεύτερο βιβλίο κιόλας.

Ε, ναι.

Το θέμα με τη βιομηχανία του σεξ το κάνει λίγο γαργάρα και φαίνεται. Και κάπου μέχρι και το βιβλίο 11 έχει βρει συνταγή και την ακολουθεί, μετά...

Link to comment
Share on other sites

“Proven Guilty (:bag: Εχμ, ναι, πάλι Ντρέσντεν).

 

Τόσα συναισθήματα σε ένα βιβλίο... Και γέλιο και αγωνία... Τα πάντα είχε, το αγκάλιασα σε κάποια φάση. Ε, ναι, ρε! :thmbup: Δώσε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

White Night

Δεν. Τελείωνε. :(
Γράφει ωραία ο Butcher, μ' αρέσει, κι εδώ έχει πάλι πολλά καλά. Μέχρι τη μέση. Μετά τη μέση... δεν ξέρω τι έγινε. Με κούρασε πολύ. Νομίζω ότι έγινε πολύς χαμός, πολλά πρόσωπα, πάρα πολλά ΚΑΜΠΟΥΜ! Και, νομίζω, αν ξαναρίξει όσα γκουλ πιάνει ο σάκος, στη μάχη, θα του στείλω αγανακτισμένη επιστολή.

(Το ΚΑΜΠΟΥΜ είχε πολλή πλάκα, επειδή το είπα μια μέρα: «Πάω να διαβάσω το καμπούμ βιβλίο μου», γιατί, ε, Ντρέσντεν είναι, και σε δυο σελίδες αφού το έπιασα, διάβασα για το CAMP CABOOM :stupid:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Small Favor.

Εντάξει, με ξανάπιασε απ' τα μαλλιά ο κύριος και τώρα τι να διαβάσω; αλλά δεν θα διαβάσω το επόμενο, γιατί δύο τα 'χω, τα θέλω. :baby:

(Αυτό, που διαβάζεις κι είναι σαν να τους ξέρεις τους χαρακτήρες, πολύ το γουστάρω). Η φαντασία (το fantasy στοιχείο, σε σωστά elληνικά), βρήκα ότι λειτούργησε λίγο σαν εύκολη λύση σε κάποιο σημείο, αλλά δεν πειράζει. Εγώ δεν τα ψειρίζω κάτι τέτοια -μπορεί να το 'χει κάνει και πιο πριν, αλλά τώρα το πρόσεξα- αρκεί να μην το παρακάνει στα επόμενα βιβλία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Turn Coat

Έφτασα στο ενδέκατο της σειράς... Και τώρα, θα πάρω μια-δυο (και τρεις) ανάσες μέχρι να πιάσω το επόμενο (και ν' αγοράσω τα άλλα τρία), γιατί πιστεύω ότι δεν θα θέλω να σταματήσω.

Αυτό το βιβλίο ήταν πολύ γαμάτο, και συγχωρήστε μου τον όρο, αλλά ήταν. Βούτηξα μέσα στην ιστορία, (γενικά, το 'χουν αυτό το χαρακτηριστικό τα Dresden Files), λίγο με τρόμαξε κιόλας, σε κάτι φάσεις, δηλαδή, όχι τρόμαξε-τρόμαξε, αλλά ήταν πολύ ζωντανό το ότι ο Dresden είχε κλάσει μέντες (μπαρδόν) και σ' έπιανε και σένα. Και με συγκίνησε, πώς τα καταφέρνει ο άτιμος, όχι ότι είμαι δύσκολη, αλλά να, δεν συγκινούμαι με άρρωστα παιδάκια και συγκινούμαι με σκληροτράχηλα καθίκια. Και είχε γέλιο, (πάντα), και τις "ευχάριστες" στιγμές του ( "έχετε σκεφτεί ποτέ να συζητήσετε, αν έχετε προβλήματα;" :roflmao:) και, γενικά, καταγούσταρα.

Είχε πολλά πράγματα που δεν θέλω να σποϊλεριάσω, αλλά θα πω, για το τέλος, το εξής: όλο το βιβλίο, αφορούσε το αγαπημένο μου θέμα, την Ανθρώπινη Φύση.

Φοβερό βιβλίο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν πιάσεις το 12 φρόντισε να έχεις χρόνο να το τελειώσεις σε μία καθισιά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 3/27/2019 at 5:33 AM, Nihilio said:

Όταν πιάσεις το 12 φρόντισε να έχεις χρόνο να το τελειώσεις σε μία καθισιά...

Σε μια καθισιά (ούτε σε δύο, ούτε καν τρεις) δεν το τέλειωσα, αλλά μ' έχει ρουφήξει για τα καλά.

Είμαι πριν το τελικό ντου. Ποτέ πριν δεν είχα τόση αγωνία για το τι θα γίνει στη συνέχεια.

Η φάση είναι ότι πήγα σήμερα να αγοράσω το επόμενο. Μπήκα στο βιβλιοπωλείο, το πήρα απ' το ράφι, βγήκα (πλήρωσα, duh) κι έκανα το λάθος να καθίσω σ' ένα παγκάκι και να το περιεργαστώ (το βιβλίο, όχι το παγκάκι), γιατί, ξέρετε, σλουρπ. Με την πρώτη ματιά στο οπισθόφυλλο έφαγα το SPOILER  της ζωής μου! :death: Τι στο καλό; Είπαμε, ο Μπούτσερ είναι θαρραλέος συγγραφέας, δεν φοβάται τίποτα... αλλά τι στο καλό;;; :shok:

Και πάλι, όμως, ανυπομονώ να διαβάσω το τέλος του Changes. Περισσότερα, όταν το τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Cassandra Gotha said:

Σε μια καθισιά (ούτε σε δύο, ούτε καν τρεις) δεν το τέλειωσα, αλλά μ' έχει ρουφήξει για τα καλά.

Είμαι πριν το τελικό ντου. Ποτέ πριν δεν είχα τόση αγωνία για το τι θα γίνει στη συνέχεια.

Η φάση είναι ότι πήγα σήμερα να αγοράσω το επόμενο. Μπήκα στο βιβλιοπωλείο, το πήρα απ' το ράφι, βγήκα (πλήρωσα, duh) κι έκανα το λάθος να καθίσω σ' ένα παγκάκι και να το περιεργαστώ (το βιβλίο, όχι το παγκάκι), γιατί, ξέρετε, σλουρπ. Με την πρώτη ματιά στο οπισθόφυλλο έφαγα το SPOILER  της ζωής μου! :death: Τι στο καλό; Είπαμε, ο Μπούτσερ είναι θαρραλέος συγγραφέας, δεν φοβάται τίποτα... αλλά τι στο καλό;;; :shok:

 Και πάλι, όμως, ανυπομονώ να διαβάσω το τέλος του Changes. Περισσότερα, όταν το τελειώσω.

Εγώ πάντως  την ξαναξεκίνησα την σειρά (από το τρίτο βιβλίο δηλαδή)  όταν έμαθα για το εν λόγω spoiler.

Τέσπα, δηλώνω ότι έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον για την σειρά οπότε ο Dresden  μάλλον ετελείωσε  για εμένα,  αλλά  για όποιον ενδιαφέρεται το Peace Talks   το τελείωσε πριν κάνα μήνα, οπότε θα κυκλοφορήσει Χριστουγεννά λογικά...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν γουστάρεις πια Ντρέσντεν; Τι σου έκανε ο Ντρέσντεν;  Δεν μιλιέστε (με τον Ντρέσντεν) ; :shrug:

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Μπα ο Χάρι  είναι ωραίος, αλλά έχω να τον δω πέντε χρόνια. Μου είναι  σχεδόν άγνωστος πλέον,  και βασικά με τόσο αργό ρυθμό  δε βλέπω να τελειώνει η σειρά ποτέ (έχει να γράψει άλλα 10 βιβλία).

Μόνο Detective Conan πλέον από μεγάλες σειρές (25 χρόνια πλέον :wub:)

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η σειρά θα φτάσει τα 20~κάτι (ίσως να τα λιγόστεψε τώρα βέβαια)  και μετά θα έχει μία σπέσιαλ τριλογία 

 

P.S (τα άσπρα γράμματα είναι σποίλερ άμαα θες τα βλέπεις)

It was originally planned for the Dresden Files to contain 20 Case Files and finish off with a Big Apocalyptic Trilogy. However, Butcher has stated in several signing sessions that the events of Changes were supposed to have happened in book 10, and that case files might run up 24 books instead of just 23

 

 

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, jjohn said:

Μπα ο Χάρι  είναι ωραίος, αλλά έχω να τον δω πέντε χρόνια. Μου είναι  σχεδόν άγνωστος πλέον,  και βασικά με τόσο αργό ρυθμό  δε βλέπω να τελειώνει η σειρά ποτέ (έχει να γράψει άλλα 10 βιβλία).

Μόνο Detective Conan πλέον από μεγάλες σειρές (25 χρόνια πλέον :wub:)

 

Σε νιώθω.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το Changes.

Είμαι πτώμα. Τέτοια ένταση, σε τέτοια έκταση, ως το τέλος... Σπάνιο πράγμα.

Τρομερό βιβλίο. Τρο-με-ρό. Έφερε τα πάνω, κάτω. Τι λέω; Έφερε καινούργιες διαστάσεις στη γραφή του, στο πώς ξετυλίγεται η πλοκή, στο πώς αναπτύσσονται οι χαρακτήρες, στα πάντα.

Ου-ά-ου και ωωω και άλλα φωνήεντα.

Πάω να συνέλθω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το κακό για εμένα είναι ότι ή σειρά των βιβλίων δεν κυκλοφορεί στα ελληνικά. Πρέπει κανείς να είναι άριστος γνώστης της αγγλικής για να κατανοήσει ένα βιβλίο σε αυτή τη γλώσσα, οπότε απολαμβανω τις κριτικές σας για αυτή την ωραία σειρά των βιβλίων και εχώ την περιέργεια για το περιεχόμενο να μου κράτα συντροφιά. Πρέπει να έχει κυκλοφορήσει το πρώτο μέρος της σειράς στην ελληνική αλλά και πάλι εφόσον δεν υπάρχει συνέχεια καλύτερα να το αφήσω στην ησυχία του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 Ghost Story

Χειρότερα απ' ό,τι φοβόμουν. :thumbdown: Μετά από ένα πολύ δυνατό βιβλίο, (το Changes),  φοβόμουν ότι το επόμενο θα είναι πιο αδύναμο. Αυτό όμως δεν ήταν απλώς αδύναμο, ήταν σχεδόν ψόφιο.

Με εξόντωσε. Μου έβγαλε την ψυχή. Το περισσότερο βιβλίο είναι περιττές σελίδες. Αλλά η υπόσχεση για μία γαμάτη συνέχεια με ξανακέρδισε στο τέλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Cold Days

Δεν ξέρω, καλό, τι λέω, υπέρκαλο, αλλά εμένα κάτι δεν με κράταγε αυτή τη φορά. Να ήταν που έγραφα αυτό τον μήνα και ήμουν όλο κουρασμένη (με κούρασαν πολύ και τ' αγγλικά αμερικάνικα). Να ήταν που το έχει ανεβάσει πια στον ουρανό με τις δυσκολίες για τους ήρωες και κάπου γίνεται ρουτίνα το όλο θέμα; Δεν ξέρω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/15/2019 at 10:23 AM, Cassandra Gotha said:

Cold Days

Δεν ξέρω, καλό, τι λέω, υπέρκαλο, αλλά εμένα κάτι δεν με κράταγε αυτή τη φορά. Να ήταν που έγραφα αυτό τον μήνα και ήμουν όλο κουρασμένη (με κούρασαν πολύ και τ' αγγλικά αμερικάνικα). Να ήταν που το έχει ανεβάσει πια στον ουρανό με τις δυσκολίες για τους ήρωες και κάπου γίνεται ρουτίνα το όλο θέμα; Δεν ξέρω.

Πόσα για το Changes;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς;

edit: Κάτσε, γιατί μόλις (δεν) ξύπνησα. Να το πουλήσω; Το Changes; Είσαι καλά; :spiteful:

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζιμ Μπούτσερ - Τα αρχεία του Ντρέσντεν (Jim Butcher - Dresden Files)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..