Jump to content

Τζιμ Μπούτσερ - Τα αρχεία του Ντρέσντεν (Jim Butcher - Dresden Files)


Pixie
 Share

Recommended Posts

2 hours ago, Cassandra Gotha said:

Τι εννοείς;

edit: Κάτσε, γιατί μόλις (δεν) ξύπνησα. Να το πουλήσω; Το Changes; Είσαι καλά; :spiteful:

Πόσα βιβλία για το changes εννοούσα

Link to comment
Share on other sites

Νιχ, και πάλι δεν σε πιάνω. Το Changes ήταν πριν από δύο βιβλία.  Ε... οκ, δεν θα συνεννοηθούμε. :crazy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Cassandra Gotha said:

Νιχ, και πάλι δεν σε πιάνω. Το Changes ήταν πριν από δύο βιβλία.  Ε... οκ, δεν θα συνεννοηθούμε. :crazy:

OK, το έπιασα, έχω ξεχάσει πώς πάει η σειρά.

 

Το επόμενο, στο μεταξύ, κυκλοφορεί 20 Ιουλίου 2020, οπότε θα ξαναπέσουμε στην Ντρεσντενόπρεζα όσοι είμαστε καθαροί δύο χρόνια τώρα...

Edited by Nihilio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

37 minutes ago, Nihilio said:

 

Το επόμενο, στο μεταξύ, κυκλοφορεί 20 Ιουλίου 2020, οπότε θα ξαναπέσουμε στην Ντρεσντενόπρεζα όσοι είμαστε καθαροί δύο χρόνια τώρα...

Να πέσετε:p 

Edited by jjohn
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Skin Game

Ωραία, τώρα περιμένω μέσα σε γωνίες* κι εγώ το επόμενο, που κυκλοφορεί στις 20 Ιουλίου. (Δεν το πιστεύω! Διάβασα όλα τα Dresden Files! :icon_yea:Γιέιιι).

Γκουχ γκουχ (σοβαρεύομαι τώρα) :

Στα τελευταία δύο βιβλία της σειράς Dresden Files ήμουν σαν παιδί που αρνείται μια μεγάλη αλλαγή στη ζωή του: «Θέλω να ξαναγίνουν όλα :nonono:όπως πριν...». (Εδώ που τα λέμε, όμως, κάτι βιβλία πριν το Changes το είχα νιώσει ότι η σειρά χρειαζόταν κάτι καινούργιο, για να μην μπαγιατέψει). Δηλαδή, τα πάντα είχαν έρθει το πάνω-κάτω, κι εκεί που έλεγες "φτάνει, ρε" τα γύρναγε και το μέσα-έξω (κάπως μπλιαχ ήταν αυτό, αλλά καταλάβατε).
Σ' αυτό το βιβλίο, ο μάγκας ο Butcher κατάφερε να το κάνει, ή τουλάχιστον να δώσει την αίσθηση ότι όλα είναι όπως παλιά. :clap_1:Ενώ, στην πραγματικότητα, τα πράγματα προχώρησαν και μάλιστα για κάποιους προχώρησαν ανεπιστρεπτί.
Πολύ ωραίο βιβλίο, πολύ κεφάτη γραφή, και πολλή φρεσκαδούρα για να έχουμε να γουστάρουμε στα επόμενα.

Και ναι, αχ ναι, σπόιλερ κοριτσίστικο: καλέ, φιληθήκαν, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. :inlove:

 

* Σύμπτωμα του ΣΚΜ**

** Σύνδρομο της Κακής Μετάφρασης :spiteful:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Skin Game! Η τελευταία προσθήκη μιας σειράς που είχα παρατήσει εδώ και καιρό αλλά μας είχε παρατήσει κι αυτή εδώ και 5 - 6 χρόνια. (Τώρα με την καραντίνα όλα θα τα ξαναπιάσουμε).

Σε αυτό το βιβλίο , πέρα από μια ωραία ληστεία στον άλλο κόσμο, χαράσσονται ξεκάθαρα τα δύο στρατόπεδα για την απόλυτη μάχη που θα ακολουθήσει... Του Καλού και του Κακού ντε.

ΔΙΠΛΗ ΔΟΣΗ μέσα στο 2020. 

Peace Talks τον Ιούλιο και...

Battle Ground τον Σεπτέμβριο.

Και ναι, φιλήθηκαν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Summer Knight

Τελείωσα επιτέλους το Summer Knight, το 4ο βιβλίο της σειράς και ήταν ομολογουμένως πολύ πιο ενδιαφέρον από τα προηγούμενα τρία βιβλία. Είχε εξαρχής μπόλικη δράση, νέους χαρακτήρες, και γενικά μάθαμε λίγα παραπάνω πράγματα για κάποια πλάσματα του Nevernever. Ελπίζω το επόμενο να συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Brief Cases

Μια συλλογή διηγημάτων όπου βλέπουμε από την οπτική και άλλων γνωστών χαρακτήρων. Κάποια διηγήματα μου άρεσαν, κάποια τα βαρέθηκα, και με μία έκπληξη (που πώς θα μπορούσε να λείπει; ) ενθουσιάστηκα. Αλλά σαν σύνολο ήταν μάλλον αδύναμο.

Καλό είναι να έχετε διαβάσει τα προηγούμενα δεκαπέντε (ή τέλος πάντων από το Changes και μετά) πριν το πιάσετε.  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

357409885_PeaceTalks.thumb.jpg.c726d33591ea2f96a64c7b8138b4950d.jpg 1738711326_BattleGround.thumb.jpg.1a2b852fc6461c369f18fe3317946470.jpg

Peace Talks - Battle Ground

Και τα δύο μου φάνηκαν υπερβολικά φλύαρα, ακόμη και για τα στάνταρ του Μπούτσερ, και γενικά κακογραμμένα, βιαστικά, τσαπατσούλικα (πιο πολύ το δεύτερο). Εντάξει, τσαντίστηκα πάρα πολύ γι' αυτό που έκανε στο Battle Ground. Μου θύμισε τον τελευταίο κύκλο της σειράς εκείνης μωρέ με τους δράκους, γκουχ. Δηλαδή, γιατί; Εκτός κι αν μας το φυλάει για άσσο στο μανίκι σε καμιά μελλοντική τρομερά επική μάχη, κάτι πολύ σουπερνάτουραλ μπάντας, αλλά και πάλι, δώσε λίγο χώρο, λίγη παραπάνω φροντίδα ρε φίλε σ' αυτό, αφού το έκανες που το έκανες, μην το ξεπετάς σαν να πρόκειται για σκουπίδια που βαριόμαστε ακόμη και να τα κατεβάσουμε στο πεζοδρόμιο και τα πετάμε απ' το παράθυρο. 

Με στεναχώρησε ο μαλάκας.

Α, και αν δεν μπορείς να το κάνεις σαν τον Όμηρο ξέρω 'γω, το να είναι ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ βιβλίο ΜΙΑ μάχη, τότε άσ' το.

Με στεναχώρησε ο μαλάκας. Έγινε κι αυτός Μάρτιν. 

Edited by Ghost
Προστέθηκαν τα εξώφυλλα των βιβλίων.
  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζιμ Μπούτσερ - Τα αρχεία του Ντρέσντεν (Jim Butcher - Dresden Files)
  • 2 months later...

Για όποιον θέλει να κάνει και μια διαδικτυακή συζήτηση για το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..