Jump to content

Έξι δις τρόποι ζωής - Παναγιώτης Κούστας


Recommended Posts

Ο Πάνος είναι στα πάνω του...

 

Μόλις κυκλοφόρησε στις εκδόσεις Τρίτων το πρώτο βιβλίο του Παναγιώτη Κούστα, με τίτλο "Έξι δισεκατομμύρια τρόποι ζωής". Αυτή η έκδοση είναι και ο λόγος που ο PiKei είχε τελευταία αραιώσει τις επισκέψεις του εδώ. Υποσχέθηκε βέβαια να επιστρέψει με διπλή όρεξη.

 

 

post-394-1186129821_thumb.jpg

 

Από το βιβλίο είχα διαβάσει σε ντραφτ ακόμα εκδοχή ένα μικρό μέρος. Οπότε εδώ για την ώρα παραθέτω μόνο το κείμενο από το οπισθόφυλλο. Αν το διαβάσετε, παρακαλώ σχολιάστε το.

 

Τέλη 21ου αιώνα, Γαύδος. Την ώρα που οι sapiens προσεδαφίζονται στον Άρη, ο Ντάντε Ράινχαρτ αποφασίζει να ρίξει μια "γρήγορη ματιά" στον αιώνα που τελειώνει...

Ο Φιλίπ, στο Παρίσι, αρχίζει την προεκλογική του εκστρατεία, αγνοώντας το μήνυμα της Μαύρης Κυριακής· ο Όλοφ, στη Στοκχόλμη επισκέπτεται μια οργάνωση με το παράξενο όνομα Θάνατος στην Νοσταλγία· ο Ίαν-Αλέξανδρος ψηφίζει σε ένα σουπερ μάρκετ της Λευκωσίας· η Έλενα απομακρύνει τις σοβαρές συνέπειες καταθέτοντας την φορολογική της δήλωση στο Αμστερνταμ· ο Σπηλαιώδης Νικ εξηγεί στο e-floor πως η εποχή των θαυμάτων τέλειωσε για πάντα τις θρησκείες· η Λέσχη Βολταίρος συνεδριάζει στο Ντουμπάι· η Κάρυ, με το blog της, ορίζει ξανά το δημιουργικό δικαίωμα· η Σέριλ δολοφονείται στην Σαβόυ από μια σιλουέτα με μπούρκα στο όνομα της Δημοκρατίας· ο Ρούντι, σε μια εντατική της Φρανκφούρτης κηρύσσεται μη αναστρέψιμος· ο Ιγκυ και οι Common Sensors εξετάζουν μια υπόθεση αντικοινωνικής συμπεριφοράς...

Μερικές μόνο από έξι δισεκατομμύρια ζωές. Λίγες ενδεικτικές ματιές στον κόσμο που πάντοτε μπορεί να γίνει καλύτερος. Στην Μέθη Αζώτου ο καθένας ζει με τον δικό του, μοναδικό τρόπο· έναν από έξι δισεκατομμύρια τρόπους ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, συγχαρητήρια. Θα κοιτάξω να το βρώ αύριο στο αεροδρόμιο, αλλιώς θα το πάρω μόλις γυρίσω στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!

Λοιπον αν πεσει στα χερια μου θα...του ριξω μια ματια.Δεν ξερω αν θα το αγορασω αν και καλο μου ακουγεται.Απο τιμη,ποσο παει αληθεια;

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται πολύ καλό. Μπράβο στον Πάναγιώτη. Θα το πάρω σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παναγιώτη, μπήκες στις λίστες μου -τις λευκές, λευκότατες. Έχω κι αυτό με τους Έλληνες συγγραφείς, θα σε διαβάσω το συντομότερο δυνατόν.

 

9 ευρώ. Μάλιστα. Και κάτι άλλοι υπερτιμημένοι από θεό κι ανθρώπους εκδίδονται στα 20 και τα 30.

 

Άντε και στα δικά μας οι ανέκδοτοι!

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη εγώ δεν σε ξέρω αλλά σίγουρα θα το πάρω και θα το διαβάσω. Μπράβο και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από διακοπές και είδα να επαληθεύεται για μια ακόμα φορά η Μεγαλύτερη Συμπαντική Σταθερά: Ο Nikosal δεν πάει διακοπές. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά σπρώχνει και το βιβλίο σου ενώ εσύ λιάζεσαι...

 

Καλώς σας βρήκα και πάλι. Κι όσοι λείπετε, να έχετε καλές διακοπές.

Ευχαριστώ πραγματικά πολύ για την ανταπόκριση σας.

Δίνω μόνο μερικά χρηστικά σήμερα και περιμένω τις εντυπώσεις σας, με τους γνωστούς σκληρούς όρους του SFF.

Άλλωστε γι' αυτό είμαστε εδώ, για τα σκληρά, το γλύψιμο ας το κάνουμε αλλού να πιάνει και τόπο. Κατά συνέπεια ενδιαφέρομαι πιο πολύ για ότι ΔΕΝ άρεσε σε κάποιον ή είναι δυσνόητο κλπ.

 

Τα χρηστικά τώρα:

Κάθε κριτική μπορεί να αντιγράφεται και στο blog του βιβλίου

Η διανομή του βιβλίου, λόγω καλοκαιριού, είναι ακόμα σχετικά περιορισμένη. Σίγουρα υπάρχει στην Στοά Του Βιβλίου, το Solaris και την Jemma και μερικά ακόμα e-βιβλιοπωλεία. Γκουγκλιάζοντας τον τίτλο τα βρίσκετε όλα.

Η πραγματική τιμή κτήσης είναι 9,41 (το 0,41 είναι ΦουΠουΑ). Τα περισσότερα από τα βιβλιοπωλεία που αναφέρονται πιο πάνω κάνουν 10% κι έτσι έρχεται 8,45 περίπου.

Από τις αρχές του Φθινοπώρου και αφού εξαντλήσουμε με τον Τρίτωνα τις δικές μας επαφές, ίσως χρειαστούμε βοήθεια από όποιον βρίσκεται εκτός Αθηνών για την τοποθέτηση "ελεύθερων αντιτύπων" σε κάποιους χώρους. Όποιος ή όποια μπορεί και θέλει να βοηθήσει ευπρόσδεκτος (ακολουθώ την αρχαιοπρεπή κλίση ο,η ευπροσδεκτος

)

 

Αχχχ...It's nice being back to SFF... Τον τελευταίο καιρό έχω γράψει πολλές απουσίες.

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ...It's nice being back to SFF... Τον τελευταίο καιρό έχω γράψει πολλές απουσίες.
συγχωρημένες οι απουσίες, αρκεί να πέρασες καλά (αυτή είναι η φιλοσοφία μας εδώ, από όσο γνωρίζω).

και μούτσας συγχαρητήριας για το βιβλίο σας, το οποίο θα το ψάξουμε και θα το βρούμε στις μέρες που μας έρχονται. και πάλι, μούτσας συγχαρητήριας και να τα χιλλιάσετε (τα εκδομένα)! :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Έξι δισεκατομμύρια τρόποι ζωής: αποκτήθηκε.

Εκκίνηση διαδικασίας ανάγνωσης: επιβεβαιώθηκε.

Πρώτη εντύπωση: θετικότατη.

Πιθανότητα εγγραφής εκτενέστερων σχολίων με την ολοκλήρωση ανάγνωσης: τείνει στο ένα.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Παναγιώτη, πολύ καλό βιβλίο. Αν θέλετε να πάρετε μία γνώμη διαβάστε και όσα έγραψα παρακάτω. Είναι η παρουσίαση που θα κάνω στο φύλλο της Πέμπτης που μας έρχεται στην εφημερίδα των Ιωννίνων "Epirus Press".

 

 

«Μην ενοχλείται τους Κέδρους. Ήταν εδώ πολύ πριν από εμάς.»

 

-Δήμος Γαύδου

 

Κυκλοφορία του μήνα που μας πέρασε, είναι το πρώτο βιβλίο του Παναγιώτη Κούστα με τίτλο «Έξι δισεκατομμύρια τρόποι ζωής». Ανήκει μεν στο είδος της επιστημονικής φαντασίας μιας και η σπονδυλωτή αφήγησή του σκιαγραφεί διάφορα γεγονότα που συμβαίνουν στο τέλος του 21ου αιώνα, αλλά οι γραμμές του είναι χρωματισμένες με τόσο έντονες αποχρώσεις κοινωνικών προβληματισμών, που δεν θα είχα καθόλου τύψεις να το προτείνω και σε όσους το αγαπημένο τους είδος είναι η φιλοσοφία ή οι πολιτικές επιστήμες.

 

Οι «Έξι δισεκατομμύρια τρόποι ζωής» δεν επιχειρούν απλά να αποτυπώσουν την ραγδαία τεχνολογικά εξέλιξη της ανθρωπότητας κατά τον αιώνα που διανύουμε. Επικεντρώνονται σε ζητήματα που σχετίζονται άμεσα με την εξέλιξή μας σαν είδος, σωματικά και πνευματικά. Ο Παναγιώτης Κούστας χρησιμοποιεί σαν κέντρο βάρους την Δημοκρατία και γύρω της αρχίζει να σχεδιάζει ομόκεντρους κύκλους, καταθέτοντας στέρεα δομημένες απόψεις πάνω στη βιοηθική, στα οικονομικά συστήματα, στην παγκοσμιοποίηση, στην καταστροφή του περιβάλλοντος, στις επιθέσεις των φονταμενταλιστών, στα πνευματικά δικαιώματα και στην διαδικτυακή πραγματικότητα. Επιπλέον δεν φοβάται να προσεγγίσει θέματα, που ορισμένοι τα θεωρούν ταμπού όπως η πολιτική και η θρησκεία, θέτοντας την ερώτηση: Πόσο μπορεί το καθένα από αυτά να αλλάξει μορφή μέχρι το τέλος του αιώνα μας;

 

Ανάμεσα στις πλέον ενδιαφέρουσες απαντήσεις με την μορφή «προφητειών» που ξεχώρισα, αναφέρω και τις παρακάτω: Οι φορολογούμενοι θα αποφασίζουν μέσω της φορολογικής τους δήλωσης για το πού θα ξοδεύονται οι φόροι που πληρώνουν και πού όχι. Η εκλογική διαδικασία θα έχει απλοποιηθεί και θα πραγματοποιείται μέσω των αγορών που θα κάνουμε στα σούπερ-μάρκετ. Η έννοια της ιδιοκτησίας θα μεταβληθεί ριζικά και όσοι πεθαίνουν δεν θα κληροδοτούν τίποτα στους συγγενείς του, αλλά το κράτος θα αναλαμβάνει την αναδιανομή της περιουσίας του σε όσους γεννιούνται.

 

Το βιβλίο είναι μικρό, είναι εύστοχο, τα νοήματά του συμπυκνωμένα και αν έπρεπε να το περιγράψω με μία φράση θα έλεγα ότι δίνει τροφή για σκέψη. Θα το διαβάσετε χωρίς να το αφήσετε από τα χέρια σας χάρη στην γρήγορη εναλλαγή εικόνων και σε πολλά σημεία νόμιζα ότι έβλεπα μικρά αποσπάσματα από την καθημερινότητα αγνώστων απ’ όλο τον κόσμο. Χιλιάδες μικρές φωτογραφίες (ή μάλλον δισεκατομμύρια), που όλες μαζί συνθέτουν μία μεγάλη εικόνα, την εικόνα του πλανήτη μας. Κι αν ακόμα διατήρησα ενστάσεις για ορισμένες απ’ τις απόψεις του συγγραφέα, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω τελικά με αυτό που αναφέρει στο επίμετρο: «όταν ολοκληρώσεις την ανάγνωση, σου αφήνει έναν αντίλαλο στο μυαλό».

 

Το ιστολόγιο του βιβλίου είναι στην διεύθυνση www.exidis.blogspot.com, όπου μπορείτε να καταθέσετε τις δικές σας απόψεις για το στοίχημα της Δημοκρατίας. Το «Έξι δισεκατομμύρια τρόποι ζωής», θα το βρείτε στο κοντινότερο βιβλιοπωλείο σας, από τις εκδόσεις «Τρίτων» και έναντι μόλις 9 ευρώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή παρουσίαση. Το έχω τελειώσει και μου άρεσε πολύ. Θα γράψω και εγώ σχόλια όταν μπορέσω.

Link to comment
Share on other sites

το παρήγγειλα σε ένα βιβλιοπωλέιο που συχνάζω στην Ν. Ιωνία, και μου είπαν ότι περιμένουν να ανοίξουν οι εκδόσεις ΤΡΙΤΩΝ, διότι είναι κλειστά λόγω διακοπών Αυγούστου. Ελπίζω την επόμενη αβδομάδα να το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Εκδόσεις Τρίτων = Δημήτρης Αρβανίτης, ένας παλαίμαχος του χώρου που έχει δουλέψει σε πολλές θέσεις (μεταφραστής, επιμελητής, εκδότης) και σε πολλούς εκδοτικούς οίκους και έχει προσφέρει πολλά στην εφ. Αλλά είναι ένας ο κακόμοιρος!! Τι να προλάβει; Και κάποια στιγμή, όπως καταλαβαίνετε, πάει και διακοπές...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω απόλυτα. Φέτος το πόσες εταιρέιες κλείσανε τελείως τον Αύγουστο, δεν λέγεται. Μέχρι και εργοστάσια σταματήσανε τον Αύγουστο! Αλλά, πίσω στο θέμα μας, διότι μάλλον off-topic θα είμαστε. Μόλις το πάρω στα χέρια μου θα το διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν, το βιβλίο το διάβασα μονορούφι σήμερα το απόγευμα. Έχοντας τελειώσει τις εξετάσεις και τεμπελιάζοντας σήμερα (αν και θα έπρεπε να διαβάσω λίγο ιαπωνικά, δεν πειράζει έχω 1,5 μήνα πριν τις εξετάσεις), και έχοντας βάλει το βιβλιαράκι αυτό στο τραπεζάκι "άμεσου διαβάσματος" (δηλαδή σε αυτό δίπλα στο κρεββάτι, και σημ. άλλο το κομοδίνο και άλλο το τραπεζάκι :rolleyes: ), το χέρι μου πήγε προς τα εκεί και το διάβασα.

 

Όμορφη απλή γραφή, χωρίς περιττές περιγραφές αλλά και χωρίς δύσκολες έννοιες, είναι ένα βίβλιο για όλους. Ο Παναγιώτης παρουσιάζει τις ιδέες του γύρω από το πως θα έπρεπε να είναι ο κόσμος μας, χωρίς όμως να θέλει να επιβληθεί ή να κάνει κήρυγμα. Απλά τις παρουσιάζει μέσα από τις δράσεις και τα λεγόμενα των πρωταγωνιστών του, και η κάθε ιστορία έχει και μία ιδέα να μας παρουσιάσει. Δεν έχει σημασία εαν συμφωνεί κάποιος ή διαφωνεί, σημασία έχει ότι ο Παναγιώτης μας κάνει να σκεφτούμε, μας κάνει να αναρωτηθούμε για τον σημερινό κόσμο και για το πως θα θέλαμε να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτική η κεντρική ιδέα του Κούστα και η σύνθεση των διηγημάτων γύρω από αυτήν. Έβλεπα, διαβάζοντας αυτό το βιβλίο, ένα συγγραφέα που είναι "δικό μας παιδί" (χεχε) να κάνει μεγάλο άλμα και το χαιρόμουν! Να μην μένει σε 1-2-3 καλά διηγήματα που πολλές φορές στο παρελθόν έχει δείξει ότι μπορεί άνετα να γράφει, αλλά πραγματικά να πηγαίνει με την πένα του ένα βήμα παραπέρα, να χτίζει ένα κοινωνικό υπόβαθρο και πάνω σε αυτό να κεντά ένα αριθμό από ιστορίες, με καινοτόμο (ως αφήγηση), ριζοσπαστικό (ως ιδέες) και προπαντός απολαυστικό τρόπο. Η γραφή του θα μπορούσε να είναι λίγο, λιγουλάκι πιο προσεγμένη σε σημεία. Κάποιες ιστορίες όμως, είναι πολύ πολύ καλές. Διεγερτικές. Και το κεντρικό θέμα που έλεγα παραπάνω, το υπόβαθρο, δεν έχω πάψει να το σκέπτομαι όλους αυτούς τους μήνες.

 

[edit: To παραπάνω προοριζόταν για το τόπικ με τις αξιολογήσεις, το πόσταρα εδώ από λάθος, κολλάει, το αφήνω]

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ντινγκ-Ντονγκ! Ακολουθεί διαφημιστικό μήνυμα...

 

Ενημερώνω τα αξιότιμα μέλη του Sff.gr ότι το 'Έξι Δισεκατομμύρια Τρόποι Ζωής" παρουσιάζεται για πρώτη φορά σε εκδήλωση στα Γιαννιτσά.

 

Η παρουσίαση του βιβλίου θα γίνει την Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου στις 8:00μμ στο βιβλιοπωλείο ΠΑΙΔΕΥΣΙΣ (Ελ. Βενιζέλου 78, Γιαννιτσά) και εισηγητής του θα είναι ο συγγραφέας Παναγιώτης Χατζημωυσιάδης. Αποσπάσματα θα διαβάσει η Χέντβιγκ-Μαρία Καρακούδα και θα ακολουθήσει συζήτηση με τον συγγραφέα (δηλαδή εμένα!) Η παρουσίαση γίνεται με την υποστήριξη των εκδόσεων ΤΡΙΤΩΝ.

 

Αν μένει ή βρίσκεται εκείνη την Παρασκευή κάποιος ή κάποια από το SFF στα Γιαννιτσά, θα χαρώ πολύ να τον-την γνωρίσω...

 

Τέλος Διαφημιστικού Μηνύματος... Ντινγκ-Ντονγκ!

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο Διαφημιστικό Μύνημα έπρεπε εξ'αρχής να πάει στις Ανακοινώσεις και Νέα... :)

 

Anyway, το έβαλα εγώ. Ποτέ δεν ξέρεις ποιος μπορεί να μας "παρακολουθεί" από τα Γιαννιτσά και τα περίχωρα :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Darkchild! Κοίτα, θα την πω την αλήθεια. "Χαριτωμένο" τρόπο βρήκα να το βάλω εδώ, αλλά να το σπρώξω μόνος μου στα Νέα & Ανακοινώσεις μου φάνηκε πολύ φριχτή αυτοπροβολή. Πάλι με έσωσες, γιατί δεν είμαι και ηλίθιος, εκεί μπροστά ήθελα να πάει... και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στα Γιαννιτσά... Στα Γιαννιτσά... Μα τι τρέχει με τα Γιαννιτσά; Γιατί διάλεξε ο Κούστας τα Γιαννιτσά; Να είναι που από μωσαϊκό εθνοτήτων έγινε η πόλη "καθαρά ελληνική και εξελίσσεται πνευματικά και πολιτιστικά" (sic); Ή πόνταρε ο Κούστας στην "οικονομική πρόοδο" και τις πωλήσεις;;

 

Τα Γιαννιτσά είναι η μεγαλύτερη πόλη του Νομού Πέλλας με 26.296 κατοίκους (απογραφή 2001). Βρίσκονται επί της ιστορικής Εγνατίας Οδού στο κέντρο της Μακεδονίας, σε υψόμετρο 40, ανάμεσα στο όρος Πάικο και στον Κάμπο των Γιαννιτσών, βόρεια της περιοχής της αποξηραμένης λίμνης των Γιαννιτσών. Παρά την κοντινή απόσταση με τη Θεσσαλονίκη (48 χ.μ.) η πόλη κατάφερε να αναπτύξει το δικό της αυτόνομο χαρακτήρα και να εξελιχθεί ως το σημαντικότερο οικονομικό, εμπορικό και βιομηχανικό κέντρο του Νομού Πέλλας. Η πληθυσμιακή σύνθεση της πόλης των Γιαννιτσών αποτελεί ένα ανθρώπινο μωσαϊκό.

 

Το 1924-1925 αναχώρησαν για την Τουρκία όσοι Τούρκοι είχαν απομείνει ενώ οι σλαβόφωνοι έξαρχοι αποσύρθηκαν στην Βουλγαρία. Στην ίδια περίοδο συντελέσθηκε η εγκατάσταση στην πόλη και στα χωριά της περιοχής, Ελλήνων από τη Θράκη και την Ανατολική Ρωμυλία, από τον Πόντο και τον Καύκασο. Ο πληθυσμός της πόλης και της περιοχής των Γιαννιτσών είναι σήμερα καθαρά ελληνικός και η πόλη εξελίσσεται πνευματικά και πολιτιστικά, παράλληλα με την οικονομική της πρόοδο.

Link to comment
Share on other sites

@ nikosal:

 

Είσαι εντελώς απίστευτος. Μήπως να σε κάναμε tour operator;

 

Δεν μπορώ να αποκαλύψω ακόμα το γιατί στα Γιαννιτσά. Πρέπει πρώτα να το πω εκεί. Υπάρχουν πάντως τρεις - πολύ συγκεκριμένοι - λόγοι που "κεντράρισαν" τα Γιαννιτσά για την πρώτη παρουσίαση.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλό θα ήταν να φέρω στην επιφάνεια αυτό το topic για τα καινούρια μέλη που ασχολούνται με την ε-φ. Το "Έξι δισεκατομμύρια τρόποι ζωής" είναι must read.

Επίσης για όσους είναι Νοτιοδυτικά (όπως ανέφερα και στο topic του "Ανάμεσα") στην εφημερίδα "Μπρίζα", σε ένα αφιέρωμα για βιβλία, έχω παρουσίαση και του "Έξι δις" μαζί με δύο ερωτήσεις που απάντησε ο Παναγιώτης. Δεν είναι εκτενής γιατί έπρεπε να χωρέσω όλα όσα μου απάντησαν οι συγγραφείς, αλλά αν θέλετε να μάθετε περισσότερα μπορείτε να ανατρέξετε και στο ιστολόγιο του βιβλίου, εδώ: http://exidis.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Λοιπόν, μου φαίνεται απίστευτο, αλλά δεν έχω καταφέρει εδώ και δύο σχεδόν χρόνια να πω τη γνώμη μου για το βιβλίο! Δηλαδή, νόμιζα ότι είχα ποστάρει εδώ, αλλά απ' ότι φαίνεται έχει πάψει πια να λειτουργεί χωρίς προβλήματα... Τέλος πάντων, κάλλιο αργά παρά ποτέ. Εκμεταλλεύμαι λοιπόν τη σημερινή ευκαιρία της δημοσίευσης ενός διηγήματος του βιβλίου στο "9" και αντιγράφω την αφεντομουτσουνάρα μου από το τεύχος 11 των "Φανταστικών Χρονικών" από τον Δεκέμβριο του 2007. Σας εγγυώμαι ότι η γνώμη μου δεν έχει αλλάξει στο ελάχιστο. :rolleyes:

 

Έξι Δισεκατομμύρια Τρόποι Ζωής

 

Παναγιώτης Κούστας, Εκδόσεις Τρίτων, 2007, σελ. 154

 

 

 

Πιστεύεις ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα για την εγγενή διαφθορά των πολιτικών; Φοβάσαι την απόλυτη ανία της σύνταξης; Αισθάνεσαι τον καταναλωτισμό να σε διαποτίζει; Δεν σε ρώτησαν ποτέ τι να κάνουν με τους φόρους σου; Νιώθεις ότι κάποιες στιγμές τα μεγάλα συμφέροντα στραγγαλίζουν ακόμα και την κοινή λογική; Η θρησκεία κοιμίζει το μυαλό σου και κάνει πάρτυ στην ψυχή σου; Ονειρεύεσαι έναν κόσμο αλληλοσεβασμού αλλά και ανοχής; Πιστεύεις σε μια αναδιανομή του πλούτου που θα εξασφαλίζει σε κάθε νεογέννητο μια αξιοπρεπή ζωή;

 

Όχι, ο Παναγιώτης Κούστας δεν έχει τις λύσεις για όλ’ αυτά. Έχει όμως μερικές εξαιρετικά ενδιαφέρουσες, ιδιαίτερα ευφυείς και συγχρόνως ντροπιαστικά απλές ιδέες. Το Έξι Δισεκατομμύρια Τρόποι Ζωής αποτελείται από δέκα διηγήματα χαλαρά συνδεδεμένα μεταξύ τους. Η δομή του θυμίζει έργα όπως το The Wall των Pink Floyd, όπου το κάθε κομμάτι μπορεί μεν να ειδωθεί αυτόνομα, αλλά αποκτά πολύ περισσότερο νόημα μέσα στο πλαίσιο του συνολικού έργου που το περιβάλλει. Το γράψιμο του Π. Κούστα είναι ελαφρύ και ξεκούραστο, χωρίς πολλές λεπτομέρειες να βαραίνουν το κείμενο. Οι πειστικοί αλλά αδρά σκιαγραφημένοι χαρακτήρες αφήνουν να δοθεί περισσότερο βάρος στην ανάδειξη της ιδέας και στην επίδρασή της στην κοινωνία. Είναι ένα σπάνιο, ακόμα και σε παγκόσμιο επίπεδο, δείγμα ιδιαίτερα αισιόδοξης και συγχρόνως απόλυτα εφικτής Κοινωνικής και Πολιτικής Επιστημονικής Φαντασίας και με πλήρη επίγνωση του κινδύνου να ακουστώ σαν πολιτικός θα το χαρακτήριζα ύμνο στην πρόοδο και τη δημοκρατία.

 

Μια ακόμα καινοτομία, τόσο του συγγραφέα όσο και των εκδόσεων Τρίτων, είναι η πρόθεσή τους να «απελευθερώσουν», όπως εξηγείται στον επίλογο, έναν αριθμό αντιτύπων για δημόσια δωρεάν χρήση -κάτι που είναι σε απόλυτη αρμονία με την ιδέα του διηγήματος Δημιουργικό Δικαίωμα.

 

Με ελάχιστες κοιλιές και αμελητέα αδύναμα σημεία από λογοτεχνικής άποψης, τα δέκα, δεμένα μεταξύ τους διηγήματα κάνουν, το καθένα ξεχωριστά αλλά κυρίως όλα μαζί, αυτό που συνηθίζει σε κάθε δουλειά του ο συγγραφέας τους και που ίσως αποτελεί την πεμπτουσία της Επιστημονικής Φαντασίας: αφυπνίζουν!

 

Γιατί ο Παναγιώτης Κούστας με το Έξι Δισεκατομμύρια Τρόποι Ζωής έρχεται και σε ξυπνάει στον καναπέ σου, παίρνει το τηλεκοντρόλ, σβήνει την τηλεόραση και σε πηγαίνει μέχρι το παράθυρο να δείτε τον κόσμο. Και δεν είναι ο εφιαλτικός, άδικος και ανυπόληπτος κόσμος που γνωρίζεις αλλά ούτε κάποια αδιανόητη και ανέφικτη ουτοπία. Είναι ένας κόσμος με πολλά προβλήματα που όμως μπορεί να γίνει καλύτερος υπό μία όμως, αυστηρή, προϋπόθεση: Να μην ξαναγυρίσεις στον καναπέ σου.

Edited by mman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από πολύ καιρό ήξερα ότι χρωστούσα κάτι στις κριτικές βιβλίων γιατί είναι άδικο να έχεις διαβάσει ένα βιβλίο, να σου έχει αρέσει τόσο πολύ, να το έχεις κάνει δώρο, και να μη λες κουβέντα γι αυτό.

Το Έξι Δισεκατομμύρια Τρόποι Ζωής του Παναγιώτη Κούστα είναι ένα απ' αυτά λοιπόν τα βιβλία που αξίζει τον κόπο να επανέρχεται κανείς και να τα συζητάει και πολύ καιρό μετά. Πρώτα απ' όλα, είναι ένα έργο που μου θυμίζει καλούς καιρούς της ε.φ. Αντίθετα από το στυλ του Π. Κούστα και με δεδομένη την ομολογία του σε παρουσίαση του βιβλίου ότι το όλο θέμα αποτελεί ένα διάλειμμα, το βιβλίο είναι αισιόδοξο. Στο διάβασμά του μού θύμισε εκείνες τις χαρούμενες εποχές, που έπιανα ε.φ. στα χέρια μου και περίμενα να διαβάσω ωραία, ευχάριστα πράγματα. Αλλά, αντίθετα από τα 'αθώα' βιβλία της Χρυσής Εποχής, το Εξι Δισεκατομμύρια Τρόποι Ζωής είναι προβληματισμένα αισιόδοξο. Δεν προσφέρει λύσεις από το πουθενά. Μας το κάνει λιανά ότι ως ανθρωπότητα δεν βρισκόμαστε ίσως πέρα από το σημείο χωρίς επιστροφή, αλλά για να δούμε καλύτερες μέρες πρέπει κάπως να το παλέψουμε. Και μας δίνει εναλλακτικές λύσεις, συχνά παράξενες, μερικές χωρίς αμφιβολία πρωτότυπες, αλλά πάντοτε με επικέντρο τον άνθρωπο και το ανθρώπινο στοιχείο.

 

Επειδή έχουν μιλήσει άλλοι για το έργο συνολικά, δε θα πω κάτι παραπάνω. Θα ήταν όμως παράλειψη να μην αναφέρω το ευφυέστατο κεφάλαιο που αφορά την πολιτική δολοφονία. Αν ο συγγραφέας ήθελε να μου δώσει ένα μόνο teaser, το οποίο θα ήταν αρκετό για να διαβάσω ολοκληρο το βιβλίο και να το συστήσω και αλλού, αυτή η ιστορία θα αρκούσε. Έχει τόσο έξυπνα κρυμμένες τις ενδείξεις της, σου λέει τόσο κομψά ένα σωρό πράγματα που στα έχει πει αλλά εσύ δεν τα έχεις δει, ώστε στο τέλος πραγματικά σε κάνει να φωνάξεις: 'Δεν είναι δυνατόν να μου τα έχει πει όλα κι εγώ να διαβάζω άλλα'! Κι όλα αυτά χωρίς να σε μπερδεύει και να αισθάνεσαι ότι δεν έχει καταλάβει πού είσαι. Καταπληκτικό δείγμα έξυπνης σκέψης και ώριμης γραφής. Γι αυτό και μόνο το κείμενο, :worshippy: .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..