Jump to content

Heroes (2006-2010)


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Δεν γράφω συχνά για τη σειρά χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν την παρακολουθώ. Και τελευταία πηγαίνει μια χαρά. Στο προηγούμενο επεισόδιο "Shades of Gray" είχαμε γνωριμία με τον Σάιλερ τον πρεσβύτερο, επιτέλους.

 

Το τελευταίο επεισόδιο όμως, "Cold Snap", ήταν συγκλονιστικό. Είχαμε δύο σημαντικές απώλειες, σε δύο αντίστοιχες σκηνές που "έγραψαν".

Ο ονειρικός θάνατος της Δάφνης στο νοσοκομείο και το παγωμένο τέλος της Τρέισι στο γκαράζ, αφού καταφέρνει πρώτα να εξοντώσει ολόκληρο λόχο από διώκτες.

 

 

Όλα τα λεφτά, και τα γέλια, ήταν το κομμάτι των Χίρο και Άντο με το μωρό.

 

Και φυσικά, σαν όλα αυτά να μην ήταν αρκετά, μάθαμε και την ταυτότητα του Rebel. (που δεν θα ήταν δύσκολο να την μαντέψει εξαρχής κάποιος πιστός της σειράς.)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    11

  • Arachnida

    8

  • Nienor

    6

  • DinoHajiyorgi

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κι εγώ παρακολουθώ. Δεν πολυτρελάθηκα με τα πιο πρόσφατα επεισόδια (αν και είναι ωραίο το ότι τα έχει κάνει όλα π...να ο άλλος αδερφός Πετρέλλι, έτσι για την αλλαγή) αλλά το τελευταίο δεν το έχω δει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έκλεισε και ο τρίτος κύκλος με έναν αναπάντεχο τρόπο, με το "An Invisible Thread".

Έχουμε έναν θάνατο κύριου πρωταγωνιστή.

 

Θα υπάρξει τέταρτος κύκλος, αλλά με μικρότερο αριθμό επεισοδίων.

 

(Πρόσεξε κανείς πως από τότε που ο Sylar έγινε shape-shifter δεν άλλαζε μόνο πρόσωπο αλλά και ρουχισμό;!)

 

Ο Michael Dorn κάνει guest εμφάνιση ως Πρόεδρος των ΗΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το volume 4 είχε τόσο αποτυχημένο τελευταίο επεισόδιο, όσο και αυτά που προηγήθηκαν...

Κρίμα, το χάος που έγινε σε όλο το δεύτερο μισό της τρίτης σαιζόν έβγαλε σε ένα τέλος τραβηγμένο από τα μαλλιά. Αμφιβάλλω αν θα παρακολουθώ τον επόμενο κύκλο όσο αυτός παίζεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αμφιβάλλω αν θα παρακολουθώ τον επόμενο κύκλο όσο αυτός παίζεται...

 

Ο 4ος κύκλος κάνει πρεμιέρα τη Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου. Θα του δώσουμε μια τέταρτη, μια τελευταία ευκαιρία;

Link to comment
Share on other sites

Πρεμιέρα με διπλό επεισόδιο, με λίγη γεύση από..."Carnivale". Δύσκολο να κρίνει κανείς τι ρόλο θα παίξουν οι νέοι χαρακτήρες και αν θα κάνουν τη διαφορά.

 

post-1004-125381931696_thumb.jpgΟ Robert Knepper, του Prison Break, είναι ο καινούργιος κακός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνεχίζω να το βλέπω κι ας μην δίνω συχνές αναφορές.

 

Το 8ο επεισόδιο, Once Upon A Time In Texas, είναι μια ιστορία με ταξίδι στον χρόνο, πίσω στο καλό Heroes, με τον σωστό Sylar, όταν ακόμα ίσχυε το "save the cheerleader, save the world."

 

Απαντάτε και μια μικρή αλλά δυνατή εκκρεμότητα, που με είχε λυπήσει τότε και έκτοτε είχε ξεχαστεί. Μου είναι δύσκολο να πιστέψω πως ο δημιουργός ή σεναριογράφος το είχε έτσι σχεδιασμένο από τότε, όχι με τον τρόπο που πάει πλέον η σειρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

9. Shadowboxing

10. Brother's Keeper

 

Αν δεν το είχε κουράσει τόσο πολύ ο δημιουργός, θα μπορούσα να πω πως τα δύο τελευταία επεισόδια ήταν πολύ ενδιαφέροντα ... και πως τώρα σαν κάτι να γίνεται... Πόσο πίστη όμως σας έχει απομείνει; Το βλέπετε καν;

 

Θα δούμε.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Το βλέπω κι εγώ, δε μπορώ να συμβαδίσω όμως διότι είμαι ακόμα στον 3ο κύκλο. Άμα φτάσω θα σας πω και τη δική μου γνώμη για τον νέο κακό.

 

Προς το παρόν, ο 1ος μου άρεσε, η λύση του 2ου ήταν λίγο για τα μπάζα..., μάλλον ο 3ος μου αρέσει λίγο καλύτερα από το 2ο.

 

Αγαπημένος χαρακτήρας μάλλον ο Χίρο (αν και είχα και μια αδυαμία στον DL σνιφ)

Αγαπημένος κακός μέχρι στιγμής ο Λίντερμαν :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με το 12ο επεισόδιο του 4ου κύκλου, "The Fifth Stage" φτάσαμε στο mid-season finale. Τώρα η σειρά θα επιστρέψει από Ιανουάριο.

 

Δεν ξέρω αλλά... ενώ το είχα βαρεθεί κι εγώ, και συνέχισα να το βλέπω μόνο από πεισματική αφοσίωση, τα τελευταία τρία-τέσσερα επεισόδια ήταν πολύ καλά. Δηλαδή, το Heroes άρχισε να μου αρέσει εκ νέου. Μάλλον ο σεναριακός εμβολιασμός με το Καρναβάλι λειτούργησε. Ο Robert Knepper δίνει ρέστα με την σαγηνευτική ερμηνεία του κακού του (τελείως διαφορετικός από το σίχαμα που έπαιζε ως T-Bag στο Prison Break).

 

Βέβαια η σειρά έχει εξαντλήσει τον μύθο της, και σίγουρα δεν δείχνει σήμερα πως εδώ είχε σκοπό να το φέρει ο δημιουργός του όταν ξεκινούσε. Η επιτυχία της υπήρξε η κατάρα της. Εύχομαι να μην παραμυθιαστούν όταν αντιληφθούν πως τα πήγαν καλά. Με καλό γράψιμο, αυτό που χρειάζεται εδώ είναι μια ολοκλήρωση, ένα φινάλε.

Link to comment
Share on other sites

Σας έφτασα κι έχω λίγο βαρεθεί. Ενώ μου αρέσει πολύ το καρναβάλι κι η όλη φάση που παίζει τώρα δε μου αρέσει που ανακυκλώνει τις ιστορίες των άλλων χαρακτήρων. Οκ, η Κλαιρ έμπλεξε, αλλά γιατί? γιατί είπε ψέμματα στο μπαμπά. Ο Νέηθαν έμπλεξε γιατί; Γιατί έβαλε η μάνα του το χέρι της.... πράγματα τέσπα που έχιουν γίνει μέχρι στιγμής ούτε και που ξέρω πόσες φορές.

 

Μου αρέσει ο νέος κακός, αν και δεν έχω πιάσει ακόμα τι ακριβώς θέλει, δε μου αρέσει καθόλου που, ειδικά στο τελευταίο επεισόδιο, έχουμε ξεχάσει το Χίρο, ο οποίος πεθαίνει κι όλας :dazzled:Απαπαπα....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και επίσημη ανακοίνωση πως ο κύκλος που διανύουμε, ο 4ος, θα είναι ο τελευταίος. Καμιά δεκαριά επεισοδιάκια από τον Ιανουάριο και πάπαλα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

Έχασα το ενδιαφέρον μου στα μισά του τρίτου. Πραγματικά το τραβούσε και το αναμασούσε κι ας πηδήξανε ανάποδα οι ρόλοι κάποιων. Αν τελειώσει οριστικά και ακούσω ότι το τέλος αξίζει, θα το τιμήσω. Ιδάλως... όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με το 19ο επεισόδιο, Brave New World, έκλεισε και ο τέταρτος κύκλος του Heroes. Θα έπρεπε να ρίξουν και ένα The End στο τέλος για να τελειώνουμε, αλλά όχι, To Be Continued μας πληροφορεί η καρτέλα, κι εμείς που αγαπήσαμε τη σειρά στο ξεκίνημα της αναστενάζουμε.

 

Και είναι χάρη σε εκείνο το πολύ καλό ξεκίνημα (τον πρώτο κύκλο) που πεισματικά το ακολούθησα επεισόδιο-επεισόδιο ως εδώ. Η κατάρα της επιτυχίας. Φανταστείτε έναν δημιουργό μιας πολύ καλής σειράς να λέει "Όχι, το έγραψα για έναν κύκλο μόνο!" Θα γινόταν σειρά θρύλος. Αλλά είναι πολλά τα λεφτά. Περάσαμε από ένα χάος πλοκής και χαρακτήρων, βάλε κι εκείνη την απεργία των σεναριογράφων στη μέση... Στο τέλος θέλαμε ένα chart για να σημειώνουμε πότε ο Σάιλερ ήταν καλός, μετά κακός, πάλι καλός και πάει λέγοντας. Χάθηκαν επίσης άδικα αγαπημένοι και υποσχόμενοι χαρακτήρες.

 

Το φινάλε του τέταρτου κύκλου δεν είχε το μεγαλείο του φινάλε του πρώτου κύκλου. Ήταν βιαστικό, μικρό, με πάρα πολλούς σημαντικούς χαρακτήρες να απουσιάζουν. "Είμαστε δυο-τρεις, έχουμε μια μέρα και κάτι ψιλά να το βγάλουμε αυτό, θα κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε." Και όντως, συγκρητικά, έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν. Τόσο, που σχεδόν ευχήθηκα οι τελευταίοι δύο κύκλοι να είχαν κάτι από αυτό το επεισόδιο. Γιατί αν με τόσο λίγα μπορείς να βγάλεις κάτι καλό, πως τα σκ**ώνεις σε τόσα επεισόδια όταν έχεις τα πάντα; Τελικά όλα είναι στο γράψιμο και από εκεί υπέφερε το πράγμα.

 

Τώρα τι μένει; Δεν πιστεύω πως μπορούν να το σώσουν. Τον Κουίντο τον βλέπω φευγάτο για το Σταρ Τρεκ και είναι ο μόνος που όταν είναι στην οθόνη το Heroes κάτι λέει. (Δεν αντέχω άλλο την Κλερ με τον μπαμπά της.) Ίσως μια wrap-up τηλεταινία, να κλείσουν τρύπες και να φύγει η σειρά με κάποιον σεβασμό.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

O μπαμπάς της Κλερ ήταν κορυφαίος badass χαρακτήρας και από ένα σημείο και μετά τον υποστήριζα με τα χίλια (ειδικάστην έκλειψη).

Τον κύκλο αυτό ούτε που τον έχω αγκίξει, αλλά κάποια στιγμή θα μπει και αυτός στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν το έχω πιάσει καθόλου το Heroes. Κάτι ξεκάρφωτα επεισόδια μόνο στο Άλτερ.

Αξιζει να το πιάσω απο την αρχή ή είναι χάσιμο χρόνου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω πιάσει καθόλου το Heroes. Κάτι ξεκάρφωτα επεισόδια μόνο στο Άλτερ.

Αξιζει να το πιάσω απο την αρχή ή είναι χάσιμο χρόνου;

 

Δες εγγυημένα τον Πρώτο κύκλο. Το φινάλε σε καλύπτει και δεν είναι ανάγκη να το συνεχίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν δω τον πρώτο κύκλο και μου αρέσει θα είναι δύσκολο να μην το συνεχίσω biggrin.gif

Θα το τολμήσω νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν, έχω το εξής θέμα κι αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ.

 

Δε θυμάμαι που είμαι και δε μπορώ να βρω και άκρη με τις σεζόν... Είμαι εκεί που έχουνε μπει οι χαρακτήρες του κάρνιβαλ, ας πούμε για περίπου 5 επεισόδια (ίσως λιγότερα)... Μήπως μπορείτε να μου πει κάποιος που περίπου με τοποθετεί αυτό αριθμητικώς?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω το εξής θέμα κι αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ.

 

Δε θυμάμαι που είμαι και δε μπορώ να βρω και άκρη με τις σεζόν... Είμαι εκεί που έχουνε μπει οι χαρακτήρες του κάρνιβαλ, ας πούμε για περίπου 5 επεισόδια (ίσως λιγότερα)... Μήπως μπορείτε να μου πει κάποιος που περίπου με τοποθετεί αυτό αριθμητικώς?

Χωρίς λεπτομέρειες δύσκολο να σε βοηθήσω. Σίγουρα πάντως βρίσκεσαι στον τελευταίο κύκλο. Κάπου στα μισά είχαν κάνει μια μεγάλη παύση και ως εκεί είχες δει αν θυμάμαι (Επεισόδιο 12 του 4ου κύκλου). Μετά ακολουθούν άλλα 7 επεισόδια και πάπαλα.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Μπουφ! Γιαυτό δε θέλω να βλέπω τις σειρές προτού να τελειώσουν... γιατί μετά μένω κάπου και ξεχνάω τι έχει γίνει... Δε θυμάμαι καθόλου τι έχει παιχτεί με το Χίρο (που είναι κι η μεγάλη μου αγάπη βασικά) Δε πολυθυμάμαι τι έχει παιχτεί με τον Πετρέλι το μικρό (και βασικά τίποτα για τη στολή που φοράει) και ούτε και τα διάφορα χιντς που έχει δώσει για τους καρνιβαλιστές. Πολύ σπαστικό :p

Link to comment
Share on other sites

Το τελείωσα... :(

 

Εντάξει, μάλλον καλός ήτανε, δηλαδή όταν είχα σταματήσει να βλέπω είχα βαρεθεί, αλλά τώρα που είδα τα τελευταία επεισόδια στεναχωρήθηκα που μου τελείωσε. Η υπόνοια που αφήνει για τον επόμενο κύκλο μου αρέσει πάρα πολύ θεματικά, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη πως μέχρι να γυριστεί θα έχω ξεχάσει πάλι τα πάντα...

 

Πολύ ωραία και πραγματική η φάση Χίρο-Τσάρλι και ο κακός είχε όλα τα φόντα να γίνει ένας εκπληκτικός κακός... αλλά δεν έγινε ποτέ, η όλη φάση με τη Βανέσσα ήταν πολύ λίγη για δικαιολογία, και στην τελική πως μάθανε οι άλλοι πως τους χρειαζότανε γύρω του; πφφφ... τέσπα, πάμε γι' άλλα

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Heroes (2006-2010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..