Jump to content

Heroes (2006-2010)


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Εμένα δεν μου θύμισε κάτι πάντως.

 

Δεν έχεις δει το The Fly του Cronenberg;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    11

  • Arachnida

    8

  • Nienor

    6

  • DinoHajiyorgi

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν έχεις δει το The Fly του Cronenberg;

 

Α ναι. Είχα δει κανά δεκάλεπτο. Τρελό b-movie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

post-1004-1224001355_thumb.jpg

 

Επεισόδιο 5, "Angels and Monsters".

Έχει αρχίσει να παίρνει μορφή και έχουν έρθει τα πάνω κάτω.

Ο Χίρο σκοτώνει τον Άντο για να μπει στην ομάδα των κακών; Ο Σουρές μεταμορφώνεται σε τέρας; Ο Πήτερ με τη δύναμη και την "πείνα" του Σάϊλερ;

Και ποιος είναι ο άντρας στο κρεβάτι...που μάλλον κινεί όλα τα νήματα;

 

Παρακολουθούμε...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, οτι επεισόδιο βγήκε απο Σεπτέμβριο ανήκει σε ολοκληρωμένο κύκλο? Γιατί είχα καταλάβει πως πριν τον τριτο θα εβγαιναν επεξηγηματικά επεισόδια. Τελικά, όλα είναι ένα πακέτο μέχρι ώρας. Τι τρέχει?

 

 

Υ.Γ. Δεν έχω δει κανένα απο τα καινούρια, οπότε μπορεί να κάνω λάθος εικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, οτι επεισόδιο βγήκε απο Σεπτέμβριο ανήκει σε ολοκληρωμένο κύκλο? Γιατί είχα καταλάβει πως πριν τον τριτο θα εβγαιναν επεξηγηματικά επεισόδια. Τελικά, όλα είναι ένα πακέτο μέχρι ώρας. Τι τρέχει?

Υ.Γ. Δεν έχω δει κανένα απο τα καινούρια, οπότε μπορεί να κάνω λάθος εικασίες.

Τα νέα επεισόδια (1-5) ανήκουν στον επίσημο τρίτο κύκλο. Δεν ξέρω για τα επεξηγηματικά επεισόδια. Ίσως υπήρξαν specials που προηγήθηκαν του τρίτου κύκλου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ομολογώ πως το βαρέθηκα το Heroes, και σταμάτησα να το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα επεισόδια (1-5) ανήκουν στον επίσημο τρίτο κύκλο. Δεν ξέρω για τα επεξηγηματικά επεισόδια. Ίσως υπήρξαν specials που προηγήθηκαν του τρίτου κύκλου.

 

Βγήκε ένα εισαγωγικό επεισόδιο, το επεισόδιο 0 το οποιο είναι review των προηγουμενων κύκλων.

 

Πολύ καλή σειρά, από αυτές που παθιάζεσαι και θες να δεις το επόμενο επεισόδιο... τώρα! Ο σεναριογράφος φταίει που σε κόβει σε τόσο ακατάλληλα σημεία...

Μεγάλες ανατροπές σε αυτόν τον κύκλο σε σχέση με τους προηγούμενους. Μέχρι τώρα έχει αντιστρέψει σχεδόν όλους τους καλους σε κακούς και τους κακούς σε καλους. Αν και είναι συχνή η τακτική του heroes να σε κάνει να νομίζεις το ανάποδο από αυτό που συμβαίνει και να το ανατρέπει ξανά και ξανά, γενικά πετυχαίνει να σε ξαφνιάζει. Φαίνεται ο σεναριογράφος να έχει άσσους στο μανίκι του όσον αφορά την πλοκή που θες απεγνωσμένα να δεις.

 

Πολύ καλο, πολύ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Κύκλος 3, Επεισόδιο 6: Dying of the Light

post-1004-1224695651_thumb.jpg

Ένα υπέροχο επεισόδιο θα έλεγα. Γεμάτο εξελίξεις που φανερώνουν πια ξεκάθαρα που οδηγείται ο τρίτος κύκλος. Είχε αναπάντεχα αγωνία, και κωμικές στιγμές με τον Χίρο, του οποίου η πράξη που ξάφνιασε,

η εκτέλεση του Άντο

, εξηγείται με τρόπο που πολλοί θα είχατε μαντέψει.

 

Με τα κομμάτια του παζλ να παίρνουν μορφή, με την τράπουλα ανακατεμένη εκ νέου, εδώ σιγά-σιγά φαίνονται οι δύο αντίπαλες πλευρές, και λίγο-πολύ μπορούμε να καθορίσουμε τις προτιμήσεις μας, αλλά και τις προσμονές μας. Ομολογώ πως κι εγώ ένιωθα σαν χαμένος στα πρώτα επεισόδια αλλά τελικά αποζημιώθηκα.

 

 

Το επεισόδιο είχε και έναν αναπάντεχο θάνατο, ενός χαρακτήρα που νόμιζα πως είχε να μας δώσει ακόμα αρκετά. Τέσπα.

 

 

Ενδιαφέρουσα και η προσθήκη του βετεράνου Robert Forster (Alligator, Black Hole) στο cast της σειράς,

ως πάτερ Πετρέλι και σούπερ κακού.

 

 

Καλή συνέχεια.

 

edit by araquel: προσθήκη περαιτέρω spoiler tags

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Ναι ήταν πολύ καλό. Γιατί στο 5 όλο ερήμην πράγματα γίνονταν. Για εμένα το 6ο επεισόδιο ήταν κριτήριο για το αν θα παρατήσω τη σειρά ή όχι. Τελικά με κράτησε, ήταν πολύ καλό. Αν και η σκηνοθεσία έχει γίνει πολύ αφελής. Επίσης ο σεναριογράφος έχει γράψει τόσα πολλά που ξεχνάει κατά καιρούς ποιος έχει τι. Ευτυχώς μετά από έναν χρόνο και 5 επεισόδια θυμήθηκε ο Πετρέλι ότι γίνεται αόρατος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κύκλος 3 Επεισόδιο 8: “Villains”

 

Πολύ καλό επεισόδιο. Μας πάει πίσω έναν χρόνο και μας παρουσιάζει κάποιες καταστάσεις που ίσως έχουμε ψιλοξεχάσει εισάγοντας νέες πληροφορίες. Έχουμε ανατροπές και εκπλήξεις σχετικές με χαρακτήρες.

 

Είμαι πάντως διχασμένος: Ή ο δημιουργός τα είχε όλα αυτά υπ’όψη του από την αρχή, ή με περίτεχνο τρόπο δένει νέες σεναριακές κατευθύνσεις με υπάρχοντα υλικό. Περισσότερο βλέπω τη δεύτερη περίπτωση, χωρίς φυσικά να το εκλαμβάνω αρνητικά.

 

Και φοβερό cliffhanger στο φινάλε.

Link to comment
Share on other sites

Κύκλος 3 Επεισόδιο 8: “Villains”

 

Πολύ καλό επεισόδιο. Μας πάει πίσω έναν χρόνο και μας παρουσιάζει κάποιες καταστάσεις που ίσως έχουμε ψιλοξεχάσει εισάγοντας νέες πληροφορίες. Έχουμε ανατροπές και εκπλήξεις σχετικές με χαρακτήρες.

 

Είμαι πάντως διχασμένος: Ή ο δημιουργός τα είχε όλα αυτά υπ’όψη του από την αρχή, ή με περίτεχνο τρόπο δένει νέες σεναριακές κατευθύνσεις με υπάρχοντα υλικό. Περισσότερο βλέπω τη δεύτερη περίπτωση, χωρίς φυσικά να το εκλαμβάνω αρνητικά.

 

Και φοβερό cliffhanger στο φινάλε.

 

To δεύτερο. Η ανάπτυξη των χαρακτήρων δεν έχει καμία σχέση από τον πρώτο στον δεύτερο και τώρα στον τρίτο κύκλο. Για παράδειγμα ενώ ξέραμε την El σαν μια ανεξέλενγκτη ψυχοπαθή, τώρα τη βλέπουμε μαζί με τον γυαλάκια σε αποστολές...

Και τι να πω για τον Sylar; Κρίση ταυτότητας, τύψεις; Έλεος απλά. Να σας θυμίσω την πρώτη εμφάνισή του στη σειρά που τον έδειχνε σε ένα δωμάτιο να ζωγραφίζει τοίχους;

 

Τη σειρά τη βλέπω μόνο γιατί έχω το κακό ελάτωμα να μην αφήνω καμία ιστορία μισοτελειωμένη. Σημειωτέων, τον πρώτο κύκλο τον έβλεπα σα μουρλός, αγωνιούσα να δω το επόμενο επεισόδιο και μόνο όταν τελείωσε αναρωτήθηκα τι πατάτα ήταν αυτή που είδα.

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Κακά τα ψέματα, η σειρά έχει ότι να'ναι πλοκή.

Αν θέλουνε κάτι να το τραβήξουνε, θα το τραβήξουνε κι ας μπορεί να λυθεί αμέσως.

Αν κάτι θέλουνε να το τελειώσουνε άρων, άρων, θα το τελειώσουνε κι ας φάμε κεραμύδα (τέλος του δεύτερου κύκλου).

Ακόμα και το character development είναι χύμα στο κύμα. Τουλάχιστον κόψανε από όσο ακούω στην τρίτη σεζόν το "όραμα του μέλλοντος" που έκανε τους πάντες να πηγαίνουνε σαν ρομποτάκια αντί να σκεφτούνε από μόνοι τους την επόμενη κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα τη δω κι αυτή κάποια στιγμή, μόνο και μόνο για να δω πώς θα κοντέψει ο Πήτερ Πετρέλλι να καταστρέψει άθελά του τον κόσμο αυτή τη φορά...

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Κι εγώ θα την δω όταν ολοκληρωθεί για να δω κατά πόσο κόψανε τις πιπεριές των δύο προηγούμενων. Ιδίως ο Σάιλερ που το γυρίζει σε καλός, θα τα βάλω φωτιά τα DVD που την έγραψα την σειρά αν δεν το έχουνε παρουσιάσει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

"Our Father"

 

Ένα δυνατό επεισόδιο με αναπάντεχο φινάλε.

 

Συγκινητική η συνάντηση του Χίρο με την μητέρα του.

 

Απίστευτα φονική ατάκα από τον Σάιλερ: "Cake!"

Link to comment
Share on other sites

Οντως, σε αυτο το επεισοδιο θυμηθηκα γιατι μου αρεσει ο Σαιλερ τοσο πολυ... Οταν πεταει το φρυδι αποτομα στο κουτελο και παιρνει την χαρακτηριστικη εκφραση κατι παθαινω. "This wont hurt a bit."

Link to comment
Share on other sites

"Dual"

 

Τελευταίο επεισόδιο του τρίτου κεφαλαίου. Το τέταρτο ξεκινάει τον Φεβρουάριο.

 

Το τρίτο κεφάλαιο θόλωσε τα νερά και ανακάτωσε την τράπουλα. Και από ότι φαίνεται έχουμε ακόμα πολύ δρόμο. (Πότε επιτέλους αυτοί με ειδικές δυνάμεις θα αποκτήσουν πολύχρωμα κολάν και μπέρτες; )

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρώτο επεισόδιο, τρίτη σαιζόν. Ο Πήτερ Πετρέλι είναι ο second best super villain των τελευταίων χρόνων, αμέσως μετά από τον Iron Man

Link to comment
Share on other sites

Iron man;;; Τον κάνανε κακό στην ταινία;

Να φανταστώ ότι αγνοείς το κεφάλαιο του MU που ονομάζεται Civil War

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επιτέλους είδα τον τρίτο κύκλο. Μου φάνηκε καλύτερος από τους δύο πρώτους, πολύ πιο to the point. Ο κακός παραήταν 90's X-villain, το θέμα με τους... συλλέκτες δυνάμεων έχει αρχίσει να ξεχειλώνει (Peter Petrelli :whistling:) , αλλά εδώ τουλάχιστον βλέπουμε ακόμα και τον πιο... τσοπάνη από τους χαρακτήρες (Noah) να γίνεται lean mean killing machine (και το χάρηκα) και ξεφορτώθηκαν τα χιλιάδες subplots που έσπαγαν νεύρα (ειδικά στην πρώτη σαιζόν). Περιμένω τον 4ο και ελπίζω να με εκπλήξει το ίδιο ευχάριστα.

Link to comment
Share on other sites

Ο τρίτος κύκλος επιστρέφει με τέταρτο κεφάλαιο...

 

A Clear and Present Danger

 

...και ξανά προς τη δόξα τραβά.

 

Δυνατό επεισόδιο με Hero τον Syler, που τον χάρηκα μετά από όσα διαδραματίζονται εδώ.

 

Πολύ καλό cliffhanger φινάλε!

Link to comment
Share on other sites

Trust and Blood.

 

Γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρον. Κερδίζει σε πόντους όσο πιο απλό γίνεται, ειδικά όταν οι πλευρές χωρίζουν ξεκάθαρα.

 

Ο Syler έξοχος στον παλιό, κακό του εαυτό.

 

Μια ερώτηση: Όταν έχεις την ικανότητα να τρέχεις με απίστευτη ταχύτητα, πως διασχίζεις την απόσταση Τόκυο - Άρκανσο με τα πόδια;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Όταν έχεις την ικανότητα να τρέχεις με απίστευτη ταχύτητα, πως διασχίζεις την απόσταση Τόκυο - Άρκανσο με τα πόδια;

 

Θεωρητικα ενας ανθρωπος που τρεχει με πολυ μεγαλη ταχυτητα, τρεχοντας πανω στο νερο ειναι σαν να τρεχει σε πηχτη λασπη. Αυτο γινεται επειδη λογω της επιφανειακης τασης, το νερο θελει λιγο χρονο για να υποχωρησει, προβαλλει αντισταση. Οταν ενα πελμα σπρωχνει προς τα πισω το νερο, ο νομος της δρασης-αντιδρασης το κανει να σπρωξει εξισου προς το πελμα, και να παραμερισει νερο προς ολες τις πλευρες. Ελα ομως που το νερο ειναι πρακτικα ασυμπιεστο! Για να καταλαβεις την αρχη, αμα καποιος πεσει στο νερο ενω υπαρχει μια εφημεριδα απλωμενη στην επιφανεια, θα ειναι σαν να σκαει στο χωμα. Το νερο δεν θα εχει προλαβει να υποχωρησει. Η διαφορα ειναι αισθητη ακομα και απο τον βατηρα στις πισινες αμα δεν βουτηξεις με τεντωμενα χερια. (υπαρχουν εντομα που περπατανε στο νερο εκμεταλλευομενα το φαινομενο)

Πιο μεγαλο προβλημα ειναι το να σκονταψει πανω σε ενα κυμα παρα να βουλιαξει...

 

Πρακτικα τα μονα προβληματα που εχει η αληθοφανεια πανω στα θεματα τυπου Φλας ειναι με την αδρανεια, δηλαδη το σταματημα!

 

Παω να δω το επεισοδιο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Heroes (2006-2010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..