Jump to content

Demi-Flash Fiction #2 (Πρόσκληση)


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Από Ελληνικό Λεξικό Τεγόπουλος-Φυτράκης, Γ' Έκδοση - 1990:

 

ρέκβιεμ: (το) άκλ. ουσ. [<λατιν. requiem] νεκρώσιμη ή επιμνημόσυνη ακολουθία των καθολικών // σύνθεση νεκρώσιμης ακολουθίας.

 

Την κάθε λέξη χωριστά την έβρισκα κι εγώ στο λεξικό της ματζέντα. Τι εννοούσες με την έκφραση σε ρώτησα. Οπως και να έχει θα γίνεις πιο συγκεκριμένος την Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

This is?

FANTASY REQUIEM.

 

Χεχε επιτέλους, ένα ΠΣΚ να ξεκουραστώ λίγο. Με έφτιαξες.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε επιτέλους, ένα ΠΣΚ να ξεκουραστώ λίγο. Με έφτιαξες.

 

Αυτό τι σημαίνει; Εύκολο θέμα για σένα ή... αποχωρείς, την κάνεις, σκαπουλάρεις, αποσύρεις την συμμετοχή σου, κάνεις πίσω στον λόγο σου, σε έπιασε κρύος ιδρώτας, στρίβεις πριν γίνεις ρεζίλι, διασώζεις την συγγραφική σου φήμη;!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τι σημαίνει; Εύκολο θέμα για σένα ή... αποχωρείς, την κάνεις, σκαπουλάρεις, αποσύρεις την συμμετοχή σου, κάνεις πίσω στον λόγο σου, σε έπιασε κρύος ιδρώτας, στρίβεις πριν γίνεις ρεζίλι, διασώζεις την συγγραφική σου φήμη;!

Μάλλον έχει να κάνει κάτι να κάνει με τη λέξη Fantasy...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει να κάνει κάτι να κάνει με τη λέξη Fantasy...

 

Το fantasy δεν είναι ούτε του δικού μου γούστου. Γι αυτό και ήθελα να δώσω ένα θέμα που θα είναι προσιτό σε όλους, για περισσότερη δυνατή συμμετοχή. Δεν φαντάστηκα τον βαθμό αλλεργίας που τυραννάει κάποιους. Αν τώρα ορισμένες πέννες αντέχουν μόνο ορισμένες θερμοκρασίες, ε, τι να κάνουμε, δεν θα μαλώσουμε και κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Το fantasy δεν είναι ούτε του δικού μου γούστου. Γι αυτό και ήθελα να δώσω ένα θέμα που θα είναι προσιτό σε όλους, για περισσότερη δυνατή συμμετοχή. Δεν φαντάστηκα τον βαθμό αλλεργίας που τυραννάει κάποιους. Αν τώρα ορισμένες πέννες αντέχουν μόνο ορισμένες θερμοκρασίες, ε, τι να κάνουμε, δεν θα μαλώσουμε και κανέναν.

 

Γιατι τόση κουβέντα; Θα δώσεις το θέμα την Παρασκευή και όποιου του αρέσει θα γράψει ότι του αρέσει. :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τι σημαίνει; Εύκολο θέμα για σένα ή... αποχωρείς, την κάνεις, σκαπουλάρεις, αποσύρεις την συμμετοχή σου, κάνεις πίσω στον λόγο σου, σε έπιασε κρύος ιδρώτας, στρίβεις πριν γίνεις ρεζίλι, διασώζεις την συγγραφική σου φήμη;!

 

Σημαίνει την κάνω στις μύτες μου, κόβω λάσπη, γίνομαι μπουχός, στρίβω, την κοπανάω, μην με είδατε, πηγαίνετε λίγο στη γωνιά να δείτε αν έρχομαι, πιάστε με αν μπορείτε, αυτό που πέρασε ο Νίκος ήταν;, τα λέμε από Δευτέρας, γίνομαι Λούης, τρέπομαι σε φυγή, τρεχάτε ποδαράκια μου, όπου φύγει φύγει, παίρνω τα μπογαλάκια μου, παίρνω δρόμο και μην τον είδατε το Νικολή. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός, παρακαλώ ενημερώστε.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα ήθελες να κάναμε κάτι σαν επικήδειο για φανταστικό ήρωα ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα ήθελες να κάναμε κάτι σαν επικήδειο για φανταστικό ήρωα ίσως;

 

Το "Ρέκβιεμ" με την μεταφορική του έννοια. Αύριο το πρωί...

Link to comment
Share on other sites

Το "Ρέκβιεμ" με την μεταφορική του έννοια. Αύριο το πρωί...

 

 

Αργεί το "Αύριο το πρωί";

Link to comment
Share on other sites

Hey, Dinos, παραλίγο να γράψεις μόνος σου το διήγημα στις οδηγίες σου!!

 

Και δεν μου λες, τι εννοείς με αυτό, αγόρι μου;

 

(Προσοχή, όταν λέω κατακτητές δεν εννοώ κάποια στρατά τύπου ορκ, όντα που ανήκαν ήδη σε αυτό το σύμπαν. Πόλεμοι διεξάγονταν και στις καλύτερες εποχές του σύμπαντος φάντασυ. Μιλώ για τους κληρονόμους της εποχής εκείνης, πάνω στα ίδια εδάφη, καταπατητές που μπορεί να είχαν σχέση με την πτώση των προηγούμενων ή και όχι. Κατακτητές που ανήκουν και σε άλλους? τομείς της φαντασίας.)
Link to comment
Share on other sites

Hey, Dinos, παραλίγο να γράψεις μόνος σου το διήγημα στις οδηγίες σου!!

 

Και δεν μου λες, τι εννοείς με αυτό, αγόρι μου;

 

 

Συμφωνώ και εγώ με τον προλαλήσαντα.

Τι είναι αυτή η παράγραφος;

Δεν κατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Τί έγινε; Δεν βλέπω θέμα.

 

Edit: το είδα, εντάξει... :oops:

Edited by Guardian of the RuneRing #2
Link to comment
Share on other sites

Hey, Dinos, παραλίγο να γράψεις μόνος σου το διήγημα στις οδηγίες σου!!

 

Και δεν μου λες, τι εννοείς με αυτό, αγόρι μου;

 

Γράφεις Νίκο ή απλώς χοροπηδάς στον κάλο μου τώρα; Απαντώ μόνο για τον Cosmo.

 

Ξέρω πως πολλοί λατρεύουν το φάντασυ, άλλους τους φέρνει αλλεργία. Επιθυμία μου ήταν να κερδίσω πέννες από όλες τις πλευρές. Και ήθελα η κάθε πλευρά να δοκιμαστεί λίγο πιο έξω από τα νερά της.

 

Αν κάποιος μας γράψει για πολέμους στο σύμπαν του φάντασυ, εσωτερικές διαμάχες που καταλύουν βασίλεια, αυτό υπάρχει ήδη στο είδος αυτής της λογοτεχνίας. Εγώ ήθελα να φέρω την κατάλυση αυτού του κόσμου όταν πλέον μάγοι και ξωτικά έδιναν θέση σε εξωγενείς κατακτητές...εξωγήινους, ναζί...κλπ. (Ή μήπως ρωτήσατε γιατί δεν ξέρατε τι είναι τα ορκ;)

 

Ναι έγραψα πολλά, αλλά σε ένα σάιτ που υποτίθεται δουλεύει η φαντασία, μένει κανείς άφωνος με τις απορίες που βγάζει η πιο απλή οδηγεία. Μήπως καλύτερα να σας άφηνα να γράψετε επικήδεια για Χιονάτη και Κοκκινοσκουφίτσα;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Πότε δε θα ξεχάσω τα κόκκινά σου ρούχα

και το μικρό, γεμάτο τρόφιμα, για τη γιαγιά καλάθι σου.

Ποτέ δε θα ξεχάσω, τον ήχο της φωνής σου

τα βήματα· τραγούδι μες το δάσος.

 

Και το σκουφάκι σου το κόκκινο

σκιά στο αθώο σου πρόσωπο

με το γλυκό χαμόγελο

που έσβησε απ' τη γη.

Γιατί, γιατί γιατί;

 

Του λύκου, του κακού, τα δόντια

όταν τα κοίταξες, δεν έκλαψες, δε φώναξες.

Μονάχα, πώς ρωτούσες, πώς· ξεχνώ.

 

Αντίο για πάντα αγαπημένη

άφοβη, καλή, μικρή.

Γαλήνη να σε βρει εκεί που πας

Κι ας είναι η ζωή εκεί

σα το πανέρι της γιαγιάς

όλο καλα!

 

 

 

Τί κερδίζω;

Edited by Guardian of the RuneRing #2
Link to comment
Share on other sites

Τί κερδίζω;

 

:clap_1: :thmbup: :lol:

 

Την μεγάλη μου εκτίμηση!

 

Άντε και μια μπύρα. :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Στο topic με τις ιστορίες για το Demi Flash Fiction, παρακαλούμε μόνο ιστορίες εντός συναγωνισμού

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, παίζει μια παρατασούλα δύο ωρών; Να το λήξεις στις 10 αντί για τις 8 το πρωί; Γιατί ζορίστηκα πάρα πολύ και θα μου χρειαστούν για να βγάλω κάτι που να διαβάζεται χωρίς ειρωνικά χασκόγελα...

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, παίζει μια παρατασούλα δύο ωρών; Να το λήξεις στις 10 αντί για τις 8 το πρωί; Γιατί ζορίστηκα πάρα πολύ και θα μου χρειαστούν για να βγάλω κάτι που να διαβάζεται χωρίς ειρωνικά χασκόγελα...

 

Νομίζω πως σε έχουμε ανάγκη γιατί δεν βλέπω συμμετοχές. Το κλείδωμα όμως δεν θα το κάνω εγώ γιατί δεν ξέρω πως. Αλλά δέχομαι. Θα στείλω ένα που-μου στους μοντεράτορες.

Link to comment
Share on other sites

Από εμένα συμμετοχή μην περιμένετε. Δεν κατέβηκε τίποτα. Και το τόπικ θα κλείσει 10, όπως είπατε.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε απο μένα να περιμένετε.

Δεν κατάφερα να βρώ χρόνο ούτε για να σκεφτώ...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω ότι βγήκα λίγο εκτός θέματος. Δεν ξέρω. Αν το διβάσαις Ντίνο, μου λες και το αποσύρω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σε έχουμε ανάγκη γιατί δεν βλέπω συμμετοχές.

 

Τέσσερις συμμετοχές σε ντεμί-φλας είναι πολύ καλά, μπράβο σε όλους. Πόσες περίμενες δηλαδή κυρ Ντίνο;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα περισσότερες από αυτές που περίμενα ο απαισιόδοξος. Χαίρομαι πολύ. Έχουμε μία ώρα ακόμα. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Demi-Flash Fiction #2 (Πρόσκληση)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..