Jump to content
Sign in to follow this  
nikosal

Star Trek Characters: Λιγότερο πειστικοί εξωγήινοι

Recommended Posts

nikosal

Ελάτε τώρα, δεν ήταν όλες οι φυλές και τα είδη εξωγήινων που γνωρίσαμε στο Σταρ Τρεκ εξίσου πειστικά. Έχω στο μυαλό μου μερικούς που δεν έπειθαν, που δεν έδειχναν ολοκληρωμένοι (συνήθως, αλλά όχι πάντα, αυτοί έκαναν μια και μοναδική εμφάνιση). Πλάι στους εξαιρετικούς Μποργκ, πλάι στους Φάουντερς - Βόρτα - Τζεμ Χαντάρ, πλάι στους Καρντάσιανς, τους Ρόμιουλανς και τους Μπεϊτζόρανς, εμφανίζονταν -όταν η έμπνευση των δημιουργών στέρευε- και άλλοι, αποτυχημένοι.

Ποιοι κατά τη γνώμη σας ήταν οι λιγότερο "δουλεμένοι" εξωγήινοι του Σταρ Τρεκ;

tetartos

Μια και έχω το TOS πιο πρόσφατο, θα πω τους κατοίκους του πλανήτη της Miri. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πώς βρέθηκαν εκεί! (Κι αν ήταν τελικά εξωγήινοι με την ευρεία έννοια του όρου).

Μια ακόμα αμφίβολη απάντηση: Τεχνικά μη πειστικός ήταν βέβαια οι Gorn (στο Arena) (μέχρι που ήρθε το ENT:Bound, τουλάχιστον!) Τώρα σαν χαρακτήρας... τι να πω, πείστηκα αρκετά ότι δε θέλω να τους γνωρίσω!

DinoHajiyorgi

Χωρίς να θυμάμαι συγκεκριμένα, πάντα με ενοχλούσαν οι εξωγήινοι "μόνο μύτες", οι "μόνο αυτιά", οι άλλοι οι "έχω τατουάζ γύρω από τα μάτια" και φυσικά οι κλασσικοί "εξογκωματάκια στο μέτωπο".

nikosal

Από τους λιγότερο πειστικούς aliens, πρέπει να ήταν οι Dosi, που εμφανίστηκαν στη Σίζον 2, επεισόδιο rules of acquisition. Όλη τους η διαφοροποίηση από τον κοινό human, ήταν το μέικ απ του προσώπου. Είναι τόσο επιθετικοί και ερειστικοί που δεν γίνονται πιστευτοί. Πώς προόδευσαν και έφτασαν στα αστέρια;

Επιπλέον οι σεναριογράφοι δεν τους χρησιμοποίησαν ποτέ ξανά.

Spock

Κάτι σχετικοάσχετο. Με είχε παραξενέψει το εξής: Ενώ συναντάμε πολλούς εξωγήινους οι οποίοι είναι ίδιοι εμφανισιακά με εμάς, στο επεισόδιο Balance of Terror του TOS, όταν βλέπουν για πρώτη φορά έναν Romulan και βλέπουν την ομοιότητα με τους Vulcans, αυτό κάνει σε όλους εντύπωση, και όλοι, ακόμη και ο Spock λέει ότι η "συγγένειά" των δύο φυλών είναι φανερή.

nikosal

Οπότε ποιο είναι το παράξενο; Δεν πιάνω τι θες να πεις Σποκ.

Spock

Το παράξενο είναι ότι τους έκανε εντύπωση και το κάνανε θέμα το ότι ο Romulan έμοιαζε με τους Vulcan, ενώ το ότι πολλές άλλες εξωγήινες φυλές είναι ίδιες με την ανθρώπινη δεν τους κάνει καμία εντύπωση. Γιατί τους έκανε τόση εντύπωση η εμφάνιση του Romulan;

Edited by Spock

nikosal

Δεν θυμάμαι καθόλου τη σκηνή. Εννοείς ότι και ο Σποκ παραξενεύτηκε; Γιατί φυσικά αυτός ήξερε την ιστορία του είδους του, συνεπώς ότι Ρόμιουλαν και Βολκάνιοι είναι στην ουσία βιολογικά αδέλφια.

DinoHajiyorgi
Δεν θυμάμαι καθόλου τη σκηνή. Εννοείς ότι και ο Σποκ παραξενεύτηκε; Γιατί φυσικά αυτός ήξερε την ιστορία του είδους του, συνεπώς ότι Ρόμιουλαν και Βολκάνιοι είναι στην ουσία βιολογικά αδέλφια.

Λοιπόν. Νίκο. Πάμε από την αρχή. Τι λέει ο δικός μας Spock.

Στο σύμπαν του Σταρ Τρεκ, όταν οι γήινοι συναντούν εξωγήινους που πλην μιας μύτης ή αυτιών είναι ω τόσο ανθρώπινοι, κανείς, στο σενάριο, δεν το κάνει θέμα. (Όπως το κάνουμε εμείς). Δε λέει κανείς "Ρε φίλε, αν δεν ήταν για την μύτη, φτυστός ο κουμπάρος μου ο Ηλίας είσαι!"

Λέμε λοιπόν, πως ποιητική αδεία, για την ψευδαίσθηση, κάνουμε τα στραβά τα μάτια.

Όταν όμως οι γήινοι βλέπουν για πρώτη φορά τους Ρόμουλανς (Εκεί που λες ώχ, έλειψη φαντασίας στα μέϊκ-απ), το θέμα χρησιμοποιείται στο σενάριο. Εκεί γίνεται θέμα. Όλοι προσέχουν πόσο μοιάζουν οι Ρόμουλανς με τους Βουλκάνιους, άσχετα τι προσέχει ο τηλεοπτικός Σποκ.

Αυτά.

nikosal

Ok, κατάλαβε και ο κουτούλης τώρα.

Oberon

Bump me up, Scotty! :)

Spock

Μπορείτε να μου πείτε, αυτοί οι Pakled, πώς κατάφεραν να βγουν και να συνεχίσουν να είναι στο διάστημα; :tongue: Ναι, έκλεβαν τεχνολογίες, αλλά παρ' όλ' αυτά, δε γίνεται, όση τεχνολογία και να κλέβεις, να είσαι ικανός και να τη χειριστείς και να βολτάρεις στο διάστημα! Και δεν ήταν και... Βολκάνιοι στο IQ!

Edited by Spock