Jump to content

Μέσα απ' το γυαλί - Ευθυμία Δεσποτάκη (Locked - 2 από 3)


Arachnida
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Οι κριτικές για το βιβλίο "Μέσα απ' το γυαλί" της Ευθυμίας Δεσποτάκη γίνονται εδώ: https://community.sff.gr/topic/17509-μέσα-απ-το-γυαλί-ευθυμία-δεσποτάκη/

Recommended Posts

"Μικρές ιστορίες, που κάποιοι διαβάζουν μέσα στις ανακλάσεις του φωτός. Ένας κρύσταλλος, το Γυαλί, που μιλάει για κόσμους που δεν υπάρχουν πια. Παραμύθια ξεχασμένα, που μπλέκονται το ένα με το άλλο με τρόπους ξωτικούς. Ανθρώπινες αδυναμίες, μίση και πάθη που δίνουν ζωή σε μύθους και δοξασίες κι ονοματίζουν λίμνες, νησιά και ποταμούς. Τις νύχτες που οι θεές περπατούν ανάμεσα στους ανθρώπους, τ’ απογεύματα που παλιές κατάρες παίρνουν και πάλι ζωή, τα ξημερώματα που φέρνουν τη λύτρωση σε βασανισμένα φαντάσματα, οι άνθρωποι ψάχνουν να βρουν αυτό που θα τους χαρίσει γαλήνη. Κάποιες φορές το βρίσκουν. Κάποιες άλλες όχι. Κι ούτε το ένα, ούτε το άλλο τούς εμποδίζει να ζουν.

Δέκα ιστορίες καλυμμένες με νεραϊδένια πάχνη, σας προσκαλούν να μοιραστείτε τις αγωνίες τους."

Το βιβλίο ελπίζω με το που εμφανιστεί στα βιβλιοπωλεία, αμέσως να εξαφανιστεί!

Ορίστε και το πολύ όμορφο εξώφυλλο:

post-233-1196783983_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η Ευθυμία έχει πολύ προσωπικό ύφος γραφής και τα διηγήματά της είναι πάντα ενδιαφέροντα αναγνώσματα. Η έκδοση του βιβλίου της είναι τουλάχιστον καλό νέο για το ελληνικό φάντασυ.

 

Καλή επιτυχία και από μένα στο βιβλίο :) :)

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!! ΚΑΙ BEST SELLER!! ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ!! ΦΗΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ BABY!!!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι ο κόσμος να αρχίσει να μαθαίνει Ελληνικά, με στόχο να μπορεί να διαβάσει το βιβλίο σου στο πρωτότυπο!..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, ευχαριστώ πολύ. Αν και ακόμη δεν το έχω συνειδητοποιήσει εντελώς... Ελπίζω να μην έκανα κάτι πολύ βιαστικά ή πολύ πρόχειρα. Ακόμη και τώρα που ξέρω ότι είναι στο τυπογραφείο, αναρωτιέμαι αν έπρεπε ν' αλλάξω τον τίτλο ή να διορθώσω ετούτη ή εκείνη τη σελίδα. Κοινώς τα 'χω κάνει πάνω μου κι όχι μόνο από τη χαρά μου, αλλά και από το φόβο μου. Κυρίως από το φόβο μου τώρα που το σκέφτομαι. Τέτοιο άγχος ούτε όταν έδινα πανελλήνιες δεν είχα.

 

Εύχομαι μόνο να μπορούσαμε να διαβάζαμε περισσότερους Έλληνες απ' ό,τι ξένους. Εύχομαι να γινόταν να διαβάζαμε ο ένας τον άλλον, όχι γιατί είμαστε ο ένας ηλεκτρονικός φίλος του άλλου, αλλά γιατί πραγματικά υπάρχουν πολλοί εδω μέσα που θα μπορουσαν να συναγωνιστούν και να ανταγωνιστούν πολλά από τα ξένα κατασκευάσματα. (Ω, σταματήστε με, παραληρώ πάλι...)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, Ευθυμία. Θα το προμηθευτώ σίγουρα το βιβλίο σου.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι ο κόσμος να αρχίσει να μαθαίνει Ελληνικά, με στόχο να μπορεί να διαβάσει το βιβλίο σου στο πρωτότυπο!..

H θλιβερή αλήθεια στο παραπάνω σχόλιο είναι ότι θα μπορούσε να ισχύει και για μερικούς έλληνες φαν - ναι, το ξέρω, αλλά είχα καιρό να γράψω κακία, το δικαιούμαι...

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να δούμε το εξώφυλλο λίγο πιο μεγάλο; Δεν ξεχωρίζω σχεδόν τίποτα.

 

Ναρ, συγχαρητήρια και ελπίζω να το έχω σύντομα στα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω μια πιο μεγάλη βερσιόν αύριο το πρωί (τι να μου κάνουν τα 40Kbps της σπιτικής σύνδεσης...)

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμία συγχαρητήρια κι από μένα! Ένα ολόκληρο δικό σου βιβλίο είναι τελείως διαφορετικό από τη δημοσίευση ενός μόνο διηγήματος. Σου εγγυώμαι ότι όταν το πιάσεις στα χέρια σου, η χαρά σου δεν θα περιγράφεται εύκολα σε κάποιον που δεν το έχει ζήσει. Είναι κάτι σαν το πρώτο φιλί ένα πράγμα: once in a lifetime!

 

Ακόμη και τώρα που ξέρω ότι είναι στο τυπογραφείο, αναρωτιέμαι αν έπρεπε ν' αλλάξω τον τίτλο ή να διορθώσω ετούτη ή εκείνη τη σελίδα.

 

Πρέπει να φανείς γενναία: Τέτοια λαθάκια είναι αναπόφευκτα. Όσο και να τα ψειρίζεις, δεν τελειώνουν ποτέ, οπότε χαλάρωσε και απόλαυσέ το. Δεν συμβαίνει κάθε μέρα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, Ευθυμία!

 

Τώρα ξέρω τι δώρο θα κάνω σε φίλους, για τα φετινά Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ειπαμε κι απο κοντα.Μπραβο,καλη επιτυχια κτλ αν και...ο τιτλος ρε συ Ευθυμια δεν ειναι και ο πιο πρωτοτυπος!Βεβαια δε νομιζω να αναφερεσαι στην Προς Κορινθιους η σε κατι σχετικο,μπατ στιλ(οχι "νυχτεριδα ατσαλι"!)...

Αμα το βρω μπορει να το παρω. :fish:

Link to comment
Share on other sites

post-302-1196819080_thumb.jpg

 

Να και μεγάλο :)

 

 

Ευθυμία μου... τι να σου πρωτοπώ τώρα από δω? Αλλά αφού ανοίξαμε το τόπικ ας σου πω τα πολύ χοντρά που θέλω να σου πω όλο αυτό τον καιρό της τρέλας.

Καταρχάς μοιράζομαι ένα μέρος της αγωνίας σου (ίσως το ένα εκατοστό της ρε παιδί μου) και θέλω κι εγώ να το πιάσω στα χέρια μου πάρα πάρα πολύ. Το έχω δει έτοιμο να φύγει κι απέφυγα να το διαβάσω... Θέλω να διαβάσω το δικό μου τυπωμένο και υπογεγραμένο αντίτυπο του βιβλίου και να το ευχαριστηθώ όσο δεν πάει :)

Δεν έχω ευχές, θα μπορούσα να σου πω "άντε πάμε για το επόμενο", "καλοφόρετο", "να γίνει μπεστ σέλλερ" και όλα αυτά τα σχετικά, αλλά το μόνο που νιώθω πραγματικά κι αβίαστα να βγαίνει είναι, προς το παρόν, το να σου περιγράφω πόσο χαρούμενη είμαι που ένα από τα βιβλία που είναι στο τυπογραφείο είναι δικό σου και που ο Γιώργος αποφάσισε να το κάνει :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα ολόκληρο δικό σου βιβλίο είναι τελείως διαφορετικό από τη δημοσίευση ενός μόνο διηγήματος. Σου εγγυώμαι ότι όταν το πιάσεις στα χέρια σου, η χαρά σου δεν θα περιγράφεται εύκολα σε κάποιον που δεν το έχει ζήσει. Είναι κάτι σαν το πρώτο φιλί ένα πράγμα: once in a lifetime!

Πρέπει να φανείς γενναία: Τέτοια λαθάκια είναι αναπόφευκτα. Όσο και να τα ψειρίζεις, δεν τελειώνουν ποτέ, οπότε χαλάρωσε και απόλαυσέ το. Δεν συμβαίνει κάθε μέρα :rolleyes:

Αυτό είναι ακριβώς που σκεφτόμουνα. Αν και η γενναιότητα δεν είναι κάτι που με χαρακτηρίζει... Ευχαριστώ για την συμπαράσταση, ειδικά από κάποιον που τα έχει περάσει αυτά, είναι πολύ σημαντική!

 

αν και...ο τιτλος ρε συ Ευθυμια δεν ειναι και ο πιο πρωτοτυπος!Βεβαια δε νομιζω να αναφερεσαι στην Προς Κορινθιους η σε κατι σχετικο,μπατ στιλ(οχι "νυχτεριδα ατσαλι"!)...

 

Ε, είπαμε, στην τηλεόραση και τη λογοτεχνία ισχύει ό,τι και στη φύση: δεν υπάρχει παρθενογένεση, πριν το κάνεις εσύ, το έχει ήδη κάνει κάποιος άλλος, ;)

 

θέλω κι εγώ να το πιάσω στα χέρια μου πάρα πάρα πολύ.

 

Το οποίον μου θυμίζει το Λάμπρο Κωνσταντάρα: "Αχ, πώς θέλω να το πιάσω!" (εκείνος το τηλέφωνο, εγώ κι εσύ το βιβλίο...)

Link to comment
Share on other sites

Α ναι, τώρα το θυμήθηκα...(μια συγκεκριμένη γκρίνια στην Έκθεση του Βιβλίου) χι, χι...

 

Ευθυμίιιιιιιιιιιιιιιιιιιααααααααααααααααααααα!

Πότε θα κάνεις παρουσίαση και να...υπογράφεις

τα δικά σου τα βιβλίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιααααααααααααααααα!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, έτσι...

Να τρέμεις από τον φόβο σου διότι ξέρεις πόσο αυστηροί κριτές είμαστε.

 

Καλή αρχή και ... με ψυχραιμία  :lol:

Link to comment
Share on other sites

Άμα κυκλοφορήσει... ρίξτε μου στ' αυτιά! Έτσι, αλύπητα!

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμία, συγχαρητήρια. Περιμένω να κυκλοφορήσει για να γίνει το Χριστουγεννιάτικο ανάγνωσμά μου!!!! (Και φυσικά θα κάνω ανελέητη κριτική... :lol: :D ;) :tongue: )

Link to comment
Share on other sites

Φιλεναδίτσα, δεν ξέρω τι θα κάνει εκεί (τα καλύτερα εύχομαι και αν δεν προλάβω να είμαι εκεί εγκαίρως κράτα μου ένα αντίγραφο όπς και δήποτε!!!) αλλά εγώ από δω που είναι μπορώ να κάνω επαφή με μεγάλο εκδοτικό -καλά δεν σε ρωτάω... θα δώσω τα στοιχεία σου και πλήρες βιογραφικό έτσι κι αλλιώς!

Συγχαριτήρια!

Και εις ανώτερα! Πολυσελιδότερα και καλοπληρωμενότερα!

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και το έκανε πρώτος ο Κούστας (στα βήματά σου, μέγιστε ινστρούχτορα) ας το κάνω κι εγώ να σας καλέσω στην παρουσίαση του βιβλίου, στις 28/12/2007, 21:30, στο Cube. Υπάρχουν βάσιμες υποψίες ότι θα είναι εκεί και κάποιος ηθοποιός που θα διαβάσει μερικά κομμάτια, καθώς και κάποιος ακόμη που θα πει δυο λόγια, έτσι για το καλό. Παραθέτω και την πρόσκληση:

 

 

post-532-1197490847_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Ευθυμία, σίγουρα θα είμαι εκεί. Θα φτιάξω και θα βάλω την ανακοίνωση στην πρώτη σελίδα αργότερα (τώρα δουλειά και ρίχνω κλεφτές ματιές...) :D

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Μέσα απ' το γυαλί - Ευθυμία Δεσποτάκη (Locked - 2 από 3)
  • Φάντασμα locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..