Jump to content

Η Τριλογία των Λαξευτών (Βάσω Χρήστου)


PiKei
 Share

Recommended Posts

Διάφορα αποπροσανατολιστικά ζητήματα τις καθημερινότητας με εμπόδισαν να τελειώσω μονορούφι τις τελευταίες καταιγιστικές 200 σελίδες του «Λαξευτή των Στοιχείων.» Και από μια άποψη, την αποζητούσα αυτή την καθυστέρηση, γιατί δεν ήμουν σίγουρος ότι ήθελα να τελειώσει.

 

Το αγάπησα, ήταν υπέροχο, το καλύτερο των τριών βιβλίων, αλλά έχω και μερικά «αλλά»…

 

Κατάφερες τόσο να αγαπήσω όλους αυτούς τους χαρακτήρες που με πλήγωσε η βιασύνη του επιλόγου. Εδώ ήθελα λιγάκι να τους αφήσουμε όλους αργά και με το στανιό, για να χορτάσω το αντίο για τον καθένα τους. Και μιλώ για Κένταλ, κόρες και Σέριλι. Ουδέν αποχαιρετισμός δόθηκε στους πρωταγωνιστές των δύο άλλων βιβλίων, Τορέυν, Άλντα, Μέριλ, πεταμένοι σαν στυμμένες λεμονόκουπες που οι χρησιμότητα τους είχε εξαντληθεί πριν την έναρξη του τελευταίου βιβλίου. Μα τι πράγματα είναι αυτά;

 

Και μια ξέχωρη πρόταση-μνεία στην άπονη κλοτσιά που επιφυλάχθηκε από την συγγραφέα προς τον δύστυχο Θαντόρ. Τον Θαντόρ, που εντάξει, τον δημιουργήσαμε, δεν του δώσαμε και τις καλύτερες ατάκες, πεσμένη η έμπνευση στην περίπτωση του, αλλά αυτό ήταν το τέλος της τριλογίας! Ούτε μια τελευταία υπόκλιση στο κλείσιμο της κουρτίνας; Τσκ τσκ τσκ.

 

Αμ, το άλλο; Ο Νταρθ Βέιντερ τελικά δεν χρειάστηκε ποτέ να μονομαχήσει με τον Λουκ Σκαϊγουόκερ. Καθ’οδόν για την μονομαχία ο σκοτεινός Σιθ κάπου σκόνταψε έπεσε και έσπασε το κεφάλι του. … Σολ’Ταν. Ίσως και να τον ξέχασες. Συμβαίνουν αυτά.

 

Τα συγχαρητήρια μου σε σένα Βάσω γι αυτό το δώρο και μπράβο στον εκδοτικό που σου στάθηκε όσο σου στάθηκε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια, Ντίνο. :)

 

Το έχω πει αρκετές φορές ότι, παρόλο που πάντα μού κόβονται λίγο τα πόδια όταν βλέπω αυτό το τόπικ στην επιφάνεια, μερικές από τις καλύτερες στιγμές της ιστορίας των Λαξευτών τις έχω περάσει εδώ μέσα.

Όταν διάβασα ότι προτιμούσες να αργοπορείς για το τέλος, επειδή δεν ήθελες να τελειώσει, θα πρέπει να ξέρεις ότι μόλις πρόσθεσες μια ακόμα.

 

Τώρα, όσο για τα παράπονά σου που οι παλιοί ήρωες μπαίνουν στην άκρη μετά το τέλος του κάθε βιβλίου, έχω να πω μονάχα ότι επειδή περνάνε χρόνια στην ιστορία από βιβλίο σε βιβλίο, αναγκαστικά κάποιος πιο φρέσκος σε χρόνια και ιδέες παίρνει τη θέση τους.

 

Πάντως, αν σου λέει τίποτα αυτό, τρία χρόνια μετά την ολοκλήρωση της τριλογίας, οι ήρωές μου -παλιοτεροι και νεότεροι- μού λείπουν ακόμα. Και μου λείπουν πολύ. :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σκότωνα τον Κένταλ. Έφτασε στο ζενίθ του, έγινε λαξευτής, ο κύκλος του έπρεπε να κλείσει. Θα με έφερνε στα δάκρυα μια σκηνή στην οποία η Σέριλι θα χάιδευε τα μαλλιά του νεκρού Κένταλ, όπως είχε κάνει όταν ήταν παιδάκι κι αυτός κοιμόταν.

Φριχτή Ερινύα. Η κινηματογραφική μεταφορά θα το άλλαζε στο φινάλε της Βάσως ως έχει. Νια-νια-νια! :atongue:

Link to comment
Share on other sites

Έλα, τώρα, αφού θα σ' άρεσε... :Ρ

 

Ρε, άμα το είχα κάνει αυτό, θα ανακηρυσσόμουνα επίτιμη Ερινύα για πάντα.:crybaby:

Ούτε διαγωνισμούς θα θέλαμε ούτε τίποτα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βάσω, θα σου ήταν εύκολο να φτιάξεις ένα cast για τους Λαξευτές, με ηθοποιούς της αρεσκείας σου; Να δούμε κατά πόσο συμφωνούν όλοι, ή αν έχουν δικές τους αντιπροτάσεις; :)

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Βάσω, θα σου ήταν εύκολο να φτιάξεις ένα cast για τους Λαξευτές, με ηθοποιούς της αρεσκείας σου; Να δούμε κατά πόσο συμφωνούν όλοι, ή αν έχουν δικές τους αντιπροτάσεις; :)

 

Ντίνο, είμαι τόσο άσχετη από σινεμά, που μου φαίνεται πιο δύσκολο αυτό που ζητάς από το να σου μεταφράσω το κείμενο στα Κλινγκονιανά. :bag:

Αλλά, μπορείς πάντα να προτείνεις εσύ, κι όταν θα γίνουν οι Λαξευτές το μεγάλο διεθνές best-seller, με εξακόσια εκατομμύρια αντίτυπα σε 89 γλώσσες, θα σε επιλέξω για τη σκηνοθεσία.

Προτείνω επίσης και μια εμβόλιμη σκηνή -εκτός κειμένου- όπου θα εμφανίζεται και η Πρώτη Πνευματική Τιέσσα, την οποία θα υποδυθώ εγώ. (Κάπου είχα αφήσει εκείνο το καλάμι...) :p

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Λεεεποοοόν να 'μαι και εγώ, μόλις τελείωσα την ανάγνωση της τριλογίας. Τα βιβλία είναι ωραία, πέρασα καλά διαβάζοντας τα. Απο το καλύτερο προς το χειρότερο, τα βάζω 3-1-2. Ξεκινώντας με τους Λαξευτές της Παλίρροιας θα πω ότι ήταν καλό, αλλά θα μπορούσε να ήταν και καλύτερο. Οι σκέψεις που αντάλλασαν οι χαρακτήρες με τον Ράζαθορ αν και ήταν πολύ ω- ραίες, καταλάμβαναν ωστόσο αρκετά μεγάλο μέρος του βιβλίου, κάτι που απέβαινε εις βάρος της δράσης. Βασικό μειονέ- κτημα για 'μένα είναι ότι η σείρα είναι πολύ ''soft'' για τα γούστα μου. Από την στιγμή λοιπόν που από την φύση της δεν γινό- ταν να είναι πιο σκληρή, θα μπορούσε να υπάρχει χώρος για περισσότερη ίντριγκα μεταξύ των αρχόντων των επαρχιών. Όταν αυτή ήρθε, ήταν με πολύ καλό τρόπο δοσμένη, κάτι που με έκανε να την θέλω ακόμη περισσότερο. Και να μην την έχω :lol: Μου άρεσε ιδιαιτέρως όταν

συζητούσαν για το που υπήρχε η δυνατότητα να μην δωθεί φλογέλαιο, εκεί που ο άλλος πρότεινε να μην δώσουν στους χωρικούς επειδή δεν πληρώνουν τους φόρους τους:rofl: Γέλασα αρκετά σ' εκείνο το σημείο.

Επίσης πολύ δυνατή ήταν η σκηνή της αρχικής σύγκρουσης της Τορέυν με την Ροβίρα.

 

Το Λαξευμένο Δίχτυ προχωρά την ιστορία ένα βήμα παραπέρα αν και με κάπως αργό ρυθμό. Εδώ μπορώ να πω ότι με κού- ρασαν λίγο τα συνεχόμενα ειδύλλια που λάμβαναν χώρα και ιδίως αυτό του Μέριλ με την Άλντα. Το συγκεκριμένο μου φάνη- κε - πως να το πω; - ότι εξυπηρετούσε υπερβολικά τις ανάγκες του βιβλίου. Αν δεν υπήρχαν ένα- δύο πριν και μετά από αυ- τό, ίσως να με ''έπειθε'' περισσότερο. Πάντως ήταν πάρα πολύ καλές οι σκέψεις του Μέριλ

που ύστερα από πολύ καιρό, αισθάνθηκε μίσος για τον βασανιστή του και την ανήμπορη κατάσταση στην οποία τον είχε φέρει. Ενώ απόλαυσα και την τελική σύγκρουση με την Ροβίρα (ο αγαπημένος μου χαρακτήρας) και τον θάνατο της. Θα έλεγα ότι είναι πολύ καλό που η Tiessa δεν δίστασε να σκοτώσει τους χαρακτήρες της, και ιδίως τους καλούς.

 

 

Και τέλος ο Λαξευτής των Στοιχείων, το καλύτερο βιβλίο της σειράς. Σ' αυτό -φυσικά- έπαιξε ρόλο το ταξίδι του Κένταλ στην Βαλένια και στο τι συνάντησε εκεί. Ο τρόπος σκέψης των κατοίκων της πόλης, και η διαφορά της με αυτών της Αλτέρα ήταν πολύ καλός. Ωραία σκιαγράφηση των χαρακτήρων, ενώ η ίντριγκα και οι δολοπλοκίες έδιναν και έπαιρναν με τους ανθρώ- πους να είναι πιόνια. Με χάλασε λίγο η χρήση της λέξης ανελκυστήρας σε fantasy βιβλίο :D αλλά ok, παραδέχομαι ότι αυ- τό είναι καθαρά προσωπικό κόλλημα. Επίσης μου άρεσε ο λόγος που ο απαγορευμένος έρωτας έχει μόνιμη θέση στα τρα- γούδια και στις μπαλάντες, αυτό το πράγμα θα μου μείνει :worshippy: Ικανοποιητικό το κλείσιμο και η τελική λύση που ήρθε.

 

Ως γενικό συμπέρασμα θα πω ότι η σειρά χωρίς να είναι κανένα αριστούργημα που με ξετρέλανε, μου άρεσε αρκετά. Μπο- ρεί να αρέσει σε όποιον την πιάσει, μπορεί και όχι, αλλά σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι αξίζει να διαβαστεί.

 

Κλείνω με κάτι άσχετο που όμως θέλω να το αναφέρω. Παλαιότερα όταν δεν ήξερα τον συγγραφέα ενός βιβλίου, συνήθιζα να διαβάζω την υπόθεση από το οπισθόφυλλο (βασικά ακόμη το κάνω) για να δω αν θα μου αρέσει. Και όταν αυτό συνέβαινε, σημείωνα συγγραφέα, τίτλο και εκδόσεις. Το ίδιο έγινε και με τους Λαξευτές της Παλίρροιας το 2007 αν θυμάμαι καλά. Προ- τού δηλαδή γραφτώ στο forum και γνωρίσω την Tiessa. Δεν ήθελα δηλαδή να το διαβάσω επειδή είναι μέλος, και αυτό το λέ- ω με κάθε ειλικρίνεια. Όλα αυτά τα χρόνια όμως ουδέποτε τα αγόρασα!! Το πρώτο βιβλίο ήταν δώρο της συγγραφέως, και τα άλλα φιλική προσφορά της πανμέγιστης melkiades, τις ευχαριστώ πολύ και τις δύο. Τώρα αν το πρώτο είναι καλύτερο, ή το δεύτερο χειρότερο, αυτό δεν το γνωρίζω :chinese:

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια, Δημήτρη :)

Χαίρομαι που πέρασες καλά, διαβάζοντάς τα βιβλία.

 

Και σίγουρα συμφωνούμε για τη σειρά από το καλύτερο προς το χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

[...] είναι πολύ καλό που η Tiessa δεν δίστασε να σκοτώσει τους χαρακτήρες της, και ιδίως τους καλούς.

Γκουχ-γκουχ! Γκουχ, λέγω!:yahoo::rofl:

Γεια σου, ρε Δημήτρη! Χαλάλι οι πορτοκαλάδες που μού 'φυγαν όταν κόντεψα να πνιγώ. :good:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια, Δημήτρη :)

Χαίρομαι που πέρασες καλά, διαβάζοντάς τα βιβλία.

 

Και σίγουρα συμφωνούμε για τη σειρά από το καλύτερο προς το χειρότερο.

 

Να είσαι καλά Tiessa, τα ίδια και καλύτερα σου εύχομαι. Και να προσθέσω ότι διαβάζοντας το topic από την αρχή, συμφωνώ απόλυτα με την ανάλυση του Διγέλαδου για τo ύφος του κάθε βιβλίου.

 

 

[...] είναι πολύ καλό που η Tiessa δεν δίστασε να σκοτώσει τους χαρακτήρες της, και ιδίως τους καλούς.

Γκουχ-γκουχ! Γκουχ, λέγω!:yahoo::rofl:

Γεια σου, ρε Δημήτρη! Χαλάλι οι πορτοκαλάδες που μού 'φυγαν όταν κόντεψα να πνιγώ. :good:

 

Σου άρεσε mman; :lol: Ε πιστεύω ότι έχει κάποια βάση αυτό που λέω, θα ήταν μάλλον άστοχο αν στο τέλος ζούσαν όλοι οι καλοί. Και όσο απίστευτο αν ακουστεί αυτό που θα πω, ο θάνατος που με χάλασε περισσότερο ήταν αυτός της..Ροβίρας :dazzled:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ξεκινησα κι εγω το 1ο βιβλιο απο χτες (ηδη στη 200 ειμαι). εχω ενθουσιαστει. μου αρεσει παρα πολυ. το μονο καkο μεχρι στιγμης (η μηπως δεν ειναι κακο?) ειναι οτι θυμιζει λιγο τιγκανα. κατα τα αλλα ειναι παρα μα παρα πολυ ωραιο. οταν τελειωσω θα γραψω σχολια.

Edited by alanon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να πω λοιπον τη γνωμη μου κι εγω. ας ξεκινησω απο τα κακα τα οποια ειναι ελαχιστα και βασικα ενα- το εξωφυλλο. τραγικο. τουριστικο οδηγο της μονεμβασιας θυμιζει. και το δευτερο κακο για μενα ειναι η διανιμη και η προωθηση των βιβλιων κατι για το οποιο θα πρεπει να κανει οτι μπορει η tiessa γιατι χανει.

 

ας παμε ομως και στην ουσια που ειναι το κειμενο. δεν προκειτε να γραψω σχολια του τυπου γιατι δεν εχεις εκεινο η το αλλο κλπ. αυτο το κειμενο ειναι η φαντασια της κ. Χρηστου. αν ηταν δικια μου θα την εκανα αλλιως.θα πω τι μου αρεσε.

1. ο κοσμος παρα πολυ ωραιος οι ηρωες ανθρωπινοι. μπαινεις αμεσως στο κλιμα και ταυτιζεσαι αμεσα.

2. πλοκη παρα πολυ ενδιαφερουσα δεν γινεται βαρετη πουθενα και γενικα σου κραταει το ενδιαφερον σχετικα ευκολα.

3. δεν κουραζεσαι διαβαζοντας το. πολυ σημαντικος παραγοντας.

4. οντως ειναι λιγο ελαφρυ αλλα αυτο δεν με χαλασε καθολου.

5. συστημα μαγειας και πετρα καταπληκτικο. μακαρι να ειχαμε γνωριστει κ. χρηστου πριν τα γραψεις θα μπορουσα να σου δωσω ονοματα πετρωματων και ορυκτων (αν ηθελες) και επιστημονικα δεδομενα για να γινει πιο περιπλοκο. να ξεκολλαγες απο το κλασικο ρουμπινι πχ (Ειμαι γεωλογος και δρ Κοιτασματολογιας ορυκτολογιας)

6. γενικα δεν παρατηρησα κοιλια κατι που παρατηρω σε σχεδον ολα τα κειμενα που διαβαζω.

7. τεχνικες λεπτομερειες δεν ξερω για να σου αναλυσω.

8. απαραδεκτο να μην εχει μεταφραστει τουλαχιστον στα αγγλικα!! κανε κατι. δεν εχει σε τιποτα να ζηλεψει απο την Τιγκανα του Kay. απλα αυτος ειναι μεσα στα πραγματα και ειναι καναδος.

 

ευχομαι να εχουμε συντομα νεα τριλογια η και παραπανω. το βαθμολογησα με 8,5 γιατι θεωρω οτι θα εχουμε κορυφωση στους επομενους τομους. ηδη το ξεκινημα απο το διχτυ ειναι :shok:.

 

 

κωστας

Edited by alanon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, Κώστα. Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε. Ελπίζω να σου αρέσουν και οι συνέχειες. :)

 

1. [...] ας ξεκινησω απο τα κακα τα οποια ειναι ελαχιστα και βασικα ενα- το εξωφυλλο. τραγικο. τουριστικο οδηγο της μονεμβασιας θυμιζει.

 

2 . μακαρι να ειχαμε γνωριστει κ. χρηστου πριν τα γραψεις θα μπορουσα να σου δωσω ονοματα πετρωματων και ορυκτων (αν ηθελες) και επιστημονικα δεδομενα για να γινει πιο περιπλοκο. να ξεκολλαγες απο το κλασικο ρουμπινι πχ (Ειμαι γεωλογος και δρ Κοιτασματολογιας ορυκτολογιας)

 

 

1. Συμφωνώ κι εγώ. +1 γι αυτό. Το εξώφυλλο θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο, και όπως αποδείχτηκε αργότερα μπορούσα να κάνω πρόταση και να γίνει δεκτή, όπως έγινε με τα πολύ πιο ωραία εξώφυλλά που μου έφτιαξε η Μάγδα Λεβίνοβιτς στα δυο επόμενα, αλλά δεν είχε περάσει από το μυαλό μου ότι είχα αυτή την επιλογή.

 

2. Κρίμα όντως. Όμως ποτέ δεν είναι αργά. Υπάρχει περίπτωση να χρειαστώ κάτι αντίστοιχο στο μέλλον (μια που το θέμα της χρήσης των δυνάμεων της γης έρχεται και ξαναέρχεται στο μυαλό μου, με διαφορετικά μοτίβα, οπότε θα το έχω όντως υπόψη μου.

Link to comment
Share on other sites

με μεγαλη χαρα θα σου δωσω οτι πληροφορια θελεις. μονο μη διστασεις

Link to comment
Share on other sites

λαξευμενο διχτυ λοιπον! αντιστοιχης ποιοτητας με το 1ο λιγο καλυτερο κατα τη γνωμη μου σε πλοκη με καποια μικρα αλλα στην ολοκληρωση της.

πολυ προφανες οτι ηταν η ροβιρα που το ειχε στησει ολο !!φαινιταν απο πολυ νωρις. επισης εχω μια μικρη ενσταση στο ποσο ιχυρη την εμφανιζεις ενω δεν φαινεται κατι τετοιο στο 1ο βιλιο

 

 

γενικα ειχε πολυ μυστηριο και ενα μεγαλο τμημα του βιβλιου σε οδηγουσε σε αδιεξοδο.

 

διαβαζοντας τις κριτικες στο τοπικ διαβασα και πραγματα που κατα τη γνωμη μου ειναι αδικα... αλλα ο καθενας γραφει οτι γουσταρει... (και για να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους η λιμνη εχει και πατο και βυθο. καποιος δεν παρακολουθουσε γεωμορφολογια νομιζω):hmm:

 

γενικα παντως ολα οσα εχω γραψει για το 1ο ισχυουν με λιγο καλυτερη πλοκη και παρα πολυ ωραια εφε!!! (δεν ριχνω αλλα σποιλερ)

 

το 3ο ξεκιναει πολυ ωραια με δολοπλοκια και γεωπολιτικη... περιμενω πολλα αλλα θα τα πουμε μολις τελειωσω.

 

παλι μετριο εξωφυλλο (πολυ καλυτερο απο το πρωτο) αλλα κανε κατι για τη μεταφραση. μη καθυστερεις. α και βαλτους λιγο χερι για τη διανομη. εχω βαλει φιλους να το παρουν και ακομα και στο κεντρο δυσκολευονται να το βρουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :)

 

Δυστυχώς το θέμα της διανομής ήταν προβληματικό από τους καλούς καιρούς (εννοώ με το βιβλίο φρέσκο και προ της μεγάλης έντασης της κρίσης). Να φανταστείς είχα φίλη που δούλευε σε κεντρικό βιβλιοπωλείο στην Αθήνα και προσπαθούσε με κάθε τρόπο να το προωθήσει σε πελάτες -ειδικά σε νεολαία. Παρόλο που έθετε κάθε φορά παραγγελία στον χοντρέμπορο, εκείνος μάλλον δε θεωρούσε σημαντικό να μπλέκει με χαρτιά, μεταφορές και δεν ξέρω τι άλλο για 2-3 αντίτυπα άγνωστου συγγραφέα από ένα μικρό εκδοτικό οίκο. Μετά λοιπόν την πρώτη εξάντληση των 3-4 αντιτύπων που είχαν πάρει δεν τους ξαναέφερε ΠΟΤΕ.

Αν ψάχνουν πάντως κάποιοι τα βιβλία, η καλύτερη λύση είναι απευθείας στον ΙΑΜΒΟ (Χαρ. Τρικούπη, πρωινές ώρες Δευτέρα με Παρασκευή).

 

Τώρα όσο για μετάφραση, εκεί είναι ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα. Πρώτον γιατί είναι και τούβλα και θέλουν πολλά λεφτά για να μεταφραστούν και δεύτερον γιατί πρέπει να μπορείς να κάνεις μια επαφή έξω και η πρώτη ερώτηση είναι "Πόσο καλά έχει πάει στη χώρα πρώτης έκδοσής του;"

 

Αλλά, ας είμαστε καλά να γράφουμε και να διαβάζουμε, και όλο και κάτι θα γίνει.

 

Υ.Γ. Θέλω να ελπίζω ότι το τρίτο βιβλίο θα είναι και το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :)

 

Δυστυχώς το θέμα της διανομής ήταν προβληματικό από τους καλούς καιρούς (εννοώ με το βιβλίο φρέσκο και προ της μεγάλης έντασης της κρίσης). Να φανταστείς είχα φίλη που δούλευε σε κεντρικό βιβλιοπωλείο στην Αθήνα και προσπαθούσε με κάθε τρόπο να το προωθήσει σε πελάτες -ειδικά σε νεολαία. Παρόλο που έθετε κάθε φορά παραγγελία στον χοντρέμπορο, εκείνος μάλλον δε θεωρούσε σημαντικό να μπλέκει με χαρτιά, μεταφορές και δεν ξέρω τι άλλο για 2-3 αντίτυπα άγνωστου συγγραφέα από ένα μικρό εκδοτικό οίκο. Μετά λοιπόν την πρώτη εξάντληση των 3-4 αντιτύπων που είχαν πάρει δεν τους ξαναέφερε ΠΟΤΕ.

Αν ψάχνουν πάντως κάποιοι τα βιβλία, η καλύτερη λύση είναι απευθείας στον ΙΑΜΒΟ (Χαρ. Τρικούπη, πρωινές ώρες Δευτέρα με Παρασκευή).

 

Τώρα όσο για μετάφραση, εκεί είναι ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα. Πρώτον γιατί είναι και τούβλα και θέλουν πολλά λεφτά για να μεταφραστούν και δεύτερον γιατί πρέπει να μπορείς να κάνεις μια επαφή έξω και η πρώτη ερώτηση είναι "Πόσο καλά έχει πάει στη χώρα πρώτης έκδοσής του;"

 

Αλλά, ας είμαστε καλά να γράφουμε και να διαβάζουμε, και όλο και κάτι θα γίνει.

 

Υ.Γ. Θέλω να ελπίζω ότι το τρίτο βιβλίο θα είναι και το καλύτερο.

 

γραφε εσυ κι εμεις εδω ειμαστε. για τη μεταφραση σου ειπα τη γνωμη μου. καταλαβαινω τις πολυ μεγαλες δυσκολιες αλλα πραγματικα ειναι κριμα να χαθει μια τοσο αξιολογη δουλεια. οι φιλοι μου θα κανουν καποια ιντερνετικη παραγγελια μεσω πολιτειας (που εχει και καλες τιμες) και θα τα διαβασουν. εγω παντως βιβλια δεν δανειζω. να τα αγορασουν χαχα.

οντως το τριτο ξεκινησε πολυ καλα. θα τα πουμε σε λιγες μερες που θα το τελειωσω

Link to comment
Share on other sites

τελειωσα χτες το βραδυ και το τριτο βιβλιο. περασα παρα πολυ ωραια με τα βιβλια και εχω μερικες αποριες.

 

1. ανετα μπορουσες να το πας και σε 4ο? γιατι οχι? βαρεθηκες?

2. σου λειπει ενας διφορουμενος χαρακτηρας η μου φαινεται?

3. βιαστηκες λιγο να τελειωσεις το 3ο?

 

γενικα το μονο που μπορω να πω ειναι ενα τερατιο μπραβο γιατι η προσπαθεια ειναι μεγαλη και το αποτελεσνμα παρα πολυ καλο. το 3 το βαθμολογησα λιγο πιο χαμηλα γιατι με ειχες φτιαξει για κατι διαφορετικο και να πω την αληθεια περιμενα λιγο ακομα. τα βασικα που εγραψα για το 1ο ισχυουν και για τα αλλα 2 . αληθεια τωρασ τι εχουμε να περιμενουμε? :yahoo:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελειωσα χτες το βραδυ και το τριτο βιβλιο. περασα παρα πολυ ωραια με τα βιβλια και εχω μερικες αποριες.

 

1. ανετα μπορουσες να το πας και σε 4ο? γιατι οχι? βαρεθηκες?

2. σου λειπει ενας διφορουμενος χαρακτηρας η μου φαινεται?

3. βιαστηκες λιγο να τελειωσεις το 3ο?

 

4. [...] αληθεια τωρασ τι εχουμε να περιμενουμε? :yahoo:

 

 

Σ' ευχαριστώ πραγματικά για το χρόνο σου. Και χαίρομαι πάρα πολύ που σου άρεσε.:)

Μερικά καλά λόγια βοηθάνε πάντα και για κάθε μελλοντικό πόνημα.

 

Τώρα ως προς τις απορίες:

 

1. Δεν είχα ποτέ υπόψη μου 4ο βιβλίο σε αυτή τη χρονική περίοδο που διαδραματίζεται η τριλογία. Είχε περάσει κάτι από το μυαλό μου για το μακρινό μέλλον, με μίξη τεχνολογίας και δυνάμεων της Γης, αλλά δεν κατάφερα να βρω σοβαρή πλοκή (και για να είμαι ειλικρινής μού φάνηκε και πολύ δύσκολο) και γι αυτό δεν προχώρησε το θέμα.

 

2.

 

Νομίζω ότι το τρίτο βιβλίο είναι και το μόνο που έχει διφορούμενο χαρακτήρα. Την Λύρις.

 

 

 

3. Σε ποιο σημείο θεωρείς ότι βιάστηκα; Είχα την εντύπωση ότι δεν έμενε κάτι άλλο για να γραφτεί. Και η αλήθεια είναι ότι δεν βιαζόμουνα να τελειώσω. Είχα αγαπήσει πολύ τους ήρωές μου και ακόμα και τόσον καιρό μετά μού λείπουν.

 

Τώρα γράφω ε.φ. σε μελλοντική Γη.

Αλλά, θα χρειαστεί πολλή υπομονή. Ακόμα και αν είναι έτοιμο μέχρι το τέλος του χρόνου, θα θέλει και μερικούς μήνες διορθώσεις. Και δεν ξέρω πόσο μπορεί να πάρει η εκδοτική περιπέτεια σε τέτοιους καιρούς. Αλλά, το καλό είναι ότι φέτος ξεκινήσα να ξαναγράφω μυθιστόρημα από το 2008 που τελείωσα το 3ο των Λαξευτών. Και αργά-αργά προχωράει...

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας να σου πω οτι περιμενω με αγωνια οτιδηποτε καινουργιο γιατι μου αρεσε παρα πολυ η γραφη σου. τωρα με την εφ εχω πολυ κακη σχεση αλλα φτιαξτο εσυ και εμεις εδω ειμαστε.

 

δεν νομιζω οτι ειναι διφορουμενη αυτη που μου λες. λιγο κοροιδο την βρισκω αλλα καλη και κακη μαζι δεν νομιζω οτι ειναι.

 

το βιαστηκες το πηγα για τους πολεμους του κενταλ,νομιζω οτι εκει με τους πολεμους του κενταλ θα μπορουσες να πλασεις ολοκληρες ιστοριες και οχι απλα ενα γραμμα.

 

 

περιμενω με χαρα νεα σου και ειπαμε οτι χρειαστεις απο δεδομενα μη διστασεις

Edited by alanon
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μου έχει τύχει αρκετές φορές εδώ μέσα να διαβάσω διθυραμβικά σχόλια για βιβλία Ελλήνων, μόνο και μόνο για να διαβάσω μετά τα βιβλία και να απογοητευτώ από το πόσο μη-καλά ήταν. Και για αυτό το λόγο είχα αργήσει να πιάσω μία τριλογία 1500 σελίδων, παρόλο που είχα ακούσει καλά σχόλια ακόμα και από άτομα που γνωρίζω ότι δε διστάζουν να πουν τα σύκα-σύκα. Τελικά έπιασα το πρώτο βιβλίο της τριλογίας πριν μία εβδομάδα και το τελείωσα σήμερα. Συνολικά μου άφησε αρκετά καλή εντύπωση.

 

Η αρχή μου έφερε στο νου κλασσικό φάνταζυ από τα 70's και τα 80's: Ταπεινή πρωταγωνίστρια μαθαίνει για τις δυνάμεις της και το τρανό παρελθόν της (200 σελίδες πριν το μάθει η ιδια και το έχει υποψιαστεί ηδη ο αναγνώστης), οι καλοί είναι καλοί και οι κακοί είναι κακοί και υπάρχει υποτυπώδης μηχανοραφία και ένας κίνδυνος για τον κόσμο που παράλληλα υψώνει το κεφάλι του, καθώς τα μυστικά του παρελθόντος έχουν χαθεί στον σύγχρονο κόσμο. Με άλλα λόγια το κλασσικό fantasy μοτίβο με κάποιες ενδιαφέρουσες παραλλαγές (πχ το ότι ο μεγάλος κίνδυνος δεν είναι ο Άρχοντας του Σκότους αλλά η... οικολογία του κόσμου) που δίνουν ένα προσωπικό στίγμα στο βιβλίο και ξεκουράζουν λίγο τον αναγνώστη από τα κλισέ (προσωπικά μου άρεσε το ελαφρύ άρωμα Sci-Fi που υπήρχε γύρω από τις εξηγήσεις για τον κόσμο)

Η γραφή ήταν καλή, άνετη και ελαφριά. Ο ρυθμός ήταν ετυπωσιακά γρήγορος (ίσως πιο γρήγορος από όσο έπρεπε, το βιβλίο ήθελε να έχει και τις 100-200 σελίδες που φαίνεται ότι έχουν κοπεί στις διορθώσεις, αφού πηδάμε στα γεγονότα υπερβολικά γρήγορα), οι χαρακτήρες καλά γραμμένοι αν και θα σήκωναν λίγο παραπάνω εμβάθυνση (αλλά έχουμε άλλα δύο βιβλία για να τους γνωρίσουμε καλύτερα) και η πλοκή γεμάτη και με αρκετές ανατροπές.

 

Μεγάλο συν στο βιβλίο είναι ότι είναι σχεδόν αυτοτελές, δηλαδή τελειώνει έχοντας κλείσει τον κύκλο με τον οποίο αρχισε και σου λέει: "αν θες και άλλο δες στο επόμενο", κάτι που με ικανοποίησε. Επίσης είναι απλά γραμμένο και χωρίς υπερβολικές πολλές πληροφορίες.

 

Αυτό που με χάλασε λίγο (πέρα από τον πολύ γρήγορο ρυθμό) ήταν ότι δεν έπιασα πολλά πράγματα για τον κόσμο. Πχ δεν έμαθα ποτέ τι ακριβώς ήταν η Τάφρος και δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς ακριβώς βλέπουν οι κάτοικοι του κόσμου την μαγεία. Είχα συνεχώς την εντύπωση ότι οι πάντες φοβούνται τους μάγους και τους πολύμορφους, όμως έβλεπα όλους τους χαρακτήρες να συμπεριφέρονται άνετα και με κατανόηση απέναντι σε ό,τι μαγικό γινόταν απέναντί τους. Ούτε καν ένιωσα τον λόγο για τον οποίον οι Λαξευτές ήταν τόσο τρομαχτικοί. Και δεν ένιωσα σχεδόν καθόλου και την φύση και τις δυνατότητες της ίδιας της μαγείας.

 

Το τελικό πρόσιμο όμως είναι σαφέστατα θετικό. Πέρασα πολύ καλά με το βιβλίο και θέλω να διαβάσω και τα δύο επόμενα (τα οποία είναι στη ήδη βιβλιοθήκη μου). Δεν υπάρχουν πολλά αξιόλογα βιβλία φάντασυ από Έλληνες συγγραφείς, το συγκεκριμένο όμως είναι από τα λίγα που αξίζουν το χρόνο του αναγνώστη και αποτελούν ένα ελαφρύ και διασκεδαστικό ανάγνωσμα για τους φίλους του παραδοσιακού fantasy.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο συν στο βιβλίο είναι ότι είναι σχεδόν αυτοτελές, δηλαδή τελειώνει έχοντας κλείσει τον κύκλο με τον οποίο αρχισε και σου λέει: "αν θες και άλλο δες στο επόμενο", κάτι που με ικανοποίησε.

Αυτό ακριβώς μου κάθισε κι εμένα πολύ καλά και ισχύει και για το δεύτερο βιβλίο -και φυσικά και για το τρίτο.

Link to comment
Share on other sites

Ο ρυθμός ήταν ετυπωσιακά γρήγορος (ίσως πιο γρήγορος από όσο έπρεπε, το βιβλίο ήθελε να έχει και τις 100-200 σελίδες που φαίνεται ότι έχουν κοπεί στις διορθώσεις, αφού πηδάμε στα γεγονότα υπερβολικά γρήγορα)

 

Εγώ νόμιζα ότι ο mman θα σχολίαζε αυτό και θα έβαζε κανένα :eek:, καθότι γνωστός τσεκουρωτής κειμένων σε σημείο ακατανοησίας.

Link to comment
Share on other sites

Ο ρυθμός ήταν ετυπωσιακά γρήγορος (ίσως πιο γρήγορος από όσο έπρεπε, το βιβλίο ήθελε να έχει και τις 100-200 σελίδες που φαίνεται ότι έχουν κοπεί στις διορθώσεις, αφού πηδάμε στα γεγονότα υπερβολικά γρήγορα)

 

Εγώ νόμιζα ότι ο mman θα σχολίαζε αυτό και θα έβαζε κανένα :eek:, καθότι γνωστός τσεκουρωτής κειμένων σε σημείο ακατανοησίας.

Το τσεκούρωμα δεν λειτουργεί το ίδιο καλά στο fantasy, είναι πιο μαξιμαλιστικό σαν είδος. Και φαντάζομαι τα σχόλια του πάνω στο αρχικό draft της Βάσως.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..