Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

Κάλεσμα για ένα φάνταζι διήγημα

• Please log in to reply
29 replies to this topic

#1 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts
  • Όνομα:Νίκος

Posted 22 Ιανουάριος 2008 - 09:46

Πάμε πάλι... Μετά τα χαμένα μηνύματα...

Σας είχα καλέσει να γράψετε ένα διήγημα φάνταζι με τα ακόλουθα στοιχεία (περιληπτικά τα επαναλαμβάνω).

α) Υποχρεωτικά το ακόλουθο: Να διαδραματίζεται σε κόσμο που δεν υπάρχει μοναρχία, βασίλεια, αυτοκράτορες, πρίγκιπες, πορφυρογέννητοι, ξεπεσμένοι, αδικημένοι, ισχυροί, κληρονομικοί άρχοντες και αριστοκράτες κλπ. αλλά μιας μορφής αντιπροσωπευτική δημοκρατία.

β) Υποχρεωτικά ένα ακόμα από τα ακόλουθα δύο στοιχεία. i) Ο κεντρικός ήρωας να μην είναι ο συνηθισμένος τύπος των έργων φάνταζι (ωραίος, δυνατός, μακρυμάλλης ό,τι άλλο έχουμε συνηθίσει). Να είναι κάτι πέρα από τα συνηθισμένα, πχ. ένα ορκ ή οτιδήποτε άλλο μη κοινό και ii) να παίζει σημαντικό ρόλο μια μορφή μαγείας που να μην έχει χρησιμοποιηθεί συχνά (ή και καθόλου, αν είναι δυνατόν) σε άλλα έργα φάνταζι, πχ. όχι τηλεκίνηση, όχι έλεγχος μυαλού, όχι μεταμορφώσεις κλπ.

Υποχρεωτικά λοιπόν το (α), υποχρεωτικά και ένα εκ των (β), (γ).

Όριο λέξεων: 3,000 λέξεις. Προσπαθήστε να τηρήσετε αυτό το όριο. Δεκτά κατ΄εξαίρεση θα γίνουν και διηγήματα μέχρι 10% μεγαλύτερα, δηλ. μέχρι το πολύ 3,300 λέξεις, αλλά ούτε μια παραπάνω.

Χρόνος παράδοσης:
Είχαμε θέσει τα μεσάνυχτα της Τετάρτης. Λόγω του black out να το πάμε μεσάνυχτα Παρασκευής; Αν θέλετε, γίνεται. Δεν θα υπάρξει πάντως άλλη παράταση.

Χρησιμοποιήστε αυτό εδώ το τόπικ για όλα τα απορίες / ενημέρωση για το αν γράφετε / σχόλια / κριτικές / απαντήσεις επί κριτικών και αυτό για την υποβολή των διηγημάτων και μόνο.

Edited by nikosal, 22 Ιανουάριος 2008 - 09:48.

Μπείτε στον κόσμο του ελεύθερου λογισμικού. Ελάτε στο ubuntu!

#2 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.623 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 24 Ιανουάριος 2008 - 09:36

Δεν είχαμε καλά-καλά συνέλθει από το εξώγαμο του Πασχάλη, νά από τη μία το Θέ-Μα, να από την άλλη το πεσμένο database του sff, θα πρέπει να σόκαρε τις ευαίσθητες πένες και των πιο σκληρόπετσων από εμάς. Οπότε, οποιαδήποτε καθυστέρηση είναι δικαιολογημένη! :tease:
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#3 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.276 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 24 Ιανουάριος 2008 - 09:42

Έλα μην γκρινιάζεις... Αφού ξέρεις ότι οι περισσότεροι είμαστε της τελευταίας στιγμής...

#4 Guest_roriconfan_*

Guest_roriconfan_*
  • Guests

Posted 24 Ιανουάριος 2008 - 23:31

O νικητής κερδίζει γλυφιτζούρι;

Edited by roriconfan, 24 Ιανουάριος 2008 - 23:34.

#5 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 25 Ιανουάριος 2008 - 09:05

Mετά τον Ντίνο και τη Ναρουάλις, υπάρχει κόσμος που δουλεύει και θα στείλει μέχρι σήμερα τα μεσάνυχτα;

#6 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.623 posts

Posted 25 Ιανουάριος 2008 - 09:18

Κι εσείς μεσιέ nikosal; Εσείς θα μας τιμήσετε με κάτι δικό σας; :medieval:
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#7 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 25 Ιανουάριος 2008 - 11:28

"Να σου λείπουν οι αδιακρισίες"
Νικάλμπανος,
Σεβάσμιος Γέρων της Δημοκρατίας

#8 Arachnida

Arachnida

Fantazist

• Members
  • 1.125 posts
  • Όνομα:Γιάννης

Posted 25 Ιανουάριος 2008 - 13:06

Και εγώ έχω γράψει. Διορθώσεις μένει να κάνω το βραδάκι και ελπίζω μέχρι τη λήξη της διορίας να έχω καταφέρει να μειώσω τον αριθμό των λέξεων. Για την ώρα είναι πολύ μεγαλύτερο απ' όσο περίμενα.

KingdomOfArachnida Βορειοδυτικές
στο τέλος του κόσμου υπάρχει η αρχή

#9 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 25 Ιανουάριος 2008 - 15:04

Έχω λάβει τέσσερα ανώνυμα ΡΜ, τρία απειλητικά τηλεφωνήματα και μου έσπασαν και με πέτρα το τζάμι, να δώσω 24ώρες παράταση (ως μεσάνυχτα Σαββάτου). Υπάρχει έστω ένας που τη θέλει; Να βγει να το πει και να μην κρύβεται.

#10 odesseo

odesseo
  • Members
  • 942 posts
  • Όνομα:Παναγιώτης

Posted 25 Ιανουάριος 2008 - 15:38

Έχω λάβει τέσσερα ανώνυμα ΡΜ, τρία απειλητικά τηλεφωνήματα και μου έσπασαν και με πέτρα το τζάμι, να δώσω 24ώρες παράταση (ως μεσάνυχτα Σαββάτου). Υπάρχει έστω ένας που τη θέλει; Να βγει να το πει και να μην κρύβεται.

Εγώ θέλω... :unsure: .

Αλλά δεν ήμουν ΕΓΩ αυτός που σου έκανε τα ανώνυμα τηλεφωνήματα σήμερα το πρωί μεταξύ 10 και 12!
Για την πέτρα στο τζάμι δεν ξέρω τίποτα (εκτός εάν εννοείς το τζάμι του αυτοκινήτου).
Like all young men I set out to be a genius, but mercifully laughter intervened - Lawrence Durrell

#11 Solonor

Solonor
  • Members
  • 723 posts
  • Όνομα:Αντώνης
  • Currently reading:Παπανούτσους

Posted 25 Ιανουάριος 2008 - 17:00

γκιβ μορ ταημ πλιζ. Γουη γκατ γουορκ το ντο.

#12 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 25 Ιανουάριος 2008 - 18:08

Λοιπόν, τι Παρασκευή, τι Σάββατο, τι Κυριακή.
Τι Δευτέρα, τι Τρίτη, τι Τετάρτη, τι Πέμπτη.
Τι Γενάρης, τι Φλεβάρης, Τι Μάρτης.
Τι 2008, τι 2018, τι 2068. Εκεί θα κολλήσουμε τώρα; Τα διηγήματα να γραφτούν. Δεν βαριέσαι βρε αδελφέ. Καλά να είμαστε. Άσε με καημένε, έτσι τα βρήκα, έτσι θα τα αφήσω. Εγώ θα τα αλλάξω; Εσύ; Ποιος εσύ; Εγώ. Πού με 'δες; Σε 'δα. Μα δεν ήμουν. Αφού σε 'δα. Α, καλά, εσύ θα μας τρελάνεις τώρα. Μα αφού ανέβαινες με τον άλλο. Ποιον άλλο; Τον άλλο, τον τέτοιο μωρέ, ξέρεις, από τη Χαλκίδα. Α, την Καλύβα. Λοιπόν τι γίνεται, θα έχει παράταση; Τι παρακράτηση; Πα-ρά-τα-ση. Να γράψουμε. Τι να αρπάξουμε; Το 'χασες ξεμωραμένε; Αποξηραμένε; Ξεμωραμένε, κουφάθηκες κιόλας; Τι σκουφάκια; Α καλά, άσε, τα λέμε αύριο. Γιατί είναι μακάβριο;

Υποβολή διηγημάτων ως το απόγευμα της Κυριακής στις 18:00. Τελεία και παύλα, ούτε λεπτό παραπάνω, να έχουμε και το βραδάκι να τα διαβάσουμε.

Edited by nikosal, 25 Ιανουάριος 2008 - 19:45.

#13 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.623 posts

Posted 25 Ιανουάριος 2008 - 19:02

Υποβολή διηγημάτων ως το απόγευμα της Κυριακής στις 18:00. Τελεία και παύλα, ούτε λεπτό παραπάνω, να έχουμε και το βραδάκι να τα διαβάσουμε.

Α, τόση αυστηρότητα δηλαδή. Ε, δεκτό. Άλλο είδος αυτό. Το χρώμα της φυλής. Φασουλάδα fantasy. (Πως λέμε σπαγκέτι western.)

#14 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.276 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 25 Ιανουάριος 2008 - 19:05

Πεθαίνω!... Τα υπογλώσσια!... Το οξυγόνο!... Το πιεσόμετρο!... Φασουλάδα φάνταζυ!... Βοήθεια!... :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :rofl2: :rofl2: :rofl2:

Edited by Naroualis, 25 Ιανουάριος 2008 - 19:07.

#15 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 25 Ιανουάριος 2008 - 23:18

Κι εσείς μεσιέ nikosal; Εσείς θα μας τιμήσετε με κάτι δικό σας;

Βεβαίως αριστοκρατότατε. Κάτι μικρό βγαίνει τελικά.

#16 Arachnida

Arachnida

Fantazist

• Members
  • 1.125 posts
  • Όνομα:Γιάννης

Posted 26 Ιανουάριος 2008 - 01:39

Βεβαίως αριστοκρατότατε. Κάτι μικρό βγαίνει τελικά.

Θα κονταροχτυπηθούμε για το μικρότερο.

KingdomOfArachnida Βορειοδυτικές
στο τέλος του κόσμου υπάρχει η αρχή

#17 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 26 Ιανουάριος 2008 - 18:36

Έξι το απόγευμα Σαββάτου και υπενθύμιση: Έχετε 24 ώρες να υποβάλετε το διήγημά σας.

#18 Solonor

Solonor
  • Members
  • 723 posts
  • Όνομα:Αντώνης
  • Currently reading:Παπανούτσους

Posted 26 Ιανουάριος 2008 - 22:58

επιτρέπονται 2 στόριζ ή να το ποστάρω με άλλο ακάουντ; (ούτε ένα ψέμμα δεν μπορώ...)

#19 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 26 Ιανουάριος 2008 - 23:12

Επιτρέπονται και τρία.

#20 Blondbrained

Blondbrained

Her Highness

• Members
  • 433 posts
  • Όνομα:Peggy

Posted 26 Ιανουάριος 2009 - 22:06

α, θα έπαιρνα κι εγώ μέρος, αλλά έπεσε στην βδομάδα του ΑΣΕΠ βρε παιδιά. Σ/Κ δίνουμε ΑΣΕΠ μερικοί άμοιροι ξέρετε...κι εμείς οι ταλαντούχοι συγγραφείς πρέπει να ζήσουμε, να ταίσουμε τα παιδιά μας, να δούμε άσπρη μέρα (δεν έπεισα για παράταση ε;)

Γκολμπάστυ Μομάρεν Εβλάμε Γκούρντιλο Σέφιν Μάλλυ Αλλυ Γκου,

Τέρψη και Τρόμος του Σύμπαντος, Αυτοκράτειρα των Μικρών και Ηλιθίων.

ΑΤ YOUR SERVICE...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users