Jump to content

Photo
* * * * * 7 votes

Ποιά σειρά/ταινία/επεισόδιο είδατε και πώς σας φάνηκε;

• Please log in to reply
3401 replies to this topic

#1 Darkchilde

Darkchilde

Life's a bitch, but I am a bigger bitch

• Members
  • 2.914 posts
  • Όνομα:Darkchilde
  • Currently reading:Jonathan Strange and Mr. Norrell - Susanna Clarke

Posted 28 Ιανουάριος 2008 - 23:47

Ενα topic που έλειπε από εδώ κατά το τι διαβάσετε στην γενική λογοτεχνία. Τι είδατε τελευταία, όχι γενικά, και λίγα λόγια για το επεισόδιο/ταινία κλπ. Και θα αρχίσω λέγοντας τι είδα σήμερα.

Bleach 157 (anime): επιτέλους κάτι άρχισε να γίνεται μετά από αρκετά βαρετά επεισόδια. Αν θα σταματήσω να το βλέπω γενικώς, θα εξαρτηθεί και από τα επόμενα επεισόδια. Αν κόβανε και τους ηλίθιους διαλόγους μεταξύ Pesche και Ishida θα ήταν ακόμη καλύτερο.

Naruto Shippuuden 44 (anime): Αρκετά καλό επεισόδιο, μου άρεσε το Animation αρκετά. Βλέπουμε επίσης το τι μπορεί να θέλει ο Danzou... (Και ναι είμαι Narutard! Περιμένω πως και πως να βγεί το επόμενο επεισόδιο. Μου λείπουν 2 τόμοι manga από αυτά που έχουν βγεί για να κάτσω να το διαβάσω όλο, και ότι δεν έχει κυκλοφορήσει εκτός Ιαπωνίας, εμ υπάρχουν και τα Scanlation).

Primeval 2x03 : Μ'αρέσει πολύ αυτή η αγγλική σειρά. Πολύ καλύτερη από πολλές άλλες αμερικάνικες και μη, και σου κρατάει και το ενδιαφέρον αμείωτο σε κάθε επεισόδιο. Μήπως το Hollywood θα έπρεπε να πάρει μερικά μαθήματα;

edit by araquel: κάποια ποστ και σχόλια ταινιών θα μεταφέρονται στα αντίστοιχα νήματα για τις ταινίες και σειρές :whistling: .

Edited by araquel, 20 Οκτώβριος 2008 - 02:41.

• Δημήτρης and AlienBill like this
The Dark Side of the Force and Other Stories. - Το ελληνικό Blog.
Snippets and Other Stories from the Net. - To αγγλίκό Blog

Twitter: @ladyjedi

#2 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.609 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 02 Φεβρουάριος 2008 - 19:48

Είδα σε dvd το Ρατατούι που μου άρεσε πολύ. Το ίδιο και το καφρικό Blades of Glory. Είδα και Σρεκ 3 που ήταν για τα μπάζα.

Τέλειωσα και την δεύτερη περίοδο του The IT Crowd, μια απίθανη, αστεία βρετανική σειρά. Λέγεται πως ετοιμάζεται και τρίτη περίοδος.

Συνεχίζω την 4η περίοδο του Stargate. Μια κρύο-μια ζέστη ως τώρα.

Είδα στο joox και το 30 days of night το οποίου μου άρεσε επίσης.

Σάββατο σήμερα, μετά τα Φιλαράκια έρχομαι σε επαφή με την θυλική μου πλευρά και τα Gilmore Girls.

Edited by DinoHajiyorgi, 02 Φεβρουάριος 2008 - 19:52.

“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#3 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts
  • Όνομα:Αλεξάνδρα

Posted 02 Φεβρουάριος 2008 - 20:07

Tελευταία (δηλαδή εχμμμ όχι και τόσο τελευταία, αλλά καταλαβαίνετε...) είδα το Taken που είχα δανειστεί (εδώ και... εεεχμμμ καιρό) από τον Dain. Αρκετά καλή σειρά, με πιο δυνατό ατού τη Ντακότα Φάνινγκ, αλλά νομίζω κάτι έλειπε. Δεν ξέρω, ίσως είναι ότι κάτα κάποιο περίεργο λόγο όταν η ταινία/σειρά ξεκινάει και σου λέει φάτσα κάρτα "Υπάρχουν εξωγήινοι" κάπου με χαλάει, αλλά νομίζω ότι είχε κάποια κενά... Όπως και να'χει όμως ήταν αρκετά καλή.

Τελευταία (αυτή τη φορά οντως τελευταία, την προηγούμενη βδομάδα) είδα το 1408. Καλούτσικο θριλεράκι, με αρκετές ωραίες στιγμές τρόμου, αλλά είχε αρκετές "τρύπες", χωρίς να προσθέτει κάτι στον μύθο. Δεν εξηγεί καν γιατί το εν λόγω δωμάτιο έκανε αυτά που έκανε! Συγχήστηκα πολύ με αυτή την ταινία. Ίσως γιατί *γκουχ* με τρόμαξε την ίδια στιγμή που έβλεπα ξεκάθαρα τις τρύπες στο σενάριο *γκουχ*.

Πρέπει να έχω δει κι άλλα γενικώς, αλλά δεν είναι πρόσφατα... Πάντως πολύ καλή ιδέα το τόπικ, Βούλα! :thumbsup:

Δεν ήταν τέλειο το Ρατατούι; :D :D :D Τη λάτρεψα την ταινία, και πολύ συγχίστηκα που το μεταφράσανε ως "Ο Ρατατούης" γρρρρ.
When you dream, sometimes you remember. When you wake, you always forget. -The Sandman

...Ετσι κι αλλιώς όλα είναι προσωπικές οπτασίες

#4 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 02 Φεβρουάριος 2008 - 20:30

Όντως έχω παρόμοια εντύπωση για το Taken, Αλεξάνδρα. Ήταν σαν να ήθελε να συνδυάσει το X-Files με το Close Encounters of the 3d Kind" και κάπου στην πορεία έχασε λίγο τη μπάλα. Καλή σειρά μεν, αλλά μου άφησε και μένα κάποια κενά στο τέλος το οποίο βρήκα λίγο αντικλιμακτικό.

Το μόνο που είδα τελευταία ήταν τα δυο πρώτα επεισόδια του Primeval, αλλά θα πω γι'αυτά στο σχετικό τόπικ. :)
Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#5 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.609 posts

Posted 02 Φεβρουάριος 2008 - 21:14

Το μόνο που είδα τελευταία ήταν τα δυο πρώτα επεισόδια του Primeval, αλλά θα πω γι'αυτά στο σχετικό τόπικ. :)

Εγώ Διονύση στέλνω μια μικρή φωνούλα να σου ψυθιρίζει στο υποσυνείδητο: Το Lost Διον, το Lost, έχεις να καλύψεις τρεις σεζόν το Looooooooooost...
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#6 D'Ailleurs

D'Ailleurs
  • Members
  • 1.243 posts
  • Όνομα:Heavy

Posted 02 Φεβρουάριος 2008 - 21:19

Είδα το Boogeyman 2 και μου άρεσε παρόλο που δεν ήταν κάτι συγκλονιστικό. Επίσης είδα το The good Germanτο οποίο μου άρεσε πάρα πολύ και το προτείνω σε όλους τους φίλους των ταινιών μυστηρίου.
Baron, hιroe de cuento, amo de las nubes, seρor del viento
Baron, vives un sueρo, triste y solitario, surcando el cielo
Baron, tu triste mision, no apago tu gloria

#7 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.530 posts
  • Όνομα:Νίκος

Posted 02 Φεβρουάριος 2008 - 21:21

Αυτό τον καιρό βλέπω:

West Wing την τελευταία (έβδομη) χρονιά της σειράς. Πολύ καλή, όπως το μεγαλύτερο μέρος της (μια κοιλίτσα έκανε μόνο θυμάμαι, κάπου στη μέση, 3η ή 4η χρονιά). Αν σας ενδιαφέρει έστω και λίγο η πολιτική, είναι μια σειρά που αξίζει να δείτε. Σοβαρή, ποιοτική, με εξαιρετικό στήσιμο και ερμηνείες και αρκετά προοδευτική (για τα δεδομένα).

Κάποιο δισκάκι από το ΤΟS, τρίτη χρονιά. Πέτυχα ένα με 4 αρκετά ενδιαφέροντα επεισόδια. Το κουτί συνολικά το έχω πλάι στο κρεβάτι και έχω δει σπαστά γύρω στα 10 επεισόδια, τους τελευταίους 12 μήνες.

State of the Play, το τέλειωσα πριν 1-2 βδομάδες, πολύ καλή σειρά γύρω από τον τρόπο που καλύπτει μια ποιοτική αγγλική εφημερίδα (στο στιλ Γκάρντιαν - Ιντιπέντιντ) τον ξαφνικό θάνατο μιας κοπέλας που έχει εξωσυζυγική σχέση με νέο και προοδευτικό βουλευτή. ΒΒC αυτό, στο ύψος των καλύτερων σειρών του, με εξαιρετικές ερμηνείες επίσης. Ρίξτε μια ματιά στους πρωταγωνιστές -- πολλοί και ο ένας καλύτερος από τον άλλο: David Morrissey, John Simm, Kelly Macdonald, Polly Walker, Bill Nighy, Philip Glenister, James McAvoy

Αποκάλυψη τώρα, το "redoux" που είχε βάλει πρόσφατα κάποια εφημερίδα. Εξαιρετικό. Μετά από 25 χρόνια που το είχα δει... Κατάλαβα τι είχα χάσει!
Μπείτε στον κόσμο του ελεύθερου λογισμικού. Ελάτε στο ubuntu!

#8 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.421 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 03 Φεβρουάριος 2008 - 02:21

Νίκο όταν λες redoux εννοείς το directors cut? Αν ναι βασικά κι εγώ είχα πάθει την πλάκα μου όταν είδα τι είχανε κόψει.

Είδα λοιπόν το "Wallace & Cromit στο μεγάλο λαχανόκηπο" το οποίο, χμμμ... δε μου πολυάρεσε, αλλιώς το περίμενα.
Είδα επίσης τις "Μεγάλες Προσδοκίες" τις οποίες μάλλον τις είχα ξαναδεί, αν και δεν το πολυθυμόμουνα κι ήταν πάρα πολύ ωραίο.
Ξαναείδα:
- "Τα απομεινάρια μιας μέρας" το οποίο είναι μια από τις αγαπημένες μου ταινίες και όσες φορές κι αν τη δω πάντα με την ίδια πίκρα μένω στο τέλος :p δε λέει να αλλάξει τίποτα :p
- "Nanny Mc Phee" επίσης το αγαπώ

Κι όλο και κάτι άλλο έχω δει που δεν το θυμάμαι. Πάντα ξανάεβλεπα τις ταινίες που μου αρέσουν κι είμαι από τους ανθρώπους που δε βαριούνται ποτέ να ξαναδούν μια ταινία που έχουν δει (έως και την ξέρουν απέξω) αλλά τελευταία κι επειδή ακριβώς δε διαβάζω όσο διάβαζα μάλλον, έχω πάθει ένα ντελίριο με τις επαναλήψεις.
  • AlienBill likes this
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#9 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.609 posts

Posted 03 Φεβρουάριος 2008 - 14:45

Βλέπω τώρα την ταινία του Star "Alex and Emma" του Rob Reiner με τους Luke Wilson και Kate Hudson. Ένας συγγραφέας υπαγορεύει ένα μυθιστόρημα σε μια στενογράφο. Πρέπει να το τελειώσει σε 28 μέρες. Η στενογράφος του κοντράρει την κάθε δημιουργική του κατεύθυνση. Ταινία μέσα στους 4 τοίχους με αρκετά νόστιμα σημεία σχετικά με την συγγραφή και τις σχέσεις.

Edited by DinoHajiyorgi, 03 Φεβρουάριος 2008 - 14:46.

#10 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.530 posts
  • Όνομα:Νίκος

Posted 03 Φεβρουάριος 2008 - 17:31

Νίκο όταν λες redoux εννοείς το directors cut?

Φαίνεται ότι το 1979 ο Κ. περιόρισε τον εαυτό του, στο Redux πρόσθεσε σκηνές κλπ. Δεν ξέρω αν μπορεί να πει κανείς ότι αυτό το δεύτερο είναι director's cut γιατί και το πρώτο, μόνος του το είχε μοντάρει.

Edited by nikosal, 03 Φεβρουάριος 2008 - 20:57.

Μπείτε στον κόσμο του ελεύθερου λογισμικού. Ελάτε στο ubuntu!

#11 The Blackcloak

The Blackcloak

Caster of the Rubric

• Members
  • 569 posts

Posted 03 Φεβρουάριος 2008 - 18:25

Shigurui (anime, 12 episodes): Μια ατμοσφαιρική προσπάθεια στον τομέα grim survival/gritty revenge, με άφθονο bloodbath και αρκετή συναισθηματική/απεικονιστική ωμότητα στις σχέσεις και τις αλληλεπιδράσεις μεταξύ των μελών ενός dojo και ενός πρώην μέλους-αποστάτη-εκδικητή στη μεσαιωνική ιαπωνία.

Σαν ιστορία θυμίζει κάπως Berserk και τελειώνει με παρόμοιο τρόπο (αφήνοντάς μας σε cliffhanger μετά απο flashback δηλαδή), μόνο περισσότερο παραδοσιακό και με ελάχιστα υπερφυσικά (αν μπορεί να ειπωθεί ότι υπάρχουν) στοιχεία.

Ελπίζω σε συνέχεια-δεύτερη σεζόν.

Edited by The Blackcloak, 03 Φεβρουάριος 2008 - 18:35.

• SpirosK likes this
Der Wechsel allein ist das Beständige

Arthur Schopenhauer

#12 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.609 posts

Posted 03 Φεβρουάριος 2008 - 22:11

The Invasion με την Nicole Kidman. Το "My husband is not my husband" εξακολουθεί να ανατριχιάζει.

#13 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts
  • Όνομα:Αλεξάνδρα

Posted 03 Φεβρουάριος 2008 - 23:24

Το πρώτο επεισόδιο της τρίτης σεζον Lost. Έτσι, γιατί έχω μια τάση μαζοχισμού να με διακατέχει φαίνεται και θέλω να περιμένω αγωνιωδώς το επόμενο... Κοινώς ένα αξιοπρεπές πρώτο επεισόδιο κύκλου, που συνεχίζει εκεί που μας άφησε και μας γεμίζει ακόμα περισσότερες απορίες και αγωνίες... αγκρρρρ.
When you dream, sometimes you remember. When you wake, you always forget. -The Sandman

...Ετσι κι αλλιώς όλα είναι προσωπικές οπτασίες

#14 Spock

Spock
  • Members
  • 3.653 posts
  • Όνομα:Δημήτρης

Posted 03 Φεβρουάριος 2008 - 23:32

Έτσι, γιατί έχω μια τάση μαζοχισμού να με διακατέχει φαίνεται και θέλω να περιμένω αγωνιωδώς το επόμενο...

Χεχε! Επειδή έχω μάθει ότι αυτή η σειρά είναι... σκέτη αρρώστια, και μιας και δεν την έχω αρχίσει ακόμη, σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να περιμένω μέχρι να τελειώσει για να την αρχίσω, ώστε να αποφύγω τέτοιες αναμονές και αγωνίες, διότι δεν είμαι και πολύ υπομονετικός σε κάτι τέτοια! :abiggrin:

#15 Darkchilde

Darkchilde

• Members
  • 2.914 posts

Posted 03 Φεβρουάριος 2008 - 23:47

Bleach 158: Αρκετά ενδιαφέρον. Είδαμε και τι μπορεί πραγματικά να κάνει ο Sado. Ελπίζω μόνο να μην ξαναδώ ανούσιους διαλόγους μεταξύ Pesche και Ishida...
Naruto Shippuuden 45: Τα τελευταία επεισόδια από το καλό στο καλύτερο. Προχωράνε την ιστορία, το Pacing είναι καλό κι ας γκρινιάζουν μερικοί...
Primeval 2x04: Wow... Σε κρατάνε τα επεισόδια. Αγωνία, δράση, μυστήριο. Άντε πάλι να περιμένω το επόμενο Σάββατο να βγεί το επόμενο!

#16 Darkchilde

Darkchilde

• Members
  • 2.914 posts

Posted 06 Φεβρουάριος 2008 - 11:10

House, MD 4x11: Ο House είναι ο House... Και βρήκε μία ασθενή η οποία τον αντιμετωπίζει στα ίσια. Κρίμα όμως που βρίσκεται στον Νότιο Πόλο!!!!
Full Metal Panic 09, 10, 11: Θα το λέω και ξαναλέω, υπέροχο animation αυτή η σειρά. Αν μη τι άλλο, η Gonzo (η εταιρεία παραγωγής) έχει καλά animation teams. Οι περισσότερες κωμικές σκηνές είναι πετυχημένες ιδίως μεταξύ Chidori και Sagara. Για το σενάριο και μία ολοκληρωμένη άποψη, μόλις την τελειώσω.
Medium 3x08: Πφφ, απορώ γαιτί συνεχίζω να βλέπω αυτή την σειρά. Έχει μία πολύ καλή ιδέα, αλλά αναλώνεται σε απλές αστυνομικές ιστορίες. Και η Rosanna Arquette θα μπορούσε να δώσει πολλά περισσότερα. Δηλαδή έχεις την πρωταγωνίστρια στην οποία οι νεκροί της μιλάνε και της στέλνουν όνειρα, και αναλώνεις την σειρά σε αστυνομικές ιστορίες. Please, give me some originality...

#17 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.510 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 06 Φεβρουάριος 2008 - 12:10

Full Metal Panic 09, 10, 11: Θα το λέω και ξαναλέω, υπέροχο animation αυτή η σειρά. Αν μη τι άλλο, η Gonzo (η εταιρεία παραγωγής) έχει καλά animation teams. Οι περισσότερες κωμικές σκηνές είναι πετυχημένες ιδίως μεταξύ Chidori και Sagara. Για το σενάριο και μία ολοκληρωμένη άποψη, μόλις την τελειώσω.

Και να φανταστείς ότι η πρώτη σειρά είναι πολύ κατώτερη από τις άλλες δύο που την ακολουθούν (Fumoffu, TSR)

Και in topic: Πολλά Ranma 1/2 (έχω φτάσει στο 3x07). Απλά πολύ γέλιο.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#18 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.101 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 06 Φεβρουάριος 2008 - 13:30

Poltergay. Πέντε ομοφυλόφιλοι πεθαίνουν από έκρηξη μηχανης αφρού σε γκέι μπαρ του 1979. Το 2006 μετακομίζει στο ίδιο σπίτι ένα ζευγάρι. Εκείνος τους βλέπει, εκείνη όχι. Κι αρχίζει το πανηγύρι. Ο γαλλικός κινηματογράφος μού πάει μερικές φορές, ειδικά οι κωμωδίες του.
  • Alucard likes this

#19 Darkchilde

Darkchilde

• Members
  • 2.914 posts

Posted 07 Φεβρουάριος 2008 - 10:22

H χθεσινή μέρα είχε μόνο ένα επεισόδιο, αλλά με killer ατάκες...

House, MD 4x12: (αν και το House δεν είναι sff..., υποτίθεται ιατρικό, αλλά House is House!) Δεν υπάρχει κάτι να πώ παρά τα εξής:
Dr. Cuddy: (about Amber): Are you sure she doesn't wanna just take you back to her lair, hang you upside down, and deposit her eggs in you?
Dr. Wilson: Excellent disguise, House.
Επίσης πραγματικά θεϊκή ατάκα του House στον ραββίνο:
House: So you will trust my diagnosis, and you'll let me treat her, because in this temple I am Dr. Yahweh.

Edited by Darkchilde, 07 Φεβρουάριος 2008 - 10:23.

#20 D'Ailleurs

D'Ailleurs
  • Members
  • 1.243 posts
  • Όνομα:Heavy

Posted 07 Φεβρουάριος 2008 - 14:10

είδα πρόσφατα:

Wrong Turn:
ενδιαφέρον χαζοαμερικάνικο θριλλεράκι με θέμα μια ομάδα νεαρών που χάνεται στο δάσος και πεφτει σε μία οικογένεια κανίβαλλων. Πρωτότυπο έτσι; Μηδεν σενάριο και θα ήθελα καλύτερη παρουσίαση των κακών που είναι φυσικά πιο ενδιαφέροντες απο τους καλούς. Παρόλα αυτά είχε αρκετό αίμα, δράση και την παραγωγή την έκανε ο τυπάς που είχε κάνει την στολή του Predator (μαζί με πολλές ακόμα)

Walking Tall 3: Lone Justice: Τρίτη συνέχεια της σειράς ταινιών Walking Tall, με πρωταγονιστή τον Κέβιν Σόρμπο. Δυστηχώς δεν έχω δεί το δευτερο. Το τρίτο ήταν χαριτομένη μούφα, αλλα έβγαλε γέλιο.

Mr.Brooks: Αυτό μου άρεσε πολύ! Γουίλιαμ Χάρτ, Κέβιν Κόστνερ και Ντέμι Μούρ. Οικογενιάρχης εθισμένος στον φόνο, σχεδιάζει να εγκαταλήψει το σπόρ αυτό και να απεξαρτηθεί αφού πρώτα ολοκληρώσει κάποιες δουλείες του.
Baron, hιroe de cuento, amo de las nubes, seρor del viento
Baron, vives un sueρo, triste y solitario, surcando el cielo
Baron, tu triste mision, no apago tu gloria

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users