Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
* * * * * 7 votes

Ποιά σειρά/ταινία/επεισόδιο είδατε και πώς σας φάνηκε;

• Please log in to reply
3415 replies to this topic

#3381 SymphonyX13

SymphonyX13
  • Members
  • 497 posts
  • Όνομα:Δημήτρης
  • Currently reading:"Ashley Bell" - Dean R. Koontz

Posted 25 Δεκέμβριος 2016 - 10:00

Oι φίλοι των ταινιών τρόμου να τσεκάρουν το "Τhe autopsy of Jane Doe", ένα διαμαντάκι από το πουθενά που με ενθουσίασε με την ατμόσφαιρα που χτίζει σιγά σιγά και καταφέρνει πραγματικά να μπει κάτω από το πετσί σου! 9/10 από εμένα...

Spoiler

Edited by SymphonyX13, 25 Δεκέμβριος 2016 - 10:06.

• Blacksword likes this

But i have promises to keep

And miles to go before i sleep...

#3382 Myyst

Myyst
  • Moderators
  • 879 posts
  • Όνομα:Στέφανος

Posted 25 Δεκέμβριος 2016 - 16:33

εβδομάδες #47-50

111. Jonathan Demme, The Silence of the Lambs (1991, 4/5)
112. Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Suntan (2016, 3/5)

#3383 Blacksword

Blacksword

A Fantasy Lover!

• Members
  • 895 posts
  • Όνομα:Κώστας

Posted 26 Δεκέμβριος 2016 - 12:11

Είδα τις τελευταίες εβδομάδες:

The Magnificent Seven (2016)

Μια ενδιαφέρουσα θα έλεγα γουέστερν ταινία, που βέβαια δεν φτάνει με τίποτα στο ίδιο επίπεδο με το Django Unchained, όμως παρ' όλα αυτά περνάει η ώρα ευχάριστα και με ένα αναπάντεχο τέλος που δεν βλέπουμε συνήθως. Το μόνο αρνητικό πιστεύω είναι η τεράστια σκηνή δράσης που παίρνει σχεδόν παραπάνω από το 1/3 της ταινίας. Γενικά πάντως αξίζει να της ρίξετε μια ματιά. 7/10

Deepwater Horizon

Δεν ξέρω τι έχουν πάθει με τις αληθινές ιστορίες τα τελευταία χρόνια αλλά αυτή η ταινία πιστεύω θα είχε βγει πολύ καλύτερη δεν ήταν από αληθινά γεγονότα και να είχε περισσότερο βάθος στους χαρακτήρες. Γενικά καλούτσικη ταινία αλλά μετά το τέλος της με άφησε λίγο αδιάφορο. 6.5/10

Spectral

Μια ακόμα ταινία που κυκλοφορεί το Netflix και αυτή έχει μια δυνατή αίσθηση video game, που λογικά αυτός ήταν και σκοπός της, στρατιωτικού στυλ στο μακρινό μέλλον. Έχει αρκετά καλά εφέ και δυνατή δράση, όμως παρ' όλα αυτά δεν είχε και τίποτα άλλο που να ξεχωρίζει ιδιαίτερα, ή που να μην έχουμε δει ξανά. Γενικά θα έλεγα αξίζει μια ματιά σε όποιον θέλει να χαλάσει καμιά ωρίτσα. 6.5/10

Είδα επίσης και δύο σειρές ακόμα:

The Man in the High Castle (Season 2)

Η δεύτερη σεζόν θα έλεγα ότι είναι σίγουρα πιο δυνατή από την πρώτη παρ' όλο που έχει και αυτή ένα αργό χτίσιμο (που λογικά το κάνανε για να μην τελειώσει γρήγορα). Τα σκηνικά είναι για άλλη μια φορά εξαιρετικά, ενώ οι ερμηνείες, και ειδικά του John Smith που μαθαίνουμε για το παρελθόν του, απλά υπέροχες. Το φινάλε κλείνει πολύ δυνατά με πολλές αποκαλύψεις για την προέλευση των κασετών αλλά και τον σκοπό τους. Πρέπει να πω ότι όταν τελείωσε η πρώτη σεζόν δεν ήμουν σε αγωνία για την συνέχεια όπως τώρα που έγινε με την δεύτερη. Μην την χάσετε! 8/10

The OA

Μια ακόμα καινούργια σειρά του Netflix που αυτή τη φορά μας δείχνει την ζωή μιας τυφλής κοπέλας που είχε χαθεί για 7 χρόνια και ξαφνικά επιστρέφει σπίτι και η όραση της έχει επιστρέψει. Είναι μια life-changing διήγηση αυτών που πέρασε η κοπέλα αυτά τα χρόνια που είχε χαθεί μαζί μια μικρή μίξη επιστημονικής φαντασίας. Μου κράτησε το ενδιαφέρων σε όλα της τα 8 επεισόδια που έχει όμως στο τέλος ήθελα κάτι παραπάνω. Γενικά δεν μπορώ να πω ότι είναι συγκλονιστική αλλά αξίζει μια ματιά για όποιον ενδιαφέρεται. 7/10

Edited by Blacksword, 26 Δεκέμβριος 2016 - 12:18.

• Δημήτρης likes this

"The sword Anglachel was forged anew for him by the cunning smiths of Nargothrond, and though ever black its edges shone with pale fire. Then Turin himself became known in Nargothrond as Mormegil, the Blacksword, for the rumours of his deeds with that weapon; but he named the sword Gurthang, Iron of Death."  - The Children of Húrin

#3384 Δημήτρης

Δημήτρης

Pistol Pete

• Members
  • 3.198 posts

Posted 26 Δεκέμβριος 2016 - 13:05

Είδα τις τελευταίες εβδομάδες:

The Magnificent Seven (2016)

Μια ενδιαφέρουσα θα έλεγα γουέστερν ταινία, που βέβαια δεν φτάνει με τίποτα στο ίδιο επίπεδο με το Django Unchained, όμως παρ' όλα αυτά περνάει η ώρα ευχάριστα και με ένα αναπάντεχο τέλος που δεν βλέπουμε συνήθως. Το μόνο αρνητικό πιστεύω είναι η τεράστια σκηνή δράσης που παίρνει σχεδόν παραπάνω από το 1/3 της ταινίας. Γενικά πάντως αξίζει να της ρίξετε μια ματιά. 7/10

Α δεν ήξερα ότι είχε βγει αυτό! Θα το δω τώρα που το ανέφερες. Πάντως σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις να πω ότι είναι remake του παλιού πολύ καλού ομότιτλου γουέστερν με τους Τσαρλς Μπρόνσον, Στηβ ΜακΚουήν και Έλι Ουάλας. (Που με την σειρά του είναι remake του ''Οι Εφτά Σαμουράι'' του Ακίρα Κουροσάβα. Είχα επιχειρήσει να το δω μία φορά και δεν άντεξα παραπάνω από ένα μισάωρο. Όχι κακό αλλά εντελώς έξω από την αισθητική μου. Δεν ξέρω, ίσως μελλοντικά να ξαναπροσπαθήσω). Ρίξε αν θέλεις μία ματιά, μπορεί να σου αρέσει. Και τις τελευταίες μέρες είδα:

- ''Μεθυσμένο Ημερολόγιο'': Ο Πολ Κεμπ είναι ένας δημοσιογράφος της κακιάς ώρας που έχει ως μοναδική του φιλοδοξία λεφτά για να ρεμαλιάζει και να πίνει. Για να πετύχει τον στόχο του δεν έχει πρόβλημα να ''δουλέψει'' σε οποιοδήποτε σημείο του κόσμου με τα βήματα του να τον οδηγούν στο εξωτικό Πουέρτο Ρίκο. Σε μία Αμερικάνικη εφημερίδα με αφεντικό, συνάδελφους και συνθήκες εργασίας ότι να 'ναι. Το ποτό θα αρχίσει να ρέει και τα κωμικοτραγικά να δίνουν και να παίρνουν. Ωραία μεταφορά του βιβλίου του Χάντερ Τόμπσον.

- ''Ο Δήμιος των Κολασμένων'': Βρισκόμαστε σε μία φυλακή που στενάζει κάτω από το βάρος του αυταρχικού αρχιφύλακα. Έξι κρατούμενοι μην αντέχοντας άλλο θα πάρουν την απόφαση να αποδράσουν. Μέχρι να έρθει η μεγάλη στιγμή, παρακολουθούμε τις συνθήκες που οδήγησαν τον κάθε έναν εκεί. Ωραία, συνιστά την πρώτη του Ζιλ Ντασέν που βλέπω και δεύτερη με τον Μπαρτ Λάνκαστερ.

- ''Jurassic Park 2- Ο Χαμένος Κόσμος'': Κινηματογραφική μεταφορά του sequel του ''Jurassic Park'' του Μάικλ Κράιτον. Σε αντίθεση με το βιβλίο που ήταν καλό, η ταινία δεν μου άρεσε. Βλεπόταν, αλλά τα εφέ την εξυπηρετούσαν υπερβολικά. Καλή μόνο για μία φορά. Δεν νομίζω να δω κάποια από τις άλλες συνέχειες. 

Edited by Δημήτρης, 26 Δεκέμβριος 2016 - 17:21.

• BladeRunner likes this
Πάρτε τώρα κοπρόσκυλα μαζί σας στην κόλαση την γεύση του ατσαλιού μου στις καρδιές σας

All fled, all done, so lift me on the pyre;
The feast is over and the lamps expire.

#3385 Blacksword

Blacksword

A Fantasy Lover!

• Members
  • 895 posts

Posted 28 Δεκέμβριος 2016 - 22:21

The Autopsy of Jane Doe

Αυτή η ταινία πρέπει να πω με ενθουσίασε ευχάριστα. Έχει όλα τα κλισέ που μπορείς να περιμένεις σε μια ταινία τρόμου αλλά ο σκηνοθέτης τα χειρίζεται όλα αυτά άψογα με έξυπνο τρόπο και με μικρές δώσεις, αλλά και κρατώντας την αγωνία μέχρι το τέλος. Το μόνο που με πείραξε θα έλεγα είναι ότι οι πρωταγωνιστές δεν έδειχναν να φοβούνται σχεδόν καθόλου από τα γεγονότα γύρω τους και αυτό με κράτησε λίγο πίσω από να την απολαύσω καλύτερα. Γενικά όμως πρόκειται για μια πολύ δυνατή ταινία. 8.5/10

The Witch (2016)

Αυτή η ταινία με ψιλοαπογοήτευσε κάπως καθώς την περίμενα πιο δυνατή, έστω και στην αρχή μόνο. Είναι επηρεασμένη από τα γεγονότα εκείνης της εποχής αλλά παρ' όλο που έχει μια ενδιαφέρουσα ιδέα δεν κατάφερε να με κερδίσει στο τέλος. 5.5/10

Edited by Blacksword, 28 Δεκέμβριος 2016 - 22:26.

• SymphonyX13 likes this

"The sword Anglachel was forged anew for him by the cunning smiths of Nargothrond, and though ever black its edges shone with pale fire. Then Turin himself became known in Nargothrond as Mormegil, the Blacksword, for the rumours of his deeds with that weapon; but he named the sword Gurthang, Iron of Death."  - The Children of Húrin

#3386 BladeRunner

BladeRunner
  • Moderators
  • 7.308 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 31 Δεκέμβριος 2016 - 14:41

Από τις 12 Νοεμβρίου έχω δει αυτές:

Don't Breath. (2016). Πολύ καλό και έντονο θρίλερ, με δράση, αγωνία, ωραία σκηνικά, κλειστοφοβική ατμόσφαιρα και αρκετά καλές ερμηνείες. Τώρα, η βαθμολογία του από μια άποψη μπορεί να είναι και κομμάτι υπερβολική σε σχέση με άλλα, καλύτερα θρίλερ εκεί έξω, από την άλλη όμως δείχνει ότι πολλοί πέρασαν ωραία βλέποντάς την, οπότε και την επιβράβευσαν μ'αυτό τον τρόπο. Θα την επιβραβεύσω και 'γω, γιατί πέρασα καλά. 7/10
Hell Or High Water. (2016). Λοιπόν, όπως ίσως γνωρίζετε από τις κριτικές μου για ταινίες και βιβλία, είμαι φανατικός των δραματικών ταινιών με στοιχεία εγκλήματος που διαδραματίζονται στην επαρχία, σε περιοχές μακριά από τις μεγαλουπόλεις, όπου πρωταγωνιστές είναι απλοί άνθρωποι που μπλέκουν σε δύσκολες καταστάσεις κλπ κλπ. Ε, αυτή η ταινία είναι μια από τις πιο δυνατές και καλογυρισμένες ταινίες με αυτά τα στοιχεία που έχω δει. Εξαιρετικές ερμηνείες, τρομερή ατμόσφαιρα, σούπερ σκηνικά, απίθανοι χαρακτήρες, ωραίες ατάκες, καλογυρισμένες σκηνές βίας και δράσης και πειστικό δράμα, είναι μερικά από τα καλούδια που περιέχει το συγκεκριμένο σύγχρονο γουέστερν. Και πρέπει να δώσω και ειδική μνεία στην υπέροχη ερμηνεία του Jeff Bridges, καθώς και στην μουσική επένδυση. Προχωρήστε άφοβα! 9/10
Eliza Graves. (2014). Ψυχαγωγική δραματική ταινία μυστηρίου με στοιχεία τρόμου, ό,τι πρέπει για να περάσει η ώρα. Κλειστοφοβική και σε σημεία "άρρωστη" ατμόσφαιρα, ωραία σκηνικά, λίγες εκπληξούλες και αρκετά καλές ερμηνείες. Σίγουρα τίποτα το συγκλονιστικό ή το εντελώς πρωτότυπο, αλλά πιστεύω ότι θα περάσετε καλά. 7/10
Arrival. (2016). Επική ταινία. Έφτιαξα και κοτζάμ τόπικ και έγραψα αναλυτική κριτική. 9/10
Pickup On South Street. (1953). Εξαιρετικό νουάρ της δεκαετίας του '50, έτσι όπως μου αρέσουν: Σύντομο και περιεκτικό, με δράση, μυστήριο, ωραία σκηνικά και τρομερή ατμόσφαιρα. Προτείνεται άφοβα! 8/10
F/X. (1986). Πολύ καλό περιπετειώδες θρίλερ, γεμάτο δράση, ένταση, αγωνία, υπερβολές και όλα αυτά τα καλούδια που πρέπει να έχει μια ψυχαγωγική περιπέτεια της προκοπής. Όντας κάπως απλόχερος: 8/10

Αυτές ήταν και οι τελευταίες ταινίες της χρονιάς. Στο σύνολο είδα μόνο κάπου στις 126, σχεδόν εκατό λιγότερες σε σχέση με πέρυσι... Ελπίζω μέσα στο 2017 να δω περισσότερες!

• Δημήτρης likes this

#3387 yanni

yanni
  • Members
  • 223 posts
  • Όνομα:Γιάννης

Posted 02 Ιανουάριος 2017 - 23:40

"Τhe autopsy of Jane Doe"

Μετά τις καλές κριτικές που διάβασα από μέλη του φόρουμ αποφάσισα να δω την εν λόγω ταινία. Έχουμε και λέμε, μέχρι ένα σημείο το πήγαινε πολύ καλά με ρεαλιστικές προσεγμένες καταστάσεις και ωραία ατμόσφαιρα. Από τη μέση και μετα άρχισαν οι "αμερικανιές" και το ξενέρωμα ήταν το φυσικό επακόλουθο. Γενικά αποφεύγω να βλέπω ταινίες τρόμου Αμερικανικής παραγωγής λόγω των χολυγουντιανων υπέρβολων! Οι ευρωπαϊκές αντίστοιχες ταινίες με την ατμόσφαιρα του ερασιτεχνικού που αποπνέουν είναι το κάτι αλλο. Ισπανικά, Γαλλικά θρίλερ αν θέλετε να δείτε κάτι καλό.
  • Blacksword likes this

#3388 Γελωτοποιός

Γελωτοποιός

A corrupted Fool

• Members
  • 111 posts

Posted 11 Ιανουάριος 2017 - 20:32

Χαιρετώ και καλή χρονιά σε όλους!  :D

Silence (2016)

Πριν από περίπου μια βδομάδα, είδα την καινούρια ταινία του Σκορσέζε. Όχι αριστούργημα αλλά ήταν σίγουρα μία πολύ καλή ταινία. Η ταινία ακολουθεί το ταξίδι δύο Πορτογάλων ιεραποστόλων (Andrew Garfield και Adam Driver) που στάλθηκαν να βρουν έναν τρίτο, αγνοούμενο ιεραπόστολο, ο οποίος υπήρξε δάσκαλός και μέντορας τους. Ο Ferreira (Liam Neeson) κήρυττε τον χριστιανισμό στην Ιαπωνία μέχρι που η επικοινωνία του με την εκκλησία σταμάτησε απότομα και η τύχη του θεωρήθηκε άγνωστη. Η ταινία είναι βασισμένη σε πραγματικά πρόσωπα και γεγονότα και καλύπτει επιδέξια τις δυσκολίες και το δράμα της ζωής των ανθρώπων του 17ου αιώνα στην Ιαπωνία. Απεικονίζεται άριστα η φτώχεια και οι εκτελέσεις των Χριστιανών της Ιαπωνίας, την εποχή που η καθολική εκκλησία πραγματοποιούσε ιεραποστολές σε μακρινές χώρες με σκοπό την εξάπλωση του Χριστιανισμού.

Η σκηνοθεσία ήταν άψογη με πανέμορφα, φυσικά τοπία, ακολουθώντας τα χνάρια του “The Revenant” (2015). Αρκετά καλές ερμηνείες από όλο το cast. Διακρίθηκαν περισσότερο οι δύο πρωταγωνιστές (δεν θα ξαφνιαστώ αν ο Andrew Garfield είναι υποψήφιος για Oscar Α’ αντρικού ρόλου και ο Adam Driver για Β’). Εξίσου καλοί ήταν και οι Ιάπωνες ηθοποιοί, με κάποιους από αυτούς να δίνουν εντυπωσιακές ερμηνείες. Επίσης, ο Liam Neeson ήταν ο Liam Neeson, δηλαδή γαμάτος. :p Η ταινία αν και μεγάλη, δεν κούρασε καθόλου. Κυλούσε ομαλά και σε καθήλωνε. Οι χαρακτήρες ήταν πειστικοί. Η δε πορεία του πρωταγωνιστή (Andrew Garfield), οι κακουχίες που αντιμετώπισε και η δοκιμασία της πίστης του, είχαν ως αποτέλεσμα να αναδείξουν και να ζωντανέψουν τον χαρακτήρα του. Σαν ταινία νομίζω πως μπορεί να περάσει πολλά μηνύματα και ιδιαίτερα γύρω από την πίστη. Τα βάσανα των χαρακτήρων και οι στιγμές αμφιβολίας και δισταγμού μπορούν να προβληματίσουν, σε έναν βαθμό, τους θεατές, και τα ερωτήματα που θέτονται καθ` όλη τη διάρκεια της ταινίας να δώσουν τροφή για σκέψη.

Τέλος, θα αναγνωρίσω και κάποια προβλήματα που είχε η ταινία, κυρίως στο σενάριο. Μέσα στην ταινία διακρίνεται η μεγάλη πίστη που ανέπτυξαν οι κάτοικοι ορισμένων χωριών της Ιαπωνίας για αυτήν τη νέα θρησκεία. Αυτό που πιστεύω πως έλλειπε, ήταν ο λόγος που οι άνθρωποι αυτοί στράφηκαν στον Χριστιανισμό, και μάλιστα με τεράστιο φανατισμό. Βέβαια, μπορεί να θεωρηθεί και αυτονόητο. Μάλλον οι φτωχοί αυτοί άνθρωποι, εξαιτίας των δυσμενών συνθηκών της ζωής τους, ασπάστηκαν εύκολα τα πρωτάκουστα για αυτούς διδάγματα του Χριστιανισμού για αγάπη, ισότητα και συγχώρεση. Και πάλι όμως, μια ταινία που σχετίζεται με το θέμα της αλλαξοπιστίας νομίζω πως όφειλε να το δείξει αυτό. Άλλο ένα στοιχείο της ταινίας που το βρήκα λίγο εκτός, ήταν ο χειρισμός ενός Γιαπωνέζου χαρακτήρα που είχε τον ρόλο του Ιούδα. Ενώ το χτίσιμο του χαρακτήρα ήτανε πολύ καλό και πειστικό, νομίζω πως υπήρξε μία περιττή επανάληψη στις πράξεις του, που κατέστησαν τον ρόλο του λίγο υπερβολικό και κωμικό. Αν και μπορεί αυτός να ήταν και ο σκοπός του σεναριογράφου, να φτιάξει δηλαδή έναν comic relief χαρακτήρα μέσα στο δράμα και την σοβαρότητα της κατάστασης.

Πέρα από αυτά τα λίγα αρνητικά που βρήκα, τα οποία δεν τα θεωρώ και πολύ σημαντικά ή καθοριστικά για το αποτέλεσμα της ταινίας, σαν σύνολο ήταν μια καλή ταινία που την προτείνω.

8.5 ή 9/10

Edited by Γελωτοποιός, 11 Ιανουάριος 2017 - 21:58.

• Δημήτρης likes this

#3389 Blacksword

Blacksword

A Fantasy Lover!

• Members
  • 895 posts

Posted 17 Ιανουάριος 2017 - 13:11

Jack Reacher 2

Ο Tom Cruise είναι ένας ηθοποιός που γενικά τον βρίσκω αρκετά διασκεδαστικό είτε σε περιπέτειες, είτε σε ΕΦ ταινίες. Όμως η πρώτη ταινία με τον Jack Reacher δεν μου κάθισε καλά από την αρχή. Η δεύτερη ταινία αποδεικνύεται αρκετά καλύτερη τόσο σε πλοκή, όσο και σε δράση, δυνατές σκηνές και αρκετό σασπένς. Το μεγάλο κακό όμως αυτής της ταινίας είναι ότι είναι αρκετά μεγαλύτερη απ' όσο έπρεπε με συνέπεια να είναι αργή σε πολλά κομμάτια και κάνοντας μεγάλες κοιλιές. Γενικά όμως την θεωρώ ανώτερη από την πρώτη. 7.5/10

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Αυτή η ταινία είχε βγει στην αρχή μια πολλά υποσχόμενη "συνέχεια" του κόσμου του HP, όμως παρ' όλο το ντούρο που είχε γίνει την βρήκα αρκετά απογοητευτική και αυτό λόγο του σκηνοθέτη, David Yates. Οι ταινίες του HP δεν ήταν σίγουρα τρομερές αλλά τουλάχιστον μέχρι την 4η ήταν κάπως ικανοποιητικές, μετά ήρθε ο David Yates και γίνανε... αδιάφορες. Δεν ήταν κακές αλλά, σκηνοθετικά μιλώντας, ήταν "άγευστες" χάνοντας εντελώς την αίσθηση των βιβλίων, ή έστω των προηγούμενων ταινιών.

Η ταινία είναι σαν να πηγαίνεις στο μουσείο πχ. και να κάνεις μια βόλτα στα αξιοθέατα με την βασική πλοκή να έρχεται στο πολύ τέλος της και δεν βλέπω πως θα κολλήσει ο πρωταγωνιστής με τον Grindelwald στην συνέχεια. 7/10 και αυτό με το ζόρι.

#3390 T.C.Cook

T.C.Cook
  • Members
  • 79 posts
  • Όνομα:TC Cook

Posted 23 Ιανουάριος 2017 - 14:16

Είδα χθές το Denial (2016).

Μια ταινία που περίμενα πως και πως. Δικαστικό θρίλερ βασισμένο σε πραγματικά γεγονότα, την αντιδικία μεταξύ του βρετανού ιστορικού και αρνητή του Ολοκαυτώματος David Irving και της Αμερικανίδας καθηγήτριας της νεότερης εβραϊκής ιστορίας και του Ολοκαυτώματος Deborah Lipstadt.

Έχουμε και λέμε λοιπόν, αληθινή ιστορία, δικαστική διαμάχη, εξαιρετικό κάστινγκ και ερμηνείες και ένα θέμα που ασκεί μια περίεργη γοητεία στο πνεύμα μου, καθώς και στο πνεύμα πολλών άλλων ανθρώπων. Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Το Denial είναι ένα αρκετά καλό δικαστικό δράμα που θέτει έξυπνα και με όμορφο τρόπο πολλά ερωτήματα καθώς η πλευρά της Deborah Lipstadt ετοιμάζει την υπεράσπιση της για την αυταπόδεικτη (;) ιστορία του Ολοκαυτώματος.

Αρνητικό σημείο της ταινίας και σύμφωνα πάντα με τα δικά μου γούστα είναι το γεγονός πως η ταινία δεν κατάφερε σε κάποιες στιγμές να αποφύγει τους φτηνούς συναισθηματισμούς. 3,5/5

Ένα προσωπικό σχόλιο που θα ήθελα να κάνω με αφορμή το ότι έχω διαβάσει βιβλία του David Irving και έχω μερικά ακόμα στη βιβλιοθήκη μου.

Spoiler

Edited by T.C.Cook, 23 Ιανουάριος 2017 - 14:17.

• Δημήτρης likes this

Είναι που γνώση σημαίνει μοναξιά.

#3391 Δημήτρης

Δημήτρης

Pistol Pete

• Members
  • 3.198 posts

Posted 23 Ιανουάριος 2017 - 20:20

Είδα χθές το Denial (2016).

Μια ταινία που περίμενα πως και πως. Δικαστικό θρίλερ βασισμένο σε πραγματικά γεγονότα, την αντιδικία μεταξύ του βρετανού ιστορικού και αρνητή του Ολοκαυτώματος David Irving και της Αμερικανίδας καθηγήτριας της νεότερης εβραϊκής ιστορίας και του Ολοκαυτώματος Deborah Lipstadt.

Έχουμε και λέμε λοιπόν, αληθινή ιστορία, δικαστική διαμάχη, εξαιρετικό κάστινγκ και ερμηνείες και ένα θέμα που ασκεί μια περίεργη γοητεία στο πνεύμα μου, καθώς και στο πνεύμα πολλών άλλων ανθρώπων. Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Το Denial είναι ένα αρκετά καλό δικαστικό δράμα που θέτει έξυπνα και με όμορφο τρόπο πολλά ερωτήματα καθώς η πλευρά της Deborah Lipstadt ετοιμάζει την υπεράσπιση της για την αυταπόδεικτη (;) ιστορία του Ολοκαυτώματος.

Αρνητικό σημείο της ταινίας και σύμφωνα πάντα με τα δικά μου γούστα είναι το γεγονός πως η ταινία δεν κατάφερε σε κάποιες στιγμές να αποφύγει τους φτηνούς συναισθηματισμούς. 3,5/5

Ένα προσωπικό σχόλιο που θα ήθελα να κάνω με αφορμή το ότι έχω διαβάσει βιβλία του David Irving και έχω μερικά ακόμα στη βιβλιοθήκη μου.

Spoiler

Έχω διαβάσει το ''Η Άγραφη Διαταγή: Ο Ρόλος του Χίτλερ στην Τελική Απόφαση'' του Πίτερ Λόνγκεριτς. Έχει μικρή σχέση με τα του δικαστηρίου, ήταν όμως αυτό που μου το γνωστοποίησε. Δεν ήξερα ότι υπάρχει και ταινία, θα την δω τώρα που την ανέφερες. Όσο για το φρούτο που ακούει στο όνομα Ντέιβιντ Ίρβιν, ελάχιστα είναι αυτά που ξέρω. Ως καθόλου, άρα μπορεί να κάνω και λάθος. Μόνο το ότι θεωρείται από πολλούς νεοναζί ως αρνητής του Ολοκαυτώματος. Δεν ξέρω αν ισχύει, έχω όμως δύο- τρία βιβλία του και θέλω κάποια στιγμή να τα πιάσω για να διαπιστώσω τα τι και τα πως. 

Και για να μην είμαι εντελώς εκτός θέματος, απ' όσο έχω καταλάβει ενδιαφέρεσαι για Β' Π.Π  :good: Moi aussi  :) Σε περίπτωση λοιπόν που δεν έχεις δει, να προτείνω τα ''Η Μαύρη Λίστα'' και ''Ο Γιος του Σαούλ''. Αμφότερα πολύ δυνατά στη κατηγορία τους. 

Edited by Δημήτρης, 23 Ιανουάριος 2017 - 20:40.

• T.C.Cook likes this
Πάρτε τώρα κοπρόσκυλα μαζί σας στην κόλαση την γεύση του ατσαλιού μου στις καρδιές σας

#3392 Blacksword

Blacksword

A Fantasy Lover!

• Members
  • 895 posts

Posted 26 Ιανουάριος 2017 - 11:42

Resident Evil: The Final Chapter

Η σειρά αυτών των ταινιών έφτασε (επιτέλους) στο τέλος της και η τελευταία ταινία αποδεικνύεται αρκετά ικανοποιητική. Σίγουρα δεν μπορώ να πω ότι φτάνει στο κλίμα της πρώτης, μιας και έχει γίνει πιο πολύ περιπέτεια, αλλά είναι όμως αρκετά καλύτερη από τις απογοητευτικές προηγούμενες συνέχειες. Το μόνο που με πείραξε θα έλεγα είναι ότι ήταν λίγο μικρή αλλά το στόρυ γενικά είναι καλό και περνάει ευχάριστα η ώρα. 8/10

Edited by Blacksword, 26 Ιανουάριος 2017 - 11:42.

#3393 T.C.Cook

T.C.Cook
  • Members
  • 79 posts
  • Όνομα:TC Cook

Posted 26 Ιανουάριος 2017 - 18:50

Από τις 12 Νοεμβρίου έχω δει αυτές:

Hell Or High Water. (2016). Λοιπόν, όπως ίσως γνωρίζετε από τις κριτικές μου για ταινίες και βιβλία, είμαι φανατικός των δραματικών ταινιών με στοιχεία εγκλήματος που διαδραματίζονται στην επαρχία, σε περιοχές μακριά από τις μεγαλουπόλεις, όπου πρωταγωνιστές είναι απλοί άνθρωποι που μπλέκουν σε δύσκολες καταστάσεις κλπ κλπ. Ε, αυτή η ταινία είναι μια από τις πιο δυνατές και καλογυρισμένες ταινίες με αυτά τα στοιχεία που έχω δει. Εξαιρετικές ερμηνείες, τρομερή ατμόσφαιρα, σούπερ σκηνικά, απίθανοι χαρακτήρες, ωραίες ατάκες, καλογυρισμένες σκηνές βίας και δράσης και πειστικό δράμα, είναι μερικά από τα καλούδια που περιέχει το συγκεκριμένο σύγχρονο γουέστερν. Και πρέπει να δώσω και ειδική μνεία στην υπέροχη ερμηνεία του Jeff Bridges, καθώς και στην μουσική επένδυση. Προχωρήστε άφοβα! 9/10

Το είδα χθες, ταινιάρα! Ακριβώς όπως τα λες, σύγχρονο γουέστερν με απολαυστικούς διαλόγους και έξυπνες ατάκες. Περνάει και τα μηνύματα του με όμορφο τρόπο κρατώντας μια ειλικρινή στάση χωρίς να «φωνάζει». Μόνο αρνητικό η ερμηνεία του ομορφονιού Chris Pine. Δεν ήταν κακή αλλά υποδεέστερη σε κάποιες στιγμές των συμπρωταγωνιστών του.

Χρόνια σου πολλά επίσης και κυρίως καλά!

Edited by T.C.Cook, 26 Ιανουάριος 2017 - 18:51.

• Δημήτρης and BladeRunner like this

Είναι που γνώση σημαίνει μοναξιά.

#3394 BladeRunner

BladeRunner
  • Moderators
  • 7.308 posts

Posted 06 Φεβρουάριος 2017 - 20:00

Από 1η Ιανουαρίου έχω δει αυτές:

Sully. (2016). Η αλήθεια είναι ότι περίμενα κάτι παραπάνω από αυτήν την ταινία, ελέω Κλιντ Ίστγουντ. Όχι ότι δεν μου άρεσε βέβαια - φυσικά και μου άρεσε!-, απλά μου φάνηκε κάπως χλιαρή σε ορισμένα σημεία, ίσως και λιγάκι απλοϊκή. Οι ερμηνείες σίγουρα καλές αλλά όχι ιδιαίτερα συγκλονιστικές, η φωτογραφία ωραία, η ατμόσφαιρα σούπερ... Καλή ταινία, αλλά ο Κλιντ Ίστγουντ έχει σκηνοθετήσει σαφώς καλύτερες ταινίες... 7/10
Hard Times. (1975). Εντάξει, με ξέρετε, λατρεύω τις παλιές δραματικές ταινίες που αναδεικνύουν το έγκλημα και την φτώχεια, και η συγκεκριμένη είναι μια από τις καλύτερες του είδους. Βρώμικη, σε σημεία σκληρή, με λίγο μαύρο χιούμορ και κάποιες πολύ δυνατές και ρεαλιστικές σκηνές. Φυσικά παίζει ο μάγκας ο Τσαρλς Μπρόνσον και σκηνοθετεί ο Γουόλτερ Χιλ, οπότε τα πολλά λόγια είναι περιττά. 8/10
A Hologram For The King. (2016). Λίγους μήνες πριν δω την ταινία αυτή, διάβασα και απόλαυσα το ομότιτλο βιβλίο του Ντέιβ Έγκερς (στα ελληνικά από τις εκδόσεις Κέδρος) στο οποίο βασίζεται. Λοιπόν, ενώ το βιβλίο μου άρεσε πολύ, δυστυχώς η ταινία με άφησε μάλλον αδιάφορο. Δεν ξέρω, κάτι της έλειπε. Θα την χαρακτήριζα κάπως... άχρωμη και άοσμη! Ωραία η φωτογραφία κλπ, αλλά ούτε με τους χαρακτήρες δέθηκα, ούτε με τον τρόπο παρουσίασης της ιστορίας. Κακή ταινία, πάντως, δεν είναι. 6/10
La La Land. (2016). Δεν είχα σκοπό να δω την ταινία στον κινηματογράφο, αλλά ως όψονται διάφοροι γνωστοί λόγοι... Τέλος πάντων, δεν πέρασα και άσχημα. Είναι μια ταινία που σου φτιάχνει το κέφι με την μουσική, τον χορό και την ωραία φωτογραφία, από κει και πέρα όμως σαν ιστορία δεν λέει και πολλά. Δηλαδή, εντάξει, καλό το όλο στόρι, αλλά το έχουμε δει διακόσιες φορές στο παρελθόν, συν ότι δεν ήταν και κάτι το περίπλοκο. Ας πούμε το Όσκαρ σεναρίου θα το έδινα αλλού, εννοείται! Οι ερμηνείες καλές (ο Γκόσλινγκ καλύτερος της Στόουν), η μουσική ωραία, η φωτογραφία πολύ καλή, η όλη ατμόσφαιρα εξαιρετική. Σίγουρα είναι καλή ταινία, αλλά όχι τόσο καλή όσο λένε. Και σίγουρα δεν είναι για όλα τα γούστα. Όντας λιγάκι large: 8/10
Cafe Society. (2016). Δεν έχω δει και πολλές ταινίες του Γούντι Άλεν, αλλά όσες έχω δει μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση. Το ίδιο συνέβη και με την συγκεκριμένη. Ρομαντική κομεντί με στοιχεία δράματος, η ιστορία της οποίας διαδραματίζεται στο Χόλιγουντ της δεκαετίας του '30. Το είδος στο οποίο ανήκει γενικά η ταινία δεν θα έλεγα ότι είναι του γούστου μου, όμως εδώ μιλάμε για Γούντι Άλεν, για ωραία φωτογραφία, ιδιαίτερους χαρακτήρες, ωραίο χιούμορ, εξαιρετική 30's ατμόσφαιρα... Ναι, μου άρεσε! 8/10
Eddie The Eagle. (2016). Ωραία και ευχάριστη ταινία που βασίζεται σε μια αληθινή ιστορία, αν και απ'όσο ξέρω πολλά "γεγονότα" που παρουσιάζονται στην ταινία δεν αντανακλούν την πραγματικότητα. Όπως και να'χει όμως, η ταινία είναι ό,τι πρέπει για να περάσει γρήγορα και ευχάριστα η ώρα. Χιούμορ, ωραία σκηνικά, καλές ερμηνείες... 7/10
Criminal. (2016). Ωραία και ενδιαφέρουσα η κεντρική ιδέα (αν και μάλλον όχι και τόσο πρωτότυπη), η εκτέλεση όμως μάλλον συνηθισμένη, κλισεδιάρικη και εν τέλει αδιάφορη. Με λίγα λόγια έχουμε να κάνουμε με μια αμερικανιά του κερατά, γεμάτη υπερβολές, δράση, κυνηγητά, καταστροφές, θανάτους, βία, εκρήξεις κλπ κλπ. Κάποιες σκηνές είναι καλογυρισμένες, από κει και πέρα όμως έχω αρχίσει να βαριέμαι τέτοιου είδους ταινίες. Πείτε με και παλιομοδίτη... 6/10
The Three Burials of Melquiades Estrada. (2005). Πολύ ωραία ταινία. Τι να σχολιάσω; Το σενάριο, την φωτογραφία, τα σκηνικά και τα τοπία, τις ερμηνείες, την μουσική επένδυση, τα μηνύματα που περνάνε σκηνοθέτης και σεναριογράφος μέσω της πλοκής; Είναι μια ταινία που κάθε λάτρης των δραματικών γουέστερν οφείλει να δει. Ναι, στην ουσία πρόκειται για ένα γουέστερν, και ας διαδραματίζεται σε σύγχρονη εποχή. Επίσης σ'αυτή την ταινία υπάρχει μια από τις πιο λυπητερές ή/και καταθλιπτικές σκηνές που έχω δει μέχρι σήμερα (όταν την δείτε θα καταλάβετε πιστεύω...). 8/10 

Coogan's Bluff. (1968). Μέχρι αυτήν την ταινία, ο Κλιντ Ίστουγντ είχε παίξει σε τέσσερα τοπ κατηγορίας γουέστερν, χώρια κάτι άλλες μέτριες ταινίες στις οποίες έπαιξε δεύτερους ρόλους. Εδώ πρωταγωνιστεί για πρώτη φορά σε αστυνομική περιπέτεια της προκοπής (σκηνοθέτης της οποίας είναι ο τεράστιος Don Siegel...). Λοιπόν, έχουμε να κάνουμε με μια αστυνομική ταινία που συνδυάζει την δράση και το δράμα, με αρκετά κωμικά στοιχεία όμως. Από πλοκή δεν λέει και πολλά πράγματα, όμως είναι γεμάτη δυναμικές σκηνές και κάποιες ωραίες ατάκες. Και, εντάξει, η 60's ατμόσφαιρα είναι εξαιρετική. 7/10
Money Monster. (2016). Δραματικό θρίλερ, με αρκετή ένταση και αγωνία για την συνέχεια. Η ιστορία είναι πιο επίκαιρη από ποτέ, ενώ η πλοκή σίγουρα κρατάει το ενδιαφέρον του θεατή μέχρι το φινάλε. Βέβαια έχει τα θεματάκια της, αλλά γενικά αξίζει να την δει κανείς, έστω και μια φορά. 7/10

• Δημήτρης likes this

#3395 Blacksword

Blacksword

A Fantasy Lover!

• Members
  • 895 posts

Posted 11 Φεβρουάριος 2017 - 13:52

A Series of Unfortunate Events (Netflix)

Η καινούργια παραλλαγή του Netflix αποδεικνύετε αρκετά καλύτερη όσον αφορά το θέμα της ιστορίας, μιας και έχει σίγουρα περισσότερο χρόνο από την ταινία, όμως δεν μπορώ να πω το ίδιο και για υπόλοιπα. Τα εφέ είναι, γενικώς, μέτρια με αρκετές φορές να ξεχωρίζουν πολύ άσχημα, οι ερμηνείες και αυτές μόνο του Neil Patric Harris ήταν ικανοποιητική αλλά αυτό που υστερεί πολύ η σειρά, σε σχέση δηλαδή με την ταινία, είναι το χιούμορ. Από τις τέσσερις ιστορίες νομίζω μου άρεσαν περισσότερο οι δύο τελευταίες που άρχισαν να ξεχωρίζουν πιο πολύ τις διαφορές σειράς/ταινίας. 7/10

Doctor Strange

Αυτή η ταινία μπορώ να πω ότι με εξέπληξε πολύ ευχάριστα και έχει γίνει ήδη η δεύτερη αγαπημένη ταινία με outsider χαρακτήρες μετά τους Gurdians. Η ερμηνεία του Cumberbatch πιστεύω, όπως και σε άλλες δουλειές που έχει κάνει, είναι το καλύτερο πράγμα στην ταινία αυτή αλλά και τα εφέ είναι, και αυτά, πολύ δυνατά. Το μόνο που με πείραξε ήταν η μάχη της Ancient που τελείωσε υπερβολικά γρήγορα κατά την γνώμη μου, αλλά και ο ρόλος του Mikelsen, που τον βρήκα πολύ αδύναμο για τέτοιο σπουδαίο ηθοποιό. 8/10

Edited by Blacksword, 11 Φεβρουάριος 2017 - 13:53.

#3396 Δημήτρης

Δημήτρης

Pistol Pete

• Members
  • 3.198 posts

Posted 11 Φεβρουάριος 2017 - 17:51

- ''American Sniper'': Αληθινή ιστορία που αναφέρεται στη ζωή του Κρις Κάιλ, του φονικότερου ελεύθερου σκοπευτή στην ιστορία του Αμερικάνικου στρατού. Με πάνω από 250 σκοτωμούς 160 εκ των οποίων επίσημα επιβεβαιωμένοι, έδρασε στον πόλεμο του Ιράκ όπου διακρίθηκε για την εκτελεστική του δεινότητα. Αποστολή του ήταν να καλύπτει τα νώτα πεζοναυτών που πραγματοποιούσαν εφόδους και να εξουδετερώνει τις απειλές. Στο πόλεμο δεν είχε (μεγάλο) πρόβλημα, τα κατάφερνε καλά. Τα πραγματικά προβλήματα ξεκινούσαν όταν επέστρεφε σπίτι και έπρεπε να αντιμετωπίσει την γυναικά του και τους δαίμονες του. Ωραία, σκηνοθετεί ο αγαπημένος μου Κλιντ Ίστγουντ. 

- ''Amistad'': Βρισκόμαστε στα μέσα περίπου του 19ου αιώνα όπου μία ομάδα Αφρικανών που μεταφέρονται ως δούλοι στα αμπάρια ενός πλοίου, εξεγείρονται και σκοτώνουν σχεδόν όλο το πλήρωμα. Αντί όμως να επιστρέψουν στα σπίτια τους, συλλαμβάνονται στην Αμερική, φυλακίζονται και αναμένουν πλέον στις δικαστικές αίθουσες την απόφαση που θα καθορίσει την μοίρα τους. Ενδιαφέρον είχε, αλλά πιστεύω ότι θα άρεζε περισσότερο αν εστίαζε πιο πολύ στο ιστορικό κομμάτι και λιγότερο στα του δικαστηρίου. 

- ''Fargo'': Νέα αναφορά σε πραγματικά περιστατικά που έλαβαν χώρα στη Μινεσότα το 1987. Ένας φουκαράς πνιγμένος στα χρέη προσλαμβάνει δύο ρεμάλια να απαγάγουν την γυναίκα του για εισπράξει τα λύτρα από τον πλούσιο πεθερό του. Τι θα μπορούσε να πάει στραβά σε μία υπόθεση που φαινομενικά φαντάζει απλή; Με μία λέξη τα πάντα. Η πολυμήχανη λοιπόν αστυνομικός Μάρζι θα ξεκινήσει να ψάχνει και τα γρανάζια θα αρχίσουν να γυρίζουν. Καλή αστυνομική περιπέτεια με μαύρο χιούμορ, με μία γρήγορη σκέψη πρέπει να είναι η πρώτη των αδελφών Κοέν που βλέπω.

- ''Hollywood Ending'': Ο Γούντι Άλεν υποδύεται έναν σκηνοθέτη που μάλλον δεν περνάει και τις καλύτερες του μέρες. Επαγγελματικά έχει ξεπέσει ενώ και η γυναίκα του τον έχει χωρίσει για έναν πλούσιο. Μια μεγάλη ευκαιρία παρουσιάζεται για δουλειά που θα τον βοηθήσει να πάρει τα πάνω του, μόνο που υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα. Αφεντικό του θα είναι ο φίλος της πρώην γυναίκας του  :)  Ουδείς πάντως παρουσιάζεται να έχει πρόβλημα με αυτή την οξύμωρη κατάσταση οπότε και τα γυρίσματα θα αρχίσουν. Ένα ατύχημα όμως θα έρθει να ανατρέψει τα πάντα εκεί που όλα φαίνονταν να πηγαίνουν καλά. Βλεπόταν ευχάριστα όπως κάθε τι δικό του, έχει αρχίσει όμως να με ψιλοκουράζει το επαναλαμβανόμενο του μοτίβο. Αυτό των χωρισμένων ζευγαριών που μέσα από ευτράπελες καταστάσεις προσπαθούν να επαναπροσδιορίσουν την σχέση τους. 

Edited by Δημήτρης, 11 Φεβρουάριος 2017 - 18:09.

• BladeRunner likes this

#3397 BladeRunner

BladeRunner
  • Moderators
  • 7.308 posts

Posted 11 Φεβρουάριος 2017 - 18:28

- ''Fargo'': Νέα αναφορά σε πραγματικά περιστατικά που έλαβαν χώρα στη Μινεσότα το 1987. Ένας φουκαράς πνιγμένος στα χρέη προσλαμβάνει δύο ρεμάλια να απαγάγουν την γυναίκα του για εισπράξει τα λύτρα από τον πλούσιο πεθερό του. Τι θα μπορούσε να πάει στραβά σε μία υπόθεση που φαινομενικά φαντάζει απλή; Με μία λέξη τα πάντα. Η πολυμήχανη λοιπόν αστυνομικός Μάρζι θα ξεκινήσει να ψάχνει και τα γρανάζια θα αρχίσουν να γυρίζουν. Καλή αστυνομική περιπέτεια με μαύρο χιούμορ, με μία γρήγορη σκέψη πρέπει να είναι η πρώτη των αδελφών Κοέν που βλέπω.

Αλήθεια, είναι η πρώτη σου ταινία των Αδελφών Κοέν; Ουάου. Είναι από τους αγαπημένους μου αυτοί οι δυο. Σου προτείνω να δεις αυτές: No Country for Old Men (διάβασε πρώτα το βιβλίο του Κόρμακ ΜακΚάρθυ όμως), The Big Lebowski (Ω, ναι!), The Man Who Wasn't There, Miller's Crossing (οπωσδήποτε!), Blood Simple., O Brother, Where Art Thou?, True Grit, Burn After Reading. Χμ, γενικά θα έλεγα ότι τις προτείνω όλες. Τι να πω, είναι απίθανοι και οι δυο.

Επίσης προτείνω να δεις και την σειρά Fargo, που αποτελείται από δυο σαιζόν. Εξαιρετική.

Edited by BladeRunner, 11 Φεβρουάριος 2017 - 18:29.

• Δημήτρης likes this

#3398 Δημήτρης

Δημήτρης

Pistol Pete

• Members
  • 3.198 posts

Posted 11 Φεβρουάριος 2017 - 18:57

Αλήθεια, είναι η πρώτη σου ταινία των Αδελφών Κοέν; Ουάου. Είναι από τους αγαπημένους μου αυτοί οι δυο. Σου προτείνω να δεις αυτές: No Country for Old Men (διάβασε πρώτα το βιβλίο του Κόρμακ ΜακΚάρθυ όμως), The Big Lebowski (Ω, ναι!), The Man Who Wasn't There, Miller's Crossing (οπωσδήποτε!), Blood Simple., O Brother, Where Art Thou?, True Grit, Burn After Reading. Χμ, γενικά θα έλεγα ότι τις προτείνω όλες. Τι να πω, είναι απίθανοι και οι δυο.

Επίσης προτείνω να δεις και την σειρά Fargo, που αποτελείται από δυο σαιζόν. Εξαιρετική.

Παίζει πάντα να έχω δει και άλλες και να μην ήξερα ότι ήταν δικές τους. Όπως π.χ. το ''No Country for Old Men'' που σε αντίθεση με το βιβλίο μου άρεσε, και το ''True Grit'' που ήταν καλούτσικο. Και θα ήθελα να δω κάποια στιγμή και την σειρά αν μπορέσω να ξεκλέψω λίγο χρόνο. 

Edited by Δημήτρης, 11 Φεβρουάριος 2017 - 18:59.

#3399 Carolus Rex

Carolus Rex
  • Members
  • 218 posts
  • Όνομα:Χρίστος
  • Currently reading:Across the Nightingale Floor

Posted 12 Φεβρουάριος 2017 - 02:59

Taboo: Καθηλωτικά τα τρία πρώτα επεισόδια με τoν Tom Hardy δίνει ρέστα ως άσωτος γόνος ξεπεσμένης εφοπλιστικής οικογενέιας του Λονδίνου των αρχών του 19ου αιώνα. Άψογη ατμόσφαιρα, πολύ καλή πλοκή και γερές ερμηνείες απ'όλους. 

• Blacksword likes this
"I have resolved never to start an unjust war, but never to end a legitimate one except by defeating my enemies."
-Charles XII of Sweden-

#3400 Γελωτοποιός

Γελωτοποιός

A corrupted Fool

• Members
  • 111 posts

Posted 12 Φεβρουάριος 2017 - 22:58

Δημήτρη από σύμπτωση ξεκίνησα πριν από τρεις μέρες την πρώτη σεζόν της σειράς Fargo και έχω να πω τα καλύτερα. Είχα δει και την ταινία το καλοκαίρι και μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά. Η σειρά λοιπόν είναι ακόμα καλύτερη! Διάβαζα/άκουγα καλές κριτικές αρκετό καιρό και το γεγονός πως είχαν κάποια ανάμειξη και οι Coen brothers με οδήγησε τελικά να πάρω την απόφαση να τη ξεκινήσω. Με ενθουσίασε πάρα πολύ! Heck, το cast ήταν φανταστικό, το ίδιο και η σκηνοθεσία και το σενάριο. Μου θύμισε λίγο και το Breaking Bad και αναπόλησα τους παλιούς καλούς καιρούς που το έβλεπα. Αξίζει τον χρόνο της σίγουρα, και είναι μόνο 10 επεισόδια! Σαν να μην έφτανε το πόσο καλή ήταν η πρώτη σεζόν, ακούω πως η δεύτερη είναι ακόμα καλύτερη! Από ο,τι κατάλαβα οι δύο σεζόν είναι ανεξάρτητες πάντως, οπότε δεν σε δεσμεύουν απαραίτητα να τις δεις σερί. Επίσης, κάτι άλλο που αξίζει να αναφέρω είναι πως η σειρά ήταν άψογη στο σύνολο. Αρχή, μέση και τέλος δεν απογοήτευσαν καθόλου.

Edited by Γελωτοποιός, 12 Φεβρουάριος 2017 - 23:00.

• Δημήτρης likes this

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users