Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
* * * * * 7 votes

Ποιά σειρά/ταινία/επεισόδιο είδατε και πώς σας φάνηκε;

• Please log in to reply
3440 replies to this topic

#21 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts
  • Όνομα:Νίκος

Posted 07 Φεβρουάριος 2008 - 22:30

Kavanagh χρονιά 3. Με τον John Thaw που ήταν επίσης για χρόνια ο Inspector Morse. Πολύ καλός ηθοποιός, έχετε δει κάτι από τα δύο;
Μπείτε στον κόσμο του ελεύθερου λογισμικού. Ελάτε στο ubuntu!

#22 northerain

northerain

All I need is some sunshine

• Members
  • 2.488 posts
  • Όνομα:George

Posted 08 Φεβρουάριος 2008 - 06:45

Είδα την εκπληκτική( :lol: ) κόπια Saw, ''Are you scared?''. Εντελώς σάπια ταινία με κακά εφέ, αισχρό σενάριο(που μάλλον γράφτηκε σε χαρτοπετσέτα εστιατορίου) και ηλίθια twists. Το μόνο θετικό η αρχική σκηνή οπου η ''διαγωνιζόμενη'' βουτάει το κεφάλι σε ενυδρίο και αντί για νερό είναι οξύ.

†††Est. 2004†††

#23 Darkchilde

Darkchilde

Life's a bitch, but I am a bigger bitch

• Members
  • 2.914 posts
  • Όνομα:Darkchilde
  • Currently reading:Jonathan Strange and Mr. Norrell - Susanna Clarke

Posted 09 Φεβρουάριος 2008 - 10:11

Bleach 159: Άλλο ένα ανούσιο επεισόδιο κατά την γνώμη μου...
Naruto Shippuuden 46: Ελπίζω να χάρηκαν τα Sasuke fanboys και fangirls. Θα δούμε τον Sasuke Στα επόμενα επεισόδια. Το έχω δηλώσει άλλωστε ότι είμαι Kakashi fangirl :atongue: Πολύ καλό επεισόδιο με καλό animation. Καλό pacing και θέλω να δώ τι κρύβει ο Sai και ο Danzou (αν και μου είπαμε ότι θα την τελειώσουν αυτή την ιστορία γρήγορα).

Edited by Darkchilde, 09 Φεβρουάριος 2008 - 10:11.

The Dark Side of the Force and Other Stories. - Το ελληνικό Blog.
Snippets and Other Stories from the Net. - To αγγλίκό Blog

Twitter: @ladyjedi

#24 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 11 Φεβρουάριος 2008 - 22:57

Γκάντι. Το είχα δει πριν από 22-23 χρόνια σε ένα κινηματογράφο των Ιωαννίνων που δεν υπάρχει πια. Το ξαναβλέπω σε dvd. Δείχνει τα χρόνια του, όπως όλες οι ταινίες της εποχής του.

#25 Darkchilde

Darkchilde

• Members
  • 2.914 posts

Posted 11 Φεβρουάριος 2008 - 23:03

Sweeny Todd: η καινούργια ταινία του Tim Burton. Περισσότερα για την πολύ όμορφη και σκοτεινή ταινία στο ανάλογο Topic.

#26 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 13 Φεβρουάριος 2008 - 14:10

Ancient History: Ένα πάρα πολύ καλό επεισόδιο από το δικαστικό δράμα Kavanagh, χρονιά τρίτη, με τον Τζον Θο (ή όπως προφέρεται το John Thaw). Κάποιοι υπέργηροι επιζώντες των χιτλερικών στρατοπέδων συγκέντρωσης προσπαθούν να αποδείξουν ότι ένας ευυπόληπτος γιατρός του Λονδίνου είναι πρώην ναζί, που όλα αυτά τα χρόνια διέφευγε της δικαιοσύνης παριστάνοντας ότι ήταν -και αυτός- επιζών του Νταχάου. Μου αρέσει όλη η σειρά, αλλά αυτό το επεισόδιο ήταν ο ορισμός της άρτιας, άρτιας, άρτιας παραγωγής (σενάριο, ερμηνείες, σκηνοθεσία, σκηνικά, όλα εξαιρετικά). Τους αξίζει ένα εύγε.

Και αν τα δικαστικά σας αρέσουν από έτσι & έτσι και πάνω, να ξέρετε ότι η σειρά θα σας ενθουσιάσει.

#27 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.442 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 13 Φεβρουάριος 2008 - 21:10

Μάτια ερμητικά κλειστά, συνεχίζει να μου αρέσει αρκετά, αν και κυρίως λόγω πλάνων και ατμόσφαιρας.
Σεβάχ, (τα κινούμενα σχέδια ντε, με την Έριδα και το βιβλίο της ειρήνης?) πολύ αγαπημένη vilain με τη φωνή της Μισέλ Φάιφερ και την ιστορία την αγαπάω άσχετα που δεν έχει τίποτα από Σεβάχ παρά μόνο το όνομα :p
Περηφάνια και Προκατάληψη (για 890η φορά :p) δεν ξέρω αν σας έχω ξαναπεί τι κόλλημα έχω φάει με αυτή την ταινία από τότε που την είδα... ίσως να έπρεπε να διάβαζα Ώστιν μικρούλα γιατί τώρα δεν την αντέχω, μόνο οι ταινίες μου αρέσουν. Είχατε/με πει για την Κίρα ένα κάρο που έπαιζε την Λίζυ και που ήθελε μια ηθοποιό πιο... (πολλά "πιο..." βασικά) σθεναρή τέσπα -το ρεζουμε- εμένα λοιπόν μου αρέσει πολύ σε αυτήν την ταινία. Όπως επίσης μου αρέσει και στους πειρατές μάλλον, γιατί τη θυμάμαι γλυκά κι αυτήν και το Λέγκολας. Ή έχει καταστραφεί η αισθητική μου ή η Κίρα μαθαίνει κι εξελίσσεται (ε, δε μπορεί, από μικρό παιδί είναι στο σανίδι).

Εμπείπτουν όλες στην κατηγορία "ξαναείδα"
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#28 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 16 Φεβρουάριος 2008 - 00:57

Τέλειωσα: West Wing, η τελευταία χρονιά. Έγραψα και παραπάνω, εξαιρετική σειρά.

Είδα και παράτησα: Βοston Legal, τα τρία πρώτα επεισόδια. Δικαστικό δράμα - κωμωδία, με αστεία σενάρια και επιεικώς απαράδεκτες ερμηνείες (συλλογικά το εννοώ. Αναφέρομαι στον κλισαρισμένο και εκνευριστικό τρόπο που έχουν καθοδηγηθεί να παίζουν οι ηθοποιοί). Κρίμα γιατί παίζει ο... καλός μας Όντο (και ο Κερκ)...

Edited by nikosal, 16 Φεβρουάριος 2008 - 10:32.

#29 Arachnida

Arachnida

Fantazist

• Members
  • 1.125 posts
  • Όνομα:Γιάννης

Posted 16 Φεβρουάριος 2008 - 09:29

Περηφάνια και Προκατάληψη (για 890η φορά :p) δεν ξέρω αν σας έχω ξαναπεί τι κόλλημα έχω φάει με αυτή την ταινία από τότε που την είδα... ίσως να έπρεπε να διάβαζα Ώστιν μικρούλα γιατί τώρα δεν την αντέχω, μόνο οι ταινίες μου αρέσουν. Είχατε/με πει για την Κίρα ένα κάρο που έπαιζε την Λίζυ και που ήθελε μια ηθοποιό πιο... (πολλά "πιο..." βασικά) σθεναρή τέσπα -το ρεζουμε- εμένα λοιπόν μου αρέσει πολύ σε αυτήν την ταινία. Όπως επίσης μου αρέσει και στους πειρατές μάλλον, γιατί τη θυμάμαι γλυκά κι αυτήν και το Λέγκολας. Ή έχει καταστραφεί η αισθητική μου ή η Κίρα μαθαίνει κι εξελίσσεται (ε, δε μπορεί, από μικρό παιδί είναι στο σανίδι).

Αγαπημένη ταινία.
Δεν νομίζω ότι υπήρχε πιο κατάλληλη ηθοποιός από την Κίρα για το χαρακτήρα της Λίζυ.
Κιάρα αν δεν είδες ένα προηγούμενο τόπικ που το είχα ανεβάσει δες και εδώ κάτι ακόμα ενδιαφέρον για εκδοτική Άγνοια και Προκατάληψη: http://www.enet.gr/o...007,id=83442532

Edited by Arachnida, 16 Φεβρουάριος 2008 - 09:35.

KingdomOfArachnida Βορειοδυτικές
στο τέλος του κόσμου υπάρχει η αρχή

#30 Darkchilde

Darkchilde

• Members
  • 2.914 posts

Posted 16 Φεβρουάριος 2008 - 09:55

Bleach 160: Από το κακό στο χειρότερο... Ελα ντε που δεν αποφασίζω να το κάνω drop. Είμαι και της γνώμης ότι όταν αρχίσεις κάτι να μην το αφήνεις στην μέση.

Naruto Shippuuden 47: Από το καλό στο καλύτερο, αντίθετα με το Bleach. Είδαμε και τον Sasuke γι'αρκετή ώρα να χαρούν τα fanboys/fangirls του τρισκατάρατου! Και τώρα τι θα κάνω που την επόμενη εβδομάδα δεν έχει επεισόδιο; Μακάρι να τα είχα 10-10 να τα'βλεπα τα επεισόδια!

Primeval 2x05: Γιατί να τελειώνει η σαιζόν στο επόμενο επεισόδιο; Γιατί δεν την κάνουνε 12-13 επεισόδια όπως το Dr. Who???? Και τι θα φέρει το τέλος της σαιζόν;
Spoiler
Άντε τώρα μετά το επόμενο επεισόδιο να περιμένεις έναν χρόνο για την τρίτη σαιζόν...

Edited by Darkchilde, 16 Φεβρουάριος 2008 - 09:56.

#31 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.281 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 16 Φεβρουάριος 2008 - 11:13

Evil under the sun. Λίγο αδύναμο σε σχέση με τις υπόλοιπες κινηματογραφικές ταινίες του Ηρακλή Πουαρώ, αλλά βλέπεται πολύ ευχάριστα. Μπορώ να τη βλέπω μόνο για τη Μάγκι Σμιθ ή για την τελευταία σκηνή, όπου ο Πουαρώ δέχεται επιτέλους εκείνη τη γροθιά, που όλοι θέλουμε μια μέρα να του χώσουμε στη μούρη. Σήημερα το μεσημέρι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να δω για εκατομμυριοστή φορά το The Last Crusade, όχι τίποτ' άλλο αλλά έχω μπει στα αίματα με τις ανακοινώσεις περί νέου Ιντυ.

#32 D'Ailleurs

D'Ailleurs
  • Members
  • 1.243 posts
  • Όνομα:Heavy

Posted 16 Φεβρουάριος 2008 - 16:12

The marine (Ο Πεζοναυτης):Τρεις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής του "WWE Smackdown" και διάσημος ράπερ, ο Τζον Σίνα κάνει το κινηματογραφικό του ντεμπούτο! Εδώ είναι ο Τζον Τρίτον, πεζοναύτης του αμερικανικού στρατού που αποστρατεύεται παρά τη θέλησή του από τον πόλεμο στο Ιράκ κι επιστρέφει σπίτι. Η περιπέτεια όμως που τον περιμένει στην πατρίδα είναι ακόμα πιο έντονη, αφού σύντομα η γυναίκα του πέφτει θύμα απαγωγής από μια αδίστακτη συμμορία. Τώρα που τα πάντα βρίσκονται στην κόψη του ξυραφιού, ο Τζον πρέπει να περάσει μέσα από φλεγόμενα βενζινάδικα, ξέφρενες καταδιώξεις με αυτοκίνητα και σαδιστικά βασανιστήρια για να σώσει τη γυναίκα του...

μερικά πράγματα που έμαθα απο αυτό το έργο:

1. Οι κακοί είχαν σχέδιο. Έξυπνο σχέδιο.
2. Οταν μια νταλίκα περάσει απο έναν αχυρώνα, αυτός ανατινάζεται.
3. Ενα αστυνομικό ελικόπτερο που πετάει πάνω απο ένα βάλτο, δύσκολα μπορεί να εντοπίσει πέντε μαυροφορεμένους τύπους.
4. Οι κροκόδειλοι μπορούν να φάνε έναν άντρα ύψους 1:70 σε πέντε δευτερόλεπτα.
5. Τα αλεξίσφαιρα γιλέκα σταματάνε τα πάντα, οταν τα κρατάει ο πεζοναυτής Τζών Σίνα. Μάλιστα δεν χρειάζεται να το φοράει. Απλα το πιάνει και το βάζει μπροστά του και σταματάει όλες τις σφαίρες απο ένα αυτόματο UZI, την ίδια στιγμή που το αμάξι έχει γίνει κόσκινο.
6. Ο πεζοναυτης Τζών Σίνα μπορεί να εντοπίσει πιο γρήγορα τους κακούς απο πέντε-δέκα εκπαιδευμένα σκυλιά της αστυνομίας.
7. Ο πεζοναυτης Τζών Σίνα όταν είναι δεμένος σε μια καρέκλα, μπορέι να πηδήξει στον αέρα, να γυρίσει και να πέσει με την πλάτη, ωστε να σπάσει η καρέκλα, χωρίς φυσικά να σπάσει τίποτα.
8. Ο πεζοναυτης Τζων Σίνα μπορεί να βρίσκεται μέσα σε ένα βενζινάδικο που ανατινάζεται στον αέρα χωρίς να πάθε απολύτως τίποτα. Ούτε καν τα ρούχα του.
9. Ο πεζοναυτης Τζών Σίνα μπορεί να φάει μπουνιες απο τύπο που το χέρι του είναι όσο το μπούτι μου (είμαι 1:83 και 95+ κιλά οπότε υπολογίστε) χωρίς να σπάσει το σαγόνι ή κάποιο δόντι του.
10. Oταν ο πολυμήχανος σκηνοθέτης θέλει να βάλει 10 λεπτά παραπάνω στην ταινία, μπορεί να εμφανίσει δύο κακούς, ηλίθιους τύπους που παγιδευουν τον καλό χωρίς λόγο. Δέν έχει σχέση με το σενάριο αλλα γίνεται
11. Οι κακοί μπορούν να περάσουν ένα μικρό ποταμάκι χωρίς να βραχούν καθόλου. Ούτε τα πόδια τους
12. Ο πεζοναυτης Τζών Σίνα μπορεί να βουτήξει σε μια λίμνη για να σώσει την κοπέλα του και να μήν βραχεί. Επίσης μπορεί να τις κάνει το φίλι της ζωής χωρίς να κλείσει την μύτη της.
13. Μερικές ταινίες είναι τόσο κακές που μπορούν να προκαλέσουν εγκεφάλικες ζημιές.
Baron, hιroe de cuento, amo de las nubes, seρor del viento
Baron, vives un sueρo, triste y solitario, surcando el cielo
Baron, tu triste mision, no apago tu gloria

#33 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 16 Φεβρουάριος 2008 - 17:18

χαχαχα όλα καλά αλλά το 12ο το καλύτερο!!

#34 voodoo4

voodoo4
  • Members
  • 49 posts
  • Όνομα:Lybe

Posted 16 Φεβρουάριος 2008 - 22:15

Είδα για δεύτερη φορά το Primer και για δεύτερη φορά έμεινα με τεράστιες απορίες. Για όσους δεν την ξέρουν είναι μια βραβευμένη SF ανεξάρτητη παραγωγή, αλλά -κατά τη γνώμη μου- μεγάλο χάσιμο. Στην πρώτη θέαση αποκλείεται να συνδέσεται τα κομμάτια και να καταλάβετε τι έγινε.

Είδα τα πρώτα 5 επεισόδια από την καινούρια σειρά Terminator: The Sarah Connor Chronicles, βασισμένο στις γνωστές και αγαπημένες ταινίες. Δεν ενθουσιάστηκα. Το μεγάλο της μειονέκτημα είναι οι ηθοποιοί, που είναι τουλάχιστον μέτριοι.

Από μη-SF προτείνω το Dexter. Το Δεκέμβρη τελείωσε η δεύτερη σαιζόν στις ΗΠΑ. Πολύ καλή σειρά, ο κεντρικός χαρακτήρας είναι από τους πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες που έχω δει ποτέ.

Για όσους γουστάρουν κωμωδία δείτε το βρετανικό The Office, και από τους ίδιους σεναριογράφους το Extras. Πανέξυπνα σενάρια και ο κεντρικός πρωταγωνιστής (που είναι κι ένας εκ των σεναριογράφων) είναι ο καλύτερος κωμικός που έχω δει τα τελευταία χρόνια.

The marine (Ο Πεζοναυτης)
...
13. Μερικές ταινίες είναι τόσο κακές που μπορούν να προκαλέσουν εγκεφάλικες ζημιές.

Εγώ πάλι είμαι φαν αυτών των ταινιών και όσο πιο κραυγαλέα τόσο το καλύτερο. Περιμένω εδώ και χρόνια να βρω επάξιο αντικαταστάτη του Στήβεν Σηγκάλ (έχει γεράσει ο άρχοντας...). Λες ο "Τρεις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής του "WWE Smackdown" και διάσημος ράπερ, ο Τζον Σίνα" να είναι η απάντηση στις προσευχές μου? :rolleyes:
Give me fruitful error any time, full of seeds, bursting with its own corrections. You can keep your sterile truth for yourself. - Vilfredo Pareto

#35 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.625 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 16 Φεβρουάριος 2008 - 23:14

Περιμένω εδώ και χρόνια να βρω επάξιο αντικαταστάτη του Στήβεν Σηγκάλ (έχει γεράσει ο άρχοντας...). Λες ο "Τρεις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής του "WWE Smackdown" και διάσημος ράπερ, ο Τζον Σίνα" να είναι η απάντηση στις προσευχές μου? :rolleyes:

Προσωπικό μου φετίχ ο Chuck Norris με καλύτερες του τις:
Attached File  The_Octagon_Poster.jpg   27,32KB   1 downloads
Attached File  eye_for_an_eye_poster.jpg   65,25KB   1 downloads
Attached File  silent_rage.jpg   86,09KB   1 downloads
Attached File  lone_wolf_mcquade.jpg   52,3KB   1 downloads
Attached File  code_silence.jpg   37,51KB   0 downloads
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#36 Darkchilde

Darkchilde

• Members
  • 2.914 posts

Posted 16 Φεβρουάριος 2008 - 23:48

Full Metal Panic 21-24: Τέλειωσα την σειρά σήμερα και σύντομα θ'αρχίσω και το FUMOFFU. Μετά το Full Metal Panic: The Second Raid. Ενδιαφέρων σενάριο, αν και δεν εξηγεί αρκετά πράγματα και σε μερικά επεισόδια απλά αναλώνεται σε κομικές σκηνές. Δεν ήταν άσκημες, αντίθετα με αρκετές γέλασα, αλλά σαν σύνολο θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Βέβαια το animation κυμαίνεται σε κορυφαία επίπεδα σε όλη την σειρά και είναι αδύνατον να μην το προσέξεις. Επίσης ο κακός της υπόθεσης ο Gauron είναι πολύ ενδιαφέρων, από τους καλύτερους ίσως.

#37 voodoo4

voodoo4
  • Members
  • 49 posts
  • Όνομα:Lybe

Posted 17 Φεβρουάριος 2008 - 00:06

Καλά ο Τσακ είναι το ιερό τέρας του είδους μπάτσος-κομμάντο-νίντζα. Αγαπημένη μου το Lone Wolf, έχει μια από τις πιο μεγαλειώδεις στιγμές στην ιστορία του σινεμά, Get me a beer kid...

Chuck Norris' tears can cure cancer. Too bad he never cries
Give me fruitful error any time, full of seeds, bursting with its own corrections. You can keep your sterile truth for yourself. - Vilfredo Pareto

#38 D'Ailleurs

D'Ailleurs
  • Members
  • 1.243 posts
  • Όνομα:Heavy

Posted 17 Φεβρουάριος 2008 - 00:24

Ο Master Chuck, είναι κορυφαίος, είναι μεγάλος, είναι μακρύς. Βέβαια προτημώ τον Σταλλόνε γιατι θεωρώ το "Rambo 2" και το "Cobra" αξεπέραστα αλλα ο Chuck παίζει σε άλλη κατηγορία. Αγαπημένη ταινία: "Missing in action".
Baron, hιroe de cuento, amo de las nubes, seρor del viento
Baron, vives un sueρo, triste y solitario, surcando el cielo
Baron, tu triste mision, no apago tu gloria

#39 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 17 Φεβρουάριος 2008 - 22:48

Fade in to Murder, το επεισόδιο του Columbo που εμφανίζεται ως δολοφόνος ο Γουίλιαμ Σάτνερ. Και ως του θαύματος! Ένα μικρό ρόλο έχει ακόμα ένας θαμώνας της γέφυρας του παλιού Εντερπράιζ: Ο Γουόλτερ Κένινγκ! Έτσι, μαζί με τον Νιμόι, γίνονται τρεις οι της παλιάς σειράς που εμφανίζονται στο Κολόμπο.

#40 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.442 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 17 Φεβρουάριος 2008 - 23:53

Αγαπημένη ταινία.
Δεν νομίζω ότι υπήρχε πιο κατάλληλη ηθοποιός από την Κίρα για το χαρακτήρα της Λίζυ.
Κιάρα αν δεν είδες ένα προηγούμενο τόπικ που το είχα ανεβάσει δες και εδώ κάτι ακόμα ενδιαφέρον για εκδοτική Άγνοια και Προκατάληψη: http://www.enet.gr/o...007,id=83442532

Χαχαχαχα, τέλειο. Όχι δεν το είχα δει.

Εχτές είδα μια ωραία βερσιόν του Χαϊλάντερ. Πάω να της ανοίξω δικό της τόπικ.
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users