Jump to content

Star Wars: The Clone Wars (2008-2015)


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Το πρώτο Trailer έχει βγεί και μπορείτε να το βρείτε στην παρακάτω διεύθυνση:

 

Clone Wars Sneak Peak

 

Περιμένω πως και πως ν'αρχίσει και αυτή η animated σειρά. Η προηγούμενη ήταν αρκετά καλή με τα 5λεπτα επεισόδια στην αρχή και τα τεέυταία ήταν 20λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Tην αναμένω μανιωδώς! Και δεν είναι retelling του παλιού Clone Wars. Είναι μεν στο ίδιο χρονικό πλαίσιο αλλά με άλλες ιστορίες. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Clone Wars θα κάνει την πρεμιέρα του με μία ταινία που θα παιχτεί στους κινηματογράφους στις 15/08/2008. Το Φθινόπωρο θα συνεχίσει κανονικά σαν σειρά στην τηλεόραση.

 

Παραθέτω και δύο links από το επίσημο site :

 

Star Wars: The Clone Wars in Theaters and on Television in 2008

Clone Wars: Behind The Scenes Video

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

H πρεμιέρα έλαβε χώρα ήδη και από ό,τι ακούω η ταινία-πιλότος είναι εξαιρετική. Εδώ θα την δείξει (την δείχνει ήδη, ναι, πώς!) κανας σινεμάς ή θα την δούμε "επισήμως" Φθινόπωρο?

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι είδα ψάχνοντας στο ίντερνετ, εδώ θα κάνει... "πρεμιέρα" στις 23 Οκτωβρίου...

Link to comment
Share on other sites

Πήρε κακές κριτικές γενικά, μάλλον χειρότερες κι από αυτές που πήραν οι ταινίες της δεύτερης τριλογίας και χαρακτηρίζεται ως πολύ παιδικό.

Link to comment
Share on other sites

Πήρε κακές κριτικές γενικά, μάλλον χειρότερες κι από αυτές που πήραν οι ταινίες της δεύτερης τριλογίας και χαρακτηρίζεται ως πολύ παιδικό.

 

Το θέμα είναι μάλλον τι λένε οι φανς. Οι κριτικοί γενικά τις ταινίες καρτούν τις θάβουν εκτός α. αν έχουν πληρωθεί για να γράψουν καλή κριτική και β. αν η ταινία είναι cult.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το τι γράφουν οι κριτικοί και γιατί είναι ένα θέμα που... βρωμάει, όχι μόνο στον κινηματογράφο. Πάντα εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο τη γνώμη ενός φίλου, παρά τη γνώμη 10 κριτικών μαζί. Anyway, σε δυο μήνες θα έρθει κι εδώ, οπότε θα έχουμε γνώμες και από τους εδώ φανς!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το τι γράφουν οι κριτικοί και γιατί είναι ένα θέμα που... βρωμάει, όχι μόνο στον κινηματογράφο. Πάντα εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο τη γνώμη ενός φίλου, παρά τη γνώμη 10 κριτικών μαζί. Anyway, σε δυο μήνες θα έρθει κι εδώ, οπότε θα έχουμε γνώμες και από τους εδώ φανς!

 

Χεχεχεχ. Έχω την εντύπωση πως θα έχουμε γνώμες πολυ νωρίτερα από δυο μήνες, αλλά για να δούμε.

Οπτικά σίγουρα θα είναι, είναι δηλαδή, πολύ όμορφη ταινία, αλλά σαν σενάριο... δεν ξέρω. Ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ε κοίτα, όσον αφορά την τελευταία τριλογία και οι κριτικοί και οι φανς έπεσαν μέσα θα έλεγα :maul: Και από ότι διαβάζω και οι φανς μάλλον απογοητεύτηκαν με την "παιδικότητα" της νέας ταινίας. Βέβαια μην ξεχνάμε ότι κακά τα ψέματα, η συγκεκριμένη ταινία/πιλότος τηλεοπτικής σειράς δεν απευθύνεται καν σε 12χρονα ή 15χρονα αλλά σε 7χρονα και 10χρονα το πολύ. Πολύ πιθανό να φέρει νέους οπαδούς στις ταινίες από τις μικρές ηλικίες που δεν έχουν δει κάποια από τις τριλογίες.

 

Άσε που από ότι διαβάζω η ταινία έχει 2 μεγάλα faux-pas: Δεν υπάρχει το περίφημο Opening Crawl (η περίληψη της ιστορίας με τα κίτρινα γραμματάκια που ανεβαίνουν προς τα πάνω) και η μουσική δεν είναι γραμμένη από τον John Williams. Γίνεται Star Wars στην μεγάλη οθόνη χωρίς αυτά; (για την τηλεόραση είναι λογικό να υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί).

Link to comment
Share on other sites

Για τη δεύτερη τριλογία οι απόψεις διίστανται, και ακόμα και σήμερα γίνονται παθιασμένες συζητήσεις για το γνωστό ερώτημα. Η μόνη γενική συμφωνία που έχω δει είναι πως κάποιες σκηνές στο TPM ήταν παιδικές, έως και εκνευριστικές.

 

Δεν ξέρω ακόμα, δηλαδή δεν το έχω ψάξει, η νέα σειρά cgi και ο πιλότος πώς ακριβώς τοποθετουνται στον όλο μύθο, ειδικά σε σύγκριση με τα άλλα Clone Wars που προσωπικά μ'άρεσαν πολύ και εξηγούσαν αρκετά πράγματα (όπως την ουλή του Άνακιν), αν και σχεδιαστικά ήταν συμπαθή αλλά μάλλον απλοϊκά.

Τώρα, προφανώς αφού είναι cgi η ταινία θα έχει πολλά "wow" που συνήθως αρέσουν στους πιο νεαρούς (αν και ουχί μόνον).

 

Τα δύο τελευταία που λες Tauntaun είναι όντως faux pas! Και καλά η incidental μουσική της ταινίας, αλλά Star Wars χωρίς το crawl και χωρίς το θέμα του, απλά δεν νοήται!!!! :ranting:

Link to comment
Share on other sites

αυτό που έχω δει και μπορώ να εκφράσω μια γνώμη είναι το STAR WARS CLONE WARS 2003 tv SERIES

http://www.imdb.com/title/tt0361243/

Σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλό.

Τι μου άρεσε:

 

*Οι πολλές σκηνές δράσης, μάχες και ειδικά οι μονομαχίες.

*ο γρήγορος ρυθμός και το σχέδιο του animation.

*Το ότι δίνει το background σχετικά με πολλά θέματα (π.χ. μυστικός ναός τον jedi που εκπαιδεύονται να φτιάχνουν φωτόσπαθα...)

*η σκηνή με τη μονομαχία στη βροχή.

 

Τι δεν μου άρεσε

*οι απειρες σκηνές δράσεις, Κάπου κατανάει κουραστικό, θα ήθελα λίγο περισοτερο ιστορία για τους χαρακτήρες και το τάγμα των jedi.

*Η σχεδόν απουσία σεναρίου απλά τονίζει κάποια πράγματα που ήδη γνωρίζουμε για κάποιους χαρακτήρες και τίποτα παραπάνω.

*Στη φάση που περνάει ο anakin τη δοκιμασία του πνεύματος θα ήθελα λίγο παραπάνω να σταθεί εκεί στο ωυχολογικό κομμάτι.

 

τώρα όσο για το

 

STAR WARS CLONE WARS 2008

Από όσα είδα απο τα κλιπ, δεν μου άρεσε τίποτα.

το computer animation γενικά το ψιλο-απεχθάνομαι, αλλά ειδικά αυτό μου θύμισε λιγάκι ενδιάμεση ταινιούλα από παιχνίδι σε υπολογιστή.

Ελπίζω η συνολική ταινία να αποδειχθεί καλύτερη..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οντως τα βιντεοκλιπακια φαινονται πολυ παιδικα με τα γνωστα κλισε κ συνηθεις δηθεν αστειες σκηνες που βλεπουμε στην πρωτη ταινια της δευτερης τριλογιας που κατα τη γνωμη μου ηταν κ η μεγαλυτερα πατατα...

 

 

 

Ελπιζω η animated ταινια να θυμιζει τουλαχιστον την τριτη ταινια, κ η σειρα να βελτιωνεται στη πορεια..

 

Α ρε Τζορτζ Λουκας...Ελπιζω να μην το ξεφτιλισει το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως την πρώτη δόση στην Ελλάδα θα την πα΄ρουμε την επόμενη εβδομάδα, αφού έρχεται η ταινία, προπομπός της σειράς. Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται, τα πρώτα δύο επεισόδια της νέας σειράς παιχτήκανε εχθές. Στα γνωστά sites θα τα βρείτε... (και η ταινία υπάρχει εαν ψάξετε...)

Link to comment
Share on other sites

Φάση έχει από το τρειλερ κτλ που έχω δει αλλά συμφωνώ με όλους για τα μειον.Ειναι μάλλον για να μυηθούν τα παιδιά των φαν θα έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά πάντως πήρε καλύτερες κριτικές από την ταινία, γενικά φαίνεται ότι το όλο φόρματ ταιριάζει περισσότερο στην τηλεοπτική λογική των μικρών επεισοδίων παρά σε μια μεγάλου μήκους ταινία καθώς εκεί τονίζονται περισσότερο οι όποιες αδυναμίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η ταινιούλα ήταν pas-mal μόλις συνήθισα τα CGI. Πράγματι είχε πάρα πολλή δράση (μήπως γερνάω; ) και λίγη ανάπτυξη χαρακτήρων. Επίσης είχε και λίγο γέλιο! Χαίρομαι πάντως που δεν είχε κλεμμένα και πολλά στοιχεία από τις ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχασα λιγο το θεμα, αλλη η σειρα, και αλλη η ταινια σωστα? Εγω ειδα την ταινια, ναι δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα, αλλα σιγουρα πηρα την δοση μου απο Star Wars, και περασα ευχαριστα την ωρα μου. Η ποιοτητα ειναι φανταστικη, το voice over ειναι απο τους ηθοποιους της ταινιας, πραγμα που δινει ατμοσφαιρα. Οντως ειναι λιγο παιδικη, οχι λογω animation, ισως στους μεγαλυτερους να σας χτυπαει καπως. Το σεναριο ειναι παιδικο. Τα αστεια ειναι κρυοκωλα οπως παντα στον κοσμο της Force.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχασα λιγο το θεμα, αλλη η σειρα, και αλλη η ταινια σωστα?

 

Όχι, η ταινία ήταν η εισαγωγή της σειράς που είναι με το ίδιο στυλ και τους ίδιους ήρωες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει και κάποια δευτερόλεπτα από ένα animation που ήταν όμως πολύ χειρότερης ποιότητας από την ταινία. Είναι από τη σειρά; Αν ναι, δεν την βλέπω με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν, τα επεισόδια μέχρι τώρα είναι ως εξής:

 

00. Clone Wars: Η ταινία που παίχτηκε στα σινεμά.

01. Ambush : Παίχτηκε στις 3 Οκτωβρίου 2008

02. Rising Malevolence: Παίχτηκε στις 3 Οκτωβρίου 2008

03. Shadow of Malevolence: παίχτηκε στις 10 Οκτωβρίου 2008

04. Destroy Malevolence: παίχτηκε στις 17 Οκτωβρίου 2008

05. Rookies: παίχτηκε στις 17 Οκτωβρίου 2008

06. Downfall of a Droid: παίχτηκε στις 7 Νοεμβρίου 2008

07. Duel of the Droids: παίχτηκε στις 14 Νοεμβρίου 2008

08. Bombad Jedi: παίχτηκε στις 21 Νοεμβρίου 2008

09. Cloak of Darkness: παίχτηκε στις 5 Δεκεμβρίου 2008

10. Lair of Grievious: παιχτηκε στις 12 Δεκεμβρίου 2008

 

Το πρόγραμμα Ιανουαρίου για τα Clone Wars έχει ως εξής:

 

11. Dooku Captured: παίχτηκε στις 2 Ιανουαρίου 2009

12. The Gungan General: παίχτηκε στις 9 Ιανουαρίου 2009

13. Jedi Crash: παίχτηκε στις 16 Ιανουαρίου 2009

14. Defenders of Peace: έχει προγραμματιστεί για την Παρασκευή 23 Ιανουαρίου 2009

15. Trespass: έχει προγραμματιστεί για την Παρασκευή 30 Ιανουαρίου 2009

 

Η σειρά ξεκινάει ελαφριά, αλλά σιγά σιγά γίνεται πιο σοβαρή, και πιο σκοτεινή.

 

Έχει βγεί μία ανακοίνωση από την Lucas ότι τα DVD & Blu Ray της σειράς θα αρχίσουν να βγαίνουν τέλη Απριλίου, τουλάχιστον για Αμερική. Πιστεύω πως και στην Ευρώπη θα βγούν μαζί σχεδόν. Αν και τα έχω βρεί, περιμένω πως και πως να βγούν τα BluRay...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει λίγο πίσω, και δεν ήξερα καν πως ήδη είχε ξεκινήσει η cgi σειρά! Τέλεια! Μόνο την ταινία έχω δει, αλλά βλέπω πως υπάρχουν ένας σωρός επεισόδια ακόμα! :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σύμφωνα με αυτό το άρθρο από το επίσημο site, η σειρά θα αρχίσει να κυκλοφορεί σε DVD στις 24/03/2009. Το πρώτο DVD θα περιέχει 4 επεισόδια, ενώ αναμένεται όλη η πρώτη σαιζόν να κυκλοφορήσει αργότερα και σε Blu Ray.

 

Προσωπικά θα περιμένω όλη την σειρά σε Blu Ray να βγεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Tη βλέπει κανείς τη σειρά αυτή; Ξεκίνησα να τη βλέπω από την αρχή χτες. Ενδιαφέρεται κανείς για συζήτηση πάνω στα επεισόδια κλπ; Προσωπικά έχω εντυπωσιαστεί πολύ, αν και όχι με τα πάντα. Σίγουρα όμως θα συνεχίσω να τη βλέπω μέχρι και το 69ο επεισόδιο που έχει παιχτεί και μια που ξεκίνησε η 4η σεζόν πριν λίγες βδομάδες θα τη δω κι αυτή ολόκληρη.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Εγω τελιωσα τους 2 πρωτους κυκλους αλλα δεν βρησκω πουθενα τα επομενα εσυ που τα εχεις δει εχει καθολου Cad Bane στο 3ο και 4ο κυκλο?

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Star Wars: The Clone Wars (2008-2015)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..