Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
Nihilio

The spotlight

Recommended Posts

Nihilio

Στο θέμα αυτό, κάθε δύο βδομάδες (στο περίπου) θα κάνουμε αφιέρωμα σε ένα από τα κείμενα των βιβλιοθήκων, το οποίο έχει ξεχαστεί μεν, αλλά αξίζει τον κόπο να το ξεθάψουμε για να του ρίξουν και οι νεότεροι κάποια ματιά.

Θα ξεκινήσουμε με την ιστορία Οι δύο σιδηρουργοί του Ατρελέγκι, που, στηριγμένη σε έναν γιαπωνέζικο μύθο, μας δίνει την ιστορία δύο ξιφουργών που διαγωνίζονται για το ποιος είναι ο καλύτερος.

northerain

Και μια μερική λίστα πρώην spotlighted ιστοριών:

Παρελθον:

''Ο Έκπτωτος'' του Μελδοκιου

the boy that dreamt του Elsanor

"Η Πυρά του Ούλριχ" του Drowvarius

"Άρωμα Ελπίδας" του Nihilio

Yet another crusifixion του Northerain

"Ο τρελός μοναχός" του Robin Hood

Σκιές του Rikochet

take me to the world on time από την Pooka

Η τραγική ιστοία του Χαλίφη Αλ Άελ Σαντ από τον Άνεργο Χάρο.

Τα δέντρα στην αυλή από τον Throgos.

Η παρτίδα από τον Μελδόκιο

O Φραγμός - Ο διάλογος από την Ερωβιάνα

O νέος μουσικός της αυλής από τον Atrelegis

Μέλι από τον Vikar

Set the controls for the heart of the Sun του Northerain

Edited by Nienor

Nienor

Έχουμε καιρό να ρίξουμε κάπου τον προβολέα της βιβλιοθήκης:

Αυτό του Nihilio, χωρίς δικά μου σχόλια, απλά απολαύστε το :)

Nienor

Και πάλι πολύς καιρός, αλλά αυτή τη φορά επειδή παρατήρησα πως σας αρέσουν τα καινούργια της (κι εμένα εξάλλου) σας παραδίδω ένα κομμάτι από Sonya του 2006 ;)

Αυτά που ξέχασε ο χρόνος.

Πιστεύω πως θα το απολαύσετε :)

Nienor

Νέο spotlight στον πολυγραφότατο Ντίνο Χατζηγιώργη και τον Άγιο του Βραλ

Απολαύστε το :)

Nihilio

Μετά από πολύ καιρό η αγαπημένη σας στήλη επιστρέφει με τον προβολέα στραμμένο στη Φθορά του iliosporos

Πάντα πίστευα ότι μια καλή ιστορία τρόμου δεν είναι ένα ιδονικά ανατριχιαστικό και παγωμένο χάδι, αλλά μια δυνατή κλωτσιά στην κοιλιά. Μια καλή ιστορία τρόμου οφείλει να σου κόβει την ανάσα με την έντασή της, να σου γκρεμίζει τα τείχη που έχεις χτίσει γύρω από το τι είναι αποδεκτό και να σε κάνει να λες ευχαριστώ που εσύ είσαι ένας φυσιολογικός άνθρωπος (κι ας διαβάζεις αυτά τα δρακουλιάρικα).

H ιστορία αυτή (όπως και άλλες του συγγραφέα) καταφέρνει όλα τα παραπάνω. Με ψυχρότητα ιατροδικαστή παραθέτει ένα ένα τα νοσηρά ευρήματά του, αποτυπώνοντας με κάθε λεπτομέρεια (και ίσως και με συμπάθεια) ένα νοσηρό μυαλό και τα έργα του. Απολαύστε την, αν αντέχετε.

Edited by Nihilio

Nihilio

Κι άλλο spotlight, αυτή τη φορά με το Θα είσαι εδώ του κυρίου Mman

Nihilio

Μήνας τρόμου και ο προβολέας μας θα αρχίσει να φωτίζει τα αβυσαλέα βάθη της Βιβλιοθήκης τρόμου. Ξεκινάμε με το έτος 2004 και το διήγημα του Northerain Stacy Confused

Nihilio

Αυτή τη βδομάδα, όλα τα φώτα στο Θέλω να δω του Highlander DinMacXanthi

Cassandra Gotha

Διάβασα ένα κείμενο που ανέβηκε στο sff το 2005. Η Πλωτή Όπερα της Evoriana.

Nihilio

Διάβασα ένα κείμενο που ανέβηκε στο sff το 2005. Η Πλωτή Όπερα της Evoriana.

Έχουμε και συνεισφορές αναγνωστών στον προβολέα; Καλοδεχούμενες, όποιος άλλος έχει κάποια πρόταση για spotlight ας μου στείλει PM. Ως τότε μπορείτε να διαβάσετε την Πλωτή Όπερα (νομίζω ότι είχε δημοσιευτεί στο "Ονείρων Σκιές" το συγκεκριμένο)

Eroviana

Έχουμε και συνεισφορές αναγνωστών στον προβολέα; Καλοδεχούμενες, όποιος άλλος έχει κάποια πρόταση για spotlight ας μου στείλει PM. Ως τότε μπορείτε να διαβάσετε την Πλωτή Όπερα (νομίζω ότι είχε δημοσιευτεί στο "Ονείρων Σκιές" το συγκεκριμένο)

Ήταν σίγουρα στις Συμπαντικές Διαδρομές και στο Εφιαλτικό Σύνδρομο. Για το Ονείρων Σκιές το φυλλάδιο, δε θυμάμαι αλλά νομίζω πως όχι. Στο βιβλίο δεν ήταν πάντως. Ευχαριστώ για τον προβολέα, μου'χε λείψει:whistling:(ψωνάρα γαρ!)

Nihilio

Ήταν σίγουρα στις Συμπαντικές Διαδρομές και στο Εφιαλτικό Σύνδρομο. Για το Ονείρων Σκιές το φυλλάδιο, δε θυμάμαι αλλά νομίζω πως όχι. Στο βιβλίο δεν ήταν πάντως. Ευχαριστώ για τον προβολέα, μου'χε λείψει:whistling:(ψωνάρα γαρ!)

αν θες κι άλλον προβολέα στο μέλλον, σήκωσε τίποτα καινούριο στη βιβλιοθήκη ;)

Edited by Nihilio

aScannerDarkly

Καιρό έχει ο προβολέας να φωτίσει κάτι. Τώρα που έχουμε και νέο κόσμο θα άξιζε

heiron

Εχουμε φωναξει ηλεκτρολογο και θα τον φτιαξει.

Ayu

Δε μου λέτε, παίδες, αυτός ο προβολέας δε λειτουργεί πια; Γιατί πολύ θα με βοηθούσε ως νέο μέλος που είμαι να πιάσω από κάπου το συγγραφικό κουβάρι της παρέας.

Γι αυτό λοιπόν, καταθέτω motion για την επαναλειτουργία του spotlight (εκτός φυσικά αν υπάρχει λόγος που δε λειτουργεί, ή λειτουργεί κάπως αλλιώς, οπότε θα κάνω ό,τι μπορώ--δηλ. θα ρίξω ζάρι κι όποιον πάρει η μπάλα).

Salam.

Nihilio

Δε μου λέτε, παίδες, αυτός ο προβολέας δε λειτουργεί πια; Γιατί πολύ θα με βοηθούσε ως νέο μέλος που είμαι να πιάσω από κάπου το συγγραφικό κουβάρι της παρέας.

Γι αυτό λοιπόν, καταθέτω motion για την επαναλειτουργία του spotlight (εκτός φυσικά αν υπάρχει λόγος που δε λειτουργεί, ή λειτουργεί κάπως αλλιώς, οπότε θα κάνω ό,τι μπορώ--δηλ. θα ρίξω ζάρι κι όποιον πάρει η μπάλα).

Salam.

Στο χωριό μου αυτό λέγεται synchronicity. Έρχεται σύντομα πάλι κοντά σας.

Ayu

Salam.

Στο χωριό μου αυτό λέγεται synchronicity. Έρχεται σύντομα πάλι κοντά σας.

Like. good.gif

Mesmer

Ετοιμαζόμαστε να τον βάλουμε ξανά στην πρίζα. Κάποια στιγμή θα πάρει μπροστά. :)

Edit: (Απάντησα στο σχόλιο της Ayu, προτού διαβάσω τα επόμενα... και δεν είδα ότι είχε ήδη απαντηθεί :p )

Edited by Mesmer

Mesmer

Μετά από αρκετό καιρό εκτός λειτουργίας, λόγω διαφόρων τεχνικών προβλημάτων, ο προβολέας του σου-φου-φου ανάβει και πάλι για να φωτίσει ιστορίες που έχουν ξεχαστεί μέσα στα μπαούλα των Βιβλιοθηκών.

Για να θυμηθούν οι παλιοί και να μάθουν οι καινούριοι, να δούμε πώς θα λειτουργεί ο προβολέας:

Κάθε 1,5 με 2 βδομάδες περίπου θα ανεβαίνει μία ιστορία σ' αυτό το topic, κάθε φορά κι από διαφορετική Βιβλιοθήκη. Για την επιλογή των διηγημάτων λαμβάνονται υπόψη το πότε ανέβηκε η ιστορία και πότε ήταν το τελευταίο της σχόλιο. Θα προτιμούνται διηγήματα που δεν έχουν συμμετάσχει σε κάποιο διαγωνισμό ή παιχνίδι.

Επειδή ο σκοπός του προβολέα είναι να ξαναέρχονται στο προσκήνιο των Βιβλιοθηκών παλιότερες ιστορίες, τα σχόλια θα γίνονται αποκλειστικά στα topics των ιστοριών. Ας αφιερώσουμε, λοιπόν, λίγο από το χρόνο μας στον προβoλέα κι ας αφήσουμε τα σχόλιά μας όσοι περισσότεροι μπορούμε.

Ας ξεκινήσουμε, μαθαίνοντας τι κρύβεται πίσω από καθετί που συμβαίνει στις ζωές μας. Βώλοι Ευτυχίας από την Tiessa.

Mesmer

Νέα ιστορία στον προβολέα απόψε.

Τι συμβαίνει όταν κάτι που έχουν ονειρευτεί πολλοί εξαρτάται από έναν άνθρωπο κι ένα κουμπί; Για πάντα από τον Deodonus.