Jump to content

Το Βασίλειο Της Αράχνης - Γιάννης Πλιώτας


Arachnida
 Share

Recommended Posts

Ελπίζω να μην σας έχω πρήξει με τα updates για το βιβλίο.

Όταν είδα το εξώφυλλο ένα σοκ. Είχα και κάτι παράξενα όνειρα χθες. Εντάξει τώρα το έχω πάρει πιο ήρεμα. Ξέρεις, cool.

Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον, όπως και όλους τους άλλους. Αρχίζω να φοβάμαι λίγο ότι θα σας φανεί πατάτα και θα ντρέπεστε να το πείτε.

 

Μη με ευχαριστείς εμένα, απλώς μου αρέσει ότι έχω διαβάσει περί Αροχνοβασιλείου που έχεις δημοισεύσει και έχω την ανάγκη να διβάσω μια ΚΑΛΗ επική ιστορία, πόσο μάλλον και που είναι προιόν του τόπου μας. Αφού αυτός ο Nihilio κάνει δέκα χρόνια να τελειώσει τον Αύγουστο, τράβηξες εσύ το μάτι του Παρατηρητή.

Και αν μου φανεί πατάτα να είσαι σίγουρος ότι θα σε κράξω πρώτος. Έχω όμως μια υποψία ότι δεν είναι. Δεν σε εκδίδει έτσι εύκολα η Λιβάνη σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    21

  • Arachnida

    65

  • Παρατηρητής

    31

  • dreamwhisperer

    14

Ναι, μην αγχώνεσαι ρε συ. Απλά περιμένουμε κάτι τουλάχιστον το Απίστευτο. Το έχω πει και σε κάτι φίλους μου, βιβλιοφάγους. Ενίοτε συγγραφοφάγοι.

 

 

Υ.Γ.1 Τους έδωσα και το τηλέφωνό σου. Είναι λίγο ιδιότροποι. Ξέρεις, τους αρέσουν μόνο τα ποοολύ καλά.

 

Υ.Γ.2 Τους υποσχέθηκα οτι θα είναι ξεχωριστό, αλλά επέμεναν οτι θέλουν και την διεύθυνσή σου. Έτσι, για παν ενδεχόμενο.

 

Υ.Γ.3 Εμμ.., θα είναι καλό έτσι? Βασικά, να το θέσω ως εξής, επειδή παίζω και το δικό μου κεφάλι. Δεν τους αρέσει να τους απογοητεύουν..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, το εξώφυλλο είναι πολύ καλό !!!

 

Προβλέπω μεγάλη ανταπόκριση από το κοινό. Κατά την γνώμη μου, οι οιωνοί είναι υπέροχοι. Καλό ταξίδι στην Αράχνη !

 

 

Και περιμένουμε από τον Arachnida ανταποκρίσεις από τις εμπειρίες του στην εκδοτική κονίστρα.

 

 

Και πάλι συγχαρητήρια, και καλοδιάβαστο :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχετε καταλάβει δεν έχω πολλές τύψεις για να συνεχίσω το shameless promotion του βιβλίου.

Πλέον ο πρώτος τόμος κυκλοφορεί σε όλα τα βιβλιοπωλεία.

Αυτή είναι η επίσημη σελίδα του στο site των εκδόσεων: http://www.livanis.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=257587

και αυτό ένα ιστολόγιο που έφτιαξα και σκοπεύω να εμπλουτίσω λίγο περισσότερο στο μέλλον: http://kingdomofarachnida.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχετε καταλάβει δεν έχω πολλές τύψεις για να συνεχίσω το shameless promotion του βιβλίου.

Πλέον ο πρώτος τόμος κυκλοφορεί σε όλα τα βιβλιοπωλεία.

 

Αυτό δεν είναι shameless promotion, αυτό είναι ενημέρωση μίστερ και σε ευχαριστούμε πολύ για αυτήν :)

Θα το αποκτήσουμε πάραυτα.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Arachnida! Πολυδιάβαστο εύχομαι. Η συνέχεια επι του σουφουφού καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, παντ, παντ, ασθμαίνοντας μήπως και με προλάβει κανείς άλλος, ανακοινώνω με περισσή χαρά ότι είμαι η πρώτη που το κρατάω στα χέρια μου. Μοσχομυρίζει το άτιμο. Καλοτάξιδο Γιάννη!

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, παντ, παντ, ασθμαίνοντας μήπως και με προλάβει κανείς άλλος, ανακοινώνω με περισσή χαρά ότι είμαι η πρώτη που το κρατάω στα χέρια μου.

 

Μη μας το χτυπάς που εσύ είσαι στην πρωτεύουσα, στο κέντρο όλων, κι εμείς στην επαρχία που όλα έρχονται (αν έρθουν) με καθυστέρηση. :D

 

Άσε που βρέχει τώρα και δε μας αφήνει να ησυχάσουμε (είμαστε με το Sileon έξω από βιβλιοπωλείο, μέσα σε σκηνή σαν οπαδοί του Χάρυ Πόττερ και περιμένουμε να πάρουμε το βιβλίο μόλις ξημερώσει).

 

Επίσης, εγώ είδα πρώτος το banner στον ιστότοπο του Λιβάνη (κοιτάξτε αριστερά). Μια μέρα θα μου λένε "πω-πω, ήξερες τον Πλιώτα από κοντα;"

 

ΟΚ, αρκετός χαβαλές ως εδώ. Ο εκδότης, βλεπετε, υποστηρίζει τον Γιάννη, κάν'τε το κι εσείς αν πιστεύετε στη συγγραφική αξία του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήδη χτύπησα τατού "Αραχνίδα". Έτσι, στον δεξί ώμο. Στην καλοκαιρινή περιοδία του βιβλίου στα ελληνικά νησιά, θα σκάω μύτη με μοτοσυκλέτα, γυαλί ηλίου και αμάνικο με μόστρα το τατού. Ε ρε, μεγαλεία.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, εγώ είδα πρώτος το banner στον ιστότοπο του Λιβάνη (κοιτάξτε αριστερά).

 

Λευτέρη και Παναγιώτη σας ευχαριστώ!

Μπορώ να ομολογήσω ότι κι εγώ έμεινα λίγο άναυδος με το banner. Δεν το περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήρια μου και ευχομαι να γίνει γρήγορα best seller. Αλλωστε, καλύτεροι είναι οι ξένοι; Ελπίζω να εχω την ευκαιρια να το διαβάσω κάποια στιγμή σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ εχθές στην ιστιοσελίδα. Γιάννη πρέπει να είσαι ο πιο νεαρός συγγραφέας του Λιβάνη αν δεν κάνω λάθος!

Το ζήτησα στον Ελευθερουδάκη του Πειραιά μέσα στο σταθμό ΗΣΑΠ αλλά δεν το είχαν προμηθευτεί ακόμα. Μάλλον θα το πάρω όταν το παρουσιάσεις στο Διήμερο Φαντασίας

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κι εγώ στα χέρια μου, και μόλις τελειώσω το βιβλίο που διαβάζω θα το τιμήσω δεόντως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να μην σε απογοητεύσει. Περιμένω και κριτική, θετική ή αρνητική.

Link to comment
Share on other sites

Σε μία εβδομάδα είναι μία πρώτη παρουσίαση του βιβλίου στο Cube. Θα είμαι πολύ χαρούμενος να συναντήσω φίλους, αλλά και όσους ξέρω μόνο μέσα από nicknames και avatar. Λογικά έως τότε θα είναι στα βιβλιοπωλεία και το δεύτερο μέρος της σειράς.

Για το βιβλίο θα συζητήσουμε με την Ευθυμία Δεσποτάκη (Naroualis) και το Μιχάλη Γεωργοστάθη (Nihilio).

Σας περιμένω :)

 

Να και η πρόσκληση: 11_4_Pliotas.pdf

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να είχε ήδη κυκλοφορήσει και το δεύτερο βιβλίο ώστε να παρουσίαζες τη μία μέρα το Ά μέρος και τη δεύτερη το Β! Arahnida Spider Fest!

Λογικά θα έρθει λαός από Πάτρα, ε;

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο πήρα στα χέρια μου το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του δεύτερου βιβλίου. Φυσικά είναι και πάλι έργα του Γιώργου Δημητρίου.

post-233-1207749637_thumb.jpgpost-233-1207749663_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όχι. Απ' όσο ξέρω θα αρχίσει να κυκλοφορεί τη Δευτέρα. Δεν παίρνω κι όρκο βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Περιττό να πω ότι αυτήν την στιγμή το βιβλίο βρίσκεται στο top-5 των πιο ωραίων εξώφυλλων σε ελληνικό φάνταζυ.

Ο τύπος είναι μεγάλο ταλέντο και εσύ ευτυχής που συνεργάζεστε. Μπράβο!

Το Σάββατο θα κάνω πάλι μια γύρα στο κέντρο, για να βρω τον πρώτο τόμο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Πέτυχες καλό καλλιτέχνη. Βασικότατο για ένα φάντασι βιβλίο

Link to comment
Share on other sites

Πειράζει να επαναλάβω και γω τα σχόλια των άλλων; :blush: :blush:

Απίθανο εξώφυλλο και banner, το οποίο θα ήταν ωραίο για σελιδοδείκτης.Πολύ μου αρέσουν αυτά τα "ονειρικά" σχέδια.

Γράψτε με στο fun club και μένα. Περιμένω με αγωνία να το διαβάσω και να επιστρέψω με σχόλια.

Σου εύχομαι μεγάλη επιτυχία, καλές πωλήσεις και μακάρι και η εμπνευσή σου να συνεχιστεί για πολλές σειρές ακόμη.

Θα ήθελα πολύ να έρθω στην παρουσίαση του βιβλίου

 

Πρόταση προς τους συνσουφουφουρουμίτες: Παιδιά έρχεται και Πάσχα, δώρα κλπ. Μην ξεχνάτε ότι το βιβλίο είναι το καλύτερο δώρο :D

Edited by mariposa
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα να διαβάζω το βιβλίο. Εχω διαβάσει τα πρώτα 8 κεφάλαια, και μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον να το συνεχίσω. Μία παρατήρηση θα ήθελα να κάνω. Νομίζω ότι τα πρώτα 3-4 κεφάλαια μπορούσαν αν συμπτηχθούνε σε 2, και ιδίως οι λεπτομέρειες για την λειτουργία του Βασιλείου, μπορούσαν να δωθούν μέσα από την διήγηση. Από εκεί και πέρα, κυλάει αρκετά καλά.

Εκείνο που μου αρέσει είναι το δέσιμο των παραμυθιών στην όλη ιστορία. Δίνει έναν τόνο πραγματικότητας στον κόσμο της Αράχνης.

Όταν το τελειώσω θα δώσω περισσότερες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω και πολλά λόγια να περιγράψω πως αισθάνθηκα στην παρουσίαση. Είχαν έρθει πάρα πολλά αγαπημένα πρόσωπα και ανάμεσά τους και μερικοί που δεν το περίμενα. Τα παιδιά που μίλησαν (Ευθυμία, Μιχάλης, Κιάρα) ήταν εξαιρετικά, με σκλάβωσαν.

Ευχαριστώ μέσα απ' την καρδιά μου όσους ήρθαν, αλλά και όσους με τιμούν διαβάζοντάς με. Χάρηκα πολύ που γνώρισα Παρατηρητή και Kitso.

Εκτιμώ ιδιαίτερα και όσους κάνουν τον κόπο να γράψουν τη γνώμη τους. Βούλα σ' ευχαριστώ, ελπίζω όσο γυρίζεις σελίδες να το βρίσκεις και καλύτερο. Mariposa σ' ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να σου αρέσει.

Επόμενο από κοντά ραντεβού, μάλλον στον Παπασωτηρίου της Πάτρας, αλλά μία-δύο εβδομάδες μετά το Πάσχα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ήδη στον 2ο Κεφάλαιο και μπορώ να πω οτι κυλάει πολύ ωραία. Περιμένω πότε θα εχω χρόνο να το συνεχίσω. Ο λόγος κυλάει αβίαστος και μπορώ με ευκολία να φανταστώ αυτά που περιγράφεις.

Οσο για την λειτουργία του Βασιλείου δεν με ενόχλησε που ήταν μαζεμένη σε ένα κεφάλαιο, νομίζω οτι ταιριάζει καλύτερα στο ύφος της αφήγησης.

Θα επιστρέψω και με άλλα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Το Βασίλειο Της Αράχνης - Γιάννης Πλιώτας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..