Jump to content

Το Βασίλειο Της Αράχνης - Γιάννης Πλιώτας


Arachnida
 Share

Recommended Posts

Δεν είχε και τόση δράση όση περίμενα.

 

Επίσης θεωρώ ότι το πρώτο κεφάλαιο, ο Μπαρταντίν, είναι γραμμένο χωρίς ενιαίο ύφος.

 

Κι επίσης γενικά θα συμφωνήσω ότι οι περιγραφές ήταν αρκετές και σε κάποιες στιγμές κακοβαλμένες.

 

οι περιγραφές είναι πολύ δυνατές. Έχεις την αίσθηση ότι είσαι εκεί μπροστά και τα βλέπεις όλα. Η αντίρρησή μου έχει να κάνει μόνο με τη θέση τους κάθε φορά.

 

 

Τώρα τα βλέπεις καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    21

  • Arachnida

    65

  • Παρατηρητής

    31

  • dreamwhisperer

    14

Εντάξει βρε. Τα είδα και πριν. Μη βαράς. Εννοούσα ως γεύση που μου άφησε.

Link to comment
Share on other sites

Προχθές ήρθε και σε εμένα το πρώτο κομμάτι (μετά από 6μήνες) και το τέλειωσα σήμερα το πρωί. Αρκετά ωραίο αλλά αρκετά προβλέψιμο και γίνετε κουραστικό με όλους αυτούς τους μύθους και ιστορίες. Οι περιγραφές των τοπιών ήταν μαγευτικές και υπέροχες, μας έβαζες μέσα στο παραμύθι και ταξιδεύαμε μαζί με τον Αλιόσκα αλλά ξαφνικά μας πετούσες ένα μύθο ή ένα παραμύθι τέλος πάντον και μας έβγαζες εκτός από αυτήν την ωραία ατμόσφαιρα που πρόσφερε το βιβλίο. Οι χαρακτήρες μου άρεσαν αρκετά. Το πιο μεγάλο μου παράπονο ήταν η λιγοστή δράση σε μεικές σελίδες σκεφτόμουν να το παρατήσω και να παω να κοιμηθώ. Η πλοκή ήταν τόσο αναμενόμενη που μου πάντα μάντευα σωστά για το τι θα διάβαζα στην συνέχεια. Δεν θέλω να φανώ κακός λέγοντας τα πάραπάνω αλλά νομίζω πως το βιβλίο σαν ιδέα και σαν ιστορία ήταν υπέροχο, σε ταξίδευε σε μάγευε αυτό το βιβλίο σε έβγαζε από τις καθιμερινές σκοτούρες, αλλά οι πολλαπλοί μύθοι και η λιγοστή δράση το έκαναν κουραστικό.

 

Θέλω να πιστεύω πως το δεύτερο μέρος θα είναι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Προχθές ήρθε και σε εμένα το πρώτο κομμάτι (μετά από 6μήνες) και το τέλειωσα σήμερα το πρωί. Αρκετά ωραίο αλλά αρκετά προβλέψιμο και γίνετε κουραστικό με όλους αυτούς τους μύθους και ιστορίες. Οι περιγραφές των τοπιών ήταν μαγευτικές και υπέροχες, μας έβαζες μέσα στο παραμύθι και ταξιδεύαμε μαζί με τον Αλιόσκα αλλά ξαφνικά μας πετούσες ένα μύθο ή ένα παραμύθι τέλος πάντον και μας έβγαζες εκτός από αυτήν την ωραία ατμόσφαιρα που πρόσφερε το βιβλίο. Οι χαρακτήρες μου άρεσαν αρκετά. Το πιο μεγάλο μου παράπονο ήταν η λιγοστή δράση σε μεικές σελίδες σκεφτόμουν να το παρατήσω και να παω να κοιμηθώ. Η πλοκή ήταν τόσο αναμενόμενη που μου πάντα μάντευα σωστά για το τι θα διάβαζα στην συνέχεια. Δεν θέλω να φανώ κακός λέγοντας τα πάραπάνω αλλά νομίζω πως το βιβλίο σαν ιδέα και σαν ιστορία ήταν υπέροχο, σε ταξίδευε σε μάγευε αυτό το βιβλίο σε έβγαζε από τις καθιμερινές σκοτούρες, αλλά οι πολλαπλοί μύθοι και η λιγοστή δράση το έκαναν κουραστικό.

 

Θέλω να πιστεύω πως το δεύτερο μέρος θα είναι καλύτερο

 

Cesar σ' ευχαριστώ. Και για τη διαδικασία να το παραγγείλεις και για το ότι ξόδεψες χρόνο να μου γράψεις την άποψη σου.

Το πρώτο βιβλίο έχει πράγματι πολλά αφηγήσεις, που φαίνεται να διακόπτουν την πλοκή. Αυτός ήταν ο πρωταρχικός μου σκοπός: το παραμύθι. Το κάνω για να δώσω στον αναγνώστη να διαβάσει κάτι με στοιχεία ρομαντισμού, ενώ πολλές απ' τις λεπτομέρειες των παραμυθιών χρησιμοποιούνται στη "σύγχρονη" εποχή, δηλαδή όταν ο Αλιόσκα αναλαμβάνει να μεταφέρει την περγαμηνή. Νομίζω το αναφέρω και στην αρχή: είναι η εποχή που οι θρύλοι ζωντανεύουν. Για παράδειγμα στο τρίτο βιβλίο "αποκαλύπτεται" ότι ο ξανθός νέος που πραγματοποιεί τις τέσσερις δοκιμασίες για να παντρευτεί την ξωτικοπριγκίπισα Μυρτώ

είναι στην πραγματικότητα ο ξανθός Ιππότης που πολεμάει στο Φέουδο του Καρτάους.

 

Στο δεύτερο βιβλίο αλλάζω το ύφος σε ψευδοιστορικό μυθιστόρημα, ενώ το τρίτο αποκτά διαστάσεις ενός σάγκα, μιας κατά κάποιον τρόπο φανταστικής Ιλιάδας.

Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρων για το ότι η πλοκή σου φάνηκε προβλέψιμη. Αλήθεια είχες καταλάβει ότι ο

Σαμουήλ έχει στείλει δολοφόνους για να σκοτώσουν τον Αλιόσκα; Και αν ναι κατάλαβες και γιατί το έκανε αυτό;

 

Σ' ευχαριστώ ξανά, ελπίζω το δεύτερο να μη σε ταλαιπωρήσει τόσο :)

Link to comment
Share on other sites

Από την άποψη γραφή οτρόπος που έγραψες μου άρεσε αλλά η πλοκή όχι -είναι προβλέψιμη και πολύ μύθοι-. Κατάφερες ορισμένες σελίδες να με βάλεις μέσα στο παραμύθι και να νιώθω το ταξίδι του Αλιόσκα. Όταν είπα η πλοκή είναι προβλέψιμη για εμένα το 70% των βιβλίων που έχω διαβάσει θεωρώ την πλοκή προβλέψιμη. Τί εννοώ προβλέψιμο; Να σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τι είναι προβλέψιμο: στην αρχή μιλάς για ένα μύνημα που πρέπει να απεσταλθεί κάπου, που είναι μια αρκετά δύσκολη αποστολή, αμέσως ο αναγνώστης καταλαμβαίνει ότι ο πρωταγωνιστής θα πάρει αυτήν την αποστολή. Δεν θα ήταν προβλέψιμο να μας περιέγραφες τον πρωταγωνιστή και να μας έλεγες για την δύσκολη αποστολή που είχε. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ. Και όποτε μπορέσω θα διαβάσω και την συνέχεια (είμαι και τρίτη λυκείου βλέπεις δεν έχω αρκετό χρόνο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λίγο ακόμα shameless promotion για το Βασίλειο της Αράχνης.

Στη δεύτερη θέση των πιο "περιζήτητων" βιβλίων συνολικά στο Φανταστικό (Φάνταζυ, Τρόμου και Επιστημονική Φαντασία) στο perizitito.gr:

http://www.perizitito.gr/bestsellers.php?cat=31514

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη;;Λυπάμαι κύριε Αραχνίδα αλλά δε δεχόμαστε δεύτερους... :nea:

 

Άντε,άμα ολοκληρωθεί η σειρά πρώτος!Αλλιώς με τον κηδεμόνα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη;;Λυπάμαι κύριε Αραχνίδα αλλά δε δεχόμαστε δεύτερους... :nea:

 

Άντε,άμα ολοκληρωθεί η σειρά πρώτος!Αλλιώς με τον κηδεμόνα σου.

 

Κάπως πρέπει να βγάλω από τη μέση τον Stephen King.

Εντάξει, δεν είναι και πολύ σημαντικό, έτσι το ανέφερα, επειδή παρακολουθώ συχνά τη λίστα τους.

Σε άλλα νέα, αρχές Νοεμβρίου θα έχω παρουσιάσεις σε Γιάννενα και Τρίπολη. Περισσότερες λεπτεμέρειες σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως πρέπει να βγάλω από τη μέση τον Stephen King.

Εντάξει, δεν είναι και πολύ σημαντικό, έτσι το ανέφερα

Τον έχεις αν βάλεις τα δυνατά σου.Σιγά το Βασιλιά...

Η σειρά πότε τελειώνει;Δε πιστεύω να γίνεις Μαρτιν στη θέση του Μάρτιν.

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερα εκτός συγκλονιστικού απροόπτου.

Ορίστε ένα ακόμα video για το βιβλίο, αυτή τη φορά ανεπίσημο:

Όποιος έχει διάθεση για σχόλια, ελεύθερα. Είναι ένα από τα δύο video που ετοιμάζω για τις επόμενες παρουσιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο βιντεάκι.

 

Εάν συμβεί το συγκλονιστικό απρόοπτο θα οδηγήσει τα πράγματα προς το τρία ή προς το πέντε;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, κύριε Πλιώτα, πότε θα κυκλοφορήσει το 3ο μέρος;

Διότι έχουμε μείνει λιγάκι σε αναμμένα κάρβουνα.

Κι ας είχα πει ότι δεν ξαναδιαβάζω ν-λογίες πριν τελειώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, κύριε Πλιώτα, πότε θα κυκλοφορήσει το 3ο μέρος;

Διότι έχουμε μείνει λιγάκι σε αναμμένα κάρβουνα.

Κι ας είχα πει ότι δεν ξαναδιαβάζω ν-λογίες πριν τελειώσουν.

 

Μάλλον θα σε ταλαιπωρήσω κι άλλο.

Η αλήθεια είναι ότι εξαρτάται από το εμπορικό κομμάτι της έκδοσης.

Θα μπορούσα να κάνω μια παρακινδυνευμένη πρόβλεψη για Χριστούγεννα;

Έτσι θα πάρω και μερικές ανάσες απ' το γράψιμο.

Kitso ούτε τρία, ούτε πέντε. Τέσσερα οριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Kitso ούτε τρία, ούτε πέντε. Τέσσερα οριστικά.

 

Ok , αυτό σημαίνει ότι το τοπίο έχει ξεκαθαρίσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Ok , αυτό σημαίνει ότι το τοπίο έχει ξεκαθαρίσει. :)

 

Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο Εκδοτικός Οργανισμός Λιβάνη, ο Φιλοτεχνικός Όμιλος Τριπόλεως, το βιβλιοπωλείο Ώρα και φυσικά εγώ προσκαλούμε όσα μέλη είναι από Τρίπολη στην παρουσίαση των δύο πρώτων βιβλίων του "Βασιλείου της Αράχνης".

Η παρουσίαση θα γίνει τη Δευτέρα 3 Νοεμβρίου, 8 μμ στον Φιλοτεχνικό Όμιλο.

Η παρουσία σας θα είναι τιμή και χαρά μας!

Link to comment
Share on other sites

Και να η πολύ χαριτωμένη πρόσκληση.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ_ΠΛΙΩΤΑ_ΤΡΙΠΟΛΗ.pdf

 

Επόμενο ραντεβού για όσους είναι στα Γιάννενα.

Με μεγάλη χαρά λοιπόν, εγώ, ο εκδοτικός μου οίκος και το βιβλιοπωλείο Παπασωτηρίου σας προσκαλούμε στην παρουσίαση που θα γίνει την Τετάρτη 19 Νοεμβρίου, στις 7μμ, στο Συνεδριακό Κέντρο της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Ιωαννίνων.

Σας περιμένουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ο Εκδοτικός Οργανισμός Λιβάνη, ο Φιλοτεχνικός Όμιλος Τριπόλεως, το βιβλιοπωλείο Ώρα και φυσικά εγώ προσκαλούμε όσα μέλη είναι από Τρίπολη στην παρουσίαση των δύο πρώτων βιβλίων του "Βασιλείου της Αράχνης".

Η παρουσίαση θα γίνει τη Δευτέρα 3 Νοεμβρίου, 8 μμ στον Φιλοτεχνικό Όμιλο.

Η παρουσία σας θα είναι τιμή και χαρά μας!

 

Ναι αλλά δεν μας είπες πως ήταν η παρουσίαση στην Τρίπολη. Την πατήσατε την Τροπολιτσά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν μας είπες πως ήταν η παρουσίαση στην Τρίπολη. Την πατήσατε την Τροπολιτσά;

 

Εχμ... Σε αντίθεση με έναν αστικό μύθο που κυκλοφορεί, δεν ταξιδεύω πραγματικά στο χρόνο :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Arachnida, μου φαίνεται ή είσαι ο πιο πολυταξιδευμένος με αφορμή το promotion του βιβλίου σου;

 

Ένα βιβλίο-χρονικογράφημα, τύπου "Εγώ και η Βαλίτσα μου", θα ήταν νομίζω πολύ χρήσιμο για όλους τους μελλοντικούς συγγραφείς εδώ στην Ελλάδα, κυρίως εκείνους που ασχολούνται με το φανταστικό. Θα ήταν και ένα βιβλίο που θα σηματοδωτούσε την εποχή του, σαν μέτρο σύγκρισης, με τις μελλοντικές εκδοτικές πρακτικές και εμπειρίες.

 

Σκέψου το σαν μια συλλογή από posts για την εμπειρία της κάθε πόλης. Ποιος δεν θα ήθελε να διαβάσει ένα τέτοιο βιβλίο; Σήμερα είσαι εσύ που μπορείς να το γράψεις. :french_blank:

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Arachnida, μου φαίνεται ή είσαι ο πιο πολυταξιδευμένος με αφορμή το promotion του βιβλίου σου;

Ένα βιβλίο-χρονικογράφημα, τύπου "Εγώ και η Βαλίτσα μου", θα ήταν νομίζω πολύ χρήσιμο για όλους τους μελλοντικούς συγγραφείς εδώ στην Ελλάδα, κυρίως εκείνους που ασχολούνται με το φανταστικό. Θα ήταν και ένα βιβλίο που θα σηματοδωτούσε την εποχή του, σαν μέτρο σύγκρισης, με τις μελλοντικές εκδοτικές πρακτικές και εμπειρίες.

Σκέψου το σαν μια συλλογή από posts για την εμπειρία της κάθε πόλης. Ποιος δεν θα ήθελε να διαβάσει ένα τέτοιο βιβλίο;

 

Ντίνο νομίζω δεν θα ενδιαφέρονταν και πολλοί.

Λοιπόν δίνω και τα links στο facebook για τις δύο επερχόμενες παρουσιάσεις:

Τρίπολη http://www.facebook.com/event.php?eid=39164009082#/event.php?eid=39164009082&ref=share

Γιάννενα http://www.facebook.com/event.php?eid=39164009082#/event.php?eid=32047681542

Για την παρουσίαση στα Γιάννενα προσκλήσεις θα υπάρχουν από την Παρασκευή στο βιβλιοπωλείο Παπσωτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Επόμενο ραντεβού για όσους είναι στα Γιάννενα.

Με μεγάλη χαρά λοιπόν, εγώ, ο εκδοτικός μου οίκος και το βιβλιοπωλείο Παπασωτηρίου σας προσκαλούμε στην παρουσίαση που θα γίνει την Τετάρτη 19 Νοεμβρίου, στις 7μμ, στο Συνεδριακό Κέντρο της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Ιωαννίνων.

Σας περιμένουμε!

 

Αν και εργάσιμη για μένα η Τετάρτη (πρωί και απόγευμα), θα προσπαθήσω να ξεκλέψω μια ώρα για να είμαι εκεί. Καλώς να ορίσεις κύριε Arachnida!

Link to comment
Share on other sites

Αν και εργάσιμη για μένα η Τετάρτη (πρωί και απόγευμα), θα προσπαθήσω να ξεκλέψω μια ώρα για να είμαι εκεί. Καλώς να ορίσεις κύριε Arachnida!

 

Τιμή μου! Έλα και να γνωριστούμε εκείνη τη μέρα ή τις προηγούμενες. Εγώ λογικά θα είμαι Γιάννενα για 4-5 μέρες.

Επίσης εμπλεξες τώρα. Θα σε βάλω να γράψεις στο φόρουμ εντυπώσεις από την παρουσίαση.

 

Ντίνο ο Παπαδόπουλος γράφει για την Αυστραλία.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Το Βασίλειο Της Αράχνης - Γιάννης Πλιώτας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..