Jump to content

Το Βασίλειο Της Αράχνης - Γιάννης Πλιώτας


Arachnida
 Share

Recommended Posts

Ντίνο ο Παπαδόπουλος γράφει για την Αυστραλία.

 

Κι εγώ έχω μεσάνυχτα από Ιωάννινα και Τρίκαλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    21

  • Arachnida

    65

  • Παρατηρητής

    31

  • dreamwhisperer

    14

Κι εγώ έχω μεσάνυχτα από Ιωάννινα και Τρίκαλα.

 

Τρίπολη. Μην μπερδεύεις τους αναγνώστες μου.

Link to comment
Share on other sites

Τιμή μου! Έλα και να γνωριστούμε εκείνη τη μέρα ή τις προηγούμενες. Εγώ λογικά θα είμαι Γιάννενα για 4-5 μέρες.

Επίσης εμπλεξες τώρα. Θα σε βάλω να γράψεις στο φόρουμ εντυπώσεις από την παρουσίαση.

 

Η τιμή και η χαρά είναι δική μου. Δεν είμαι τόοοσο πολυάσχολη για να μην βρω χρόνο για καφεδάκι ή ποτό, οπότε να είσαι βέβαιος ότι θα τα πούμε από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Διαφωνώ. Διάβασε τον Αλέκο Παπαδόπουλο (και πες μου πότε βαρέθηκες):

http://apload.wordpress.com/

Ναι, αυτό ήταν πραγματικά καλό.

Arachnida, καλό τρέξιμο και χαρά στο κουράγιο σου. (Το "καλές πωλήσεις" εννοείται.)

Link to comment
Share on other sites

Calling Mr. Pliotas...

 

Που είναι το τρίτο μέρος;

 

Pliotas speaking.

Λοιπόν, ξέρω ότι έχει αργήσει, αλλά είναι μακριά από τα χέρια μου. Περιμένω την απόφαση των εκδοτών.

Ο τίτλος θα είναι μάλλον "Τέχνασμα δεμένο με άλλο Τέχνασμα" (ενστάσεις δεκτές).

Για την ώρα υπάρχει μόνο μία μικρή γεύση, η προδημοσίευση του 36ου κεφαλαίου σε αυτό το topic: http://community.sff.gr/index.php?showtopic=7429&hl=.

Επίσης υπάρχει και ένα μικρό απόσπασμα στο blog του Βασιλείου της Αράχνης: http://kingdomofarachnida.blogspot.com/. Είναι κάτι που βρίσκεται ανάμεσα στα κεφάλαια 53 και 54 (δηλαδή κοντά στο τέλος του τρίτου τόμου).

Ευχαριστώ Βούλα για το ενδιαφέρον, με τιμά κι ελπίζω σύντομα να έχω νεότερα :)

Link to comment
Share on other sites

Pliotas speaking.

Λοιπόν, ξέρω ότι έχει αργήσει, αλλά είναι μακριά από τα χέρια μου. Περιμένω την απόφαση των εκδοτών.

Ο τίτλος θα είναι μάλλον "Τέχνασμα δεμένο με άλλο Τέχνασμα" (ενστάσεις δεκτές).

 

Καταρχάς, καλή επιτυχία.

 

Προς Θεού, όμως, μην βάλεις αυτόν τον τίτλο. Και μόνο που βλέπω δυο φορές την ίδια λέξη ανατριχιάζω :rolleyes: . Άσε που ούτε η λέξη "τέχνασμα" μου φαίνεται ωραία στον τίτλο.

Αποκλείεται να μην μπορείς να βρεις κάποιον καλύτερο.

Edited by khar
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον khar, για τον τίτλο. θα έλεγα ότι μπορείς να βρείς κάτι πολύ καλύτερο. Κατά κάποιον τρόπο, μου έρχεται το "Κόκκινη κλωστή δεμένη..." με αυτό τον τίτλο, ίσως να έπαιζες λίγο με τις λέξεις; Θα έλεγα ότι η λέξη τέχνασμα προσωπικά μου αρέσει, αλλά πρέπει να είναι πιο ταιριαστή με τον τίτλο

 

Χμμ... Έχω δύο προτάσεις:

 

Τα τεχνάσματα της Αράχνης

Η Μαγεία της Αράχνης

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έρχεται το "A feint within a feint" από το Dune...

Δε με χαλάει πολύ ο τίτλος, αλλά μου κάνει κάτι το ουδέτερο να πω την αλήθεια. Ίσως θα έπρεπε να βγάζει μία πιο συναρπαστική αίσθηση.

 

Από την άλλη βέβαια είναι το τρίτο βιβλίο, άρα όποιος θέλει να το πάρει μάλλον θα το κάνει επειδή έχει διαβάσει και τα δύο πρώτα...

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ - ο τίτλος είναι αδύναμος, Γιάννη.

Σίγουρα έχεις κάτι καλό στο μυαλό σου, χρησιμοποιώντας αυτή τη φράση, η οποία υπό συνθήκες θα μπορούσε να λειτουργήσει -για παράδειγμα ως τίτλος κάποιου κεφαλαίου-, αλλά ως τίτλος βιβλίου είναι ασαφής, αφήνοντας τον αγοραστή ανήμπορο να κάνει την οποιαδήποτε εικασία για την υπόθεση, ενώ παράλληλα δεν είναι εύηχος. Σα να σκοντάφτεις με το που κοιτάς το εξώφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ διαφωνώ με τον τίτλο. Όχι ότι και οι δύο προηγούμενοι μου άρεσαν (πολύ "σιδηρόδρομοι" και άσχετοι με την πλοκή των βιβλίων), αλλά για το τρίτο μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο. Ας πούμε...Η Συντροφιά της Αράχνης

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω την ανάγκη για έναν τίτλο που να αναφέρεται στο περιεχόμενο.

Μια διόρθωση του στιλ "Διπλό τέχνασμα";

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Ενώ μου φαινόταν πολύ καλό ως ιδέα το "Τέχνασμα κλπ", φαίνεται ότι η ουδέτερη ματιά φανερώνει την πλάνη.

 

Οι υπόλοιπες εναλλακτικές που είχα σκεφτεί είναι οι εξής:

 

"Σπίθα σπαθιών μέσα απ' την άμμο"

"Του χάρου σκιά και σκόνη λατρευτή" (μάλλον όχι, ούτε εμένα δεν μαρέσει)

"Αλάτι σάπιο και τύρφη αδρή"

"Νάφθα, υγρό ασήμι, μύλου αέρα και ρετσίνι"

Ή κάτι σχετικό με Αναγέννηση, αλλά χωρίς να ανακατεύει τη λέξη -αράχνη-, αφού υπάρχει ήδη μία φορά στο εξώφυλλο.

 

Όπως βλέπετε είναι λίγο εξεζητημένοι και πιθανώς αδόκιμοι. Επιπλέον χρειάζεται να είναι ακριβώς έτσι οι φράσεις, μιας και είναι παρμένες από το κείμενο γύρω απ' το οποίο περιστρέφεται η υπόθεση. Για αυτό είχα σκεφτεί το "Τέχνασμα δεμένο με άλλο τέχνασμα", που και εκπληρώνει τη συνθήκη και συμβολίζει τα διάφορα τεχνάσματα που μετέρχονται οι χαρακτήρες για να επιτύχουν τους στόχους τους.

Link to comment
Share on other sites

"Αλάτι σάπιο και τύρφη αδρή"

 

Αυτό μου αρέσει ως τίτλος. Αν και δεν έχω ιδέα αν έχει σχέση με την πλοκή του τρίτου βιβλίου (αλήθεια 4 θα είναι συνολκά;), το θεωρώ πολύ όμορφο ως τίτλο, έχει κάτι το ποιητικό από την μία, κάτι το μουσικό από την άλλη, θα έλεγα ότι είναι εύηχο επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Ενώ μου φαινόταν πολύ καλό ως ιδέα το "Τέχνασμα κλπ", φαίνεται ότι η ουδέτερη ματιά φανερώνει την πλάνη.

 

Οι υπόλοιπες εναλλακτικές που είχα σκεφτεί είναι οι εξής:

 

"Σπίθα σπαθιών μέσα απ' την άμμο"

"Του χάρου σκιά και σκόνη λατρευτή" (μάλλον όχι, ούτε εμένα δεν μαρέσει)

"Αλάτι σάπιο και τύρφη αδρή"

"Νάφθα, υγρό ασήμι, μύλου αέρα και ρετσίνι"

Ή κάτι σχετικό με Αναγέννηση, αλλά χωρίς να ανακατεύει τη λέξη -αράχνη-, αφού υπάρχει ήδη μία φορά στο εξώφυλλο.

 

Όπως βλέπετε είναι λίγο εξεζητημένοι και πιθανώς αδόκιμοι. Επιπλέον χρειάζεται να είναι ακριβώς έτσι οι φράσεις, μιας και είναι παρμένες από το κείμενο γύρω απ' το οποίο περιστρέφεται η υπόθεση. Για αυτό είχα σκεφτεί το "Τέχνασμα δεμένο με άλλο τέχνασμα", που και εκπληρώνει τη συνθήκη και συμβολίζει τα διάφορα τεχνάσματα που μετέρχονται οι χαρακτήρες για να επιτύχουν τους στόχους τους.

Το "τέχνασμα μέσα σε τέχνασμα" ακούγεται καλύτερο από όλα τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το "τέχνασμα μέσα σε τέχνασμα" ακούγεται καλύτερο από όλα τα παραπάνω.

 

Θα συμφωνήσω με τον Nihilio, Γιάννη. Εμένα ο τίτλος αυτός με οδηγεί συνειρμικά στον ιστό της Αράχνης. Μήπως θα μπορούσες να συνδέσεις το τέχνασμα με τον ιστό, πχ "Τέχνασμα στον ιστό"; Θα το σκεφτώ κι εγώ περισσότερο και θα επανέλθω. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μετά από ένα χρόνο καθυστέρησης (για πολλούς λόγους μερικοί από τους οποίους είναι ευνόητοι)διάβασα τον πρώτο τόμο από το Βασίλειο της Αράχνης του φίλου μου του Γιάννη και θεώρησα δίκαιο να γράψω τη γνώμη μου γι’ αυτό.

Θα είμαι ξεκάθαρος από την αρχή: ο Γιάννης είναι φίλος και μάλιστα πριν από λίγο καιρό με βοήθησε πάρα πολύ στην παρουσίαση μου στην Κόνιτσα (χώρια τα καλά λόγια και την υποστήριξη του τόσο καιρό), ωστόσο δεν είμαι από τα άτομα που μασάνε τα λόγια τους και χαϊδεύουν αυτιά είτε αυτά είναι φίλων είτε όχι (κάποιοι από τους συνφορουμίτες το ξέρουν πολύ καλά αυτό). Πιστεύω βαθύτατα πως μια ειλικρινής γνώμη, είτε είναι αρνητική είτε θετική μονάχα καλό μπορεί να κάνει στο δημιουργό αντί να τον αποπροσανατολίσει με όμορφα και υποκριτικά στολίσματα του τύπου: «Πόσο υπέροχο είναι αυτό που έγραψες και πόσο ανεπανάληπτο και τι τέλεια ιστορία».

Μετά από αυτή τη βαρύγδουπη δήλωση προχωράω στο θέμα μας.

Ο πρώτος τόμος μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα. Το βιβλίο ξεκινά με μια σειρά από μυστηριώδης και συναρπαστικές σκηνές που σ’ εμένα τουλάχιστον δημιούργησαν περιέργεια για την συνέχεια. Αλλά δυστυχώς εκεί ήταν που έφαγα την πρώτη σκουντουφλιά. Γιατί ενώ περίμενα να ξεκινήσει η δράση ο Γιάννης σταματά απότομα τα πάντα κι αφιερώνει ένα ολόκληρο κεφάλαιο για να περιγράψει τα τι και τα πως του κόσμου του. Καταλαβαίνω πολύ καλά τον λόγο για τον οποίο ο Γιάννης έκανε την επιλογή που έκανε. Όταν φτιάχνεις μια ιστορία που διαδραματίζεται σε έναν εντελώς φανταστικό κόσμο είναι λογικό να θελήσεις να γνωρίσεις τον κόσμο σου στον αναγνώστη έτσι ώστε να καταλάβει που έχει «βρεθεί». Τότε έχεις δυο επιλογές ως συγγραφέας: ή να αφιερώσεις χώρο στο βιβλίο και να παραθέσεις τα δεδομένα του κόσμου ή να αφήσεις τον κόσμο σου να φανεί μέσα από τα γεγονότα της ίδιας της ιστορίας. Πάντα θεωρούσα ως καλύτερη τη δεύτερη επιλογή. Ωστόσο ο Γιάννης επέλεξε την πρώτη κι έτσι σ’ ένα ολόκληρο κεφάλαιο άρχισε να αφηγείται σαν ιστορικός τη γεωγραφία, την ιστορία, την πολιτική και την οικονομία του κόσμου του πράγμα που εμένα με πέταξε από το κλίμα της ιστορίας.

Ξεπερνώντας το πρώτο αυτό θέμα, έφαγα τη δεύτερη σκουντουφλιά με τον πρωταγωνιστή που επέλεξε ο Γιάννης. Το πρόβλημα εδώ για εμένα δεν ήταν ότι δεν μπορούσαν να ταυτιστώ με τον Αλιόσκα αλλά ότι δεν μπορούσα να ταυτίσω τον Αλιόσκα με το περιβάλλον στο οποίο υποτίθεται ότι ανήκει. Δυστυχώς μου ήταν δύσκολο να πιστέψω ότι θα μπορούσε όχι μόνο να επιβιώνει ένας τόσο αθώος (στα όρια της αφέλειας ) ήρωας σ’ ένα τόσο εχθρικό περιβάλλον αλλά και πολύ περισσότερο να του ανατίθεται μια αποστολή ζωής και θανάτου για το βασίλειο. Ήταν λες κι ο Αλιόσκα είχε ξεφύγει από ένα παιδικό παραμύθι και είχε βρεθεί στη μέση του βασιλείου της Αράχνης κοιτώντας γύρω του απορημένος. Επίσης το έχω ξαναπεί ότι φεμινιστικοί ήρωες λογικά δεν μου κολλάνε σε κοινωνίες που είναι ανδροκρατούμενες και πηγάζουν από το δυτικό μεσαίωνα ή το βυζάντιο.

Η τελευταία σκουντουφλιά που έφαγα (και ίσως το μεγαλύτερο πρόβλημα) ήταν το αφηγηματικό στυλ. Νομίζω ότι ο Γιάννης δεν είχε (μέχρι το τέλος του τόμου αυτού τουλάχιστον) αποφασίσει τι είδους fantasy ήθελε να διηγηθεί. Ρεαλιστικό φάντασι ή φάντασι που να πλησιάζει στο παραμύθι; Κι αυτή η αμφιβολία ήταν ευδιάκριτη σ’ όλο το βιβλίο πράγμα που εμένα με αποσυντόνιζε και δε με άφηνε να χαρώ τις εικόνες που έπλαθε ο Γιάννης ή να νιώσω το σασπένς της ιστορίας του.

Ωστόσο στο βιβλίο υπάρχουν και στιγμές που η ιστορία του Αλιόσκα γίνεται πραγματικά όμορφη. Ενδεικτικά αναφέρω το Κεφάλαιο 8 και τα Κεφάλαια 10-11 όπου πραγματικά ένιωσα κάτι από τον κόσμο που είχε ο Γιάννης στο μυαλό του. Ειδικά οι εικόνες για τον Αγκαθωτό Φράχτη ήταν καταπληκτικές.

 

Γενικά στον πυρήνα του πρώτου τόμου του Βασιλείου της Αράχνης υπάρχουν μερικές πολύ καλές ιδέες που όμως η τελική υλοποίηση τους δεν νομίζω ότι είναι αυτή που θα μπορούσε να ήταν. Στα συν βάζω τη γλώσσα του Γιάννη που είναι στρωτή χωρίς μεγαλοστομίες (με ελάχιστες αναμενόμενες εξαιρέσεις) και που δείχνει άνθρωπο που έχει ασκηθεί στο γράψιμο και κυρίως στο διάβασμα.

Αυτά ως προς το πρώτο βιβλίο, επιφυλάσσομαι για τα επόμενα και Γιάννη ελπίζω να μη βρήκες τη γνώμη μου υπερβολικά αυστηρή.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε ευχαριστώ για το χρόνο και για να το διαβάσεις και για να γράψεις τη γνώμη.

 

Όλες οι απόψεις δεκτές, αλήθεια χαίρομαι που τα έγραψες έτσι.

 

Για τις ενστάσεις σου, εξήγηση υπάρχει μόνο για τη δεύτερη. Του γιατί επέλεξαν τον Αλιόσκα για την αποστολή.

 

Σε λίγες μέρες θα έχω να ανεβάσω και το εξώφυλλο του τρίτου τόμου. Νομίζω εκεί τα πήγα λίγο καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

 

Σε λίγες μέρες θα έχω να ανεβάσω και το εξώφυλλο του τρίτου τόμου.

 

Τελικά θα κυκλοφορήσει σε έντυπη μορφή;

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε ευχαριστώ για το χρόνο και για να το διαβάσεις και για να γράψεις τη γνώμη.

 

Όλες οι απόψεις δεκτές, αλήθεια χαίρομαι που τα έγραψες έτσι.

 

Για τις ενστάσεις σου, εξήγηση υπάρχει μόνο για τη δεύτερη. Του γιατί επέλεξαν τον Αλιόσκα για την αποστολή.

 

Σε λίγες μέρες θα έχω να ανεβάσω και το εξώφυλλο του τρίτου τόμου. Νομίζω εκεί τα πήγα λίγο καλύτερα :)

 

Όπως και να 'χει η άποψη μου θα είναι πιο ολοκληρωμένη όταν διαβάσω την ιστορία μέχρι το τέλος της οπότε και ίσως αναθεωρήσω κάποια πράγματα που τώρα μου χτύπησαν στο μάτι...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

A long expected party...

 

Ή τουλάχιστον η πρόσκληση για το πάρτυ. Ανεβάζω το προσχέδιο του εξωφύλλου.

post-233-127419423266_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

The long awaited third volume of the award winning saga!:thmbup:

Ποτε θα το δουμε στα ραφια;Η τιμη περιπου στα ιδια;

Link to comment
Share on other sites

Πες μας ότι τελικά θα βγει έντυπο κι όχι ηλεκτρονικό, να μας αποτρελάνεις... (ohpleasepleasepleaseplease...)cold.gif

Link to comment
Share on other sites

The long awaited third volume of the award winning saga!:thmbup:

Ποτε θα το δουμε στα ραφια;Η τιμη περιπου στα ιδια;

 

Θα το δούμε μόνο στα ηλεκτρονικά ράφια. Το βιβλίο θα κυκλοφορήσει απευθείας σε eBook.

 

Να και μία μικρή σύνοψη για το τι ακολουθεί στις διακόσιες πενήντα σελίδες του Τεχνάσματος:

 

"Μετά την απελπισμένη έξοδο απ’ την πολιορκούμενη πόλη της Αδιγχάρα, οι λιγοστοί επιζώντες συγκεντρώνονται στη ρίζα της γριάς βελανιδιάς για ν’ αποφασίσουν τις επόμενες κινήσεις τους. Ανάμεσά τους ο αγγελιοφόρος Αλιόσκα, η ταχυδακτυλουργός Νάιλο, ο πρώην κατάδικος Ροτ, ο ψευδοπροφήτης Φραγκίσκος και ο μισοξωτικός Χίλβαν. Αποστολή τους είναι να βρουν τον πύργο του Παλαβού Αλχημιστή και αφού λύσουν το μυστηριώδη γρίφο της εισόδου, ν’ ανακαλύψουν το τρίτο κομμάτι της απόκρυφης περγαμηνής. Όμως υπάρχουν κι άλλοι που επιζητούν τα μυστικά της περγαμηνής και θα διαπράξουν ανόσια εγκλήματα προκειμένου να την αποκτήσουν.

 

Την ίδια ώρα που οι υπήκοοι της Αράχνης δίνουν την τελευταία μάχη ενάντια στους Πεδιανθρώπους, οι απεσταλμένοι των Ουρανών ετοιμάζονται να μονομαχήσουν με τους υπηρέτες του Κάτω Βασιλείου.

 

Στον τρίτο τόμο της σειράς μια περιπέτεια ολοκληρώνεται και μια νέα ξεκινάει."

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Θα το δούμε μόνο στα ηλεκτρονικά ράφια. Το βιβλίο θα κυκλοφορήσει απευθείας σε eBook.

 

 

 

Να χαίρεσαι τον εκδοτικό σου, μεσιέ...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Το Βασίλειο Της Αράχνης - Γιάννης Πλιώτας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..